МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НУ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
РОЗРАХУНКОВА РОБОТА
з предмету
«ОХОРОНА ПРАЦІ»
Задачі
Питання
№
Спеціальність
СПР
7
10, 2
2, 19, 27
Задача 2.
Розрахуйте кількість повітря, яке виводиться відкритим з однієї сторони витяжним зонтом, який розташований в складальному цеху над пристроєм, в процесі роботи якого виділяються пари свинцю, каніфолі, бензину. Розмір укриття (. Рім цього, в приміщенні поза укриттям щогодинно витрачається (( бензину, який випаровується і у стані парів надходить у повітря приміщення.
Розрахуйте повітрообмін, який потрібний для створення нормальних умов у приміщенні.
Швидкість всмоктування у відкритих отворах укриття:
Табл. 2
Варіант
6
(, м2
5
(, г
5600
(, м( с
0.3
Розв`язок:
Кількість повітря, яке виводиться місцевою вентиляцією за годину:
Кількість повітря, яке потрібне для розрідження парів бензину поза укриттям за ГДК:
ГДКбенз=400мг/м3=0,4г/м3;
Повітрообмін, який необхідно організувати:
Відповідь: Lзаг = 5600м3
Задача 10.
В мережі з заземленою нейтраллю напругою 380В виникло замикання на землю внаслідок обриву і падіння на землю фазного проводу. Опір розтікання струму від провідника, який лежить на землі, Rрозт=R3, Ом.
R0 - опір заземлення нейтралі, Ом.
Визначити значення напруги неушкоджених фаз відносно землі. Визначити, під яку напругу (лінійну або фазну) потрапила людина.
Табл. 3
Варіант
7
R3, Ом
19
R0, Ом
3
Розв`язок:
Глухе замикання на землю в мережі з заземленою нейтраллю мало змінює напругу фаз відносно землі.
Струм глухого замикання визначається:
I3=380/(3+19)=17,27 A
2) Напругу пошкодженої фази відносно землі можна визначити за законом Ома
Uвз = 17,27*19 = 328,1 В
3) Аналогічно знаходиться зміщення нейтралі:
U0= 17,27* 3 = 51,8 В
4) Величина напруги неушкоджених фаз відносно землі визначається:
Питання 11.
Штучне освітлення. Нормування. Розрахунок (СНІП II-4-79).
Штучне освітлення передбачається у всіх виробничих та побутових приміщеннях, де недостатньо природного світла, а також для освітлення приміщень у темний період доби. При організації штучного освітлення необхідно забезпечити сприятливі гігієнічні умови для зорової роботи і одночасно враховувати економічні показники.
Найменша освітленість робочих поверхонь у виробничих приміщеннях регламентується СНиП ІІ-4-79 і визначається, в основному, характеристикою зорової роботи. Норми носять міжгалузевий характер. На їх основі, як правило, розробляють норми для окремих галузей промисловості.
В СНиП ІІ-4-79 вісім розрядів зорової роботи, із яких перші шість характеризуються розмірами об'єкта розпізнавання. Для І—V розрядів, які окрім того мають ще й по чотири підрозряди (а, б, в, г), нормовані значення залежать не тільки від найменшого розміру об'єкта розпізнавання, але і від контрасту об'єкта з фоном та характеристики фону. Найбільша нормована освітленість складає 5000 лк (розряд Іа), а найменша — ЗО як (розряд ІІІв).
Як джерела штучного освітлення широко використовуються лампи розжарювання та газорозрядні лампи.
Лампи розжарювання належать до теплових джерел світла. Під дією електричного струму нитка розжарювання (вольфрамовий дріт) нагрівається до високої температури і випромінює потік променевої енергії. Ці лампи характеризуються простотою конструкції та виготовлення, відносно низькою вартістю, зручністю експлуатації, широким діапазоном напруг та потужностей. Поряд з перевагами їм притаманні й суттєві недоліки: велика яскравість (засліплювальна дія); низька світлова віддача (7—20 лм/Вт); відносно малий термін експлуатації, (до 2,5 тис. год); переважання жовто-червоних променів у порівнянні з природним світлом; не придатні для роботи в умовах вібрації та ударів; висока температура нагрівання (до 140 °С і вище), що робить їх пожежонебезпечними.
Лампи розжарювання використовують, як правило, для місцевого освітлення, а також освітлен-ня приміщень з тимчасовим перебуванням людей тощо. Газорозрядні лампи внаслідок електричного розряду в середовищі інертних газів і парів металу та явища люмінесценції випромінюють світло оптичного діапазону спектра.
Основною перевагою газорозрядних ламп є їх економічність. Світлова віддача цих ламп становить 40—100 лм/Вт, що в 3—5 разів перевищує світлову віддачу ламп розжарювання. Термін експлуатації — до 10 тис. год, а температура нагрівання (люмінесцентні) — ЗО—60 °С. Окрім того, газорозрядні лампи забезпечують світловий потік практично будь-якого спектра, шляхом підбирання відповідним чином інертних газів, парів металу, люмінофора. Так, за спектральним складом видимого світла розрізняють люмінесцентні лампи: денного світла (ЛД), денного світла з покращеною передачею кольорів (ЛДЦ), холодного білого (ЛХБ), теплого білого (ЛТБ), білого (ЛБ) та жовтого (ЛЖ) кольорів.
Основним недоліком газорозрядних ламп є пульсація світлового потоку, щоможе зумовити виникнення стробоскопічного ефекту — явища спотворення зорового сприйняття об'єктів, які рухаються, обертаються чи змінюються в пульсуючому світлі, що виникає при збігові кратності частотних характеристик руху об'єктів і зміни світлового потоку в часі освітлювальних установок газорозрядних ламп, які живляться змінним струмом. Таке спотворене зорове сприйняття може призвести до нещасного випадку, оскільки об'єкт, що рухається, чи обертається може здаватисьнерухомим. До недоліків цих ламп можна віднести також складність схеми вмикання, шум дроселів, значний час між вмиканням та запалюванням ламп, відносно висока вартість.
Газорозрядні лампи бувають низького та високого тиску. Газорозрядні лампи низького тиску, що називаються люмінесцентними, широко застосовуються для освітлення приміщень як на виробництві, так і в побуті. Однак, вони не можуть використовуватись при низьких температурах, оскільки погано запалюються та характеризуються малою одиничною потужністю при великих розмірах самих ламп.
Газорозрядні лампи високого тиску застосовуються в умовах, коли необхідна висока світлова віддача при компактності джерел світла та стійкості до умов зовнішнього середовища. Серед цих типів ламп найчастіше використовуються металогенні (МГЛ), дугові ртутні (ДРЛ) та натрієві (ДНаТ).
Окрім газорозрядних ламп для освітлення промисловість випускає лампи спеціального призначення: бактерицидні, еритемні тощо.
До основних характеристик джерел штучного освітлення належать: номінальна напруга живлення, В; електрична потужність лампи, Вт; світловий потік, лм світлова віддача, лм/Вт; термін експлуатації, спектральний склад світла, вартість.
Штучне освітлення (СНиП ІІ-4-79)
Штучне освітлення підрозділяється на робоче, аварійне, евакуаційне (аварійне освітлення для евакуації),охоронне. При необхідності частина світильників того чи іншого виду освітлення може використовуватися для чергового освітлення.
Штучне освітлення проектується двох систем: загальне (рівномірне або локалізоване) та комбіноване (до загального освітлення додається місцеве).
Робоче освітлення слід передбачати для всіх приміщень будови, а також ділянок відкритих просторів, що призначені для роботи, проходу людей та руху транспорту.
Освітлення приміщень виробничих та складських будівель
Для освітлення приміщень, як правило передбачається газорозрядні лампи низького та високого тиску (люмінесцентні, металогалогенні, натрієві, ксенонові). У випадку неможливості або техніко-економічної недоцільності застосування газорозрядних джерел світла допускається використання ламп накалювання.
В приміщеннях, де виконуються роботи V та VI розрядів, норми освітленості слід знижувати на один щабель при короткочасному перебуванні людей або при наявності обладнання, що не потребує постійного обслуговування
При виконанні в приміщенні робіт I—IV розрядів слід застосовувати систему комбінованого освітлення. Передбачати систему загального освітлення допускається при технічній неможливості або недоцільності пристрою місцевого освітлення.
Освітлення робочої поверхні, що створюється світильниками загального освітлення у системі комбінованого, повинне складати 10% нормованого для комбінованого освітлення при тих джерелах світла, що застосовуються для місцевого освітлення, при цьому найбільше і найменше значення приймаються згідно таблиці 4.
Таблиця 4
Лампи
Освітленість, лк, від світильників загального освітлення
найбільша
найменша
Газорозрядні
500
150
Накалювання
100
50
В приміщеннях без природного світла освітленість робочої поверхні, що створюється світильниками загального освітлення в системі комбінованого, повинне прийматися згідно таблиці 5.
Таблиця 5
Розряд зорової роботи
Освітленість, лк, від світильників загального освітлення
при газорозрядних лампах
при лампах накалювання
Іа
750
300
Іб,Ііа
600
300
Ів,Ііб
500
300
Іг
300
200
ІІв,ІІІа
400
300
ІІг, ІІІб, ІІІв, ІІІг,ІV, Vа,Vб
200
150
Для загального освітлення в системі комбінованого слід передбачати газорозрядні
лампи незалежно від типу джерела світла місцевого освітлення.
При проектуванні загального освітлення (незалежно від системи освітлення) на основі техніко-економічних розрахунків, з урахуванням економії електроенергії, слід приймати мінімальну нерівномірність освітленість у зоні розташування робочих місць, при цьому відношення максимальної освітленості до мінімальної не повинне перевищувати для робіт І–ІІІ розрядів при люмінесцентних лампах 1.5, при інших джерелах світла – 2.; для робіт IV-VII розрядів – відповідно 1.8 та 3.
При виконанні робіт в приміщеннях робіт I-V розрядів освітленість проходів та ділянок, де роботи не проводяться, повинна складати не менше 25% освітленості, що створюється світильниками загального освітлення на робочих місцях, але не менше 75 лк при газорозрядних лампах і не менше 30 лк при лампах накалювання.
Показник засліпленості для світильників загального освітлення в приміщеннях (незалежно від системи освітлення) не повинен перевищувати значень, що вказані у таблиці 6.
Таблиця 6
Розряд зорової роботи
Показник засліпленості
при постійному перебуванні людей у приміщенні
при періодичному перебуван-ні людей у приміщенні
І,ІІ
20
--
III,IV,V,VII
40
60
VI,VIIIа
60
80
13. Коефіцієнт пульсації освітленості при освітлені приміщень газорозрядними лампами, що живляться змінним струмом частотою 50 Гц, не повинен перевищувати значень, що приведені у таблиці 7.
Таблиця 7
Система освітлення
Коефіцієнт пульсації освітленості,%, при розрядах зорової роботи
I,II
II
IV—VIIIа
Загальне освітлення
10
15
20
Комбіноване освітлення:
а) загальне;
б) місцеве
20
10
20
15
20
20
Освітлення приміщень житлових, суспільних та допоміжних
Для освітлення приміщень слід передбачати люмінесцентні лампи. У випадку неможливості або технічно-економічної недоцільності застосування люмінесцентних ламп, а також для забезпечення архітектурно-художніх вимог допускається використання ламп накалювання.
Питання 8.
Поясніть методи забезпечення нормальних метеорологічних умов, запиленості і загазованості при паянні в радіоелектронній промисловості.
Основним методом забезпечення нормальних метеорологічних умов, запиленості і загазованості є вентиляція. Під вентиляцією розуміють сукупність заходів та засобів призначених для забезпечення на постійних робочих місцях та зонах обслуговування виробничих приміщень метеорологічних умов та чистоти повітряного середовища, що відповідають гігієнічним та технічним вимогам. Основне завдання вентиляції – вилучити із при-іміщення забруднене, вологе або нагріте повітря та подати чисте свіже повітря. Вентиляція класифікується за такими ознаками:
за способом переміщення повітря
природна
штучна (механічна)
суміщена (природна та штучна одночасно)
за напрямком потоку повітря
припливна
витяжна
припливно-витяжна;
- за місцем дії
1. загальнообмінна
2. місцева
3. комбінована;
- за призначенням
1. робоча
2. аварійна
Припливна вентиляція слугує для подачі чистого повітря ззовні у приміщення. При витяжній вентиляції повітря вилучається з приміщення, а зовнішнє надходить через вікна, двері, нещільності будівельних конструкцій. Припливно-витяжна венти-ляція поєднує першу й другу.
Загальнообмінна вентиляція підтримує нормальне повітряне середовище у всьому об'ємі робочої зони виробничого приміщення (цеху). За допомогою місцевої вен-тиляції шкідливі виділення вилучаються або розчиняються шляхом припливу чистого повітря безпосередньо у місцях їх утворення. Комбінована вентиляція поєднує за-гальнообмінну та місцеву.
Аварійну вентиляцію влаштовують у тих виробничих приміщеннях, в яких можуть статися аварії з виділенням значної кількості шкідливостей, а також коли при виході з ладу робочої вентиляції в повітрі можуть утворюватись небезпечні для життя працівників або вибухонебезпечні концентрації. Аварійна вентиляція, як правило, проектується витяжною.
Питання 25.
Залежність електричного опору людини від напруги, часу проходження струму, частоти мережі.
Значення прикладеної напруги Un впливає на наслідки ураження, оскількизгідно закону Ома визначає силу струму Іл, що проходить через тіло людини, та йогоопір Rл:
Іл = Uп/Rд
Чим вище значення напруги, тим більша небезпека ураження електричним струмом. Умовно безпечною для життя людини прийнято вважати напругу, що не перевищує 42 В (в Україні така стандартна напруга становить 36 та 12 В), при якій не повинен статися пробій шкіри людини, що призводить до різкого зменшення загального опору її тіла.
Вид та частота струму, що проходить через тіло людини, впливають на наслідки ураження. Постійний струм приблизно в 4—5 разів безпечніший за змінний, що підтверджують дані табл. 5.
Таблиця 8 Порогові значення змінного та постійного струму
Це пов'язано з тим, що постійний струм у порівнянні зі змінним промислової частоти такого ж значення викликає більш слабші скорочення м'язів та менш неприємні відчуття. Його дія, в основному, теплова. Однак, слід зауважити, що вищезазначене стосовно порівняльної небезпеки постійного та змінного струму є справедливим лише для напруги до 500 В. При більш високих напругах постійний струм стає небезпечнішим ніж змінний.
Частота змінного струму також відіграє важливе значення стосовно питань електробезпеки. Так найбільш небезпечним вважається змінний струм частотою 20-50 Гц. (рис. 9).
Рис. 9. Залежність небезпеки ураження струмом від його частоти
При частоті меншій ніж 20 або більшій за 100 Гц небезпека ураження струмом помітно зменшується. Струм частотою понад 500 кГц не може смертельно уразити людину, однак дуже часто викликає опіки.
Тривалість дії струму на організм людини істотно впливає на наслідки ураження: чим більший час проходження струму, тим швидше виснажуються захисні сили організму, при цьому опір тіла людини різко знижується і важкість наслідків зростає. Наприклад, для змінного струму частотою 50 Гц гранично допустимий струм при тривалості дії 0,1 с становить 500 мА, а при дії протягом 1с — вже 50 мА.