Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та
природокористування
Кафедра обліку і аудиту
Р о з р а х у н к о в а р о б о т а
з дисципліни:
„Облік і звітність”
ЗМІСТ
ВСТУП ...................................................................................................................3
РОЗДІЛ 1. Облікова політика підприємства ......................................................4
РОЗДІЛ 2. Перевірка зіставленості фінансової звітності підприємства
ЗАТ „Український мобільний зв’язок" ...........................................9
РОЗДІЛ 3. Аналіз фінансового стану підприємства ........................................12
Висновки ..............................................................................................................16
Додатки:
Баланс ..............................................................................................17
Звіт про фінансові результати .......................................................19
Звіт про рух грошових коштів .......................................................21
Звіт про власний капітал ................................................................23
ВСТУП
Метою дослідницької роботи є ознайомлення з обліковою політикою підприєм-ства, а також вивчення фінансової звітності підприємства та перевірка її достовірно-сті.
Об’єктом дослідницької роботи є фінансова звітність підприємства ЗАТ „Український мобільний зв’язок».
Основними завданнями дослідження є перевірка та аналіз фінансової звітності,
виявлення відхилень чи недостовірної інформації у ній, а також визначення основних показників фінансового стану підприємства та їх аналіз.
Закрите акціонерне товариство „ Український мобільний зв’язок ” (надалі – Товариство) створено згідно з рішенням засновників 1997 року.
Засновниками Товариства є громадяни України та іноземці з числа членів Товариства, покупців, які підписали Установчий договір.
Товариство знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Пушкінська, 42.
Товариство є юридичною особою з дати його державної реєстрації.
Товариство має самостійний баланс, рахунки в банках, печатку зі своїм найменуванням, кутовий штамп, торгівельну марку „МТС”, а також інші атрибути юридичної особи.
ЗАТ “ Український мобільний зв’язок ” є власником: майна, переданого йому засновниками та акціонерами як вклад до статусного капіталу, продукції, виробленої Товариством у результаті господарської діяльнісрі, доходів, одержаних від господарської діяльності Товатиства, іншого майна, набутого на підставах, не заборонених законом.
ЗАТ “ Український мобільний зв’язок ” створене з метою здійснення підприємницької діяльності для одержання прибутку в інтересах акціонерів Товариства, максимізації добробутів акціонерів у вигляді зростання ринкової вартості акцій Товариства, а також отримання акціонерами дивідентів.
Основною продукцією, є надання послуг мобільного зв’язку та всіх супутніх послуг.
РОЗДІЛ 1
ОБЛІКОВА ПОЛІТИКА ПІДПРИЄМСТВА
Система бухгалтерського обліку — це своєрідний механізм підготовки та відображення інформації про майнове та фінансове становище підприємства. Завдяки такій інформації внутрішні та зовнішні її користувачі мають уявлення про реальний стан справ на підприємстві. Методична база ведення бухгалтерського обліку складається з використання первинних облікових документів, інвентаризації, оцінки, калькулювання, організації обліку (управлінського, бухгалтерського та податкового), виконання розрахунків та проведень, контролю, підготовки звітності. Створення цілісної системи обліку передбачає активне застосування специфічного елемента регулювання бухгалтерського обліку та звітності - облікової політики підприємства. Облікова політика - сукупність принципів, методів і процедур, що використовуються підприємством для складання та подання фінансової звітності - таке визначення облікової політики наведене в статті 1 „Визначення термінів” Закону України від 16.07.99 р. №996-ХІУ „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”. Згідно з визначенням, облікова політика підприємства базується на основних принципах обліку та звітності. Під принципами бухгалтерського обліку слід розуміти правила, якими необхідно керуватися при вимірюванні, оцінці й реєстрації господарських операцій і при відображенні їх результатів у фінансовій звітності. Право встановлення облікової політики підприємства цілком і повністю залишається на розсуд суб'єкта господарювання. При цьому підприємство самостійно: - обирає форму бухгалтерського обліку як певну систему реєстрів обліку, порядку і способу реєстрації та узагальнення інформації в них з додержанням єдиних засад, встановлених цим Законом, та із урахуванням особливостей своєї діяльності й технології обробки облікових даних; - розробляє систему і норми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності і контролю за господарськими операціями, визначає права працівників на підписання бухгалтерських документів; - затверджує правила документообігу й технологію обробки облікової інформації, додаткову систему рахунків і реєстрів аналітичного обліку; - може виділяти на окремий баланс філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які зобов'язані вести бухгалтерський облік, із подальшим включенням їх показників до фінансової звітності підприємства. Необхідно також мати на увазі, що облікова політика є складовою частиною фінансової звітності підприємства та повинна відображатися у примітках до фінансових звітів. Отже, саме вона дозволяє поєднати ведення бухгалтерських операцій та складання фінансової звітності. Без такого регламентуючого розпорядчого документа та його додержання бухгалтерський облік не відповідатиме принципу послідовності, а фінансова звітність не буде зрозуміла користувачам.
Облікова політика може змінюватися. Зміни до наказу про облікову політику може вносити лише керівник підприємства. При цьому підставами для внесення змін
до цього документа є зміни в обліковій політиці підприємства, які, у свою чергу, можуть мати місце лише у трьох випадках:
- змінилися статутні вимоги конкретного підприємства (до статуту внесено зміни, що зачіпають сферу фінансового обліку на підприємстві);
- змінилися вимоги органу, що затверджує положення (стандарти) бухгалтерського обліку (ідеться про зміни до П(С)БО, які вимагають доповнення або зміни прийнятої на підприємстві облікової політики);
- якщо такі зміни забезпечать достовірне відображення подій чи операцій у фінансовій звітності підприємства. Вплив зміни облікової політики на події й операції минулих періодів відображаєт2耀я у звітності шляхом: - коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року; - повторного надання порівняльної інформації стосовно попередніх звітних періодів. Зміна облікової політики, вибір відображення впливу змін на облікову політику повинні бути розкриті й обґрунтовані у примітках до фінансової звітності за поточний звітний період. Облікова політика застосовується щодо подій і операцій з моменту їх виникнення, за винятком випадків, коли зі зміною облікової політики суму коригування нерозподіленої суми прибутку на початок звітного року неможливо визначити достовірно. У цьому випадку облікова політика поширюється тільки на події й операції, які відбуваються після дати зміни облікової політики.
Не вважається зміною облікової політики встановлення облікової політики для: · подій або операцій, які відрізняються за змістом від попередніх подій або операцій; · подій або операцій, які не відбувалися раніше.
Таким чином, зміна облікової політики тягне за собою перерахунок прибутків за всі попередні періоди діяльності підприємства, що зайвий раз підтверджує надзвичайну важливість науково обґрунтованого, професійного підходу до її встановлення.
ЗАКРИТЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО „Український мобільний зв’язок”
НАКАЗ
від 09.03.1997 р. м. Рівне № 3
Про облікову політику Відповідно до п. 5 ст. 8 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.1996 року” № 996-214,
НАКАЗУЮ:
1. Встановити на підприємстві таку облікову політику. 1.1. При веденні бухгалтерського обліку і формування фінансової звітності керуватись Законом України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” і Положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку. 1.2. Встановити тривалість операційного циклу 12 місяців. 1.3. До складу малоцінних та швидкозношуваних предметів відносити матеріальні активи вартістю менше 1000 грн. 1.4. Знос малоцінних необоротних активів нараховувати у розмірі 100 %. 1.5. Встановити нарахування амортизації основних засобів податковим методом, згідно статті 8 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств”. 1.6. Вибуття запасів здійснюється за такими оцінками: - матеріалів – за методом FIFO; - палива – за методом FIFO; - запасні частини – за методом FIFO; - готова продукція – за нормативними витратами; - товарів у роздрібній торгівлі – за цінами продажу; - МШП – за методом FIFO. 1.7. Облік адміністративних витрат здійснювати за таким переліком статей: - зарплата адміністративно-управлінського складу; - амортизація основних засобів загальногосподарського призначення; - витрати на відрядження працівників адміністративної сфери; - витрати на банківські послуги; - витрати на аудиторські, юридичні послуги; - утримання автотранспорту загальногосподарського призначення; - витрати на охорону; - відрахування на соціальне страхування; - судові витрати; - податки, обов’язкові збори та платежі; - поштові та канцелярські витрати; - інші витрати. 1.8. Резерви майбутніх витрат не створювати. 1.9. Затвердити регістри журнально-ордерної форми.
2. Контроль за виконанням цього наказу покласти на головного бухгалтера О.М. Соловйова.
Фінансови директор ЗАТ „Український мобільний зв’язок» Марк Бурден
Загалом зміст наказу про облікову політику ЗАТ „Український мобільний зв’язок» є достатнім і висвітлює основні аспекти ведення господарської діяльності.
РОЗДІЛ 2
ПЕРЕВІРКА ЗІСТАВЛЕНОСТІ ФІНАНСОВОЇ ЗВІТНОСТІ
ЗАТ „УКРАЇНСЬКИЙ МОБІЛЬНИЙ ЗВ’ЯЗОК»
Таблиця 1.
Узгодження показників балансу на прикладі ЗАТ „Український мобільний зв’язок» за 2006 рік
Показники
Код ряд.
Формула розрахунку
Сума, тис. грн
Нематеріальні активи
010
Первісна вартість – накопичена амортизація
(Ф1 р.011- р.012)
1 774 827,00
Основні засоби
030
Первісна вартість – знос
(Ф1р.031-р.032)
На п.р.
5 079 985,50
на к.р.
6 782 863,90
Усього за розділом І
080
Незавершене будівництво + залишкова вартість основних засобів + довгострокові фінансові інвестиції + інші необоротні активи
(Ф1 р.020 + р.030 + р.045 + р.070)
На п.р.
7 026 004,50
на к.р. 49,6 + 2500,4 + 1,5 + 4,4
8 564 257,70
Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги
160
Первісна вартість – резерв сумнівних боргів
(Ф1р.161 – р.162)
На п.р.
320 423,60
на к.р.
358 371,00
Усього за розділом ІІ
260
Виробничі запаси + незавершене виробництво + готова продукція + товари + дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги + дебіторська заборгованість з з бюджетом + інша поточна дебіторська заборгованість + грошові кошти та їх еквіваленти в національній валюті
(Ф1 р.100 + р.120 + р.130 + р.140 + р.160 + р.170 + р.210)
642 964,80
на к.р. 1074,5 + 181,3 + 10,4 + 5,4 + 896,6 + 42,1
+ 129,0 + 44,5
681 715,60
БАЛАНС АКТИВУ
280
Усього за розділом І + Усього за розділом ІІ
(Ф1 р.080 + р.260)
на п.р.
9 538 170,20
на к.р.
11 186 269,30
Усього за розділом І
380
Статутний капітал + Інший додатковий капітал + Резервний капітал – Непокритий збиток
(Ф1 р.300 + р.330 + р.340 – р.350)
на п.р.
-6 911 455,10
на к.р.
-8 637 245,80
Усього за розділом ІV
620
Короткострокові кредити банків + Векселі видані + Кредиторська заборгованість за т овари, роботи, послуги + Поточні зобов'язання за розрахунками з бюджетом + Поточні зобов'язання за розрахунками з позабюджетних платежів + Поточні зобов'язання за розрахунками зі страхування + Поточні зобов'язання за розрахунками з оплати праці
(Ф1 р.500 + р.520 + р.530 + р.550 + р.560 + р. 570 + р.580)
на п.р.
1 240 862,20
на к.р.
1 886 436,30
БАЛАНС ПАСИВУ
640
Усього за розділом І + Усього за розділом ІV
(Ф1 р.380 + р.620)
на п.р.
9 538 170,20
на к.р.
11 186 269,30
Таблиця 2.
Узгодження показників звіту про фінансові результати на прикладі
ЗАТ „Український мобільний зв’язок»
Показники
Код ряд.
Формула розрахунку
Сума, тис. грн.
Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)
035
Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - Податок на додану вартість – Акцизний збір
(Ф2 р.010 – р. 015 – р.020)
на п.р.
8 096 397,40
на к.р.
7 281 485,10
Валовий прибуток
050
Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) - Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)
(Ф2 р.035 – р.040)
на п.р.
4 068 831,10
на б.р.
3 956 940,70
Фінансові результати від операційної діяльності:
- прибуток
100
Валовий прибуток + Інші операційні доходи - Адміністративні витрати - Витрати на збут - Інші операційні витрати
(Ф2 р.050 + р.060 – р.070 – р.080 – р.090)
на п.р.
2 494 229,30
на к.р.
2 775 964,80
Фінансові результати від звичайної діяльності до оподаткування:
- прибуток
170
Прибуток від операційної діяльності –
Фінансові витрати
(Ф2 р.100 – р.140)
на п.р.
2 412 446,00
на б.р.
2 708 912,90
Фінансові результати від звичайної діяльності:
- прибуток
190
Прибуток від звичайної діяльності до оподаткування - Податок на прибуток від звичайної діяльності
(Ф2 р.170 – р. 180)
на п.р.
1 724 578,20
на б.р.
1 928 570,60
Чистий прибуток
220
Прибуток від звичайної діяльності
(Ф2 р.195)
на п.р.
1 724 578,20
на к.р.
1 928 570,60
Разом операційних витрат
280
Матеріальні затрати + Витрати на оплату праці + Відрахування на соціальні заходи + Амортизація + Інші операційні витрати
(Ф2 сума рядків 230-270)
на п.р
5 546 374,40
на б.р.
4 331 258,40
Таблиця 3.
Узгодження показників звіту про рух грошових коштів ЗАТ „Український мобільний зв’язок»
Показники
Код ряд.
Формула розрахунку
Надходження
Видаток
Прибуток (збиток) від звичайної діяльності до оподаткування.
010
Фінансові результати від звичайної діяльності до оподаткування:
- прибуток
(Ф2 р.170, гр. 3)
2 360 700,40
-
Коригування на амортизацію необоротних активів
020
Амортизація
(Ф2 р.260, гр. 3)
1 393 987,60
-
Витрати на сплату відсотків
060
Інші доходи від операційної діяльності
(Ф2 р.140)
81 783,30
-
Прибуток від операційної діяльності до зміни в чистих оборотних активах
070
Різниця між сумою коригування на амортизацію необоротних активів плюс витрати на сплату відсотків
(Ф3 р.010 + р.020 + р.060)
3836471,3
-
Грошові кошти від операційної діяльності
120
Різниця між сумою рядків прибутку від операційної діяльності до зміни в чистих оборотних активах плюс зменшення (збільшення) поточних зобов’язань і сумою збільшення (зменшення) поточних зобов’язань
(Ф3 р. 070 + р.080 + р.100)
3931294,0
-
Чистий рух коштів до надзвичайних подій
150
Грошові кошти від операційної діяльності - сплачені відсотки – податки на прибуток
(Ф3 р.120, гр.3 - р.130, гр.4 - р.140, гр.4)
3200735,1
-
Чистий рух коштів від операційної діяльності
170
Чистий рух коштів до надзвичайних подій
(Ф3 р.150, гр.3)
3200735,1
-
Чистий рух коштів до надзвичайних подій
280
Придбання необоротних активів
(Ф3 р. 250, гр.4)
-
2692507,2
Чистий рух коштів від інвестиційної діяльності
300
Чистий рух коштів до надзвичайних подій
(Ф3 р.280 гр. 4)
-
2,660,821.3
Чистий рух коштів до надзвичайних подій
370
Погашення позик
(Ф3 р. 340, гр.4 )
-
549,865.7
Чистий рух коштів від фінансової діяльності
390
Чистий рух коштів до надзвичайних подій
(Ф3 р.370, гр.4)
-
537,944.5
Чистий рух коштів за звітний період
400
Чистий рух коштів від операційної діяльності - чистий рух коштів від інвестиційної діяльності - чистий рух коштів від фінансової діяльності
(Ф3 р.170, гр 3 - р.300, гр 4 - р.390, гр. 4)
1262,9 – 1169,4 – 80,0
1969,3
-
Залишок коштів на початок року
410
Грошові кошти та їх еквіваленти в національній валюті
(Ф1 р.230, гр 3)
105 360,50
-
Залишок коштів на кінець року
430
Грошові кошти та їх еквіваленти в національній валюті
(Ф1 р.230, гр. 4)
52 873,10
-
Таблиця 4.
Узгодження показників звіту про власний капітал ЗАТ „Український мобільний зв’язок»
Стаття
Код ряд.
Формула розрахунку
Статут
ний
капітал
Інший додатковий капітал
Резерв
ний капітал
Нерозподілений прибуток
Разом
Залишок на початок року
010
Статутний капітал + Інший додатковий капітал + резервний капітал - нерозподілений прибуток
(Ф1 р.300 + р.330 + р.340 – р.350)
7 816,60
15 485,90
1 954,20
6 936 711,80
6,961,968.5
Скоригований залишок на початок року
050
Залишок на початок року
(Ф4 р.010)
7,816.6
15,485.9
1,954.2
6,936,711.8
6,961,968.5
Залишок на кінець року
300
Скоригований залишок на початок року
(Ф4 р.050 + р.060)
7 816,60
14 300,70
1 954,20
8 661 317,30
8,685,388.8
РОЗДІЛ 3
АНАЛІЗ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА
Аналіз фінансового стану підприємства проводиться за групами показни-ків, серед яких можна виділити такі:
- показники майнового стану;
- показники ліквідності підприємства;
- показники фінансової стійкості підприємства;
- показники ділової активності підприємства;
- показники рентабельності.
Аналіз фінансового стану ЗАТ „Український мобільний зв’язок» наведено в таблиці 6.
Таблиця 6.
Аналіз показників фінансового стану для ЗАТ „Український мобільний зв’язок»
№
з/п
Показники
Технологія розрахунку
Значення показника
Призначення показника
Показники майнового стану підприємства
1
Коефіцієнт оновлення основних засобів
Вартість нових, придбаних ОЗ за певний період / Загальна вартість ОЗ на кінець того ж періоду
0,25
Показує частку (відсоток) заново придбаних ОЗ у їхній загальній величині. Повинен зростати
2
Коефіцієнт надходження основних засобів
Вартість ОЗ, що надійшли / Загальна вартість ОЗ на початок періоду
0,25
Показує частку ОЗ, яка у поточному періоді надійшла на підприємство.
3
Коефіцієнт вибуття основнх засобів
Вартість старих, виведених з експлуатації ОЗ за певний період / Загальна вартість ОЗ на початок того ж періоду
0,03
Показує частку (відсоток) старих, виведених з експлуатації ОЗ у їхній загальній величині
4
Коефіцієнт економічного зносу
Сума накопиченої амортизації ОЗ / Вартість ОЗ, яка амортизується
0,28
Показує, який відсоток вартості ОЗ уже перенесено на виготовлену продукцію, %. Повинен зменшуватися
Показники ліквідності
5
Коефіцієнт абсолютної ліквідності
Грошові кошти та їх еквіваленти, поточні фінансові інвестиції / Сума короткострокових зобов’язань
0,11
Показує ефективність використання вільних грошових коштів. Оптимальне значення 0,2-1,0.
6
Коефіцієнт швидкої ліквідності
Обігові активи – товарно-матеріальні запаси / Поточні пасиви
0,113
Показує ступінь покриття короткострокових зобов’язань лише за рахунок грошових коштів та дебіторської заборгованості. Значення понад 0,6-0,8.
7
Коефіцієнт покриття
(поточної ліквідності)
Оборотні активи / Поточні зобов’язання
2383,8 / 3456,9
0,127
Показує можливість покриття короткострокових зобов’язань за рахунок усіх обігових коштів, кредитоспроможність підприємства. Значення понад 2,0.
Показники фінансової стійкості
9
Коефіцієнт автономії
Власний капітал / Загальний обсяг капіталу (валюта балансу)
0,73
Показує рівень фінансуввання діяльності за рахунок власних коштів. Оптимальне значення > 0,5.
10
Коефіцієнт фінансової залежності
Валюта балансу / Власний капітал
1,37
Показує частку позикових засобів у фінансуванні підприємства. Критичне значення 2.
11
Коефіцієнт маневреності власного капіталу
Власний оборотний капітал / Власний капітал
-0,277
Показує, яка частка власного капіталу приймає участь у операційному циклі.
12
Коефіцієнт забезпечення власними оборотними коштами
Власний оборотний капітал / Оборотні активи
-3,2
Показує, яка частина оборотних засобів придбана за рахунок власних коштів.
Показники ділової активності
13
Коефіцієнт оборотності активів
Обсяг реалізованої продукції / Середній розмір активів за період
0,38
Показує, скільки разів за період обернеться капітал, вкладений в активи. Повинен зростати.
14
Коефіцієнт оборотності запасів
Чиста виручка від реалізації продукції / Середній розмір запасів
78,48
Характеризує швидкість обертання запасів.
Зростання.
16
Коефіцієнт оборотності власного капіталу
Обсяг реалізації / Середньорічний розмір власного капіталу
9303,9 / 1459
0,51
Характеризує швидкість обороту власного капіталу.
Зростання.
17
Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості
Чистий дохід / Середньорічний розмір дебіторської заборгованості
9303,9 / 965,65
0,77
Характеризує швидкість погашення дебіторської заборгованості покупців.
Оптимально – прискорення обіговості.
18
Коефіцієнт обіговості кредиторської заборгованості
Чистий дохід / Середньорічний розмір кредиторської заборгованості
9303,9 / 1687,05
0,06
Характеризує збільшення чи зменшення комерційного кредиту, наданого підприємству.
Показники рентабельності
20
Рентабельність активів
Чистий прибуток / Середньорічна вартість активів
-82,5 / 4417,25
2,68
Показує, скільки грошових одиниць витрачено підприємством доя отримання 1 грн. прибутку.
22
Рентабельність власного капіталу
Чистий прибуток / Власний капітал
-82,5 / 1482,8
0,247
Визначається величиною чистого прибутку, заробленого кожною гривнею вкладеного власного капіталу.
23
Рентабельність продажу
Чистий прибуток / Обсяг реалізації продукції
-82,5/ 13397,9
0,178
Оцінка результатів господарської діяльності.
24
Рентабельність виробництва
Чистий прибуток / Основні фонди + оборотні фонди
-82,5 / 4939,7
0,301
Характеризує ефективність використання ОФ І Об.Ф
25
Рентабельність продукції
Чистий прибуток / Витрати на виробництво та реалізацію
-82,5 / 9198,6
0,32
Показує, скільки прибутку отримує підприємство у розрахунку на 1 грн. витрат на виробництво і реалізацію.
Згідно розрахунків у таблиці 6 можна зробити такі висновки:
1. Частка основних фондів, що надійшла на підприємство у 2006 році, склала 25 %. В свою чергу частка ОФ, що вибула з підприємства, є нижчою за коефіцієнт оновлення на 0,03%, що є позитивним. Коефіцієнт зносу становить 28%, що свідчить про високу зношеність основних фондів, тому потрібно постійно здійснювати оновлення фондів для зниження коефіцієнта зносу.
2. Аналіз ліквідності показав, що підприємство не досить ефективно використовує свої вільні кошти, 2耀кільки коефіцієнт абсолютної ліквідності становить 0,113 і є нижчим його нормативного значення 0,2-1,0. Коефіцієнт швидкої ліквідності свідчить, що частина зобов'язань, які можуть бути погашені не лише за рахунок грошових коштів, але й за рахунок очікуваних надходжень за відвантажену продукцію складає 0,113 що є досить непозитивним. Коефіцієнт покриття показує, що кредитоспроможність підприємства є досить низькою 0,127, тому слід нарощувати і прискорювати обіговість власних обігових коштів. Аналіз чистого обігового капіталу показав, що підприємство є неліквідним, оскільки величина поточних зобов’язань перевищує обігові активи.
3. Важливим показником фінансового стану є показник автономії, який показує, що підприємство викорис товує 73 % власних коштів для фінансування власної діяльності, що є достатньо. Це в свою чергу зменшує залежність від позикового капіталу, яка становить 1,37, що не перевищує критичне значення у 1,67 рази. Відбувається зменшення частки власного капіталу у операційному циклі та придбанні оборотних засобів.
4. У цілому показники ділової активності є досить високими, що свідчить про покращення діяльності підприємства. Коефіцієнт дебіторської заборгованості показує, що швидкість погашення комерційного кредиту, наданого підприємством, становить 0,77. При збільшенні коефіцієнта відбувається збільшення оборотності дебіторської заборгованості, зменшення розміру комерційного кредиту, що надає підприємство своїм контрагентам.
5. Показники рентабельності у 2007 році свідчать про те, що діяльність підприємства є прибутковою, оскільки спостерігаються значні прибутки.
ВИСНОВКИ
Аналіз показників фінансового стану підприємства ЗАТ „Український мобільний зв’язок» показав різні тенденції зміни показників при заміні чисельника показників на чистий рух коштів від операційної діяльності. Така заміна зумовлена тим, що грошові кошти більш точно вказують на існуючі проблеми.
Порівнюючи показники ділової активності, можна стверджувати, що відбувається їхнє зниження, тобто існує проблема того, що на підприємстві низький рівень обіговості коштів і, як наслідок, уповільнення операційних процесів. Позитивним є зростання показника оборотності дебіторської заборгованості, який при заміні зріс.
Щодо показників ліквідності, то спостерігається різна тенденція їх зміни. Показник абсолютної ліквідності при заміні чисельника на рух коштів від операційної діяльності зменшився на 0,001 і становить 0,010, що свідчить про зменшення ефективності використання вільних коштів. Коефіцієнт швидкої ліквідності знизився на 0,013. Коефіцієнт поточної ліквідності зменшився на 0,013 свідчить про зниження кредитоспроможності підприємства, оскільки відбувається зниження цього показника. Позитивним є зростання показників рентабельності, оскільки за досліджуваний період діяльність підприєм-ства була надзвичайно прибутковою (чистий прибуток 1 724 578,20 тис.грн.).