МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ВОДНОГО ГОСПОДАРСТВА ТА ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ
Кафедра економічної теорії
Індивідуальне навчально-дослідне завдання з дисципліни «Макроекономіка» на тему «Пропонування та рівновага на ринку грошей»
Зовнішньоторговельна політика в Україні. Аналіз структури, напрямків та динаміки зовнішньої торгівлі
Висновоки
Список використаної літератури.
Вступ
Зовнішньоторговельна політика як система заходів, спрямованих на досягнення економікою країни певних переваг на світовому ринку й одночасно на захист внутрішнього ринку від конкуренції іноземних товарів, часто використовується для досягнення певних політичних цілей і тому з повним правом є складовою частиною зовнішньої політики держави.
Реалізація порівняльних переваг країни в міжнародному поділі праці здійснюється за допомогою каналів зовнішньої торгівлі, яка нерозривно зв'язана з такими формами зовнішньоекономічної діяльності, як кооперація і спеціалізація виробництва, створення спільних підприємств різних видів і форм, науково-технічне співробітництво, надання економічного і технічного сприяння тощо.
У формуванні зовнішньоекономічної політики активну участь бере держава, транснаціональні корпорації, транснаціональні банки, фінансово-промислові групи і створені ними різні асоціації, об'єднання, комітети і т.п. У більшості країн існують значні об'єднання національного капіталу: національні асоціації промисловців, галузеві об'єднання підприємців, торговельні палати й інші організації, що впливають на формування зовнішньоекономічної політики країни. З огляду на існуючі між представниками різних груп підприємців протиріччя, конкретна політика регулювання зовнішньоекономічного обороту є ніби рівнодіючою різних тенденцій. У ній знаходять також відображення як компроміси між інтересами національно відокремлених капіталів, що виражають прагнення забезпечити надійний захист від іноземної конкуренції, так і об'єктивні потреби забезпечення міжнародного спілкування в умовах підвищення ступеня інтернаціоналізації виробництва і капіталу.
Важливою частиною теорії міжнародної торгівлі є аналіз механізмів реалізації зовнішньоторговельної політики та їх наслідків для світового співтовариства в цілому та економіки окремої країни, зокрема.
Кон'юнктура і вимоги світових ринків стали важливим фактором, що визначає ціни, пропорції відтворення, загальногосподарську ситуацію в країні. Україна поступово стає більш відкритою для розвинутих західноєвропейських країн, що полегшує її доступ до фінансових ресурсів Заходу і відкриває шлях до зняття дискримінаційних обмежень у торгівлі, які практикуються розвинутими країнами.
Однак, структура українського зовнішньоторговельного обміну все більше набирає рис, властивих слаборозвиненим в економічному відношенні країнам. Нинішня модель входження України у світове господарство, в основі якої лежить обмін сировини на товари переважно споживчого призначення, створює перешкоди для прогресивних структурних зрушень в українській економіці.
Зовнішньоекономічна політика, що проводиться Україною, стала каталізатором ринкових перетворень в країні. Більше того, вона сприяє вирішенню нагальних господарських завдань, пов'язаних головним чином із підтримкою української економіки в умовах кризи.
Механізм зовнішньоторговельної політики України в умовах перехідної економіки містить макроекономічний аналіз стану зовнішньої торгівлі України та характеризує особливості розробки стратегії оптимізації зовнішньоторговельних зв'язків України в умовах трансформаційної економіки, в ньому розкривається регіональний механізм реалізації зовнішньоторговельної політики в сучасних умовах.
Зовнішньоторговельна політика в Україні. Аналіз структури, напрямків та динаміки зовнішньої торгівлі (1991-2008рр.)
Державна політика більшою мірою орієнтована на вільну торгівлю в економічно розвинутих країнах, що досягли високого рівня конкурентоспроможності своєї продукції на зовнішніх і внутрішніх ринках.
Зовнішньоторговельна політика держави орієнтується переважно на вільну торгівлю з тими країнами, де ввезена продукція не конкурує з внутрішнім виробництвом або є сировиною для важливих галузей.
Протекціонізм, як правило, використовується для захисту національних інтересів, дотримання параметрів економічної безпеки країни, стимулювання зростання національного виробництва і підвищення його конкурентоспроможності.
Протекціоністська політика застосовується більшою мірою в країнах, де здійснюються структурні і ринкові перетворення економіки, або де мають місце явища економічної депресії і швидкого зростання конкуруючого імпорту.
Протягом 1991-2008рр. зовнішня торгівля України розвивалася нерівномірно і характеризувалася періодами як значного піднесення показників, так і істотного спаду. Подібна динаміка є результатом комплексного впливу численних внутрішніх і зовнішніх економічних, політичних та інших факторів. Мало того, розвиток зовнішнього сектору протягом останніх років свідчить про те, що основними фундаментальними чинниками, які зумовлюють динаміку експорту, є зміни кон’юктури на світових ринках, структурні зміни в економіці України та характер проведення торговельної і валютно-курсової політики уряду й НБУ.
З метою чіткішого розуміння процесів, що відбуваються у вітчизняній економіці протягом останніх років, проведено дослідження впливу реального ефективного обмінного курсу, індексів цін на метали та енергоносії, зовнішнього і внутрішнього попиту на показники торговельного балансу України. При цьому враховано особливості товарної та географічної структури української торгівлі на основі економетричних моделей.
Україна завжди мала економічні зв'язки з країнами світового співтовариства, але її включення у систему світового господарства на сучасному етапі має свої особливості, головним чином зумовлені набуттям Україною незалежності. Головним економіко-правовим документом, що регламентує розвиток зовнішньоекономічної політики України, є Закон про зовнішньоекономічну діяльність Укаїни, що був прийнятий у квітні 1991 року. Він передбачає, що суб'єктами міжнародних економічних відносин можуть бути юридичні особи на території України; в ньому докладно розроблені принципи та види зовнішньоекономічної діяльності, права і обов'язки суб'єктів міжнародних економічних відносин, механізм управління зовнішньоекономічною діяльністю тощо. Правові та нормативні документи, що регулюють зовнішньоекономічну діяльність України, спираються на об'єктивні можливості господарського розвитку нашої держави. Україна традиційно займає провідне місце серед держав СНД щодо розвитку зовнішньоекономічних зв'язків. Це зумовлюється на наявність вагомих об'єктивних матеріальних передумов, що сприяють розвитку зовнішньоекономічних зв'язків: природних ресурсів, виробничих потужностей, трудових ресурсів, транспортного забезпечення тощо.
Одна з цілей, що ставить перед собою Україна – економічна інтеграція до європейських структур та співпраця у зовнішній торгівлі з міжнпродними економічними та фінансовими організаціями. На сьогодні свою зовнішньоекономічну діяльність Україна здійснює з більш ніж 184 країнами світу (тобто, порівняно із станом зовнішньоекономічних зв'язків УРСР у складі Радянського Союзу Україна розширила географію своєї зовнішньої торгівлі), поступово збільшуючи свій торгівельний обіг. Зовнішньоторгівельний обіг України зріс з 1993 до 1997 року з 17,3 млрд доларів США до 31,3 млрд. Одначе за 1998 рік знизився до 27,3 млрд доларів за рахунок падіння експорту та імпорту України.
В експортних поставках домінували метал та металопродукція (42,2%), хімічна продукція (10,1%), мінеральні продукти (9,2%). В імпорті переважали енергоносії (40,5% припадає на Росію), обсяг яких знизився на 5% порівняно з 1997 роком, позаяк було припинено подання природного газу з Туркменістану. Починаючи з 1992 року, в географічній структурі експорту відбувалися значні зміни. Скоротився обсяг експорту, що припадав на країни колишнього СРСР (з 60% до 35,6%), в тому числі Росію. Зросли обсяги експорту до країн Європейського співтовариства, Китаю, США. Серед імпортерів слід виділити Росію, Німеччину та США. Таким чином, за період 1994-1998 років намітилася тенденція зниження частки країн СНД в українському експорті та імпорті та збільшення частки країн ЄС.
Зовнішньоторгівельний обіг товарів в 1999 році становив 23,4 млрд доларів США, скоротившися на 14% в порівнянні з 1998 роком. Це зниження відбулося за рахунок зменшення як експорту України (до 11,6 млрд доларів США), так і імпорту (до 11,8 млрд доларів). В результаті склалося від'ємне сальдо зовнішньої торгівлі товарами – 256 млн доларів США, хоча ситуація значно поліпшилася відносно цього ж показника минулого року.
В складі експортних поставок відбулися структурні зміни: обсяги експорту зернових клуьтур зросли на 62%, деревини та продуктів з неї – на 60%, палива – на 35%, алюмінію та товарів з нього – на 31%. Разом із тим скоротився експорт засобів наземного транспорту – на 22%, хімічної та пов'язаних з нею галузей промисловості – на 20%, продукції легкої промисловості – на 9% і металургійної – на 8,7%.
Скорочення зовнішньоекономічної діяльності України викликане негативним впливом ряда внутрішних та зовнішніх чинників. Як наслідок фінансової кризи зменшилися обсяги торгівлі з Росією – основним партнером України (на неї припадає 37% зовнішньоторгівельного обігу країни). Це, звичайно, значною мірою відбилося на скороченні загального зовнішньоторгівельного обігу України. Крім того, металургійна та хімічна продукція стає неконкурентноспроможною на світовому ринку. Високі витрати на виробництво та низька якість в порівнянні зі світовими вимогами обмежують можливості цієї продукції для експорту. Що стосується послуг, то їх зовнішньоторгівельний обяг в 1999 році становив 4,6 млрд доларів США – на 12% менше, ніж у попередньому році. Експорт послуг з країни зменшився до 3,6 млрд доларів США, а імпорт в Україну – до 1 млрд доларів США. Таким чином, у 1999 році в торгівлі послугами склалося додатнє сальдо в 2,6 млрд доларів США. Зменшення обсягів експорту послуг відбулося насамперед за рахунок скорочення подорожей та туризму, послуг з будівництва, послуг залізничного транспорту, а також фінансових послуг. Як і раніше, головним споживачем послуг залишається Росія, на яку припадає 60% українського експорту послуг. Тим часом спостерігається тенденція скорочення експорту послуг на 4,3% до країн СНД, в тому числі Росію та Молдову, і збільшення – в інші країни світу: Великобританію, Ірландію, Бельгію, Індію тощо.
Серед країн далекого зарубіжжя в структурі українського ексопрту слід виділити Великобританію (137,6 млн доларів США), США (102,5 млн доларів), Німеччину (100 млн доларів), Кіпр (63,4 млн доларів), Бельгію (60,4 млн доларів), Австрію та Швейцарію ( по 55 млн доларів США).
Найбільшу питому вагу (85%) в експорті становили транспортні послуги – 3 млрд доларів США, зокрема послуги трубопровідного транспорту (52%), морського транспорту (13%), залізничного (10%), повітряного транспорту (6%). Обсяг імпорту послуг скоротився на 30% в порівнянні з 1998 роком і досяг 1 млрд доларів США. Приблизно на 36% менше отримано послуг з країн СНД, а обсяги імпорту послуг до України з інших країн світу скоротилися на 27%. Додатнє сальдо 2,6 млрд доларів США, що склалося в торгівлі послугами, компенсувало від'ємне сальдо у зовнішній торгівлі товарами, що становило 265 млн доларів США. Таким чином, Україна в 1999 році отримала додатнє сальдо зовнішньоторгівельного обігу товарів та послуг за рахунок торгівлі послугами. При чому така тенденція спостерігалася і в попередні два роки, коли вдалося вперше за п'ять років досягти додатнього сальдо торгівельного балансу.
Протягом останніх років геополітична структура зовнішньої торгівлі України істотно змінювалася. Якщо в 1998 році країни СНД становили 45,5% загального зовнішньоторгівельного обігу, то в 1999 році їхня частка зменшилася до 44,5%, в тому числі питома вага експорту зменшилася з 39,8% до 36,2%, імпорту зросла з 51,3% до 54,3%. Відповідно зросла частка інших країн світу у торгівельному обігу з 54,5% до 55,5%, експорт збільшився до 63,8% і імпорт зменшився до 45,7%.
За перший квартал 2000 року вже спостерігалася тенденція збільшення обсягів зовнішньої торгівлі України, оскільки експорт становив 3,9 млрд доларів (на 18% більше, ніж за відповідний період 1999 року), а імпорт – 4 млрд доларів США (на 23% більше, ніж за перший квартал 1999 року). Проте сальдо зовнішньої торгівлі – від'ємне (-121, 2 млн доларів США). Обсяги зовнішньої творгівлі збільшивалися переважно за рахунок збільшення експорту та імпорту товарів, тим часом як експорт послуг скоротився. Експорт товарів здійснювався переважно в такі країни, як Росія (20,4% загального обсягу експорту), Туреччина (6,7%), США (6,2%), Китай (5,3%), Німеччина (4,9%), Італія (4,3%). В цілому можна сказати, що Україна поступово починає зміцнювати свої торгівельні зв'язки з країнами СНД, обсяг торгівлі з якими скорочувався протягом останніх років. Так, експорт товарів до СНД зріс на 25%, в тому числі до Росії – в 1,4 рази. Збільшилися поставки до країн, які традиційно є активними споживачами українських товарів: Болгарії, Італії, Німеччини, Польщі, Туреччини, США. Скоротилися поставки до таких країн Європи, як Великобританія, Ірландія, Норвегія тощо.
Аналізуючи товарну структуру експорту України, слід виділити збільшення в першому кварталі 2000 року частки чорних металів (до 37,8%), мінеральних добрив (до 3,8%), алюмінію та продукції з нього (до 4,1%), руд, шлаків та золи (до 3,3%). Зменшилася частка виробів з чорних металів – до 3%, зернових культур до 0,8%, продукції текстилю до 2,4%, м'яса та харчових субпродуктів до 1%.
Найбільше зросли поставки хімічної продукції, чорних металів, алюмінію, харчових продуктів, деревини та виробів з неї, мінеральних продуктів, машин та устаткування, приладів, виробів з каменю та цементу. Що стосується імпорту в Україну, то в його структурі також відбулися зміни: значно зросли обсяги імпорту продукції тваринництва, риби, плодово-овочевої продукції, чаю та кави, цукру, кам'яного вугілля, газу, хімічної продукції, текстильних матеріалів, одягу, чорних та кольорових металів та виробів з них, машин, приладів та транспортних засобів. Таким чином, можна спостерігати посилення попиту на імпортні товари та сировину, яких бракує підприємствам для використання у розширенні власного виробництва.
Експорт послуг скоротився в порівнянні з відповідним періодом 1999 року на 11,4 млн доларів США, або 1,3%.Зокрема найбільше скорочення експорту послуг відбувається за рахунок зменшення транспортних перевезень, туристичних послуг, страхових, ліцензійних послуг, послуг зв'язку. Одначе, незважаючи на це, зріс обсяг послуг морського та повітряного транспорту, будівельних, фінансових послуг, а також ділових, професійних та технічних послуг. Імпорт послуг зріс на 52,9 млн доларів США або 20%. Зокрема, спостерігається зростання імпорту комп'ютерних послуг, повітряного транспорту, ділових, професійних та технічних послуг, послуг ремонту, державних, послуг морського транспорту. Зменшилися тим часом обсяги отриманих послуг зв'язку, будівельних, фінансових, страхових послуг. Таким чином 2000 рік – рік, коли до влади прийшов уряд Віктора Ющенка – став зламним для української економіки.
Зовнішньоторгівельний обіг України в 2000 році склав 33,9 млрд доларів США, зокрема експорт 18, 6 млрд і імпорт 15,3 млрд доларів США; додатнє сальдо становить 2,75 млрд доларів. У тому числі на країни СНД і Балтії припадає експорту 6,97 млрд доларів, іморту 8,5 млрд доларів, сальдо від'ємне -1,53 млрд доларів. На інші країни світу експорту 11,09 млрд доларів, імпорту 6,82 млрд доларів, додатнє сальдо 4,28 млрд доларів.
У зовнішній торгівлі товарами експорт становив 14,58 млрд доларів, імпорт 13,96 млрд доларів, сальдо додатнє 617 млн доларів США. У тому числі на країни СНД та Балтії припадало експорту 4,8 млрд доларів, імпорту 8,26 млрд доларів, сальдо від'ємне -3,46 млрд доларів. На інші країни світу експорту припадало 9,77 млрд доларів, імпорту 5,69 млрд доларів, додатнє сальдо 4,07 млрд доларів.
Експорт послуг становив 3,49 млрд доларів США, імпорт 1,36 млрд доларів, додатнє сальдо 2,13 млрд доларів. У тому числі на СНД та країни Балтії припадає експорту послуг 2,17 млрд доларів, імпорту 237 млн доларів, додатнє сальдо 1,93 млрд доларів. На інші країни припадає експорту 1,32 млрд доларів, імпорту 1,123 млрд доларів, додатнє сальдо 197,7 млн доларів США.
Партнерами України в зовнішній торгівлі товарами в 2000 році були 189 країн світу, у торгівлі послугами 196 країн.
Зовнішня торгівля товарами. Експорт товарів. У січні-грудні 2000 року 14649 підприємств і організацій Украіни здійснили експортні поставки на суму 14,6 млрд. дол. США. Частка експорту товарів до країн СНД та Балтії становила 33 %, до інших країн світу - 67 %. Майже 50 відсотків експорту товарів було здійснено у 6 країн світу : Росію,Туреччину, Німеччину, США, Італію, Китай. Основу експорту товарів становили : чорні метали - 5,0 млрд. дол. CША (34,5% загальнодержавного експорту товарів), машини та устаткування - 872,3 млн . дол. (6,0%), паливо, нафта та продукти її переробки - 807,7 млн. дол. (5,5%).
Імпорт товарів. Протягом 2000 року до 21073 підприємств і організацій України надійшло товарів на суму 14,0 млрд. дол. США . З країн СНД та Балтії в Україну було імпортовано 59,2 % загальнодержавного обсягу імпорту товарів, з інших країн світу - 40,8 % . Більше 60 відсотків імпортних надходжень було здійснено з 4 країн світу : Росії, Німеччини, Туркменистану, Білорусі. Основу імпорту товарів становили : газ природний - 3,3 млрд. дол. (23,8% загальнодержавного іипорту товарів), машини та устаткування - 1,3 млрд. дол. (9,5%), нафта сира - 1,1 млрд. дол. (7,6%) та ін. Частка давальницької сировини в обсязі імпорту країни - 6,6 %.
Динаміка товарної структури експорту (% до загального обсягу експорту)
Товари
2000 р.
2001 р.
2002 р.
2003 р.
2004 р.
Чорні метали
34,5
30,6
29,9
29,2
33,0
Мінеральне паливо
55,5
7,3
9,2
11,9
10,4
Вироби з чорних металів
4,5
4,0
3,1
4,6
4.4
Продукти неорганічної хімії
4,4
3,4
2,5
2,6
2,4
Електромашини
4,4
2,9
2,7
3,9
3,8
Руди
3,2
2,6
2,5
2,3
2,1
Зернові
-
3,0
5,6
2,6
2,6
Товарна структура імпорту (% до загального обсягу імпорту)
Товари
2000 р.
2001 р.
2002 р.
2003 р.
2004 р.
Паливо
43,0
39,6
39,2
34,1
35,0
Засоби наземного транспорту
3,1
4,0
5,5
7,4
8,7
Руда
3,0
2,1
1,7
2Д
1,7
Фармацевтія
1,9
2,2
3,5
3,1
2,3
Динаміка коефіцієнта покриття імпорту експортом у торгівлі з головними торговельними партнерами (%)
Країна
Роки
1999
2000
2001
2002
2003
2004
Росія
42,8
60,35
63,29
50,48
49,89
48,5
США
108,5
201,2
124,3
109,8
144,2
263,9
Німеччина
59,4
65,36
51.5
45,5
62,6
68,2
Китай
-
476
227,13
269,56
193,1
111,8
Динаміка товарної структури експорту України по країнах (частка у загальному обсязі%)
Товари
1999 р.
2000 р.
2001 р.
2002 р.
2003 р.
2004 р.
Росія
Чорні метали
13,10
15,64
13,50
9,68
13,35
16,96
Машини та обладнання
13,31
13,16
15,09
18,35
15,71
14,04
Вироби з металу
8,25
11,22
9,90
6,75
9,25
8,19
М'ясо
6,95
5,47
4,33
6,56
5,60
3,01
Неорганічна хімія
6,37
8,38
5,80
5,21
4,17
4,05
Німеччина
Текстильний одяг
29,72
24,13
28,19
26,83
15,83
14,19
Мідь
16,55
17,07
6,00
5,99
10,98
5,61
Чорні метали
6,07
12,75
12,13
16,10
12,18
11,45
Алюміній
5,33
4,33
4,27
1,23
0,47
0,12
Електричні машини
4,08
3,61
3,13
1,64
5,42
5,92
США
Чорні метали
48,43
51,77
20,07
22,95
10,94
15,53
Алюміній
15,96
11,04
11,33
8,43
4,21
6,88
Текстильний одяг
7,06
7,13
13,53
10,68
7,51
3,39
Літальні апарати
6,58
8,22
6,21
4,64
6,53
2,28
Китай
Чорні метали
93,22
84,10
69,78
59,58
81,99
70,89
Динаміка товарної структури імпорту України по країнах (частка у загальному обсязі%)
Товари
1999 р.
2000 р.
2001 р.
2002 р.
2003 р.
2004 р.
Росія
Паливо
70,93
63,58
58,48
64,24
62,52
63,82
Машини та обладнання
5,12
8,56
10,34
7,25
6,66
7,20
Засоби наземного транспорту
3,45
2,77
3,59
4,00
3,96
4,10
Німеччина
Машини та обладнання
21,49
18,50
22,07
25,08
22.91
23,01
Електромашини
7,49
7,72
9,41
7,58
8,37
12,20
Засоби наземного транспорту
5,70
7,15
10,90
12,29
16,04
14,85
Фармацевтія
4,41
3,75
4,19
' 4,64
4,92
5,18
Пластмаси
-
5,41
1,47
5,95
6,09
5,93
США
Електромашини
11,20
9,14
6,84
6,74
5,43
6,57
Машини та обладнання
14,83
14,92
19,60
15,70
17,84
15,16
Китай
Машини та обладнання
11,80
10,17
12,88
16,09
16,58
13,62
Електромашини
9,20
7,86
14,78
11,91
15,18
19,73
Взуття
-
-
8,91
10,59
10,02
1,70
Частка імпортної продукції у проміжному споживанні експортноорієнтованих видів діяльності у промисловості (2006)
Види промислової діяльності
Проміжне
споживання,
млн. грн.
Імпорт матеріалів,
сировини,
комплектуючих,
млн. грн.
Частка імпортної
продукції
у проміжному
споживанні, %
Видобування вуглеводнів
45841
43413
94,7
Текстильна та шкіряна промисловість
6435
4188
64,9
Хімічне виробництво, гумові та промислові вироби
25893
17893
69,1
Виробництво машин та устаткування
25245
12970
51,4
Металургія та оброблення металу
39283
12170
30,9
Частка вітчизняних та імпортних непродовольчих товарів у структурі продажу у 2005 році, %
Частка
вітчизняних
товарів
Частка імпортних ,_товарів
Непродовольчі товари, всього
57,6
42,4
вт. ч. - одяг і білизна
23,5
76,5
- текстильні вироби для домашнього вжитку
36,0
64,0
- трикотажні вироби
16,9
83,1
- взуття
9,3
90,7
- товари культурно-побутового та господ-дарського призначення вт.ч:
27,5
72,5
- теле- та радіотовари
3,6
96,4
- фото- та кінотовари
3,7
96,3
- обчислювальна техніка
22,5
77,5
- електротовари
8,1
91,9
Зовнішньоторговельне сальдо України
Млн..дол.
1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006
Товарна структура зовнішньої торгівлі України за 1996-2005 роки, %
Експорт
Імпорт
із нього частка, що припадає на:
із нього частка, що припадає на:
Мінеральні продукти
Продукція хімічної промисловості
Текстиль та текстильні вироби
Недорогоцінні метали та вироби з них
Машини, устаткування та механізми, апаратура
Транспортні засоби та шляхове обладнання
Мінеральні продукти
Продукція хімічної промисловості
Текстиль та текстильні вироби
Недорогоцінні метали та вироби з них
Машини, устаткування та механізми, апаратура
Транспортні засоби та шляхове обладнання
1996
9,4
11,7
2,7
32,4
9,8
4,4
54,8
5,9
2,9
4,6
14,3
3,3
1997
9,0
10,6
3,2
41,5
9,6
3,8
47,6
7,3
2,9
3,9
15,2
5,0
1998
9,2
10,1
4,0
42,2
8,7
4,9
43,1
6,8
3,7
4,3
15,6
6,0
1999
10,1
9,3
3,9
42,1
7,9
3,6
47,3
6,7
4,0
3,5
13,0
4,5
2000
9,6
10,6
3,7
44,4
9,3
3,0
46,9
6,4
4,0
4,9
13,9
3,6
2001
10,8
9,1
3,8
41,3
10,5
3,4
42,6
7,1
4,1
5,2
15,1
4,7
2002
12,5
7,8
3,6
39,7
9,8
3,8
41,5
8,1
4,0
4,8
14,7
6,0
2003
15,2
8,4
3,3
36,8
10,1
4,3
36,8
7,7
3,7
5,2
15,1
8,1
2004
13,2
8,5
2,7
39,9
9,3
6,2
37,4
7,8
3,4
6,0
16,3
8,6
2005
13,8
8,7
2,7
40,9
8,3
4,8
32,0
8,6
3,9
6,8
17,5
8,9
2006
11,4
9,4
2,5
42,6
8,1
4,8
31,5
8,5
3,1
7,2
16,8
11,3
Динаміка зовнішньої торгівлі України високотехнологічними товарами
Найменування категорії
Імпорт
Експорт
2005р.
2004р.
2003р.
2005р.
2004р.
2003р.
Повітряні літальні апарати та космічні кораблі
57256,27
54903,86
34041,44
252956,99
200675,35
266955,68
Комп’ютерна та офісна техніка
87844,27
62590,97
91455,73
17492,39
82676,04
7828,81
Електроніка та техніка зв’язку
782746,21
539003,68
224506,80
65149,11
312101,33
264098,49
Фармацевтичні продукти
259412,90
193519,40
159677,51
17550,50
11395,51
7490,57
Наукові прилади
335457,36
359518,54
193702,30
120931,15
534176,02
290468,35
Електротехнічне обладнання
43046,29
43458,46
34568,18
27179,56
13161,33
5265,63
Хімічні продукти
404450,50
230559,27
184486,41
67952,36
17867,99
16192,83
Неелектрична техніка
371149,45
470545,28
333261,77
234951,29
148175,80
131503,74
Озброєння
н/д
н/д
н/д
н/д
н/д
н/д
Разом високотехнологічних товарів
2341363,25
1954099,46
1255700,14
804163,35
1320229,37
989822,10
В цілому товарів
36136300
28996800
23020100
34228400
32666100
23066800
Питома вага високотехнологічних товарів, %
6,48
6,74
5,45
2,35
4,04
4,29
У 2008 році експорт послуг склав 11694,2 млн.дол.США, імпорт – 6646,8 млн.дол.США. Порівняно з 2007 роком експорт збільшився на 29,4%, імпорт – на 33,5%. Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі послугами становило – 5047,4 млн.дол. (у 2007 р. – 4058,3 млн.дол.).
Зовнішньоторговельні операції послугами проводились з партнерами з 221 країни світу.
Найбільшу питому вагу в загальному обсязі українського експорту становили транспортні (65,2%), різні ділові, професійні та технічні (13,1 %) послуги.
Порівняно з 2007 р. експорт послуг зріс на 2655,3 млн.дол., у т.ч. морського – на 382 млн.дол. (на 41,7%), залізничного транспорту – на 368,7 млн.дол. (на 29,1%), різних ділових, професійних та технічних послуг – на 358,8 млн.дол. (на 30,7%), повітряного транспорту – на 309,5 млн.дол. (на 33,7%), фінансових – на 164,1 млн.дол. (в 1,5 раза), послуг з подорожей – на 150,6 млн.дол. (на 44%), трубопровідного транспорту – на 148,8 млн.дол. (на 6,2%), комп’ютерних – на 111,3 млн.дол. (в 1,7 рази), страхових – на 102,6 млн.дол (у 2,2 рази), послуг з ремонту – на 99,1 млн.дол. (на 30,3%), зв’язку – на 93,6 млн.дол.