МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
ОЦІНКА РАДІАЦІЙНОЇ ОБСТАНОВКИ
ПРИ АВАРІЯХ НА
АТОМНИХ ЕНЕРГЕТИЧНИХ УСТАНОВКАХ
(АЕС)
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
до практичних робіт
з дисциплін “Безпека життєдіяльності” і “Цивільна оборона”
для студентів всіх спеціальностей
Затверджено
на засіданні кафедри
“Техногенно-екологічна безпека”
Протокол № 9 від 13.04.2000 р.
Львів - 2000
Оцінка радіаційної обстановки при аваріях на атомних енергетичних установках (АЕС): Методичні вказівки до розрахункових робіт/ Укл.: Качан С.І., Орел С.М., Пуцило В.І. - Львів: Видавництво Державного університету “Львівська політехніка”, 2000. - 22 с.
Укладачі: Качан С.І., канд. фіз.-мат. наук, доцент
Орел С.М., канд. техн. наук, с.н.с., доц. каф.
Пуцило В.І., канд. техн. наук, доцент
Відповідальний за випуск Пуцило В.І., канд. техн. наук, доцент
Рецензент: Токарчук М.В., доктор фіз.-мат. наук, проф. каф.Вступ.
Сучасний етап розвитку економіки характеризується невпинним ростом ядерної енергетики. До кінця 1988 р. в світі діяло 420 ядерних реакторів, а у 2000 р. число ядерних реакторів збільшилось до 600. Експлуатація об’єктів з ядерними компонентами супроводжується аваріями, викидом радіоактивних речовин, що наносить значних економічних, екологічних і психологічних збитків. За останній час в світі зареєстровано більше 150 значних аварій на об’єктах атомної енергетики. З них аварія на Чорнобильській атомній станції - найбільша за всю історію атомної енергетики, а її наслідки набули значних, в багатьох випадках непередбачуваних масштабів.
В даний час на території України перебуває в експлуатації 5 атомних станцій (15 реакторів), які дають 40 % електроенергії країни.
Розвиток ядерної енергетики ведеться на основі будівництва реакторів на теплових нейтронах, що дозволяє використовувати в якості палива слабозбагачений і природній уран. До таких реакторів відносяться водо-водяні енергетичні реактори, в яких вода є одночасно носієм і сповільнювачем (ВВЕР-600, ВВЕР-1000).
Широкого поширення в даний час набули канальні енергетичні реактори з графітовим сповільнювачем і водою в якості теплоносія (РБМК-1000, РБМК-1500).
РБМК-1000 - “реактор большой мощности, канальный” - сповільнювачем в ньому служить графіт, а теплоносієм - кип’яча легка вода, що циркулює знизу вверх по вертикальних каналах, що проходять через активну зону.
Реактор розміщується в наземній бетонній шахті і містить до 192 т ядерного палива, що складається із слабозбагаченого по урану-235 двоокису урану. На чорнобильській АЕС було встановлено 4 реактори типу РБМК-1000.
Радіоактивні продукти, що визначають радіаційну обстановку в районі розміщення АЕС і в зонах радіоактивного забруднення, створюють суттєвий вплив на дію формувань цивільної оборони, режим проживання і роботу населення та на проведення аварійно-рятувальних робіт.
Під радіаційною обстановкою розуміють сукупність наслідків радіоактивного забруднення (зараження), які впливають на виробничу діяльність об’єктів економіки, життєдіяльність населення, дії сил цивільної оборони при проведенні рятувальних та інших невідкладних робіт. Радіаційна обстановка характеризується масштабом (розмірами зон) і характером радіоактивного забруднення (рівнем радіації). Розміри зон радіоактивного забруднення (зараження) і рівні радіації є основними показниками ступеня небезпеки радіоактивного забруднення.
Оцінка радіаційної обстановки включає:
визначення масштабів і характеру радіоактивного забруднення місцевості, тобто виявлення радіаційної обстановки;
аналіз їх впливу на діяльність об’єктів економіки, життєдіяльність населення і сили цивільної оборони;
вибір найбільш доцільних варіантів дій, при яких виключається радіаційне ураження людей, або воно є мінімальним.
Виявлення і оцінка радіаційної обстановки здійснюється шляхом розвязку формалізованих задач, які дозволяють розрахувати дози опромінення і можливі наслідки такого впливу на населення, особовий склад формувань при всіх видах їх дій і оптимізувати режим роботи формувань на забрудненій місцевості та режим роботи підприємств.
В залежності від характеру і об’єму вихідної інформації, задачі можуть розвязуватися або шляхом розрахунків (прогнозування), або на основі результатів фактичних вимірювань на забрудненій місцевості (за даними розвідки).
При аваріях на АЕС виділяються 5 зон радіоактивного забруднення:
- зона радіаційної небезпеки (М) - представляє собою ділянку забруднення місцевості, в межах якої доза випромінювання на відкритій місцевості може становити від 5 до 50 рад на рік. На зовнішній межі цієї зони рівень радіації на 1 год після аварії складає 0,014 рад/год. В межах зони “М” доцільно обмежити перебування особового складу, що не використовується на роботах по ліквідації наслідків радіаційної аварії. При ліквідації аварії в зоні “М” і в усіх інших зонах повинні виконуватися основні заходи: радіаційний і дозиметричний контроль, захист органів дихання, профілактичний прийом йодованих припаратів, санітарна обробка особового складу, дезактивація одягу і техніки.
- зона помірного радіоактивного забруднення (А) - представляє собою ділянку забрудненої місцевості, в межах якої доза випромінювання може складати від 50 до 500 рад на рік. На зовнішній межі цієї зони рівень радіації на І годину після аварії може складати 0,14 рад/год. Дії формувань в зоні “А” необхідно здійснювати в захисній техніці з обов’язковим захистом органів дихання.
- в зоні сильного радіоактивного забруднення (Б) - доза випромінювання складає від 500 до 1500 рад на рік. На зовнішній межі цієї зони рівень радіації на І годину після аварії може складати 1,4 рад/год. В зоні “Б” особовий склад повинен діяти в захисній техніці і захисних спорудах.
- в зоні небезпечного радіоактивного забруднення (В) - доза випромінювання складає від 1500 до 5000 рад на рік. На зовнішній межі цієї зони рівень радіації на І годину після аварії може складати 4,2 рад/год. Дії формувань можливі тільки в добре захищеній техніці. Час перебування в зоні - декілька годин.
- в зоні надзвичайно небезпечного радіоактивного забруднення (Г) - доза випромінювання складає від 5000 рад на рік. На зовнішній межі цієї зони рівень радіації на І годину після аварії може складати 14 рад/год. В зоні забороняється знаходитися навіть короткочасно.
Як вже відзначалося вище, оцінка радіаційної обстановки при аварії на АЕС зводиться до визначення методом прогнозу доз опромінення і виробленню оптимальних режимів діяльності різних категорій особового складу при знаходженні їх в прогнозованій зоні забруднення.
При розрахунках необхідно керуватися допустимою дозою опромінення, встановленого для різних категорій населення, що оипинилося в зоні радіоактивного забруднення при аварії на АЕС:
1. Населення, робітники і службовці, що не працюють в мирний час з радіоактивними речовинами - 0,5 бер в рік.
2. Населення, робітники, службовці і персонал, що в мирний час проводить роботи з радіоактивними речовинами - 5 бер в рік.
3. Допустима аварійне опромінення (разове) населення, що не працює з радіоактивними речовинами - 10 бер.
4. Допустиме аварійне опромінення персоналу (разове) - 25 бер.
В залежності від обставин, що складаються, для захисту населення від шкідливої дії радіації можуть бути застосовані наступні способи:
Обмежене перебування на відкритій місцевості (тимчасове перебування в захисних спорудах).
Максимально можлива герметизація житлових та службових приміщень.
Вживання лікарських препаратів, перешкоджаючих накопиченню біологічно небезпечних радіонуклідів в організмі.
Захист органів дихання з використанням засобів індивідуального захисту та підручних засобів.
Евакуація.
Обмеження доступу в район забруднення.
Санітарнаобробка людей у випадку забруднення їх одягу та тіла радіоактивними речовинами вище встановлених норм.
Обробка продуктів харчування, які забруднені радіоактивними речовинами.
Виключення, або обмеження вживання в їжу забруднених продуктів.
Дезактивація забрудненої місцевості.
Переселення.
Оцінка радіаційної обстановки шляхом прогнозування.
Вихідними даними для оцінки радіаційної обстановки є:
- тип і потужність ЯЕР (РБМК-1000, ВВЕР-1000);
- кількість аварій ЯЕР - n;
- частка викинутих з ЯЕР РР - h (%);
- координати ЯЕР чи АЕС;
- астрономічний час аварії - Тав;
- метеоумови - швидкість вітру на висоті 10 м - V (м/с);
- напрям вітру А (град);
- стан хмарного покриву - відсутній, середній, суцільний;
- віддаль від об’єкта (району дії формвань) до аварійного реактора - Rх (км);
- час початку роботи робітників і службовців об’єкту після аварії – Тпоч. (год);
- довготривалість дій (роботи) - Т (год);
- кратність послаблення потужності дози опромінення - Кпосл.
Зауваження.
Частина матеріалів в методичці наведена у вигляді таблиць. Якщо значення величин, які визначаються за таблицями знаходяться поза фіксованими табличними - слід використовувати інтерполяцію. В першому наближенні можна використовувати формулу лінійної інтерполяції Лагранжа для функції Y=f(X).
де Х – задане значення величини;
Y – шукане значення величини, що визначається Х;
Х1 – менше найближче табличне значення Х;
Х2 – більше найближче табличне значення Х;
Y1 - табличне значення Y, що відповідає Х1;
Y2 - табличне значення Y, що відповідає Х2 .
Порядок проведення розрахунків при оцінці радіаційної обстановки..
1. По таблиці 2.1. визначаємо категорію стійкості атмосфери (інверсія, ізометрія, конвекція), що відповідає погодним умовам і заданому періоду доби.
2. По таблиці 2.2. визначаємо середню швидкість вітру (Vср) в товщині поширення радіоактивної форми виходячи із заданої швидкості приземного вітру і встановленої по табл. 2.1. категорії стійкості атмосфери.
3. По таблицях 2.3.-2.6. для заданого типу ЯЕР (РБМК, ВВЕР) і по частці викинутих РР виначаємо розміри прогнозованих зон забруднення і наносимо їх в масштабі карти (схеми) у вигляді правильних еліпсів.
4. Виходячи із заданої віддалі (Rх) об’єкту до аварійного реактора з урахуванням утворених зон забруднення встановлюємо (визначаємо) зону забруднення, в яку попав об’єкт (район дії формувань). Тут же визначається межа зони (внутрішня, середина, зовнішня). З цією метою відстань між зовнішнією і внутрішнією межами зони ділиться на три частини, якщо об'єкт знаходиться у ближній до реактора третині – межа внутрішня, другій – середина, третій - межа зовнішня. Наприклад, для наведеного вище малюнку відстань (L) між зовнішнією і внутрішнією межами зони Б дорівнює L = LБ – LВ, де LБ – довжина зони Б, LВ – довжина зони В. Тоді, якщо Rx ( LВ + L/3 - межа внутрішня, якщо LВ + L/3 ( Rx ( LВ + 2L/3 – середина, якщо LВ + 2L/3 ( Rx ( LБ - межа зовнішня.
5. По таблиці 2.7. визначаємо час початку формування сліду радіоактивного забруднення (tф) після аварії на АЕС (час початку випадання радіоактивних опадівна території об’єкту).
6. По таблицях 2.8. - 2.11. для відповідної зони забруднення місцевості з врахуваням початку і довготривалості роботи, визначаємо дозу опромінення, яку отримають робітники і службовці об’єкту (особовий склад формувань) при умові відкритого розміщення в середині зони.
Дози опромінення, які отримють робітники і службовці об’єкту за час роботи в заданому районі визначаються по формулі:
Допр.=Дзони*Кзони*1/Кпосл.; (бер)
де Дзони - доза розрахована по таблицях 2.8. - 2.11.;
Кпосл. - коефіцієнт послаблення радіації;
Кзони - коефіцієнт, що враховує місцезнаходження особового складу в зоні (межа зони - внутрішня, середина, зовнішня). При знаходженні в середині зони Кзони = 1.
7. На основі обчисленої дози опромінення з врахуванням характеру діяльності робітників і службовців ою’єкту (на відкритій місцевості, в будівлях і спорудах, в сховищах) і встановленої дози опромінення визначаємо оптимальний режим діяльності населення, робітників і службовців ОНГ на забрудненій місцевості з використанням таблиць 2.8. - 2.11.
8. На основі вихідних даних і проведених розрахунків розробляємо пропозиції по захисту різних категорій населення, особового складу ОНГ, що опинилися в зоні радіаційного забруднення місцевості.
Приклад 1. Оцінити радіаційну обстановку і виробити пропозиції по захисту робітників і службовців об’єкту, що опинився в зоні радіоактивного забруднення при аварії на АЕС, для наступних вихідних даних:
- тип і потужність ядерного реактора РБМК-1000;
- кількість аварійних реакторів n=1;
- частка викінутих РР із реактора h=50%
- віддаль від об’єкту до аварійного реактора Rх=24 км;
- час аварії реактора Тав=10.00;
- довготривалість роботи на об’єкті Т=12 год;
- допустима доза опромінення Двст=5 бер;
- коефіцієнт послаблення радіації Кпосл=5;
- швидкість вітру на висоті 10 м V10=4 м/с;
- напрям вітру - в бік об’єкту;
- хмарність - середня (4);
- забезпеченість сховищами, 313 - 100%;
- час початку робіт на об’єкті (астрономічний) Тпоч=12.00.
Розвязок.
1. По таблиці 2.1. визначаємо категорію стійкості атмосфери, що відповідає погодним умовам і заданій порі доби. По умові: хмарність середня (4), день, швидкість приземного вітру V10=4 м/с.
Згідно таблиці 2.1. категорія стійкості Д (ізотермія).
2. По таблиці 2.2. визначаємо середню швидкість вітру Vср в шарі поширення радіоактивної хмари.
Згідно таблиці 2.2. для категорії стійкості Д і швидкості приземного вітру V10=4 м/с сердня швидкість вітру Vср=5 м/с.
3. Згідно таблиці 2.4. для заданого типу ЯЕР (РБМК-1000) і частці викинутих РР (h=50 %) визначаємо розміри прогнозованих зон забруднення місцевості і наносимо їх в масштабі у вигляді правильних еліпсів.
4. Виходячи із заданої віддалі об’єкту народного господарства (Rх=24 км) до аварійного реактора з врахуванням утворених зон забруднення встановлюєм, що об’єкт опинився на внутрішній межі зони “Б”.
5. По таблиці 2.7. визначаємо час початку формування сліду радіоактивного забруднення (tф) після аварії (час початку випадання радіоактивних опадів на території об’єкту). Для Rх=24 км, категорії стійкості Д і сердньої швидкості вітру Vср=5 м/с, tф=1,2 год (методом інтерполяції).
Отже, об’єкт через 1,2 год після аварії опиниться в зоні радіоактивного забруднення, що вимагає прийняття додаткових заходів захисту робітників і службовців.
6. По таблиці 2.10. для зони забруднення “Б” з врахуванням часу початку робіт (Тпоч=2 год) і довготривалості робіт (Т=12 год) визначаємо дозу опромінення, яку отримають робітники і службовці об’єкту (особовий склад формувань) при вдкритому розміщенні в середині зони “Б”. Згідно таблиці 2.10. Дзони=17,1 (бер). З врахуванням знаходженя об’єкту на внутрішній межі зони “Б” дозу опромінення визначаємо за формулою:
Допр.=Дзони*Кзони*(1/Кпосл.); (бер)
де Дзони=17,1 бер;
Кпосл=5 (згідно умови);
Кзони=1,7 (примітка до таблиці 2.10.).
Допр=17,1*1,7*(1/5)=5,8 бер
Розрахунки показують, що робітники і службовці об’єкту за 12 год робіт в зоні “Б” можуть отримати дозу опромінення 5,8 бер, що перевищує гранично допустиму дозу Двст=5 бер.
7. Використовуючи дані таблиці 2.10. і формулу (1), визначаємо допустимий час початку роботи робітників і службовців об’єкту після аварії на АЕС при умові отримання Допр не більше 5 бер.
По формулі (1) визначаємо Дзони, що відповідає Допр=5 бер.
5=Дзони*Кзони*(1/Кпосл.)=Дзони(1,7((1/5)
Дзони=25/1,7=14,5 бер
Згідно таблиці 2.10. Дзони=14,5 бер при Т=12 год відповідає час початку робіт Тпоч=6 год.
Отже, робітники і службовці, щоб отримати дозу не вищу встановленої, можуть починати роботу в зоні і виконувати її на протязі 12 год не раніше ніж через 6 год після аварії на АЕС.
Додатки
Зміст звіту про розрахункову роботу
Робота виконується у 2-тижневий термін і здається викладачу на перевірку.
Звіт повинен мати: титульний лист, вступ, розрахункову частину, загальні висновки.
На титульному листі вказати:
назву ВУЗу і кафедри;
тему розрахункової роботи;
номер варіанту;
навчальна група, прізвище і ініціали виконавця;
прізвище і ініціали викладача;
місце і рік виконання.
Вступ повинен відображати мету розрахункової роботи.
В розрахунковій частині вказати:
вихідні дані;
алгоритм оцінки (послідовність виконання) з розрахунками;
висновки;
заходи по забезпеченню захисту працівників.
Допоміжні таблиці
Таблиця 2.1.
Категорія стійкості атмосфери
Швидкість
Час доби
вітру V10 на
день
ніч
висоті 10 м,
наявність
хмарності
м/с
відсутня
середня
суцільна
відсутня
суцільна
V10<2
А
А
А
А
А
2<V10(3
А
А
Д
Г
Г
3<V10(5
А
Д
Д
Д
Г
5<V10(6
Д
Д
Д
Д
Д
6<V10
Д
Д
Д
Д
Д
А - дуже нестійка (конвекція) Відсутня (ясно): 0 - 2
Д - нейтральна (ізотермія) Середня (напівясно): 3 - 7
Г - дуже стійка (інверсія) Суцільна (хмарно): 8 - 10
Таблиця 2.2.
Середня швидкість вітру (Vср) в приповерхневому шарі землі до висоти переміщення центру хмари, м/с.
Категрія стійкості
Швидкість вітру на висоті 10 м (V10)
атмосфери
менше 2
2
3
4
5
більше 6
А
2
2
5
-
-
-
Д
-
-
5
5
5
10
Г
-
5
10
10
-
-
Таблиця 2.3.
Розміри прогнозованих зон забруднення місцевості на сліді хмари при аварії на АЕС (категорія стійкості А, швидкість вітру V=2 м/с)
Вихід
Індекс
Тип реактора
активності,
зони
РБМК-1000
ВВЕР-1000
%
довжина зони, км
ширина зони, км
площа, км2
довжина зони, км
ширина зони, км
площа, км2
3
М
62,6
12,1
595
82,8
16,2
1050
3
А
14,1
2,75
30,4
13,0
2,12
22,7
3
Б
-
-
-
-
-
-
10
М
140
29,9
3290
185
40,2
5850
10
А
28,0
5,97
131
39,4
6,81
211
10
Б
6,88
0,85
4,62
-
-
-
30
М
249
61,8
12100
338
82,9
22000
30
А
62,6
12,1
595
82,8
15,4
1000
30
Б
13,9
2,71
29,6
17,1
2,53
34
30
В
6,96
0,87
4,98
-
-
-
50
М
324
87,8
20800
438
111
38400
50
А
88,3
18,1
1260
123
24,6
2380
50
Б
18,3
3,64
52,3
20,4
3,73
39,8
50
В
9,21
1,57
11,4
8,87
1,07
7,45
Таблиця 2.4.
Розміри прогнозованих зон забруднення місцевості на сліді хмари при аварії на АЕС (категорія стійкості Д, швидкість вітру V=5 м/с).
Вихід
Індекс
Тип реактора
активності,
зони
РБМК-1000
ВВЕР-1000
%
довжина зони, км
ширина зони, км
площа, км2
довжина зони, км
ширина зони, км
площа, км2
3
М
145
8,42
959
74,5
3,70
216
3
А
34,1
1,74
46,6
9,9
0,29
2,27
3
Б
-
-
-
-
-
-
10
М
270
18,2
3860
155
8,76
1070
10
А
75
3,92
231
29,5
1,16
26,8
10
Б
17,4
0,69
9,40
-
-
-
10
В
5,80
0,11
0,52
-
-
-
30
М
418
31,5
10300
284
18,4
4110
30
А
135
8,42
959
74,5
3,51
205
30
Б
33,7
1,73
45,8
9,90
0,28
2,21
30
В
17,6
0,69
9,63
-
-
-
50
М
583
42,8
19690
379
25,3
7530
50
А
191
11,7
1760
100
5,24
411
50
Б
47,1
2,40
88,8
16,6
0,62
8,15
50
В
23,7
1,10
20,5
-
-
-
Таблиця 2.5.
Розміри прогнозованих зон забруднення місцевості на сліді хмари при аварії на АЕС (категорія стійкості Д, швидкість вітру V=10 м/с).
Вихід
Індекс
Тип реактора
активності,
зони
РБМК-1000
ВВЕР-1000
%
довжина зони, км
ширина зони, км
площа, км2
довжина зони, км
ширина зони, км
площа, км2
3
М
135
5,99
635
53
1,87
78
3
А
26
1,04
21,0
5,22
0,07
0,31
3
Б
-
-
-
-
-
-
10
М
272
14
3080
110
5,33
460
10
А
60
2,45
115
19
0,58
8,75
10
Б
11
0,32
3,02
-
-
-
30
М
482
28
10700
274
13
2980
30
А
135
5,97
635
53
1,87
78
30
Б
25
1,02
20
5,05
0,07
0,29
30
В
12
0,33
3,14
-
-
-
50
М
619
37
18500
369
19
5690
50
А
184
8,71
1260
79
3,22
201
50
Б
36
1,51
42
10
0,27
2,18
50
В
17
0,59
8,38
-
-
-
Таблиця 2.6.
Розміри прогнозованих зон забруднення місцевості на сліді хмари при аварії на АЕС (категорія стійкості Г, швидкість вітру V=5 м/с).
Вихід
Індекс
Тип реактора
активності,
зони
РБМК-1000
ВВЕР-1000
%
довжина зони, км
ширина зони, км
площа, км2
довжина зони, км
ширина зони, км
площа, км2
3
М
126
3,63
359
17
0,61
8,24
10
М
241
7,86
1490
76
2,58
154
10
А
52
1,72
71
-
-
-
30
М
430
14
4760
172
5,08
686
30
А
126
3,63
359
17
0,61
8,25
50
М
561
18
8280
204
6,91
1100
50
А
168
4,88
644
47
1,52
56
50
Б
15
0,41
4,95
-
-
-
Таблиця 2.7.
Час початку формування сліду (tф) після аварії на АЕС, год.
Категорія стійкості атмосфери
Віддаль від
А
Д
Г
АЕС, км
Середня швидкість вітру, м/c
2
5
10
5
10
5
0,5
0,3
0,1
0,3
0,1
10
1,0
0,5
0,3
0,5
0,3
20
2,0
1,0
0,5
1,0
0,5
30
3,0
1,5
0,8
1,5
0,8
40
4,0
2,0
1,0
2,0
1,0
50
5,0
2,5
1,2
2,5
1,3
60
6,5
3,0
1,5
3,0
1,5
70
7,5
4,0
2,0
4,0
2,0
80
8,0
4,0
2,0
4,0
2,0
90
8,5
4,5
2,2
4,5
2,5
100
9,5
5,0
2,5
5,0
3,0
150
14
7,5
3,5
8,0
4,0
200
19
10
5,0
10
5,0
250
23
12
6,0
13
6,5
300
28
15
6,5
16
8,0
350
32
17
9
18
9,0
400
37
19
10
21
11
450
41
22
11
23
12
500
46
24
12
28
13
600
53
29
15
31
16
700
61
34
17
36
18
800
72
38
20
41
20
900
82
43
22
46
23
1000
89
48
24
50
26
Таблиця 2.8.
Доза опромінення, отримана при відкритому розміщенні в середині зони забруднення (Дзони, бер)
Зона М
Час поч.
Довготривалість перебування на забрудненій місцевості
роб. після
години
доби
місяці
аварії
1
2
3
5
6
7
9
12
15
18
1
2
3
5
10
15
1
2
6
1
0,04
0,07
0,1
0,16
0,19
0,21
0,26
0,33
0,39
0,45
0,55
0,9
1,2
1,64
2,51
3,19
4,70
6,80
11,5
2
0,03
0,06
0,09
0,15
0,17
0,20
0,24
0,31
0,37
0,42
0,53
0,87
1,15
1,61
2,48
3,15
4,67
6,74
11,5
г
3
0,03
0,06
0,09
0,14
0,16
0,19
0,23
0,29
0,35
0,41
0,51
0,85
1,13
1,58
2,45
3,12
4,63
6,71
11,4
о
5
0,02
0,05
0,08
0,12
0,15
0,17
0,21
0,27
0,33
0,38
0,48
0,81
1,08
1,54
2,40
3,07
4,58
6,65
11,4
д
6
0,02
0,05
0,07
0,12
0,14
0,16
0,20
0,26
0,32
0,37
0,47
0,79
1,07
1,52
2,38
3,05
4,55
6,62
11,4
и
7
0,02
0,04
0,07
0,11
0,13
0,16
0,20
0,25
0,31
0,36
0,45
0,78
1,05
1,5
2,36
3,03
4,53
6,60
11,3
н
9
0,02
0,04
0,06
0,11
0,13
0,15
0,18
0,24
0,29
0,34
0,43
0,75
1,02
1,47
2,32
2,99
4,49
6,55
11,3
и
12
0,02
0,04
0,06
0,10
0,12
0,13
0,17
0,22
0,27
0,32
0,41
0,72
0,97
1,42
2,27
2,93
4,43
6,49
11,2
15
0,01
0,03
0,05
0,09
0,11
0,13
0,16
0,21
0,26
0,30
0,39
0,69
0,95
1,39
2,23
2,89
4,38
6,44
11,2
18
0,01
0,03
0,05
0,08
0,10
0,12
0,15
0,20
0,25
0,29
0,37
0,67
0,92
1,35
2,19
2,84
4,33
6,39
11,1
1
0,01
0,03
0,04
0,08
0,09
0,11
0,14
0,18
0,23
0,27
0,35
0,63
0,87
1,29
2,11
2,76
4,24
6,29
11,0
д
2
0,01
0,02
0,03
0,06
0,07
0,08
0,11
0,14
0,18
0,21
0,28
0,52
0,74
1,13
1,90
2,53
3,90
6,00
10,7
о
3
0,01
0,02
0,03
0,05
0,06
0,07
0,09
0,12
0,15
0,18
0,24
0,46
0,66
1,02
1,75
2,36
3,77
5,77
10,4
б
5
-
0,01
0,02
0,04
0,05
0,06
0,07
0,10
0,12
0,15
0,19
0,38
0,55
0,87
1,55
2,11
3,47
5,42
9,80
и
10
-
0,01
0,01
0,03
0,03
0,04
0,05
0,07
0,09
0,11
0,14
0,28
0,42
0,67
1,24
1,74
2,97
4,82
9,34
15
-
0,01
0,01
0,02
0,03
0,03
0,04
0,06
0,07
0,09
0,12
0,23
0,35
0,56
1,06
1,52
2,65
4,40
8,80
мі
1
-
-
0,01
0,01
0,02
0,02
0,03
0,04
0,06
0,06
0,08
0,16
0,24
0,40
0,78
1,13
2,07
3,60
7,71
ся
2
-
-
-
0,01
0,01
0,01
0,02
0,02
0,03
0,04
0,05
0,11
0,17
0,28
0,55
0,81
1,53
2,77
6,40
ці
6
-
-
-
-
-
-
0,01
0,01
0,01
0,02
0,02
0,05
0,08
0,14
0,29
0,43
0,84
1,61
4,18
Примітка: дози опромінення на внутрішній межі зони в 3,2 раза більші, а на зовнішній межі в 3,2 раза менші вказаних в таблиці. Таблиця 2.9.
Доза опромінення, отримана при відкритому розміщенні в середині зони забруднення (Дзони, бер)
Зона А
Час поч.
Довготривалість перебування на забрудненій місцевості
роб. після
години
доби
місяці
аварії
1
2
3
5
6
7
9
12
15
18
1
2
3
5
10
15
1
2
6
1
0,40
0,76
1,08
1,66
1,93
2,18
2,66
3,32
3,94
4,51
5,56
9,03
11,8
16,4
25,1
31,9
47,7
67,8
115
2
0,35
0,67
0,97
1,52
1,77
2,02
2,48
3,13
3,72
4,28
5,32
8,75
11,5
16,1
24,8
31,5
46,7
67,4
115
г
3
0,32
0,62
0,90
1,42
1,66
1,90
2,35
2,97
3,56
4,11
5,13
8,52
11,3
15,8
24,5
31,2
46,3
67,1
114
о
5
0,28
0,54
0,80
1,28
1,51
1,73
2,15
2,75
3,31
3,84
4,82
8,15
10,8
15,4
24,0
30,7
45,8
66,2
114
д
6
0,26
0,52
0,76
1,22
1,45
1,66
2,07
2,66
3,21
3,73
4,70
7,99
10,7
15,2
23,8
30,5
45,5
66,2
114
и
7
0,25
0,49
0,73
1,18
1,39
1,60
2,00
2,58
3,12
3,63
4,59
7,85
10,5
15,0
23,6
30,3
45,3
66,0
113
н
9
0,23
0,46
0,68
1,10
1,31
1,51
1,89
2,44
2,96
3,46
4,39
7,59
10,2
14,7
23,2
29,9
44,9
65,5
113
и
12
0,21
0,42
0,62
1,02
1,21
1,39
1,76
2,28
2,77
3,25
4,15
7,26
9,88
14,2
22,7
29,3
44,3
64,9
112
15
0,19
0,39
0,58
0,95
1,13
1,31
1,65
2,15
2,62
3,08
3,95
6,99
9,56
13,9
22,3
28,9
43,8
64,4
112
18
0,18
0,36
0,54
0,89
1,07
1,23
1,56
2,04
2,58
2,94
3,78
6,74
9,27
13,5
21,9
28,4
43,3
63,9
111
1
0,16
0,33
0,49
0,81
0,97
1,12
1,43
1,87
2,30
2,71
3,51
6,34
8,79
12,9
21,1
27,6
42,4
62,9
110
д
2
0,12
0,25
0,36
0,63
0,75
0,87
1,11
1,47
1,82
2,16
2,83
5,28
7,47
11,3
19,0
25,3
39,8
60,0
107
о
3
0,10
0,21
0,32
0,53
0,64
0,74
0,95
1,26
1,56
1,86
2,44
4,63
6,63
10,2
17,5
23,6
37,7
57,7
104
б
5
0,08
0,17
0,25
0,43
0,51
0,60
0,76
1,01
1,26
1,51
1,99
3,84
5,57
8,74
15,5
21,1
34,7
54,2
100
и
10
0,06
0,12
0,18
0,31
0,37
0,43
0,55
0,74
0,92
1,10
1,46
2,87
4,21
6,76
12,4
17,4
29,7
48,2
93,4
15
0,05
0,10
0,15
0,25
0,30
0,35
0,45
0,60
0,75
0,9
1,20
2,37
3,51
5,68
10,6
15,1
26,5
44,0
88,1
мі
1
0,03
0,07
0,10
0,17
0,21
0,24
0,31
0,42
0,53
0,63
0,84
1,67
2,49
4,08
7,86
11,3
20,7
36,0
77,1
ся
2
0,02
0,04
0,07
0,12
0,14
0,16
0,21
0,28
0,36
0,43
0,57
1,14
1,70
2,82
5,52
8,11
15,3
27,7
64,0
ці
6
0,01
0,02
0,03
0,06
0,07
0,08
0,11
0,14
0,18
0,22
0,29
0,59
0,88
1,46
2,91
4,33
8,46
16,1
41,8
Примітка: дози опромінення на внутрішній межі зони в 3,2 раза більші, а на зовнішній межі в 3,2 раза менші вказаних в таблиці. Таблиця 2.10.
Доза опромінення, отримана при відкритому розміщенні в середині зони забруднення (Дзони, бер)
Зона Б
Час поч.
Довготривалість перебування на забрудненій місцевості
роб. після
години
доби
місяці
аварії
1
2
3
5
6
7
9
12
15
18
1
2
3
5
10
15
1
2
6
1
2,23
4,17
5,93
9,11
10,5
11,9
14,6
18,2
21,5
24,7
30,4
49,4
64,9
90,1
137
174
257
371
633
2
1,94
3,70
5,34
8,34
9,74
11,0
13,6
17,1
20,4
23,4
29,1
47,9
63,2
88,4
136
172
255
369
631
г
3
1,76
3,40
4,94
7,79
9,13
10,4
12,8
16,3
19,5
22,5
28,1
46,7
61,9
86,9
134
171
254
367
629
о
5
1,53
3,00
4,39
7,02
8,27
9,78
11,8
15,0
18,1
21,0
26,4
44,6
59,6
84,4
131
168
251
364
626
д
6
1,46
2,85
4,19
6,73
7,94
9,11
11,3
14,5
17,5
20,4
25,7
43,8
58,7
83,4
130
167
249
363
624
и
7
1,39
2,73
4,02
6,48
7,65
8,80
11,0
14,1
17,0
19,9
25,1
43,0
57,8
82,4
129
166
248
361
623
н
9
1,29
2,53
3,74
6,06
7,18
8,27
10,3
13,3
16,2
18,9
24,0
41,6
56,2
80,6
127
163
246
359
620
и
12
1,17
2,31
3,43
5,59
6,63
7,65
9,64
12,4
15,2
17,8
22,7
39,8
54,1
78,2
124
160
242
355
617
15
1,08
2,15
3,19
5,22
6,20
7,17
9,06
11,7
14,3
16,9
21,6
38,8
52,3
76,1
122
158
240
352
614
18
1,02
20,2
3,00
4,92
5,86
6,78
8,58
11,1
13,7
16,1
20,7
36,5
50,8
74,2
119
155
237
350
611
1
0,92
1,82
2,72
4,47
5,33
6,17
7,84
10,2
12,6
14,8
19,2
34,7
48,1
71,0
116
151
232
345
605
д
2
0,70
1,40
2,09
3,46
4,13
4,80
6,13
8,08
9,9
11,8
15,5
28,9
40,9
61,9
104
138
218
328
588
о
3
0,59
1,18
1,77
2,93
3,51
4,08
5,22
6,91
8,57
10,2
13,4
25,3
36,3
55,9
96,3
129
206
316
574
б
5
0,47
0,94
1,41
2,35
2,82
3,82
4,21
5,58
6,94
8,28
10,9
21,0
30,5
47,8
84,9
116
190
297
552
и
10
0,34
0,68
1,02
1,75
2,04
2,38
3,06
4,06
5,07
6,06
8,04
15,7
23,1
37,0
68,2
95,5
163
264
512
15
0,28
0,55
0,83
1,39
1,67
1,95
2,50
3,33
4,16
4,93
6,61
13,0
19,2
31,1
58,4
82,9
145
241
482
мі
1
0,19
0,38
0,58
0,97
1,16
1,35
1,74
2,32
2,50
3,48
4,63
9,18
13,6
22,3
43,0
62,3
113
197
422
ся
2
0,13
0,26
0,39
0,65
0,79
0,92
1,18
1,57
1,97
2,36
3,15
6,27
9,36
15,4
30,2
44,4
83,8
152
350
ці
6
0,06
0,13
0,20
0,33
0,40
0,47
0,61
0,81
1,01
1,21
1,62
3,23
4,84
8,05
15,9
23,7
46,3
88,6
229
Примітка: дози опромінення на внутрішній межі зони в 1,7 раза більші, а на зовнішній межі в 1,7 раза менші вказаних в таблиці. Таблиця 2.11.
Доза опромінення, отримана при відкритому розміщенні в середині зони забруднення (Дзони, бер)
Зона В
Час поч.
Довготривалість перебування на забрудненій місцевості
роб. після
години
доби
місяці
аварії
1
2
3
5
6
7
9
12
15
18
1
2
3
5
10
15
1
2
6
1
7,05
13,2
18,7
28,8
33,4
37,8
46,1
57,6
68,2
78,1
96,3
156
205
285
436
553
815
1174
2004
2
6,14
11,7
16,9
26,3
30,8
35,0
43,0
54,2
64,5
74,2
92,1
151
200
279
430
547
808
1168
1997
г
3
5,38
10,7
15,6
24,6
28,8
32,9
40,7
51,6
61,7
71,2
88,8
147
195
274
423
541
803
1162
1991
о
5
4,86
9,48
13,9
22,2
26,1
29,9
37,3
47,6
57,3
66,5
83,6
141
188
267
416
532
743
1152
1981
д
6
4,61
9,03
13,2
21,2
25,1
28,8
35,9
46,1
55,6
64,6
81,5
138
185
263
412
528
789
1148
1976
и
7
4,41
8,64
12,7
20,5
24,2
27,8
34,8
44,7
54,0
62,9
79,5
136
182
260
409
525
785
1143
1971
н
9
4,08
8,02
11,8
19,1
22,7
26,1
32,8
42,3
51,3
59,9
76,1
131
177
254
402
518
778
1136
1963
и
12
3,71
7,33
10,8
17,6
20,9
24,2
30,4
39,5
48,1
56,3
71,9
125
171
247
394
508
768
1125
1952
15
3,44
6,81
10,1
16,5
19,6
22,6
28,6
37,2
45,5
53,4
68,5
121
165
240
386
500
759
1115
1942
18
3,23
6,40
9,51
15,5
18,5
21,4
27,1
35,3
43,3
50,9
65,5
116
160
234
379
493
750
1107
1932
1
2,91
5,78
8,60
14,1
16,8
19,5
24,7
32,4
34,8
47,0
60,8
109
152
224
367
479
735
1091
1915
д
2
2,22
4,43
6,62
10,9
13,0
15,2
19,3
25,5
31,6
37,8
49,0
91,4
129
195
330
439
689
1040
1859
о
3
1,88
3,74
5,60
9,28
11,1
12,9
16,5
21,8
27,1
32,2
42,4
80,3
114
176
304
409
654
1000
1815
б
5
1,50
2,99
4,48
7,45
8,92
10,3
13,3
16,6
21,9
26,2
34,5
66,6
96,5
151
268
367
601
939
1745
и
10
1,08
2,16
3,24
5,39
6,47
7,54
9,67
12,8
16,0
19,1
25,4
49,7
73,0
117
215
302
515
835
1619
15
0,88
1,77
2,65
4,41
5,29
6,17
7,92
10,5
13,1
15,7
20,9
41,1
60,8
98,5
184
222
459
762
1526
мі
1
0,61
1,23
1,84
3,07
3,68
4,29
5,52
7,35
9,18
11,0
14,6
29,0
43,1
70,7
136
197
359
625
1335
ся
2
0,41
0,83
1,24
2,08
2,49
2,91
3,74
4,99
6,25
7,48
9,96
19,8
29,6
48,9
95,6
140
265
481
1109
ці
6
0,21
0,43
0,64
1,07
1,28
1,50
1,92
2,56
3,21
3,85
5,13
10,2
15,3
25,4
50,4
78
146
280
725
Примітка: дози опромінення на внутрішній межі зони в 1,8 раза більші, а на зовнішній межі в 1,8 раза менші вказаних в таблиці.
Таблиця 4.1.
Вихідні дані для розв’язування задач по оцінці обстановки при аварії на АЕС шляхом прогнозування
(реактор РБМК-1000)
№ варіанту
ТАВ
ТПОЧ
ТРОБ,
год
Кільк. авар.
реакторів
Частка викинутих РР
КПОСЛ
V10,
м/с
RX,
км
ДДОП,
бер
Хмарність
(бали)
1
10.00
12.00
12
1
10
1
5
80
0,5
4
2
10.00
12.00
12
1
10
5
5
6
2
4
3
10.00
12.00
12
1
10
5
5
16
0,3
4
4
10.00
12.00
12
1
10
5
5
5
5
4
5
10.00
12.00
12
1
10
1
7
25
0,5
4
6
10.00
12.00
12
1
10
5
7
54
1
4
7
10.00
12.00
12
1
10
5
7
10
0,4
4
8
10.00
12.00
12
1
30
1
5
40
0,3
4
9
10.00
12.00
12
1
30
5
5
14
2
4
10
10.00
12.00
12
1
30
5
5
32
0,3
4
11
10.00
12.00
12
1
30
5
5
16
5
4
12
10.00
12.00
12
1
30
1
7
45
0,5
4
13
10.00
12.00
12
1
30
5
7
13
2
4
14
10.00
12.00
12
1
30
5
7
24
1,4
4
15
10.00
12.00
12
1
30
5
7
10
5
4
16
10.00
12.00
12
1
50
1
5
560
0,2
4
17
10.00
12.00
12
1
50
5
5
180
0,2
4
18
10.00
12.00
12
1
50
5
5
45
0,3
4
19
10.00
12.00
12
1
50
5
5
22
4
4
20
10.00
12.00
12
1
50
1
7
600
0,1
4
21
10.00
12.00
12
1
50
5
7
180
0,12
4
Таблиця 4.1.(продовження)
22
10.00
12.00
12
1
50
5
8
30
3
4
23
10.00
12.00
12
1
50
5
8
15
5
4
24
10.00
12.00
12
1
10
1
5
130
0,2
4
25
10.00
12.00
12
1
10
5
5
40
0,2
4
26
10.00
12.00
12
1
30
1
5
200
0,1
4
27
10.00
12.00
12
1
30
5
5
70
0,2
4
28
10.00
12.00
12
1
50
1
5
270
0,2
4
29
10.00
12.00
12
1
50
5
5
85
2
4
30
10.00
12.00
12
1
50
5
5
24
5
4