Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра обліку і аудиту
Курсова робота
з дисципліни
«Фінансовий облік ІІ»
на тему:
«Організація та методика обліку активів, зобов’язань, капіталу, доходів та витрат підприємств, організацій та установ на прикладі Товариства з обмеженою відповідальністю Монтажного управління „Укрелектромонтаж”»
Підготувала:
студентка ФЕіП
групи ОіА-36
Мороченець Л.П.
Перевірила:
Мосійчук М. М.
Рівне-2010
Зміст
Вступ 3
1.Організаційно-правова характеристика підприємництва та її вплив на організацію бухгалтерського обліку та фінансової звітності 4
2.Організація та вимоги до первинного обліку 9
3.Аналітичний і синтетичний облік господарських операцій підприємництва 13
3.1.Облік активів 15
3.1.1.Облік необоротних активів 15
3.1.2.Облік оборотних активів 19
Облік зобов’язань 24
3.2.1. Облік поточних зобов’язань за товари, роботи, послуги………….24
3.2.2 Облік розрахунків з оплати праці 25
3.2.3 Облік розрахунків зі страхування 30
3.2.4. Облік розрахунків з бюджетом 32
3.3. Облік власного капіталу 35
3.4. Облік доходів 37
3.5. Облік витрат 38
4. Склад та порядок формування фінансових звітів підприємства 42
5.Індивідуальне завдання 45
Висновки 50
Список використаної літератури 52
Додатки…………………………………………………………………………. 53Вступ
Нині є досить актуальною тема, пов’язана з веденням обліку на підприємствах, адже ми можемо дослідити і вивчити основні фінансово-господарські операції даного підприємства і в загальному зробити висновок про його діяльність в цілому.
Бухгалтерський облік забезпечує виконання планових завдань і досягнення запланованих показників діяльності підприємства шляхом здійснення їх порівняння, а також надає керівництву інформацію, яка необхідна для здійснення контролю, планування та прийняття управлінських рішень.
Завдання курсової роботи з фінансового обліку полягає у наступному:
- систематизувати, розширити, закріпити теоретичні знання та практичні навички ведення бухгалтерського обліку, набуті під час вивчення курсів «Фінансовий облік І» та «Фінансовий облік ІІ»;
- перевірити вміння застосовувати ці знання для оцінки постановки обліку на конкретному підприємстві і розробки позицій щодо її вдосконалення;
- розвинути навички самостійної роботи і використання отриманих знань з організації та методики наукових досліджень у вирішенні завдань, поставлених у курсовій роботі.
Об’єктом дослідження виступає товариство з обмеженою відповідальністю Монтажне управління „Укрелектромонтаж” ( надалі ТОВ МУ „УЕМ”) . Розташоване у м. Кузнецовську підприємство є спеціалізованим монтажним підприємством, яке має ліцензію на будівельну діяльність, що видана Мінбудівництва архітектури та житлово- комунального господарства.
Дана курсова робота складається із вступу, п’яти розділів, висновків, списку використаної літератури та додатків.
У першому розділі вивчається організаційно-правова характеристика підприємства та її вплив на організацію бухгалтерського обліку та фінансової звітності.
У другому розділі визначається організація та вимоги до первинного обліку, описується порядок відображення господарських операцій з об’єктом обліку в первинних документах.
У третьому розділі вивчається економічна характеристика об’єкту обліку та наводиться визначення об’єкту обліку.
У четвертому розділі досліджується порядок формування відповідних показників фінансової звітності на підставі даних обліку.
У п’ятому розділі курсової роботи виконується індивідуальне завдання. Суть якого полягає в складанні на підставі головної книги Журналу господарських операцій.
Дослідження та вивчення переліку запропонованих розділів допоможе детальніше ознайомитися з введенням бухгалтерського обліку на даному підприємстві, а також закріпити практичні знання для проведення детальніших розрахунків в даній курсовій роботі.
1.Організаційно-правова характеристика ТОВ МУ „УЕМ” та її вплив на організацію бухгалтерського обліку та фінансової звітності
Товариство з обмеженою відповідальністю Монтажне управління „Укрелектромонтаж” (ТОВ МУ „УЕМ” ) створене у відповідності з Законами України “Про підприємства”, ”Про підприємництво”, ”Про власність”,” Про зовнішньоекономічну діяльність” на підставі договору про заснування товариства від 26.05.2006 року.
Товариство є юридичною особою, має права та обов’язки і здійснює свою діяльність згідно дійсного Статуту (див. дод. 1) та чинного законодавства. Товариство має самостійний баланс, розрахункові та валютні рахунки в банківських установах, володіє основними та оборотними коштами, має печатку та штамп зі своєю назвою, а також інші реквізити.
Підприємство здійснює свою діяльність згідно чинного законодавства на всій території України, а також за кордоном.
Місце знаходження товариства: 34400, Будівельний майданчик 1, м. Кузнецовськ, Рівненської області, Україна.
Товариство створене з метою одержання прибутку (комерційна діяльність), розширення ринку товарів і послуг, забезпечення суспільних потреб, соціальних та економічних інтересів учасників Товариства та членів трудового колективу.
Предметом діяльності ТОВ МУ «УЕМ» є:
1.Монтажні роботи;
2.Електромонтажні роботи;
3.Будівництво завершених будівель; цивільне будівництво;
4.Будівництво (виконання будівельних і монтажних робіт під час нового будівництва, розширення, реконструкції, переобладнання, реставрації та ремонту будівель і споруд);
5.Монтаж і встановлення збірних конструкцій;
6. Монтаж металевих конструкцій;
7.Загальне будівництво будівель (нові роботи, роботи з заміни, реконструкції та відновлення);
8.Діяльність автомобільного вантажного транспорту;
9.Виробництво теслярських та столярних виробів;
10.Оптова торгівля і посередництво в торгівлі;
11.Оптова та роздрібна реалізація продукції власного та невласного виробництва, комісійна і комерційна торгівля (в т. ч. через мережу власних магазинів, складів, баз, тощо );
12.Інші види оптової торгівлі;
13.Оптова торгівля лісоматеріалами і будівельними матеріалами;
14.Експорт-імпорт сировини, матеріалів та обладнання, комплектуючих та запасних частин, робіт та послуг, товарів народного споживання тощо;
15.Організація комерційних, учбових, наукових та тому подібних семінарів, симпозіумів,, курсів, виставок;
16.Виробництво та закупівля товарів народного споживання і подальша їх реалізація в Україні та за кордоном;
17.Створення та впровадження нової техніки та технології, науково-технічної продукції, ноу-хау та проведення пов’язаних з цим дослідних та проектних робіт.
Організаційна структура ТОВ МУ «УЕМ» відображена на рис.2.1.
Рис.1.1. Організаційна структура підприємства
Організація бухгалтерського обліку – цілеспрямована діяльність із створення та вдосконалення системи економічної інформації про всі аспекти діяльності підприємства та його господарські операції, що забезпечує прийняття обґрунтованих управлінських рішень.
ТОВ МУ „УЕМ” відноситься до малих підприємств і має спрощену форму обліку:
середньооблікова чисельність працівників за звітний рік не перевищує 50 осіб;
обсяг річного валового доходу - не більше 70 млн. гривень.
Наказом Міністерства фінансів України №112 від 31.05.1996р. було затверджено «Вказівки про склад та порядок заповнення облікових регістрів малих підприємств».
Вказівками передбачено, що підприємство самостійно вибирає форму бухгалтерського обліку із затверджених відповідними органами , виходячи із потреб свого виробництва і управління, їх складності і чисельності працівників. ТОВ МУ „УЕМ” використовує форму бухгалтерського обліку з використанням регістрів обліку майна малого підприємства. Крім того підприємство веде паралельно податковий облік.
Забезпечення бухгалтерського обліку товариства здійснює головний бухгалтер, який у своїй роботі керується Конституцією України, Законами України, Бюджетним кодексом України, актами Президента України, Положенням про управління, положень ( стандартів ) бухгалтерського обліку, наказом про облікову політику підприємства.
Бухгалтерія виконує функції:
забезпечення збору достовірності поточної інформації про хід господарської діяльності підприємства, контроль за здійсненням окремих операцій безпосередньо в період їх виконання, збору даних бухгалтерського обліку, який базується на первинних документах, складанні фінансової, податкової та статистичної звітності;
забезпечення керівництва та структурні підрозділи інформацією, яка необхідна для здійснення контролю, планування і прийняття оперативних управлінських рішень;
здійснення заходів з питань удосконалення стилю і методів роботи, зміцнення трудової дисципліни, впровадження передових форм і методів бухгалтерського обліку, комп’ютеризації облікових операцій;
здійснення контролю за надходженням коштів і правильним їх використанням;
своєчасність обліку, точність і об’єктивність, повнота і аналітичність облікових даних, якісність і доступність, порівняння показників обліку з показниками плану.
Будь-які господарські операції відображаються на місці їх здійснення у відповідних бухгалтерських документах, таку реєстрацію господарських операцій називають первинним обліком, який є основою бухгалтерського обліку.
Господарські операції відображаються у бухгалтерському обліку методом їхнього суцільного безперервного документування. Записи в бухгалтерському обліку здійснюються на підставі первинних документів.
На підставі даних первинних бухгалтерських документів інформацію про здійснені установою господарські операції згруповують в облікові регістри—у носії спеціального формату у вигляді відомостей, журналів, книг тощо, для хронологічного, систематичного нагромадження та узагальнення інформації.
Перенесення інформації з первинних документів до облікових регістрів здійснюється в міру її надходження але не пізніше від терміну що забезпечує своєчасну виплату заробітної плати, складання бухгалтерської статистичної звітності, декларацій і розрахунків. У бухгалтерських регістрах систематизують дані про стан та операції з економічно однорідними об’єктами обліку в системі бухгалтерських рахунків за звітний період.
За обсягом змісту бухгалтерські регістри поділяються на синтетичні та аналітичні. Синтетичні—регістри, в яких облік ведеться за синтетичними рахунками. Аналітичні—регістри, в яких облік ведеться за аналітичними рахунками. В аналітичних облікових регістрах дані подаються в натуральних, трудових і вартісних вимірах.
Бухгалтерський облік в Товаристві з обмеженою відповідальністю Монтажному управлінні „Укрелектромонтаж”, ведеться методом подвійного запису за певною формою, тобто кожна господарська операція реєструється в облікових регістрах за дебетом одного та за кредитом іншого рахунку на однакову суму. Відповідно до чинного законодавства та специфіки на підприємстві ТОВ МУ „УЕМ” ведеться з використанням регістрів обліку майна малого підприємства.
Облікові регістри складаються щомісяця та підписуються виконавцями та головним бухгалтером. Інформація про господарські операції підприємства за звітний період з облікових регістрів переносяться у оборотну відомість і використовується для складання балансу та фінансової і статистичної звітності .
Малі підприємства, на балансі яких обліковуються власні основні засоби, виробничі запаси, товари і готова продукція та які здійснюють за місяць понад 100 господарських операцій, ведуть бухгалтерський облік з використанням таких облікових регістрів:
- Відомість обліку основних засобів, нарахованих амортизаційних відрахувань (зносу) – форма № В-1;
- Відомість обліку виробничих запасів, готової продукції і товарів – форма № В-2;
- Відомість обліку витрат на виробництво – форма № В-3;
- Відомість обліку грошових коштів і фондів – форма № В-4;
- Відомість обліку розрахунків та інших операцій – форма № В-5;
- Відомість обліку реалізації – форма № В-6;
- Відомість обліку розрахунків з постачальниками – форма № В-7;
- Відомість обліку заробітної плати – форма № В-8;
- Відомість (шахматна) – форма № В-9.
Сума по будь-якій операції записується у двох відомостях одночасно: у першій – по дебету рахунка, з наведенням шифру рахунку, який кредитується (у графі „Кореспондуючий рахунок”), а у другій – по кредиту рахунку з аналогічним записом шифру рахунку, що дебетується. В обох відомостях у графі „Зміст операції” записується на підставі форм первинної облікової документації з змістом здійсненої операції або пояснення, шифри та інше.
Залишки по окремих відомостях повинні співставлятися з відповідними даними первинних документів, на підставі яких були зроблені записи (звіт касира, виписки банку).
Дані про фінансово-господарську діяльність малого підприємства за місяць з усіх відомостей переносяться до відомості форми № В-9, на підставі якої складається оборотна відомість.
На підприємстві запроваджено бухгалтерську програму «1С:Бухгалтерія» .Проте у зв’язку з тим, що дана програма не відповідає потребам, використовується і ручна система обліку.
Положення ( стандарт) 25 установлює зміст і форму Фінансового звіту суб’єкта малого підприємництва в складі балансу ( форма № 1-м) і Звіту про фінансові результати ( форма № 2-м) та порядок заповнення статей.
2.Організація та вимоги до первинного обліку
Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Тобто, без наявності первинного документу бухгалтер не має права відображати господарську операцію в бухгалтерському обліку.
Первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. До п.2 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" "Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити:
- назву документа (форми);
- дату і місце складання;
- назву підприємства, від імені якого складено документ;
- зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;
- посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;
- особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Залежно від характеру операції та технології обробки даних до первинних документів можуть бути включені додаткові реквізити:
- ідентифікаційний код підприємства, установи з Державного реєстру,
- номер документа,
- підстава для здійснення операцій,
- дані про документ, що засвідчує особу-одержувача, тощо.
Первинні документи складаються на бланках типових форм, затверджених Міністерством статистики України, а також на бланках спеціалізованих форм, затверджених міністерствами і відомствами України. Документування господарських операцій може здійснюватись з використанням виготовлених самостійно бланків, які повинні обов'язково містити реквізити типових або спеціалізованих форм. Додаткові вимоги до порядку створення первинних документів про касові і банківські операції, рух цінних паперів, товарно-матеріальних цінностей та інших об'єктів майна передбачаються іншими нормативними актами.
Записи у первинних документах, облікових регістрах повинні здійснюватися тільки у темному кольорі чорнилом, пастою кулькових ручок, за допомогою друкарських машинок, принтерів, засобів механізації та іншими засобами, які б забезпечили збереження цих записів протягом установленого терміну зберігання документів та запобігли внесенню несанкціонованих і непомітних виправлень. Усі первинні документи, облікові регістри і бухгалтерська звітність повинні складати українською мовою. Вільні рядки в первинних документах підлягають обов'язковому прокреслюванню.
Керівник підприємства забезпечує фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій, що були проведені, у первинних документах та виконання всіма підрозділами, службами і працівниками правомірних вимог головного бухгалтера щодо порядку оформлення та подання для обліку відомостей і документів.
Керівником затверджується перелік осіб, які мають право давати дозвіл (підписувати первинні документи) на здійснення господарської операції, пов'язаної з відпуском (витрачанням) грошових коштів і документів, товарно-матеріальних цінностей, нематеріальних активів та іншого майна. Такий перелік доцільно оформлювати наказом по підприємству.
Кількість осіб, які мають право підписувати документи на здійснення операцій з видачею особливо дефіцитних товарів і цінностей, бланків суворої звітності, повинно бути обмежено.
На підприємстві всі документи, пов’язані з фінансово-господарською діяльністю (чеки, платіжні доручення, розрахунково-платіжні та платіжні відомості, документи на видання ТМЦ тощо) підписує (візує) керівник і головний бухгалтер, документи без підпису одного з них є недійсними і не приймаються до виконання.
Первинні документи підлягають обов'язковій перевірці працівниками, які ведуть бухгалтерський облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов'язкових реквізитів та відповідність господарської операції діючому законодавству, логічна ув'язка окремих показників.
Забороняється приймати до виконання первинні документи на операції, що суперечать законодавчим і нормативним актам, встановленому порядку приймання, зберігання і витрачання грошових коштів, товарно-матеріальних цінностей та іншого майна, порушують договірну і фінансову дисципліну, завдають шкоди державі, власникам, іншим юридичним і фізичним особам. Такі документи повинні бути передані головному бухгалтеру підприємства для прийняття рішення.
Первинні документи, що пройшли обробку, повинні мати відмітку, яка виключає можливість їх повторного використання: при ручній обробці - дату запису в обліковий регістр, а при обробці на обчислювальній установці - відтиск штампу оператора, відповідального за їх обробку.
Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Операції в іноземній валюті відображаються також у валюті розрахунків та платежів по кожній іноземній валюті окремо. Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на перше число кожного місяця.
Регістри бухгалтерського обліку повинні мати:
- назву,
- період реєстрації господарських операцій,
- прізвища і підписи або інші дані, що дають змогу ідентифікувати осіб, які брали участь у їх складанні.
Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.
Перелік форм первинної облікової документації ТОВ МУ „УЕМ” наведено в табл. 2.1.
Таблиця 2.1
Перелік форм первинної облікової документації
(ТОВ МУ „УЕМ”)
Зміст господарської операції (призначення документа)
Назва документа
Код
Організаційно-розпорядчі документи, які є підставою для оформлення документа
1
2
3
4
1. Прийом на роботу
Особова картка
-
Наказ про прийняття на роботу
2. Облік використання робочого часу
Табель обліку використання робочого часу (див.дод.29)
-
Накази
3. Нарахування заробітної плати та відображення утримання до фондів
Розрахунково-платіжна відомість, лікарняний листок
-
4. Розрахунки з підзвітними особами
Звіт про використання коштів наданих на відрядження або під звіт
(див.дод.26), прибутковий касовий ордер (див.дод.19)
-
Наказ про направлення у відрядження
5. Оформлення видачі готівки з каси
Видатковий касовий ордер (див.дод.29)
ВКО-2
6. Списання запасів
Акт на списання
-
Наказ про призначення комісії для списання запасі
7. Отримано запаси та МШП від постачальника
Накладна (див.дод.24)
-
Договір
8.Отримано готівку з банку
Прибутковий касовий ордер
(див.дод.19)
ПКО-1
продовження таблиці 2.1
1
2
3
4
9.Розрахунки за товарними та нетоварними платежами
Платіжне доручення
(див.дод.18)
ПД
Договір
10.Рух коштів на рахунку в банку
Виписка банку
(див.дод.21)
-
Договір розрахунково – касового обслуговування
11. Надходження основних засобів
Акт прийому-передачі основних засобів, інвентарна картка обліку основних засобів (див.дод.14)
-
13. Ведення в експлуатацію нематеріальних активів
Акт введення об’єкта права інтелектуальної власності у складі нематеріальних активів
-
3.Аналітичний і синтетичний облік господарських операцій підприємства
Документування господарських операцій, складання і первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку малі підприємства здійснюють відповідно до Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995р. №88 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995р. № 168/704.
Господарські операції відображаються в регістрах бухгалтерського обліку за той звітний період, в якому операції відбулися. Інформація про господарські операції з регістрів бухгалтерського обліку використовується для складання фінансової звітності, інвентаризаційної та аналітичної роботи.
Формою бухгалтерського обліку в ТОВ МУ “Укрелектромонтаж» є спрощена форма бухгалтерського обліку, яка передбачає використання Журналу обліку господарських операцій. В Журналі обліку господарських операцій записи здійснюються на підставі первинних та зведених облікових документів, журналів, відомостей нарахування заробітної плати та амортизації тощо з відображенням суми операції на рахунках бухгалтерського обліку.
В облікових регістрах синтетичного й аналітичного обліку забезпечується роздільний облік грошових коштів, товарно-матеріальних цінностей, доходів і видатків. Сувора регламентація облікових записів здійснюється на рівні не тільки синтетичного обліку (синтетичних рахунків і субрахунків), а й аналітичного.
Характерною особливістю даної форми є також пристосованість окремих регістрів синтетичного й аналітичного обліку до вимог звітності.
В загальному взаємозв’язок регістрів аналітичного та синтетичного обліку представлений в таблиці 3.1.
Таблиця 3.1.
Регістри аналітичного та синтетичного обліку ТОВ МУ «УЕМ»
Зміст господарської операції
Назва регістру синтетичного обліку
Назва регістрів аналітичного обліку
1
2
3
Облік готівки і грошових документів
Відомість 1-м
Виписки банку, касова книга
Облік запасів
Відомість 2-м
Накопичувальні відомості по запасах,
Звіти, аркуші розшифровок
Облік розрахунків з
оплати праці
Відомість 3-м
Розрахунково – платіжна відомість
Облік розрахунків з дебіторами і кредиторами, за податками й платежами, довгострокових зобов’язань і доходів майбутніх періодів
Відомість 3-м
Відомість в розрізі по кожному дебітору, кредитору
продовження таблиці 3.1
1
2
3
Облік необоротних активів та амортизації
Відомість 4-м
Відомість по кожному виду нематеріальних активів
Облік капітальних і фінансових інвестицій та інших необоротних активів
Відомість 4-м
Відомість по кожному виду нематеріальних активів
Облік витрат
Відомість 5-м
Первинні облікові документи, аркуши розшифровок витрат
Облік витрат на виробництво
Відомість 5-м
Первинні облікові документи, аркуши розшифровок витрат
Облік доходів і фінансових результатів
Відомість 5-м
Первинні облікові документи, аркуши розшифровок доходів
Облік власного капіталу, витрат майбутніх періодів, забезпечень майбутніх витрат і платежів
Відомість 5-м
Розшифровка по статутному фонду, витрат майбутніх періодів
Оборотно-сальдова відомість
Підсумкові записи із всіх відомостей.
Вимоги до визнання, підходи до класифікації та оцінка відповідних статей в обліку та фінансовій звітності представлена в таблиці 3.2.
Таблиця 3.2
Вимоги до оцінки в обліку та звітності в ТОВ МУ «УЕМ»
Вид об’єкта обліку
Оцінка
В обліку
В звітності
1
2
3
1. Основні засоби
Первісна вартість
Залишкова вартість
2. Нематеріальні активи
Первісна вартість
Залишкова вартість
3.Виробничі запаси
Первісна вартість
Первісна вартість або чиста вартість реалізації
4. Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги
Первісна вартість(сума погашення)
Чиста реалізаційна вартість
5. Розрахунки з іншими дебіторами
Первісна вартість(сума погашення)
Чиста вартість реалізації
6.Витрати майбутніх періодів
Сума витрат, що мали місце протягом поточного звітного періоду але належать до наступного
Сума витрат, що мали місце протягом поточного звітного періоду але належать до наступного
7.Розрахунки з постачальниками та підрядниками
Сума заборгованості постачальникам і підрядникам за матеріальні цінності, виконані роботи та отримані послуги.
Сума погашення
8.Розрахунки за податками і платежами
Сума заборгованості підприємства за податками і платежами
Сума погашення
продовження таблиці 3.2
9.Розрахунки зі страхування
Сума заборгованості підприємства за відрахуваннями до пенсійного фонду, на соціальне страхування, страхування майна підприємства
Сума погашення
10.Розрахунки з оплати праці
Сума заборгованості підприємства з оплати праці
Сума погашення
На ТОВ МУ «УЕМ» використовується робочий план рахунків, який наведений в додатку 4.
3.1. Облік активів
Облік необоротних активів
Необоротні активи являють собою сукупність матеріально-речових і нематеріальних цінностей та об’єктів, які належать підприємству, забезпечуючи його функціонування, і мають очікуваний термін корисної дії чи експлуатації понад один рік.
У необоротні активи підприємства входять:
основні засоби;
нематеріальні активи;
Для здійснення своєї діяльності ТОВ МУ „УЕМ” необхідні засоби та матеріальні умови. У бухгалтерському обліку засоби праці виділено в окремий об’єкт обліку, що має назву „основні засоби підприємства”.
Основні засоби – матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або поставки товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний термін корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).
До основних засобів належать матеріальні активи, що їх утримує підприємство з метою використання в процесі надання нематеріальних послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року і вартість яких становить більше 1000 грн. за одиницю (комплект).
Відповідно до наказу «Про організацію бухгалтерського обліку та облікову політику » ( див. дод. 9) ТОВ МУ „УЕМ” застосовує при нарахуванні амортизації основних засобів – податковий метод.
Згідно із Законом України „Про оподаткування прибутку підприємств” №334/94-РВ від 28.12.1994р. (із змінами та доповненнями) передбачено поділ основних засобів на слідуючи групи:
1 група – будівлі, споруди, їх структурні компоненти та передавальні пристрої, в тому числі житлові будинки та їх частини (квартири і місця загального користування), вартість капітального покращення земель. До першої групи в ТОВ МУ «УЕМ» відносять: навіс, вагон-гуртожиток.
2 група – автомобільний транспорт та вузли (запасні частини) до нього, меблі , побутові електронні, оптичні, електромеханічні прилади та інструменти, інше конторське (офісне ) обладнання, устаткування та прилади до них. До другої групи в ТОВ МУ «УЕМ» відносять: автомобіль , станок універсальний, ГАЗ-3110, автомобіль МАЗ- 53371, станок шліфувально- роздаточний, деревообробний верстат, монтажний верстат.
3 група – будь-які інші основні фонди, не включені до груп 1,2,4 . До третьої групи в ТОВ МУ «УЕМ» відносять: випрямляч ВДУ-506С, фен промишленний, установка Київ-5.
4 група – електронно-обчислювальні-машини, інші машини для автоматичної обробки інформації, їх програмне забезпечення, пов’язані з ними засоби зчитування або друку інформації, інші інформаційні системи, телефони (у тому числі сотові ) мікрофони і рації, вартість яких перевищує вартість малоцінних предметів. . До четвертої групи в ТОВ МУ «УЕМ» відносять: комп’ютер CELERON-1200.
Річна норма амортизації для 1 групи – 5%, 2 групи – 25%, 3 групи – 15%, 4 групи – 60%.
У відомості обліку основних засобів, нарахованих амортизаційних відрахувань (зносу) дані записуються по рахунках 10, 12 позиційним способом по кожному об’єкту окремо. Щомісячно при наявності руху основних засобів визначаються суми оборотів і виводиться залишок основних засобів на кінець місяця.
Рух основних засобів у межах підприємства у відомості не відображається. Для контролю за сумами нарахованої амортизації (зносу) по всіх основних засобах у відомості заповнюються відповідні графи обліку амортизації наростаючим підсумком.
В момент введення об’єкта в експлуатацію фіксується його первісна вартість — фактична вартість основних засобів, яка сформувалася в результаті їх будівництва чи придбання. Закінчені будови і споруди включаються до складу основних засобів у повній сумі всіх здійснених на них витрат, а заново придбані основні засоби — у сумі їх придбання за договірними цінами без транспортно-заготівельних витрат і ПДВ.
Оскільки будівництво і придбання основних засобів здійснюється в різний час за неоднакового рівня цін, тарифів, норм, розцінок, однорідні об’єкти основних засобів мають різну первісну вартість. Індексація основних засобів приводить до виникнення відновлювальної вартості, тобто вартості об’єктів виходячи з існуючих на даний момент економічних умов їх відтворення.
У подальшому відновлювальна вартість розглядається як первісна. Балансова вартість являє собою різницю між первісною вартістю і зносом основних засобів. Усі три види оцінки тісно пов’язані між собою, виникають у певний момент і мають своє призначення.
Первісна і відновлювальна вартості основних засобів — величини відносно постійні і застосовуються для відображення наявності та руху основних засобів.
Загальні вимоги щодо списання основних засобів з балансу підприємства, вибуття основних засобів може відбуватися внаслідок:
продажу (відчуження) надлишкового, непотрібного, не використовуваного обладнання транспортних засобів та інших об’єктів;
ліквідації;
безоплатного передавання ;
переведення до складу оборотних активів (малоцінних та швидкозношуваних предметів, інших запасів);
Своєю чергою списання основних засобів може відбуватися внаслідок:
- повного фізичного зношення і непридатності для подальшого використання;
- моральної застарілості;
- несправності, знищення, псування, з вини осіб, відповідальних за збереження та використання засобів;
- знищення або псування засобів внаслідок пожежі, стихійного лиха;
- недостачі, виявленої під час інвентаризації.
Рахунок 10 «Основні засоби» призначено для обліку та узагальнення інформації про наявність та рух власних або отриманих на умовах фінансового лізингу об’єктів і орендованих цілих майнових комплексів, які віднесені до складу основних засобів, а також об’єктів інвестиційної нерухомості.
Рахунок 10 на ТОВ МУ «УЕМ» має такі субрахунки: 103 «Будинки та споруди», 104 «Машини та обладнання», 105 «Транспортні засоби», 106 «Інструменти, прилади та інвентар».
На субрахунку 103 «Будинки та споруди» ведеться облік наявності та руху будинків, споруд, їх структурних компонентів та передавальних пристроїв, а також житлових будівель.
На субрахунках 104 «Машини та обладнання» , 105 «Транспортні засоби», 106 «Інструменти, прилади та інвентар» ведеться облік відповідно машин та обладнання, Транспортних засобів, інструментів, приладів та інвентарю.
Нематеріальний актив – немонетарний актив, який не має матеріальної форми, може бути ідентифікований та утримується підприємством з метою використання протягом періоду більше одного року для виробництва, торгівлі, в адміністративних цілях чи надання в оренду іншим особам. до нематеріальних активів включаються розробка, тобто застосування підприємством результатів досліджень та інших знань для проектування та планування нових або значно вдосконалених матеріалів, приладів, продуктів, процесів, систем або послуг до початку їхнього серійного виробництва чи використання.
Сума дооцінки залишкової вартості об’єкта нематеріальних активів відображається у складі додаткового капіталу, а сума уцінки – у складі витрат звітного періоду, однак при всіх послідуючих уцінки (дооцінки) нематеріальних активів мають бути уточнені раніше зроблені дооцінки (уцінки) цих активів. Придбані (створені) нематеріальні активи зараховуються на баланс підприємства за первинною вартістю, яка складається з ціни (вартості) придбання без торгових націнок, ПДВ, та інших витрат, пов’язаних безпосередньо з їх придбанням і доведенням до стану, в якому вони придатні для використання за призначенням.
Підставою для оприбуткування нематеріальних активів є документи, які описують сам об’єкт чи порядок його використання, а також документи, які підтверджують ті чи інші майнові права.
В бухгалтерському обліку рух нематеріальних активів відображається на рахунку 12 «Нематеріальні активи», по дебету якого відображається придбання, отримання активів, а по кредиту – вибуття.
ТОВ МУ „УЕМ” в своєму розпорядженні має ліцензію, комп’ютерну програму з обліку запасів, реалізації готової продукції, розрахунків із оплати праці та комп’ютерні програми з податкового обліку. В наказі про облікову політику встановлено застосовування прямолінійного методу амортизації нематеріальних активів.
На нематеріальні активи нараховується знос. Його величина визначається за нормами, які розраховуються виходячи з первинної вартості і строків корисного використання цих активів.
Для обліку зносу нематеріальних активів призначений пасивний регулювальний субрахунок № 133 «Знос нематеріальних активів».
Нематеріальні активи можуть списуватися в разі їх вибуття внаслідок продажу, безоплатної передачі, неможливості отримання підприємством економічних вигод від їх утримання.
Кореспонденція рахунків з обліку необоротних активів на ТОВ МУ «УЕМ» відображено в табл.3.3.
Таблиця 3.3
Кореспонденція рахунків з обліку необоротних активів на ТОВ МУ «УЕМ»
№ з/п
Зміст операції
Номери субрахунків
За дебетом
За кредитом
1
2
3
4
Облік необоротних активів
1.
Придбано основні засоби за плату ( без ПДВ)
152
63
2.
Відображена вартість ПДВ, 20%
641
63
3.
Відображена вартість послуг по транспортуванню, монтажу виконані сторонніми організаціями ( без ПДВ)
152
63
4.
Відображена вартість ПДВ, 20%
641
63
5.
Введення об’єкта в експлуатацію
10
152
6.
Нарахована амортизація основних засобів
91,23
131
7.
Придбано нематеріальні активи за плату ( без ПДВ)
154
63
продовження таблиці 3.3
8.
Відображена вартість ПДВ, 20%
641
63
9.
Відображена вартість послуг по транспортуванню, монтажу виконані сторонніми організаціями ( без ПДВ)
154
63
10.
Відображена вартість ПДВ, 20%
641
63
11.
Введення об’єкта в експлуатацію
12
154
12.
Нарахована амортизація нематеріальних активів
92
133
3.1.2. Облік оборотних активів
У процесі діяльності підприємства у складі інших їхніх оборотних активів у кругообігу беруть участь запаси. Різноманітність складу запасів зумовлює потребу в класифікації, головною ознакою якої вважають функціональну належність. Так, запаси ТОВ МУ «УЕМ» поділяються на такі основні групи:
1) виробничі запаси;
2) малоцінні та швидкозношувані предмети;
3) готова продукція.
Запаси – оборотні активи у матеріальній формі, які належать підприємству та забезпечують її функціонування (або перебувають у процесі виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг) і будуть використані, як очікується, протягом одного року. Підприємство використовує у своїй діяльності товарно-матеріальні цінності, які забезпечують її функціонування, процес виробництва,