МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра обліку і аудиту
ЗВІТ
З ВИРОБНИЧОЇ ПЕРЕДДИПЛОМНОЇ ПРАКТИКИ
на прикладі:
«Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області»
Рівне-2012р.
Зміст
Вступ…………………………………………………………………..4
1. Загальна характеристика Контрольно-ревізійного управління Рівненській області..............................................................................6
2. Аналіз фінансового стану Контрольно-ревізійного управління Рівненській області...............................................................................9
3. Розробка заходів для покращення роботи установи....................18
Висновки……………………………………………………………..19
Список використаної літератури.......................................................21
Додатки
Вступ
Бюджет країни, порядок його формування, розподілення, виконання є одним з головних аспектів функціонування будь-якої держави. Бухгалтерський облік та аналіз виконання кошторису доходів і видатків бюджетних установ суттєво відрізняється від обліку та аналізу господарської діяльності підприємств виробничої сфери, що зумовлено самою специфікою їх діяльності: вони працюють не заради отримання прибутку, а для задоволення соціальних, культурних та інших потреб суспільства. Діяльність цих установ фінансується за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів, які надаються їм безповоротно. У бюджетній сфері практично відсутні госпрозрахункові відносини, не обчислюється собівартість послуг, які надаються у більшості випадків безкоштовно. Бюджетні установи не мають статутного капіталу, а всі їхні активи є державною власністю. Всі ці цікаві аспекти вплинули на вибір бази проходження виробничої практики, адже постає необхідність спеціальної підготовки фахівців з обліку та аналізу в бюджетних установах.
Виходячи із важливості вивчення наведених вище питань, базою проходження переддипломної практики було обрано бюджетну установу, а саме: Контрольно-ревізійне управління в Рівненській області.
Актуальним питанням на сьогоднішній день для бюджетних організацій є контроль за використанням коштів, які мають чітко визначену цільову направленість. Для бюджетних організацій – це кошти загального та спеціального фондів. Складовою частиною контролю є аналіз. Однак застосування його до бюджетних установ має свою специфіку, адже методи, які характерні для аналізу, застосовуються для організацій, що функціонують з метою отримання прибутку.
Економічний аналіз – це система спеціальних знань, пов(язаних з дослідженням економічних процесів, сформованих під впливом об(єктивних економічних законів і суб(єктивних факторів[11].
Економічний аналіз проводиться на основі достовірних даних щодо діяльності установи. Джерелом інформації для проведення аналізу є звітність установи.
Метою переддипломної практики є закріплення і поглиблення у виробничих умовах теоретичних знань в області економічного аналізу, вироблення навичок самостійного аналізу і узагальнення числового матеріалу, підготовка студентів до роботи за спеціальністю.
Основними завданнями практики є :
– скласти техніко-економічну характеристику підприємства;
– вивчити особливості організації, змісту і методики аналізу на підприємстві;
– познайомитись з джерелами інформації для аналізу – оперативною, бухгалтерською, статистичною звітністю, плановими і нормативними даними по всім питанням і суб’єктам аналізу, що розглядаються;
– дати критичну оцінку практиці оперативного і перспективного аналізу, що здійснюється за основними показниками роботи підприємства, установи;
– розробити конкретні пропозиції щодо покращення організації, змісту і методики аналізу на об’єкті виробничої практики з урахуванням всіх обставин і умов переходу до ринкової економіки.
Написання звіту з практики передбачає проведення аналізу у такій послідовності:
дати загальну характеристику діяльності установи;
прповести аналіз фінансового стану бюджетної установи
розробити заходи для покращення роботи установи
При проведенні аналізу по наведеному вище порядку передбачається визачення причин, що призвели до відхилень по певних статтях та показниках.
Загальна характеристика Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області
Контрольно-ревізійне управління в Рівненській області було створено 1993 року після прийняття 26 січня ЗУ “Про Державну контрольно-ревізійну службу в України”, воно знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. Міцкевича 21.
Управління є органом виконавчої влади, входить до складу державної контрольно-ревізійної служби в Україні і підпорядковується Головному контрольно-ревізійному управлінню ( надалі ГоловКРУ).
Установа у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, директивними наказами Міністра фінансів України, ГоловКРУ України та Положеннями про Контрольно-ревізійні управління, а також іншими нормативно-правовими актами.
До складу КРУ в Рівненській області входять контрольно-ревізійні відділи в районах та в м. Рівному.
Управління є юридичною особою, має самостійний кошторис, розрахунковий та спеціальний рахунки в банках, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, інші печатки та штампи, відповідні бланки.
Головними завданнями Управління є:
забезпечення в установленому порядку реалізації державної політики у сфері державного фінансового контролю за використанням відповідно до законодавства міністерствами, іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, іншими бюджетними установами, а також підприємствами, установами й організаціями, незалежно від форми власності, відомчої належності та підпорядкованості, які отримують кошти з бюджетів та державних цільових фондів, коштів і матеріальних цінностей, їх збереженням, веденням і достовірністю бухгалтерського обліку та фінансової звітності; розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Організовує і здійснює державний фінансовий контроль:
проводить ревізії та перевірки фінансової діяльності щодо використання коштів, матеріальних цінностей та їх збереження, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності;
проводить перевірки використання бюджетних коштів, отриманих на виконання державних програм, перевірки фінансово-господарської діяльності стосовно витрачання бюджетних позик, позик і кредитів, гарантованих коштами бюджетів, цільового використання дотацій та субсидій, інших бюджетних асигнувань, коштів державних цільових фондів, належного виконання державних контрактів, проавансованих за рахунок бюджетних коштів, а також у передбачених законодавством випадках використання коштів, що залишаються в розпорядженні господарюючого суб'єкта у зв'язку з наданими пільгами за платежами до бюджетів.
Проводить ревізії та перевірки правильності витрачання державних коштів на утримання місцевих органів виконавчої влади, установ і організацій, що діють за кордоном і фінансуються за рахунок державного бюджету.
Проводить відповідно до законодавства ревізії та перевірки використання і збереження державного та комунального майна, в тому числі майна, переданого в користування.
Вживає в установленому порядку заходів для усунення виявлених під час ревізій та перевірок порушень законодавства:
передає матеріали ревізій та перевірок органам, які згідно із законодавством виконують контрольні функції, якщо за виявленими фактами порушень прийняття рішення про застосування санкцій не належить до компетенції органів державної контрольно-ревізійної служби;
здійснює аналіз стану додержання фінансової дисципліни і повідомляє про його результати відповідним центральним і місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування,правоохоронним органам;
готує і подає до відповідних органів пропозиції щодо усунення причин і умов, які призвели до недостач державних коштів та матеріальних цінностей, неефективного і не за призначенням витрачання державних фінансових ресурсів, та запобігання їм у подальшому
Пред'являє керівникам та іншим посадовим особам підприємств, установ і організацій, які ревізуються або перевіряються, вимоги щодо усунення виявлених у ході ревізій і перевірок порушень і недоліків
Здійснює контроль за їх усуненням і в разі потреби вживає додаткових заходів для їх усунення.
Розглядає справи про застосування до об'єктів контролю фінансових санкцій та про адміністративні правопорушення.
У межах, визначених законодавством України, перевіряє і координує роботу контрольно-ревізійних підрозділів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади.
Здійснює заходи щодо добору, розстановки, виховання, професійної
підготовки і перепідготовки кадрів.
11.Надає організаційно-методичну допомогу контрольно-ревізійним службам місцевих органів виконавчої влади, органам місцевого і регіонального самоврядування та іншим державним органам за їх зверненнями (направлення працівників Управління для участі у нарадах і семінарах, на перевірки в складі комісій облдержадміністрації, райдержадміністрацій, виконкомів місцевих рад у межах повноважень і компетенції ДКРС).
12. Здійснює заходи щодо комп'ютеризації та створення інформаційно-аналітичної системи ДКРС у контрольно-ревізійних підрозділах на місцях.
13. Розглядає листи, заяви і скарги громадян, підприємств, установ та організацій про факти порушення законодавства з фінансових питань, вживає згідно із законодавством відповідних заходів за результатами їх розгляду.
14. Забезпечує ведення та складання звітності про контрольно-ревізійну роботу, її достовірність.
15. Інформує громадськість через засоби масової інформації про заходи щодо здійснення контролю за додержанням фінансової дисципліни.
Організовує у межах своїх повноважень роботу щодо забезпечення охорони державної таємниці в підрозділах Управління.
Управління, у разі необхідності, видає разом з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого і регіонального самоврядування спільні акти. Рішення Управління а питань контрольно-ревізійної діяльності, видані у випадках, передбачених законодавством та у межах його повноважень, є обов'язковими для виконання місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого і регіонального самоврядування, а також підприємствами, установами і організаціями незалежно від форми власності.
Управління не має права втручатися в господарську діяльність підприємств, установ, організацій та інших суб'єктів господарювання за винятком випадків, передбачених законодавством України.
Управління очолює начальник, який призначається на посаду Головою ГоловКРУ України, за погодженням з обласною адміністрацією.
Начальник Управління має заступників (в тому числі першого заступника), яких за його поданням призначає Голова ГоловКРУ України. Розподіл обов’язків між заступниками начальника проводиться начальником Управління.
У разі відсутності начальника Управління його функції виконує перший заступник, а при неможливості виконання ним обов’язків – один з його заступників.
Начальник Управління або його заступники за результатами ревізій та перевірок приймають рішення про застосування фінансових санкцій та накладання адміністративних стягнень.
Фінансування та матеріально-технічне забезпечення Управління здійснюється за рахунок асигнувань з державного бюджету.
У разі відсутності начальника Управління його функції виконує перший заступник, а при неможливості виконання ним обов’язків – один з його заступників.
Начальник Управління або його заступники за результатами ревізій та перевірок приймають рішення про застосування фінансових санкцій та накладання адміністративних стягнень.
Фінансування та матеріально-технічне забезпечення Управління здійснюється за рахунок асигнувань з державного бюджету.
2. Аналіз фінансового стану Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області
Аналіз структури і динаміки коштів бюджетної установи проведемо на основі форми №1 Баланс за 2010:2011рр.(Додаток 8,22)
Таблиця 2.1.
Аналіз структури й динаміки коштів бюджетної установи
Показники
2010 р.
2011 р.
Відхилення
+/ -
%
1
2
3
4
5
1.Необоротні активи, всього
398798,96
420297,11
21498,
15
105,39
у % до валюти балансу
81,63
67,26
-14,37
-
в т.ч.
1.1. Основні засоби (залишкова вартість)
229044,00
203855,00
-25189
89,00
у % до необоротних активів
57,43
48,50
-8,93
-
у % до валюти балансу
46,88
32,62
-14,26
-
1.2. Інші необоротні матеріальні активи
169754,96
216442,11
46687,15
127,5
у % до необоротних активів
42,57
51,49
8,92
-
у % до валюти балансу
34,74
34,63
-0,11
-
2.Оборотні активи, всього
99792,7
313575,6
213782,9
314,23
у % до валюти балансу
20,42
50,18
29,76
-
в т.ч.
2.1. Матеріали і продукти харчування
41700,87
65453,17
23752,3
156,95
у % до оборотних активів
41,79
20,87
-20,92
-
у % до валюти балансу
8,54
10,47
1,93
-
2.2Дебіторська заборгованість
10054,89
108971,43
98916,54
1083,76
у % до оборотних активів
10,08
34,75
24,67
-
у % до валюти балансу
2,06
17,44
15,38
-
- Рахунки з постачальниками, підрядниками та замовниками за виконані роботи й надані послуги
1288,69
667,22
-621,47
51,78
у % до оборотних активів
1,29
0,21
-1,08
-
у % до валюти балансу
0,26
0,11
-0,15
-
- Розрахунки із податків та платежів
78
78
-
100
1
2
3
4
5
у % до оборотних активів
0,08
0,02
0,06
-
у % до валюти балансу
0,02
0,01
-0,01
-
- Розрахунки із страхування
6611,9
107416,97
100805,07
1624,6
у % до оборотних активів
6,63
34,26
27,63
-
у % до валюти балансу
1,35
17,19
15,84
-
- Розрахунки з підзвітними особами
2057,08
0,00
-2057,08
-
у % до оборотних активів
0
0,24
0,24
-
у % до валюти балансу
0
0,07
0,07
-
- Розрахунки за іншими операціями
19,22
809,24
790,02
4210,4
у % до оборотних активів
0,02
0,3
0,28
-
у % до валюти балансу
0,004
0,13
0,126
-
2.3. Інші кошти
37982,05
30179,57
-7802,5
79,45
у % до оборотних активів
38,06
9,62
-28,44
-
у % до валюти балансу
7,77
4,83
-2,94
-
Валюта балансу
488536,77
624901,28
136364,51
127,91
Аналізуючи активи установи протягом даного періоду, можна зробити такі висновки. Основні засоби у звітному році зменшились на 25189 грн., що у відносному вираженні становить 89,00%. Така динаміка оцінюється негативно для установи. В свою чергу, питома вага ОЗ у структурі необоротних активів у звітному році зменшилась на -8,93% і становила 48,50%, а у складі валюти балансу у минулому році становила 46,88%, а у звітному 32,62%.
Щодо інших необоротних матеріальних активів, то слід зауважити, що у звітному році вони зросли на 46687,15 грн, що у відносному вираженні становить 127,50%. Така динаміка оцінюєтся також позитивно для установи. В свою чергу, питома вага ОЗ у структурі необоротних активів у звітному році збільшилась на 8,92% і становила 51,49%, а у складі валюти балансу у минулому році становила 34,74%, а у звітному 34,63%.
Проаналізувавши оборотні активи Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області, видно, що вартість матеріалів і продуктів харчування у 2011 р. зросла на 23752,3 грн., тобто 156,95%, зменшилась їх частка в активах підприємства з 41,79% до 20,87%. Також у складі валюти балансу частка цієї статі у звітному році, порівняно з минулим збільшилась на 1,93% і становила 10,47%. Дебіторська заборгованість у 2011р. збільшилась на 98916,54 грн., і частка статті у складі оборотних активів і валюти балансу збільшилась у звітному році, порівняно з минулим. Протягом даного періоду збільшилась дебіторська заборгованість, це оцінюється негативно, оскільки свідчить про збільшення несвоєчасних розрахунків дебіторів установи.
Інші кошти в 2011 р. порівняно з 2010 р. зменшились на 7802,5 грн, що у відносному вираженні становлять 79,45%, що є для установи негативно.
Загалом активи Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області збільшились за аналізований період на 136364,51 грн. Це оцінюється позитивно, оскільки призводить до збільшення майна підприємства. Збільшення активів відбулось передусім внаслідок збільшення необоротних активів, тому потрібно в наступному році підтримувати основні засоби на належному рівні.
Аналіз необоротних активів проведено за даними Форми №1 Баланс та Форми №5 Звіт про рух необоротних активів.(Додаток 15,29)
В таблиці 2.1.2 проведено аналіз складу та стану необоротних активів установи.
Таблиця 2.2.
Аналіз структури і динаміки необоротних активів
Показники
2010 р.
2011 р.
Відхилення
+/-
%
Основні засоби, всього
В т.ч.
14094073,00
1478517,00
-12615556
10,49
Будинки та споруди
80334,00
80334,00
0
100
У % до основних засобів
0,57
5,43
4,86
-
Машини та обладнання
783720,00
861848,00
78128
109,96
У % до основних засобів
5,56
58,29
52,73
-
Транспортні засоби
427415,00
427415,00
0
100,31
У % до основних засобів
3,03
28,9
25,87
-
Інструменти, прилади та інвентар
117938,00
108920,00
-9018
92,35
У % до основних засобів
0,84
7,37
6,53
-
Інші основні засоби
0,00
0,00
0
0
У % до основних засобів
-
-
-
-
Інші необоротні матеріальні активи
169754,96
216442,11
46687,15
127,50
Таким чином, проаналізувавши дану таблицю, можна зробити наступні висновки.
В загальному вартість основних засобів протягом досліджуваного періоду зменшилась на 12615556 грн. або на 10,49%, що є негативним для установи. Проведемо структурно-динамічний аналіз складу основних засобів.
Немалу частку серед основних засобів займають будинки та споруди. Так в минулому році їх частка становила 0,57%. В звітному році вона збільшилась на 4,86%, оскільки при зростанні вартості основних засобів вартість цієї статті залишилась незмінною.
Найбільшу частку основних засобів займають машини і обладнання. В звітному році порівняно з минулим іх частка збільшилась на 78128 грн., що становило 109,96%. Відповідно зросла і частка цих основних засобів у загальній структурі з 5,56% до 58,29%. Таке збільшення пояснюється оновленням матеріально-технічної бази КРУ в Рівненській області.
Велику частку основних засобів займають транспортні засоби. В звітному році порівняно з минулим іх частка не змінилась і становить 427414,00. Це пояснюється тим ,що не відбувалось оновлення транспортних засобів КРУ, або витрат пов’язаних з ремонтом ТЗ.
Вартість приладів, обладнання та інвентарю зменшилась на 90 грн., що становило 7,65%. Відповідно й частка їх в структурі основних засобів зросла з 0,84% в минулому році до 7,37% в звітному. Таке зростання також можна пояснити покращання матеріально-технічної бази КРУ.
Вартість інших необоротних матеріальних активів також зросла у 2011р. на 46687,15 грн., або на 27,5%.
Аналіз матеріально-технічних ресурсів Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області проведений на підставі Звіту про рух матеріалів і продуктів харчування (форма № 6)(Додаток 16,30). Необхідні дані наведені в таблиці 2.1.3.
Таблиця 2.3.
Аналіз структури і динаміки матеріально-технічних ресурсів
Показники
2010 р.
2011 р.
Відхилення
+/-
%
Матеріали і продукти харчування, всього
В т.ч.
41700,87
65453,17
23752,3
156,95
Господарські матеріали і канцелярське приладдя
12940,97
30588,33
17647,36
236,36
У % до матеріалів і продуктів харчування
31,03
46,73
15,7
-
Паливо, горючі і мастильні матеріали
867,51
2706,89
1839,38
312,02
У % до матеріалів і продуктів харчування
2,08
4,13
2,05
-
тара
41,12
41,12
0
100
У % до матеріалів і продуктів харчування
0,09
0,06
-0,03
-
Запасні частини до транспортних засобів, машин і обладнання
27851,27
32116,83
4265,56
115,32
У % до матеріалів і продуктів харчування
66,79
49,07
-17,72
-
Інші матеріали
0
0
-
-
У % до матеріалів і продуктів харчування
-
-
-
-
Згідно даних таблиці можна зробити такі висновики. Вартість господарських матеріалів і канцелярського приладдя в 2011 р. порівняно з 2010 р. зросла на 17647,36 грн. Це пояснюється підвищенням споживання цих матеріалів.
Паливо , горючі і мастильні матеріали збільшились в звітному році порівняно з минулими на 1839,38 грн. Це може бути пов’язано із збільшенням іх використання.
Тара залишилася не вмінною. Це означає, що її протягом року не використовували.
Запасні частини до транспортних засобів, машин і обладнання збільшились у звітному році порівняно з минулим на 4265,56 грн., Це пов’язано із збільшенням їх використання.
В загальному вартість матеріалів в досліджуваному періоді збільшилась на 23752,3 грн. або на 56,95%. Це оцінюється негативно, оскільки чим менший залишок метеріалів тим краще і свідчить про повноту їх використання.
Аналіз структури і динаміки коштів бюджетної установи проведемо на основі форми №1 Баланс за 2010:2011рр.(Додаток 8,22)
Таблиця 2.4.
Аналіз структури і динаміки джерел утворення коштів бюджетної установи
Показники
2010 р.
2011 р.
Відхилення
+/-
%
1
2
3
4
5
1. Власний капітал, всього
486872,5
622631,77
135759,27
127,88
У % до валюти балансу
99,66
99,64
-0,02
-
В т.ч.
1.1. Фонд у необоротних активах
398798,96
420297,11
21498,15
105,39
У % до власного капіталу
81,91
67,5
-14,41
-
У % до валюти балансу
81,63
67,26
-14,37
-
1.2. Результат виконання кошторису за загальним фондом
69104,57
183463,67
114359,1
265,48
У % до власного капіталу
14,19
29,47
15,28
-
У % до валюти балансу
14,15
29,36
15,21
-
1
2
3
4
5
1.3. Результат виконання кошторису за спеціальним фондом
18968,97
18870,99
1573
112,22
У % до власного капіталу
3,89
3,03
-0,86
-
У % до валюти балансу
3,88
3,02
-0,86
-
2. Зобов’язання, всього
1757,23
3080,77
1323,54
175,32
У % до валюти балансу
0,36
0,49
0,13
-
В т.ч.
2.1. Кредиторська заборгованість
92,96
811,26
718,3
872,69
У % до зобов’язань
5,3
26,33
21,03
-
У % до валюти балансу
0,02
0,13
0,11
-
-розрахунки із податків та плтежів
66,99
101,45
34,46
151,44
У % до зобов’язань
3,81
3,3
-0,51
-
У % до валюти балансу
0,01
0,02
0,01
-
-розрахунки із страхування
0,00
530,67
530,67
-
У % до зобов’язань
-
17,23
17,23
-
У % до валюти балансу
-
0,08
0,08
-
-розрахунки із заробітної плати
0,00
179,14
179,14
-
У % до зобов’язань
-
0,4
0,4
-
У % до валюти балансу
-
0,03
0,03
-
2.2. розрахунки за операціями з централізованого постачання матеріальних цінностей
1571,31
1458,25
-113,06
92,80
У % до зобов’язань
89,42
47,33
-42,09
-
У % до валюти балансу
0,32
0,23
-0,09
-
Валюта балансу
488536,77
624901,28
136364,51
127,91
Проаналізувавши пасив установи, можна зробити висновки про те, що фонд у необоротних активах збільшився на 21498,15 грн., зменшилась його частка і в пасивах установи з 81,63% до 67,26%, а у складі власного капіталу зменшилась з 81,91% до 67,5%. Результат виконання кошторису за загальним фондом КРУ у 2011р. збільшився на 114359,1 грн., також зросла частка даної статті в пасивах установи на 15,21%, і у складі власного капіталу частка цієї статі зросла на 15,28%. Це оцінюється позитивно. Результат виконання кошторису за спеціальним фондом зріс на 1573грн., а його частка в пасивах установи зменшилась на 0,86%, і зменшилась у власному капіталі на 0,86%. Така динаміка показника є позитивною для установи, оскільки свідчить про зростання надходжень із спеціальних джерел для покриття запланованих витрат.
На балансі КРУ у 2011р. кредиторська заборгованість збільшилась на 718,3 грн, що у відносному значенні становить 772,68%. Це оцінюється позитивно для установи, оскільки свідчить про зменшення несвоєчасних розрахунків КРУ в Рівненській області.
Розрахунки за операціями з централізованого постачання матеріальних цінностей зменшилась на 113,06 грн, що у відносному значенняі становить 7,2%.
Проведення параметричного аналізу дозволяє бюджетним установам обґрунтовано планувати статті кошторису. Для цього:
визначають співвідношення показників діяльності, які впливають як на структуру, так і на виконання кошторису;
досліджують значення таких співвідношень, характерні для періодів ефективного виконання кошторису;
розраховують статті кошторису із застосуванням співвідношень, плануючи певний рівень показників (коефіцієнтів).
Параметричний аналіз представлений у вигляді наступних таблиць
Таблиця 2.5.
Аналіз співвідношення кредиторської і дебіторської заборгованості
Показники
2010 р.
2011 р.
Відхилення
+/-
%
Кредиторська заборгованість
92,96
811,26
718,3
872,7
Дебіторська заборгованість
10054,89
108971,43
98916,54
1083,76
Співвідношення
0,009
0,007
-0,002
77,8
Таким чином, проаналізувавши дану таблицю, можна зробити висновки про те, що за аналізований період дебіторська заборгованість установи збільшилась на 98916,54 грн і це оцінюється негативно, оскільки свідчить про несвоєчасні розрахунки дебіторів установи.
Щодо кредиторської заборгованості, то загальна сума кредиторської заборгованості за аналізований період збільшилась на 718,3 грн.
Збільшення кредиторської заборгованості оцінюється негативно для установи, оскільки свідчить про несвоєчасні розрахунки КРУ, що в свою чергу погіршує фінансовий стан установи.
Таблиця 2.6.
Аналіз співвідношення валюти балансу та сум асигнувань, затверджених кошторисом
Показники
2010 р.
2011 р.
Відхилення
+/-
%
Валюта балансу
488536,77
624901,28
136364,51
127,91
Асигнування, затверджені кошторисом
7178800
11188190
4009390
155,85
Співвідношення
0,07
0,06
-0,01
85,71
З вищенаведеної таблиці видно, що валюта балансу за аналізований період збільшилась на 136364,51 грн., що і у відносному вираженні склало 27,91%. Відповідно зросли затверджені кошторисом асигнування на 4009390 грн., тобто на 55,85%, що оцінюється позитивно, оскільки більше видаляється коштів з бюджету на фінансування даної установи.
Спостерігається зменшення співвідношення валюти балансу і затверджених асигнувань на 0,01. Розрахуємо вплив факторів на зміну даного показника за допомогою методу відносних різниць
Ух1=127.91-100 * 0,10=0,02
100
Ух2=85,71-127,91 *0,10=-0,04
100
Ух1,х2 = 0,02-0,04= -0,02
У зв’язку зі збільшенням валюти балансу на 136364,51 грн. відбулося збільшення коефіцієнта співвідношення на 0,02
Збільшення асигнувань на 4009390 грн. спричинило зменшення коефіцієнта на 0,04
Загальний вплив факторів спричинило зменшення коефіцієнта на 0,02.
Аналіз асигнувань загального й спеціального фондів
Кошторис бюджетної установи - це основний документ, на основі якого проводиться планування діяльності, аналізуються результати, приймаються стратегічні рішення.
Результат виконання кошторису (перевищення доходів над видатками) свідчить про результати використання отриманого бюджетного фінансування, але не є показником прибуткової діяльності. При проведенні аналізу виконання кошторису можна використовувати співвідношення показників, характерні для підприємницьких структур, однак прийняття управлінських рішень за результатами такого аналізу має ряд особливостей, так як діяльність установи не спрямована на збільшення залишків по рахунках "Результат виконання кошторису".
Доходи спеціального фонду – це спеціальні кошти, інші власні надходження, кошти на виконання окремих доручень, а також інші доходи, отримані установою внаслідок іншої (господарської), крім основної, діяльності, що фактично надійшла на відповідні рахунки установи і зараховуються до спеціального фонду кошторису установи.
Аналіз асигнувань загального і спеціального фонду проводиться на основі довідок до балансу установи.
Таблиця 2.7.
Аналіз асигнувань загального і спеціального фонду
Показники
2005 р.
2006 р.
Відхилення
+/-
%
Асигнування за загальним фондом
7178800
11188190
4009390
155,85
Асигнування за іншими надходженнями спеціального фонду
0
0
0
0
З вищенаведеної таблиці можна зробити наступні висновки: асигнування за загальним фондом у 2011р., порівняно з 2010р. зросли на 4009390грн., що у відсотковому виразі становить 55,85%. А асигнування за іншими надходженнями спеціального фонду відсутні.
Розробка заходів для покращення роботи установи
Як і у всякого об’єкта господарювання в обліковому процесі Контрольно-ревізійного управління в Рівненській області є як свої позитивні сторони так й недоліки.
Сучасний технічний і економічний прогрес постійно вимагає від всіх без винятку об’єктів господарювання постійного вдосконалення роботи системи, в тому числі і облікової політики
В Контрольно-ревізійному управлінні в Рівненській області наявне комп’ютерне обладнання. Для автоматизації облікового процесу дана установа у своїй діяльності використовує систему «Парус-Бюджет». Дана програма, порівняно з іншими наявними на сьогоднішній день продуктами-аналогами, не є новинкою у області комп’ютерного програмного забезпечення з питань автоматизації облікового процесу, але вона дає можливість бухгалтерам, які працюють на підприємстві заповнювати відомості, звітності, картки та все інше швидко, а головне якісно.
Застосування комп’ютерів дозволяє ефективно вирішувати проблему аналітичного обліку. Якщо при застосуванні паперових форм обліку збільшення рівня деталізації аналітичного обліку та переліку об’єктів аналітики вимагає збільшення кількості облікових працівників, то при застосуванні обчислювальної техніки є можливість вести аналітичний облік з будь – яким рівнем деталізації та широкою номенклатурою аналітичних об’єктів.
Перевагою комп’ютерної програмного продукту є можливість отримання бухгалтерської звітності, що автоматично формується в комп’ютері, а також, можливість отримання такої звітності в любий період діяльності.
Недоліками цієї програми на нашу думку на даному підприємстві є те, що версія застаріла і нєю користуватися менш зручно, ніж оновленим продуктом. Також значним недоліком є те що, на підприємстві ведется не повний автоматизований облік. За допомогою системи «Парус-Бюджет» виготовляються не всі документи. Значна частина документів заповнюється вручну. Це призводить до деяких незручностей.
На нашу думку на підприємстві для покращення роботи слід вести повністю автоматизований облік з більш оновленою версією, або можливо