МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НУ «Львівська політехніка»
Кафедра охорони праці
Розрахункова робота:
з курсу « Охорона праці в галузі»
Варіант - 34
Завдання №34: питання – 18; задача – 3, варіант 6
Іонізуюче випромінювання вплив на людину, принципи нормування та захист.
Розрахувати блискавкозахист виробничої будівлі. Викреслити зону захисту блискавкоприймачів. Представити зону захисту.
Номер варіанту
Категорія будівлі за ПУЕ
Розміри будівлі, м:
Місце розміщення
Висота
Довжина
Ширина
6
П-І
12
24
18
Ужгород
Іонізуюче випромінювання вплив на людину, принципи нормування та захист.
Радіація – випромінювання, променевисилання яким-небудь тілом, наприклад Сонцем (сонячна радіація) чи іншим джерелом. Під радіацією розуміють потоки елементарних частинок і квантів, проходження яких через речовину викликає її іонізацію. Це електрони, позитрони, протони, нейтрони та ін. елементарні частинки, а також атомні ядра і електромагнітне випромінювання гамма-, рентгенівського і оптичного діапазонів.
Іонізуюче випромінювання надходить із радіоактивних матеріалів, рентгенівських трубок, прискорювачів частинок і присутнє у навколишньому середовищі. Це випромінювання невидиме, і його неможливо безпосередньо виявити за допомогою людських відчуттів, тому використовуються такі інструменти як лічильник Гейгера. У деяких випадках іонізуюче випромінювання може призвести до вторинної емісії видимого світла при взаємодії з матерією. Іонізуюча радіація має багато практичних застосувань у медицині, наукових дослідженнях, будівництві та інших галузях, проте є небезпечною для здоров'я при неправильному використанні. Вплив радіації призводить до пошкодження живих тканин, внаслідок яких бувають опіки, променева хвороба, смерть при високих дозах і рак, пухлини та генетичні мутації при низьких дозах.
Типи радіації
Альфа-випромінювання - потік альфа-часток, тобто ядер гелію-4. Альфа-частки, що створюються при радіоактивному розпаді, можуть бути легко зупинені листом паперу. Бета-випромінювання - це потік електронів, що виникає при бета-розпаді; для захисту від бета-часток енергією до 1 МЕВ достатньо алюмінієвої пластини завтовшки декілька мм. Гамма-випромінювання має набагато більшу проникаючу здатність, оскільки складається з високоенергійних фотонів, що не мають заряду; для захисту ефективні важкі елементи (свинець і так далі). Проникаюча здатність всіх видів іонізуючого випромінювання залежить від енергії.
В результаті радіоактивного розпаду, ядерного ділення, термоядерного синтезу і при роботі прискорювачів частинок можна отримати різні види іонізуючого випромінювання.
Для того, щоб частинка стала іонізуючою, вона повинна мати достатньо велику енергію, щоб взаємодіяти з атомами опромінюваної матерії. Фотони взаємодіють із зарядженими частинками, тому фотон з досить великою енергією також є іонізуючим. Енергія, при якій фотон стане іонізуючим перебуває в кінці ультрафіолетового діапазону електромагнітного спектру. Заряджені частинки, такі, як електрони, позитрони, і альфа-частинки та високочастотні електромагнітні хвилі взаємодіють з електронами в атомі або молекулами. Нейтрони же, маючи нульовий електричний заряд, не взаємодіють з електронами електромагнітно, і тому вони не можуть безпосередньо викликати іонізацію цим шляхом. Проте швидкі нейтрони добре взаємодіють із протонами у водні, і це створює протонне випромінювання. Ці протони є іонізуючими, оскільки вони мають заряд і взаємодіють з електронами в речовині. Нейтрони можуть також взаємодіяти з ядром атома, в залежності від ядра і швидкості нейтрона; ці реакції відбуваються як з участю швидких, так і повільних нейтронів, залежно від ситуації. Після таких взаємодій з нейтронами, атомні ядра часто стають радіоактивними, в свою чергу створюючи іонізуюче випромінювання при розпаді.
Вплив на організм людини:
α-випромінювання затримуються листком паперу, через шар шкіри не проникають;
β-випромінювання мають меншу іонізаційну здатність, але більшу проникну здатність;
γ-випромінювання мають малу іонізаційну здатність, але найбільшу проникну здатність.
Доза випромінювання – це кількість енергії, яку поглинув об’єкт.
Розрізняють два види:
доза поглинання dn = dE/dm (рад) – кількість Е, яка поглинається одиницею маси тіла. Еквівалентна доза (різновид дози поглина-ння) dекв. = к*dn (бер) к – відносна біологічна ефективність.Kα = 20, Kβ,γ = 1.
доза опромінення – кількість заряду, який виникає в результаті іонізації маси поверхні do = dQ/dm.
Вплив радіації на організм людини:
гостре ураження – коли одержала гостру дозу. Три смертельні дози: 100Гр – пошкодження центральної нервової системи, 10 – 50Гр пошкодження, крововилив кишково-порожнинного тракту, 3 – 5 Гр – пошкодження клітин мозку.
хронічне ураження – ракові захворювання.
Населення нормується за трьома категоріями:
персонал, який працює з радіоактивними речовинами
люди, які не працють з радіоактивними речовинами
все інше населення.
Засоби захисту: технічні і організаційні.
Технічні: захист віддаллю, скорочення часу опромінення, екрану-вання, α-випромінювання, β-випромінювання, γ-випромінювання, індивідуальний захист. Організаційні: дозиметр (визначення дози радіації).
Розв’язок задачі.
Визначаємо інтенсивність грозової діяльності, питомої густини ударів блискавки в землю, очікувану кількість ударів блискавки в об’єкт на протязі року.
Для нашого регіону інтенсивність грозової діяльності складає 60-80 год / рік, питома густина n =5,5 1/км2*рік ;
Кількість ударів:
N = [( S + 6hx ) * ( L + 6hx ) -7,7 * hx2 ] * n *10-6 ;
N = (( 18 + 6*12 ) * ( 36 + 6*12 ) -7,7 * 122 )* 5,5 *10-6 ;
N = 0,043 удари/рік.
Визначаємо тип зони захисту і категорії пристроїв блискавко захисту.
Категорія 3 – за рівнем блискавко захисту;
N ≤ 1, тому зона захисту - зона Б.
Вибираємо і розраховуємо тип блискавковідводу – одинарного стержня.
Визначаємо повну висоту блискавковідводу:
h = ( rx + 1,63hx ) / 1,5;
rx= (S/2) + L
rx= 37
h = ( 37 + 1,63*12 ) / 1,5;
h = 38 м.
Визначаємо висоту конуса:
hо = 0,92h ;
hо = 0,92*38 ;
hо = 35м ;
Визначаємо радіус захисного кола на рівні землі:
ro = 1,5*h ;
ro = 1,5*38 ;
ro = 57 м.
Визначаємо радіус Rx на висоті hx:
rx = 1,5( h – hx / 0,92 );
rx = 1,5( 38 – 12 / 0,92 );
rx = 37 м.
За даними розрахунками будуємо на кресленні зони блискавко захисту будівлі – рис.1.
Отже за результатами розрахунку повна висота стержнивого блискавковідводу буде становити 38 м. Радіус захисного кола на рівні землі 57м , радіус захисного кола на висоті 12м буде 37м.
Рис1.
Використана література.
Средства защиты в машиностроении: Расчет и проектирование: Справочник/ С.В.Белов, А.Ф.Козьяков, О.Ф.Партолин и др.; Под.ред. С.В.Белова.-М.:Машиностроение,1989.-368с.
В.Ц. Жидецький, В.С. Джигирей, В.М. Сторожук та ін. Практикум із охорони праці. – Львів, Афіша, 2000 – 352 с.