Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра економіки підприємства
ДОПОВІДЬ
на тему:
«Сутність прибутку і механізм його формування
(на прикладі «ДП Клесівський лісгосп»)»
Рівне 2012
Доброго дня!!! До вашої представлена доповідь на тему: «Сутність прибутку і механізм його формування (на прикладі «ДП Клесівський лісгосп»)».
Актуальність наукової роботи визначається тим, що увагу економістів здавна привертала проблема з’ясування суті прибутку, його джерел, а також функцій, які він виконує за умов різних економічних систем.
Дана проблема досліджувалась ще в давні часи представникам класичної школи, зокрема це роботи: А. Сміта, Д. Рікарда, Дж. Ст. Міля, які відображають економічні умови того часу та мають відповідний ідеологічний відтінок. Значний внесок у розв’язання проблеми формування та напрямків використання прибутку в системі забезпечення діяльності підприємницьких структур внесли українські економісти С.Ф. Покропивний, М. Я. Коробов, В. І. Баранов, О. С. Філіпченко, І. В. Зятковський, С. В. Мочерний, В. І. Іваненко, С. М. Онисько та інші
За рахунок прибутку відбувається формування в значному обсязі бюджетних ресурсів держави, здійснюється фінансування розширення підприємств, матеріальне стимулювання робітників, вирішення соціально – культурні заходи тощо.
Прибуток є основним показником в умовах товарно-грошових відносин, що характеризує кінцевий результат виробничо-господарської діяльності підприємства. З прибутком підприємства зв’язане вирішення важливих соціальних, економічних, політичних, етичних проблем суспільства як на мікро, так і на макрорівні. Усе це додає цим господарським поняттям значимість. Тому це і обумовило вибір теми наукової роботи.
В умовах ринкової економіки в лісовому господарстві особливо загострюється суперечність між необхідністю значних вкладень у фінансування відновлення потенціалу лісового комплексу та можливістю повернення коштів через тривалий проміжок часу.
Метою даного дослідження є: теоретичних і практичних питань, дослідження формування прибутку підприємства та обґрунтування заходів по його збільшенню.
Поставлена мета обумовила необхідність вирішення ряду взаємозалежних завдань:Визначення прибутку як економ категорії;
Розгланути джерела та основні показники впливу на формування прибутку підприємства;
Провести аналіз основних показників діяльності підприємства;
Проаналізувати формування прибутку;
Шляхи підвищення прибутку.
В процесі теоретичного обґрунтування даної теми використовувалася законодавча і нормативна література з питань:
теоретичного обґрунтування прибутку;
аналізу господарської діяльності підприємства;
аналізу прибутку.
В процесі дослідження даної теми використана законодавча (Закони України „Про підприємства”, „Про підприємництво”, „Про оподаткування прибутку підприємств”) і нормативна література з питань планування діяльності підприємства, управління підприємством, охорони праці, нормування і оподаткування прибутку підприємства. А також первинні документи тп форми звітності ДП « Клесівське лісове господарство».
Термін «прибуток» має різне тлумачення у практиці фінансового та економічного аналізу. Його суть змінювалась, доповнювалась і оновлювалась відповідно до тенденцій розвитку економічної теорії.
Перші визначення прибутку збігалися зі значенням валового доходу, який за системою розподілу поділявся на три категорії: доходи від капіталу, землі та доходи від праці. Тлумачення прибутку наведені в (додатку 1), тому потрібно зазначити, що передусім прибуток – це частина грошових накопичень, що створюється підприємством будь – якої форми власності.
Прибуток виконує ряд функцій, характеристика яких представлена на рис. Для оцінки величини прибутку в залежності від виконуваних ним функцій слід розглянути різні його види відповідно до класифікаційних ознак, наведених в табл.
Роль прибутку полягає в наступному:
1) прибуток підприємства являється головною метою підприємницької діяльності, 2) прибуток підприємств створює базу економічного розвитку держави в цілому, 3) прибуток являється критерієм ефективності конкретної виробничої діяльності, 4) прибуток є основним внутрішнім джерелом формування фінансових ресурсів підприємств, що забезпечують його розвиток,
5) прибуток підприємств є важливим джерелом задоволення соціальних потреб суспільства.
Характеризуючи роль прибутку в ринковій економіці, слідує відзначити, що, на думку багатьох економістів, ця роль не завжди позитивна. Це відноситься до таких її видів, як прибуток, отриманий від спекулятивних комерційних операцій, від невиправдано високих цін в зв'язку з монопольним положенням на ринку, від "тіньової" діяльності підприємств.
Формування прибутку підприємства в Україні обумовлене порядком:
визначення фінансових результатів діяльності;
обчислення собівартості продукції (робіт, послуг);
загальногосподарських витрат;
визначення прибутків (збитків) від фінансових операцій та іншої діяльності На формування абсолютної суми прибутку підприємства впливають: результати, тобто ефективність його фінансово-господарської діяльності, сфера діяльності, галузь господарства та установлені законодавством умови обліку фінансових результатів.
З проведенням реформування бухгалтерського обліку і фінансової звітності в Україні з 2000 р. відповідно до міжнародних стандартів сформовано певна методика визначення прибутку підприємства відображено в додатку.
Отже, прибуток – це підсумковий показник та результат фінансово-господарської діяльності підприємств як суб’єктів господарювання.
А зараз переходимо, без посередньо до нашого об’єкта дослідження.
Об’єктом дослідження цієї роботи є ДП «Клесівське лісове господарство».
ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО «КЛЕСІВСЬКЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО» (надалі – Підприємство), створене на підставі наказу Міністерства лісового господарства України від 31 жовтня 1991 «Про організаційну структуру управління лісовим господарством України», засноване на державній власності належить до сфери управління Державного комітету лісового господарства України (надалі орган управління майном) та входить до сфери управління Рівненського обласного управління лісового господарства (надалі – Управління)
Місце знаходження Підприємства: 34550 Україна, Рівненська область, Сарненський район, смт Клесів, вул. Залізнична, 61.
ДП “Клесівське лісове господарство” було створено з метою:
ведення лісового господарства, охорони, захисту, раціонального використання та відтворення лісів;
охорони, відтворення та раціонального використання державного мисливського фонду на території мисливських угідь, наданих у користування Підприємству.
Основними видами діяльності підприємства є:
проведення заходів по відновленню лісів, підвищенню їх продуктивності,
поліпшення стану і підвищення продуктивності лісів;
охорона лісів і захисних лісонасаджень від незаконних порубів,
охорона лісів і захисних лісонасаджень від незаконних порубів,
охорона лісів і захисних лісонасаджень від пожеж,
облік лісових користувань ;
організація ведення лісового господарства;
організація та проведення полювання
облік державного лісового фонду і реєстрація всіх змін у його складі;
інші види діяльності, що випливають з мети та предмету діяльності і не заборонені законодавством України.
В адміністративно – господарському відношенні територія лісгоспу поділяється на 9 лісництв. Загальна площа лісів держлісфонду Клесівського лісгоспу складає 55 тис. 5га. Клесівський лісгосп здійснює співробітництво з такими країнами, як Польщею, Угорщиною, Білорусією. Структура основних управлінських підрозділів наведена на рисунку.
Обсяг заготівлі деревини на ДП «Клесівське лісове господарство» становить 132 тис м3 в рік.
Провівши розрахунки та дослідивши основні показники діяльності підприємства, можна відзначити, що воно є рентабельним і приносить прибуток проте прибуток є не дуже високим. Найменший прибуток для підприємства є у 2010 році. Після проведення розрахунків та факторного аналізу, можна визначити його зниження та виявлення шляхів його підвищення.
При однаковій величині доходів в різні періоди підприємство може мати різний розмір прибутку, що пояснюється неоднаковими витратами обігу, які, в свою чергу, формуються під впливом таких факторів, як :
Обсяг товарообігу;
Номенклатура та асортимент товарів;
Джерела надходження товарів;
Рівень продуктивності праці на підприємстві;
Ступінь використання ресурсів;
Структура капіталу.
Основними шляхами підвищення прибутку складається з :
Планування;
Якість продукції;
Резерви зростання;
Ділова репутація.
На величину прибутку підприємства впливає такий ринковий фактор як коливання цін навколо вартості продукції. Одержання прибутку залежить від обсягу діяльності підприємства, кількості реалізованої продукції.
Можливими шляхами збільшення величини прибутку є ріст виручки і зменшення затрат, тобто зниження собівартості продукції. Для цього слід досконало володіти ринковою ситуацією, своєчасно реагувати зміну конюктури ринку, проводити організаційно – управлінські реорганізації.
На прибуток від реалізації товарної продукції впливають різні фактори, основними з яких є:
Зміна в обсягах реалізації;
Зміни в структурі й асортименті продукції;
Зміни відпускних цін на продукцію;
Зміни цін на сировино – матеріальні ресурси;
Зміни в рівні витрат матеріальних і трудових ресурсів.
Виходячи з даних проблем Клесівського лісгоспу пропонується проведення наступних заходів щодо підвищення прибутку підприємства:
зменшення адміністративних витрат та витрат на збут;
зниження собівартості реалізованої продукції;
збільшити виробництво продукції;
зменшити загальні витрати;
збільшити інші операційні доходи.
Отже , підприємство з кожним роком все більш розвивається, з’являється нова техніка, вироби, покупці а це в сою чергу сприяє на обсяг виробництва виробів та прибуток підприємства. Проведення змін та впровадження на підприємстві заходів по забезпеченню прибутку є доцільним та ефективним, про що свідчать отримані результати дослідження.