Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Факультет економіки та підприємництва
Кафедра економіки підприємства
РОЗРАХУНКОВО-АНАЛІТИЧНА РОБОТА
з дисципліни
„АНТИКРИЗОВЕ УПРАВЛІННЯ ДІЯЛЬНІСТЮ ПІДПРИЄМСТВА”
на тему
"ОБҐРУНТУВАННЯ АНТИКРИЗОВИХ ЗАХОДІВ ДЛЯ ПІДПРИЄМСТВА"
розроблена на прикладі
ВАТ “РІВЕНЬ”
ЗМІСТ
ВСТУП
3
1. Загальна характеристика підприємства та особливостей його функціонування
5
2. Аналіз діяльності підприємства з метою визначення типу причин кризових явищ
12
3. Визначення "кризових точок" у діяльності підприємства та механізмів формування в них кризових явищ певного типу
37
4. Обґрунтування заходів подальшого розвитку підприємства
39
5. Обґрунтування можливостей фінансування антикризових заходів
41
ВИСНОВОК
47
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
49
ДОДАТКИ
50
ВСТУП
Формування ринкової системи господарювання в Україні пов’язане зі зростанням підприємницької активності у всіх сферах економіки. Один із перспективних напрямків створення конкурентно-ринкового середовища – розвиток підприємництва. Світовий досвід і практика господарювання показують, що найважливішим компонентом ринкової економіки є існування і взаємодія багатьох великих, середніх і малих підприємств, оптимальне їх співвідношення.
Підприємництво чітко орієнтовано на отримання прибутку, цим в умовах розвитої конкуренції досягається і задоволення потреб суспільства. Це найважливіша передумова і причина зацікавленості підприємців в результатах фінансово-господарської діяльності.
Кризовий стан підприємства – це незапланований, небажаний, обмежений за часом процес, який може істотно перешкодити або навіть унеможливити функціонування підприємства. Типовими для кризового стану є два варіанти виходу з нього: ліквідація підприємства або успішне подолання кризи. Для керівників підприємства своєчасне розпізнання симптомів кризового стану є основою для розробки заходів щодо запобігання або пом'якшення негативних наслідків кризи – антикризових програм як основи антикризового управління підприємством.
Актуальність даної аналітичної роботи пов’язана з тим, що сучасний стан більшості господарських об'єктів такий, що першочерговими тактичними завданнями для них є «латання дір» (або реактивна форма управління) і недопущення банкрутства. Подібний підхід не дозволяє досягти стійкої роботи підприємства в довгостроковій перспективі. Тому особливе значення в сьогоднішніх умовах набуває формування ефективного механізму управління підприємствами, заснованого на аналізі фінансово-економічного стану, з урахуванням постановки стратегічних цілей діяльності адекватних ринковим умовам і пошуку шляхів їхнього досягнення.
Даний підхід нерозривно пов'язаний з антикризовим управлінням. Це словосполучення міцно ввійшло в оборот теоретиків і практиків, що вирішує проблеми управління підприємством.
Метою даної роботи є проведення комплексу заходів щодо прогнозування банкрутства й розробка антикризової програми підприємства.
Для реалізації поставленої мети в роботі поставлені й вирішуються наступні взаємозалежні завдання:
- проаналізувати зміст основних етапів політики антикризового управління підприємством;
- здійснити діагностику фінансового стану підприємства, включаючи проведення аналізу й оцінки майнового положення, ліквідності й платоспроможності й фінансовій стійкості підприємства;
- розробити систему механізмів стабілізації підприємства при загрозі банкрутства.
Об’єктом досліджень є ВАТ "Рівень", підприємство, яке відноситься пивоварної промисловості, тобто, основним видом діяльності якого є виробництво пива.
Інформаційно-аналітичною базою дослідження послужили дані оперативної й бухгалтерської інформації за 2002-2005 роки.
Теоретичною базою для написання роботи є праці вітчизняних і закордонних авторів із проблем банкрутства й антикризового управління, а також нормативно-правові акти по зазначеній проблематиці.
Дослідження проводяться за допомогою методів економічного аналізу (елімінування, структурно – динамічний, факторний аналіз тощо).
Практична цінність цієї роботи - на основі проведеного аналізу визначити основні проблеми підприємства, запропонувати шляхи та альтернативи їх вирішення.
РОЗДІЛ 1
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПІДПРИЄМСТВА ТА ОСОБЛИВОСТЕЙ ЙОГО ФУНКЦІОНУВАННЯ
Згідно Статуту Відкрите акціонерне товариство “Рівень” відноситься до підприємств пивоварної промисловості, основний вид економічної діяльності - виробництво пива.
Підприємство створене з метою здійснення підприємницької діяльності у сфері виробництва та реалізації на території області та за її межами високоякісного пива, а також отримання прибутку у цих та інших напрямах діяльності, визначених Статутом.
На сьогоднішній день ВАТ "Рівень" виготовляє три сорти пива. На різні сорти використовується різна сировина, імпортна та українська.
Предметом діяльності ВАТ “Рівень” є:
виробництво та реалізація пива;
виробництво виробів широкого вжитку та виробничо–технічного призначення, їх реалізація на внутрішньому та зовнішньому ринках;
зовнішньоекономічна діяльність;
вивчення та аналіз потенційних джерел інвестицій і діяльність з їх залучення у виробництво;
надання консультаційно–пошукових послуг з маркетингу;
надання транспортно–експедиційних послуг та послуг з митного оформлення вантажів;
здійснення лізингових операцій;
здійснення інших видів діяльності, незаборонених чинним законодавством України та Статутом підприємства.
Підприємство є юридичною особою, веде свій баланс, має поточний, валютний та інші рахунки в установах банків, печатку, бланки, штампи тощо.
Майном підприємства є основні фонди та оборотні кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається у балансі.
Різноманітність рівненського пива дозволяє обрати своє улюблене, і виникає бажання веселитися з друзями чи просто насолоджуватися життям, надаючи йому легкого хмільного присмаку. Якість продукту не залишає сумнівів при виборі, адже не даремно на заводі працюють справжні майстри свого діла. Рівненське пиво здобуло безліч шанувальників. За понад 100 років своєї історії "Рівень" варить пиво, яке незмінно приносить радість. Рівненський пивзавод досягнув найбільших темпів росту і отримав багато нагород та відзнак.
Так, на Міжнародному професійному конкурсі пива, безалкогольних, слабоалкогольних напоїв та мінеральних вод підприємство щороку отримує нагороди.
При оцінці основних техніко – економічних показників (Додаток 1) виявилося, що обсяг реалізованої продукції з роками зростає. Так, у 2004 році порівняно з 2003 роком обсяги виробництва зростають на 69,29%, у 2005 році порівняно з 2004 на 93,49%, у 2006 році обсяги складають 9303,9 тис. грн., що на 62,81% перевищує обсяги виробництва 2005 року.
Собівартість реалізованої продукції з роками також зростає, питомі витрати при цьому мають нестійку тенденцію зміни. До 2005 року їх величина знижується, проте у 2006 році на 1 грн. продукції припадає 0,99 грн. витрат, що на 0,07 грн. перевищує витрати попереднього періоду.
Також зростає фондовіддача на 33,64% у 2006 році порівняно з 2005 роком.
Продуктивність праці працівників та робітників також зростає.
У 2002- 2004 роках ВАТ "Рівень" було збитковим, проте у 2005 році спостерігається стрімке зростання прибутків, рентабельність за чистим прибутком становить 11,36%, але у 2006 році рентабельність знижується на 92,33% і становить 0,87%.
Якщо говорити про стратегічний набір досліджуваного підприємства, то він є чотирьох рівневим, тобто розробляється корпоративна стратегія, стратегія бізнесу, функціональні та операційні стратегії.
Щодо корпоративної стратегії, то підприємство притримується стратегії зростання, оскільки спостерігаються постійне зростання обсягів збуту, виробництва, прибутку, капіталу через проникнення на нові ринки та їх захоплення.
РОЗДІЛ 2.
АНАЛІЗ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА З МЕТОЮ ВИЗНАЧЕННЯ ТИПУ ПРИЧИН КРИЗОВИХ ЯВИЩ
На сьогоднішньому етапі ринкових відносин ВАТ "Рівень" необхідно повсякчас досліджувати середовище, в якому воно функціонує, визначати основні напрями розвитку, враховуючи мінливість зовнішнього, а також внутрішнього середовища.
Тому необхідно провести аналіз впливу чинників зовнішнього та внутрішнього середовища ВАТ "Рівень" на формулювання та реалізацію стратегії розвитку.
Аналіз зовнішнього середовища – це процес безперервного спостереження, вивчення та контролю дії зовнішніх чинників по відношенню до підприємства для того, щоб своєчасно і якомога конкретніше визначити позитивну та негативну дію зовнішніх чинників, якими є політичні, економічні, науково-технічні, соціальні, міжнародні і т.п. Слід відмітити, що при розробці та здійснення стратегії значне місце посідає аналіз ринкових чинників, які безпосередньо впливають на діяльність підприємства, тобто розглядають попит, пропозицію, кон’юнктуру та рівень конкуренції за певною системою показників.
Загальний аналіз впливу середовища ВАТ "Рівень" на стратегію розвитку зображено в таблиці 2.1.
Отже, розробка та реалізація стратегії розвитку на ВАТ "Рівень" залежить від усіх чинників зовнішнього та внутрішнього середовища.
Так, економічні та політичні чинники мають значний негативний вплив.
Конкуренти та товари – замінники також негативно впливають на стратегію розвитку, проте цей вплив є незначним.
Усі чинники внутрішнього середовища ВАТ "Рівень" позитивно впливають на формування та розробку стратегії його розвитку.
Таблиця 2.1.
Загальний аналіз впливу середовища ВАТ "Рівень" на стратегію розвитку
№ з/п
Компоненти середовища
Залежність від ситуації:
"+" залежить,
"-"не залежить
Вплив на ситуацію:
"+"-позитивний,
"-"-негативний
"0"-відсутній
Значущість:
"+" важливо,
"-" неважливо
Загальне зовнішнє середовище
1.
Економічний
+
-
+
2.
Технологічний
+
+
+
3.
Політичний
+
-
+
4.
Правовий
+
+
+
5.
Соціальний
+
+
+
6.
Екологічний
+
+
+
Операційне зовнішнє середовище
7.
Постачальники
+
+
+
8.
Споживачі
+
+
+
9.
Конкуренти
+
-
-
10
Виробники замінників
+
-
-
Продовження таблиці 2.1.
11.
Державні закони
+
+
+
12.
Фінансові організації
+
+
-
13.
Міжнародна діяльність
+
+
+
Внутрішнє середовище
14.
Виробництво
+
+
+
15.
Фінанси
+
+
+
16.
Маркетинг
+
+
+
17.
Персонал
+
+
+
18.
Організація управління
+
+
+
Отже, розробка та реалізація стратегії розвитку на ВАТ "Рівень" залежить від усіх чинників зовнішнього та внутрішнього середовища.
Розглянемо вплив чинників загального зовнішнього середовища на діяльність підприємства ВАТ „Рівень”.
Економічні чинники. До них належать характер економіки та економічних процесів (у тому числі інфляція або дефляція), система оподаткування та якість "економічного законодавства" (в тому числі можливості вивезення прибутків), масштаби економічної підтримки окремих галузей (підприємств), загальна кон’юнктура національного ринку, розміри та темпи зростання чи зменшення ринку (взагалі), розміри та темпи зростання сегментів відповідно до інтересів фірми; стан фондового ринку;інвестиційні процеси, ставки банківського проценту, система ціноутворення та рівень централізовано регульованих цін тощо.
Розвиток економіки України є нестабільний. ВАТ „Рівень” повсякчас вивчає економічні зміни в країні аби швидко реагувати на них. Існує чимало економічних ризиків, які необхідно враховувати при здійсненні господарської діяльності.
Стрімке "пом'якшення" національної валюти та зростаюча інфляція вже негативно вплинули на пивоварів. Збут падає, а ціни, незважаючи на кон'юнктуру ринку, доводиться знову й знову піднімати.
Також передбачається різке підвищення цін на водокористування, що призведе до зниження рівня виробництва, конкурентоспроможності цін на продукцію порівняно з іноземними постачальниками, створить нерівні умови серед підприємств.
Також передбачається різке зростання цін на сировину, що негативно впливатиме на конкурентоспроможність продукції.
Політичні чинники відіграють досить важливу роль у розвитку підприємства.
АТВТ „Рівненський пивзавод” має бути впевнене в уряді, державних органах на місцях, оскільки зміни в політичній ситуації країни призводить до швидких змін в уряді, що, в свою чергу, призводить до зміни керівництва підприємства.
Так, до виборів у Верховну Раду інвестори не ризикували вкладати кошти у розвиток досліджуваного підприємства, що в свою чергу гальмувало реалізації стратегії розвитку АТВТ „Рівненський пивзавод”, а також його розвиток загалом.
Технологічні чинники. Нещодавно відбулася реконструкція ВАТ „Рівень”і тепер підприємство оснащене сучасним обладнанням для виготовлення якісного конкурентоспроможного напою.
В рамках програми модернізації технологічного обладнання на ВАТ „Рівень" було запущено в експлуатацію новий фільтр-чан, що дасть можливість майже в три рази збільшити об'єми фільтрації пива (з трьох до восьми варок на добу). Нове обладнання виконане за останніми технологічними рішеннями та повністю комп'ютеризоване.
Вплив правових чинників на реалізацію стратегії розвитку ВАТ „Рівень” є дуже важливим, оскільки при розробці даної стратегії необхідно дотримуватися певних законодавчих обмежень, законів та розпоряджень.
ВАТ „Рівень” здійснює свою діяльність згідно Конституції України, Законів України, нормативно-правових актів Президента України та Кабінету Міністрів, нормативно-правових акти інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування тощо. Слід зазначити, що держава особливо ретельно слідкує за діяльністю підприємств пивоварної промисловості.
Соціальні чинники. На підприємстві завжди проводяться заходи щодо покращення умов праці працівників, надання належних умов відпочинку. Проводяться заходи щодо підвищення кваліфікації працівників, особливо на виробництві. Чималим фактором є настрій в колективі, переконання та погляди працівників.
Екологічні чинники. Основна сировина для виробництва пива - солод, вироблений з пивного ячменю, і хміль, при цьому потреба української пивної галузі на 2007 рік у хмелі становить 6,7 тис. тонн, пивного ячменю необхідно близько 1 млн. тонн. У зв'язку з несприятливими погодними умовами цього року урожай цієї культури знизився, і його якість значно погіршилася, зокрема, рівень білка в зерні дуже високий (13-15%), у зв'язку із чим, з такої сировини вийде солод більш низької якості.
Зараз ціна на ячмінь на українському ринку зрівнялася зі світовими й становить близько 1500 гривень/тонна, водночас торік у цей період часу ціна на ячмінь в Україні становила близько 750 грн./т. Тому екологія – важливий чинник впливу на стратегію розвитку, оскільки природні умови впливають на її формування та розвиток.
Підприємство як відкрита система залежить від зовнішнього світу у відношенні забезпечення сировиною, матеріалами, енергією, а також від споживачів виготовлених товарів та послуг. Крім цих елементів середовище прямого впливу включає:
конкурентів, які випускають аналогічну продукцію і товари-замінники;
фінансові установи, які визначають кредитно-фінансову ситуацію;
державні закони, які регламентують діяльність підприємств;
джерела трудових ресурсів, їх склад та якість.
Постачальники. Постачальники відіграють важливу роль у діяльності підприємства, оскільки вони можуть регулювати певним чином діяльність підприємства –споживача встановленням обмежень на обсяги поставок, змінювати ціну на ресурси, диктувати свої умови, а також розривати контракти.
Слід розрізняти постачальників сировини, матеріалів, комплектуючих, обладнання тощо.
ВАТ "Рівень" особливо уважно вивчає інформацію про товари, які планується постачати: якість товару (надійність, термін служби, виробнича потужність, екологічність, ремонтопридатність тощо), ціна, умови та способи платежу, вид і типорозміри товару, якість тари та упаковки, вимоги щодо споживання (використання товару), сумісність товару з існуючим обладнанням і технологічними процесами, що використовуються на підприємстві, витрати на використання, обслуговування, ремонт тощо.
Відповідальні за постачання сировини на підприємстві аналізують здатність постачальників підтримувати необхідний рівень якості в межах укладених контрактів, здійснювати постачання в терміни, потрібні для споживання тощо.
Обладнання ВАТ "Рівень" купує переважно за кордоном, зокрема в Німеччині.
Сировинні проблеми традицiйнi для пивоварiв, i минулий рiк не став у цьому вiдношеннi виключенням. Як i раніше парадоксальною залишається ситуацiя з хмелем. Вiтчизнянi хмелярі поки що можуть забезпечувати лише близько 30% потреб вітчизняних пивоварiв. У минулому роцi хмелярi зiбрали 800 т хмелю (на 300 т бiльше, нiж у 2002 р.) при щорiчнiй потребi в ньому пивоварiв 3,6 тис.т. Проте ввiзнi мита на хмiль та хмелепродукти залишаються занадто високими (50%). Але подiтися пивоварам нiкуди, вони змушенi iмпортувати необхiдну сировину. Постiйнi спроби пивоварiв домогтися зниження мита чи введення квот на безмитний ввiз хмелю в останні роки зазнавали невдачi. Черговий законопроект (№3694), у якому пропонується знизити мито на хмiль i хмелепродукти, знаходиться на розглядi у Верховнiй Радi. Не пощастило пивоварам торiк i з солодом. За даними деяких операторiв, закупiвельна цiна на пивоварний ячмiнь для виробництва солоду зросла до 800-1000 грн. за 1 т (ранiше вiн коштував 500 грн. за 1 т). Сировину ВАТ "Рівень" завозить з Словакії та Чехії.
Необхідним компонентом пивоваріння є також альфа-кислота, що міститься у хмелі. Виробництво останнього в Україні з початку 90-х років минулого століття перебуває в кризовому стані. З 1999-го ситуація почала повільно змінюватися: на виконання національної програми розвитку хмелярства до 2010 року закладаються нові хмільники, активніше обробляються старі, є певні зрушення в нарощуванні валового збору хмелю.
Конкуренти. На сьогодні в Україні існує 51 пивоварне підприємство - майже вдвічі менше, ніж на початку 1991 року, коли їх було 115. Певною мірою це пояснюється припиненням діяльності дрібних підприємств із невеликими обсягами виробництва, які не витримали конкуренції з потужними компаніями.
На місця в групі лідерів сьогодні претендують 6 підприємств, що працюють стабільно і загалом утримують 64,6% українського ринку пива. Першість серед них належить ЗАТ "Оболонь" (м. Київ). Минулого року - 11 192 тис. дал пива. Слідом за ним з відчутним відставанням ідуть ВАТ "Пивзавод "Рогань" (м. Харків, 6 362 тис. дал), ВАТ "Славутич" (м. Запоріжжя, 6 041 тис. дал), ЗАТ "Донецький пивоварний завод" (м. Донецьк, 5 886 тис. дал), ВАТ "Чернігівський пивокомбінат "Десна" (м. Чернігів, 5 380 тис. дал), ВАТ "Миколаївський пивзавод "Янтар" (м. Миколаїв, 4 644 тис. дал).
Перелічені підприємства цікаві не лише своїми обсягами виробництва, а й незвичною, як на сьогодні, здатністю швидко їх нарощувати. За останні п'ять років їх ринкова частка збільшилась майже в 2,5 рази. Високі темпи зростання спостерігалися у ВАТ "Пивзавод "Рогань", який першу партію пива випустив у 1994 році, але, за підсумками минулого року, вже контролював 10,4% українського ринку. ЗАТ "Оболонь" за п'ять останніх років розширив ринкову частку з 7,1% до 18,3%. Чернігівська "Десна" за той же час збільшила виробництво пива в 1,7 рази.
До середняків належать підприємства, що виробляють або спроможні випускати понад півтора мільйона дал пива на рік, а саме: ВАТ "Акціонерна фірма "Колос" (м. Львів), ВАТ "Пивобезалкогольний комбінат "Крим" (м. Сімферополь), ЗАТ "Дніпропетровський пивобезалкогольний комбінат "Дніпро" (м. Дніпропетровськ), АТ "Фірма "Полтавпиво" (м. Полтава), ЗАТ "Лисичанський пивзавод "Лиспи"(м. Лисичанськ), ВАТ "Чорномор" (м. Одеса). Ця група досить помітно відстає від лідерів, і, що найголовніше, відставання це з року в рік стає відчутнішим. Минулого року їх ринкова частка обмежилася 12,3%, тимчасом як у 1993 перевищувала 20%.
У ВАТ "Рівень" конкурентами є підприємства – "середняки". Проте, не зважаючи на високу конкуренцію в пивоварній галузі, підприємство займає стійку позицію на завойованому ним ринку.
Серед виробників пива області основними конкурентами ВАТ "Рівень" є Семидубський пивзавод, Квасилівський пивзавод та Острозький пивзавод.
Споживачі. Споживачі – визначальний фактор у розробці стратегії розвитку ВАТ „Рівень”, оскільки саме від вимог та уподобань споживачів залежить попит на продукцію підприємства. Споживачами продукції ВАТ „Рівень” є юридичні та фізичні особи.
Сьогодні ВАТ "Рівень" пропонує своїм клієнтам такі види пива: фільтроване та нефільтроване ("Жигулівське", "Преміям", "Пшеничне").
ВАТ "Рівень" в основному працює на експорт, кращі сорти пива експортуються в країни СНД та ближнього зарубіжжя.
Також підприємство працює на території Рівненської області. Так, у підприємства існує мережа барів "Рівень", по основних мікрорайонах Рівного.
Товари-замінники. Вплив товарів-замінників (продуктів) на рівень конкуренції досить значний, оскільки вони обмежують рівень потенційної прибутковості за рахунок позитивної перехресної цінової еластичності: якщо ціна на продукцію ВАТ "Рівень" підвищується, зростає попит на товар-замінник. Наявність товарів-замінників встановлює верхню межу ціни на ринку. Практика засвідчує високий рівень впливу товарів-замінників на рівень конкуренції в галузі, навіть за умови її високої конкурентоспроможності. Оцінка товарів-замінників здійснюється за тими самими параметрами, що й основних товарів, які випускаються галуззю, що дає змогу виявити їхню конкурентоспроможність.
Якщо розглядати пиво як напій, що втомлює влітку спрагу, то його замінниками є квас та інші прохолоджуючі безалкогольні напої (соки, вода тощо).
Замінниками пива – слабоалкогольного напою є такі напої як "Лонгер", "Бренді – Кола", "Ром – Кола", різноманітні енергетичні напої тощо.
Фінансові організації позитивно впливають на формування та реалізацію стратегії розвитку ВАТ "Рівень", оскільки підприємство, розробляючи стратегію, може покластися на додаткове фінансування зі сторони для забезпечення зростання в галузі.
Так, іноземними інвесторами було вкладено в розвиток підприємства 200 млн. дол.
Тому фінансові організації визначають процес розробки та реалізації стратегії розвитку ВАТ "Рівень", їх вплив є значним.
Міжнародна діяльність. ВАТ "Рівень" експортує кращі види пива за кордон. Продукція підприємства представлена в Росії, Білорусі та в інших пострадянських країнах. Також продукція експортується в Словакію, Болгарію тощо. Міжнародна діяльність впливає на стратегію розвитку підприємства, цей вплив є позитивним.
Аналізуючи чинники внутрішнього середовища, можна чітко визначити, яким шляхом необхідно йти підприємству, розвиватися, зростати чи виходити з ринку.
Аналіз виробництва ВАТ "Рівень"
Виробництво – основна мета створення АТВТ “Рівненський пвзавод” й основний фактор ефективної діяльності підприємства на ринку. Тому АТВТ “Рівненський пивзавод” необхідно постійно проводити контроль за виробництвом, визначати, наскільки ефективно використовуються наявні ресурси, визначати проблеми та на основі аналізу розробляти та реалізовувати відповідні стратегії розвитку.
Основними показниками ефективності виробництва є:
показники ефективності основних фондів;
показники ефективності оборотних фондів;
показники ефективності трудових ресурсів;
узагальнюючі показники ефективності виробництва.
Основні фонди підприємства – це сукупність рухомого та нерухомого майна, що протягом тривалого часу знаходиться на підприємстві і вартість якого погашається поступово, протягом терміну його експлуатації, шляхом амортизаційних відрахувань, які включаються у витрати виробництва.
Основними показниками ефективного використання основних фондів на АТВТ “Рівненський пивзавод” є фондовіддача та фондоємність.
Фондовіддача характеризує кількість виготовленої продукції на одиницю ОВФ, а фондоємність – скільки ОВФ затрачається на виготовлення одиниці продукції.
Показники ефективності використання основних фондів на підприємстві представлено в таблиці 2.2.
Динаміка зміни основного показника ефективності використання основних виробничих фондів представлена на рисунку 2.1.
Рис. 2.1. Тенденція зміни фондовіддачі на підприємстві за 2002-2006 роки
Таблиця 2.2.
Аналіз ефективності використання основних виробничих фондів ВАТ "Рівень"
№ з/п
Показники
Од.виміру
Роки
Відносне відхилення
2002
2003
2004
2005
2006
2002-2003
2003-2004
2004-2005
2005-2006
1
Обсяг виробництва продукції
тис.грн.
1682,6
1744,6
2953,4
5714,6
9303,9
3,7
69,3
93,5
62,8
2
Середньорічна вартість ОВФ
тис.грн.
2798,55
2810,4
2948,8
3158,1
3847,5
0,4
4,9
7,1
21,8
3
в т.ч. активної частини
тис.грн.
2126,90
2192,11
2329,55
2526,48
3078
3,1
6,3
8,5
21,8
4
Середньоспискова чисельність робітників
чол.
56
61
67
73
82
8,3
10,5
8,6
11,7
5
Фондоозброєність праці
грн./грн.
49,83
46,20
43,85
43,24
47,15
-7,3
-5,1
-1,4
9,0
6
Механоозброєність праці
грн./грн.
37,87
36,04
34,65
34,59
37,72
-4,8
-3,9
-0,2
9,0
7
Фондовіддача
грн./грн.
0,60
0,62
1,00
1,81
2,42
3,2
61,3
80,7
33,6
8
Фондовіддача активної частини ОВФ
грн./грн.
0,79
0,80
1,27
2,26
3,02
0,6
59,3
78,4
33,6
9
Фондоємність
грн./грн.
1,66
1,61
1,00
0,55
0,41
-3,1
-38,0
-44,7
-25,2
Аналіз ефективності використання основних виробничих фондів ВАТ "Рівень" показав, що середньорічна вартість ОВФ з роками зростає. Щодо фондовіддачі, то її величина також зростає у 2003 році порівняно з 2002 роком на 3,2%, у 2004 році порівняно з 2003 – на 61,3%, а у 2006 році порівняно з 2005 роком її величина зростає на 0,61 грн./грн., що становить 33,6%. Щодо фондоємності – показника оберненого до фондовіддачі, то її значення знижується, що позитивно характеризує використання основних виробничих фондів на досліджуваному підприємстві.
Аналіз оборотних фондів ВАТ "Рівень"
Оборотні засоби підприємства – майно, призначене для поточного використання в процесі виробництва, або знаходиться в обороті підприємства не більше як один рік.
Основними показниками ефективного використання оборотних фондів ВАТ "Рівень" є коефіцієнт оборотності (відношення вартості виготовленої продукції за певний період до середніх залишків оборотних фондів), коефіцієнт завантаження (обернений до коефіцієнта оборотності), тривалість обороту (відношення кількості днів у періоді до коефіцієнта оборотності за цей період).
Показники ефективності використання оборотних засобів представлено в таблиці 2.3.
Рис. 2.2. Тенденція зміни рентабельності оборотних засобів на підприємстві за 2002-2006 роки
Таблиця 2.3.
Аналіз показників ефективності використання оборотних засобів АТВТ "Рівненський повзавод"
№ з/п
Показники
од.виміру
Роки
Відносне відхилення
2002
2003
2004
2005
2006
2002-2003
2003-2004
2004-2005
2005-2006
1.
Обсяг реалізації
тис.грн.
1682,6
1744,6
2953,4
5714,6
9303,9
3,7
69,3
93,5
62,8
2.
Середні залишки ОЗ
тис.грн.
1257,75
1389,7
1630
2111,7
2395,6
10,5
17,3
29,6
13,4
3.
Кількість днів у періоді
Днів
360
360
360
360
360
0,0
0,0
0,0
0,0
4.
Чистий прибуток
тис.грн.
-281,2
-193
8,5
359,9
52,4
-31,4
-104,4
4134,1
-85,4
5.
Коефіцієнт оборотності
1,34
1,26
1,81
2,71
3,88
-6,2
44,3
49,4
43,5
6.
Коефіцієнт завантаження
0,75
0,80
0,55
0,37
0,26
6,6
-30,7
-33,0
-30,3
7.
Тривалість обороту
Днів
269
287
199
133
93
6,6
-30,7
-33,0
-30,3
8.
Рентабельність ОЗ
%
-22,36
-13,89
0,52
17,04
2,19
-37,9
-103,8
3168,3
-87,2
Аналіз ефективності використання оборотних засобів ВАТ "Рівень" показав, що величина обсягів виробництва та середніх залишків оборотних засобів з роками зростає.
Чистий прибуток у 2005 році також стрімко зростає (в 41 раз), проте у 2006 його величина знижується на 85,4%.
Коефіцієнт оборотності оборотних засобів має дещо нестійку тенденцію зміни, про що свідчить зниження даного показника у 2003 році порівняно з 2002 роком (на 6,2%), проте з роками його значення зростає і у 2006 році коефіцієнт оборотності оборотних засобів становить 3,88. Тривалість обороту оборотних засобів з роками знижуються, що позитивно впливає як на діяльність ВАТ "Рівень" загалом, так і на стратегію розвитку підприємства зокрема.
Рентабельність оборотних засобів також зростає, що можна прослідкувати на рис. 2.2., зображеному вище.
Аналіз витрат виробництва
Важливе значення у виробництві мають витрати, на основі яких формується собівартість продукції, її ціна.
Інформацію про витрати знаходяться в фінансовій звітності, а саме в "Звіті про фінансові результати" ВАТ "Рівень" 2002-2006 роки, на основі якої буде проводитися структурно-динамічний аналіз витрат (таблиця 2.4, 2.5).
Як видно, матеріальні витрати з роками зростають і у 2005 році вони збільшуються на 41,04% у порівнянні з 2004 роком і у 2006 році на 104,03% порівняно з 2005 роком.
Витрати на оплату праці також зростають, як і відрахування на соціальні заходи. Витрати на амортизацію та інші операційні витрати зростають.
Якщо розглядати зміни в структурі витрат, то питома вага матеріальних витрат є найбільшою, проте має нестійку тенденцію зміни.
Питома вага витрат на оплату праці з роками знижується.
Частка амортизаційних витрат майже незмінна по всіх роках.
Питома вага інших операційних витрат з роками зростає.
Аналіз питомих витрат показав, що у 2002 році на 1 грн. продукції припадало 1,11 грн. витрат, у 2003 році – 1,05 грн, у 2004 році- 0,99 грн., у 2005 році – 0,92 грн., що означає зниження питомих витрат на виробництво продукції і позитивно впливає на ефективність діяльності підприємства.
Отже, провівши аналіз виробництва ВАТ "Рівень", видно, що воно позитивно впливає на розробку та реалізацію стратегії розвитку, оскільки наявні основні та оборотні фонди ефективно використовуються на підприємстві.
Таблиця 2.4.
Аналіз витрат за економічними елементами
№ з/п
Показники
Од.виміру
Роки
Відносне відхилення
2002
2003
2004
2005
2006
2002-2003
2003-2004
2004-2005
2005-2006
1.
Матеріальні витрати
тис.грн.
762,4
915,1
1749,4
2467,3
5034,1
20,03
91,17
41,04
104,03
2.
Витрати на оплату праці
тис.грн.
553,9
526,6
539,4
882,4
1288,5
-4,93
2,43
63,59
46,02
3.
Відрахування на соціальні заходи
тис.грн.
202,5
186,9
205,2
334,1
476,6
-7,70
9,79
62,82
42,65
4.
Амортизація
тис.грн.
46,4
48,4
100
126,5
237
4,31
106,61
26,50
87,35
5.
Інші операційні витрати
тис.грн.
304,8
160,4
325,5
1462,8
2162,4
-47,38
102,93
349,40
47,83
Разом витрат
тис.грн.
1870
1837,4
2919,5
5273,1
9198,6
-1,74
58,89
80,62
74,44
Таблиця 2.5.
Динаміка зміни собівартості продукції за 2002- 2006 роки
№ з/п
Показники
од. виміру
Роки
Відхилення
2002
2003
2004
2005
2006
2002-2003
2003-2004
2004-2005
2005-2006
1.
Обсяг реалізації продукції
тис.грн.
1682,6
1744,6
2953,4
5714,6
9303,9
3,68
69,29
93,49
62,81