Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства
та природокористування
Кафедра економіки підприємства
ДОПОВІДЬ
на тему:
Cутність прибутку і механізм його формування
на прикладі ДП «КЛЕСІВСЬКИЙ ЛІСГОСП»
Прибуток являє собою кінцевий фінансовий результат господарської діяльності підприємства. Загальна економічна теорія визначає роль економіки так: „У реальній дійсності прибуток - кінцева мета і рушійний мотив товарного виробництва і ринкової економіки. Це головний стимул і основний показник ефективності будь-якого підприємства і фірми”. [1] Дійсно, важко переоцінити значення прибутку в загальній системі вартісних інструментів управління підприємством.
Керівнику будь-якого підприємства на практиці приходиться приймати безліч різноманітних управлінських рішень. Кожне прийняте рішення, що стосуються ціни, витрат підприємства, обсягу і структури реалізації продукції, в остаточному підсумку позначається на фінансових результатах підприємства, тому розробка методології управління прибутком на підприємстві на сьогодення є однім з найбільш гострих теоретичних і практичних завдань для фахівців в галузі економіки і фінансів.
Актуальність теми: тема «Прибуток і суть його формування» є досить актуальною в наш час, оскільки, як відомо, основною метою діяльності будь-якого підприємства в умовах ринкової економіки є одержання прибутків. Прибуток є основним показником в умовах товарно-грошових відносин, що характеризує кінцевий результат виробничо-господарської діяльності підприємства. З доходами і прибутком підприємства зв’язане вирішення важливих соціальних, економічних, політичних, етичних проблем суспільства як на мікро, так і на макрорівні. Усе це додає цим господарським поняттям підвищену актуальність і значимість.
Прибуток є однією з основних категорій товарного виробництва і характеризує відносини, які складаються в процесі суспільного виробництва. Поява прибутку безпосередньо пов’язана з категорією витрати виробництва. Прибуток являє собою частину додаткової вартості, яка залишається після покриття витрат виробництва.
Об’єктом дослідження є прибуток та особливості його формування у 2008-2010 роках на ДП «Клесівський лісгосп».
Метою даного дослідження є: розгляд теоретичних, методичних та практичних питань щодо управління прибутком підприємства.
Поставлена мета обумовила необхідність вирішення ряду взаємозалежних завдань:
розкрити економічну суть такого поняття як прибуток підприємства;
виявити мотиваційний механізм здійснення управлінських заходів щодо прибутку підприємства;
вивчити і виявити методи управління прибутком, що застосовуються вітчизняними суб’єктами господарювання;
виробити практичні рекомендації щодо управлінням прибутком на підприємстві.
Предметом роботи – результат теоретичного абстрагування аналізу шляхів підвищення прибутковості підприємства, що дозволяє виділити певні закономірності розвитку й діяльності підприємства, та їх практичне застосування.
В Україні дослідженням цієї проблеми займалися: І.О. Бланка, М.А. Болюх, Р.Ф. Бутинця, О.Д. Василика, М.І. Горбаток, В.М. Івахненка, М.Я. Коробова, Д.Ф. Крисанова, С.Ф. Покропивного, В.О. Мец, О.О. Орлова, В.В. Прядко, Г.М.Тарасюк, М.Г. Чумаченко та інших.
Методи дослідження. При дослідженні окремих аспектів управління операційним прибутком застосовуються методи системного аналізу (при розробці теорії визначення впливу системи управління прибутком на гармонізацію інтересів власників з інтересами держави та персоналу), абстрактно-логічний (теоретичні узагальнення і формування висновків), статистико-економічний (аналіз сучасного стану та виділення факторів впливу на формування фінансових результатів підприємств лісової промисловості),монографічний (аналіз динаміки фінансових результатів підприємств лісової промисловості) та розрахунково-конструктивний.
Загальна характеристика підприємства
ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО «КЛЕСІВСЬКЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО» (надалі – Підприємство), створене на підставі наказу Міністерства лісового господарства України від 31 жовтня 1991 «Про організаційну структуру управління лісовим господарством України», засноване на державній власності належить до сфери управління Державного комітету лісового господарства України (надалі орган управління майном) та входить до сфери управління Рівненського обласного управління лісового господарства (надалі – Управління)
Місце знаходження Підприємства: 34550 Україна, Рівненська область, Сарненський район, смт Клесів, вул. Залізнична, 61.
ДП “Клесівське лісове господарство” було створено з метою:
ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання та відтворення лісів;
охорони, відтворення та раціонального використання державного мисливського фонду на території мисливських угідь, наданих у користування Підприємству.
Основними видами діяльності підприємства є:
1) проведення заходів по відновленню лісів, підвищенню їх продуктивності, створенню насаджень із швидкоростучих і технічно цінних деревних порід, які в найкоротший строк дають велику кількість деревини народному господарству; здійснення заходів по зміні малоцінних низькопродуктивних насаджень на високопродуктивні, залісення малопродуктивних земель, які не використовуються в лісовому господарстві; організація лісонасінневої справи і лісових розсадників;
2) збереження і поліпшення стану водоохоронних захисних лісів і насаджень зелених зон навколо міст і промислових центрів; заліснення вододілів і створення водоохоронних лісонасаджень вздовж великих річок і їх притоків;
3) поліпшення стану і підвищення продуктивності лісів;
4) охорона лісів і захисних лісонасаджень від незаконних порубів, пошкоджень, самовільного сінокосіння, випасання худоби в заборонених місцях та інших лісо порушень; актування лісо порушень і притягання до відповідальності лісо порушників, стягнення з них збитків, пені, неустойки, штрафів, відповідно до діючого законодавства;
5) охорона лісів і захисних лісонасаджень від пожеж, здійснення протипожежних заходів; захист лісів від хвороб та шкідників;
6) облік лісових користувань ;
7) організація ведення лісового господарства;
8) організація та проведення полювання, реалізація мисливських тварин та продукції полювання;
9) облік державного лісового фонду і реєстрація всіх змін у його складі; розробка і подання по підлеглості матеріалів про розподіл лісів на групи та встановлення лісотакс, і зміну границь лісництв;
10) проведення матеріальної та грошової оцінки лісу на лісосіках, призначених у рубку; ведення рубок з додержанням діючих настановлень та правил;
11) популяризація серед населення значення збереження і правильного використання лісів і захисних лісонасаджень; залучення громадськості до справи лісорозведення та охорони лісу;
12) здійснення зовнішньоекономічної діяльності; співробітництво з міжнародними організаціями і громадами;
13) виробництво товарів народного споживання;
14) проведення робіт щодо сертифікації продукції та її штрих кодового маркування;
15) розробка та реалізація інноваційних проектів з метою вдосконалення виробництва.
16) інші види діяльності, що випливають з мети та предмету діяльності і не заборонені законодавством України.
Загальна площа лісгоспу складає 55,5 тис.га. В склад держлісгоспу входять 9 лісництв.
Розподіл лісів по лісництвам по підприємству ДП “лесівське ЛГ” показано в таблиці 1.1.
Таблиця 1.1
Розподіл лісів по лісництвам по ДП “Клесівське ЛГ”
Найменування лісництв, місцезнаходження контор
Загальна площа, га
Єльнівське с.Єльно
6279
Лядівське с.Лядо
6567
Сехівське с.Сехи
5633
Клесівське смт.Клесів
4974
Любонське смт Клесів
5915
Томашгородське смт.Томашгород
6218
Федорівське с.Федорівка
5891
Ясногірка с.Ясногірка
6193
Чабельське с.Чабель
7788
Разом
55458
На основі таблиці 1.1. покажем адміністративно - організаційна структура держлісгоспу, на мал. 1.1.
Мал.1.1Адміністративно-організаційна структура держлісгоспу, га.
Отже, перше місце займає Чабельське лісництво, на другому місці Лядінське лісництво, а на останьому місці Клесівське лісництво.
Кожне лісництво очолює лісничий, заступником є помічник лісничого, по одному старшому майстру.
Лісопункт очолює начальник, який має заступника – технологічного працівника та майстрів на лісозаготівельних ділянках, які проводять заготівлю лісу.
Нижнім складом керує начальник, який має 2 змінних майстра, які проводять нижньоскладські роботи, відвантаження лісопродукції споживачам.
У конторі лісгоспу знаходиться центральний апарат управління, який складається із головних спеціалістів лісгоспу ( головний інженер, головний лісничий, головний бухгалтер, головний економіст, головний механік).
Структура основних управлінських підрозділів наведена на малюнку 1.2, а їх функції включені в посадові інструкції працівників.
Мал. 1.2. Структура управління підприємством
Орган управління майном не має права втручатися в оперативну і господарську діяльність підприємства.
Головний лісничий підприємства є першим заступником директора.
Начальники відділів, які відають питаннями використання, відтворення, охорони і захисту лісів, головні спеціалісти цих структурних підрозділів є одночасно за посадою старшими інспекторами з контролю у галузі ведення лісового господарства.
Заступники директора призначаються та звільняються з посади директором за погодженням з управлінням; інші працівники апарату і структурних підрозділів підприємства призначаються та звільняються директором без погодження.
Повноваження трудового колективу підприємства реалізуються загальними зборами (конференцією).
Для представництва інтересів трудового колективу на загальних зборах (конференції) трудовий колектив обирає профспілковий комітет, до складу якого не може обиратися керівник підприємства. Вибори здійснюються таємним голосуванням строком на 3 роки не менш як 2/3 голосів. Члени виборного органу не можуть звільнюватися з роботи або переводитися на інші посади з ініціативи адміністрації підприємства без згоди профспілкового комітету.
Право укладення колективного договору від імені власника надається директору, а від імені трудового колективу – профспілковому комітету підприємства.
ДП « Клесівський лісгосп » заготовляє деревину, яка була атестована по вищій категорії якості, тому практично переваги продукції конкурентів не існує.
На основі даних по підприємству (Звіт про основні показники діяльності підприємства), визначимо частку наданих робіт та послуг за 2009 рік.
( табл.1.2.)
Таблиця 1.2 - Види та обсяги виконання робіт та надання послуг в «Клесівському лісгоспі»
№
З/П
Види наданих
робіт та послуг
Обсяги робіт та послуг, тис.грн
Частка у
загальному
обсязі,
%
Рік
2009
%
1.
Розведення свиней
1,9
0,01
2.
Лісництво та лісозаготівля
9387,3
65,87
3
Лісопильне та стругальне виробництво; просочування деревини
1797,5
12,61
4.
Виробництво фанер, плит та панелей, шпону
2381,5
16,71
5
Виробництво інших виробів з деревини
198,5
1,39
6
Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого асортименту
313
2,20
7
Діяльність їдалень
20
0,14
8
Діяльність автомобільного вантажного транспорту
151,3
1,06
Всього
14251
100
На основі таблиці 1.2 зробимо аналіз наданих підприємством товарів, робіт та послуг за 2009 рік та їх частку в загальному обсязі на основі мал.1.3.
Мал. 1.3. Частка товарів, робіт та послуг (%) наданих Клесівським лісгоспом
За даними таблиці 1.2. можна зробити висновок, що за 2009 рік, основними видами діяльності якими займається підприємство це є :
- Лісництво та лісозаготівля;
- Виробництво фанер, плит та панелей, шпону;
- Лісопильне та стругальне виробництво; просочування деревини;
- Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого ассортименту;
- Виробництво інших виробів з деревини;
- Діяльність автомобільного вантажного транспорту;
- Діяльність їдалень;
- Розведення свиней.
Основні техніко – економічні показники діяльності підприємства
Таблиця 1. 3
Динаміка основних економічних показників
№ з⁄п
Назва показника
Одиниці
виміру
Роки
2008
2009
2010
1
2
3
4
5
6
1.
Обсяг виробленої продукції
тис. грн.
47023
50027
58309
2.
Собівартість виготовленої продукції
тис. грн.
39478
40819
47097
3.
Обсяг реалізованої продукції
( робіт, послуг)
тис. грн.
38561
49700
58410
4.
Собівартість реалізованої продукції
тис. грн.
39478
40819
47097
5.
Середньорічна вартість основних виробничих фондів
тис. грн.
17563
20155
21641
6.
Річні амортизаційні відрахування
тис. грн.
1742
1611
1567
7.
Рівень зносу основних виробничих фондів
%
66,5
68,6
70,6
8.
Фондовіддача основних виробничих фондів
грн./грн.
2
2.5
2.7
9.
Коефіцієнт віддачі спожитих основних фондів
грн./грн.
36,75
24,48
23,79
10.
Середньорічні залишки оборотних коштів
тис. грн.
3759
4196
5271
11.
Коефіцієнт обіговості оборотних коштів
коеф.
10
12
11
12.
Чисельність працівників, всього
в т.ч. робітників
чол..
519
507
685
13.
Середньорічний виробіток одного працівника
грн./чол.
7392,8
8369,9
9241
14.
Середньомісячна заробітна плата
грн./чол.
1091,0
1397,5
1790,3
15.
Валовий прибуток (включає прибуток та постійні витрати), тис. грн.
тис. грн.
6987
8881
11313
16.
Прибуток до оподаткування (балансовий прибуток), тис. грн.
тис.грн
1069
907
301
17.
Чистий прибуток (збиток):
тис. грн.
1069
907
301
18.
Рівень рентабельності
%
3.6
2.2
0.6
10.
Рентабельність підприємства
%
2.7
1.8
0.5
11.
Рентабельність виробництва
%
18
22
24
На основі Форми №1 , було визначено рівень зносу основних виробничих фондів та виявлено, що зношеність основних фондів, починаючи з 2008 році, що свідчить про можливу меншу завантаженість ОФ та експлуатацію а також про оновлення основних фондів, їх заміну, хоча в загальному рівень зносу є високим на що потребує звернути увагу.
Із даних Балансу визначено фондовіддачу ОФ в 2010 році вона становила найбільше – 2,7 грн/грн., що показує високий ступінь використання фондів підприємства, але із 2008 р тенденція зменшується і пов’язане з погіршенням ситуації на підприємстві.
На основі Форми №2 проведено динаміку обсягу наданих товарів, робіт та послуг за останні три роки, в загальному спостерігається його збільшення ( найбільше реалізовано продукції в 2010 році –58410 тис.грн). Відповідно в 2007 році, спостерігається найменша собівартість реалізованої продукції, Середньорічна вартість основних виробничих фондів в 2008 році найменша – 17563 тис.грн, пов’язана із зменшенням завантаженості ОФ. Щодо амортизаційних відрахувань, спостерігається динаміка зменшення, починаючи з 2008 року з роками відбувається більше зношення основних фондів, особливо техніки, тому фонд щорічних амортизаційних відрахувань збільшується( відбувається фізичний знос основних фондів).
Фінансову стійкість та платоспроможність показує чистий прибуток, який із 2008 року по 2010 р зменшується у 3,5 рази, Валовий прибуток підприємства збільшується до 11313 тис.грн в 2010 р. Рівень рентабельності підприємства зменшується з роками, тобто на 1 грн. продукції підприємство отримує менше прибутку.
Отож, проаналізувавши дані документів, можна помітити збільшення рентабельності, а тому і фінансової стійкості підприємства із 2008 р по 2010 р. З 2008 р збільшується собівартість реалізованої продукції.
Отже, підприємство ДП «Клесівське лісове господарство» з кожним роком все більше розвивається, з’являється нова техніка, вироби, покупці, а це в свою чергу сприяє на обсяг виробництва виробів та прибуток підприємства. Тому порівнюючи обсяг виробництва реалізованої продукції з 2008 р. в 2010 р. він зріс.
Організаційна структура ДП «Клесівське лісове господарство» є досить продуманою, відповідає особливостям діяльності, між підрозділами існують функціональні зв’язки, а отже, це допомагає прискорити виконання поставлених завдань, вчасно зреагувати на зміни зовнішнього середовища.