МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Національний університет водного господарства та природокористування
Виступ
на тему:
«Теоретичні основи оцінки вартості потенціалу підприємства»
Вступ
Термін потенціал походить з латинської мови і означає - скриті можливості, у виробничій практиці завдяки деяким зусиллям можуть перейти в реальну дійсність.
Еволюція терміну “потенціал” представлена такими етапами:
1924 рік КНЕУ професор Воблий ввів визначення терміну потенціалу як потенціалу виробничих систем;
1924 рік професор Вейтс розглядав поняття потенціал як потенціальні виробничі сили;
1954 рік академік Струмірін ввів в теорію термін – економічний потенціал;
1967 рік академік Німчемов визначає потенціал розширеного виробництва;
1973 рік Анчишкін визначає виробничий потенціал;
1981 рік академік Балкін висунув нову трактовку терміну потенціал – як узагальнена збірна характеристика ресурсів прив’язаних до місця і часу;
1983 рік академік Архангельський визначав термін потенціал як запаси, засоби, джерела, які є у розпорядженні і можуть бути мобілізовані для досягнення певної мети або для вирішення певної задачі.
Отже, підприємницький потенціал – це сукупність ресурсів (трудових, технічних, фінансових), навичок і можливостей керівників, спеціалістів та інших категорій персоналу, щодо виробу товарів (послуг) отримання максимального доходу і забезпечення і функціонування розвитку підприємства.
Оцінка – це результат визначення і аналізу якісних, кількісних характеристик об’єкту, а також процесу управління ним .
При оцінці ПП повинно враховувати такі аспекти
об’єктні складові ПП ( кількісна оцінка)
суб’єктні складові (якісна оцінка)
ПП необхідно оцінювати з 2-х позицій
Для об’єктних складових ПП краще використовувати кількісну оцінку . Якісна оцінка включає аспектні методи, що дають можливість оцінити суб’єктні складові – якісні.
Для оцінки ПП необхідна система показників , при чому в основу конструювання такої системи повинна бути покладена структурна модель , що враховує не тільки фактичну динаміку, але й теоретичні передумови .
Механізм процесу оцінки потенціалу підприємства
В рамках системи управлінні розробляються інструменти процесу оцінки : критерії , одиниці , або ж шкала вимірювання , показник , система показників.
Оцінка вартості ПП – це упорядкований , цілеспрямований процес визначення у грошовому виразі вартості об’єкту з урахуванням потенційного і реального доходу , який має місце в певний проміжок часу в умовах конкретного ринку.
Оцінку бізнесу проводять у цілях
збільшення ефективності поточного управління підприємством або фірмою
визначення вартості цінних паперів у випадку купівлі –продажу акцій підприємства на фондовому ринку.
визначення вартості підприємства у випадку купівлі- продажу цілком
при реструктуризації підприємства
при розробці розвитку
при визначенні кредитоспроможності підприємства і вартості залогу при кредитуванні
страхування в процесі якого виникає необхідність визначення вартості активів
при оподаткуванні
при прийнятті обгрунтованих управлінських рішень для того щоб виправдати помилки у фінансовій звітності, що були викликанні інфляційними процесами.
Страхова вартість базується на вартості або відтворення об’єкта оцінки в цілому чи окремих його елементів схильних до зруйнування.
Вартість в обміні – це ціна яка переважає на вільному , відкритому конкурентному ринку. Воно визначається на основі рівності між реальними економічними фактами, тому її називають об’єктивною вартістю.
Ринкова вартість – це найвища грошова сума за яку передається майно в результаті комерційної угоди між добровільними покупцем та продавцем на дійсну дату оцінки.
Ліквідаційна вартість – це грошова сума . що реально може бути отримана від продажу власності , що оцінюється в термін дуже короткий для проведення адекватного маркетингу.
Заставна вартість – це оцінка по ринковій вартості майна як засобу збільш гарантії забезпечення зобов’язань при виконання умов договору та ліквідації можливих від цього несприятливих майнових наслідків.
Орендна вартість – розрахункова величина вартості об’єкта оцінки що вик-ся для визначення нормативу орендної плати.
Вартість в користуванні - це міра цінності власності окремого користувача о є складовою частиною діючого підприємства без урахування найбільш ефективного і використання величини грошового еквіваленту від можливого продажу.
Інвестиційна вартість – об’єкта нерухомості визначають в конкретних умовах з урахуванням мети те результативності інвестування.
Балансова вартість – це вартість майна що зазначена в балансі.
Податкова вартість – це вартість о розраховується з врахуванням нормативів національного податкового законодавства.
Вартість заміщення – це сукупність витрат в поточних ринкових цінах на створення нового функціонального аналога який має еквівалентну з оцінюваним об’єктом користь.
Вартість відтворення – це сукупність витрат на створення точно таких же нових , точної опії об’єкта оцінки.
Залишкова вартість
Утилізаційна вартість
Принципи вартісної оцінки ПП
Основні етапи оцінки
Принципи , що базуються на уявленнях користувачах
корисність
заміщення
очікування
П-п корисності : базується на тому що будь-яке підприємства має вартість, якщо воно корисне потенційному власнику для реалізації певної економного функціонування протягом даного періоду часу.
П-п заміщення : передбачає що максимальна ринкова вартість підприємства визначається найменшою вартістю іншого підприємства з еквівалентною користю.
П-п очікування: грунтується на тому, що вартість підприємства, що оцінюється визначається розміром чистого доходу, що очікується покупцем від володіння ним з урахуванням можливого чистого доходу від перепродажу.
Принципи , що пов’язані з землею, будинками , спорудами
принцип залишкової продуктивності
принцип вкладу
принцип віддачі
принцип збалансованості
оптимального розміру
принцип розподілу і поєднання майнових прав
П-п залишкової продуктивності : згідно з економічною теорією земля має вартість або деяку цінність тільки тоді , коли є залишок чистого доходу після компенсації усіх інших факторів підприємства.
П-п вкладення : вкладення капіталу у будь-яку складову ПП ефективні лише тоді , коли вони збільшить його ринкову вартість. Величина вкладу визначається як різниця між зміненою вартістю і витратами які визвали цю зміну.
П-п віддачі : по мірі збільшення ресурсів до основних складових ПП , чистий прибуток має тенденцію до зростання , але до певної межі. Після того як темпи дохідності починають уповільнюватися, то приріст результативності не стає меншим за приріст витрат на додаткові ресурси.
П-п збалансованості ( пропорційності ) : у відповідності з ним всі елементи ПП повинні мати збалансовану : внутрішню і загальну структуру. Постійна підтримка необхідної пропорційності між розвитком складових ПП забезпечує максимальну прибутковість підприємства та найбільшу його вартість
Оптимального розміру : вимоги даного принципу відносяться до кожного фактора виробництва які разом дають можливість створити економічно обгрунтований розмір та отримати від нього максимальний прибуток у відповідності ринковою кон`юктурою у даному районі .
П-п розподілу майн прав : розподіл та види прав власності
за ознакою поділу
фізичний поділ
строкове володіння
права користувача
майнові права
права кредитору вступати у володіння
за видами прав
права на користування поверхневою ділянкою землі та надрами
різні види оренди , договірне володіння , майбутні майнові права
обмежене право на користування майном , ліцензії
сумісна оренда , партнерство , корпорація , контракт з погодженими умовами продажу
закладні , застави , участь у капіталі
Сутність принципу економічного поділу полягає в тому , що майнові права слід поділяти так , щоб збільшує загальну вартість об’єкту власності .
Принципи , що пов’язані з ринковим середовищем
залежності
відповідність
попит і пропозиція
конкуренція
змінювання
Залежності : вартість формується під впливом множини факторів серед яких особливу роль відіграє його місцезнаходження
Відповідність: За інших однакових умов ПП яке найвищою мірою відповідає містобудівним екологічним , ринковим та іншим стандартним нормам і загальноприйнятим тенденціям користування має найбільша вартість
Попит і пропозиція : ПП буде формуватися під впливом попиту та пропозиції на ринку.
Конкуренція : ціни на об’єкти оцінювання складаються під впливом постійного суперництва між суб’єктами ринку . що прагнуть отримати мах прибуток . Це вирівнює дохідність інвестицій на різних сегментах.
Змінювання : при оцінці вартості ПП та його складових процес урахування можливих змін в їх функціонуванні в наслідок трансформації економічних, соціальних умов, а також впливу регіональних і локальних факторів
Принципи найкращого і найбільш ефективного використання – це синтезуючий принцип оцінки вартості ПП. Він інтегрує загальний вплив всіх раніше названих принципів і означає , що із можливих варіантів використання ПП вибирається той при якому найповніше реалізуються функціональні можливості складових ПП і забезпечується максимальний дохід.
Методичні підходи до оцінки потенціалу підприємств
Доходний підхід – це визначення поточної вартості майбутніх доходів , що виникають в результаті використання вартості і можливого подальшого продажу.
Чим більший дохід що приносить об’єкт оцінки , тим більша величина його ринкової вартості .
Витратний підхід – базується на принципах заміщення найкращого і найефек-ого використання , збалансування . Чим менше витрати , тим більше….
Порівняльний підхід – ефективний у випадку існування активного ринку об’єкта власності , що можуть бути співставленні використовується така інформація :
фізичні характеристики
час продажу
місце знаходження
умови продажу
фінансування
Для того , щоб звести до мінімуму розбіжності в об’єктах що співставляються необхідно використати поправки
2.Метод капіталізації
Вартість ринкова під-ва = відношення доход чистий за рік / коефіцієнт капіталізації
Цей підхід підходить до ситуації в яких очікується , що під-во прагне на протязі тривалого часу буде отримувати однакові величини прибутку.
Метод дисконтування грошових потоків баз-ся на прогнозуванні грошових потоків від викор-ня ПП , який потім дисконтується за ставкою дисконту , що відповідає ставці доходу що потрібно інвесторам
Метод витратного доходу – Метод чистих активів ( різниця між сумою вартостей всіх активів під-ва і його зобов’язаннями.
Метод ліквідаційної вартості – це різниця між сумами вартості всіх активів під-ва і затратами на його ліквідацію.
Метод порівняльного підходу – метод розрах-ку капіталу базується на ринк-х цінах акцій аналогічних компаній
Метод угод ( метод продаж ) – оснований на аналізі цін придбання контрольних пакетів в аналогічних компаніях .
Метод галузевих коефіцієнтів – дає можливість розрахувати орієнтовану вартість бізнесу по формулах виведених на основі галузевої статистики.
Висновок
Потенціал підприємства – це складна, динамічна, поліструктурна система, що характеризується чотирма основними рисами: 1) потенціал підприємства визначається його реальними можливостями в тій чи іншій сфері економічної діяльності; 2) можливості будь якого підприємства в більшій ступені залежить від наявності ресурсів і резервів не залучених у виробництво; 3) потенціал підприємства визначається не тільки і не стільки наявними можливостями, а ще й навичками різних категорій персоналу; 4) рівень і результати реалізації потенціалу підприємства визначається формою підприємства і адекватною до неї організаційною структурою підприємства.
Потенціал підприємства полягає в інтегральному відображені поточних і майбутніх можливостей економічної системи трансформувати вхідні ресурси за допомогою притаманних її персоналу підприємницьких здібностей в економічні блага і таким чином задовольняти корпоративні і суспільні інтереси.
Оцінка вартості ПП – це упорядкований , цілеспрямований процес визначення у грошовому виразі вартості об’єкту з урахуванням потенційного і реального доходу , який має місце в певний проміжок часу в умовах конкретного ринку
Список використаної літератури:
1. Адимбаев Т. А. Экономический потенциал и эффективность его использования. - Алма-Ата: Наука, 1990.
2. Федонін О. С., Рєпіна І. М., Олексюк О. І. Потенціал підприємства: формування та оцінка: Навч. посібник. - К.: КНЕУ, 2004.
3. Лекції Потенціал підприємства.- К.КНЕУ 2008.