МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ, НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
Національний університет «Львівська політехніка»
Кафедра соціології та соціальної роботи
Емпіричне дослідження
на тему:
«Бажана модель внутрішніх сімейних стосунків»
Розділ 1
Загальна характеристика проблеми: Сім’я сама древня і стійка соціальна спільність. Виникнувши на зорі людства вона пройшла через багатовікову історію, являючи собою унікальну опору суспільства. Вона відновлє духовні і фізичні сили людини, заряджає її енергією для активної участі в суспільному житті. В ній відбувається не тільки фізичне народження людини, але і первинна соціалізація і виховання, духовне дозрівання особистості.
У сучасному суспільстві, в тому числі українському, спостерігається висока розлучуваність, зростання позашлюбної народжуваності, збільшення числа незареєстрованих шлюбних союзів і т.д. Характерною особливістю відносин у сфері шлюбу та сім'ї в сучасному суспільстві виступає перехід від об'єктивних причин для розлучення таких як: пияцтво, подружня зрада, безпліддя, нездатність матеріально забезпечити сім'ю і т.д. до суб'єктивних, наприклад, відсутність любові один до одного. Відсутність любові один до одного є однією з найбільш поширених причин для розлучення в даний час, хоча розлучення і з причин об'єктивного характеру завжди були і будуть широко поширені.
Сучасний етап розвитку західного суспільства приніс другу революцію в сімейному житті, яка не лише докорінним чином змінила сім’ю і сімейні стосунки, але, на думку багатьох дослідників, поставила під сумнів саме існування сім’ї. Це зумовлене цілою низкою обставин економічного і культурного характеру. Соціологи називають серед них: зростання економічної незалежності жінок та їх активне включення в трудову діяльність, що викликає прагнення жінок до більшої самостійності, перегляду традиційної структури сімейних відносин, до змін традиційних функцій сім’ї, рівноправ’я з чоловіками у прийнятті рішень, у контролі над видатками і майном сім’ї тощо. Утворення двох центрів життя – праці і дому (раніше професійна діяльність і домашнє господарство існували в єдності, в межах однієї сім’ї) все це сприяє винекненню різного роду конфліктів. Проте конфлікти ще не свідчать про не благополучність сім'ї. Часто вони сприяють порозумінню подружжя. Серйозні проблеми виникають тоді, коли конфлікти набувають затяжного, хронічного характеру і мають негативні наслідки для членів сім'ї. Тому нераціональною є установка на уникнення конфліктів узагалі і шкідливою є їх недооцінка. Стійкі й невирішені конфлікти зумовлюють постійне напруження в сім'ї, яке може спричинити її дезорганізацію та розпад.
Ці та інші причини викликали появу різного роду тенденцій розвитку сім’ї, як нині широко розповсюджені як у розвинутих західних, так і у посткомуністичних країнах. До них належать такі як: зростання розлучень; зростання кількості неповних сімей і дітей, народжених поза шлюбом; зменшення середньої тривалості шлюбу; відтермінування часу вступу до шлюбу; проживання подружніх пар без оформлення шлюбу; зменшення розмірів сім’ї і народжуваності дітей з наступним постарінням населення та навіть його депопуляцією; збільшення кількості одиноких людей, які не беруть шлюб; зменшення кількості повторних шлюбів тощо.
Тема дослідження: «Бажана модель внутрішніх сімейних стосунків».
Об'єкт та предмет дослідження: Об'єкт - сім'ї з різним рівнем доходів, різним місцем проживання (місто, село), різними умовами проживання, різного віку, з дітьми та без, з спільним проживанням родичів (батьків) та без.
Предмет - сім'ї, що мають рівень сімейних стосунків нижчий за бажаний.
Час дослідження: Березень 2012 року
Мета дослідження: Дослідити модель сучасних стосунків у сім'ї. З'ясувати позитивні та негативні моменти в сімейних стосунках. На основі результатів дослідження змоделювати бажану модель внутрішніх сімейних стосунків.
Завдання дослідження:
Визначення стану внутрішніх сімейних стосунків;
Визначення чи відповідає поточний стан бажаному;
Визначення основних проблем та недоліків внутрішніх сімейних стосунків, з'ясування причин їх виникнення;
Визначення ступеня вирішення цих проблем;
Визначення кількості сімей з подібними проблемами.
Інтерпретація основних понять дослідження:
Сім'я — соціальна група, яка складається з чоловіка та жінки, які зазвичай перебувають у шлюбі, їхніх дітей (власних або прийомних) та інших осіб, поєднаних родинними зв'язками з подружжям, кровних родичів, і здійснює свою життєдіяльність на основі спільного економічного, побутового, морально-психологічного укладу, взаємної відповідальності, виховання дітей.
Модель - речова, знакова або уявна (мислена) система, що відтворює, імітує, відображає принципи внутрішньої організації або функціонування, певні властивості, ознаки чи (та) характеристики об’єкта дослідження (оригіналу).
Внутрішні сімейні стосунки –стосунки, що складаються в сім'ї між її членами.
Гіпотеза дослідження:
Гіпотеза – підстава: більшість сімей хотіли б мати рівень внутрішніх сімейних стосунків, який б відповідав базовому, але, на жаль, в силу певних факторів це не так.
Гіпотеза – наслідок: намагаючись знайти вихід з такої ситуації сім'ї чи окремі їх члени роблять різні вчинки, часто ці вчинки ще більше шкодять внутрішнім стосункам в сім'ї.
Розділ 2
Метод дослідження: Вибираючи методи збору інформації, почнемо із структурування об’єкта дослідження. Опитування проводжу серед людей різного віку, в різних місцях та регіонах, з різним рівнем доходу та ін. Інформацію про внутрішні сімейні стосунки можна одержати, проаналізувавши такі документи:
свідоцтво про одруження;
трудова книжка;
бугалтерські документи.
З цих документів можна частково дізнатись про дані проблеми, але у зв'язку з проблемністю доступу до них і неповнотою інформації, яку вони можуть надати пропоную використати інші методи дослідження.
Специфіка дослідження не передбачає застосування експериментальних методів та методу спостереження.
Виходячи із завдання планової роботи, найбільшу користь, на мій погляд, може принести метод опитування. Тому я прийму його як основний і зупинимося на його використанні у плановій роботі.
Розрахунок вибірки: Генеральну сукупність позначаю як нескінченну, оскільки невідомо заздалегідь точну кількість тих сімей, що мають рівень внутрішніх сімейних стосунків нижчий за бажаний. Немає необхідності членувати вибірку на частини, оскільки з позиції мого дослідження склад генеральної сукупності є досить однорідним.
Відповідно отримано:
N- ∞, n = 1210 при Δ = 0,03, P = 0,954
Отже, для забезпечення рівня репрезентативності 3% при довірчій ймовірності 0,954 треба опитати не менше 1210 респондентів, використовуючи ниже наведену анкету (деякі анкети подано в кінці дослідження).
Очікувані результати дослідження (виклад підсумків реально виконаного дослідження). Результати дослідження можна використати для:
Організування тренінгів для бажаючих;
Визначення бажаної моделі внутрішніх сімейних стосунків.
Анкета
Шановні громадяни! Пропонуємо пройти соціальне опитування. Мета даного опитування виявлення проблем у внутрішніх сімейних стосунках і подальше вирішення їх. Кожна сім'я, яка заповнить анкету отримує безкоштовно запрошення на «Свято сім'ї»
Чи перебуваєте Ви у шлюбі?
Так
Ні
Чи є в сім'ї діти?
Так
Ні
Чи живуть з Вами родичі?
Так
Ні
Ваш середній місячний дохід:
До 500 грн
501-1000 грн
1001-3000 грн
3001-5000 грн
Більше 5000 грн
Як Ви оцінюєте умови Вашого проживання?
Високі;
Середні;
Задовільні;
Низькі;
Ваш варіант:_____________________
Чи виникають у Вашій сім'ї конфлікти?
Так;
Ні.
Яким є причини конфліктів у Вашій сім'ї?
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Чи бажаєте Ви відвідувати тренінги для покращення внутрішніх сімейних стосунків?
Так;
Ні
Ваш вік:
До 18 р
18-25 р
26-35 р
36-50 р
Більше 50 р
Розділ 3
Відповіді на перше питання розподілитись, що 78% опитаних перебувають у шлюбі, а решта 22% - ні.
Відповіді на друге питання наступні: 69% опитаних мають дітей, а 31% - ні. Також 76% опитаних, що перебувають в шлюбі мають дітей.
Відповіді на третє запитання такі, що 33% опитаних проживають разом з родичами, решта 67% проживають самостійно. 21% опитаних має дітей, перебуває в шлюбі та проживає разом з родичами.
Відповіді на четверте запитання такі, що 5% опитних мають середні місячний дохід більше 5000 грн., 15% -3001-5000 грн., 60% - 1001-3000 грн., 15% - 501-1000 грн., 5% - опитаних мають середній місячний дохід до 500 грн. (рис. 1). Поєднавши це запитання з попередніми можна зробити висновок, що більшість опитаних перебувають в шлюбі, мають дітей, живуть без родичів та їх середній місячний дохід 1001-3000 грн., їх частка приблизно 53%.
Рис. 1. Середній місячний дохід опитаних
Відповіді на п'яте запитання наступні: 29% опитаних вважають, що умови їх проживання на задовільному рівні, 12% вважають, що на високому, 38% опитаних вважають, що їх умови проживання мають середній рівень, 21% - низький (рис 2).
Відповіді на шосте питання такі, що в 92% опитаних виникають конфлікти в сім'ї і лише в 8% - не виникають. До тих опитаних в яких не виникають конфлікти в сім'ї належать люди з різним середнім місячним доходом, більшість з живуть без родичів, частина без дітей в умовах проживання рівень яких є вищим за задовільний.
Рис. 2. Рівень умов проживання опитаних
Відповіді на сьоме запитання такі, що найбільше опитаних назвали наступні основні причини сімейних конфліктів: непорозуміння з дітьми чи з іншими рідними; рівень доходів; умови проживання; нерозуміння в шлюбі; перенесення проблем з роботи додому та інші.
Відповіді на восьме запитання такі, що лише 23% опитаних бажають відвідувати тренінги для покращення внутрішніх сімейних стосунків, решта 77% опитаних проти такої пропозиції.
Відповіді на останнє запитання наступні: 10% опитаних віком більше 50 років, 35% опитаних віком 36-50 років, 26% віком від 26 до 35 років, 25% віком від 18 до 25 років і 5% віком до 18 років (рис. 3). Оскільки опитування пройшли люди всіх вікових категорій, то це дасть чітке уявлення про ситуацію.
Рис. 3. Вік опитаних
Висновки
На основі даних робимо висновок, що в більшості сімей все ж виникають внутрішні конфлікти. Причиною яких є різні фактори: непорозуміння в шлюбі, сім'ї та між поколіннями; низькі доходи; умови проживання, що є на низькому чи задовільному рівні; також причиною є те, що опитані не бажають відвідувати спеціальні тренінги, де їм могли б надати допомогу у вирішенні їх непорозумінь та конфліктів. Однозначно визначити, що є основною проблемою конфліктів та непорозумінь важко.
Для покращення ситуації рекомендується звертатись до спеціалістів, як зможуть розглянути конкретну проблему та дати відповідні поради для її вирішення. Також можна змоделювати бажану модель внутрішніх сімейних стосунків. Тут враховується, що до людей потрібно донести інформацію про те, що матеріальне забезпечення не є вирішенням конфліктів; також, що одним поколінням треба зрозуміти інші та намагатись досягнути компромісу; перед вступання в шлюб обов'язково показати, що відбуваються в шлюбі і навчити правильно поводитись в тих чи інших ситуаціях «молодят».