МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра обліку та аналізу
з дисципліни «Теорія економічного аналізу»
Варіант № 4
Група МЕ-37
Львів – 2011
Зміст
Вступ…………………………………………………………………………………….3
Теоретична частина розрахункової роботи…………………………………….………4
Розрахункова частина розрахункової роботи………………………………………….11
Частина 1. Комплексний аналіз господарської діяльності підприємства……....11
Частина 2. Факторний аналіз…………………………………………….……..26
Частина 3. Порівняльна комплексна оцінка………………………………........29
Висновок……………………………………………………………………………..…30
Список використаної літератури……………………………………………..................31
Додатки………………………………………………………………………….……..32
ВСТУП
Метою виконання даної розрахункової роботи є перевірка засвоєних знань щодо використання методики і техніки проведення економічного аналізу.
Завдання виконання розрахункової роботи полягає у формуванні чіткої і змістовної відповіді на теоретичне питання, а також розв’язання практичних завдань: аналіз ефективності використання виробничих ресурсів, аналіз виробництва і реалізації продукції та витрат діяльності, аналіз фінансових результатів та фінансового стану підприємства і узагальнення результатів діяльності підприємства, використання при цьому певних графіків та діаграм, що відображають рівень оволодіння теоретичного та практичного матеріалу з даної дисципліни.
Теоретична частина розрахункової роботи
Зміст, предмет, об’єкти, суб’єкти, завдання економічного аналізу
Для дослідження місця і ролі економічного аналізу в системі управління виробництвом насамперед необхідно оцінити діючі підходи до вивчення даного питання.
Основу першого з них представляє дослідження взаємозв'язку аналізу з загальними функціями управління, від яких він істотно залежить у ресурсному відношенні, забезпечуючи їх інформаційно. Крім того, вивчається взаємозв'язок аналізу з теорією прийняття управлінських рішень. При цьому основний акцент робиться на те, що аналіз сприяє прямому виходу на реалізацію управлінських рішень, є основою їхнього прийняття.
Інші автори підходять до вивченню даного питання з погляду взаємозв'язку окремих видів економічного аналізу з різними етапами управління. При цьому виділяються: етап попереднього управління (здійснюється наступний і попередній аналіз); етап оперативного управління (проводиться оперативний аналіз); заключний етап управління (застосовується наступний аналіз).
Треті автори взаємозв'язок аналізу з управлінням просліджують на основі вивчення ролі і місця аналізу в реалізації різних типів управлінських рішень: стратегічних, які визначають ціль діяльності на перспективу, і тактичних, спрямованих на пошуки шляхів реалізації прийнятих стратегічних рішень. При розробці та прийнятті стратегічних рішень використовуються результати попереднього і наступного аналізу. Для прийняття тактичних рішень необхідним є проведення оперативного аналізу.
На нашу думку, більшість викладених у економічній літературі підходів до вивчення місця і ролі аналізу в системі управління виробництвом характеризуються деяким обмежуванням. Розкриваючи взаємозв'язок аналізу з управлінням, багато авторів обмежуються розглядом лише першої стадії управлінського циклу — підготовки та прийняття управлінських рішень, у той час як дослідження даної проблеми вимагає вивчення всіх стадій управлінського циклу. У цьому зв'язку представляється доцільним розгляд місця і ролі економічного аналізу в системі управління виробництвом за наступною схемою:
- місце і роль аналізу в реалізації функцій управління; місце і роль аналізу в реалізації окремих етапів управлінського циклу;
- місце і роль аналізу в реалізації окремих стадій кожного етапу управління;
- місце і роль аналізу в реалізації окремих дій кожної стадії.
Загальними функціями управління є: планування, організація, керівництво, контроль і мотивація. Тобто аналіз не розглядається як самостійна функція управління. Однак реалізація кожної з названих функцій неможлива без здійснення економічного аналізу: для планування й організації необхідний аналіз можливих варіантів рішень, тобто перспективний і стратегічний аналіз; для керівництва і контролю важливим є порівняння фактичних результатів з установленими завданнями, тобто оперативний і наступний аналіз, що забезпечує проведення управлінського контролю.
Основними аспектами управлінського контролю є:
- визначення цілей (стандартів), які повинні бути досягнуті в позначений відрізок часу, і неприйнятних від них відхилень;
- вимір фактично досягнутих результатів за звітний період;
- порівняння фактично досягнутих результатів із очікуваними (стандартами);
- визначення конкретних дії для коректування істотних відхилень від установлених цілей (стандартів). У запропонованій послідовності показаний основний аналітичний крок порівняння фактичних результатів з установленими цілями (стандартами). Якщо відхилення відсутні чи є прийнятними (у межах припустимих), корегуючі дії не здійснюються. У випадку перевищення припустимих відхилень після оцінки ситуації з точки зору реальності цілей (стандартів) починаються корегуючі дії. Якщо визначені цілі (стандарти) нереальні, проводиться їхнє корегування, і процес повторюється. У противному випадку (цілі реальні) після визначення причин відхилень фактичних результатів від установлених цілей (стандартів) здійснюються корегуючі дії, які спрямовані на приведення об'єкта управління у заданий стан. Результат корегуючих дій знову вимірюється, порівнюється з визначеними цілями (стандартами) і виявляється прийнятність відхилень. Якщо після корегуючих дій відхилення знову перевищують межу, процес повторюється.
Виходячи з представленої послідовності управлінського контролю, основним його етапом є визначення дії, яка забезпечує максимальне наближення фактичних результатів до установлених цілей (стандартів). При цьому всі дії базуються на рішеннях, прийнятих на основі економічного аналізу.
Далі варто визначити місце і роль економічного аналізу у розробці, реалізації І контролі за реалізацією управлінських рішень. З цією метою необхідно більш детально розглянути окремі етапи управлінського циклу:
1. Підготовка та прийняття управлінського рішення.
2. Реалізація управлінського рішення.
3. Оцінка результатів реалізації управлінського рішення.
Для здійснення першої стадії управлінського циклу в залежності від типу управлінських рішень (перспективні, оперативні, поточні) застосовуються відповідно перспективний і ретроспективний (оперативний і підсумковий) аналіз. На другій стадії управлінського циклу, головним чином, необхідне здійснення оперативного аналізу. І нарешті результати реалізації управлінського рішення оцінюються шляхом підсумкового і частково оперативного аналізу.
Щодо визначення місця і ролі аналізу у реалізації окремих стадій станів управлінською циклу розглянемо його перший етап (підготовка та прийняття управлінського рішення) як процес, тобто послідовність процедур, що приводять до рішення.
В основі визначення проблемної ситуації лежить аналіз даних про фінансово-господарську діяльність підприємства. Продовженням постановки проблеми є її структуризація, тобто класифікація факторів і їхніх зв'язків, групування, ранжирування і т.п. Потім у міру можливості визначаються кількісні характеристики елементів структури. На основі цього стає можливим чітке визначення мсти, обмежень, критеріїв та інших умов. Після їхнього узгодження її оцінки у кількісно визначеній формі формулюється задача і визначаються її масштаби: структурний (організаційні рамки, у яких буде вирішуватися задача, структурний підрозділ, підприємство); тимчасовий (виділений чи необхідний час для прийняття та реалізації рішення); обсяговий (кількісна характеристика об'єкта). Виявлення сутності проблемної ситуації, постановка мети, визначення можливих шляхів і засобів її рішення є, головним чином, результатом якісного аналізу. Визначення кількісних характеристик елементів структури вимагає застосування методів кількісного аналізу.
Розробка моделі рішення являє собою насамперед етап кількісного аналізу. Однак модель рішення є лише формалізованою частиною управлінської задачі, і рішення, отримане на її основі, оптимальне тільки з погляду формалізованих умов задачі. У цьому зв'язку отримане «модельне рішення» повинне бути доповнено якісним аналізом.
При виявленні альтернатив досягнення мети основну роль грає якісний аналіз. Однак тут можливо застосування і методів кількісного аналізу: для представлення інформації в наочному вигляді, виявлення незалежних факторів (методи сучасного факторного і компонентного аналізу). При цьому розкриття економічного змісту компонентів є задачею якісного аналізу.
В умовах ринкової економіки суттєво збільшується рівень невизначеності зовнішнього середовища суб'єктів господарювання. У цьому зв'язку для реалізації стадії «Опис можливих станів зовнішньою середовища й оцінки ймовірності їхнього виникнення» підвищується значення аналізу закономірностей і прогнозування відповідних факторів. Дана стадія реалізується шляхом здійснення якісного та кількісного аналізу.
Виявлення результатів реалізації альтернатив у конкретних умовах зовнішнього середовища с задачею якісного аналізу господарських процесів.
Реалізація двох останніх стадій вимагає змістовної інтерпретації (якісний аналіз) із застосуванням методів кількісного аналізу (методи комплексної оцінки альтернатив). Таким чином, ознайомлення з основними стадіями процесу прийняття управлінського рішення переконує в необхідності здійснення аналізу в реалізації кожної з них.
У свою чергу кожна стадія етапу управлінського циклу складається із сукупності управлінських операцій (дій), що конкретизують перелік робіт та виконавців аналітичних задач, методику їхнього рішення, терміни та форми надання вихідної аналітичної інформації і т.д.
Вищевикладений підхід щодо визначення місця і ролі аналізу у здійсненні процесу управління дозволяє відзначити його значну роль в обґрунтуванні та реалізації управлінських рішень.
Зміст аналізу господарської діяльності як наукової дисципліни випливає насамперед з тих завдань, які він виконує в системі інших прикладних економічних наук.
До числа найважливіших задач економічного аналізу відносяться:
- підвищення науково-економічної обґрунтованості бізнес-планів і нормативів (у процесі їхньої розробки);
- об'єктивне і всебічне дослідження виконання бізнес-плану і дотримання нормативів (за даними обліку та звітності);
- визначення величини впливу факторів на зміну показників, які аналізуються;
- визначення забезпеченості підприємства трудовими, матеріальними, фінансовими ресурсами й ефективності їхнього використання;
- пошук наявних резервів підвищення ефективності виробництва і розробка конкретних заходів щодо їхнього використання;
- дослідження конкурентоспроможності підприємства і кон'юнктури ринку;
- узагальнення результатів аналізу для прийняття раціональних управлінських рішень.
Слід відмітити, що перехід до ринкового механізму змінює характер аналітичних досліджень, розширює зону діагностики і пошуку. Сферу аналітичних досліджень становить як внутрішнє, так і зовнішнє економічне середовище кожного суб'єкта господарювання. Такий аналіз дозволяє швидко адаптуватися до змін ринкової кон'юнктури, передбачати можливі зміни поведінки партнерів, уникати невиправданого ризику співпраці. Виробнича діяльність при цьому оцінюється з точки зору досягнення максимальних фінансових результатів та економічної стабільності на ринку, а фінансова діяльність і управління фінансовими ресурсами розглядаються крізь призму оптимізації виробництва, пошуку найбільш вигідних сфер підприємництва, раціонального маневрування грошовими потоками.
Таким чином, аналіз господарської діяльності як наука являє собою систему спеціальних знань, зв'язаних з дослідженням тенденцій господарського розвитку, науковим обґрунтуванням планів, управлінських рішень, контролем за їх виконанням, оцінкою досягнутих результатів, пошуком, виміром та обґрунтуванням величини господарських резервів підвищення ефективності виробництва й розробкою заходів щодо їхнього використання.
Питання про мету економічного аналізу не досить широко висвітлене у підручниках та навчальних посібниках з економічного аналізу. Деякі автори визначають основну мету аналізу господарської діяльності як пошук можливостей (резервів) підвищення ефективності виробництва на основі вивчення передових досягнень науки та практики, структури ринку, а також детального вивчення попиту й пропозиції на продукцію підприємства [15]. Таке надто вузьке визначення мети обмежується тільки виявленням резервів. На нашу думку, більш вдалим і науково обґрунтованим є таке визначення мети економічного аналізу: сприяння виконанню планів підприємств і їх підрозділів, а також інших господарських формувань, сприяння дальшому розвитку і поліпшенню економічної роботи завдяки підготовці проектів оптимальних управлінських рішень.
Економічний аналіз має свій предмет, який він вивчає використовуючи властиві йому методи і технічні прийоми. Предмет економічного аналізу з розвитком самої науки конкретизувався й видозмінювався.
У спеціальній економічній літературі з аналізу господарської діяльності зустрічаються різні визначення предмета економічного аналізу, які можна згрупувати в такій спосіб:
- господарська діяльність підприємства;
- господарські процеси та явища;
- причинно-наслідкові зв'язки економічних явищ та процесів.
У якості одного з повного визначення предмету економічного аналізу найвдалішим, на нашу думку, є таке. Предмет аналізу — діяльність підприємств і їх підрозділів, а також інших господарських формувань, спрямована на досягнення максимальних результатів за мінімальних витрат.
Така точка зору є найсучаснішого, бо окреслює насамперед суттєву ознаку — багатосторонню діяльність підприємств, їх підрозділів та інших господарських формувань, спрямовану на пошуки відхилень показників від плану, норм і договірних зобов'язань, а також зіставлення результатів роботи підприємства з витратами. Кінцевою позицією досягнення успішної роботи є виявлення резервів підвищення ефективності виробництва.
Крім того, наведене визначення є повним, тому що у ньому звертається увага не лише на діяльність підприємства, а й на роботу його підрозділи;, а також чітко підкреслюється цілеспрямований характер діяльності.
Предмет економічного аналізу розкривається через його об'єкти — складові діяльності підприємства, якими є: забезпеченість виробничими і фінансовими ресурсами, характер їх використання виробництво і реалізація продукції, її собівартість, фінансові результати роботи, фінансовий стан підприємства та інвестиційна його діяльність.
Розрахункова частина розрахункової роботи
Частина 1. Комплексний аналіз господарської діяльності підприємства
Аналіз ефективності використання виробничих ресурсів
Аналіз ефективності використання виробничих ресурсів необхідно проводити за такими напрями:
1.1.Аналіз трудових ресурсів та витрат на оплату праці. Аналіз трудових ресурсів включає оцінку динаміки чисельності працівників підприємства та їх структури, аналіз оплати праці – динаміки середньої заробітної плати працівників підприємства. Результати дослідження представити у формі графіків чи діаграм.
Аналіз трудових ресурсів та витрат на оплату праці
Рис. 1. Аналіз трудових ресурсів та витрат на оплату праці
1.2. Аналіз необоротних активів включає аналіз динаміки та структури усіх необоротних активів. Результати дослідження представити у табличній формі (табл. 1).
Показники
Попередній період
Звітний період
Відхилення (+, -)
Темпи росту, %
Сума, тис. грн.
Структура, %
Сума, тис. грн.
Структура, %
Абсолютне, тис. грн.
Струк-турне, %
Нематеріальні активи
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
Незавершене будівництво
7,00
0,19
7,00
0,19
0,00
0,00
100,00
Основні засоби
3024,00
80,28
2966,00
79,82
-58,00
-0,46
98,08
Довгострокові фінансові інвестиції
726,00
19,27
726,00
19,54
0,00
0,26
100,00
Довгострокова дебіторська заборгованість
10,00
0,27
17,00
0,46
7,00
0,19
-10,00
Відстрочені податкові активи
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
Інші необоротні активи
0
0,00
0
0,00
0,00
0,00
0,00
Разом необоротних активів
3767,00
100,00
3716,00
100,00
-51,00
-
98,65
Аналіз необоротних активів необхідно доповнити розрахунком показників стану основних засобів (коефіцієнти зносу, придатності, вибуття, оновлення та приросту) та ефективності їх використання (фондовіддача та фондомісткість).
Коефіцієнт зносу:
Кзн = Сума зносу основних засобів/Первісну вартість основних засобів
Кзн = 4663/7687= 0,6066086 на 2009 р.
Кзн =5016/7982= 0,62841– на 2010 р.
Коефіцієнт придатності:
Кпридат= Залишкова вартість основних засобів/Первісну вартість основних засобів
Кпридат =3024/7687=0,393 – на 2009 р.
Кпридат = 2966/7982 = 0,371– на 2010 р.
Коефіцієнт вибуття:
Кв = Первісна вартість основних засобів, що вибули за період/Первісна вартість основних засобів на початок періоду
Кв = 89/7415 = 0,012– на 2009 р.
Кв = 19/7687 = 0,0024 - на 2010 р.
Коефіцієнт оновлення:
Конов= Вартість введених в дію основних засобів/Первісна вартість основних засобів на кінець періоду
Конов =361/7687=0,0469– на 2009 р.
Конов = 314/7982 = 0,039– на 2010 р.
Коефіцієнт приросту:
Кпр= Сума приросту первісної вартості основних засобів/Первісна вартість основних засобів на початок періоду
Кпр = (361-89)/7415 = 0,036 (зросла на 3,6%) – на 2009 р.
Кпр = (314-19)/7687 = 0,038 – на 2010 р.
Фондовіддача основних засобів:
Фв =
Фв =– 20571/((3004+3024)/2)= 6,83 на 2009 р.
Фв = 20565/((3024+2966)/2) = 6,87 – на 2010 р.
Фондомісткість:
Фм =
Фм = 1/6,83 = 0,146 – на 2009 р.
Фм = 1/6,87 = 0,145- на 2010 р.
1.3.Аналіз оборотних активів включає розрахунок зміни обсягів та структури. Результати дослідження представити у формі таблиці (табл. 2).
Таблиця 2
Динаміка та структура оборотних активів підприємства
Показники
Попередній період
Звітний період
Відхилення (+, -)
Темпи приросту, %
Сума, тис. грн.
Струк-тура, %
Сума, тис. грн.
Струк-тура,%
Абсолютне, тис. грн.
Струк-турне,%
1
2
3
4
5
6
7
8
Оборотні активи, в т. ч.:
1887,00
100,00
1887,00
100,00
0,00
0,00
0,00
Запаси:
-виробничі запаси
619,00
32,80
755,00
40,01
136,00
7,21
21,97
- тварини на вирощуванні та відгодівлі
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
- незавершене виробництво
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
- готова продукція
10,00
0,53
10,00
0,53
0,00
0,00
0,00
- товари
87,00
4,61
81,00
4,29
-6,00
-0,32
-6,90
Векселі одержані
0
0,00
0
0,00
0,00
0,00
0,00
Дебіторська заборгованість за товари роботи і послуги:
- чиста реалізаційна вартість
752,00
39,85
755,00
40,01
3,00
0,16
0,40
- первісна вартість
783,00
41,49
760,00
40,28
-23,00
-1,22
-2,94
резерв сумнівних боргів
-31,00
-1,64
5,00
0,26
36,00
1,91
-116,13
Дебіторська заборгованість за розрахунками:
- з бюджетом
4,00
0,21
2,00
0,11
-2,00
-0,11
-50,00
- за виданими авансами
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
- із внутрішніх розрахунків
0
0,00
0
0,00
0,00
0,00
0,00
Інша поточна дебіторська заборгованість
1,00
0,05
1,00
0,05
0,00
0,00
0,00
Поточні фінансові інвестиції
0
0,00
0
0,00
0,00
0,00
0,00
Грошові кошти та їх еквіваленти:
- в національній валюті
417
22,10
0
0,00
-417,00
-22,10
0,00
- в іноземній валюті
0
0,00
0
0,00
0,00
0,00
0,00
Інші оборотні активи
1,00
0,05
2,00
0,11
1,00
0,05
100,00
2. Аналіз виробництва і реалізації продукції та витрат діяльності
2.1. Аналіз динаміки обсягів реалізації продукції.
2.2. Аналіз динаміки обсягів та структури витрат звичайної діяльності (в розрізі за видами діяльності).
Проаналізувати темпи приросту обсягів реалізації і витрат діяльності та зміну частки витрат у виручці від реалізації за досліджуваний період.
Результати дослідження представити у табличній формі (табл. 3).
Таблиця 3
Динаміка та структура обсягів реалізації та витрат діяльності підприємства
Показники
Попередній період
Звітний період
Відхилення (+, -)
Сума, тис. грн.
Струк-тура, %
Сума, тис. грн.
Струк-тура, %
Абсолютне, тис. грн.
Струк-турне,%
Темпи приросту, %
1.Обсяг реалізованої продукції
24686,00
—
24679,00
—
-7,00
—
-0,03
2.Витрати звичайної діяльності, разом
20570,00
100,00
20691,00
100,00
121,00
-
0,59
2.1.Витрати операційної діяльності, в т.ч.
- собівартість реалізованої продукції
17069,00
82,98
16859,00
81,48
-210,00
-1,50
-1,23
- адміністративні витрати
1088,00
5,29
1346,00
6,51
258,00
1,22
23,71
- витрати на збут
2008,00
9,76
2082,00
10,06
74,00
0,30
3,69
- інші операційні витрати
405,00
1,97
404,00
1,95
-1,00
-0,02
-0,25
2.2.Витрати фінансової діяльності
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
2.3.Витрати інвестиційної діяльності
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
2.3. Аналіз динаміки обсягів та структури операційних витрат (табл. 4).
Таблиця 4
Динаміка обсягів та структури операційних витрат
Показники
Попередній період
Звітний період
Відхилення (+, -)
Сума, тис. грн.
Струк-тура, %
Сума, тис. грн.
Струк-тура, %
Абсолютне, тис. грн.
Струк-турне,%
Темпи приросту, %
Операційні витрати, разом
17546,00
100,00
17641,00
100,00
95,00
-
0,54
Матеріальні витрати
10618,00
60,52
10219,00
57,93
-399,00
-2,59
-3,76
Витрати на оплату праці
4469,00
25,47
4748,00
26,91
279,00
1,44
6,24
Відрахування на соціальні заходи
1614,00
9,20
1729,00
9,80
115,00
0,60
7,13
Амортизація
340,00
1,94
371,00
2,10
31,00
0,17
9,12
Інші операційні витрати
505,00
2,88
574,00
3,25
69,00
0,38
13,66
Показник операційних витрат на 1 гривню
0,71
-
0,71
-
0,00
-
Як доповнення до аналізу операційних витрат необхідно розрахувати показник витрат на 1 гривню вартості продукції, який визначається як відношення суми операційних витрат до обсягу реалізованої продукції. З’ясувати причини збільшення чи зменшення розрахованого показника
Показник витрат на 1 грн. = Операційні витрати /Обсяг реалізованої продукції
В1 грн =17546/24686 = 0,71 – на 2009 р.
В1 грн = 17641/24679 = 0,71 – на 2010 р.
Розрахований показник у звітному році залишився без змін у порівнянні з базовим , і це зумовлено незначним збільшенням операційних витрат і незначним зменшенням обсягу реалізованої продукції у 2010 р. порівняно з 2009р.
3. Аналіз фінансових результатів та фінансового стану підприємства
3.1. Аналіз фінансових результатів та рентабельності.
Аналіз фінансових результатів необхідно розпочинати із аналізу та оцінки рівня і динаміки показників прибутку (збитку) за видами діяльності і чистого прибутку (збитку) за досліджуваний період. На підставі вище проведеного аналізу обсягів реалізованої продукції (доходи) і витрат встановити причини зміни (збільшення чи зменшення) величини прибутку (збитку) підприємства, котре досліджується.
Отримані результати представити у вигляді стовпчикових діаграм, що відображають динаміку величини прибутку (збитку) підприємства за видами діяльності і чистого прибутку (збитку) підприємства.
Для оцінки рентабельності необхідно розрахувати і оцінити показники рентабельності продукції і рентабельності капіталу.
Отже, можа зробити висновок, валовий прибуток у звітньому році ( 2010 ) зріс у порівнянні з базовим ( 2009 ) на 204 тис. грн.
Рентабельність продукції :
Рп = Сума чистого прибутку/Чистий дохід від реалізації продукції
Рп = 0/20571 = 0 - на 2009 р.
Рп = 0/20565 = 0 – на 2010 р.
Рентабельність капіталу:
Рк = Сума чистого прибутку/Середньорічна величина власного капіталу
Рк = 0/4611 = 0 - на 2009 р.
Рк = 0/4778 =0 - на 2010 р.
Чиста рентабельність основної діяльності:
Рч = Сума чистого прибутку/ Загальні витрати
Рч = 0/25032 = 0 – на 2009 р.
Рч = 0/28930 = 0 – на 2010 р.
3.2. Аналіз фінансового стану
3.2.1. Оцінка загального фінансового стану
Оцінка загального фінансового стану підприємства включає аналіз динаміки валюти балансу підприємства, узагальнений аналіз структури активів і пасивів підприємства. Отримані результати викласти у формі таблиці (табл. 5). Аналіз загального фінансового стану провести на основі форм фінансової звітності підприємства, встановивши взаємозв’язки між статтями звітності, з’ясувавши причини і наслідки загального фінансового стану підприємства.
Таблиця 5
Порівняльний аналітичний баланс підприємства
Показники
Попередній період
Звітний період
Відхилення (+, -)
Темпи росту, %
Сума, тис. грн.
Струк-тура, %
Сума, тис. грн.
Струк-тура, %
Абсолютне, тис. грн.
Струк-турне, %
АКТИВ
I. Необоротні активи
3767,00
66,34
3767,00
66,34
0,00
0,00
100,00
II. Оборотні активи
1887,00
33,23
1887,00
33,23
0,00
0,00
100,00
III.Витрати майбутніх періодів
24,00
0,42
38,00
0,67
14,00
0,00
158,33
Баланс
5678,00
100,00
5678,00
100,25
0,00
-
100,00
ПАСИВ
I. Власний капітал
4778,00
84,15
4611,00
81,21
-167,00
0,00
96,50
статутний капітал
428,00
7,54
428,00
7,54
0,00
0,00
100,00
нерозподілений прибуток
3056,00
53,82
2889,00
50,88
-167,00
100,00
94,54
II. Забезпечення наступних витрат і платежів
0
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
IIІ. Довгострокові зобов'язання
10,00
0,18
17,00
0,30
7,00
0,00
0,00
IV. Поточні зобов'язання, у т. ч.:
890,00
15,67
1030,00
18,14
140,00
0,00
115,73
короткострокові кредити банків
0
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
0,00
кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги
276,00
4,86
480,00
8,45
204,00
0,00
173,91
поточні зобов’язання за розрахунками та інші
614,00
10,81
550,00
9,69
-64,00
0,00
89,58
V. Доходи майбутніх
0
0,00
0
0,00
0,00
0,00
0,00
Баланс
5678,00
100,00
5678,00
100,00
0,00
-
100,00
3.2.2.Аналіз фінансової стійкості підприємства
Аналіз фінансової стійкості підприємства полягає в оцінці його фінансової незалежності щодо володіння своїм майном, спроможності вільно маневрувати грошовими коштами для забезпечення безперервної і ефективної діяльності.
Для оцінки фінансової стійкості підприємства необхідно розрахувати:
показник власних оборотних коштів (ВОК) ;
розрахувати і проаналізувати відносні показники фінансової стійкості (табл. 6).
Таблиця 6
Відносні показники фінансової стійкості підприємства
Відносні показники фінансової стійкості підприємства
Показники
Нормативне значення
Значення показника
Відхилення (+, -)
Попередній період
Звітний період
Абсолютне
Темпи приросту, %
1. Коефіцієнт автономії
≥ 0,5
0,84
0,81
-0,03
-3,50
2. Коефіцієнт заборгованості
≤ 0,3-0,5
0,16
0,18
0,03
16,33
3. Коефіцієнт фінансової залежності
< 2,0
1,19
1,23
0,04
3,62
4. Коефіцієнт фінансової стійкості
> 1,0
0,84
0,82
-0,03
-3,34
5. Коефіцієнт забезпечення власними оборотними коштами
> 0,1
0,54
0,45
-0,09
-16,52
6. Коефіцієнт співвідношення позикових та власних коштів
≤ 0,7-1,0
0,19
0,23
0,04
20,55
7. Коефіцієнт маневреності власних коштів
0,2-0,5
0,21
0,18
-0,03
-13,49
ВОК = Оборотні активи підприємства – Поточні зобов’язання підприємства
ВОК = 1887-890= 997 тис. грн. - на 2009 р.
ВОК = 1887-1030 = 857 тис. грн. - на 2010 р.
Коефіцієнт автономії (фінансової незалежності): ,
де Квл— сума власних основних і оборотних коштів; К – весь капітал (власний і залучений).
Кфн = 4778/5678=0,84 – на 2009 р.
Кфн = 4611/5678=0,81– на 2010 р.
Коефіцієнт заборгованості: ,
де Кзал – позиковий капітал у складі фінансових ресурсів підприємства (довгострокові та поточні зобов’язання).
Ккз = (10+890)/5678 = 0,16– на 2009 р.
Ккз = (17+1030)/5678 = 0,18 – на 2009 р.
Коефіцієнт фінансової залежності – обернений до коефіцієнта автономії:
Кфз =1,19 – на 2009 р.
Кфз = 1,23 – на 2010 р.
Коефіцієнт фінансової стійкості (довгострокової фінансової незалежності): Кфс = ,
де ДЗ – довгострокові позикові кошти; ВК – власний капітал.
Кфс = (4778+10)/5678 = 0,84 – на 2009 р.
Кфс = (4611+17)/5678 = 0,82 – на 2009 р.
Коефіцієнт забезпечення власними оборотними коштами:
,
де НА – необоротні активи; ОА - загальна величини оборотних коштів підприємства.
Кзкв = (4778-3767)/1887 =0,54– на 2009 р.
Кзкв = (4611-3767)/1887 = 0,45– на 2010 р.
Коефіцієнт фінансового ризику (співвідношення позикового і власного капіталу): Кпв = ,
де ЗНВ – нараховані у звітному періоді майбутні витрати і платежі (підсумок розділу II пасиву балансу «Забезпечення наступних витрат і платежів»); ДМП – доходи майбутніх періодів – доходи, отримані протягом поточного або попередніх звітних періодів, що підлягають включенню до складу доходів наступних звітних періодів (розділ V пасиву балансу).
Кпв = (10+890+0+0)/4778 = 0,19 – на 2009 р.
Кпв = (17+1030+0+0)/4611 = 0,23 – на 2010 р.
Коефіцієнт маневреності власних коштів:
Км = (4778-3767)/4778 = 0,21 – на 2009 р.
Км = (4611-3767)/4611 = 0,18– на 2010 р.
3.2.3. Аналіз ліквідності і платоспроможності
На цьому етапі аналізу фінансового стану оцінюється спроможність підприємства погасити свої поточні зобов’язання та проводиться розрахунок і аналіз динаміки відносних показників ліквідності і платоспроможності. Отримані результати оформляються у таблиці (табл. 7).
Таблиця 7
Відносні показники ліквідності і платоспроможності підприємства
Показники
Нормативне
Значення показника
Відхилення (+, -)
Значення
Попередній період
Звітний період
Абсолютне
Темпи приросту, %
1. Коефіцієнт абсолютної ліквідності
> 0,2-0,35
0
0,2893203883
0,2893204
0
2. Коефіцієнт швидкої ліквідності
> 0,7-0,8
0,8505618
1,767961165
0,9173994
107,8580498
3. Коефіцієнт поточної ліквідності
1,0 - 2,0
1,65617978
2,591262136
0,9350824
56,46019681
Коефіцієнт абсолютної ліквідності:
Кал = А1 / (П1+П2)
Кал = 76/ (4241+0) = 0 – на 2009 р.
Кал = 132/ (5102+2320) = 0,2893 – на 2010 р.
Коефіцієнт швидкої ліквідності:
Ккл = (А1+А2) / (П1+П2)
Ккл = (76+2046) / (4241+0) = 0,85 – на 2009 р.
Ккл = (132+1177) / (5102+2320) = 1,767– на 2010 р.
Коефіцієнт поточної ліквідності:
Кпл = (А1+А2+А3) / (П1+П2)
Кпл = (76+2046+8125) / (4241+0) = 1,6561 – на 2009 р.
Кпл = (132+1177+5431) / (5102+2320) = 2,591 - на 2010 р.
3.2.4. Аналіз ділової активності підприємства
Проведення аналізу ділової активності підприємства полягає в оцінці показників, котрі відображають динаміку господарських процесів та рівень ефективності використання ресурсів підприємства.
Аналіз ділової активності підприємства необхідно провести у такій послідовності:
1. Оцінити економічний потенціал підприємства, шляхом порівняння темпів зміни прибутку, доходу від реалізації та активів підприємства.
2. Дослідити ефективність використання ресурсів підприємства шляхом розрахунку та аналізу показників ділової активності.
3. Дослідження ділової активності підприємства доцільно завершити розрахунком показника стійкості економічного зростання та тривалості операційного і фінансового циклів.
Узагальнити отримані результати в табличній формі (табл. 8) та зробити відповідні висновки.
Таблиця 8
Показники ділової активності підприємства
Показники
Значення показника
Відхилення (+, -)
2009
2010
Абсолютне
Темпи при-росту, %
1
2
3
4
5
Чистий дохід (виручка) від реалізації, тис. грн.
20571,00
20565,00
-6,00
-0,03
Середній розмір капіталу, тис. грн.
-
-
-
0,00
Середній розмір власного капіталу, тис. грн.
4809,50
4694,50
-115,00
-2,39
Середній розмір власного оборотного капіталу, тис. грн.
1032,50
979,50
-53,00
-5,13
Середній розмір оборотних активів, тис. грн.
1939,50
1939,50
0,00
0,00
Середній розмір дебіторської заборгованості, тис. грн.
1077,50
757,50
-320,00
-29,70
Середній розмір запасів, тис. грн.
689,50
687,00
-2,50
-0,36
Середній розмір готової продукції, тис. грн.
8,00
8,00
0,00
0,00
Середній розмір кредиторської заборгованості, тис. грн.
354,00
378,00
24,00
6,78
Чистий прибуток, тис. грн.
0,00
0,00
0,00
0,00
Оборотність власного капіталу, к-сть оборотів
4,28
4,38
0,10
2,42
Оборотність капіталу (коефіцієнт трансформації), к-сть оборотів
0,00
-
Оборотність оборотних активів, к-сть оборотів
10,61
10,60
0,00
-0,03
Середній період обороту оборотних активів, днів
33,94
33,95
0,01
0,03
Оборотність чистих активів (власного оборотного капіталу), к-сть оборотів
19,92
21,00
1,07
5,38
Оборотність дебіторської заборгованості, к-сть оборотів
19,09
27,15
8,06
42,20
Середній період погашення дебіторської заборгованості, днів
18,86
13,26
-5,60
-29,68
Оборотність товарно-матеріальних запасів,
29,83
29,93
0,10
0,33
Середній період обороту товарно-матеріальних запасів, днів
12,07
12,03
-0,04
-0,33
Оборотність готової продукції, к-сть оборотів
2571,38
2570,63
-0,75
-0,03
Середній період обороту готової продукції, днів
0,14
0,14
0,00
0,03
Оборотність кредиторської заборгованості,к-сть оборотів
58,11
54,40
-3,71
-6,38
Середній період погашення кредиторської заборгованості, днів
6,20
6,62
0,42
6,81
Тривалість операційного циклу, днів
31,16
39,17
8,02
25,73
Тривалість фінансового циклу, днів
24,96
32,56
7,59
30,42
Період окупності власного капіталу, днів
0,00
0,00
0,00
0,00
Співвідношення дебіторської та кредиторської заборгованості
3,04
2,00
-1,04
-34,16
Показник стійкості економічного зростання
0,00
0,00
0,00
0,00
Коефіцієнт оборотності капіталу (активів) :
КО = ЧД / Середня сума капіталу (активів)
КОоа = 20571/1939,5 = 10,61 – на 2009 р.
КОоа = 20565/1939,5 = 10,60 – на 2010 р.
Середній період капіталу (активів) :
То = К-сть днів в періоді, що аналізується / КО
Тооа = 360/ 10,61 = 33,93 днів – на 2009 р.
Тооа = 360/10,60 = 33,962 днів – на 2010 р.
Тривалість операційного циклу:
Тоц = Середній період погашення дебіторської заборгованості + Середній період обороту запасів
Тоц = 18,86+12,07 = 30,93 – на 2009 р.
Тоц = 13,26+12,03 = 25,29– на 2010 р.
Тривалість фінансового циклу:
Тфц = Тоц - Середній період погашення кредиторської заборгованості
Тфц = 30,93-6,20 = 24,73 – на 2009 р.
Тфц = 25,29-6,62 = 18,67– на 2010 р.
Період окупності власного капіталу:
По = Середня величина власного капіталу / ЧП
По = 4809,5/0 = 0 днів – на 2009 р.
По = 4694,5/0 = 0 днів – на 2010 р.
Показник стійкості економічного зростання:
Ксез = (ЧП-Д) / ВК
Ксез = (0-0) / 6078 = 0
Ксез = (0-0) / 5138,5 = 0.
Отже, стосовно отриманих вище результатів можемо зробити наступні висновки, що середній розмір капіталу у 2009 р. становить 1939,5 тис. грн., і у 2010 р. – 1939,5 тис. грн., середній розмір оборотних активів у 2009 р. – 11218 тис. грн. , а у 2010 р. - 8493,5 тис. грн..
Оборотність власного капіталу у 2009 р. становила 10,61 обор., а у 2010 – 10,60 обор.; оборотність чистих активів (власного оборотного капіталу) у 2009 р. становила 19,92 обор. , а у 2010 р. - 21,0 обор.
Середній період погашення дебіторської заборгованості у 2009 р. становив 18,86 днів, у 2010 р. – 13,26 днів, середній період погашення кредиторської заборгованості у 2009 р. – 6,20 днів, а у 2010 р. – 6,62 днів.
Тривалість операційного циклу у 2009 р. склала 30,93 днів, а у 2010 р. – 25,29 днів; тривалість фінансового циклу у 2009 р. склала 24,73 днів, а у 2010 р. – 18,67 днів. Період окупності власного капіталу у 2009 р. = 0, а у 2010 р. = 0 днів. Показник стійкості економічного зростання у 2010 р. = 0 , і у 2009 = 0.
Отже, як видно з табл. 9 у 2010 р. деякі показники покращились порівняно з 2009 р.
4. Узагальнення результатів діяльності підприємства
На основі проведених вище розрахунків навести узагальнюючу фінансово-економічну характеристику діяльності досліджуваного підприємства.
Отже, відповідно до отриманих даних та результатів даної розрахункової роботи можемо зробити наступний висновок, що основні засоби у 2010 р. зменшились на 58 тис. грн. порівняно з 2009 р. Відповідно майже всі показники стану основних засобів зменшились у 2010 р., окрім коефіцієнту зносу, темп приросту становить 3,59%, та зріс коефіцієнт приросту на 4,61%. Але фондовіддача у 2010 р. зросла на 0,02 порівняно з 2009 р.
Оборотні активи у 2010 р. зменшились на 51 тис. грн, і це зумовило зниження обсягу реалізованої продукції у 2010 р. на 7 тис. грн., проте не у відповідності до нього збільшились загальні витрати на 121 тис. грн. Зате витрати на 1 грн. у 2010 р. порівняно з 2009 р. Не змінилися і становлять 0,71грн., що сприяло збільшенню валового прибутку підприємства.
Якщо говорити про відносні показники фінансової стійкості підприємства, то бачимо, що такі показники як коеф. автономії та коеф. фін. стійк. зменшилися у 2010, та коеф. фінансової залежності, який збільшився у 2010 р., мають негативну тенденцію для даного підприємства. Такі показники як коеф. заборгованості, яктй зменшились у 2010 р., та коеф. забезпечення власними та оборотними коштами і коеф. маневреності власних коштів, які зменшилися у 2010 р. , мають також свою негативну тенденцію для данного підприємства.
Отже, відповідного до даних результатів, чистий прибуток в 2009 р. становив – 0, і у 2010 р. він склав 0 тис. грн. Це зумовлено такими негативними факторами даного підприємства, які ми розрахували. Вони частково негативно впливають на дане підприємтво.
Частина 2. Факторний аналіз
На основі отриманих в частині I розрахунків необхідно встановити вплив факторних показників на зміну результативного показника звітного періоду, порівняно з попереднім періодом одним із методів факторного аналізу - методом ланцюгових підстановок, абсолютних і відносних різниць, індексним методом.
Проаналізувати вплив зміни кількості працівників підприємства і середньої заробітної плати на відхилення фонду оплати праці у звітному році порівняно з попереднім методом ланцюгових підстановок (табл. 9).
Таблиця 9
Факторний аналіз фонду оплати праці підприємства
Показники
2009
2010
Відхилення (+,-)
Вплив факторів
Фонд оплати праці, тис. грн.
4469,000
4748,000
279,000
-
Середньорічна кількість працівників, осіб (ч)
271
271
0
0,000
Середньорічна заробітна плата одного працівника, тис грн.(з/п)
16,491
17,520
1,030
279,000
ФОПч = 271*16,491 = 4469 грн.
∆ФОПч = 4469 – 4469 = 0 грн.
ФОПзп = 271*17,520 = 4748 грн.
∆ФОПзп = 4748 – 4469= 279 грн.
Балансова перевірка:
∆ФПО = ФПОзв. – ФОПм. = 4748 – 4469 = 279 грн.
∆ФПО = ∆ФОПч + ∆ФОПзп = 0+279 = 279 грн.
Проаналізувати вплив показників використання праці (середньорічна кількість промислово-виробничого персоналу і середньорічний виробіток продукції на одного працівника) на обсяг реалізованої продукції методом абсолютних різниць (табл. 10).
Таблиця 10
Факторний аналіз обсягу реалізованої продукції підприємства
Показники
2009
2010
Відхилення (+,-)
Вплив факторів
Реалізована продукція, тис. грн.(РП)
24686
24679,000
-7,000
-
Середньорічна кількість промислово-виробничого персоналу, осіб (п)
271
271,000
0,000
0,000
Середньорічний виробіток продукції одним працівником, тис. грн. (в)
91,092
91,066
-0,026
-7,000
∆РПч = 0*91,092 = 0 тис. грн.
∆РПзп = 271*(-0,026) = -7 тис. грн..
Балансова перевірка:
∆РП = ∆РПзв. - ∆РПм. = 24679 – 24686 = -7 тис. грн..
∆РП = ∆РПч + ∆РПзп = 0 -7= -7 тис. грн.
Розрахувати і проаналізувати вплив використання матеріальних витрат на обсяг реалізованої продукції методом відносних різниць (табл. 11).
Таблиця 11
Факторний аналіз обсягу реалізованої продукції підприємства
Показники
2009
2010
Відхилення (+,-)
Вплив факторів
Відсоток виконання плану, %
Реалізована продукція, тис. грн. (РП)
24686,00
24679,00
-7,00
-
0,00
Матеріальні витрати на виробництво продукції, тис. грн. (В)
10618,00
10219,00
-399,00
-927,64
-0,04
Матеріаловіддача, грн. (М)
2,32
2,42
0,09
920,64
0,04
∆РПмвп = 24686*(-0,04) = -927,44 тис. грн.
∆РПмв = ((24686+(-927,44)) * 0,04) = 950,34 тис. грн.
Балансова перевірка:
∆РП = ∆РПзв. – ∆РПм. = 24679-24686 = -7 тис. грн.
∆РП = ∆РПгр. + ∆РПмвд = -927,44+950,44 = -7 тис. грн.
Проаналізувати вплив показників використання виробничих фондів на обсяг реалізованої продукції індексним методом (табл. 12).
Таблиця 12
Факторний аналіз обсягу реалізованої продукції підприємства
Показники
2009
2010
Відхилення (+,-)
Вплив факторів
Реалізована продукція, тис. грн.(РП)
24686,00
24679,00
-7
-
Основні і промислово-виробничі фонди (середні за рік), тис. грн.(ПВФ)
3024
2966
-58
-473,47
Фондовіддача за 1 грн. фондів, грн.(Ф)
8,16335979
8,320634
0,15727
466,475
Ірп = 2966*8,16/3024*8,16=0,98
Іоф = 2966*8,32/2966*8,16=1,019
Іфв =2966*8,23/3024*8,16=0,99.
Частина 3. Порівняльна комплексна оцінка
Порівняльну комплексну оцінку діяльності підприємств (чотири підприємства однієї галузі, котрі досліджуються групою студентів) необхідно провести на основі розрахованих показників – чиста рентабельність основної діяльності (Род), фондовіддача (Ф), матеріаловіддача продукції (М), середньорічний виробіток продукції одним працівником (В), собівартість реалізованої продукції (С). Комплексну порівняльну оцінку провести методом суми місць. Результати дослідження представити у табличній формі (табл. 13) і зробити висновки.
Таблиця 13
Порівняльна комплексна оцінка діяльності підприємств методом суми місць
Назва підприємства
Темпи зростання
R
Місце
Род
Ф
М
В
С
1.ПАТ "Олександрiйсь-кий хлiбозавод"
0
1
99,47
5
73,3
4
96,82
5
102,08
2
17
4
2.ПАТ "Оріхівський хлібокомбінат"
0
1
135,64
1
121,51
3
153,41
1
58,85
1
7
1
3.ПАТ "Овруцький хлібозавод "
0
1
124,26
3
146,93
11
142,53
2
143,68
5
12
3
4.ПАТ "Дрогобицький хлібозавод"
0
1
100,58
4
72,89
4
45
99,97
4
119,3
4
18
5
5.ПАТ «Лебединський хлібозавод»
0
1
128
2
123
2
22
116,61
3
117,4
3
11
2
Коефіцієнт вагомості
3
1
1
2
3
Стимулятори (+1), дестимуля-тори (-1)
+1
+1
+1
+1
-1
-
-
З проведених розрахунків можна зробити висновок, що найкращі результати діяльності у ПАТ«Оріхівський хлібокомбінат», а найгірші – у ПАТ «Дрогобицький хлібокомбінат».
Висновок
В даній розрахунковій роботі ми проводили аналіз ефективності використання виробничих ресурсів, аналіз виробництва і реалізації продукції та витрат діяльності підприємтсва, аналіз фінансових результатів та фінансового стану підприємства, а також розраховували показники стану основних засобів, відносні показники фінансової стійкості підприємства, коефіцієнти ліквідності і платоспроможності підприємства та показники ділової активності підприємства. Ми провели узагальнення результатів діяльності підприємства і сформували відповідні висновки.
Список використаної літератури
Купалова Г. І. Теорія економічного аналізу: навчальний посібник / Г.І. Купалова. - К. : Знання, 2008. – 416 с.
Кіндрацька, Г. І. Економічний аналіз: підручник / Г. І. Кіндрацька, М. С. Білик, А. Г. Загородній. - 3-тє вид., перероб. і доп. - К. : Знання, 2008. – 320 с.
Савицька Г.В. Економічний аналіз діяльності підприємства. – Навч.посіб. – 3-тє вид., випр. І доп. – К.: Знання, 2007. – 45 с.
Економічний аналіз: Навч.посібник. / М.А. Болюх, В.З Бучевський, М.І. Горбатюк / За ред. НАНУ, проф. М.Г. Чумаченка. – К.: КНЕУ, 2003. – 556с.
Загородній А.Г., Вознюк Г.Л. Фінансово-економічний словник. – Львів.: Вид-во Нац. Ун-ту “Львівська політехніка”, 2005. – 20 с.
Івахненко В.М. Курс економічного аналізу: Навчальний посібник/ В. М. Івахненко. - 5-те вид., випр. і доп.. - К.: Знання, 2006. - 261 с.
Литвин Б. М. Фінансовий аналіз: навчальний посібник / Б.М. Литвин, М.В. Стельмах. - К. : Хай-Тек Прес, 2008. - 336 с.
Мельник В. М. Основи економічного аналізу: короткий теоретико-методологічний курс [Текст] : навчальний посібник / В. М. Мельник. - К. : Кондор, 2008. - 128 с.
Приймак В. І. Математичні методи економічного аналізу: навчальний посібник / В. І. Приймак. - К. : Центр учбової літератури, 2009. - 296 с.
Прокопенко І. Ф. Методика і методологія економічного аналізу: навчальний посібник / І. Ф. Прокопенко, В. І. Ганін. - К. : Центр навчальної літератури, 2008. - 430 с.
Додатки
Баланс станом на 2010 рік
Актив
Код рядка
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
1
2
3
4
I. Необоротні активи
Нематеріальні активи:
- залишкова вартість
010
0
0
- первісна вартість
011
0
0
- накопичена амортизація
012
( 0 )
( 0 )
Незавершене будівництво
020
7
7
Основні засоби:
- залишкова вартість
030
3024
2966
- первісна вартість
031
7687
7982
- знос
032
( 4663 )
( 5016 )
Довгострокові біологічні активи:
- справедлива (залишкова) вартість
035
0
0
- первісна вартість
036
0
0
- накопичена амортизація
037
( 0 )
( 0 )
Довгострокові фінансові інвестиції:
- які обліковуються за методом участі в капіталі інших підприємств
040
0
0
- інші фінансові інвестиції
045
726
726
Довгострокова дебіторська заборгованість
050
10
17
Справедлива (залишкова) вартість інвестиційної нерухомості
055
0
0
Первісна вартість інвестиційної нерухомості
056
0
0
Знос інвестиційної нерухомості
057
( 0 )
( 0 )
Відстрочені податкові активи
060
0
0
Гудвіл
065
0
0
Інші необоротні активи
070
0
0
Гудвіл при консолідації
075
0
0
Усього за розділом I
080
II. Оборотні активи
Виробничі запаси
100
619
755
Поточні біологічні активи
110
0
0
Незавершене виробництво
120
0
0
Готова продукція
130
6
10
Товари
140
87
81
Векселі одержані
150
0
0
Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги:
- чиста реалізаційна вартість
160
752
755
- первісна вартість
161
783
760
- резерв сумнівних боргів
162
( 31 )
( 5 )
Дебіторська заборгованість за рахунками:
- за бюджетом
170
4
2
- за виданими авансами
180
0
0
- з нарахованих доходів
190
0
0
- із внутрішніх розрахунків
200
0
0
Інша поточна дебіторська заборгованість
210
1
1
Поточні фінансові інвестиції
220
0
0
Грошові кошти та їх еквіваленти:
- в національній валюті
230
417
298
- у т.ч. в касі
231
0
0
- в іноземній валюті
240
0
0
Інші оборотні активи
250
1
2
Усього за розділом II
260
III. Витрати майбутніх періодів
270
24
38
IV. Необоротні активи та групи вибуття
275
0
0
Баланс
280
Пасив
Код рядка
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
1
2
3
4
I. Власний капітал
Статутний капітал
300
428
428
Пайовий капітал
310
0
0
Додатковий вкладений капітал
320
0
0
Інший додатковий капітал
330
1316
1316
Резервний капітал
340
107
107
Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)
350
3056
2889
Неоплачений капітал
360
( 0 )
( 0 )
Вилучений капітал
370
( 129 )
( 129 )
Накопичена курсова різниця
375
0
0
Усього за розділом I
380
4778
4611
Частка меншості
385
0
0
II. Забезпечення наступних виплат та платежів
Забезпечення виплат персоналу
400
0
0
Інші забезпечення
410
0
0
Сума страхових резервів
415
0
0
Сума часток перестраховиків у страхових резервах
416
0
0
Цільове фінансування
420
0
0
Усього за розділом II
430
0
0
ІІІ. Довгострокові зобов’язання
Довгострокові кредити банків
440
0
0
Інші довгострокові фінансові зобов’язання
450
0
0
Відстрочені податкові зобов’язання
460
0
0
Інші довгострокові зобов’язання
470
10
17
Усього за розділом III
480
10
17
ІV. Поточні зобов’язання
Короткострокові кредити банків
500
0
0
Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями
510
0
0
Векселі видані
520
0
0
Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги
530
276
480
Поточні зобов’язання за розрахунками:
- з одержаних авансів
540
0
0
- з бюджетом
550
186
157
- з позабюджетних платежів
560
0
0
- зі страхування
570
128
116
- з оплати праці
580
293
272
- з учасниками
590
0
0
- із внутрішніх розрахунків
600
0
0
Зобов'язання, пов'язані з необоротними активами та групами вибуття, утримуваними для продажу
605
0
0
Інші поточні зобов'язання
610
7
5
Усього за розділом IV
620
890
1030
V. Доходи майбутніх періодів
630
0
0
Баланс
640
Звіт про фінансові результати за рік
I. ФІНАНСОВІ РЕЗУЛЬТАТИ
Стаття
Код рядка
За звітний період
За попередній період
1
2
3
4
Доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)
010
24679
24686
Податок на додану вартість
015
4114
4115
Акцизний збір
020
( 0 )
( 0 )
025
( 0 )
( 0 )
Інші вирахування з доходу
030
( 0 )
( 0 )
Чистий доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)
035
20565
20571
Собівартість реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)
040
( 16859 )
( 17069 )
Валовий прибуток:
- прибуток
050
3706
3502
- збиток
055
( 0 )
( 0 )
Інші операційні доходи
060
38
50
У т.ч. дохід від первісного визнання біологічних активів і сільськогосподарської продукції, одержаних у наслідок сільськогосподарської діяльності
061
0
0
Адміністративні витрати
070
( 1346 )
( 1088 )
Витрати на збут
080
( 2082 )
( 2008 )
Інші операційні витрати
090
( 404 )
( 405 )
У т.ч. витрати від первісного визнання біологічних активів і сільськогосподарської продукції, одержаних у наслідок сільськогосподарської діяльності
091
( 0 )
( 0 )
Фінансові результати від операційної діяльності:
- прибуток
100
0
51
- збиток
105
( 88 )
( 0 )
Доход від участі в капіталі
110
0
0
Інші фінансові доходи
120
0
0
Інші доходи
130
0
0
Фінансові витрати
140
( 0 )
( 0 )
Втрати від участі в капіталі
150
( 0 )
( 0 )
Інші витрати
160
( 0 )
( 0 )
Прибуток (збиток) від впливу інф