Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра обліку і аудиту
ЗВІТ
З навчальної практики
«Вступ до спеціальності»
Зміст
Вступ………………………………………………………………3
І. Теоретичне питання: «Підготовка бухгалтерів в деяких країнах світу (країни Східної і Західної Європи, Греція, Данія, Італія)»………………………………………………………………4
ІІ. Есе……………………………………………………………..12
Висновки………………………………………………………….14
Список використаної літератури………………………………..15
Вступ
Практика є частиною учбового процесу і спрямована на закріплення знань та навичок за спеціальністю.
Метою навчальної практики «Вступ до спеціальності» є ознайомлення студентів з практичною діяльністю спеціалістів економічного напрямку, закріплення отриманих теоретичних знань про сутність і зміст спеціальності «Облік і аудит», максимально зорієнтувати студентів в особливостях рівня набуття знань з питань організації та ведення бухгалтерського обліку, аналізу та аудиту ,їх інформаційного та нормативно – правового забезпечення для використання в практичній діяльності .
Завданням і проходженням навчальної практики є ознайомлення студентів спеціальності «Облік і аудит» з організацією облікового процесу, аналізу та аудиту на підприємстві, поглиблення теоретичних знань та набуття практичних навичок з питань організації обліку, аналізу та аудиту на підприємствах різних форм власності;
В результаті проходження навчальної практики студенти повинні
знати:
теоретичні основи обліку, аналізу та аудиту;
основні поняття, категорії, способи здійснення облікового процесу;
основи законодавчого регулювання обліку і аудиту;
основні поняття кредитно-модульної системи організації навчального процесу;
вміти:
узагальнювати та аналізувати інформацію, отриману в результаті спілкування з працівниками бюджетних установ та організацій, підприємств різних форм власності;
опрацьовувати нормативну та довідкову фахову літературу, аналізувати та формувати висновки;
застосовувати отримані теоретичні знання для набуття практичних навичок розв`язання конкретних ситуацій щодо організації праці облікових та аналітичних служб підприємства.
Навчальна практика передбачена для студентів, які навчаються за освітньо-кваліфікаційними програмами підготовки бакалаврів.
Актуальність: закріплення отриманих теоретичних знань про сутність і зміст спеціальності «Облік і аудит», максимально зорієнтувати студентів в особливостях рівня набуття знань з питань організації та ведення бухгалтерського обліку, аналізу та аудиту ,їх інформаційного та нормативно – правового забезпечення для використання в практичній діяльності .
І. Підготовка бухгалтерів в деяких країнах світу (країни Східної і Західної Європи, Греція, Данія, Італія).
На сьогодні у зв'язку із значними економічними та політичними змінами у світі переглянуто застосовувану класифікацію країн у світовому господарстві. В теперішній час держави поділяються на підгрупи.
Група промислово розвинутих країн включає 23 держави: Австралія, Австрія, Бельгія, Канада, Данія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Ісландія, Ірландія, Італія, Японія, Люксембург, Нідерланди, Нова Зеландія, Норвегія, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія, Великобританія, США. До групи провідних промислово-розвинутих країн належать США, Японія, Німеччина, Франція, Італія, Великобританія та Канада. Країнй-члени Європейського товариства часто виділяють в окрему підгрупу. Група країн, що розвиваються, включає більше 130 країн. Третя група країн - країни з перехідною економікою - країни Східної та Центральної Європи, Росія, неєвропейські держави, що входили раніше до складу СРСР, а також Монголію.
Підготовка бухгалтерів в Західній та Східній Європі.
Разом з традиційною думкою про те, що бухгалтерський облік формується під впливом соціальних, економічних та політичних факторів, існують й інші погляди, а саме: бухгалтерський облік може сам виступати фактором формування суспільства. Одна з таких теорій була висунута В. Зомбартом (1863-1941). Він припустив, що система подвійного запису була таким потужним інструментом, що призвела до розвитку нової соціальної і економічної системи, що називається капіталізмом. Цей погляд прямо протилежний традиційному, згідно з яким нова система виробництва, розподілу та обміну вимагала вдосконалення обліку, і внаслідок цього була винайдена система подвійного запису.
За докладними поясненнями можна звернутися до робіт Б.С. Ямея і Дж. Вінджама, а також до ранніх облікових записів купців. Значна частина аргументів грунтується на розгляді питання про те, чи забезпечувала власників та керівників рання система рахівництва за принципом подвійного запису інформацією, корисною для прийняття рішень, спрямованих на максимізацію багатства, чи облікових даних було недостатньо., Факти свідчать скоріше на користь позиції Б.С. Ямея і проти позиції Дж. Вінджама і В. Зомбарта. Іншими словами, система подвійного запису була продуктом економічних і соціальних змін. Але все ж альтернатива заслуговує на увагу, і в останнє десятиліття XIX ст. вона розвивалась радикальними теоретиками в обліковій літературі.
З початку XX ст. бухгалтери і менеджери мали значний простір у виборі форм надання інформації обмеженому колу користувачів. Вибір поступово, але послідовно звужувався, спочатку у зв’язку з визнанням Загальноприйнятих принципів бухгалтерського обліку (далі - ЗПБО), пізніше - в результаті розвитку законодавчих норм, що регулюють діяльність корпорацій, і введення стандартів бухгалтерського обліку. Результатом є більш жорстка регламентація бухгалтерської діяльності, хоча для бухгалтера все ще залишається високий ступінь свободи для внесення професійних суджень, ніж це можливо за межами англо-американської системи бухгалтерського обліку. [1, с.205].
Підготовка бухгалтерів в Нідерландах
В Нідерландах розташовуються штаб-квартири багатьох багатонаціональних корпорацій, і тому не дивно, що в бухгалтерській системі країни в значній мірі проявляються інтернаціональні підходи. Тут з відповідною повагою відносяться до міжнародних стандартів, хоча традиційно в державі бухгалтерське регулювання достатньо гнучке. Відмінною рисою голландської бухгалтерської системи є значне використання відновлювальної вартості, коріння якого виходить з ідей Теодора Лімперга.
Перший голландський закон, який встановлював норми бухгалтерської справи, набув чинності у 1928 р. Він визначав, які відомості про активи повинні надаватися в балансовому звіті. А в 1970 р. був прийнятий Закон про бухгалтерський облік та звітність, під дію якого підпадають всі компанії з обмеженою відповідальністю, кооперативи та асоціації із взаємною гарантією. Цей закон встановлює загальні правила підготовки бухгалтерських звітних документів, проте залишає вирішення деяких проблем на розсуд бухгалтерів-професіоналів, вимагаючи при цьому, щоб документи відповідали вимогам "істинного та неупередженого подання" і були підготовлені у відповідності до принципів, які є прийнятними для економічного та суспільного життя.
Виправдовуючи очікування, в 1971 р. був організований Комітет з бухгалтерських стандартів, до якого ввійшли представники підприємців, працівників і спеціалістів з бухгалтерської справи. В 1982 р. комітет був перейменований на Раду з надання щорічних звітів. Бухгалтерські стандарти, які готуються цією організацією, відрізняються все більшою і більшою гнучкістю. Хоча вони і не є обов'язковими за законом, в країні їх вважають авторитетними документами, а слідування їм служить підтвердженням, що бухгалтерська практика відноситься до категорії "прийнятної".
Закон про бухгалтерський облік і звітність 1970 р. встановив новий вид суду, який називається "підприємницька палата". Цей суд розглядає справи, пов'язані з поданням скарг на те, що дії компанії не відповідають даному закону. За рішенням палати може бути проведена ревізія звітних документів. Позивач повинен мати по відношенню до компанії-відповідача фінансові інтереси. При цьому суд вважає, що працівники компанії та їх представники таких інтересів не мають.
Підготовка бухгалтерів в Ірландії
Теорія і практика бухгалтерського регулювання в Ірландії тісно пов'язані з Великобританією, що пояснюється трьома причинами.
По-перше, до 1921 р. всі ірландські закони про діяльність компаній приймалися в Англії. Для наступних законів цієї країни була характерна тенденція мати схожість з законами, що приймалися у сусідній державі. Особливо у цьому відношенні потрібно виділити Закон про діяльність компаній 1963 р., на зміст якого сильно вплинув британський Закон про діяльність компаній 1948 р. і звіт, підготовлений комітетом Дженкінса (Jenkins), який сприяв прийняттю у Великобританії Закону про діяльність компаній 1967 р.
По-друге, до 1990 р. Великобританія та Ірландія мали спільну систему підготовки бухгалтерських стандартів.
По-третє, і Великобританія, і Ірландія - члени Європейського союзу і тому зобов'язані коригувати своє законодавство з врахуванням директив з бухгалтерської справи, підготовлених ЄС.
В період між 1963 і 1990 роками в країні було прийнято кілька законів діяльність компаній, в яких містились вказівки щодо бухгалтерського регулювання, а в 1992 р. Міністерство промисловості і торгівлі видало ряд нормативів щодо цієї діяльності, призначених для надання консолідованих бухгалтерських звітів у відповідності до положення Директиви ЄС № 7.
Спільно з Інститутом присяжних бухгалтерів Шотландії Інститут дипломованих бухгалтерів Ірландії приєднався в 1970 р. до роботи англійського інституту з розробки стандартів бухгалтерського обліку і звітності з ініціативи останнього.
Коли в 1990 р. Великобританія знову повернулась до питання про розробку нових стандартів бухгалтерського обліку і звітності, що включають юридичну підтримку і часткове урядове фінансування, уряд Ірландії відхилив запрошення про спільну діяльність. Замість цього Інститут дипломованих бухгалтерів Ірландії самостійно і від свого імені видав нові стандарти.
Підготовка бухгалтерів в Німеччині
Традиційно в Німеччині розрізняють два види балансу: податковий і комерційний. Останній визначається як зіставлення на певний момент витрачених підприємством власних і залучених коштів (капіталів), як частка фінансування і господарського застосування їх в той же момент, в якості діючих складових часток майна (господарських запасів). Метою комерційного балансу є захист інтересів кредиторів, надання інформації акціонерам і адміністрації (останній для формування господарської політики). Податкове законодавство суперечить комерційному, не допускає створення прихованих резервів і передбачає рівномірний розподіл результатів господарського життя між звітними періодами. Комерційний баланс складається з рахунків поточного бухгалтерського обліку, а податковий баланс будується з комерційного. Лише з появою праці. Е. Шмаленбаха та Ф. Шмідта податковий баланс втратив своє' початкове значення. Законодавчо це було закріплено у 1965 р.
Сутність системи функціонального обліку В. Томса полягає у вивченні руху економічних вартостей та їх впливу на результати. При аналізі фінансово-господарської діяльності кожної компанії можна виявити декілька взаємопов'язаних потоків. В основу їх класифікації В. Томе поклав ліквідність, вплив на формування фінансових результатів, відповідно:
- надходження і платежі відображають грошовий цикл. В. Томе визначав гроші як капітал в формі готівки, яка ще не інвестована в оборотні кошти,
- грошові кошти як внески до капіталу. Загальна чиста вартість капіталу є абстрактною і нейтральною формою економічної субстанції, яка служить для одержання коштів, що мають конкретну форму. Тобто при інвестуванні готівки як початкової форми капіталу відбувається трансформація коштів;
- витрати і доходи. Показують споживання економічних вартостей та їх виробництво у вигляді товарів та послуг.
Крім динаміки зовнішніх потоків, В. Томе вивчав також внутрішній рух, керуючись такими елементами як капітал, засоби, готівка, доходи, витрати.
Що стосується другого напряму дискусій - про форми рахівництва - тс тут слід зазначити, що на початку XX ст. в Німеччині намагалися довести непотрібність Журналу як регістру і впровадити таку форму обліку, як картки. За словами Макса Шенвандта (1925), система подвійного рахівництва не знає Журналу. Що стосується впровадження карток, то на початку століття більшість видатних бухгалтерів були проти застосування їх в обліку. На думку Германа Ф. Сімона, вони легко губляться, їх досить легко підмінити, їх використання суперечить законодавству.
Підготовка бухгалтерів в Греції
У Греції основними джерелами регулювання в бухгалтерському обліку і звітності є Закон про діяльність компаній, бухгалтерський план і податкові закони.
Грецьке законодавство почало регулювати бухгалтерські питання з 1872 р. Перший закон про діяльність компаній вступив в дію в 1920 р. і був переглянутий в 1963 р. В 1986-1987 роках цей закон і все бухгалтерське законодавство були скориговані з врахуванням вимог директив ЄС.
Бухгалтерський план - обов'язковий документ для всіх грецьких компаній, але він може застосовуватись по-різному.
Слід зазначити, що на бухгалтерську справу в Греції значний вплив мають податкові закони. Податковий закон 1989 р., містить ряд питань щодо ведення бухгалтерської документації і подання звітів.
Підготовка бухгалтерів в Данії
Данія як маленька країна має традицію інкорпорації групових інтересів в механізм управління державою. Щодо бухгалтерської професії це означає що лідери в цій сфері діяльності мають можливість виступати урядовими радниками і тим самим впливати на рішення, що приймаються.
Більшість датських компаній - невеликі і спеціалізовані. При цьому на фондових біржах їх зареєстровано порівняно мало. Це означає, що для Данії є менш актуальними вимоги про створення сучасної системи бухгалтерського регулювання.
Бухгалтерське законодавство Данії має сучасну історію. У 1912 р. був прийнятий Закон про ведення бухгалтерської документації з описом правил внутрішньої бухгалтерії. Перший закон про діяльність компаній був введений в дію в 1917 р. В 1930-му до закону внесли деякі поправки. Зокрема, в цьому законі зазначалося, що бухгалтерські звіти необхідно подавати тільки в тому випадку якщо компанія має більше 10 інвесторів. Закон про діяльність компаній 1973 р. висунув більш детальні вимоги щодо бухгалтерського обліку і звітності. Подальші дії влади в цій сфері були викликані директивами ЄС, що призвело до появи в 1981 р. Закону про бухгалтерський облік і звітність, в який в 1988 і 1990 роках були внесені зміни і доповнення.
Провідна професійна організація бухгалтерів публікує міжнародні стандарти бухгалтерського обліку англійською і датською мовами, коментарями та рекомендаціями. З 1988 року ця організація також видає національні стандарти бухгалтерського обліку. Але неухильно їх дотримуватись ніхто не зобов'язаний. Тільки Копенгагенська фондова біржа вимагає від своїх зареєстрованих членів, яких нараховується близько 260, подавати звітні документи у відповідності до вказаних стандартів.[1, с.226].
Підготовка бухгалтерів в Італії
В часи, коли в світі домінувала наполеонівська Франція, Цивільний Кодекс цієї країни був прийнятий на всій території Італії в якості основного законодавчого документу. Але як тільки імперія Наполеона занепала в країні було відновлено кілька невеликих держав, французький Цивільний Кодекс не був відмінений, а все більше і більше адаптовувався і доповнювався місцевими законами. Бухгалтерське регулювання продовжувало здійснюватися у рамках цього кодексу.
Але основним його джерелом стало податкове законодавство. Таким чином, податковий закон на практиці все частіше, як бухгалтерія повинна обліковувати витрати. В країні створений професійний орган – Національна рада спеціалістів комерції і бухгалтерів, який видає окремі стандарти бухгалтерської справи, які значно відрізняються «найширшим і найзапальнішим» підходом. Ці стандарти визначаються Комісією по валютним біржах і застосовується в зареєстрованих на цих біржах компонентів . З 1993 року застосовується новий Закон, який базується на положення Деректив ЄС.
[1, с.227].
ІІ. Есе.
Перед кожним з нас стоїть нелегке питання: «Ким ми будемо в майбутньому?», бо яку професію ти вибереш таким буде наше життя. Але кожен з нас це питання вирішує і досягає своєї мети. Не кожен може досягти своєї мрії, бо інколи хочеш були вчителем, а батьки мають проти щоб ти вибрав саме цю професію.
З дитинства я мріяла мати справу з документами і стати бухгалтером.
Але мене батьки переконували, щоб я необирала цієї професії, що це постійна робота з документами потрібна велика відповідальність. Вони говорили подумай може тобі подобається інша професія, чому ти так рішила відразу. Вони хотіли, щоб я поступила в МВД, спочатку я також хотіла поступити туди але згодом передумала.
Навчаючись в 11 класі я довго роздумувала, як поступити правильно і яку вибрати майбутню професію. Я також хотіла поступити в цей ВУЗ тому, що тут навчається моя сестра і вона мені багато порозказувала про університет, також я приїжала до неї в гості і вона взяла мене з собою на лекцію де мені дуже понравилось. Я подумала , що в Україні сьогодні престиж бухгалтерської професії на порядок вищий в порівнянні з образом бухгалтера минулих років.
В 11 класі коли ми разом з всім класом поїхали на ярмарку професій , я зрозуміла що я все таки хочу поступити на бухгалтера. Я з своєю подружкою та її братом вирішили їхати поступати разом і ми поїхали на «день відкритих дверей» до Національного університету водного господарства та природокористування. Приїхавши в Рівне з друзями та сестрою, бо сестра їхала зі мною мене підтримувати , ми прийшовши в 2 корпус, дізнались, де це все проходить, там було дуже багато учнів, які хотіли поступити в університет. Зайшовши в аудиторію де ми писали тести. Спочатку я дуже переживала. Ми приїхали взнавати результати і так вийшло, що я і мої друзі не поступили в університет. Я вирішила спробувати другу спробу. І ця друга спроба була для мене щасливою, бо я поступила в університет. Дізнавшись результати я була дуже щаслива, бо я поступила ще навчаючись в школі.
Коли настав мій випускний я вже непереживала, бо знала що моя мрія здійснилась.
Відразу після випускного я з мамою поїхала здавати документи в університет. Черга була дуже велика, але так вийшло що і нам попався талон. Ми відразу склали договір.
І в серпні мені прийшов лист-повідомлення. В кінці серпня я приїхала посилятися в гуртожиток. Я посилилася зі своєю сестрою разом в кімнаті.
А зараз я закінчую 1 курс Національного університету водного господарства та природокористування. Я не жалкую, що вступила до ВУЗу. В майбутньому я думаю створиту свою фірму і розвивати свій кар’єрний ріст. Але не головне ким ти будеш по професії головне щоб ти був «людиною» і в мів спілкуватися з людьми, був відповідальним та працелюбним, наполегливим.
Висновки
Під час проходження практики, ми дізналися про підготовку бухгалтерів в деяких країнах світу (країни Східної і Західної Європи, Греція, Данія, Італія).
В різних країнах свої принципи та вимоги до бухгалтерського обліку. Кожна країна має свої інтереси.
В країнах Західної та Східної Європи свої принципи до формування бухгалтерського обліку. Разом з традиційною думкою про те, що бухгалтерський облік формується під впливом соціальних, економічних та політичних факторів, існують й інші погляди, а саме: бухгалтерський облік може сам виступати фактором формування суспільства.
У Греції основними джерелами регулювання в бухгалтерському обліку і звітності є Закон про діяльність компаній, бухгалтерський план і податкові закони.
В Данії щодо бухгалтерської професії лідери мають можливість виступати урядовими радниками і тим самим впливати на рішення, що приймаються.
В Італії бухгалтерське регулювання здійснюється у рамках Цивільного кодексу.
Також у ході навчальної практики ми ознайомилися з практичною діяльністю спеціалістів економічного напрямку, зокрема із представниками податкової інспекції та представниками державного казначейства.
Функції податкової інспекції:
контролювання надходжень;
надання пропозицій ВР;
застосування санкцій.
Представник податкової інспекції розповідав, що податки розрізняють:
загальнодержавні (24 платежа)
місцеві (12 платежів та 2 податки місцеві).
Розрізняють такі системи податку:
загальна система податку;
спрощана система податку;
фіксований погдаток.
Представник казначейства розповів нам, що державним бюджетом займається Національний банк. Казначейство є урядовим органом.
В казначействі кожного дня складають звітність.
Функції:
-обслуговує бюджет за доходами;
-обслуговує бюджет за видатками;
-застосовується для місцевого бюджету.
Діє 660 територіальних органів.
Штатна чисельність 16900 чоловік.
Використана література:
1) Бутинець Ф.Ф. Історія бухгалтерського обліку: в 2-х частинах Ч1: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів спеціальності «Облік і аудит» /2-е вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП « Рута», 2001- 512 с.
2) Організація бухгалтерського обліку. Посібник для студентів вузів спеціальності « Облік і аудит» /Ф.Ф.Бутинець, А.В.Олійник, М.М.Шигун, С.М.Шулепова; 2-е вид., доп., і перероб.- Житомир: ЖІТО, 2001- 576 с.
3) Швець В.Г. Теорія бухгалтерського обліку: Підручник.- К.: Знання, 2004.-447с.
4) Лишенко О.В. Бухгалтерський облік: Підручник.-Київ: Вид-во «Центр навч.літ-ри», 2005-632с.
5) Лазаришина І.Д. Економічний аналіз: історія та тенденція розвитку.: Монографія.- Рівне: УДВГП, 2002.-182с.