МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
ІНСТИТУТ ГУМАНІТАРНИХ ТА СОЦІАЛЬНИХ НАУК
КАФЕДРА СОЦІАЛЬНИХ КОМУНІКАЦІЙ ТА ІНФОРМАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
/
Звіт
з лабораторної роботи №2 на тему:
«Методичне забезпечення єдиної державної системи діловодства. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації»
з курсу «Діловодство»
Мета роботи: ознайомитися з методичним забезпеченням єдиної державної системи діловодства (ЄДСД) та Уніфікованою системою організаційно-розпорядчої документації (УСОРД) і її загальними положеннями.
Теоретичні відомості.
Методичне забезпечення ЄДСД.
Керівними матеріалами з діловодства є: рішення державних органів; державні стандарти, правила, положення, інструкції, видані Державним комітетом архівів України; методичні рекомендації, норми і нормативи, розроблені Державним комітетом з праці і соціальних питань; правила та інструкції міністерств і відомств, зокрема інструкції з діловодства. Державний комітет архівів України зобов’язаний здійснювати контроль за застосуванням інструкції з діловодства у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів АР Крим, органах виконавчої влади.
Методичне керування щодо використання ЄДСД і консультативну допомогу з цих питань здійснює Український науково-дослідний інститут документознавства та архівної справи.
Методичне керування організацією документної частини діловодства і діяльністю відомчих архівів у міністерствах і відомствах, закладах, організаціях і підприємствах здійснюють заклади державної архівної служби (архівні управління, центральні, обласні, районні і міські державні архіви). Архівні установи надають установам організаційно-методичну допомогу у вдосконаленні та організації діловодства, розробляють і затверджують обов’язкові для виконання всіма установами нормативно-правові акти з питань організації документів, мають право перевіряти ведення діловодства в установах і вимагати від керівників установ усунення виявлених внаслідок перевірок недоліків.
Організаційно-методичну допомогу щодо впровадження стандартів уніфікованої системи ОРД установам надають органи Держспоживстандарту України.
Уніфікована система ОРД.
Одним із завдань сучасного діловодства є створення умов для розроблення основ інформаційного забезпечення автоматизованих систем управління (АСУ), які використовують організаційно-розпорядчу документацію. Під час створення таких систем, форми документів і роботу з ними будують відповідно до вимог інформаційного забезпечення АСУ. Форми всіх документів, які використовують в АСУ, повинні бути стандартизовані та уніфіковані. Уніфікація систем документації ґрунтується на дотриманні чинних державних стандартів.
Інформаційне забезпечення АСУ охоплює Єдину систему класифікації і кодування техніко-економічної інформації та уніфіковані системи документації. Однією з таких систем є Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації (УСОРД), яка пристосована для використання і в АСУ, і в умовах традиційних методів опрацювання документів.
УСОРД – це комплекс стандартів, взаємопов’язаних форм документів, правил, положень, які встановлюють вимоги до змісту, побудови та оформлення документів. УСОРД використовують для вирішення управлінських завдань в умовах застосування економіко-математичних методів, засобів обчислювальної техніки і традиційних методів опрацювання документів.
УСОРД ґрунтується на базових державних стандартах – ДСТУ 2732-94 «Діловодство й архівна справа. Терміни і визначення» та ДСТУ 3843-99 «Державна уніфікована система документації. Основні положення».
До складу УСОРД входить низка інших державних стандартів, головними з яких є: ДСТУ 3844-99 «Державна уніфікована система документації. Формуляр-зразок. Вимоги до побудови», ДСТУ 4163-2003 «Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів». До складу УСОРД також входять уніфіковані форми документів, інструкції стосовно їх застосування, методичні вказівки щодо уніфікації текстів організаційно-розпорядчої документації (ОРД), класифікатор ОРД та інструкція про його застосування.
Хід роботи:
Запускаю Microsoft Word.
Створюю текстову сторінку згідно вимог: аркуш паперу формату А4; міжрядковий інтервал – 1,15; шрифт Times New Roman 14-го розміру.
Схематично зображаю спеціалізацію методичного керування, здійснюваного Українським науково-дослідним інститутом документознавства та архівної справи, закладами державної архівної служби та органами Держспоживстандарту України (схема 1).
/Схема 1. Спеціалізація методичного керування
Схематично зображаю складові УСОРД (табл. 1).
УСОРД
Ґрунтується на:
ДСТУ 2732-94 «Діловодство й архівна справа. Терміни і визначення», у якому стандартизовано основні положення і означення діловодства й архівної справи як галузей, пов’язаних із документуванням та роботою з документами в процесі управлінської діяльності;
ДСТУ 3843-99 «Державна уніфікована система документації. Основні положення», який містить вимоги до уніфікованих систем документації (УСД), порядок їх розроблення, узгодження та затвердження, форми документів і склад їх реквізитів.
Складається з:
ДСТУ 3844-99 «Державна уніфікована система документації. Формуляр-зразок. Вимоги до побудови»;
ДСТУ 4163-2003 «Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів», який встановлює: склад реквізитів документів; вимоги до змісту і розташування реквізитів документів; вимоги до бланків та оформлення документів; вимоги до документів, що виготовляють за допомогою друкарських засобів;
уніфікованих форм документів та інструкцій стосовно їх застосування;
методичних вказівок щодо уніфікації текстів ОРД;
класифікатора ОРД та інструкцій про його застосування.
Табл. 1. Складові УСОРД
Індивідуальне завдання.
Автоматизована система управління (АСУ) – це система управління, яка орієнтована на широке й комплексне використання технічних засобів і економіко-математичних методів для розв'язування інформаційних завдань управління.
Єдина державна система діловодства (ЄДСД) – це система документаційного забезпечення управлінської діяльності, яка визначає типові процеси документування і організації роботи з документами.
Організаційно-розпорядча документація (ОРД) – це система документів, призначена для оформлення процесів організації управління, правового закріплення розпорядчо-виконавчих дій як в організаціях, так і в їх структурних підрозділах на основі єдиноначальності або колегіальності.
Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації (УСОРД) – це комплекс стандартів, взаємопов’язаних форм документів, правил, положень, які встановлюють вимоги до змісту, побудови та оформлення документів.
Контрольні запитання:
Документування яких процесів забезпечує УСОРД?
УСОРД забезпечує документування таких процесів:
створення, реорганізації та ліквідації організацій, закладів, підприємств;
приймання на роботу, переведення на іншу роботу, звільнення з роботи робітників і службовців, надання їм відпусток, їх заохочення, накладення на них дисциплінарних стягнень;
контроль за виконанням документів.
Документи, які не включено до складу комплексу уніфікованих форм.
В комплекс уніфікованих форм не включено 6 видів документів: лист, постанова, протокол, розпорядження, рішення, вказівка.
Значення впровадження УСОРД.
Впровадження УСОРД призначене сприяти оперативному вирішенню управлінських завдань, зниженню витрат праці і часу на роботу з документами, підвищенню якості документів, оптимізації документообігу, скороченню його обсягів.
Висновок: в результаті цієї лабораторної роботи я ознайомилася з методичним забезпеченням єдиної державної системи діловодства (ЄДСД) та Уніфікованою системою організаційно-розпорядчої документації (УСОРД) і її загальними положеннями.
Список використаної літератури:
Комова М.В. Діловодство. Третє видання / Національний університет “Львівська політехніка”, Інститут гуманітарних і соціальних наук. – Львів: Тріада плюс, 2009. – 220 с.
Скібіцька Л.І. Діловодство: Навчальний посібник / Уклад. Л.І. Скібіцька. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. – 224 с.
Іванова Т.В., Піддубна Л.П. Діловодство в органах державного управління та місцевого самоврядування: Навчальний посібник. – К.: Центр учбової літератури, 2007. – 360 с.