МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
ВОЛИНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ЛЕСІ УКРАЇНКИ
Кафедра загальної фізики та методики викладання фізики
ІНДЗ з основ економічної теорії
Світова сучасна фінансова криза та її вплив на економіку України
План
ВСТУП……………………………………………………………………………………….3
РОЗДІЛ 1
РОЗВИТОК КРИЗИ НА СВІТОВИХ ФІНАНСОВИХ РИНКАХ ТА ЇЇ НАСЛІДКИ ДЛЯ УКРАЇНИ
1.1 Винекнення кризи на світових фінансових ринках……………...4
1.2 Причини фінансової кризи в Україні……………………………..4
1.3 Вплив фінанансової кризи на фондовий ринок україни…………5
1.4 Негативні наслідки світової фінансової кризи………………...…6
РОЗДІЛ 2
СВІТОВА ФІНАНСОВА КРИЗА ЯК ЗАКОНОМІРНІСТЬ І ОРГАНІЧНА СКЛАДОВА РИНКУ
2.1 Позитивні наслідки фінансової кризи…………………………….6
2.2 Криза як закономірність…………………………………………...7
2.3 Нерівномірності зміцнення економіки……………………………7
2.4 Відмінності фінансових криз 1998 і 2008 років……………….....8
2.5 Прогнози фахівців……………………………………………….....9
ВИСНОВКИ………………………………………………………………………………..11
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ………………………………………………….12
ВСТУП
Однією з головних характеристик сучасної світової економіки є тісний взаємозв’язок економік окремих держав. Міжнародний поділ праці, міжнародна торгівля, туризм, обмін новітніми технологіями, глобалізація фінансових відносин сприяють економічному розвитку як окремої держави, так і всього світового суспільства загалом. Проте інтеграція світової економіки має і певні негативні риси. Однією з них є вплив деструктивних явищ економіки однієї держави на економічну ситуацію в інший.
Фінансова криза, яка, як вважають більшість експертів, розпочалася з кризи іпотечного ринку США у 2007 року, поступово поширилась на всю світову економіку. Сьогодні її вплив відчувається у функціонуванні більшості галузей економіки нашої держави. В цих умовах першочерговим завданням, що стоїть перед суспільством, є недопущення поширення кризи на всю економіку України та забезпечення розвитку галузей, які інтегровані в міжнародні фінансово-економічні процеси.
Зазначені питання дістали широкого резонансу серед усіх верств суспільства. Цікавою особливістю висвітлення фінансової кризи в Україні, на відміну від США, держав Західної Європи, Росії, є широка політична полеміка та висвітлення проблеми у форматі новин так званими «аналітиками» органів державної влади і професійних об’єднань, відсутності статей зазначеної проблематики у фахових наукових виданнях. Так ні «Фінанси України», ні «Економіка України» не висвітлюють зазначену проблему, і навпаки – у професійних та публіцистичних виданнях надаються прогнози, які скоріше констатують не майбутні процеси, а бажання осіб, що їх надають.
Мета роботи: визначення рівня впливу суто економічних чинників світової фінансової кризи на економіку України та зробити висновки щодо перспективи України в оновленій посткризовій світовій економіці.
РОЗВИТОК КРИЗИ НА СВІТОВИХ ФІНАНСОВИХ РИНКАХ ТА ЇЇ НАСЛІДКИ ДЛЯ УКРАЇНИ
Світова фінансова криза зумовила виникнення цілої низки проблем як в Україні, так і в інших країнах світу.
З цієї причини проблематиці фінансової кризи та напрямам вирішення проблем, які вона зумовила присвячено безліч публікації як науковців, так і фінансистів-практиків, зокрема: С. Блейзера, Є. Боброва, П. Гоцалюка, Б. Грозовського, З. Луцишина, О. Олейнікова, О. Рогача, Н. Шелудько та ін. Проте, враховуючи, що наслідки світової кризи фінансових ринків до цього часу не мінімізовані, зазначена проблематика потребує подальших наукових пошуків, що й зумовило необхідність проведення даного дослідження.
1.1 Винекнення кризи на світових фінансових ринках
Як відомо, світова фінансова криза виникла в США як наслідок краху ринку нерухомості та фінансового ринку, загалом. Потім криза поширилась по всьому світу, суттєво вплинувши при цьому й на вітчизняний фінансовий ринок. Основними її причинами експерти називають надмірну експансивну грошову політику Федеральної резервної системи США, наявність величезного дисбалансу в світовій економіці, зокрема значний профіцит у зовнішній торгівлі Китаю та суттєвий торговельний дефіцит у США, недоліки системи управління ризиками в інвестиційних банках, недосконалість регулювання фінансових ринків як на міжнародному, так і на національному рівнях [5].
1.2 Причини фінансової кризи в Україні
Причиною фінансової кризи в Україні стала залежність фондового ринку від інвестицій нерезидентів, надмірна зовнішня заборгованість суб'єктів економічної діяльності, низький рівень ліквідності банківських установ і ін. [1]. Події на ринках капіталів свідчать про посилення залежності України від криз у світовій економіці. Втрати у фінансовому секторі й скорочення числа торговельних відносин викликали зниження росту і навіть падіння ВВП у розвинутих країнах
Пік фінансової кризи у США припав на вересень 2008 р., коли відбулося банкрутство однієї з найкрупніших інвестиційних компаній США (Lehman Brothers Holdings Inc.), поглинання банком Bank of America за 50 млрд. дол. США брокерської компанії Meryll Lynch (ринкова вартість її у 2007 р. становила 100 млрд. дол. США), обвал відповідно на 25% і 14% акцій найбільших інвестиційних банків США: Goldman Sachs та Morgan Stanley, виникла загроза банкрутства страхової компанії AIG Inc. [3].
1.3 Вплив фінанансової кризи на фондовий ринок України
Світова фінансова криза позначилася і на фондовому ринку України. Падіння індексу ПФТС з початку 2008 р. склало 73% (з 1174,02 п. на 08.01. 2008 р. до 319,67 п. на 08. 10. 2008 р.). 23 лютого 2011 року індекс ПФТС становив 1120,36 п., тобто на 4,7% менше, ніж 8 січня 2008 року - що є ще нижчим показником [7].
Спостерігається тенденція виведення коштів нерезидентами з українського ринку цінних паперів. Активність нерезидентів знизилась у торгівлі з усіма основними фінансовими інструментами. Про вивід коштів інвесторів-нерезидентів з українського фондового ринку свідчить суттєве зменшення обсягу ОВДП України, які знаходяться у власності нерезидентів, з початку поточного року [2].
На фондовому ринку України спостерігається нерозвиненість мережі внутрішніх інвесторів: інституційних (недержавних пенсійних фондів, страхових компаній) і приватних (фізичних осіб), що є характерною для країн з транзитивною економікою. Водночас, за певних ознак нестабільності на світових фінансових ринках, виведення коштів нерезидентів здатне спровокувати негативні наслідки для економічної безпеки України, зокрема, девальвацію національної валюти, інфляцію, збільшення зовнішньої заборгованості [2].
1.4 Негативні наслідки світової фінансової кризи
До негативні наслідків світової фінансової кризи Україна відносимо: спад обсягів виробництва, виникнення ознак нестабільності у банківському секторі, зростання курсу долара до гривні (в порівнянні з минулими роками), зростання валового зовнішнього боргу України, погіршення прогнозу суверенного рейтингу України.
Проведений аналіз свідчить про наступне.
Найбільшою мірою від кризи постраждала економіка США, де спостерігається падіння торгівлі і промислового виробництва, що може спровокувати зниження виробництва у „нових індустріальних країнах".
Скорочення обсягів продажів і світового промислового виробництва може призвести до збільшення інфляції, падіння споживання і обсягів інвестування, зростання безробіття тощо.
Світова фінансова криза як закономірність і органічна складова ринку
2.1 Позитивні наслідки фінансової кризи
Кризу, зважаючи на всі її очевидні наслідки, важко назвати позитивним явищем, та все ж, не варто забувати про закономірне функціонування ринку, а саме, про його циклічність. Тимчасовий період економічного спаду є нічим іншим як одним із його проявів, який служить прологом до нової фази зростання, виносячи вирок відсталим формам господарювання і максимально сприяючи появі прогресивніших. Україна, яка розвивається за правилами ринкової моделі та є частиною світової системи, не є винятком. У 1998 - 1999 рр країна відчула на собі наслідки фінансової кризи. Після її завершення розпочалась фаза підйому. З 2000 р. фіксується зростання обсягів виробництва, ВВП, зменшення кількості безробіття. Інфляція, яка була високою в попередній період, падає до незначних цифр. Поступово починають зростати реальні зарплати, ринок праці поповнюється новими пропозиціями. Активно починають діяти фінансові установи та банки, акумулюючи кошти та вливаючи їх в сферу економічного кровообігу. [8]
2.2 Криза як закономірність
На середину 2000-х рр. фаза економічного росту сягнула свого піку. Економіка держави стрімко зростала, демонструючи одні з найвищих в Європі макроекономічні показники. Продовжувало динамічно розширюватись промислове виробництво, відроджувались колись розвинуті галузі та з'являлись нові. Рівень безробіття значно впав. На ринку навіть відчувався дефіцит кваліфікованої робочої сили. В погоні за досвідченими спеціалістами компанії були змушені піднімати зарплати, впроваджувати соціальні пакети. Ринок кредитування сягнув небачених раніше цифр.
Проте за періодом підйому неминуче настає стадія уповільнення економічного розвитку, скорочення темпів виробництва, ріст інфляції та безробіття. Ділова активність падає. З досягненням певної максимальної точки спаду економіка знову починає рух вперед.
Таким чином, сучасну економічну кризу можна трактувати не інакше як типову закономірність для ринкової економіки, а не як катастрофу, про що так полюбляють стверджувати певні ЗМІ. Циклічний спад економіки - це цілком прогнозоване явище, котре відбувається ще з ХІХ ст. і яке має також ряд плюсів. [8]
2.3 Нерівномірності зміцнення економіки
Аналізуючи світову економічну кризу, що розпочалась у 2008 році, не варто її недооцінювати. Не зважаючи на те,що у багатьох країнах Європи, зокрема у Німеччині та Франції в другому кварталі 2009 року спостерігалось значне пожвавлення кон'юнктури, протягом 2010 року світ знову зіткнувся з ще більшим зростанням рівня безробіття та інфляції.
Розглядаючи ситуацію в Україні, можна зазначити, що у 2011 році триває відновлення економіки України, водночас темпи зростання залишаються удвічі повільнішими, ніж до кризи. Крім того, швидкість оздоровлення української економіки є значно нижчою, ніж у країнах, що розвиваються. Експерти Світового банку вбачають шанс України у експорті сільськогосподарської продукції. Згідно зі звітом Світового банку, світова економіка рухається від посткризової фази одужання і поступового зміцнення до уповільненого, однак стабільного зростання, при цьому майже наполовину глобальному зростанню сприяють країни, що розвиваються, які у 2011 році, у середньому, збільшать свій внутрішній валовий продукт на 6%. Водночас, за прогнозами Світового банку, Україна збільшить свій ВВП лише на 4%, тоді як до кризи цей показник зростання становив 8%. Старший економіст Світового банку в Україні Пабло Сааведра нагадав, що вже у 2012 році світ очікує продовольча криза, що призведе до різкого зростання цін на сільськогосподарську продукцію. За його словами, скасування Україною експортних обмежень дозволило б збільшити темпи зростання ВВП у середньостроковій перспективі. [9]
2.4 Відмінності фінансових криз 1998 і 2008 років
Сьогоднішні умови розвитку вітчизняної економіки істотно відрізняються від тих, які існували у 1998 році, коли Україна також зазнала впливу потужної світової фінансової кризи. Проте сучасні реалії не покращують, а погіршують характеристики стійкості національної системи до фінансових шоків. Так, якщо у 1998 році рівень корпоративних боргів був низьким і корпоративний сектор не був настільки залежним від зовнішнього фінансування, то сьогодні національна фінансова система стала більш залежною від зовнішніх потоків капіталу.[4]
Відмінності у кризах 1998 і 2008 років
Показник за яким характеризують
Криза 2008 р.
Криза 1998 р.
Державний борг, млрд. грн.
68,23
20
Частка експорту у ВВП, %
60
42
Валютні резерви в НБУ.млрд.дол.США
5,6
0,7
Девальвація гривні, значення курсу
(4,8 - 5,79)
(1,98 - 5,3)
Наявність фондових ринків
Найбільше вплинули на кризу
Були, але відсталі
2.5 Прогнози фахівців
Фахівці очікують, що у 2012 році світову економіку може накрити "друга хвиля" кризи. Про це пише The Wall Street Journal. Посткризове відновлення в різних країнах відбувалося за рахунок стимулюючих державних програм. Але сьогодні стало ясно, що американській економіці далеко до підйому, позитив в економіках Японії і Німеччини також послаблюється, а в Китаї сповільнюється темп росту ВВП. За прогнозами аналітиків Goldman Sachs, скорочення урядових вливань зменшить показник зростання ВВП США в річному численні на 0,5 відсотка.
У підсумку в другій половині 2012 року очікується один з трьох сценаріїв: слабкий підйом, повернення до рецесії і несподіване зростання.
За твердженням головного економіста JPMorgan Брюса Касмена, світова економіка зросла лише на 2,5% у другому півріччі 2010 року та зросла на 3% в 2011 році. При цьому зростання у країнах Азії в 2011 році складає в середньому 6%, пише The Wall Street Journal. У якості однієї з найбільш ймовірних проблем для світової економіки експерти називають новий виток боргової кризи в єврозоні. Що ж стосується третього варіанту - несподіваного прискорення зростання світової економіки, то, як зазначає The Wall Street Journal, очолити світовий підйом можуть США. Так, обсяг вільних грошових коштів у американських компаній сьогодні становить близько 1,8 трильйона доларів - це максимальний рівень із 1963 року. Правда, вірогідність несподіваного зростання оцінюється не вище ніж один до десяти. Російські експерти найбільш імовірним сценарієм вважають слабкий підйом світової економіки. Ось тільки в якості "локомотива зростання" вони бачать не США, а Китай, Німеччину, Японію і, можливо, Індію та Росію.[10]
Отже, економічна криза є закономірністю і органічною складовою ринкової економіки, котра створює не лише проблеми, а й відкриває нові можливості і шлях до майбутнього зростання, фундамент якого закладається вже сьогодні.
Висновки.
Світова фінансова криза розпочалась у 2007 році з обвалу ринку іпотечних кредитів у США. Обвал ринку нерухомості, стрімке зростання кількості неповернених кредитів, банкрутство кредитних фондів, списання світовими банками сотень мільярдів доларів збитків, обвал фондових ринків, ріст цін на енергоносії, прискорення темпів світової інфляції та зниження темпів росту світової економіки – всі ці події є взаємопов’язані і відбулися за період менше 1 року. Фактично, надзвичайно тісна взаємопов’язаність та переплетеність фінансових систем призвела до того, що криза на американському ринку переросла у кризу світової економіки.
Відповідно, криза такого масштабу не могла не зачепити економіку України, яка інтегрована у світову економіку. Незважаючи на заяви багатьох експертів, що світова фінансова криза не вплинула на економіку нашої державі, насправді криза призвела до відчутних наслідків. По-перше, українські банки зіштовхнулися із кризою ліквідності через обмеження доступу до закордонних кредитів, які кілька останніх років були основним джерелом збільшення обсягів кредитування. По-друге, криза в житловому будівництві, викликана значним скороченням іпотечного кредитування банками та побоюванням щодо повторення американської іпотечної кризи в Україні. По-третє, ріст цін на енергоносії надзвичайно серйозно впливає на всю економіку України, оскільки автоматично призводить до зростання цін на більшість товарів та послуг, вироблених в Україні. І по-четверте, через досить значний рівень інтегрованості економіки України в загальносвітову економіку, зростання рівня світової інфляції суттєво вплинули на ріст інфляції в Україні.
Список використаних джерел:
1.Альохіна Т. Шляхи виходу України з світової фінансової кризи // [Електронний ресурс] http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Vkib/2010_1/Alohina.html
2.Гаврега О. В., Писаренко В.Є., Сушков А.П. Вплив світової фінансової кризи на економіку України // [Електронний ресурс] http://udau.edu.ua/
3.Гоцалюк П. Тези до конференції „Світова фінансова криза та її вплив на економіку України» // [Електронний ресурс] http://www.volynnews.com/ru/blogs/17/311/
4.Луцишин О. Тенденції світового фінансового ринку, економічна криза та інтеграційний курс України // [Електронний ресурс] http://www.ufin.com.ua/analit_mat/
5.Олейніков О. О. Розвиток світової фінансової кризи та її вплив на економіку України // [Електронний ресурс] http://www.inventure.com.ua/main/analytics/
6.Шелудько Н. Фінансова грамотність населення - національний капітал України // Урядовий кур'єр. - 2010, - № 12. - С. 6 - 8.
7.http://www.pfts.com/.
8.Економічна криза: шанс для прориву. [Електронний ресурс] / П.Герасименко // Економіка та фінанси - 2008.- №3. - Режим доступу: http://www.ukrbiznes.com/analitic/economy/3274.html
9.Темпи зростання економіки України залишаються вдвічі повільнішими, ніж до кризи [Електронний ресурс] // УНІАН. Економіка - 2011. - Режим доступу: http://economics.unian.net/ukr/detail/74641
10.В 2012 году кризис может повториться с удвоенной силой. [Електронний ресурс] // Finance.ua. Новости - 2011. - Режим доступу: http://news.finance.ua/ru/~/1/0/all/2010/09/15/209724