Міністерство освіти та науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра економіки підприємства
КУРСОВА РОБОТА
З дисципліни «Статистика» на тему:
«Статистика продукції будівництва»
«Statistics of products of building»
Код навчальної дисципліни в ECTS
Кількість академічних кредитів в ECTS
Курсова робота відповідає вимогам діючої нормативної документації України та умовами ECTS/КМСОНП
Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра економіки підприємства
КУСОВА РОБОТА
З дисципліни «Статистика» на тему:
“Статистика продукції будівництва”
Оцінка: оформлення
змісту
захисту
Загальна оцінка: за стандартами ECTS
за стандартом МОНУ
Підписи членів комісії
Рівне 2009
Національний університет водного господарства та природокористування
Факультет економіки і підприємництва
Кафедра економіки підприємства
Завдання
на курсову роботу з дисципліни «Статистики»
Студентці 2 курсу ЕП – 23 гр. Лакей Л.Б.
Тема: «Статистика продукції будівництва»
Зміст курсової роботи
Вступ
Розділ 1. Теоретична частина. Статистика продукції будівництва.
Поняття продукції будівництва і соціально – економічне значення її вивчення.
Статистичні методи вимірювання продукції будівництва. Облік продукції в натуральному і вартісному виражені. Кошторисна вартість будівельних і монтажних робіт.
Вартісні показники будівельної продукції і методи їх обчислення. Вироблена і валова продукція будівництва. Товарна будівельна продукція, її склад.
Показники виконання плану по товарній будівельній продукції і динаміки обсягу будівельної продукції.
Розділ 2. Розрахункова частина
Завдання 1
Завдання 2
Завдання 3
Завдання 4
Завдання 5
Завдання 6
Завдання 7
Загальні висновки
Список використаної літератури
Дата видачі « » 2009р. Дата захисту « » 2009р.
Керівник / / / Студент
(підпис) (прізвище) (підпис)
УДК 31(075.8)
ББК 60.6я73
Курсова робота з дисципліни «Статистика» / Л.Б.Лакей, Рівне: НУВГП.
2009, - 38с.
Анотація курсової роботи українською мовою:
У курсовій роботі розглянуто статистику продукції будівництва. Коротко описано поняття продукції будівництва і соціально – економічне значення її статистичного вивчення. Досліджено статистичні методи вимірювання продукції будівництва, розглянуто облік продукції в натуральному і вартісному вираженні, кошторисну вартість будівельних і монтажних робіт. Вивчено вартісні показники будівельної продукції і методи їх обчислення. Розглянуто питання виробленої і валової продукції будівництва. Досліджено товарну будівельну продукцію та її склад. Здійснено аналіз показників виконання плану по товарній будівельній продукції і динаміки обсягу будівельної продукції. В практичній частині представлені розрахунки показників статистики продукції.
Анотація курсової роботи англійською мовою:
In the term paper the statistics of products of building are considered. Notion of products of building and socio – economic value of its statistical study is shortly described. The statistical methods of measuring of products of building are explored, consideration of products is considered in natural and cost expression, estimate cost of build and assembling works. The cost indexes of build products and methods of their calculation are trained. The question of the produced and gross products of building is considered. Commodity build products and its composition are explored. The analysis of indexes of implementation of plan on commodity build products and dynamics of volume of build products is carried out. In practical part there are the presented computations of indexes of statistics of products.
© Л.Б.Лакей, 2009
© НУВГП, 2007
Зміст:
стор.
Вступ……………………………………………………………………………….6
Розділ 1. Теоретична частина. Статистика продукції будівництва……………7
Поняття продукції будівництва і соціально – економічне значення її вивчення.. .……………………………………………………………….7
Статистичні методи вимірювання продукції будівництва. Облік продукції в натуральному і вартісному виражені. Кошторисна вартість будівельних і монтажних робіт………………………………………………………...12
Вартісні показники будівельної продукції і методи їх обчислення. Вироблена і валова продукція будівництва. Товарна будівельна продукція, її склад………………………………………………………...16
Показники виконання плану по товарній будівельній продукції і динаміки обсягу будівельної продукції……………………………………………..24
Розділ 2. Розрахункова частина………………………………………………….27
Завдання 1……………………………………………………………………….27
Завдання 2 ………………………………………………………………………30
Завдання 3……………………………………………………………………….31
Завдання 4……………………………………………………………………….32
Завдання 5……………………………………………………………………….34
Завдання 6……………………………………………………………………….36
Завдання 7……………………………………………………………………….37
Загальні висновки…………………………………………………………………39
Список використаної літератури…………………………………………………40
Вступ
В першій половині другого курсу, після закінчення вивчення предмету «статистика» ми виконали першу курсову роботу. Взагалі цей предмет є дуже цікавим і потрібним для здобуття необхідних знань в галузі економіки, тому виконання курсової роботи дає багато знань, щодо різних статистичних показників і методів обраховування необхідної інформації, що знадобиться нам, як майбутнім економістам, в нашій професії.
Виконавши курсову робото на тему: « Статистика продукції будівництва», яка складається з двох частин ( теоретичної і практичної) можна відмітити, що тема є надзвичайно актуальною, про що свідчить основне завдання будівництва – нарощування виробничого потенціалу країни в новій технічній основі, спорудження житла і об’єктів культурно-побутового призначення. Безперервне виробництво матеріалів блага виступає об’єктивною передумовою функціонування будь-якого суспільства. Основа цього є – розвинена галузь будівництва, адже створювана будівельна продукція складається із закінчених будівель і споруд, інших об’єктів, які функціонують як основні фонди в різних галузях народного господарства. Тому постійне збільшення її обсягів виступає однією з умов задоволення культурно-побутових потреб населення країни, підвищення його добробуту.
У будівництві як галузі народного господарства здійснюється розширене відтворення основних фондів виробничого та невиробничого призначення. Створена будівельна продукція, як суспільного продукту – це, передусім, закінчені і введені в дію будівлі та споруди виробничого (заводи, греблі, електростанції та ін.) та невиробничого (житлові будинки, лікарні, школи) призначення.
Метою даної курсової роботи є поглиблене вивчення і закріплення знання з методології статистичних досліджень, оволодіння навиками використання статистичних показників у процесі аналізу конкретних економічних та соціальних явищ.
Завдання даної курсової роботи – це змістовне висвітлення основних питань: поняття продукції будівництва, значення їх статистичного вивчення, методи вимірювання продукції, вартісні показники облік продукції в натуральному і вартісному вираженні, вироблена валова продукція будівництва, нормативна умовно-чиста продукція, товарна будівельна продукція і її склад, показники виконання плану по товарній будівельній продукції і динаміки обсягу будівельної продукції тощо, які я спробую якнайкраще висвітлити в своїй роботі.
Розділ 1.Теоретична частина. Статистика продукції будівництва.
Поняття продукції будівництва і соціально – економічне значення її вивчення.
Будівельна індустрія є виробничою основою будівництва як галузі народного господарства. Її утворюють державні підрядні будівельні і монтажні організації і міжгосподарські будівельні організації. Виробнича діяльність підрядних організацій в цілому і її результат мають багатогалузевий характер. Мета і основний результат цієї діяльності – створення будівельної продукції, що виражається зведеними будівлями, спорудами і іншими її видами. Але, крім того, в підрядній організації може створюватися продукція, що відноситься до інших галузей народного господарства, як:промисловості, транспорту, сільському господарству і т.д. В цій продукції найбільшу питому вагу займає промислова продукція, що виготовляється в так званих підсобних виробництвах, наприклад: видобування піску, каменю, глини, виготовлення конструкцій і різних збірних елементів.
Для обліку будівельної продукції необхідно відмежувати її від продукції інших галузей, створюваної підрядними організаціями. Для того щоб виконати цю умову, статистика повинна мати чітке визначення того, що слід вважати будівельною продукцією.
Будівельна продукція – це лише корисний результат виробничої діяльності, тобто те, що можна використовувати з призначенням. З огляду на це не можна вважати будівельною продукцією виробничий брак, який підлягає виправленню. Не відносяться і не включаються до складу будівельної продукції відходи будівельного виробництва – бита цегла, розібрані риштування і інше, хоч вони можуть бути реалізовані.
Продукція будівництва має речову форму, або форму виробничих послуг. Речова форма будівельної продукції – це будівлі і споруди, причому, будівлями вважаються об’єкти, що мають розміри площі і місткість, вони призначені для перебування в них людей чи зберігання майна, вони мають стіни і дах. Споруда, на відміну від будівель характеризуються протяжністю (мости, канали, дороги, греблі), місткістю (доменні печі, шахти) та інше.
Створення будівель і споруд відбувається шляхом виконання будівельних робіт, серед яких виділяються: складання стін, підготовка фундаменту, опоряджувальні роботи, робота по встановленню даху та підлоги; санітарно-технічні роботи; електротехнічні роботи; інші спеціальні роботи.
Будівельна продукція, що має форму виробничих послуг – це роботи, які приводять до збільшення створеної раніше споживної вартості, або ж відновлення втраченої в процесі експлуатації вартості. Зокрема, це монтаж виробничого обладнання, який здійснюється спеціалізованими будівельними організаціями, а не робітниками заводу-виготовлювача. Сюди відносяться також капітальний ремонт об’єктів будівництва, в процесі здійснення якого виконується практично той же комплекс робіт, що і при створенні нових об’єктів.
Важливою особливістю продукції будівництва є те, що до її складу не входить вартість виробничого, чи силового обладнання, що встановлюється на об’єкті. Зумовлено це тим, що воно є продукцією промисловості і в процесі його установки не піддається будівельній переробці.
В той же час обладнання, що встановлюється на об’єкті, яке є конструктивним елементом будови відноситься до продукції будівництва. Наприклад, ліфти, санітарно-технічне обладнання та інше. Це обладнання піддається обробці в будівельному процесі, є органічною частиною будівельного об’єкта і відноситься до будівельної продукції.
Будівельна продукція головним чином створюється підрядними організаціями, а також власними силами промислових, і інших підприємств, тобто так званими господарським способом будівництва. Підрядними організаціями виконується близько 90% будівельно-монтажних робіт, інші 10% робіт проводяться господарськими способами. Продукція, створювана підрядними і господарськими способами, в сумі утворює продукцію будівельного виробництва, яка є, в свою чергу, складовою частиною сукупного продукту будівництва як галузі народного господарства країни. В 1984р. частка продукції галузі досягла 10% всієї валової суспільної продукції країни.
З економічної точки зору будівельною продукцією слід рахувати прямий корисний результат основної виробничої діяльності будівельних організацій.
Наведене визначення містить чотири конкретні ознаки, вказуючи на те, що слід вважати будівельною продукцією. Якщо результат роботи будівельної організації має всі ознаки даного визначення, то одержану продукцію можна, безперечно, віднести до будівельної. Продукт, що не має хоча б однієї з чотирьох ознак визначення, не є будівельною продукцією. Зупинимось на суті кожної ознаки окремо.
По-перше, до продукції будівельної організації відноситься результат тільки її виробничої діяльності, тобто матеріальні цінності, створені працею працівників і засобами виробництва цієї організації. По цій ознаці не відносять до продукції будівельної організації матеріали, придбані організацією, але не використані нею у виробництві або реалізовані на сторону. Не є, звичайно, продукцією результат діяльності невиробничих господарств підрядної організації, наприклад, житлового і комунального господарства і т.п.
По-друге, до будівельної продукції відносяться результат не всієї виробничої діяльності організації, а тільки основної, тобто будівельної, в процесі якої здійснюються будівельно-монтажні роботи. Продукція різних виробничих, але не будівельних підрозділів підрядної організації не є будівельною, наприклад видобуток каменю, глини і піску, виготовлення будівельних конструкцій в підсобних виробництвах, результат роботи транспортних господарств, підсобних сільських господарств, телефонних станцій, столових і т.д.
По-третє, до будівельної продукції відносять тільки прямий результат основної діяльності, тобто будівельно-монтажні роботи, направлені на зведення будівель і споруд, встановлення і монтаж устаткування, передбачені проектом. Не є прямим результатом будівельного виробництва і не відносяться до будівельної продукції монтаж і демонтаж будівельних машин (кранів, підвісних канатних доріг і т.д.); зведення тимчасових споруд, наприклад нависів і інших об’єктів буд майданчика, здійснюваних за рахунок накладних витрат і витрат врахованих в кошторисних одиничних розмірах, хоча виконувані при цьому роботи носять будівельний характер.
Всілякі відходи будівельного виробництва, навіть реалізовані на сторону ( розібрані ліси, бита цегла і т.д.),не відносяться до будівельної продукції.
По-четверте, до будівельної продукції відноситься тільки корисний результат будівельного виробництва, тобто такий, який відповідає призначенню даного продукту і відповідає вимогам, що пред’являються до якості будівельно-монтажних робіт. Всі роботи, виконані з відхиленнями, що перевищують встановлені допуски, до продукції не відносяться, а вважаються браком і підлягають переробці.
Будівельна продукція втілюється або в предметну форму, або у форму виробничих послуг (робіт). Найбільш поширена предметна форма будівельної продукції – об’єкти, що мають речову форму і допускають характеристику їх фізичними мірами довжини, висоти, площі, об’єму, місткості, потужності і т.п. конкретними видами будівельної продукції є будівлі і споруди.
Щоб звести будівлю або споруду, необхідно виконати будівельні роботи. До найпоширеніших видів їх відносять кладку стін будівель або монтаж будівель та споруд із збірних деталей, вузлів і об’ємних, блоків, встановлення фундаментів і опорних конструкцій під устаткування, санітарно-технічні роботи і ін. ці роботи безпосередньо виражають характеристику будівельного виробництва. Проте термін «будівельні роботи» набагато частіше застосовується не для позначення дії, а його результату, тобто будівельної продукції.
До будівельної продукції, що приймає форму виробничих послуг, відносять роботи, що приводять до збільшення раніше створеної споживчої вартості або до відновлення втраченої споживчої вартості. У першому випадку йдеться про роботи по монтажу виробничого устаткування, в другому випадку – про капітальний ремонт об’єктів будівельного походження.
Роботи по монтажу устаткування представляють собою – комплекс робіт по установці технічного, енергетичного і іншого устаткування на місці його експлуатації.
До них відносять збірку устаткування, прикріплення його до опори, підключення трубопроводів і інших комунікацій, забарвлення і ізоляцію, установку монтажних майданчиків і драбин, конструктивно пов’язаних з устаткуванням. З викладеного виходить, що монтаж устаткування по характеру виконуваних робіт наближається до робіт промислового характеру. Ряд економістів справедливо вважає, що монтаж устаткування з великою підставою можна віднести до промислової продукції, ніж до будівельної, розглядаючи його як завершення виробничого циклу по виготовлення устаткування. У практиці статистики монтаж устаткування відносять до будівельної продукції, якщо він виконується спеціалізованими монтажними організаціями, що входять в систему підрядних організацій будівництва. Якщо устаткування вмонтовується на місці його експлуатації заводом - виготівником і вартість монтажу врахована в оптовій ціні виробу, то ці роботи відносяться до продукції промисловості.
Капітальний ремонт як вид будівельної продукції являє собою комплекс будівельних робіт по зміні окремих зношених конструктивних елементів будівель і споруд новими, їх внутрішній і зовнішній обробці, а також інші роботи по відновленню об’єктів основних фондів будівельного походження. Наприклад, капітальний ремонт корпусу ткацького цеху буду віднесені до будівельної продукції, а капітальний ремонт ткацьких станків до робіт промислового характеру, тобто до промислової продукції. Внаслідок специфічного характеру і призначення капітального ремонту і джерел його фінансування облік капітального ремонту відособлений від решти видів, будівельної продукції.
У будівельному виробництві в кожен даний момент продукція знаходиться на різних стадіях готовності залежно від об'єму і складу робіт, виконаних з початку зведення об'єктів. Щоб правильно визначити об'єм будівельної продукції в цих умовах, необхідно її врахувати на кожній стадії готовності. Для цієї цілі в статистиці і обліку обираються лише окремі стадії готовності, задовільняючи вимогам організації обліку будівельної продукції, контролю за результатом виробничої діяльності, діючого порядку оплати за будівельну продукцію і господарського розрахунку.
Формування стадій продукції в будівництві набагато складніше, ніж в промисловості, що обумовлене тривалістю виробничого циклу, індивідуальністю створюваної продукції, бесцеховою організацією виробництва і іншими особливостями будівництва. За основу розподілу будівельної продукції на стадії по ступеню готовності узяте завершення технології виробництва всіх робіт по об'єкту в цілому, етапам або комплексам робіт і т.д. Крім того, беруться до уваги інтереси будівельної індустрії в цілому і окремої будівельної організації. В період здійснення господарської реформи і в процесі вдосконалення господарського механізму застосовувалися різні види продукції по стадіях її готовності. В даний час з урахуванням сказаного вище продукція будівельного виробництва (будівельної індустрії) представлена наступними основними стадіями її готовності: готовий об'єкт (комплекси об'єктів), незавершене будівельне виробництво, комплекс спеціальних будівельних і монтажних робіт, конструктивний елемент і укрупнений вид робіт.
Готові об'єкти (комплекси об'єктів) - це кінцева продукція будівельного виробництва,являє собою повністю закінчені будівництвом підприємства, виробничими комплексами, чергами і об'єктами, що можуть виконувати передбачені проектом функції основних фондів по виробництву продукції або наданню послуг. Суспільне визнання готовий об'єкт одержує тільки після приймання його державною приймальною комісією і введення в дію. Саме тому дана стадія готовності знаходить віддзеркалення в обліку введення в дію потужностей і об'єктів основних фондів генпідрядника і забудовника.
В економічній літературі часто вживається близький за змістом до розглянутого поняття термін готова продукція. Проте значення його нерідко тлумачиться по-різному, що ускладнює його застосування в обліку продукції. З галузевої точки зору готова продукція - це повністю закінчені будівництвом об'єкти, підготовлені до випуску продукції і надання послуг, тобто співпадає з поняттям готовий об'єкт. Для субпідрядних (спеціалізованих) організацій - це повністю закінчені і підготовлені до здачі за договорами замовникам етапи і комплекси робіт по об'єкту в цілому. Поняття готової продукції будівництва береться в основу визначення товарної будівельної продукції.
Незавершене будівельне виробництво характеризує об'єм будівельно-монтажних робіт, виконаних будівельними організаціями на незавершених і не зданих замовникам об'єктах за станом на звітну дату. Межею між незавершеним будівельним виробництвом і його кінцевою продукцією, по суті, є повне завершення будівельних і монтажних робіт в об'ємі і складі, передбаченими проектом по даному об'єкту. Обліковою ознакою, що фіксує перехід незавершеної продукції в готовий об'єкт, служить акт державної (робочої) приймальній комісії. Незавершене будівельне виробництво за об'ємом є найзначнішою складовою частиною незавершеного будівництва, тобто об'єму капітальних вкладень, підрахованого за станом на звітну дату.
В умовах тривалого циклу виробництва, спеціалізації підрядних організацій на виконання окремих видів робіт облік продукції тільки по розглянутих вище стадіях готовності поставив би організації в скрутне положення відносно здійснення господарського розрахунку і оперативного контролю за виконанням виробничої програми. Для подолання цих труднощів і рішення задач обліку продукції будівельним організаціям треба враховувати продукцію не тільки на завершальній стадії але і на проміжних стадіях тривалого виробничого циклу з тим, щоб відображати результат роботи за відносно короткий відрізок часу (декаду, місяць) і по невеликих ділянках (бригада, об'єкт) і тим самим здійснювати розрахунки із замовником за виконану продукцію.
В даний час до таких стадій будівельної продукції відносяться готовий об'єкт, комплекс монтажних і спеціальних будівельних робіт, а також конструктивний елемент і укрупнений вид роботи. Розглянемо ці стадії готовності продукції, окрім готового об'єкту, про яке було сказано раніше.
Комплексом монтажних і спеціальних будівельних робіт вважається частина об'єкту, створювана в результаті виконання субпідрядною організацією сукупності спеціальних будівельних і монтажних робіт для генеральної підрядної організації у порядку кооперованих зв'язків по об'єкту в цілому. Прикладами комплексів робіт можуть служити внутрішні санітарно-технічні пристрої, монтаж технологічного і іншого устаткування, облицьовувальні роботи на будівельному об'єкті і т.п. Завершеним слід рахувати комплекс монтажних і спеціальних будівельних робіт, по якому субпідрядною організацією виконана вся сукупність робіт в об'ємі і складі, передбаченими договором; приймання його підрядною організацією підтверджене актом ф. № 2. Отже, закінчений комплекс робіт для субпідрядної (спеціалізованої) організації є готовою продукцією, а для галузі вцілому - незавершеним будівельним виробництвом.
Для визначення об'єму виготовленої будівельної продукції поки що залишається необхідним її облік по закінчених і не закінчених конструктивним елементам і укрупненим видах робіт, що є найдрібнішими частинами будівельної продукції. Під конструктивним елементом (КЕ) в обліку прийнято розуміти частини будівлі або споруди, для створення яких необхідно виконати комплекс простих операцій, передбачених СНіПом. До конструктивних елементів будівлі відносять, наприклад, фундамент, стіни, міжповерхові перекриття, внутрішні перегородки і т.п. Під укрупненим видом робіт (УВР) в обліку будівельної продукції розуміється комплекс простих робіт і операцій, в результаті яких конструктивний елемент набуває нові якості або просто завершується частина робіт з його створення. Наприклад, розробка котловану під фундамент, риття траншей для укладання труб, роботи по монтажу обладнання та ін. Закінченими рахують такі конструктивні елементи і укрупнені види робіт або їх частини, по яких виконані всі передбачені технологією (кошторисною нормою) - операції.
Розглянуті стадії будівельної продукції представлені в табл. 1.1, показуючому їх місце і взаємозв'язки.
Продукція будівельного виробництва
Незавершене будівельне виробництво
Готові об'єкти
Незавершені комплекси робіт
Закінчені комплекси робіт
Закінчені КЕ ЇУВР
Закінчені частини КЕ і УВР
Незавершені частини КЕ і УВР
1.2 Статистичні методи вимірювання продукції будівництва. Облік продукції в натуральному і вартісному виражені. Кошторисна вартість будівельних і
монтажних робіт.
В будівництві об'єм продукції вимірюється двома способами: в натуральному і грошовому виразі. Кожний із способів вимірювання об'єму продукції має самостійне значення в рішенні економічних задач статистики будівництва.
Облік будівельної продукції в натуральному виразі дозволяє визначати розміри виробництва найважливіших видів будівельних робіт в СРСР, порівнювати їх з аналогічними показниками соціалістичних, і капіталістичних країн. Облік продукції в натуральному виразі займає важливе місце в організації, плануванні і контролі за будівельним виробництвом. Він забезпечує отримання оцінки виконання плану в окремих ланках, бригадах робітників, по ділянках майстрів і т.д. Об'єм будівельної продукції в натуральному виразі є основою обліку будівельної продукції в грошовому виразі.
Облік будівельної продукції в натуральному виразі необхідний для розрахунку заробітної платні робітників відповідно до кількості і якості витраченої ними праці, для обчислення різних якісних показників, що характеризують, наприклад, продуктивність праці робітників, ступінь механізації будівельно-монтажних робіт, ступінь використовування будівельних машин і т.д.
Облік продукції в натуральному виразі полягає у тому, що об'єм будівельної продукції визначений в одиницях, характеризуючих її основну споживну властивість. У натуральному виразі будівельна продукція враховується на всіх стадіях її готовності, починаючи з простих робіт і закінчуючи готовими об'єктами. Окремі прості будівельні або монтажні роботи, конструктивні елементи і види робіт враховуються в звичних фізичних одиницях, Відомості про такі види робіт ми знаходимо в робочих нарядах, в журналах робіт, накопичувальних відомостях і т.п.
При численні об'ємів виконаних робіт в натуральному виразі слід мати на увазі, що в цих показниках узагальнені дані далеко не завжди однорідної продукції. Зокрема, такі відмінності мають місце не тільки в трудових витратах, але і у складі будівельних робіт і операцій по даному виду конструктивного елементу. Наприклад, однаковий об'єм фундаменту може бути зведений з різних збірних конструкцій і деталей, що вимагають для їх монтажу різних операцій і витрат праці. Проте при узагальненні об'ємів однойменних робіт в натуральному виразі по сукупності будівельних організацій цими відмінностями практично нехтують.
Нарешті, в натуральному виразі визначається об'єм кінцевої продукції будівництва - готових об'єктів, або, інакше, введення їх в експлуатацію, яке займає важливе місце в системі показників продукції будівництва. Детально про способи вимірювання об'єму введення в дію готових об'єктів було сказано в главі 4 підручника.
Єдиним вимірником різноякісної будівельної продукції може служити її вартість. Тому узагальнювальна характеристика результату будівельного виробництва припускає наявність обліку продукції в грошовому виразі. Загальне значення обліку продукції в грошовому виразі полягає у тому, що на його основі здійснюється контроль за виробництвом і мірою споживання. У будівництві він дозволяє об'єднувати в одному зведеному показнику багатобічний результат виробничої діяльності, що в свою чергу дає можливість для всіх будівельних організацій планувати об'єм будівельно-монтажних робіт в грошовому виразі на будь-який період і контролювати його виконання. Облік продукції в грошовому виразі дозволяє вивчати динаміку об'єму її виробництва на будь-якому рівні організації і управління будівництвом. В будівництві продукція може лише бути оцінена по собівартості або за кошторисними цінами. Але лише за допомогою цін, що відображають повні розміри витрат суспільно необхідної праці, можна правильно виразити об'єм будівельної продукції. У будівництві, проте, украй складно встановити єдині відпускні ціни на її продукцію, і в часності на готові об'єкти, аналогічно тому, як це робиться в промисловості. Цьому перешкоджає специфіка будівельної продукції і її виробництва, що виражається в індивідуальному характері створюваних об'єктів і, по суті, в неповторних умовах будівельного виробництва. Саме тому вартість продукції в будівництві визначається на основі кошторисі витрат, який разом з проектом складається на кожен будівельний об'єкт або комплекс об'єктів (будівництво) і називається кошторисною вартістю.
Кошторисна вартість, будівельно-монтажних робіт є основним видом грошового виразу об'єму будівельної продукції і складається з трьох частин: прямих витрат, накладних витрат і планових накопичень. Методика визначення кошторисної вартості робіт зводиться до встановлення перерахованих складових частин по конкретних видах будівельних і монтажних робіт. Для цього в будівництві розроблені і діють нормативні і кошторисні довідники, серед яких для визначення кошторисної вартості робіт найбільше значення мають наступні: кошторисні норми витрат на виробництво будівельних робіт - IV частина будівельних норм і правил (СНІП), єдині районні одиничні розцінки - ЄРОР, збірки розцінок на монтаж устаткування, прейскурантні ціни на одиницю закінченої (кінцевої) продукції будівництва, нормативи накладних витрат і планових накопичень.
Методологія розрахунку кошторисної вартості будівельних і монтажних робіт принципово не розрізняється, але базується на різних кошторисно-нормативних документах. Так, для обчислення кошторисної вартості тільки будівельних робіт застосовують одиничні розцінки, які об'єднані і опубліковані в збірках по видах загально-будівельних і спеціальних будівельних робіт (ЄРОР).
Розцінки, приведені в ЄРОР, є середніми величинами прямих витрат (вартість матеріалів, витрати по експлуатації будівельних машин, основна заробітна платня робітників, зайнятих в основному і підсобному виробництвах) на одиницю конструктивних елементів і укрупнених видів робіт, наприклад на 1 м кубічний цегляної кладки, на їм 2 настілки підлоги і т.п. В основу складання одиничних розцінок встановлені єдині для всієї галузі елементні кошторисні норми (ЕКН) витрачання матеріалів, витрат праці і часу роботи будівельних машин, а також розрахункові ставки на заробітну платню робітників по районах, відпускні оптові ціни на матеріали і тарифи на їх перевезення. Кошторисні нормативи приведені в IV частині СНіПа - основному документі, регулюючому кошторисні розрахунки в будівництві. Вперше вони були введені в дію в 1955 р.
З 1 січня 1984 р. відповідно до ухвали Держбуду СРСР введені в дію нові єдині районні одиничні розцінки (ЄРОР-84) замість раніше діючих ЄРОР-69. Цей особливо важливий державний захід викликаний істотними змінами, що відбулися протягом 70-х років в оптових цінах на промислову продукцію, тарифах на перевезення вантажів, оплати праці, технічному обладнанні будівельних організацій і в інших умовах будівництва. Все це привело до початку 80-х років до невідповідності між старими кошторисними нормами і цінами і фактичними витратами на будівництво і необхідності переходу на нові норми і ціни.
Нові ЄРОР представлені 50 збірками, в яких охоплено понад 16 тисячі видів будівельних робіт. Розцінки ЄРОР-84 базуються на оптових цінах на промислову продукцію на 1 січня 1982 р. До 1984 р. для складання кошторисів застосовувалися ціни різних років. Так, в період 1937-1945 рр. діяли ціни 1936 р., в 1946-1949 рр. -ціни 1945 р., 1950-1955 рр. -ціни 1950 р., в 1955-1969 рр. -ціни 1955 р., в 1970-1983 рр. -ціни 1969 р.
Єдині районні одиничні розцінки диференційовані по територіальним районам (поясам) з приблизно рівними умовами будівництва. Це означає, що рівень кошторисних цін, не є єдиним для всієї країни, а відображає фактичну відмінність витрат на виконання однотипних робіт в неоднакових умовах будівництва. Ця важлива особливість кошторисних цін повинна бути врахована при зіставленні об'ємів продукції будівництва різних економічних районів країни. У випадках, коли умови будівництва виходять за межі, прийняті нормативами ЄРОР, в одиничні розцінки вносяться поправки або, як то кажуть, одиничні розцінки «прив'язуються» до місцевих умов будівництва. Такі поправки вносяться по заробітній платні, за вартістю будівельних матеріалів і іншими витратами.
Кошторисну вартість будівельних робіт визначають наступним чином. По кожному об'єкту встановлюють об'єм виконаних будівельних робіт в натуральному виразі і по ЄРОР знаходять розцінки для кожного вигляду конструктивного елементу або виду робіт. Шляхом перемножування об'єму робіт в натуральному виразі на відповідні одиничні розцінки визначають величину прямих витрат по даних роботах.
Далі розраховують суму накладних витрат по встановлених нормах у відсотках до прямих витрат. Накладні разходи - це комплексні витрати по організації і управлінню будівельним виробництвом. З 1 січня 1984 р. введені нові норми накладних витрат трьох видів: 1) середні норми по міністерству, відомству, союзній республіці, 2) граничні норми для міністерств і 3) єдині граничні норми накладних витрат на окремі види робіт, обов'язкові для всіх виконавців незалежно від їх відомчої приналежності.
Норма планових накопичень затверджена з 1 січня 1984 р. єдина для всіх будівельних організацій у розмірі 8% загальної суми прямих витрат і накладних витрат замість раніше діючої (6%). Підвищення норми планових накопичень обумовлене збільшенням розмірів платежів до бюджету за основні виробничі фонди і інших витрат.
Сума прямих витрат, накладних витрат і планових накопичень складе повну кошторисну вартість будівельних робіт. Наприклад, на будівництві будівлі цеху зведені зовнішні стіни з опілкобетона об'ємом 1400 мЗ. Для даної будівельної організації норма накладних витрат-16%. По збірці ЕРЕР вартість зведення 1 мЗ таких стін складає 18 крб. Звідси прямі витрати на зведення стін: 1400-18 = 25200крб.; накладні витрати: 25200-0,16 = 4032 крб.; планові накопичення: (25 200+4032)-0,08 = 2336 крб.; кошторисна вартість зведення зовнішніх стін рівна: 25200+4032+2336=31568 крб.
Кошторисна вартість робіт по монтажу технологічного устаткування визначається по збірках розцінок на монтажні роботи, введеним в дію з 1 січня 1984 р. У 36 збірках міститься понад 17 тис. розцінок на монтаж всіх видів технологічного обладнання. На відміну від цінників, що раніше застосовувалися, на монтажне устаткування в нових збірках з розцінок виключені накладні витрати, які входять в кошторисну вартість монтажних робіт в тому ж порядку, що і при визначенні кошторисної вартості будівельних робіт. Методологія обчислення кошторисної вартості монтажних робіт аналогічна розглянутій для будівельних робіт. В даний час ведеться розробка досконаліших цінників на монтаж устаткування, в основу яких приймаються укрупнені одиниці вимірювання монтажних робіт і їх кошторисної вартості, наприклад монтаж окремих видів устаткування на один агрегат або на одиницю потужності даного цеху або пускового комплексу.
В умовах повного переходу на розрахунки за закінчений об'єкт, в індустріалізації, що також продовжується, будівництва і застосування типового проектування найбільш оптимальною методологією визначення кошторисної вартості будівельної продукції буде та, яка грунтується на прейскурантних цінах за готові об'єкти або одиницю їх потужності,місткості і т.п. В будівництві такі ціни стали розроблятися і застосовуватися починаючи з 1.959 р., одночасно з упровадженням оплати за повністю закінчений об'єкт, при якій вони найбільш ефективні.. У практиці використовуються прейскурантні ціни на будівництво житлових будинків масової забудови за один квадратний метр загальної площі; шкільних будівель, лікарень, кінотеатрів і інших культурно-побутових об'єктів - за одне місце; окремих виробничих будівель і споруд - за об'єкт в цілому, одиницю потужності або іншу укрупнену одиницю вимірювання готового об'єкту.
Здійснення будівельного обліку дає можливість визначати не тільки окремі узагальнювальні показники об'єму будівельної продукції, але і всю систему таких показників, кожний з яких має свій сенс і призначення. Тому, перш ніж характеризувати економічний зміст і методологію окремих показників і їх груп, розглянемо загальні, властиві всій системі показників продукції будівельного виробництва
Кошторисно-нормативна трудомісткість, як і нормативна трудомісткість роботи, не враховує складність і якість праці, слабо реагує на зміну об'єму робіт залежно від підвищення ступеня механізації робіт.
Розглянуті вище показники об'єму виробництва є приватними і умовними. Вони служать рішенню задач економічного аналізу, планування і оперативного керівництва роботою даної організації. У будівельних відомствах продовжується проведення експериментів по різних вимірниках об'єму будівельного виробництва з метою вдосконалення показників оцінки результату діяльності підрядних організацій. .
1.3. Вартісні показники будівельної продукції і методи їх обчислення. Вироблена і валова продукція будівництва. Товарна будівельна
продукція, її склад.
Разом з розглянутими показниками будівельної продукції в масштабі галузі статистика визначає валову продукцію як частину сукупного суспільного продукту країни і чисту продукцію будівництва як частину національного доходу країни. У окремих підрядних організаціях ці показники не застосовуються. В той же час по економічному змісту з повною підставою до валової продукції підрядної організації можна прирівняти об'єм виготовленої продукції або загальний об'єм підрядних робіт. Проте термін «валова продукція» в обліку окремої підрядної організації не закріпився.
Валова продукція будівництва є загальним об'ємом продукції, створеної основною діяльністю дослідницьких, проектних і будівельних організацій галузі і населенням по індивідуальному будівництву. Відповідно до цього уявлення у складі валової продукції будівництва враховуються наступні компоненти: 1) продукція проєктно-пошукової діяльності, оплачувана за рахунок засобів на капітальне будівництво; 2) геологорозвідувальні роботи, оплачувані за рахунок засобів на капітальне будівництво; 3) продукція будівельного виробництва; 4) індивідуальне будівництво населення.
Статистична звітність тільки підрядних будівельних і проектно-дослідницьких організацій не забезпечує обчислення валової продукції в повному об'ємі як по країні в цілому, так і по економічних і адміністративних районах, галузях і формах власності. Найповнішим об'єм валової продукції будівництва як складову частину сукупного суспільного продукту можна обчислити лише на основі комплексної інформації, одержуваної із звітів по капітальних вкладеннях, будівництві і інших галузях, а також за матеріалами спеціально організованих статистичних обстежень.
Відомості про об'єм будівельної продукції, виробленої підрядними організаціями і господарським способом, продукції проектно-пошукових організацій, а також робіт по глибинному розвідувальному і експлуатаційному бурінню на нафту і газ містяться в звітності по капітальних вкладеннях, що представляється підприємствами і організаціями-забудовниками (ф. № 2-кс). Оскільки забудовник бере участь в будівельному виробництві (укладення договорів, приймання устаткування, технічний нагляд і т. п.), то і результат цієї участі входить складовою частиною у валову продукцію галузі у вигляді витрат на технічний нагляд, зміст дирекції і т.п. Ці дані наводяться в звіті по ф. № 2-кс по рядку «інші капітальні роботи і витрати». По індивідуальному будівництву населення необхідні для розрахунку валової продукції дані отримують з щорічних,які проводяться одночасно, обліків індивідуального житлового і іншого будівництва населенням і вибіркових обстежень вартості цього будівництва.
В умовах розрахунків за готовий об'єкт і комплекс робіт в будівельних, проектних і дослідницьких організаціях утворюються великі розміри незавершеного будівельного виробництва, яке не знаходить повного віддзеркалення в обліку забудовників, але повинне бути включене у валову продукцію. Відомості про незавершене будівництво відповідні будівельні і проектно-дослідницькі організації надають забудовникам з змінами по ф. № 3 в кінці кожного місяця.
Разом з валовою продукцією по будівництву як галузі, народного господарства в практиці статистики визначається чиста продукція. Для цього з валової п...