Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра регіонального управління
КУРСОВА РОБОТА
з дисципліни
„Планування діяльністю підприємства”
на тему:
„Планування та контроль на підприємстві (на прикладі ДП „Соснівське лісове господарство”)”
ЗМІСТ
Вступ ........................................................................................................................... 3
Розділ 1. Місце підприємства на ринку, шляхи формування його виробничої програми ..................................................................................................................... 6
1.1. Аналіз зовнішнього середовища підприємства ......................................... 6 1.2. Сегментація ринку ....................................................................................... 8 1.3. Вивчення ємності ринку підприємства ....................................................... 9
1.4. Оцінка конкурентноздатності товару підприємства .............................. 10 1.5. Планування ціни на товар підприємства ................................................... 13 1.6. Прогнозування об’ємів продажу товарів підприємства ......................... 16
Розділ 2. Планування використання ресурсів підприємства для виконання виробничої програми ............................................................................................... 17
2.1. Планування виробничої програми підприємства ................................... 17 2.2. Планування виробничої потужності підприємства .................................21
2.3. Розрахунок балансу часу при плануванні виробничої програми .......... 22
2.4. Розрахунок завантаженості виробничого обладнання ........................... 23
2.5. Планування матеріально-технічного забезпечення підприємства….... 24
2.5.1. Планування потреби в матеріально-технічних ресурсах .............. 24
2.5.2. Баланс матеріальних ресурсів підприємства .................................. 29
2.6. Планування праці і персоналу на підприємстві ...................................... 33 2.6.1. Планування росту продуктивності праці ........................................ 33 2.6.2. Визначення планової чисельності робітників та керівників для виконання виробничої програми ................................................................ 38
2.7. Планування фонду заробітної плати на підприємстві ............................ 41
Розділ 3. Планування фінансової діяльності підприємства ………..……………. 45
3.1. Планування зниження собівартості продукції по окремим техніко-економічним факторам ……………………………………………………… 45 3.2. Планування доходів і надходжень ………………………………………. 47
3.3. Фінансовий план підприємства ……………………………………….... 49
Висновки
Список використаної літератури
ВСТУП
Кожна фірма, починаючи свою діяльність, зобов'язана чітко представляти потребу на перспективу у фінансових, трудових і інтелектуальних ресурсах, джерела їхнього одержання, а також уміти точно розраховувати ефективність використання наявних засобів у процесі роботи своєї фірми. У ринковій економіці підприємці не можуть домогтися стабільного успіху, якщо не будуть чітко й ефективно планувати свою діяльність, постійно збирати й акумулювати інформацію як про стан цільових ринків, положенні на них конкурентів, так і про власні перспективи і можливості.
Кожна людина, колектив, підприємство не являють свого повсякденного життя без використання плану дій у роботі, навчанні, відпочинку, фінансових та інших справах на наступний день, місяць, рік, а також обмірковують свої дії на кілька років і навіть десятиліть. З’ясовується, що більше від усіх захищені економічно і соціально та досягають успіхів саме ті, хто належним чином планує свої дії.
В умовах ринкової економіки таке планування стає у багато разів важливішим, оскільки без глибоких розрахунків, без обґрунтування і передбачення різного роду змін у майбутньому, вижити у конкурентній боротьбі дуже важко. Тому передбачення і планування є найважливішим складовим елементом управління.
Суть планування полягає в розробці та обґрунтуванні цілей, визначенні найкращих методів і способів їх досягнення при ефективному використанні всіх видів ресурсів, необхідних для виконання поставлених завдань, і встановленні їх взаємодії. У процесі планування кожне підприємство повинно відповісти на такі питання:
що повинно бути зроблено і для чого?
коли це буде зроблено і хто його буде робити?
де це буде зроблено, і що для цього необхідно?
Вирішення цих питань є функцією планування, яка є основою для прийняття рішень та являє собою управлінську діяльність, що передбачає розробку цілей і завдань управління виробництвом, а також визначення шляхів реалізації планів для досягнення поставлених цілей.
Суть планування проявляється в конкретизації цілей розвитку всієї фірми та кожного підрозділу окремо на певний період; визначенні господарських завдань, засобів їх досягнення, термінів та послідовності реалізації; виявлення матеріальних, трудових та фінансових ресурсів, які необхідні для вирішення поставлених завдань.
Метою даної роботи є ознайомлення з методикою планування діяльності підприємства на прикладі ДП “Соснівске лісове господарство”.
Завданням курсової роботи є:
1) визначення підприємства на ринку, шляхи формування його виробничої програми в тому числі аналіз зовнішнього середовища підприємства, вивчення ємності ринку підприємства, оцінка конкурентоспроможності товару, планування ціни на товар, прогнозування об’ємів продажу продукції;
2) планування, використання ресурсів підприємства для виконання виробничої програми, включаючи планування виробничої програми, потужності підприємства, планування потреби в матеріальних ресурсах, планування праці персоналу підприємства, росту продуктивності праці,визначення планової чисельності робітників та керівників для виконання виробничих програм, планування фонду заробітної плати, та інше.
3) планування фінансової діяльності підприємства, визначаючи планування зниження собівартості по окремим техніко-економічним факторам, планування доходів і надходжень, фінансовий план підприємства.
Предметом даної курсової роботи є детальне вивчення комплексу управлінських заходів, що використовує підприємство для організації виробництва і збуту своєї продукції.
Суб’єктом дослідження виступає підприємство лісової галузі, а саме ДП „Соснівське лісове господарство”.
Об’єкт дослідження – діяльність підприємства по виготовленню та збуту товару лісового господарства – круглого лісу (ліс-кругляк).
Методами збору інформації є звітна, нормативно-правова, бухгалтерська, статистична та довідкова інформація на основі звітів документів, що характеризує діяльність підприємства.
В ході написання курсової роботи доцільно використати наступні методи дослідження діяльності підприємства – аналітичний метод, графічний, статистичний, розрахунково-конструктивний, методи системного аналізу.
Структура курсової роботи має три розділи, а саме:
Розділ 1. Місце підприємства на ринку, шляхи формування його виробничої програми.
Розділ 2. Планування використання ресурсів підприємства для виконання виробничої програми.
Розділ 3. Планування фінансової діяльності підприємства.
В даній роботі ми розглядаємо державне підприємство „Соснівське лісове господарство”. Дане підприємство спеціалізується на виготовленні товарів з лісових ресурсів і має для цього необхідну виробничу базу. Виробництво та збут продукції збільшується за рахунок того, що відбувається більше освоєння лісів. За 2009 рік обсяги виробництва продукції, робіт та послуг лісового господарства становили 19008,05 тис.грн. ДП „Соснівський лісгосп” має значну кількість конкурентів. Найбільшими конкурентами являються Березнівський та Костопільський лісгоспи. У частці внутрішнього ринку дане підприємство у 2009 році займало по обсягу переробки деревини 11,47%.
Розділ 1. Місце підприємства на ринку, шляхи формування його виробничої програми
Аналіз зовнішнього середовища підприємства
Функціонування підприємства в ринкових умовах неможливе без комплексного аналізу факторів зовнішнього середовища, які впливають на його діяльність. До таких факторів, які не є контрольованими підприємством, відносять: технологічні (рівень розвитку НТП); міжнародні (вплив міжнародного ринку товарів); економічні (вплив інфляції, рівень зайнятості, стабільність національної валюти); політичні (законодавство країни ринку, урядові постанови укази президента); соціально-культурні (відношення до підприємства різних груп населення); ринкові (можливість проникнення на ринок, розподіл сегментів, перспектива розвитку ринку та його структури); конкуренти (умови, що домінують на ринку товарів, можливість співіснування).
Позитивний вплив на діяльність ДП „Соснівський лісгосп” мають технологічні фактори. Це пов’язано з швидким розвитком новітніх технологій і впровадженням їх у життя, реструктуризацією старого обладнання, зменшенням затрат на технологію виробництва. Це відповідно веде до зменшення собівартості продукції і ціни, та збільшенням покупців, що призводить до розширення ринку збуту продукції. Конкуренти чинять значний негативний вплив на діяльність підприємства. Конкуренти встановлюють верхню межу ціни для продукції, вище якої ДП „Соснівський лісгосп” не зможе встановити ціну на свою продукцію.
Для оцінки загроз та можливостей впливу перерахованих факторів М.Х. Мескон та М. Альберт пропонують перелік загроз та можливостей, з якими підприємство зустрічається у зовнішньому середовищі.
Вплив зовнішнього фактора на підприємство розраховується за формулою:
(1)
де – оцінка впливу зовнішнього фактора на діяльність підприємства;
– коефіцієнт, який враховує важливість впливу зовнішнього фактора,
– значення впливу зовнішнього фактора на діяльність підприємства.
Оцінка загроз та можливостей зовнішніх факторів наведена в таблиці 1:
Таблиця 1.
Оцінка загроз та можливостей зовнішніх факторів для підприємства
№ п/п
Фактори зовнішнього середовища
Коефіцієнт “kФ”
Значення впливу фактора “Y”
Оцінка впливу фактора “Зн”
1
2
3
4
5
1
Економічні
1,04
+20
+20,8
2
Ринкові
0,34
-20
-6,8
3
Політичні
1,54
-5
-7,7
4
Технологічні
2,04
+20
+40,8
5
Конкурентні
0,24
-25
-6,0
6
Міжнародні
1,14
-10
-11,4
7
Соціальні
0,14
+20
+2,8
Отже, на основі даного аналізу можна зробити висновок про маркетингові можливості підприємства. Як видно з результатів таблиці найбільшу загрозу для підприємства серед факторів зовнішнього середовица становлять конкурентні чинники. Також велику загрозу являють собою ринкові фактори. Політичні фактори здійснюють на підприємство нейтральний вплив. До того ж підприємство має великі технологічні, соціальні та економічні можливості.
Вплив зовнішніх факторів на діяльність підприємства визначається по шкалі Ф.Х едоурі (рис 1.).
1.2. Сегментація ринку
Підприємство при плануванні свого місця на ринку повинно орієнтуватись на його окремий сегмент – групу споживачів, які зайняті пошуком однотипних товарів та згодні їх купити.
Сегментація здійснюється за наступними принципами: кожен із сегментів, що розглядається має бути чітко вираженим; вибраний сегмент має бути досить значимим, щоб забезпечити прибуток підприємству; сегмент має бути доступним для застосування ефективних методів збуту.
В першу чергу необхідно визначитись, хто є споживачем товару: населення чи організації. Населення є в основному споживачем товарів широкого вжитку (ТШВ). Сегментація тоді здійснюється за такими ознаками:
Географічна – розташування регіону, чисельність та щільність населення, структура комерційної діяльності, клімат, динаміка розвитку регіону, рівень інфляції, тощо.
Демографічна – стать, вік, склад сім'ї та етап її життєвого циклу, сфера діяльності, освіта, релігійні переконання, національність, тощо.
Психографічна – суспільний клас (тобто стабільні групи суспільства, яким характерні споріднені цінності, уявлення, інтереси, поведінка), спосіб життя, тип особистості.
Поведінкова – рівень знань, взаємовідносини, норми споживання, ступінь використання товару, готовність купити товар, випадковість покупки, тощо.
Організації є в основному споживачами товарів промислового призначення (ТПП). Ознаки сегментації ринку ТПП подібні до ознак сегментації ринку ТШВ. Відмінність полягає в тому, що ринок ТПП сегментують в основному за географічними, а також за деякими соціально-економічними ознаками: розміри підприємств-покупців, структура каналів збуту, організаційні форми торгівлі, техніка і технологія закупівель. Другорядного значення набувають демографічні, культурні та поведінкові ознаки.
Спочатку необхідно розділити покупців залежно від концентрації їхніх складів. Чим ближче вони розміщені до підприємства-виробника, тим більшою буде частота поставок і ширшим асортимент товарів, які поставляються в одній пакувальній одиниці.
Демографічні ознаки сегментації ринку ТПП можуть стосуватись кількості працюючих, галузі спеціалізації, наявних ресурсів, а також демографічних особливостей осіб, що беруть участь у прийнятті рішень про купівлю.
Здійснивши сегментацію, виробник може вибрати той сегмент, на якому він буде концентрувати свої маркетингові зусилля.
Визначення ємності ринку підприємства
Ємність ринку – можливий об’єм реалізації на ньому товару протягом певного проміжку часу. Ємність ринку характеризується потенційною ємністю (максимально можливою) та часткою ринку. Частка ринку визначається як відношення об’єму продажу товару даного підприємства до потенційно можливої ємності ринку.
Ємність ринку розраховується на основі аналізу тенденцій розвитку галузей, які використовують даний товар, або на основі аналізу тенденцій реалізації товару за попередній період та екстраполяції даних на попередній період.
Загальна ємність в натуральних одиницях визначається за формулою
(2)
де – загальна ємність ринку в натуральних показниках;
– кількість покупців товару, чол.,
– кількість покупок здійснених середнім покупцем, шт.
=400040*3=1200120 (шт.)
Оцінка конкурентноздатності товару підприємства
Конкурентноздатність - це сукупність якісних та вартісних характеристик товару, які з точки зору покупця є суттєвими і забезпечують задоволення конкретних потреб.
Рівень конкурентноздатності можна оцінити за допомогою системи одиничних, групових (зведених) та інтегральних показників.
Одиничний показник - відображає відсоткове відношення дійсної величини параметру до його величини, при якому елемент потреби повністю задовольняється.
Груповий показник - поєднує одиничні показники та показує ступінь задоволення потреби взагалі.
Інтегральний показник - чисельна характеристика конкурентноздатності товару, що є відношенням групового показника за технічними параметрами до групового показника за економічними параметрами.
Визначивши інтегральний показник, його значення порівнюють із нормативним або із значенням інтегрального показника товару-зразка і роблять висновок про конкурентноздатність товару.
До технічних параметрів конкурентноздатності товару відносять: класифікаційні параметри, які визначають належність виробу до певного виду, класу, типу продукції; конструктивні (характеристики конструкторсько-технічних рішень); нормативні (що відповідають міжнародним стандартам, правилам); ергономічні (гігієнічні, антропометричні, фізіологічні, психологічні тощо), які демонструють відповідність товару властивостям людською комплексу; естетичні, які характеризуються єдністю змісту і форми предмета.
До економічних параметрів відносять: енергомісткість та економічність у споживанні сировини на одиницю продукції або здійснюваної роботи; вартість сировини та експлуатаційних матеріалів, безвідходної технології; надійність, періодичність та вартість ремонтів, вартість запасних частин; чисельність обслуговуючого персоналу, його кваліфікація, рівень заробітної плати.
Отже для визначення інтегрального показника конкурентноздатності необхідно:
1. Визначити груповий параметричний показник за технічними параметрами;
Визначити груповий параметричний показник за економічними параметрами;
Визначити інтегральний показник конкурентноздатності;
Порівняти інтегральний показник з еталоном і зробити висновок про рівеньконкурентноздатності товару.
Груповий параметричний індекс по технічних та економічних параметрах визначається залежністю:
(3)
де - значення впливу одиничного показника, долі одиниці;
- параметричний індекс.
Припустимо, що підприємство виготовляє ліс-кругляк. Ліс-кругляк представляє собою круглий ліс довжиною від 2 до 5 м певного діаметру та сорту деревини.
Для визначення групового параметричного індексу за технічними параметрами виберемо 5 параметрів, які характеризують властивості круглого лісу, що мають суттєвий інтерес для споживача. ( табл. 2).
Таблиця 2
Визначення групового параметричного індексу за технічними параметрами
№
п/п
Одиничний показник
Значення %
Значення, долі одиниці
Оцінка
Параме-тричний
індекс
Груповий параме-тричний індекс
1
2
3
4
5
6
7
1.
Діаметр
15
0,15
4
0,75
0,1125
2.
Відповідність міжнородним стандартам
20
0,2
3
0,6
0,12
3.
Якість сировини
30
0,3
5
1
0,3
4.
Сорт деревини
15
0,15
5
1
0,15
5.
Довжина
20
0,2
5
1
0,2
Всього
100
1
-
-
0,8825
Груповий параметричний індекс за технічними параметрами складає 0,8825.
Аналогічно визначимо груповий параметричний індекс за економічними параметрами. До економічних параметрів відносять: ціна виробу, економічність, енергоміскість, безвідходне виробництво, експлуатаційні затрати тощо. Розрахунок проведемо в табличній формі, аналогічно таблиці 2 (табл. 3).
Таблиця 3
Визначення групового параметричного індексу за економічними параметрами
№
п/п
Одиничний показник
Значення %
Значення, долі одиниці
Оцінка
Параме-тричний
індекс
Груповий параме-тричний індекс
1
2
3
4
5
6
7
1.
Ціна
30
0,3
5
1
0,3
2.
Рівень заробітної плати
10
0,1
3
0,6
0,06
3.
Експлуатаційні затрати
20
0,2
4
0,75
0,15
4.
Економічність
30
0,3
4
0,75
0,225
5.
Чисельність обслуговуючого персоналу
10
0,1
3
0,6
0,06
Всього
100
1
-
-
0,795
Груповий параметричний індекс за економічними параметрами складає 0,795.
Розрахуємо інтегральний показник конкурентноздатності товару (К) за формулою:
(4)
де - груповий індекс конкурентноздатності товару за технічними параметрами;
- груповий індекс конкурентноздатності товару за економічними параметрами.
К = 0,8825/0,795 = 1,11
Отримане значення інтегрального показника порівняємо із аналогічним значенням товару зразка. Інтегральний показник конкурентноздатності товару зразка становить 1,04. При порівнянні можемо зробити висновок, що наш товар – ліс-кругляк є більш конкурентноздатним (1,11<1,04), оскільки інтегральний показник конкурентноздатності нашого товару дещо вищий за конкурентно-здатність товару зразка.
Планування ціни на товар підприємства
Ціна є важливим фактором, який визначає об’єми продажу та виручку від реалізації продукції.
При плануванні ціни необхідно досягти такого її рівня, який би забезпечив максимальний прибуток при оптимальному випуску продукції та рівні витрат виробництва. Ціна товару в ринкових умовах формується під впливом попиту та пропозиції. Однак, не виключається участь держави у регулюванні цін на певні види продукції.
Головними факторами, що впливають на формування ціни є: собівартість продукції, особливості товару, що приваблюють покупця, кон’юнктура ринку.
Існують такі методи встановлення ціни на продукцію: на основі витрат виробництва і реалізації продукції; забезпечення беззбитковості; середні витрати плюс прибуток; встановлення ціни орієнтованої на рівень конкуренції; поточної ціни; з орієнтацією на споживача; параметричні методи ціноутворення.
В першу чергу встановимо залежність між ціною на одиницю продукції та попитом на продукцію, тобто рівняння „кривої попиту” (рис. 2).
Рис. 2. Крива попиту
Для встановлення рівняння “кривої попиту” можна використати канонічне рівняння прямої, оскільки, як видно з рис. 2, залежність має лінійний характер.
Канонічне рівняння прямої має вигляд:
Таким чином, щоб встановити залежність між ціною і попитом необхідно взяти дві точки для побудови кривої попиту і визначити параметри лінійного рівняння.
Дані для побудови кривої попиту мають вигляд:
Ціна (Ц), грн.
10
20
30
40
50
Попит (Qp), шт.
32000
24000
16000
8000
0
Візьмемо 1-у та 2-у точки, підставимо у канонічне рівняння прямої, отримаємо:
;
,
,
,
,
Спростивши даний вираз отримаємо:
;
Таким чином параметри лінійного рівняння: ;
Нехай була встановлена залежність:
(5);
де – попит на продукцію (обсяг реалізації), шт.;
– ціна за одиницю продукції, грн.;
– параметри лінійного рівняння.
Прибуток (П) визначається як різниця між доходом (Д) і витратами (В):
П = Д – В (6);
П=315168-243376=71792грн.
Доход (Д) розраховується як добуток обсягу реалізації (N) на ціну за одиницю продукції (Ц):
Д = N * Ц (7);
Д=40,2*7840=315168 грн
Витрати (В) складаються з постійних та змінних затрат:
В = ВЗМ * N + ВПОСТ (8);
В=30,4*7840+5040=243376грн.
де ВЗМ – змінні затрати на виробництво і реалізацію одиниці продукції, грн;
N – обсяг реалізації, шт.;
ВПОСТ - постійні затрати підприємства, див. вихідні дані.
З формул (6), (7), (8) отримаємо:
П = N * Ц – ВЗМ * N – ВПОСТ (9);
П=40,2*7840-(30,4*7840+5040)=71792грн.
Підставивши у (9) замість N вираз (5) отримаємо залежність прибутку від ціни:
П = f (Ц) = а * Ц2 + в * Ц – ВЗМ * а * Ц – ВЗМ * в – ВПОСТ =
=а * Ц2 + (в – ВЗМ * а)Ц – (ВЗМ * в + ВПОСТ) (10);
Необхідно визначити, при якому значенні Ц функція П = f (Ц) (10) досягне свого максимального значення. Тобто необхідно дослідити функцію П = f (Ц) на максимум. Для цього знайдемо похідну функції П = f (Ц):
П’ = 2аЦ + (в – ВЗМ * а) (11);
Як відомо функція досягає своїх максимальних і мінімальних значень у точках (критичні точки), в яких похідна дорівнює нулю. Тому прирівняємо вираз (11) до нуля і відшукаємо значення Ц, при якому П набуває максимального значення:
2аЦ + (в – ВЗМ * а) = 0 (12);
зобразимо графічно:
Рис. 3. Залежність прибутку від ціни на продукцію
Отже, ціна товару, яка б забезпечила максимальний прибуток при оптимальному випуску продукції та рівні витрат виробництва, буде рівна:
грн.
Таким чином підприємство буде отримувати максимальний прибуток при реалізації товару за ціною 40,2 грн.
Прогнозування об’ємів продажу товарів підприємства
Необхідно зазначити, що точних методів визначення майбутнього об’єму продажу товарів не існує. В попередньому розділі ми визначили ціну, при якій буде досягнуто максимального прибутку. Маючи залежність N=а*Ц+в (5), можна отримати приблизне значення обсягу реалізації продукції в плановому році в натуральних одиницях:
N=а*40,2+б
Висновок до розділу І
Провівши ряд розрахунків у розділі І. ми з’ясували, що обсяг реалізації продукції у плановому році в натуральних одиницях, приблизно складатиме 7840 шт., при ціні 40,2 грн., яка забезпечує максимальний прибуток. Також визначили, що ємність ринку складає 1200120 шт, яка розраховується на основі аналізу тенденцій розвитку галузей, які використовують даний товар, або на основі аналізу тенденцій реалізації товару за попередній період та екстраполяції даних на попередній період. При аналізі зовнішнього середовиша визначили, що найбільшу загрозу для підприємства серед факторів зовнішнього середовища становлять конкурентні чинники. Також велику загрозу являють собою ринкові фактори. Політичні фактори здійснюють на підприємство нейтральний вплив. До того ж підприємство має великі технологічні, соціальні та економічні можливості. Рівень конкурентоздатності продукції підприємства вищий ніж товару зразка.
Розділ 2. Планування використання ресурсів підприємства для виконання виробничої програми
2.1. Планування виробничої програми підприємства
Виробнича програма визначає необхідний обсяг виробництва продукції в плановому періоді, який відповідає товарній номенклатурі, якості, вимогам плану продажу. Вона обґрунтовує завдання по введенню нових виробничих потужностей, потребу в матеріальних ресурсах, чисельності персоналу, транспорті.
Виробнича програма складається з двох розділів: плану виробництва продукції в натуральних показниках, плану виробництва у вартісному виразі.
План виробництва продукції в натуральному виразі приводить показники випуску продукції визначеної номенклатури, асортименту, якості в фізичних одиницях виміру (тонах, м2, м3, шт.).
План виробництва продукції у вартісному виразі містить наступні показники: реалізована продукція (валовий дохід), товарна продукція, валова продукція.
Реалізованою рахують продукцію, яка оплачена покупцем або збутовою організацією.
Плановий обсяг реалізованої продукції визначається за формулою:
, (13)
де - обсяг товарної продукції і-го виду в оптових цінах підприємства.
- сальдо залишків готової продукції і-го виду на складі підприємства на початок і кінець планового періоду.
- сальдо залишків готової продукції і-го виду, відвантаженої, але не оплаченої споживачем на початок і кінець планового періоду.
п – кількість видів товарної продукції.
Розрахуємо план випуску продукції в натуральних показниках в плановому році (QВіПЛ). Її величину приймаємо рівною на 10% відсотків більшою за плановий обсяг реалізації продукції (N):
(14);
де N – плановий обсяг продажу продукції в натуральних показниках;
План випуску продукції в натуральних показниках в плановому році складатиме: =7840*1,1=8624 шт.
Товарна продукція включає вартість: запланованих до випуску готових одиниць товару (прийнятих відділом технічного контролю, укомплектованих, відправлених на склад готової продукції підприємства), призначених для капітального ремонту підрозділів підприємства власними силами, інструментів та оснасток власного виробництва.
Плановий обсяг товарної продукції розраховується за формулою:
, (15);
де QВіПЛ – план випуску і-го виду продукції в натуральних показниках;
Ці – оптова ціна одиниці і-го виду продукції;
n – кількість видів товарної продукції;
QП.Р.і – обсяг послуг та робіт промислового характеру, грн. Приймаємо рівним 20...25 % від плану випуску продукції у вартісних показниках ;
m – кількість видів робіт промислового характеру.
Підставивши відповідні дані, отримаємо:
грн..
Таким чином розрахувавши обсяг товарної продукції, можна розрахувати плановий обсяг реалізованої продукції:
Qпл Р = (416021,76+20400+10400)=446821,76 грн.
Валова продукція включає вартість всієї виготовленої продукції і виконаних робіт чи послуг, в тому числі незавершеного будівництва. Вона оцінюється в порівняних цінах. Обсяг валової продукції розраховується за формулою:
(16);
де QЗ.К., QЗ.П – залишки незавершеного виробництва у вартісному виразі на кінець і початок періоду;
QІ.К., QІ.П. – залишки інструментів і оснастки власного виробництва на кінець і початок періоду.
Обсяг валової продукції складатиме:
грн..
На основі приведених розрахунків складаються форми (див. табл.4, 5).
Таблиця 4
План виробництва і реалізації продукції підприємства в натуральному виразі
Найменування продукції
Кількість продукції в натуральному виразі
Звіт за попередній період (на 5% менше за план)
очікуване виконання (факт)
План
в тому числі по кварталах
1
2
3
4
1. Державне замовлення (5% від Qпл)
1.1.Виробництво профілюючих видів продукції, всього
431,2
431,2
107,80
107,80
107,80
107,80
409,64
в тому числі: - експорт
43,12
10,78
10,78
10,78
10,78
40,96
- нова продукція
86,24
21,56
21,56
21,56
21,56
81,93
2. Продукція, план продажу якої формується підприємством (95% від Qпл)
2.1. Готові вироби, всього
8192,8
6554,24
1638,56
1638,56
1638,56
1638,56
6226,53
в тому числі: - експорт
655,42
163,86
163,86
163,86
163,86
622,65
- нова продукція
655,42
163,86
163,86
163,86
163,86
622,65
2.2. Продукція із давальної сировини
819,28
204,82
204,82
204,82
204,82
778,32
2.3. Роботи промислового характеру і послуги на сторону
163,86
40,96
40,96
40,96
40,96
155,66
2.4. Вироби і напівфабрикати власного виробництва, які включені в товарну і валову продукцію
409,64
102,41
102,41
102,41
102,41
389,16
2.5. Інші види продукції
245,78
61,45
61,45
61,45
61,45
233,49
Всього
8624,00
2156,00
2156,00
2156,00
2156,00
8192,80
Таблиця 5
План виробництва і реалізації продукції у вартісному виразі
Найменування продукції
Кількість продукції в грошовому виразі
В цінах базисного року
В цінах планового року
в тому числі по кварталах
1
2
3
4
1. Державне замовлення (5% від Qпл)
1.1. Виробництво профіл. видів пр.-ції, всього
13334,03
17334,24
4333,56
4333,56
4333,56
4333,56
в тому числі:
- експорт
1333,40
1733,42
433,36
433,36
433,36
433,36
- нова продукція
2666,81
3466,85
866,71
866,71
866,71
866,71
2. Продукція, план продажу якої формується підприємством (95% від Qпл)
2.1. Готові вироби, всього
202677,27
263480,45
65870,11
65870,11
65870,11
65870,11
в тому числі:
- експорт
20267,6
26347,88
6588,97
6588,97
6588,97
6588,97
- нова продукція
20267,6
26347,88
6588,97
6588,97
6588,97
6588,97
2.2. Продукція із давальної сировини
25334,66
32935,06
8233,77
8233,77
8233,77
8233,77
2.3.Роботи промисл. характеру і послуги на сторону
5067,05
6587,17
1646,79
1646,79
1646,79
1646,79
2.4. Вироби і напівфабри-кати власн.в-ва, які включ в тов.і вал. пр-цію
12667,33
16467,53
4116,88
4116,88
4116,88
4116,88
2.5. Інші види продукції
7600,28
9880,36
2470,09
2470,09
2470,09
2470,09
Всього
266680,62
346684,80
86671,20
86671,20
86671,20
86671,20
На основі табл.4 можна сказати, що підприємство спеціалізується на виробництві профілюючих видів сировини, найбільша частка яких припадає на нову продукцію, 43,12 тис.грн припадає на експорт. Продукція профілюючих видів припадає під держзамовлення та рівномірно вироблена по кварталах. План продажу продукції що формується п-вом є значно більшим (6554,24 тис.грн) та включає різні види продукції. Підприємство в основному спеціалізується на давальницькій сировині. Визначивши кількість пр-ції виробленої п-вом у грошовому виразі (табл.5), а саме в цінах план.року, вартість пр-ції складає 266680,62 тис.грн. Враховуючи вплив індексу цін, вартість пр-ції збільшилась до 346684,80 тис.грн.
2.2. Планування виробничої потужності підприємства
Виробнича потужність підприємства – це потенційно максимально можливий випуск продукції необхідної якості в номенклатурі, передбаченій на плановий період при повному використанні обладнання та виробничих площ при заданому режимі роботи, прийнятій технології та організації праці.
Діюча потужність підприємства (цеху, лінії) відображає потенційну здатність виготовити протягом календарного періоду максимально можливу кількість продукції, передбачену планом номенклатури.
Діючу потужність характеризують декілька показників: потужність на початок планового періоду (вхідна); потужність на закінчення планового періоду вихідна); середньорічна потужність.
Середньорічна потужність ()обчислюється як середньозважена величина, додаванням до вхідної потужності середньорічного приросту і відніманням середньорічного вибуття потужностей, тобто за формулою:
(17)
де - вхідна виробнича потужність;
- приріст („+”) або вибуття („– ”) виробничих потужностей в і-му місяці;
і – номер місяця.
Розрахуємо середньорічну потужність:
9960+[-60(12-1)-160(12-2)+140(12-3)+340(12-4)-460(12-5)-
-610(12-6)-160(12-7)-460(12-8)-210(12-9)-310(12-10)-360(12-11)-710(12-12)=9168 шт..
Таким чином середньорічна потужність () складає 9168 од.
При цьому вихідна потужність (яка буде вхідною в наступному році) розраховується за формулою:
(18)
9960+(-60-160+140+340-460-610-160-460-210-310-360-710=6940 од.
Кінцева вихідна потужність підприємства, яка буде початковою на майбутній плановий період становитиме 6940 од.
2.3. Розрахунок балансу часу при плануванні виробничої програми
На виробничу програму в основному впливає фонд часу роботи виробничого обладнання, який залежить від режиму роботи підприємства. Планування фонду робочого часу (ФРЧ) здійснюється з метою визначення кількості робочих днів (годин), що будуть фактично відпрацьовані одним працівником або одиницею обладнання протягом планового року. Визначення планового ФРЧ здійснюється у табличній формі (табл. 6):
Таблиця 6
Баланс робочого часу на 2011 рік
№
п/п
Показник
Фонд часу
працівника
підприємства
1.
Загальна кількість календарних днів
365
365
2.
Кількість неробочих днів:
в т. ч. святкових
вихідних
113
8
105
113
8
105
3.
Кількість календарних робочих днів (номінальний фонд робочого часу)
252
252
4.
Невиходи на роботу, всього:
чергові і додаткові відпустки
відпустки по вагітності
виконання державних обов’язків
через хворобу
навчання
неявка з дозволу адміністрації
прогули
простої
26
0
6
2
12
3
1
0
-
-
-
-
-
-
-
1