МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ВОДНОГО ГОСПОДАРСТВА ТА ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ
Кафедра обліку і аудиту
САМОСТІЙНА РОБОТА
з дисципліни
«Державний фінансовий контроль»
ЗМІСТ
Оформлення результатів ревізії…………......................................................3
Практична частина
Організаційна модель контролю виплат працівникам на прикладі Виноградівського МУВГ………………………………………………13
Перевірка розрахунків виплат працівникам на прикладі Виноградівського МУВГ………………………………………………14
Список використаної літератури……………………………………………...18
Додатки………………………………………………………………………….19
Оформлення результатів ревізії
Інструкція про порядок проведення ревізій і перевірок органами державної контрольно-ревізійної служби в Україні розроблена на підставі Бюджетного кодексу України, Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", Положення про Державну фінансову інспекцію України.
Ревізії і перевірки повинні забезпечити виявлення і блокування діяльності, що загрожує економічній безпеці держави, провокує платіжну кризу, спрямована на організацію забороненого державою виробництва товарів і надання послуг, несе в собі значні соціальні загрози, та сприяти зміцненню державної фінансової дисципліни, поліпшенню фінансового стану підприємств, установ та організацій, збереженню державного і комунального майна, попередженню зловживань, поповненню доходів бюджету.
Організація проведення ревізії регламентується виключно Законом України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" та Інструкцією про порядок проведення ревізій і перевірок органами державної контрольно-ревізійної служби в Україні. Працівник, що здійснює ревізію, виконує службове доручення й безпосередньо підпорядковується керівнику органу державної фінансової інспекції. Втручання органів державної влади, включаючи правоохоронні, та органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, засобів масової інформації, об'єднань громадян та їхніх представників чи окремих громадян у діяльність органів ДФІ, що здійснюється в межах чинного законодавства, забороняється.
Ревізія - це метод документального контролю за фінансово-господарською діяльністю підприємства, установи, організації, дотриманням законодавства з фінансових питань, достовірністю обліку і звітності, спосіб документального викриття недостач, розтрат, привласнень та крадіжок коштів і матеріальних цінностей, попередження фінансових зловживань.
При проведенні ревізій необхідно використовувати фінансове законодавство.
Законодавство з фінансових питань - сукупність чинних на будь-який момент контрольного періоду законів та інших нормативно-правових актів держави, якими регулюються процеси мобілізації, розподілу та використання фінансових ресурсів держави, а також грошові, кредитні й товарообмінні відносини.
ДФІ здійснює ревізії в центральних та місцевих органах виконавчої влади (крім Адміністрації Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Служби безпеки України), інших бюджетних установ й організацій, казенних підприємствах незалежно від джерел фінансування, а також підприємствах та організаціях, їх об'єднаннях незалежно від форми власності, організаційно-правових форм, відомчої належності та підпорядкованості, що отримують (отримували в ревізійному періоді) кошти з бюджетів усіх рівнів чи державних цільових фондів, інші державні кошти (в тому числі державних валютних фондів) та/або кошти, що залишаються у розпорядженні суб'єктів господарювання в зв'язку з наданими пільгами за платежами до бюджетів.
Метою є виявлення збитків - незаконні грошові або матеріальні витрати, проведені кредитором - об'єктом ревізії, втрата або пошкодження його майна, а також не одержані кредитором доходи, які він одержав би, якби зобов'язання були виконані боржником у межах терміну позовної давності.
Під час проведення ревізії необхідно визначитися в комерційній таємниці підконтрольного органу.
Комерційна таємниця - склад і обсяг відомостей, що визначені керівником підприємства відповідно до ч.1 ст.30 Закону України "Про підприємства в Україні" та постанови Кабінету Міністрів України від 09.08.93 N 611 "Про перелік відомостей, що не становлять комерційної таємниці".
Не є комерційною таємницею установчі документи, документи, що дозволяють займатися господарською діяльністю, інформація за всіма встановленими формами державної звітності, дані, потрібні для обчислення й сплати податків (інших обов'язкових платежів), та документи про їх сплату й платоспроможність підприємства, установи, організації тощо.
Працівник, що проводить ревізію, має право запросити в керівника об'єкта контролю перелік і обсяг відомостей, що становлять комерційну таємницю, та порядок їх захисту і зобов'язаний дотримуватися його. Зокрема - не запрошувати в посадових осіб документи з відомостями, що містять комерційну таємницю, якщо цього не вимагає перелік питань програми ревізії.
Відповідно до Інструкцієї про порядок проведення ревізій і перевірок органами державної контрольно-ревізійної служби в Україні, основними завданнями ревізій є здійснення контролю за:
використанням коштів бюджетів усіх рівнів, які входять до складу бюджетної системи України, та коштів державних цільових фондів;
виконанням державних контрактів, проавансованих за рахунок бюджетних коштів;
використанням матеріальних цінностей і нематеріальних активів, що перебувають у державній чи комунальній власності, бюджетних позик та кредитів, а також позик та кредитів, гарантованих коштами бюджетів;
веденням бухгалтерського обліку і фінансової звітності на підприємствах, в установах та організаціях, що отримують кошти з бюджетів усіх рівнів та/або державних цільових фондів, в тому числі валютних.
Основними завданнями ревізій є:
При проведенні ревізій виконання бюджетів, стану роботи фінансових органів і органів Державного інспекції Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, міст обласного підпорядкування, районів і районів у містах:
перевірка дотримання вимог Бюджетного кодексу України та інших нормативно-правових актів щодо виконання бюджетів усіх рівнів, стану роботи фінансових органів і органів Державної фінансової інспекції України;
ревізія поточного рахунка відповідного бюджету, використання коштів загального і спеціального фондів, валютних коштів органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування у випадках, передбачених чинним законодавством.
При проведенні ревізій бюджетних установ:
перевірка забезпечення керівництвом установи виконання чинних законодавчих актів та інших нормативних актів щодо фінансів і фінансової діяльності, зокрема, Бюджетного кодексу України, указів Президента України, постанов Кабінету Міністрів України, які стосуються підвищення ефективності витрачання бюджетних коштів, оплати праці працівників окремих галузей бюджетної сфери, посилення фінансово-бюджетної дисципліни.
При проведенні ревізій в міністерствах і інших центральних органах виконавчої влади:
перевірка забезпечення виконання положення про міністерство, інший центральний орган виконавчої влади України, у частині реалізації державної політики у сфері фінансів і контролю;
перевірка законності і правильності утворення в міністерстві централізованих фондів, їх розміри та витрачання за цільовим призначенням, правильність спрямування та використання бюджетного фінансування, кредитних ресурсів та фінансової допомоги, отриманої за рішенням Уряду чи за угодами з Міністерством фінансів України.
При ревізіях на підприємствах і в організаціях державної і комунальної власності:
перевірка дотримання чинних нормативних актів щодо цільового і ефективного витрачання коштів і матеріальних цінностей, забезпечення їх збереження, використання фінансових інвестицій і нематеріальних активів, цільового й ефективного використання кредитів, отриманих під гарантію Кабінету Міністрів України, та встановлення фінансових можливостей до їх повернення, достовірності звітності та належного стану бухгалтерського обліку.
Завдання (мета) ревізії чи перевірки підприємства, організації недержавного сектору економіки (приватного, колективного, спільного підприємства, кооперативу, комерційного банку, довірчого товариства та іншого фінансового посередника тощо), які не одержували бюджетних коштів, коштів державних цільових або валютних фондів, не використовували державного або комунального майна, визначається органом, який доручив її проведення. Така ревізія проводиться, як правило, за переліком питань (програмою), які забезпечать вирішення головного завдання ревізії. Якщо суб'єкт господарювання має частку державного майна, то обов'язково здійснюється аналіз ефективності його використання.
Кваліфіковано провести ревізію, об'єктивно й принципово обґрунтувати кожний факт, що наведений в акті ревізії, – важлива і відповідальна частина ревізійної роботи. Ревізія вважається завершеною, якщо виявлені порушення усунено, винних притягнено до адміністративної, дисциплінарної чи матеріальної відповідальності і вжито заходів щодо недопущення таких порушень надалі.
За результатами документальної ревізії ревізором складається акт ревізії (додаток 1) – двосторонній документ, у якому мають бути об'єктивно відображені наслідки ревізії фінансово-господарської діяльності перевіреного підприємства, установи чи організації, наведено перелік фактів виявлених порушень та хиб у їхній роботі. Форма складання акта затверджується відомчими положеннями й інструкціями. Акт ревізії підписується керівником ревізійної групи (ревізуючим), керівником та головним (старшим) бухгалтером перевіреного міністерства, відомства, іншого органу державного управління, підприємства, установи, організації, а в разі потреби - колишніми керівником та головним (старшим) бухгалтером, в період роботи яких мали місце виявлені порушення, зловживання. Кінцевою датою написання акта, як правило, є останній день проведення ревізії, зазначений у посвідчення на її проведення. .
Акт ревізії - службовий двосторонній документ, який стверджує факт проведення комплексної, фінансової чи тематичної ревізії, що відображає її результати стосовно наслідків окремих фінансово-господарських операцій чи діяльності підприємства в цілому і є носієм доказової інформації про виявлені й систематизовані за економічною однорідністю недоліки в господарюванні та порушення законів і інших нормативно-правових актів.
Перевірка окремих питань, передбачених окремим робочим планом проведення ревізії, оформляється окремими довідками (актами), які підписуються ревізором та головним (старшим) бухгалтером об'єкту контролю.
Результати ревізії оформляються довідкою, але у всіх випадках виявлення порушень чинних законодавчих і нормативних актів, зловживань, приписок, серйозних недоліків у ведені обліку і звітності, коли державі завдано збитків тощо - за наслідками складається акт, а не довідка.
Розрізняють два види актів – проміжні та загальні.
За проміжними актами оформляються результати інвентаризації коштів, товарно-матеріальних цінностей, розрахунків із дебіторами й кредиторами, результати контрольного запуску сировини у виробництво. їх складають і тоді, коли виявлене порушення чи зловживання може бути приховане, або коли на підставі виявлених фактів треба вжити термінових заходів, щоб усунути порушення чи притягти до відповідальності винних у здійсненні зловживань осіб.
Проміжні акти підписуються ревізорами, які проводять ревізію, та посадовими особами, які безпосередньо відповідають за ту ділянку, де здійснюється перевірка. Проміжні акти складаються також і за результатами ревізії кас. Такі акти підписуються ревізором, головним (старшим) бухгалтером і матеріально відповідальними особами (касиром).
Загальний акт має бути складений закінчення строку проведення ревізії, підписаний керівником ревізійної групи, керівником та головним бухгалтером підприємства, установи, організації, де була проведена ревізія. У загальному акті відображаються наслідки перевірок усіх передбачених програмою ревізії питань, у тому числі й за фактами, що наведені у проміжних актах.
Умовно акт ревізії ділиться на кілька частин:
Загальні відомості.
У загальній частині вказується підстава для проведення ревізії, склад ревізійної групи, тема ревізії, повне найменування, а не абревіатура підприємства, його підпорядкованість, якщо вона є, повна назва міністерства чи відомства. У цій частині вказується, за який період діяльності даного підприємства проведено ревізію, зазначається, зокрема, за який період проведено суцільним методом ревізію касових, банківських операцій, наводяться прізвища, посади керівників та період, протягом якого вони відповідали за стан бухгалтерського обліку.
У загальній частині акта наводиться дата початку й закінчення ревізії. Крім того, зазначається, ким і коли проводилась попередня ревізія, чи усунено виявлені нею порушення і які перевірки було після неї здійснено. У цій частині акта наводяться відомості про те, як підприємство, що ревізується, виконує пропозиції щодо усунення хиб, заданих у попередньому акті ревізії, про відшкодування заподіяних збитків, оформлення позовів чи подання матеріалів до слідчих органів, поліпшення обліку, окремо вказується на ті вади, для усунення яких не було вжито належних заходів.
Виробнича-фінансова діяльність (виконання кошторисів).
У цій частині наводиться перелік основних показників виробничої програми протягом двох років і їх виконання, аналізуються фінансові результати або виконання кошторисів, розрахунки з бюджетом, дебіторами, кредиторами, підзвітними особами, відображається правильність виплати готівкою з каси і обґрунтованість безготівкових розрахунків, дотримання норм використання сировини, матеріальних цінностей, їх збереження тощо.
У цій частині акта у логічній послідовності відповідно до програми ревізії і з дотриманням суворої об’єктивності чітко, стисло й лаконічно описуються усі перевірені за наявними на підприємстві, в установі чи організації документами факти порушень та зловживань. При цьому не можна записувати до акта (довідки) різних висновків, пропозицій та не підтверджених документами даних про фінансово-господарську діяльність об’єкта, що ревізується.
Бухгалтерський облік і звітність.
У цій частині аналізується стан бухгалтерського обліку й достовірність наданих звітів. У тому разі, якщо під час проведення ревізії стає зрозуміло, що матеріали ревізії передаватимуться до слідчих органів, то незалежно від того, проводитиметься чи не проводитиметься слідство за наслідками ревізії, при складанні загального акта у ньому необхідно зазначити кожний факт, кожний епізод зафіксованих порушень чи зловживань. Якщо ж встановлено достатньо велику кількість ідентичних порушень, що мають однорідні ознаки (за винятком обсягів збитків, періоду їх заподіяння), можна застосувати шаблонне за змістом формулювання суті порушення.
У загальному акті небажано наводити численних планових і звітних показників, а також дрібних порушень, що їх було усунено під час проведення ревізії. Кожне внесене до акта виправлення має бути засвідчене підписами особи, яка проводить ревізію, керівника та головного бухгалтера об’єкта, що ревізується. Один примірник акта ревізії дається керівнику перевіреного підприємства з його підписом на першому примірнику акта. До загального акта додаються проміжні акти, описи та відомості. Пояснення додаються лише до першого примірника загального акта, що залишається в особи, яка проводить ревізію. Загальний акт підписується особами, які брали участь у проведенні ревізії, а також керівником та головним бухгалтером об’єкта, що реалізується. Якщо ж виникають які-небудь неузгодження, керівник і головний бухгалтер підписують акт із відповідним застереженням, даючи його ревізорові, або ж надсилають керівникові організації, яка проводить ревізію, мотивуючи заперечення і пояснення з приводу усіх зазначених у акті хиб і порушень. Якщо керівником, головним бухгалтером підприємства, установи чи організації за актом ревізії або перевірки було подано письмові заперечення, то контролер-ревізор (керівник ревізійної бригади) має зробити за ними письмові висновки. Якщо матеріально відповідальними особами до надрукування акта подано пояснення, які докорінно міняють зміст виявлених порушень, то ревізор зобов’язаний внести їх до акта, але за умови документального підтвердження таких пояснень або заяв за наслідками перевірки.
Ревізор повинен ретельно перевірити правильність обґрунтувань, доказів та фактів, що викладені у поясненнях, зауваженнях або запереченнях посадових осіб (за необхідності здійснити додаткову перевірку) і скласти письмовий висновок, текст якого узгоджується з безпосереднім керівником ревізора й затверджується керівником контрольно-ревізійного підрозділу (відділу у районі, місті, управління) або його заступниками. Іноді, ігноруючи встановлене правило, керівник разом із головним бухгалтером або самостійно відмовляється підписати акт без мотивованих заперечень або претензій до ревізуючого. Це не повинно непокоїти ревізора, якщо він об’єктивно, професійно й сумлінно виконав завдання щодо проведення ревізії (перевірки).
Акт ревізії стану роботи фінансового органу чи органу Державної фінансової інспекції підписується керівником ревізійної групи, а від перевіряючого об'єкта - керівником, начальником бюджетного підрозділу (відділу, інспекції) та головним бухгалтером.
Довідка ревізії виконання місцевого бюджету підписується керівником ревізійної групи з одного боку та керівником фінансового органу, органу Держфінінспекції - з другого. При цьому, як правило, робиться позначка про ознайомлення з актом ревізії голови місцевої держадміністрації (Ради міністрів Автономної Республіки Крим) та голови органу місцевого самоврядування відповідно.
Акт ревізії фінансово-господарської діяльності міністерства, іншого органу управління, підприємства, установи, організації підписується керівником ревізійної групи (ревізуючим), міністром або одним з його заступників, керівником (або заступником) іншого перевіреного органу управління, підприємства, установи, організації та головним бухгалтером, а у разі потреби - й іншими відповідальними працівниками перевіреного об'єкта.
Акт ревізії централізованої бухгалтерії, яка обслуговує ряд бюджетних установ, підписується керівником ревізійної групи, керівником органу, при якому утворена централізована бухгалтерія, та головним бухгалтером. Перед підписанням акта ревізії з його змістом повинні бути ознайомлені керівники установ, у фінансовій діяльності яких виявлено недоліки та порушення фінансової дисципліни, про що вони повинні поставити свої підписи та дати пояснення окремо по кожному з виявлених недоліків і порушень.
Акт ревізії фінансово-господарської діяльності підприємств складається із вступної частини і результативної. У вступній частині акта вказують найменування і підпорядкованість підприємства, що ревізується, склад ревізійної групи, на основі якого документа проведена ревізія, за який період, прізвище та ініціали керівників підприємства, головного бухгалтера і час їх роботи, які ділянки діяльності підприємства піддавались суцільній перевірці і які – вибірковій, об’єм і перелік питань, які підлягали ревізії тощо.
Акт ревізії складається з двох частин:
1) вступна частина, в якій вказується назва документа, місце складання акту, склад ревізійної бригади, дата початку і закінчення ревізії, період за який проводиться ревізія, а також об'єкти ревізійної перевірки та особи, які відповідають за стан цих об'єктів;
2) основна частина, яка містить систематизований виклад всіх порушень, які були виявлені в процесі ревізії (за кожним фактом порушень стисло викладається його зміст обов'язковим посиланням на нормативний документ, положення якого були порушені, а також спосіб порушення, розмір заподіяного збитку та винні особи).
У результативній частині в розрізі структури акта ревізії розкривається зміст порушень і недоліків у роботі підприємства, що ревізується, і його окремих ділянок. Кожний факт порушення необхідно підтвердити первинними документами, машинограмами, таблицями, розрахунками тощо.
Зміст акта ревізії визначено Інструкцією про порядок проведення ревізії і перевірок державною контрольно-ревізійною службою в Україні.
Складений акт про результати ревізії вручається для ознайомлення і підпису керівнику або головному бухгалтеру, а при їх відсутності іншим посадовим особам, які мають право підпису фінансових документів, одним із зазначених способів:
а) особисто під розписку;
б)через канцелярію (загальний відділ) з відміткою на примірнику акта органу ДФІ дати реєстрації в журналі вхідної кореспонденції об'єкта контролю та підпису посадової особи канцелярії (загального відділу), яка здійснила реєстрацію;
в) рекомендованим поштовим відправленням з повідомленням.
Керівник, головний (старший) бухгалтер та інші особи, яким надано право підпису фінансових документів, знайомляться і підписують акт протягом не більше трьох робочих днів з дати його вручення (надходження). Акт реєструється в контрольно-ревізійному підрозділі, як правило, відразу після підписання його посадовими особами об'єкта контролю.
При наявності заперечень або зауважень щодо акта ревізії керівник, головний (старший) бухгалтер чи інші особи підписують акт із застереженням про це перед своїми підписами і не пізніше ніж через п'ять робочих днів з дня його вручення (надходження) подають зауваження письмово органу ДФІ, який проводив ревізію. Якщо протягом зазначеного 5-денного терміну заперечення чи зауваження стосовно акта не надійдуть, то контрольно-ревізійний підрозділ має право здійснити належні заходи щодо реалізації матеріалів ревізії або перевірки (передати матеріали до правоохоронних органів, інформувати органи влади чи господарського управління, винести рішення про фінансові санкції та адміністративні штрафи тощо).
У виняткових випадках за письмовим зверненням керівника об'єкта контролю термін подання заперечень чи зауважень може бути продовжений керівником контрольно-ревізійного органу, за дорученням якого проводилася ревізія.
Після підписання акта ревізії із зауваженнями ревізуючі при потребі невідкладно беруть додаткові пояснення від посадових осіб, причетних до виявлених ревізією порушень чи зловживань.
Правильність обґрунтувань, фактів, викладених у запереченнях або зауваженнях, поданих до підписаного акта, ревізуючі повинні ретельно перевірити і в строк на пізніше 15 робочих днів з дня отримання заперечень дати по них письмовий висновок, який затверджується керівником контрольно-ревізійного підрозділу (відділу в районі, місті, управління в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві і Севастополі, відповідного управління в ДФІ України) або його заступником.
При відмові посадових осіб від ознайомлення та/або підписання акта за наслідками ревізії або перевірки, посадові особи державної контрольно-ревізійної служби засвідчують це відповідним актом за своїми підписами в день передачі акта на ознайомлення й підписання. Одразу ж після складання акта про відмову від підписання контрольно-ревізійний підрозділ має право здійснити належні заходи щодо реалізації матеріалів ревізії з обов'язковим зазначенням у супровідних листах на адресу органів влади, господарського управління чи правоохоронних органів факту відмови від ознайомлення з актом і від його підписання.
При надходженні зауважень до акта в термін пізніше 5 робочих днів з часу вручення (направлення) його на ознайомлення, рішення про їх розгляд приймає керівник контрольно-ревізійного органу.
Про результати ревізії інформуються вищі органи управління (по підпорядкованості), відповідні органи державної влади, а в необхідних випадках - правоохоронні органи.
У тих випадках, коли по виявлених фактах необхідно вжити термінових заходів щодо усунення порушень або притягнення до відповідальності осіб, які винні у зловживаннях, в період ревізії, не чекаючи на її закінчення, складається проміжний акт, від посадових осіб вимагаються необхідні пояснення. Ці матеріали невідкладно надсилаються правоохоронним органам для відповідного реагування.
Результати ревізії викладаються в акті на підставі перевірених даних і фактів, що випливають з наявних оригіналів документів (у тому числі вилучених в установленому порядку іншими органами державного фінансового контролю або правоохоронними органами) організації, яка ревізується; даних про результати проведених зустрічних перевірок; наслідків інвентаризацій, контрольних обмірів, контрольних запусків сировини і матеріалів у виробництво, контрольних аналізів сировини, матеріалів та готової продукції; даних перевірки якості продукції, дотримання технічних умов та технологічних режимів виробництва, відповідності продукції діючим стандартам, цінам і тарифам, а також інших даних.
При складанні акта ревізії або перевірки повинна бути додержана об'єктивність, ясність і вичерпаність опису виявлених фактів і даних.
Не допускаються включення до акта ревізії чи перевірки різного роду висновків, пропозицій та не підтверджених документами даних про фінансово-господарську діяльність об'єкта, що ревізується, а також даних із слідчих матеріалів (протоколів допиту) та посилань на свідчення посадових осіб, які вони дали перед слідчими органами.
В акті ревізії ревізори не повинні давати правову та/або морально-етичну оцінку дій посадових і матеріально-відповідальних осіб об'єкту контролю, кваліфікувати їх наміри або оцінювати дії як "розкрав кошти", "привласнив державне майно", "сфабрикував", "злочинець", "шахрай" та ін.
В акті ревізії слід вказати, які господарські і фінансові операції та документи перевірені, за який період і яким способом (вибірковим, суцільним).
При складанні акта перевірки стану виконання бюджету та роботи фінансового органу до нього включаються дані і факти, які виявлені як в самому фіноргані, так і в установах, на підприємствах та в організаціях, якщо вони свідчать про недоліки в роботі фінансового органу, що перевіряється.
Не допускається внесення до акта перевірки фінансового органу фактів, виявлених на підприємствах, в установах та організаціях, якщо ці факти не пов'язані з його роботою.
В акті ревізії вказуються:
- загальні дані про виконання бюджету, кошторису витрат бюджетної установи, окремих основних виробничих і фінансових показників господарюючого суб'єкта;
- виявлені факти порушень законів України, нормативних актів Президента України та Кабінету Міністрів України, а також міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, зареєстрованих в установленому порядку в Міністерстві юстиції України;
- виявлені факти безгосподарності; недостач, безпідставного списання й привласнень готівки, цінних паперів, товарно-матеріальних цінностей, інших зловживань, нерегламентованого державою виробництва товарів і надання послуг;
- розміри виявлених шкоди та збитків, причини їх виникнення, посади, прізвища та ініціали осіб, які їх допустили.
У міру виявлення збитків, завданих державі, керівник ревізійної групи (ревізор), не чекаючи закінчення ревізії, має право усно рекомендувати керівництву підприємства, установи, організації, що ревізується чи перевіряється, невідкладно вжити заходів для їх відшкодування та запобігання їм надалі.
Матеріали кожної ревізії не пізніше 3 робочих днів від дати підписання акта ревізії (перевірки) або складання акта про відмову від ознайомлення з актом ревізії (перевірки) розглядаються та приймаються від ревізуючих керівником (чи його заступником) відповідного підрозділу контрольно-ревізійної служби, або за їх дорученням - одним із відповідальних працівників (начальником відділу управління, його заступником тощо) цього підрозділу.
Службові особи при розгляді матеріалів ревізії роблять свої критичні зауваження, дають рекомендації, а в разі необхідності, котра може постати внаслідок неякісного проведення ревізії та інших причин, призначають у відповідності до вимог статті 4 Указу Президента України "Про деякі заходи з дерегулювання підприємницької діяльності" повторну ревізію. Про розгляд та прийняття матеріалів ревізій робиться відповідний запис особами, на останній сторінці акта або на окремому аркуші із зазначенням дати розгляду та терміну виконання рекомендацій. Після усунення недоліків, виконання рекомендацій, проведення повторної ревізії або перевірки переліченими службовими особами робиться остаточний висновок щодо можливості прийняття матеріалів ревізій, про що робиться позначка на останній сторінці акта - " Акт ревізії прийнято", дата, підпис.
У разі потреби матеріали ревізій виносяться на обговорення в колективах перевірених підприємств, організацій, установ, оприлюднюються через засоби масової інформації.
У тих випадках, коли вжитими в період ревізій заходами не забезпечено повне усунення виявлених ревізією порушень, ревізуючі готують і за підписом керівника (або його заступника) відповідного підрозділу контрольно-ревізійної служби направляють керівництву перевіреного об'єкта вимогу щодо усунення виявлених порушень та вжиття, в установленому чинним законодавством порядку, заходів щодо повного відшкодування збитків та притягнення осіб, винних в допущених порушеннях, до дисциплінарної і матеріальної відповідальності.
Практична частина
2.1.Оранізаційна модель контролю виплат працівникам на прикладі Виноградівського МУВГ
Показники
Зміст
1
2
Об’єкти (завдання) контролю
Перевірка правильності нарахування та своєчасності виплати заробітної плати та інших виплат працівникам та іншим фізичним особам. Перевірка правильності і своєчасності обов’язкових утримань з доходів фізичних осіб до бюджету та цільових фондів. Перевірка правильності і своєчасності обов’язкових нарахувань на оплату праці до страхових фондів. Перевірка правильності віднесення витрат на оплату праці до валових витрат. Перевірка правильності відображення операцій в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності.
Джерела контролю:
Нормативні
Закон України «Про оплату праці», П(С)БО 26 «Виплати працівникам», МСБО 19 «Виплати працівникам».
Облікові
Первинні документи: Штатний розпис, табель обліку використання робочого часу, лікарняні листи, накази на відпустку, маршрутні листи, акти приймання виконаних робіт розрахункова відомість, платіжна відомість, виписки банку, видаткові касові ордери, відрядні довідки, розрахунки бухгалтерії.
Регістри: Оборотно-сальдова відомість по рахунках 66, 65; виписка з головної книги по рахунку 66, 65.
Звітність: Баланс (ф.№1), Звіт про надходження та використання коштів загального фонду (ф.№2д), Звіт про надходження і використання коштів, отриманих як плата за послуги (ф.№4-1д), Звіт про заборгованість за бюджетними коштами (ф.№7д).
Інші джерела
Наказ про прийняття на роботу, колективний договір, трудовий контракт, комп’ютерна програма.
Методичні прийоми контролю
Документального: формальна перевірка, арифметична перевірка, перевірка за змістом, зустрічна перевірка
Фактичного: опитування, спостереження
Форми узагальнення результатів контролю
Акт ревізії, аудиторський звіт, довідка
Таблиця 2.1.1.
2.2.Перевірка розрахунків виплат працівникам на прикладі Виноградівського МУВГ
Для перевірки та оцінки правильності показників фінансової звітності Виноградівського МУВГ та достовірності інформації, поданої у ній, потрібно провести формальну, арифметичну, зустрічну перевірку та перевірку за змістом.
Для проведення формальної, арифметичної, зустрічної та за змістом перевірки підібрано документи, що відображають контроль і облік розрахунків пов’язаних з оплатою праці : розрахункові відомості, табель обліку робочого часу, лікарняні листи, відрядна посвідка, оборотно-сальдова відомість тощо.
Формальна перевірка документів надає можливість переконатись у заповненні усіх реквізитів документа, які б забезпечували його юридичну силу. Провівши формальну перевірку Балансу (ф.№1) (додаток 2) Виноградівського МУВГ ми невиявили порушень. Вірно вказана назва установи, одиниця виміру показників (грн.коп.) та всі необхідні коди. Дата також зазначена вірно, що свідчить про легітимність усіх здійснюваних операцій, які закріплені за відповідальними особами.
Перевірка за змістом пов’язана з оцінкою законності і доцільності господарських операцій. В цьому випадку Баланс (ф.№1) складений вірно, в ній присутні всі показники, що стосуються функціонування Виноградівського МУВГ і не існує зайвих показників.
При проведенні формальної перевірки табелю обліку робочого часу (додаток 6, 6.1.) було виявлено відхилення. Заповнені всі належні реквізити, підписи особи що склала та перевірила поставлені, але на жодному з отриманих мною табелів обліку робочого часу немає печатки установи.
Проведемо арифметичну перевірку табелю обліку робочого часу по працівнику Подловський І. В. наведено в таблиці 2.2.1.
Таблиця 2.2.1.
Робочий документ з перевірки табелю обліку робочого часу за вересень 2011 року по працівнику Подловський І. В.
Показник
Дані обліку
Порядок перевірки
Дані перевірки
Відхилення
Фактично відпрацьована кількість днів
22
-
22
-
Фактично відпрацьована кількість годин
176
22*8
176
-
Результати проведення арифметичної перевірки табелю обліку робочого часу по працівнику Олаг Ф.Я. наведено в таблиці 2.2.2.
Таблиця 2.2.2.
Робочий документ з перевірки табелю обліку робочого часу за вересень 2011 року по працівнику Олаг Ф.Я.
Показник
Дані обліку
Порядок перевірки
Дані перевірки
Відхилення
Фактично відпрацьована кількість днів
7
-
7
-
Фактично відпрацьована кількість годин
56
7*8
56
-
Кількість пропусків
15
-
15
-
За результатами проведення арифметичної перевірки табелю обліку робочого часу відхилень не виявлено.
При проведенні формальної перевірки розрахункової відомості по видам оплати (додаток 7) виявлено відсутність печатки установи, а також зауваження до бухгалтера щодо помилки запису сум. Деякі суми записані не в ті рядки в які потрібно, і головний бухгалтер у розрахунковій відомості закреслює неправильно записану суму і переписує її в потрібних рядок. Щодо документу наряд на проведення сумісної роботи по працівнику Максимович А.А. при проведенні формальної перевірки, було виявлено, що на документі не поставлено печатки установи, а також підпис головного бухгалтера, який провірив даний документ.
Для більшої точності проведемо зустрічну перевірку з обліку оплати праці таких документів як наряд на проведення сумісної роботи за вересень 2011 р. (додаток 8) з розрахунковою відомістю по видам оплат за вересень 2011 р. (додаток 7). Результати перевірки наведені у таблиці 2.2.3.
Таблиця 2.2.3.
Відомість результатів зустрічної перевірки документів
Документ для перевірки
Показник, що перевіряється
Значення, грн. коп.
Документ зустрічної перевірки
Показник
Значення
грн. коп.
Відхилення
Наряд на проведення сумісної роботи за вересень 2011 р. по працівнику Максимович А.А
Сума по тарифу
394,40
Розрахункова відомість по видам оплат за вересень 2011 р. по працівнику Максимович А.А.
Сума по тарифу
394,40
_
За результатами зустрічної перевірки документів з оплати праці відхилень не виявлено.
Далі проведемо зустрічну перевірку таких документів, як листок непрацездатності із документом про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг (додаток 9) (таблиця 2.2.4.).
Таблиця 2.2.4.
Відомість результатів зустрічної перевірки документів
Документ для перевірки
Показник, що перевіряється
Кількість днів
Документ зустрічної перевірки
Показник
Кількість днів
Відхилення
Листок непрацездатності виданий працівнику Пука М.А.
Період непрацездат-ності
2
Протокол №8 із соціального страхування
Період непрацездат-ності
2
_
Листок непрацездатності виданий працівнику Пука М.А.
№ листка непрацездат-ності
519291
Протокол №8 із соціального страхування
№ листка непрацездат-ності
519291
-
Листок непрацездатності виданий працівнику Козьма Е.Ю.
Період непрацездат-ності
21
Протокол №8 із соціального страхування
Період непрацездат-ності
21
-
Листок непрацездатності виданий працівнику Козьма Е.Ю.
№ листка непрацездат-ності
020942
Протокол №8 із соціального страхування
№ листка непрацездат-ності
020942
-
В ході зустрічної перевірки відхилень не виявлено.
При проведенні формальної перевірки листка непрацездатності (додаток 5, 5.1.) наявні печатки лікарні, термін непрацездатності, діагноз хвороби, підписи лікаря, але незаповнена частина листка яка повинна заповнюватись бухгалтерією установи. Щодо протоколу №8 засідання комісії із соціального страхування Виноградівського МУВГ, було виявлено нестача печатки установи на документі.
Арифметична перевірка Звіту про надходження та використання коштів загального фонду (форма №2д) (додаток 3) наведена в таблиці 2.2.5.
Таблиця 2.2.5.
Робочий документ з перевірки форми №2д «Звіту про надходження та використання коштів загального фонду»
Показник перевірки
Значення за даними перевіря-
ємого управління, грн.коп.
Порядок перевірки (алгоритм у цифровому виразі)
Результат перевірки
грн.коп.
Відхилення
1
2
3
4
5
Оплата праці працівників бюджетних установ (1110)
040;
2337700,00
050+060;
2337700,00
2337700,00
__
Отже, провівши арифметичну перевірку форми №2д «Звіт про надходження та використання коштів загального фонду» відхилень виявлено не було. Це означає, що всі обрахунки були проведені правильно і в повному обсязі. Звітний період вказаний вірно.
Арифметична перевірка Звіту про надходження та використання коштів, отриманих як плата за послуги (форма №4-1д) (додаток 4) наведена в таблиці 2.2.6.
Таблиця 2.2.6.
Робочий документ з перевірки форми №4-1д «Звіту про надходження та використання коштів, отриманих як плата за послуги»
Показник перевірки
Значення за даними перевіря-
ємого управління, грн.коп.
Порядок перевірки (алгоритм у цифровому виразі)
Результат перевірки
грн.коп.
Відхилення
1
2
3
4
5
Оплата праці працівників бюджетних установ (1110)
100;
387938,00
110+120;
387938,00
387938,00
__
В ході проведення арифметичної перевірки форми №4-1д «Звіту про надходження та використання коштів, отриманих як плата за послуги» відхилень не виявлено.