Міністерство освіти та науки, молоді та спорту України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра обліку і аудиту
Курсова робота з фінансового обліку на тему:
Організація та методика обліку капіталу підприємства, організації, установи на прикладі: ТОВ “Будматеріали”
Зміст
Вступ.........................................................................................................................
1.Організаційно-правова характеристика підприємництва та її вплив на
організацію бухгалтерського обліку та фінансової звітності….........................
2. Організація та вимоги до первинного обліку.................................................
3.Аналітичний і синтетичний облік господарських операцій з капіталом......
3.1.Організація аналітичного і синтетичного обліку.........................................
3.2.Формування та облік статутного капіталу....................................................
3.3.Формування та облік додаткового капіталу……………………………......
3.4.Формування та облік резервного капіталу....................................................
3.5.Формування та облік нерозподіленого прибутку (непокритого збитку)...
3.6.Формування та облік неоплаченого капіталу…...........................................
3.7.Формування та облік вилученого капіталу...................................................
4.Відображення капіталу у фінансових звітах підприємства............................
5.Індивідуальне завдання………………………………………………………..
Висновок.................................................................................................................
Список використаної літератури…………………………..……………………
Додатки................................................................................................................
Вступ
Під час створення підприємства його початковий капітал відображається в активах, що були інвестовані засновниками або учасниками, які є майном підприємства.
Майно підприємства складається з різноманітних матеріальних, нематеріальних та фінансових ресурсів. Власний капітал є гарантією організації бізнесу. На етапі, коли підприємство ще не має зовнішньої заборгованості, розмір активів (майна) дорівнює розміру власного капіталу.
Капітал - одна з найбільш використовуваних економічних категорій. Він є базою створення і розвитку підприємства й у процесі функціонування забезпечує інтереси держави, власників і персоналу. Будь-яка організація, що веде виробничу чи іншу комерційну діяльність повинна мати визначений капітал, що представляє собою сукупність матеріальних цінностей і коштів, фінансових вкладень і витрат на придбання прав і привілеїв, необхідних для здійснення його господарської діяльності.
Актуальність теми зумовлена визначальним місцем власного капіталу у створенні, організації, функціонуванні підприємства.
Мета написання курсової роботи полягає у вивченні і оцінці теоретико –методичних та практичних підходів щодо організації та методики обліку власного капіталу підприємства.
Завданнями написання курсової роботи є:
систематизувати, розширити, закріпити теоретичні знання та практичні навички ведення бухгалтерського обліку, набуті під час вивчення курсів «Фінансовий облік І» і «Фінансовий облік ІІ»;
перевірити вміння застосовувати ці знання для оцінки постановки обліку на конкретному підприємстві і розробки пропозиції щодо її вдосконалення;
розвинути навички самостійної роботи і використання отриманих знань з організації і методики наукових досліджень у вирішенні завдань, поставлених у курсовій роботі.
Об’єктом дослідження є власний капітал ЗСАТ «Плодорозсадник»
Предметом дослідження є теоретичні засади та діюча практика бухгалтерського обліку власного капіталу ЗСАТ «Плодорозсадник»
Базою дослідження є Закрите сільськогосподарське акціонерне товариство "Плодорозсадник". ЗСАТ є приватним акціонерним підприємством, що займається вирощуванням та продажем сільськогосподарської продукції. Підприємство здійснює свою діяльність відповідно до чинного законодавства України та Статуту.
Підприємство є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий, валютний та інші рахунки в банках на території України та за її межами в установленому чинним законодавством порядку, а також штампи та печатку зі своїм найменуванням.
Курсова робота складається з вступу, п’яти розділів, висновку, списку використаної літератури та додатків.
У першому розділі наводиться організаційно – правова характеристика підприємництва відповідно до статуту та засновницьких документів, дозволів на здійснення певних видів діяльності. Визначається вплив структури підприємства на організацію бухгалтерського обліку та фінансової звітності(форма організації обліку, облікова політика, форма обліку та способи обробки інформації)
У другому розділі описується порядок відображення господарських операцій з обліку капіталу у первинних документах та оцінюється дотримання вимог до оформлення первинних документів на підприємстві. Оцінення дотримання вимог оформлення первинних документів.
У третьому розділі досліджується економічна характеристика обліку капіталу, наводяться визначення капіталу і його облік відповідно до чинних нормативних документів – положень (стандартів) бухгалтерського обліку та його тлумачення в науковій економічній літературі. У розділі наводяться вимоги до визнання, підходи до класифікації та оцінки капіталу в обліку та фінансовій звітності. Описується організація аналітичного і синтетичного обліку. Оцінюється відповідність та призначення і порядок ведення рахунків бухгалтерського обліку.
У четвертому розділі визначається порядок формування відповідних показників фінансової звітності на підставі даних обліку. Організація фінансової звітності розкривається відповідно до ПСБО 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» та інших нормативних документів.
У п’ятому розділі виконується індивідуальне завдання, яке передбачає складання на підставі головної книги підприємства за місяць (квартал) журналу господарських операцій за певний період , в залежності від обсягу індивідуального завдання .
Організаційно-правова характеристика підприємництва та її вплив на організацію бухгалтерського обліку та фінансової звітності
Пiдприємництво - це безпосередньо самостiйна, систематична, на власний ризик дiяльнiсть з виробництву продукцiї, виконання робiт, надання послуг з метою отримання прибутку, яка здiйснюється фiзичними та юридичними особами, зареєстрованими як суб'єкти пiдприємницької дiяльностi у порядку, встановленому законодавством.
Базою курсової роботи є Товариство з обмеженою відповідальністю – магазин «Будматеріали», скорочена назва – ТОВ - магазин «Будматеріали», створене у формі товариства з обмеженою відповідальністю шляхом перетворення Закритого акціонерного товариства – магазин «Будматеріали» на основі рішення загальних зборів акціонерів ЗАТ – магазин «Будматеріали», протоколом №7 від 17.05.2011 року. Товариство є правонаступником всіх прав та обов’язків закритого акціонерного товариства – магазин «Будматеріали», зареєстрованого розпорядженням Голови Рівненського міськвиконкому №811-р від 29.06.1995 р., код ЄДРПОУ 21095755(додаток 1).
Місцезнаходження Товариства: 33001, м. Рівне, вул. Пирогова, буд.6.
Товариство створено з метою:
Товариство створюється з метою задоволення потреб населення у продукції (товарах), роботах та послугах і реалізації на основі одержаного прибутку інтересів Учасників Товариства. Предмет діяльності товариства:
Основними видами діяльності Товариства є:
торгівельна діяльність продовольчими та промисловими товарами, в тому числі оптова, дрібнооптова, роздрібна, комісійна;
торговельно-закупівельна та торгово-посередницька діяльність;
створення оптово-роздрібних закладів торгівлі і послуг населенню, продаж різноманітних товарів через власну торгівельну мережу;
оптова та роздрібна торгівля паливно-мастильними матеріалами;
оптова та роздрібна торгівля засобами захисту рослин;
оптова та роздрібна торгівля продуктами харчування та харчовими добавками;
оптова та роздрібна торгівля алкогольними напоями;
оптова та роздрібна торгівля предметами гігієни та санітарії;
оптова та роздрібна торгівля медикаментами, медичним обладнанням;
оптова та роздрібна торгівля парфюмерно-косметичними виробами;
оптова та роздрібна торгівля товарами побутової хімії;
оптова та роздрібна торгівля безалкогольними напоями, квасом та пивом;
оптова та роздрібна торгівля товарами народного споживання;
оптова та роздрібна торгівля іншими групами товарів;
створення кафе, барів, ресторанів та інших закладів громадського харчування, виробництво та реалізація піци, хлібобулочних та кондитерських виробів;
торгівля по каталогах, посилочна торгівля, торгівля товарами в кредит;
комісійна торгівля;
технічне обслуговування та ремонт транспортних засобів;
зовнішньоекономічна діяльність;
надання транспортних послуг;
інші види діяльності, не заборонені чинним законодавством України.
Певні види діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до чинного законодавства України, здійснюються лише після одержання необхідної ліцензії.
Товариство має право:
Товариство є юридичною особою, має самостійний баланс, валютний та інші рахунки у банківських установах, круглі печатки з власним найменуванням, кутовий штамп з власним найменуванням та штампи для діловодства, бланки, знак для товарів та послуг, іншу атрибутику юридичної особи.
Товариство може від свого імені володіти, користуватись та розпоряджатися власний майном відповідно до його призначення і предмету діяльності, а також укладати договори, набувати майнові та пов’язані з ними немайнові права, орендувати і відчужувати майно, нести обов’язки, бути позивачем та відповідачем в суді, господарському суді, третейському суді.
Товариство може створювати дочірні підприємства з правом юридичної особи, відкривати філії та представництва з правом відкриття поточних рахунків, затверджувати відповідні положення.
Товариство може вести або фінансувати будівництво для власних потреб за рахунок власних і залучених коштів, приймати на баланс, набувати та відчужувати будинковолодіння, помешкання, іншу нерухомість, набувати й орендувати земельні ділянки і користуватися природними ресурсами в порядку, що встановлений чинним законодавством.
Товариство має право здійснювати у відношенні до свого майна будь-які дії, що не суперечать чинному законодавству України, в тому числі передавати права по володінню, користуванню та розпорядженню майном іншим особам, використовувати його в якості і предмета застави, передавати управління та розпоряджатися іншим чином.
Згідно штатного розкладу керівних працівників, спеціалістів і обслуговуючого персоналу з 1 березня 2011 на підприємстві працює 8 працівників. (додаток )
ТОВ - магазин “Будматеріали” використовує систему оподаткування — фіксований сільськогосподарський податок (ФСП), який якнайкраще враховує специфіку сільськогосподарської діяльності. З 01.01.11 р. сплата ФСП регулюється главою 2 розділу ХІV ПКУ, а вся термінологія міститься у ст. 14 розділу І ПКУ. До прийняття ПКУ порядок оподаткування ФСП регулював Закон про ФСП, який втратив чинність з 01.01.11 р.
Фіксований сільськогосподарський податок, який не змінюється протягом визначеного терміну і справляється з одиниці земельної площі. Фіксований сільськогосподарський податок сплачується в рахунок таких податків і зборів (обов'язкових платежів):
податку на прибуток підприємств;
плати (податку) за землю;
податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів;
комунального податку;
збору за геологорозвідувальні роботи, виконані коштом державного бюджету;
збору до Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення;
збору на обов'язкове соціальне страхування;
збору на будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання автомобільних доріг загального користування України;
збору на обов'язкове державне пенсійне страхування;
збору до Державного інноваційного фонду;
плати за придбання торгового патенту на здійснення торговельної діяльності;
збору за спеціальне використання природних ресурсів (щодо користування водою для потреб сільського господарства).
Для платників ФСП об'єктом оподаткування є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебувають у їх власності або надані в користування, у тому числі на умовах оренди.
Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка 1 га сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень), а для земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) - нормативна грошова оцінка 1 га ріллі в АР Крим або області, проведені станом на 01.07.95 р.
Базовим податковим (звітним) періодом для платників ФСП є календарний рік, який починається з 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року. Сільськогосподарські товаровиробники самостійно обчислюють суму ФСП щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають до органу ДПС за своїм місцезнаходженням та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік.
Сплата ФСП здійснюватиметься щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця, у розмірі 1/3 суми податку, визначеної на кожний квартал у відсотках від річної суми податку, зокрема:
І квартал - 10%;
II квартал - 10%;
III квартал - 50%;
IV квартал - 30%.
Ставки ФСП для різних земель:
Рілля, сіножаті і пасовища (крім ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, а також ріллі, сіножатей і пасовищ, що перебувають у власності сільськогосподарських товаровиробників, які спеціалізуються на виробництві (вирощуванні) та переробці продукції рослинництва на закритому ґрунті або надані їм у користування, у т. ч. на умовах оренди) – 15%
Рілля, сіножаті і пасовища, розташовані в гірських зонах та на поліських територіях – 9%
Багаторічні насадження (крім багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях) – 9%
Багаторічні насадження, розташовані в гірських зонах та на поліських територіях - 3%
Землі водного фонду – 45%
Рілля, сіножаті і пасовища, що перебувають у власності сільськогосподарських товаровиробників, які спеціалізуються на виробництві (вирощуванні) та переробці продукції рослинництва на закритому ґрунті або надані їм у користування, у т. ч. на умовах оренди – 100%
Перелік гірських зон та поліських територій буде визначено Кабміном.
Організаційна структура підприємства закріплює прийоми розподілу прав, обов'язків і відповідальності, підхід до контролю виконання функцій підрозділів і посадових осіб, які приймають певну участь у здійсненні обліку.
Бухгалтерія підприємства ЗСАТ «Плодорозсадник» має організаційну структуру, тобто бухгалтерія підприємства складається з 4 бухгалтерів, кожний з яких відповідає за окрему сферу обліку, при цьому усі бухгалтери безпосередньо підпорядковані головному бухгалтеру підприємства.
Штатний розклад бухгалтерії:
головний бухгалтер;
бухгалтер 1 категорії;
бухгалтер ;
бухгалтер – касир.
Діяльність вищезазначених посадових осіб регулюється положення та посадовою інструкцією (головного бухгалтера і бухгалтера).
Організаційна структура ЗСАТ “Плодорозсадник” виглядає наступним чином (рис. 1.1):
Відділи Допоміжні цехи Основні цехи
Рис. 1.1. Організаційна структура ЗСАТ “Плодорозсадник”
Головний бухгалтер ЗСАТ «Плодорозсадник» згідно посадової інструкції (додаток 4):
Забезпечує ведення бухгалтерського обліку, дотримуючись єдиних методологічних засад, встановлених Законом України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", з урахуванням особливостей діяльності підприємства і технології оброблення облікових даних.
Організовує роботу бухгалтерської служби, контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій.
Вимагає від підрозділів, служб та працівників забезпечення неухильного дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів.
Вживає всіх необхідних заходів для запобігання несанкціонованому та непомітному виправленню записів у первинних документах і регістрах бухгалтерського обліку та збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну.
Забезпечує складання на основі даних бухгалтерського обліку фінансової звітності підприємства, підписання її та подання в установлені строки користувачам.
Здійснює заходи щодо надання повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан, результати діяльності та рух коштів підприємства.
Бере участь у підготовці та поданні інших видів періодичної звітності, які передбачають підпис головного бухгалтера, до органів вищого рівня у відповідності до нормативних актів, затвердженими формами та інструкціями.
За погодженням з власником (керівником) підприємства забезпечує перерахування податків та зборів, передбачених законодавством, проводить розрахунки з іншими кредиторами відповідно до договірних зобов'язань.
Здійснює контроль за веденням касових операцій, раціональним та ефективним використанням матеріальних, трудових та фінансових ресурсів.
Бере участь у проведенні інвентаризаційної роботи на підприємстві, оформленні матеріалів, пов'язаних із нестачею та відшкодуванням втрат від нестачі, крадіжки і псування активів підприємства.
Забезпечує перевірку стану бухгалтерського обліку у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах.
Організовує роботу з підготовки пропозицій Для власника (керівника) підприємства щодо:
а) визначення облікової політики підприємства, внесення змін до обраної облікової політики, вибору форми бухгалтерського обліку з урахуванням діяльності підприємства і технології оброблення облікових даних;
б) розроблення систем і форм внутрішньогосподарського (управлінського) обліку та правил документообігу, додаткової системи рахунків і регістрів аналітичного обліку, звітності і контролю господарських операцій;
в) визначення прав працівників на підписання первинних та зведених облікових документів:
г) вибору оптимальної структури бухгалтерської служби та чисельності її працівників, підвищення професійного рівня бухгалтерів, забезпечення їх довідковими матеріалами;
д) поліпшення системи інформаційного забезпечення управління та шляхів проходження обробленої інформації до виконавців;
е) впровадження автоматизованої системи оброблення даних бухгалтерського обліку з урахуванням особливостей діяльності підприємства чи удосконалення діючої;
є) забезпечення збереження майна, раціонального та ефективного використання матеріалів, трудових та фінансових ресурсів, залучення кредитів та їх погашення;
ж) виділення на окремий баланс філій, представництв, відділень та інших відокремлених підрозділів підприємства та включення їх показників до фінансової звітності підприємства.
Керує працівниками бухгалтерського обліку підприємства та розподіляє між ними посадові завдання та обов'язки.
Знайомить цих працівників із нормативно-методичними документами та інформаційними матеріалами, які стосуються їх діяльності, а також із змінами в чинному законодавстві.
Бухгалтер ЗСАТ «Плодорозсадник» згідно посадової інструкції (додаток 5):
Виконує роботу з ведення нескладних операцій щодо обліку майна, коштів, фондів, цінних паперів, результатів господарсько-фінансової діяльності тощо на підприємстві, в установі, організації
Одержує за оформленими відповідно до встановленого порядку документами кошти і цінні папери в банківських установах для виплати заробітної плати, премій витрат на відрядження тощо.
Веде на основі прибуткових і видаткових документів касову книгу, звіряє фактичну наявність грошових сумі цінних паперів із книжковим залишком, складає касову звітність.
За дорученням здійснює роботу з оперативного обліку готової продукції, витрат сировини, матеріалів, палива, електроенергії, виходів працівників на роботу, понаднормових годин роботи тощо, готує відповідну інформацію.
Виконуй реєстрацію бухгалтерських проволок і рознесення їх за рахунками, проводить нескладні розрахунки за окремими діленнями бухгалтерського обліку.
Приймає і контролює правильність оформлення первинних документів готує їх до лічильного опрацювання, а також складає нескладну бухгалтерську звітність,
Бере участь у проведенні аналізу виробничої і господарсько-фінансової діяльності підприємства, установи, організації.
Готує на основі оперативних і статистичних звітів довідку з питань, що належать до його компетенції.
Бере участь у розробленні заходів, які спрямовано на додержання норм (стандартів) фінансово-господарської діяльності на підприємстві, н установі, організації, сприяє їх здійсненню.
Виконує поточні завдання в межах своєї компетенції за розпорядженням та дорученням керівництва бухгалтерії.
Стежить за зберіганням бухгалтерських та нормативно-правових документів, які стосуються його діяльності.
Організація бухгалтерського обліку на ЗСАТ «Плодорозсадник» здійснюється згідно. Наказу №2 «Про організацію бухгалтерського обліку і облікової політики закритого сільськогосподарського акціонерного товариства «Плодорозсадник»» був підписаний 3 січня 2001 року. (додаток6)
Бухгалтерія підприємства ЗСАТ «Плодорозсадник» має організаційну структуру, тобто бухгалтерія підприємства складається з 4 бухгалтерів, кожний з яких відповідає за окрему сферу обліку, при цьому усі бухгалтери безпосередньо підпорядковані головному бухгалтеру підприємства.
Бухгалтерія відповідно до покладених на неї завдань здійснює методичне керівництво бухгалтерським обліком, звітністю і контроль за правильним веденням і достовірністю обліку і звітності. Бухгалтерія веде розрахунки з працівниками підприємства по заробітній платі і утриманням із неї; проводить розрахунки з постачальниками та підрядчиками, веде облік руху фондів підприємства; проводить розрахунки з бюджетом та позабюджетними фондами по статті обов’язкових платежів та податків; складає бухгалтерську звітність у визначені терміни; здійснює разом з іншими відділами аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства, надає пропозиції керівництву, направлені на покращення фінансового стану, економічних і цільових витрат коштів; забезпечує облік положень, інструкцій, методичних вказівок по питаннях обліку, звітності, аналізу, контролю та інших нормативних документів.
Наказ про облікову політику складається у відповідності до виконання вимог Закону України від 16.07.99.р. №996-14 “ Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні ”, національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та з метою складання достовірної фінансової звітності.
Відповідальність за створення і забезпечення дотримання умов в частині делегованих розпорядженням власників ЗСАТ «Плодорозсадник», прав і обов’язків в організації виробничого процесу несе голова правління.
Головний бухгалтер несе особисту відповідальність перед власником підприємства.
Відповідальність за приймання документації на тимчасове зберігання до архіву підприємства, за зберігання документації в архіві та здавання відповідної документації до державного архіву покласти на головного бухгалтера підприємства.
Формою обліку ЗСАТ «Плодорозсадник» є журнально-ордерна система рахівництва
Розрізняють різноманітні способи обробки облікової інформації:
ручний без застосування обчислювальних машин;
механізований із застосуванням клавішних обчислювальних машин з неавтоматизованим введенням даних;
механізований із застосуванням електромеханічних обчислювальних машин з автоматизованим введенням даних;
автоматизований із застосуванням електронних обчислювальних машин (персональних комп’ютерів) з автоматизованим введенням даних;
комп’ютерний;
автоматизоване документування.
ЗСАТ «Плодорозадник» використовують ручний без застосування обчислювальних машин спосіб обробки облікової інформації, з 2012 року автоматизований із застосуванням електронних обчислювальних машин (персональних комп’ютерів) з автоматизованим введенням даних.
Також відображено у наказі як здійснюється аналітичний звіт руху товарно-матеріальних цінностей, що відноситься до основних засобів, МШП і т.д. Все це можна побачити у додатку 6.
В наказі №2 «Про організацію бухгалтерського обліку і облікової політики закритого сільськогосподарського акціонерного товариства «Плодорозсадник»» не зазначається жодних положень про організацію та методику обліку капіталу на підприємстві, що потребує більш детальнішого обрахування наказу.
Складання фінансових звітів проводиться відповідно до принципу нарахування та відповідності доходів і витрат, за яким для визначення фінансового результату звітного періоду, доходи і витрати відображаються в обліку і звітності у момент їх виникнення, незалежно від часу надходження і сплати грошей, згідно з П(С)БО 1 “ Загальні вимоги до фінансової звітності”
ЗСАТ «Плодорозадник » веде повну звітність. До складу форм бухгалтерської звітності входить:
баланс (форма № 1);
звіт про фінансові результати (форма № 2);
звіт про рух грошових коштів (форма № 3);
звіт про власний капітал (форма № 4);
примітки до фінансової звітності (форма № 5).
Також через те, що підприємство є сільськогосподарським подається звітність:
інформація за сегментами (форма № 6)
Основні економічні показники роботи сільськогосподарських підприємств (форма №50 - сг)
2. Організація та вимоги до первинного обліку
Бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень.
Первинний облік — основа всіх видів обліку, контролю й аналізу господарської діяльності. Це сукупність робіт з утворення доказів господарських фактів — явищ та процесів, тобто процес документування, створення тих носіїв первинних даних, на підставі яких надалі відбуваються всі облікові, контрольні та аналітичні процеси стосовно господарських фактів у тому чи іншому господарстві.
До первинного обліку відносять прийом первинного спостереження — сприйняття, вимірювання, фіксації, нагромадження та обробки даних.
Первинні документи відрізняються за змістом, формою, структурою. Порядок заповнення первинних документів на ЗСАТ «Плодорозадник» регламентують різні нормативні акти. Підприємство змушене дотримуватися цілого ряду вимог. Ці вимоги зафіксовано в Законі про бухгалтерський облік і детальніше викладено у Положенні про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку.
На ЗСАТ «Плодорозадник» первинні документи складаються:
• під час здійснення господарської операції;
• безпосередньо після закінчення господарської операції (якщо неможливо це зробити під час її здійснення).
Первинні та зведені облікові документи підприємства оформлюються на паперових або машинних носіях і мають, незалежно від призначення, такі обов'язкові реквізити:
• назва документа (форми);
• дата і місце складання;
• назва підприємства, від імені якого складено документ;
• зміст та обсяг господарської операції;
• одиниці виміру;
• посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;
• особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Відсутність будь-якого із перелічених реквізитів стає підставою для визнання первинного документа недійсним. До додаткових реквізитів віднесено:
• ідентифікаційний код підприємства;
• номер документа;
• підставу для здійснення операції;
• дані про документ, який засвідчує особу одержувача;
• інші реквізити.
Форми первинних документів підприємства ділять на чотири групи:
1) документи, які повинні в обов'язковому порядку оформляти на бланках суворої звітності;
2) документи, які складають на бланках типових форм, затверджених Держкомстатом;
3) документи, які складають на бланках спеціалізованих форм, затверджених міністерствами і відомствами;
4) документи, для складання яких спеціальну форму не передбачено. Бланки суворої звітності виготовляються друкарським способом тільки на спеціалізованих державних підприємствах і мають друкарську нумерацію.
Записи у первинних документах виконують певним чином:
• темним чорнилом;
• кульковими ручками;
• за допомогою друкарських машинок, принтерів, інших засобів механізації
Неприйнятним є використання у бухгалтерському обліку первинних документів, переданих по факсу, оскільки всі записи у документі повинні провадитися безпосередньо в документі, без застосування копіювальних засобів при заповненні реквізитів первинного документа.
Первинні документи складають і підписують різні посадові особи, які не є працівниками бухгалтерії, а потім передають їх до бухгалтерії. Тому порядок руху документів із зазначенням конкретних посадових осіб, відповідальних за передачу документів до бухгалтерії, встановлює графік документообігу.
Головне завдання документообороту — прискорення руху документів, і чим коротше і швидше буде організовано цей процес, тим він буде ефективнішим, і користувачі зможуть вчасно отримати інформацію для прийняття рішень.
Графік документообігу оформлюють у вигляді схеми або переліку робіт зі створення, перевірки і обробки документів.
В ньому має бути наведено: назву документа, посадових осіб, відповідальних за створення документа, із зазначенням підрозділу підприємства, строків створення і передачі у наступний підрозділ, аж до надходження до бухгалтерії.
При надходженні первинних документів до бухгалтерії всі документи повинні бути перевірені бухгалтером за формою і змістом.
З формального погляду перевіряється заповнення реквізитів документа: обов'язкові реквізити повинні бути заповнені, а незаповнені рядки -прокреслені.
Станом на 03.12.2007 року на ЗСАТ “Плодорозсадник затверджено графік документообороту. (додаток 7)
Таблиця 2.1
Графік документообороту ЗСАТ “Плодорозсадник
№п/п
Назва документів
Дата подання
Відповідальна особа
1
2
3
4
1
Табель обліку робочого часу
1 число наступного місяця
Ільчук К.Ф.
2
Наряди на відрядну роботу працівників
1-2 числа наступного місяця
Клюй В.О.
Баша Г.І.
Ординський Й.А.
Рудьо С.І.
Денисюк О.І.
Артемчук Р.П.
3
Обліковий лист трактористів машиністів
26-27 числа поточного місяця
Механізатори і бригадири
4
Подорожній лист вантажно автомобіля
26-27 числа поточного місяця
Водії і бригадири
5
Звіт про рух матеріальних цінностей
До 3 числа наступного місяця
Баранець О.В.
Ординський Й.А.
Рудьо С.І.
Денисюк О.І.
6
Звіт про рух поголівя ВРХ
До 1 числа
наступного місяця
Гончарук А.Ю.
1
2
3
4
7
Звіт про рух молока
До 1 числа наступного місяця
Рудьо С.І.
8
Виписка з наказів про прийняття та звільнення , надання відпусток
На слідуючий день
Ільчук К.Ф.
9
Звіт про використання коштів наданих на відрядження або під звіт
На слідуючий день
Матеріальні особи
10
Звіт про використання ел.енергії
До 20 числа поточного місяця
Орел М.О.
11
Звіт про використання довіреностей на отримання матеріальних цінностей
На слідуючий день
Всі матеріально-відповідльні особи.
Незважаючи на те,що затверджений графік документообігу має забезпечувати оптимальну кількість підрозділів та виконавців, які обробляють первинні документи, поліпшити якість облікової роботи і посилення контрольних функцій бухгалтерського обліку, але через різноманітність форм первинних документів досить є складною їх опрацювання.
Таблиця 2.2
Перелік форм первинної облікової документації
Зміст господарської операції (призначення документа)
Назва документу
Код
Організаційно-розпорядчі документи, які є підставою для оформлення документу
1
2
3
4
1) Облік основних засобів
Надходження ОЗ внаслідок купівлі
Акт прийому-передачі ОЗ
ОЗ-1
Наказ, договір купівлі-продажу
Вибуття ОЗ внаслідок списання з балансу
Акт на списання ОЗ
ОЗ-3
Наказ керівника про списання ОЗ
Вибуття МШП внаслідок списання з балансу
Акт на списання МШП
МШ-4
Наказ керівника про списання МШП
1
2
3
4
Переміщення ОЗ
Картка обліку руху основних засобів
ОЗ-8
Наказ про переміщення ОЗ
Нарахування амортизації на ОЗ
Розрахунок амортизації ОЗ
ОЗ-14
Наказ керівника про розрахунок амортизації ОЗ
2)Облік касових операцій
Надходження коштів в касу
Прибутковий касовий ордер
КО-1
Інструкція по веденню касових операцій
Видача готівки з каси
Видатковий касовий ордер
КО-2
Інструкція по веденню касових операцій, наказ керівника
3)Облік банківських операцій
Перерахування коштів через розрахунковий рахунок
Платіжне доручення
41001
Рахунок на оплату
4)Облік розрахунків з підзвітними особами
Відрядження
Звіт про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт
807
Наказ на відрядження
5)Облік виробничих запасів
Здійснення інвентаризації залишків
Інвентаризаційний опис
М-21
наказ про проведення інвентаризації
Відпущено зі складу сировину і матеріали за викликом із цеху за лімітом
Лімітно-забірна картка
П-12
наказ керівника
Прихід на склад матеріальних цінностей від сторонньої організації
Накладна
М-20
наказ керівника
6)Облік особового складу підприємства
Прийняття на роботу працівника
Розпорядження про прийняття на роботу
П-1
наказ про прийняття на роботу
Прийняття на роботу працівника
Особова картка
П-2
наказ про прийняття на роботу
1
2
3
4
Нараховано заробітну плату
Табель обліку використання робочого часу
П-13
колективний договір
Нараховано зарплату
Відомість на виплату грошей
-
Трудовий договір
7) Облік галузі рослинництва і тваринництва
Рух худоби та приці на фермі
Звіт про рух худоби та птиці на фермі
с/г №102
Наказ бригадира
Облік роботи тракториста-машиніста
Обліковий лист тракториста-машиніста
С/г обл. №67
Наказ бригадира
Облік роботи відрядну роботу (для бригади)
Наряд на відрядну роботу (для бригади)
С/г обл. №67
Наказ бригадира
зважування тварин
Відомість зважування тварин
С/г обл. №98
Наказ бригадира
Рух молока
Відомість про рух молока
С/г обл. №114
Наказ бригадира
Переміщення худоби
Товарно-транспортна накладна
Сп..фор№-сг
Наказ бригадира
Талон комбайнера
Талон комбайнера
Ф№ 77
Наказ бригадира
Талон шофера
Талон шофера
Ф№ 77б
Наказ бригадира
На підприємстві існує велика кількість різних первинних документів, які заповнюються в різних цехах та подаються в бухгалтерію для їх систематизаії і обробки. При цьому дотримування правил оформлення та заповнення не завжди відбувається. На ЗСАТ «Плодорозсадник» дотримуються типових форм, що затвердженні законодавством.
Характеристика первинних документів, що використовуються на ЗСАТ «Плодорозсадник»
Прибутковий касовий ордер (додаток 8)
Застосовується для оформлення надходження готівки в касу при обробці інформації як з використанням обчислювальної техніки, так і без. Виписується в одному примірнику і реєструється в журналі реєстрації прибуткових та видаткових касових документів (типова форма № КО-3) працівником бухгалтерії або уповноваженою на це особою і передається в касу підприємства.
Квитанція до прибуткового касового ордера, завірена підписами головного бухгалтера та касира і печаткою підприємства, видається на руки особі, яка здала гроші. Прибутковий касовий ордер, за яким отримано готівку, залишається в касі.
Видатковий касовий ордер (додаток 9).
Застосовується для оформлення видачі готівки з каси при обробці інформації як з використанням обчислювальної техніки, так і без. Виписується в одному примірнику працівником бухгалтерії, підписується керівником підприємства і головним бухгалтером або уповноваженою на це особою. Реєструється в журналі реєстрації прибуткових і видаткових касових документів.
Рахунок(додаток 10)
Рахунок за своїм призначенням не відповідає ознакам первинного документа, оскільки ним не фіксується будь-яка господарська операція, розпорядження або дозвіл на проведення господарської операції, а носить лише інформаційний характер. Форма рахунка (рахунка-фактури) не відноситься до типових форм, які затверджуються Державним комітетом статистики України, застосування її нормативно-правовими актами не передбачено.
Накладна(додаток 11)
Накладна – це документ, який засвідчує факт отримання товарно-матеріальних цінностей. На підставі оплаченого рахунка та згідно з дорученням на отримання товарно-матеріальних цінностей через підзвітну особу постачальник виписує накладну про отримання товару. Оскільки зміст рахунка повинен відповідати фактичному отриманню товарно-матеріальних цінностей, то й накладна виписується покупцеві аналогічно з рахунком.
Податкова накладна(додаток 12)
Податкова накладна виписується у двох примірниках у день виникнення податкових зобов’язань продавця. Оригінал податкової накладної видається покупцю, копія залишається у продавця товарів/послуг.
Податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов’язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця.
Виписка банку
Основою для запису операцій на розрахунковому рахунку є виписки банку з розрахункового рахунка. Періодично (здебільшого щодня) банк видає власникам розрахункових рахунків виписки з рахунка з копіями розрахункових документів. Виписка обов'язково подається на перше число кожного місяця. Вона перевіряється підприємством з погляду відповідності її поданим документам; при цьому встановлюється, чи всі записи стосуються підприємства — власника розрахункового рахунка. У виписці проставляється номер кореспондуючого рахунка. Виписка є основою для записів до реєстрів бухгалтерського обліку операцій на розрахунковому рахунку. Записи банку і підприємства мають бути ідентичними.
Платіжне доручення (додаток 13)
Платіжне доручення - це розрахунковий документ, яким власник рахунка в письмовій формі дає доручення обслуговуючому його банку на перерахування (переведення) певної суми коштів з його рахунка на рахунок іншого клієнта — одержувача коштів. У безготівковому обороті платіжні доручення використовуються переважно в місцевих розрахунках для здійснення практично всіх видів товарних і нетоварних платежів. Оформлене платіжне доручення здається в обслуговуючий банк не пізніше як за 10 днів з дня його виписки. Банк приймає доручення до оплати лише в тому разі, якщо у платника є на рахунку необхідна сума вільних коштів.
Посвідчення про відрядження
Посвідчення про відрядження - це основний документ, відповідно до якого здійснюється відрядження працівника. Форма посвідчення про відрядження затверджена наказом ДПАУ від 28.07.97 р. №260 затверджена форма посвідчення про відрядження не передбачає ні номера, ні дати такого документа. Однак, оскільки Журнал реєстрації посвідчень про відрядження містить такі реквізити, їх слід