Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра обліку і аудиту
Курсова робота
з дисципліни „Бухгалтерський облік”
за останніми цифрами номера залікової книжки 15 (5, 1.3)
ЗМІСТ
Вступ………………………………………………………………………………….3
І. ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА. Організація документообороту
1.1. Поняття документообороту............................................................................5
1.2. Зберігання бухгалтерських документів, видача документів у тимчасове користування, вилучення та порядок їх знищення..................................................9
1.3. Класифікація бухгалтерських документів..................................................18
ІІ. ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА.
2.1.Задача 1............................................................................................................20
2.2.Задача 2............................................................................................................29
Висновок.....................................................................................................................31
Список використаної літератури..............................................................................33
ВСТУП
Метою курсової роботи є закріплення здобутих знань, самостійне оволодіння теоретичними знаннями і набуття навичок, розв’язання практичних завдань ведення бухгалтерського обліку на підприємстві. У процесі виконання курсової роботи ми спробуємо вирішити такі завдання як вивчення методів раціональної організації та ведення бухгалтерського обліку на підприємствах на підставі використання прогресивних форм і національних стандартів бухгалтерського обліку та набуття навичок опрацювання і використання облікової інформації в управлінні.
Документи з моменту їх складання або одержання від інших підприємств до передачі в архів на зберігання проходять певний шлях. Відомо, що первинні документи містять інформацію про факти господарського життя, і ця інформація належним чином опрацьовується, узагальнюється й накопичується з метою одержання підсумкових даних у балансі та звітності. Своєчасний і якісний облік забезпечується певним порядком організації складання й опрацювання документів, або документооборотом. Документооборотом називаються порядок і шляхи руху документів з моменту їх складання або надходження до моменту здачі в архів. Головне завдання документообороту — прискорення руху документів, і чим коротше і швидше буде організовано цей процес, тим він буде ефективнішим, і користувачі зможуть вчасно отримати інформацію для прийняття рішень.
Кожне підприємство, враховуючи специфіку своєї господарської діяльності та структури управління, визначає напрями й обсяги документів. Організує документооборот на підприємстві головний бухгалтер чи бухгалтер, який розробляє правила і технологію обробки облікової інформації. Ця технологія визначає основні етапи проходження документів: складання первинних документів або реєстрація тих, що надійшли зі сторони, облікова обробка та реєстрація документів; передача документів на зберігання до архіву.
Організаційно перелічені етапи документопотоку відображаються у спеціальному документі, який називається план (графік) документообороту. План (графік) документообороту розробляється головним бухгалтером і затверджується керівником.
Документи, як правило, складаються оперативними працівниками підприємства або надходять зі сторони через канцелярію з обов'язковою реєстрацією.
При надходженні документів до бухгалтерії проводять їх перевірку: за формою, за змістом та арифметично.
Перевірені бухгалтерією документи проходять облікову реєстрацію. Процес обробки в бухгалтерії прийнятих від виконавців бухгалтерських документів включає три етапи: розцінка (таксування), групування і бухгалтерське проведення (проводка).
Оформлені бухгалтерськими кореспонденціями документи обліку використовують для подальшого відображення господарських операцій, що в них містяться, у регістрах синтетичного й аналітичного обліку. Первинні документи, виконавши свою обліково-аналітичну функцію, підлягають передачі в архів.
Для зберігання документів призначені архіви. Розрізняють поточні й постійні архіви.
Відповідно опрацьовані: систематизовані у хронологічному порядку, прошиті й марковані ярликами (рубриками) документи з поточного архіву передають у постійний після закінчення звітного року. Первинна документація зберігається в архіві окремо від облікових регістрів.
Терміни зберігання документів у постійному архіві визначено Головним архівним управлінням при Кабінеті Міністрів України. Відповідно до Переліку, затвердженого наказом цього управління від 20 липня 1998 р. №41.
І. ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА
Поняття докуметообороту
Бухгалтерський облік як упорядкована система узагальнення інформації про фінансово-господарську діяльність суб'єкта господарювання, на відміну від оперативно-технічного і статистичного обліку, базується на методі суцільного і безперервного документування всіх без винятку господарських операцій, які здійснюються у процесі господарської діяльності підприємства.
Документооборот на кожному підприємстві встановлюється головним бухгалтером, а за його відсутності - особою (юридичною або фізичною), яка веде бухгалтерський облік на договірних засадах, і є обов'язковим для виконання для всіх працівників підприємства.
Керівник підприємства зобов'язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів.
Документооборот - це рух документів від моменту їх складання або одержання від інших підприємств, організацій до використання для бухгалтерських записів і наступної передачі до архіву.
Основні етапи документообороту:
1) складання й оформлення документа;
2) прийняття документа бухгалтерією (обліковим центром підприємства);
3) рух документів по відділах і робочих місцях до бухгалтерії (облікового центру), їх обробка і використання для бухгалтерських записів;
4) передача документів на засоби обчислювальної техніки (машинно-облікові станції) і повернення їх назад (при ручному веденні бухгалтерського обліку);
5) передача документів до архіву.
З одного боку, жодна господарська операція, здійснювана на підприємстві, не повинна бути невідображеною в обліку. З другого - документи оформлюють не тільки і не стільки працівники бухгалтерської служби підприємства. Таку роботу, передусім, виконують працівники, які провадять господарські операції, а також ті, хто дає дозвіл на проведення таких операцій. Це, як правило, керівники виробничих, організаційно-технологічних, інженерно-технічних і розпорядчих служб підприємства. Тому на підприємстві необхідно чітко розмежувати відповідальність за оформлення і подання первинних документів до місць їх обробки та зберігання.
Порядок документообороту залежить від характеру й особливостей господарських операцій та їх облікового оформлення, а також від структури підприємства і його облікового апарату. Як уже говорилося вище, такий порядок розробляє бухгалтерська служба підприємства і затверджує керівник підприємства при визначенні облікової політики підприємства.
При цьому керівник підприємства з метою упорядкування документальної фіксації господарської діяльності затверджує перелік посадових осіб, яких він наділяє правом видачі дозволу (підпису первинних документів) на проведення господарських операцій, пов'язаних з відпуском (витратою) коштів, товарно-матеріальних цінностей, нематеріальних активів тощо; а також конкретних посадових осіб, які мають право підписувати документи на видачу бланків суворої звітності. Кількість таких осіб повинна бути обмеженою.
Для кожного виду або роду документів (накладних, вимог, рахунків-фактур тощо) розробляється особлива схема документообороту у формі графіка руху документів. У графіку, який затверджується наказом керівника підприємства, зазначаються строки оформлення документів або одержання таких документів від інших підприємств, організацій, час перебування документів у різних підрозділах або службах підприємства, крайні строки передачі первинних документів для обробки, до бухгалтерської служби.
Графік документообороту може бути оформлений у вигляді схеми або переліку робіт зі створення, перевірки та обробки документів, що здійснюються кожним підрозділом підприємства, а також кожним виконавцем, із зазначенням їх взаємозв'язку і термінів виконання робіт. Він має забезпечити оптимальну кількість підрозділів і виконавців, через яких проходить конкретний первинний документ, визначити мінімальний термін його перебування у підрозділах, а також сприяти поліпшенню облікової роботи, посиленню контрольних функцій бухгалтерського обліку, підвищенню рівня його механізації.
Працівники підприємства створюють і подають первинні документи, які належать до сфери їхньої діяльності, за графіком документообороту. Для цього кожному виконавцю надається витяг із графіка. У ньому наводяться перелік документів, створення яких належить до функціональних обов'язків виконавця, термін їх подання та підрозділи підприємства, до яких подаються документи (див таблицю1).
Таблиця 1
Графік документообороту щодо ЗАТ "Орбіта" на 2005 рік
Назва доку-мента
Створення документів
Перевірка документа
Обробка документа
Передача вархів
Кіль-кість екзе-плярів
Відпо-відаль-ний за випис-ку
Відпо-відаль-ний заоформ-лення
Відпо-відаль-ний за вико-нання
Строк вико-нання
Відпві-даль-ний запере-вірку
Відпо-відаль-ний заздачу
Поря-док здачі
Строк здачі
Вико-навець
Строк вико-нання
Вико-навець
Строк здачі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Прибут-ковий касо-вий ор-дер Ф. КО-1
2
касир
касир
касир
день отри-мання готів-ки
голов-ний бухгал-тер
касир
по жур-налу ре-єстра-ції
день отри-мання готів-ки
бух-галте-рія
кожен день
бух-галте-рія
по за-кінчен-ні квар-талу
Прибут-ковий ордер Ф. М4
2
склад
склад
склад
щодня
ВМТП бухгал-терія
склад
по реє-стру
щодня
бухгал-терія
щодня
бух-галте-рія
щодня
І так далі
З метою дотримання належного порядку в системі документообороту, а за потреби - встановлення слабких місць у графіку повинні бути зазначені прізвища конкретних посадових осіб, які виписують, підписують, передають окремо взятий документ до бухгалтерії для обробки і подальшого зберігання. При цьому здають первинні документи на підставі складеного реєстру (див. таблицю 2).
Таблиця 2
Підприємство ЗАТ "Орбіта"
Код за ЄДРПОУ 22916279
Код за УКУД ______________
_________________________
(структурний підрозділ)
РЕЄСТР № ___
приймання-здачі документів
по приходу в бухгалтерію за 01 серпня 2005 р.
№ групи матеріалів чи номенклатурний
Назва документа чи групи документів
Кількість документів
Номери первинних документів
Примітка
005
Накладна витратна
1
754
006
Накладна прибуткова
1
1378
І так далі
Всього прийнято документів два_____
(літерами)
" 01 " серпня 2005 р. Здав ______________ комірник Зберігайко В.В.__
(підпис) (розшифрування підпису)
" 01 " серпня 2005 р. Прийняв ____________ бухгалтер Берлага П.П.___
(підпис) (розшифрування підпису)
Зберігання бухгалтерських документів, видача документів у тимчасове користування, вилучення та порядок їх знищення.
Зберігання документів є заключним етапом у системі становлення та розвитку бухгалтерського обліку на підприємстві. Добре відпрацьований документооборот, швидка обробка та раціональна система зберігання документів забезпечують своєчасне отримання облікової інформації відповідними управлінськими структурами, надійний контроль за фінансово-господарською діяльністю, дозволяють користуватися документацією у будь-який час, гарантують цілісність зберігання документів протягом встановлених законом термінів.
Первинні документи, на підставі яких зроблено записи в облікових реєстрах, називаються використаними. Документи та облікові реєстри, бухгалтерські баланси і звіти, складені на підставі використаних документів, до передачі їх до архіву мають зберігатися в бухгалтерії у спеціально відведених приміщеннях або шафах, які замикаються. Наразі на великих підприємствах можуть бути створені проміжні архіви. Як правило, документація поточного року зберігається у бухгалтерії чи проміжному архіві не більше одного року. Після здачі річного звіту така документація за актом передається на постійне зберігання до головного архіву підприємства.
Відповідальність за стан зберігання та цілісність документації несуть особи, уповноважені головним бухгалтером чи особою (юридичною або фізичною), яка здійснює бухгалтерський облік на підприємстві.
Бланки суворого обліку повинні зберігатися у недоступних для сторонніх осіб місцях (у сейфах, металевих шафах або спеціально відведених для цього приміщеннях), які можуть забезпечити їх надійне зберігання.
Згідно із законодавством, керівник підприємства створює необхідні умови для належного зберігання первинних документів та реєстрів бухгалтерського обліку протягом встановленого чинним законодавством терміну. Порядок роботи з документами з метою складання номенклатури справ регулюється Примірною інструкцією з діловодства, яка затверджена постановою КМ України №1153 від 17.10. 97 р. (далі - Примірна інструкція).
Згідно з цією інструкцією, номенклатура справ - це систематизований порядок найменувань справ, створюваних у діловодстві підприємства, оформлений у відповідному порядку із зазначенням строків зберігання справ.
Розрізняють три види номенклатури справ: типова, примірна та індивідуальна. Номенклатуру справ на підприємстві розробляє посадова особа, відповідальна за діловодство на підприємстві із залученням фахівців архівної справи.
Безперечним є те, що порядок зберігання бухгалтерського архіву повинен забезпечити можливість швидкого знаходження документів за будь-яким записом в облікових реєстрах. Одним із способів досягнення цієї мети є порядок, при якому на первинних документах (у верхньому правому куті документа) яскравим чорнилом проставляються порядкові номери, які повинні відповідати порядковому номеру запису господарської операції, яку відображає даний документ, у відповідному бухгалтерському реєстрі. Такий спосіб нумерації документів дозволить досить легко користуватися підшивкою, за потреби швидко знаходити їх.
Первинні бухгалтерські документи підшиваються у місячні папки окремо від бухгалтерських реєстрів. Кожна така папка, що стосується якогось одного бухгалтерського реєстру, включає в себе тільки ті документи (основні і допоміжні), які відображені у даному бухгалтерському реєстрі. При цьому документи оправляються в папку в такому порядку, в якому вони записані у відповідному бухгалтерському реєстрі, з обов'язковим дотриманням хронології. Кожна папка супроводжується архівною довідкою(див. Таблицю3).
Якщо за якимось реєстром кількість документів незначна, допускається зберігання таких документів у річних папках. При цьому документи одного місяця відділяються від іншого аркушами із назвою місяця.
Розрахункові відомості з нарахування заробітної плати зберігаються в окремих папках, місячних або річних, залежно від їх кількості. Облікові реєстри (журнали-ордери, меморіальні ордери, відомості по синтетичних рахунках, допоміжні відомості та журнали) - також в окремих папках, які відкриваються на рік для кожного з них. Реєстри складаються у папку в хронологічному порядку. Для зручності її слід виготовити так,щоб кожен реєстр розміщувався у ній зверху вниз.
Таблиця 3
ДОВІДКА ДЛЯ АРХІВУ №32
за липень 2005 р.
(назва місяця)
Назва і номер бухгалтерського реєстру Журнал-ордер №1
Рахунок №301 "Каса в національній валюті"
(назва рахунка )
Документи з №1 по №12 в кількості дванадцять штук.
Гол. (ст.) бухгалтер _______________________
(підпис)
На обкладинці папки проставляються всі реквізити підприємства (назва, ідентифікаційний код тощо), назва справи (діла), порядковий номер папки (діла), місяць, рік, кількість аркушів у папці. Усі прийняті для зберігання справи реєструються у спеціальному журналі, який орієнтовно може мати форму, наведену у таблиці 4.
Таблиця 4
Журнал реєстрації надходження (вибуття) документів до головного архіву підприємства
№ з/п
Назва справи (діла)
Дата надходження до архіву підприємства
№ папки (діла)
Кількість аркушів
Термін зберігання
Дата здачі до Держархіву, знищення
Примітка
1
Журнал-ордер №1
25.08.2005 р.
32
12
*3 р.
Січень 2008 р.
Порядок зберігання первинних та вихідних документів на машинозчитуваних носіях визначається вказівками щодо організації бухгалтерського обліку з використанням обчислювальної техніки.
Термін зберігання первинних документів, облікових реєстрів, бухгалтерських балансів, звітів у архіві підприємства визначається згідно з Переліком типових документів, що створюються в діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, із зазначенням термінів зберігання документів.
Перелік, побудований за функціональним принципом, включає розділи, які відображають основні напрями діяльності фондоутворювачів (підприємств, які здають документи національного фонду), характерні для них, як правило, незалежно від рівня у системі управління і галузевої належності. Розділи мають підрозділи з вужчим колом питань. Документи в розділах і підрозділах Переліку розміщено за ступенем значущості їх видів та питань, що в них відображаються.
Особливістю підрахунку термінів зберігання документації є те, що підрахунок строку зберігання починається з 1 січня року, наступного за роком завершення справи. Наприклад, обчислення терміну зберігання справ, завершених у діловодстві у 2005 році, розпочинається з 1 січня 2006 року.
Після закінчення терміну зберігання документи, які підлягають здачі до Державного архіву, здають до нього, а ті, що залишилися, знищують.
Необхідно пам'ятати, що знищувати можна тільки ті бухгалтерські документи (термін зберігання яких закінчився), за якими державна податкова інспекція провела перевірку з питань дотримання податкового законодавства і які не стосуються слідчих або судових справ у разі виникнення спорів. У першому випадку документи зберігаються до проведення ревізії. У другому - до ухвалення остаточного вироку.
Підготовка документів для передачі до архівного підрозділу або їх знищення передбачає:
- експертизу цінності документів;
- оформлення справ;
- складання описів справ;
- передача справ до архівного підрозділу установи і забезпечення схоронності документів.
Для проведення експертизи документів підприємство створює експертну комісію (далі - комісія). До її складу включаються як працівники підприємства, так і працівники Держархіву. Головою комісії здебільшого призначають заступника керівника підприємства.
Свої засідання комісія провадить не менше одного разу на рік. Рішення комісії вважається правомірним, якщо на її засіданні були присутні не менш як дві третини її складу і за таке рішення проголосувала більшість її членів, присутніх на засіданні. Комісія є дорадчим органом. Її рішення обов'язкові для виконання всіма структурними підрозділами підприємства після затвердження керівником підприємства.
У своїй діяльності комісія керується законами України та Типовим положенням про експертну комісію, яке затверджене наказом Головного архівного управління України №9 від 13.03.96 р. Завдання комісії - організація і проведення спільно з діловодною службою та архівним підрозділом підприємства (на малих підприємствах - відповідальним за діловодство працівником) щорічного добору документів для подальшого зберігання або знищення, здійснення контролю за організацією документообороту. Комісія затверджує опис справ, віднесених попередньою експертизою цінності документів до Національного архіву, номенклатури справ поточного діловодства, акти про вилучення документів, не віднесених експертизою до Національного архіву.
Після завершення експертизи цінності документів складають описи справ постійного і тривалого (понад 10 років) зберігання та акт про виділення для знищення документів, що не підлягають зберіганню. Усі ці документи подаються на затвердження керівнику підприємства.
Після затвердження акта про виділення документів для знищення працівники діловодної служби здають зазначені документи на знищення. Форма акта наведена в таблиці 5.
Таблиця 5 Підприємство ЗАТ "Орбіта"
Код ЄДРПОУ 22916279____Код за УКУД _____________
Затверджую:
Керівник підприємства ______________________ (підпис, ПІБ)
АКТ №____про виділення та знищення документів і справ
" 05 " серпня 2005 р.
Підстава: наказ №56 від "04" серпня 2005 р.
Складений експертною комісією
Голова експертної комісії заступник директора Тягло І. І.
(посада, прізвище та ініціали)
Члени комисії:діловод Півень П. Р.
менеджер Журавель В. Л.
вчений секретар Васюков О. О.
(посада, прізвище та ініціали)
Були присутніми завідуючий господарством Шкапа П. Р.
Продовження таблиці 5
Комісія, керуючись Переліком (назва Переліку), відібрала для знищення документи і справи як такі, що не мають науково-історичної вартості і втратили практичне значення, були створені в процесі діяльності підприємства і перебували на тимчасовому зберіганні в його архіві .
№ п/п
Роки документів і справ
Заголовки документів і справ (групові або індивідуальні)
Індивідуальні індекси справ за номенклатурою опису
Пояснення
Кількість документів і справ
Номери статей за переліком
1
2001
Касові документи
007
157
3
І так далі
Всього справ 67 (шістдесят сім)
(цифрами та літерами)
Голова експертної комісії: заступник директора Тягло І. І. ___________ (посада, прізвище та ініціали)
Члени комісії : діловод Півень П. Р. ___________
менеджер Журавель В. Л. ____________
вчений секретар Васюков О. О. ____________
(підписи) (посада, прізвище та ініціали)
Документи здано для знищення підприємству по заготівлі вторинної сировини за видатковою накладною №167 від "05" серпня 2005 р.
Голова експертної комісії заступник директора Тягло І. І. "05" серпня 2005 р.
(посада, прізвище та ініціали)
В діло №5 _______________ діловод Півень П. Р. "05" серпня 2005 р.
(підпис) (розшифрування підпису)
Видача первинних документів, облікових реєстрів, балансів, фінансових звітів із архіву підприємства працівникам інших структурних підрозділів може здійснюватися тільки з дозволу головного бухгалтера (або особи, яка виконує його обов'язки). При цьому на місце виданого документа прикріпляють розписку особи, яка взяла його в тимчасове користування.
Справи у тимчасове користування стороннім особам (юридичним або фізичним) видаються з дозволу керівника підприємства. Вилучати документи зі справи постійного строку зберігання заборонено. Як виняток це допускається з дозволу керівника підприємства з обов'язковим залишенням у справі засвідченої копії документа. Копія засвідчується підписом посадової особи, відповідальної за зберігання документів, та печаткою підприємства.
Первинні документи та реєстри бухгалтерського обліку можуть бути вилучені у підприємства тільки за рішенням відповідних органів, прийнятих у межах їх повноважень, передбачених законами. Порядок вилучення документів працівниками податкових служб регламентується Інструкцією про порядок вилучення документів, що пов'язані з обчисленням і сплатою податків та інших обов'язкових платежів до бюджету, які свідчать про приховування (заниження) доходу (прибутку) або приховування інших об'єктів від оподаткування у підприємств, установ, організацій і громадян, затвердженою листом Міністерства фінансів України від 19 травня 1992 р. №7.
Посадова особа підприємства має право у присутності представників органів, які здійснюють вилучення, зняти копії документів, що вилучаються. Обов'язковим є складання реєстру документів, що вилучаються, у порядку, встановленому законодавством.
Якщо вилучають недооформлені томи документів, то з дозволу і в присутності представників органів, які здійснюють вилучення, працівники підприємства можуть дооформити ці папки (зробити опис, пронумерувати аркуші, прошнурувати, опечатати, засвідчити своїм підписом та печаткою). Вилучення оформляється протоколом (актом). Вилучення оформлюється протоколом (актом), копія якого вручається під розписку відповідній посадовій особі підприємства.
Органи, які вилучили документи, зобов'язані забезпечити підприємствам, за їх письмовим звертанням, можливість зробити виписку, витяг, копію документів для видачі довідок за обставинами відповідно до чинного законодавства. У разі повернення зазначеними органами документів, раніше вилучених, такі документи приймаються під розписку відповідною посадовою особою підприємства та разом із рішенням про повернення підшиваються до тих же томів, з яких були вилучені та в яких знаходяться постанови про вилучення, реєстр і копії таких документів.
У разі пропажі або знищення первинних документів, облікових реєстрів або звітів керівник підприємства письмово повідомляє про це правоохоронні органи та письмовим розпорядженням (наказом) призначає комісію для встановлення переліку відсутніх документів та розслідування причин їх пропажі або знищення. Для участі у роботі комісії запрошуються представники слідчих органів, охорони та державного пожежного нагляду.
Результати роботи комісії оформляються актом, який затверджується керівником підприємства. Копія акта надсилається органу, в сфері управління якого перебуває підприємство, а також державній податковій інспекції у 10-денний строк.
3.Класифікація бухгалтерських документів
Бухгалтерський документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію і є юридичним доказом її здійснення.
Своєю чергою бухгалтерські документи можна поділити (класифікувати):
- за обсягом відображуваної інформації:
первинні - це письмові свідоцтва, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення. Первинний документ складається під час здійснення господарської операції або відразу після її завершення (прикладом може бути платіжне доручення, накладна, касовий ордер тощо);
зведені - документи, складені на підставі декількох первинних документів для отримання узагальнених даних (журнал-ордер, меморіальний ордер, відомість по синтетичному рахунку, оборотна відомість тощо);
- за призначенням:
розпорядчі - документи, у яких міститься розпорядження про здійснення тієї чи іншої господарської операції. Вони не є підставою для запису операцій в обліку, оскільки немає підтвердження, що операція відбулася. До розпорядчих документів належать накази, розпорядження, довіреності тощо;
виконавчі або виправдні - документи, що підтверджують факти здійснення операцій. Це перший етап облікової реєстрації. До них належать прибуткові та витратні касові ордери, накладні, рахунки-фактури, квитанції, акти виконання робіт тощо;
документи бухгалтерського оформлення - документи з одноразовими розпорядчими або виправдними ознаками, які складаються працівником бухгалтерії або іншим працівником підприємства з відома бухгалтерії. Містять намір здійснення чи підтверджують факт здійснення господарської операції. До таких документів можна віднести розпорядчі та групувальні відомості, всілякі довідки, розрахунки тощо (наприклад, розрахунок суми авансу на відрядження, довідка про виплачену зарплату тощо);
комбіновані - документи з одноразовими ознаками розпорядчих, виконавчих документів бухгалтерського оформлення в даній господарській операції, які водночас є вказівкою для відображення даної господарської операції у бухгалтерському обліку. До таких документів можна віднести авансові звіти, вимоги на видачу матеріальних цінностей, касові ордери тощо;
- за місцем складання:
зовнішні - надходять з інших підприємств, організацій, тобто складаються за межами підприємства. До них належать виписки банку, рахунки постачальників, видаткові накладні, довіреності тощо;
внутрішні - складені (виписані) на даному підприємстві;
- за способом використання:
разові - використовуються лише для одноразового оформлення і відображення операцій. До них належать касові ордери, вимоги на видачу матеріальних цінностей зі складу, авансові звіти, платіжні доручення тощо;
накопичувальні - використовуються для багаторазового оформлення і реєстрації операцій протягом визначеного часу (декади, місяця, кварталу, року). Прикладом може бути лімітно-забірна картка, табель обліку використання робочого часу, листок обліку простоїв, особова картка;
- за способом використання (виготовлення, оформлення): заповнювані ручним способом і механізованим, за допомогою друкарської машинки, принтера.
ІІ. ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА
Задача 1
По залишках на 1 липня 2009 року відкрити рахунки синтетичного і аналітичного обліку.
На підставі журналу господарських операцій скласти бухгалтерські проведення і здійснити рознесення господарських операцій по рахунках.
Підрахувати по рахунках обороти за місяць і вивести залишки на 1 серпня 2009 року.
Скласти оборотні відомості по рахунках синтетичного та аналітичного обліку і звірити їх дані між собою.
Скласти шахову (оборотно-сальдову) відомість по рахунках синтетичного обліку.
Скласти баланс на 1 серпня 2009 року.
Розв’язок:
1. Визначаємо залишки на синтетичних рахунках станом на 1 липня 2009 року (табл.2.1):
Таблиця 2.1
Сальдо по статтях балансу станом на 1 липня 2009 року
Назва рахунку
Сума, грн.
Основні засоби
67300
Сировина і матеріали
28880
Каса в національній валюті
1300
Поточний рахунок в національній валюті
12800
Розрахунки з вітчизняними покупцями
5340
Розрахунки з підзвітними особами
25
Статутний капітал
91300
Нерозподілений прибуток
1215
Резервний капітал
3500
Короткострокова позика в національній валюті
4000
Розрахунки з вітчизняними постачальниками
3700
Розрахунки з виплат працівникам
4650
Розрахунки за податками
1280
2. По господарським операціям складаємо бухгалтерські проведення та заносимо їх в журнал реєстрації господарських операцій (табл. 2.2).
Таблиця 2.2.
Господарські операції за липень 2009 року
№ п/п
Зміст господарської операції
Сума, грн.
Бухгалтерські проведення
дебет
кредит
1
2
3
4
5
1.
Перераховано в погашення заборгованості:
Металозбуту;
2000
631
311
банку за отриману позику.
3000
601
311
2.
Прийнято на склад від Металозбуту:
свинцеву смужку, 2 т за ціною 560 грн. за 1 т;
дріт мідний, 2 мм 3 т за ціною 700 грн. за 1т.
1120
2100
201
631
3.
Оприбуткований безкоштовно отриманий верстат
7250
10
424
4.
Відпущено зі складу і виробництво:
свинцеву смужку 1,5 т за ціною 560 грн. за 1т;
дріт мідний 6 т за ціною 700 грн. за 1т;
обмотувальну нитку 200 кг за ціною 2,50 грн. за 1 кг.
840
4200
500
23
201
5.
Одержано з поточного рахунку готівку для виплати заробітної плати
4650
301
311
6.
Згідно платіжних відомостей видано заробітну плату робітникам і службовцям
4400
66
301
7.
Здана в банк і зарахована на поточний рахунок не видана заробітна плата
250
311
301
8.
Від ЗАТ «Оріон» надійшла на склад обмотувальна нитка 300 кг за ціною 2,50 грн. за 1 кг.
750
201
631
9.
Зав. господарством Федотова К.І. повернула в касу залишок підзвітних сум
25
301
372
10.
Нараховано знос виробничого обладнання
2310
23
131
11.
Відпущені зі складу у виробництво:
дріт алюмінієвий 3мм 2т за ціною 250 грн. за 1т;
обмотувальна нитка 150 кг за ціною 2,50 грн. за 1 кг;
свинцева смужка 0,5 т за ціною 560 грн.
500
375
280
23
201
12.
Видано під звіт начальнику цеху Толкачову Т.В. на господарські потреби
150
372
301
13.
Зарахована на поточний рахунок заборгованість покупців за реалізовану продукцію
5150
311
361
14.
З поточного рахунку перераховано до бюджету заборгованість по податках
1250
64
311
15.
Зараховано на поточний рахунок короткострокову позику банку
8000
311
601
Продовження табл. 2.2
16.
Прийнято на склад від Металозбуту дріт мідний 2мм 3,5 т за ціною 700 грн. за 1 т
2450
201
631
17.
Повернуті з виробництва на склад невикористані матеріали:
свинцева смужка 0,3 т за ціною 560 грн. за 1 т;
дріт алюмінієвий 0,1 т за ціною 250 грн. за 1 т.
168
25
201
23
18.
З поточного рахунку перераховано заборгованість постачальника:
ЗАТ «Оріон»;
Заводу «Луч».
640
500
631
311
19.
Частину прибутку направлено на поповнення резервного капіталу
2500
441
43
20.
Перераховано аванс ЗАТ «Оріон» за матеріали
2175
371
311
3. Відкриємо рахунки синтетичного обліку, розносимо по них господарські операції та підраховуємо кінцеві сальдо.
Дт
10
Кт
Дт
201
Кт
п.с. 67300
п.с. 28880
1) 5540
2) 1155
1) 7250
1) 3230
2) 750
3) 2450
4)193
Об. 7250
Об. 0
Об. 6613
Об. 6695
к. с. 74550
к.с. 28798
Дт
301
Кт
Дт
311
Кт
п. с. 1300
п.с. 12800
1) 4650
2) 25
1) 4400
2) 250
3) 150
1) 250
2) 5150
3) 8000
2000
2)3000
5) 4650
14) 1250
18) 1140
20) 2175
Об. 4675
Об.4800
к. с. 1175
Об. 13400
Об. 14215
к.с. 11985
Дт
361
Кт
Дт
372
Кт
п.с. 5340
п.с. 25
1) 25
1) 5150
1) 150
Об. 0
Об. 5150
Об. 150
Об. 25
к.с. 190
к.с. 150