Східноєвропейський університет
економіки і менеджменту
Курсова робота
з дисципліни: менеджмент
на тему: Розробка системи менеджменту на підприємстві ТОВ «авторемонтник»
Зміст
Вступ
Розділ 1. Загальна характеристика організації
Розділ 2. Формування функцій менеджменту на підприємстві
Планування
Організування
Мотивування
Контролювання
Регулювання
Розділ 3. Розробка пропозицій з організації та вдосконалення керівництва
Висновки
Список використаної літератури
Вступ
Автомобільний транспорт має важливе значення в загальній транспортній системі нашої країни. Автомобілі широко застосовуються в народному господарстві. Вони використовуються для доставки різної сировини на промислові підприємства і вивозу з підприємств готових виробів і конструкцій, при будівництві будівель та інших споруд, для масових перевезень сільськогосподарської продукції.
Велику роль грає автомобільний транспорт при перевезенні пасажирів. Без автомобілів зараз неможливо уявити роботу жодного підприємства. Робітники автомобільного транспорту повинні забезпечити повне задоволення потреб народного господарства в перевезенні вантажів та пасажирів. Це завдання можна вирішити при значному покращенні організації технічної підготовки автомобілів до експлуатації, що дозволить значно знизити втрати часу на простої автомобілів при технічному обслуговуванні та ремонті. Для вирішення цих завдань було створено ТОВ «Авторемонтник».
Метою написання цієї курсової роботи є розробка фактичної та раціональної системи менеджменту в малому підприємстві по технічному обслуговуванню та ремонту автомобілів, їх зіставлення та визначення переваг однієї системи над іншою.
Основними завданнями є: закріпити теоретичні знання в галузі менеджменту, оволодіти прикладними аспектами менеджерської підготовки, які дозволять в майбутньому успішно здійснювати управлінську діяльність.
Розділ 1. Загальна характеристика організації
Характеристика ТОВ «Авторемонтник», щодо форми підприємства, профілю та виду діяльності, форми власності і характеристика внутрішнього та зовнішнього середовища наведені у табл. 1.
Таблиця 1
Загальна характеристика підприємства
Параметр, який характеризується
Зміст та особливості
Основні відмінності
Законодавча база заснування та функціонування організації
Участь у зовнішньоеко-номічній діяльності
Форма підприємства
Господарське товариство
Товариство з обмеженою відповідальністю
Закон «Про господарське товариство»
Спільне підприємство
з іноземним
інвестором
Профіль
По технічному обслуговуванню та ремонту автомобілів
Обслуговування машин іноземного виробництва
Рішення органів місцевого самоврядування
Купівля
запчастин за кордоном та
реалізація їх на Україні
Види діяльності
Сервісне обслуговування автомобілів
Співпраця з іноземним фірмами
Статут підприємства
Гарантійне авторизоване обслуговування автомобілів
Форма власності
Товариство з обмеженою відповідальністю
Обмежена відповідальність в межах внеску в статутний фонд
Закон «Про господарське товариство»
Спільна з іноземним капіталом
Внутрішнє середовище
Наявність будівель, обладнання, висококваліфікованих працівників
Іноземні інвестиції
Закон «Про режим іноземного інвестування»
Внесок в статутний фонд у вигляді грошових коштів
Зовнішнє середовище
Насиченість ринку автомобілів іноземного виробництва які потребують сервісного обслуговування
Потреба в кваліфікованому обслуговуванні автомобілів іноземного виробництва та постачанні оригінальних запчастин
Митний кодекс України
Дилерство по продажу автозапчастин та обслуговуванню автомобілів концерну «Volkswagen»
Розділ 2. Формування функцій менеджменту на підприємстві
Планування
Вид діяльності, який визначає перспективу і майбутній стан підприємства. За допомогою планування створюється орієнтир майбутнього. Під плануванням в даному проекті розуміємо відособлений вид управлінської діяльності підприємства.
В даному проекті виділяються два види планування:
стратегічне планування;
планування реалізації стратегії;
Стратегічне планування полягає у розробці стратегії. В свою чергу стратегія – це всебічний комплексний план, призначений для забезпечення здійснення місії підприємства та досягнення її цілей. В даному випадку стратегія планування здійснюється в плановому відділі 3-ма керівниками, професійні якості, яких оцінюється і приймається на нарадах один раз в рік.
Розглянемо складові процесу стратегічного планування.
Місія – це чітко виражена причина існування підприємства.
У зв’язку з тим, що на Українському ринку з’явились автомобілі концерну «Volkswagen», який включає «Audi», «Skoda», «Seat», а також великий інтерес покупця до цих іномарок, виникла необхідність в створенні малого підприємства по сервісному обслуговуванні автомобілів даних марок.
Дане підприємство має наступні цілі:
збільшити кількість постійних клієнтів, шляхом складення з ними контрактів на обслуговування автомобілів;
посилення маркетингової діяльності;
створити склад запчастин і ввести нові сучасні технології (комп’ютерна діагностика і т. д.);
якісно і своєчасно проводити технічне обслуговування автомобілів
підвищувати кваліфікацію працюючих (вивчення іноземних мов, технічного сучасного обладнання, комп’ютерів і т. д.).
Оцінка та аналіз зовнішнього середовища проводиться шляхом поділу його на дві групи:
Фактори прямої дії, які безпосередньо впливають на діяльність підприємства. До них відносяться: державні органи влади (ДАІ, податкова інспекція), законодавчі акти (Закон України «Про митний тариф України», Податковий кодекс України, Господарський кодекс України і. т.д.), складні економічні відносини на Україні, споживачі, які психологічно доросли до іномарки, конкуренти, яким вдається мати ширшу номенклатуру запасних частин і таким чином більш оперативно обслуговувати клієнтів.
Фактори непрямої дії, які впливають не безпосередньо, а через певні механізми і відносини. До них відносяться: міжнародне оточення – так як Україна находиться в оточенні технічно високорозвинених країн, де можна купити будь-яку запчастину, навіть авто і отримати кваліфікований сервіс Що стосується особливостей економічних відносин, то склалися умови для залучення іноземного інвестора і створення підприємства з іноземними інвестиціями.
Управлінське дослідження сильних та слабких сторін проводиться в напрямку вивчення стану фінансів, технічного рівня підприємства, використання робочої сили, маркетингових досліджень.
До сильних сторін можна віднести: наявність інвестора, який вклав в підприємство кошти, високий рівень професійної підготовки кадрів, висококваліфікована робоча сила за низьку оплату праці, а найголовніше – істотну частку на ринку легкових автомобілів тепер представляють автомобілі концерну «Volkswagen».
До слабких сторін можна віднести: невисокий рівень технічного обладнання, недостатньо розроблений маркетинг і реклама, низька платоспроможність населення, а також наявність ряду законодавчих обмежуючих актів і законів.
При аналізі стратегічних альтернатив використовуємо варіант обмеженого росту для нашого підприємства, в зв’язку з тим що ринок Львівського регіону є недостатньо насичений автомобілями даних марок і відповідно сервіс теж має обмежену кількість автомобілів.
Останній етап стратегічного планування завершується вибором стратегії.
Оцінюючи реальну ситуацію на ринку України автомобілів концерну «Volkswagen» (від 3 до 26% ринку України) можна вибрати наступну стратегію:
в 2010 – 2015 роках ємність ринку України буде оцінюватися біля 700 – 800 тис. автомобілів при позитивному розвитку економічних реформ суспільства. Звідси 50 – 70 тис шт. концерну «Volkswagen» повинно бути продано в 2015 році. На Львівський регіон припадатиме 3 – 5% від загальної кількості – тобто 2 тис. автомобілів в рік і 160 в місяць.
взявши до уваги середній ресурс легкового автомобіля, що складає 5 – 7 років всього буде знаходиться в експлуатації біля 200 – 400 тис автомобілів. З них у Львівському регіоні – приблизно 12 тис. автомобілів Це являється реальним навантаженням по обслуговуванню в даному регіоні. Враховуючи досвід минулих років, частину обслуговування і ремонтних робіт візьмуть на себе: майстри-одиночки, а також традиційно для нашої психології ремонт будуть робити самі власники автомобілів, звідси можна зробити висновок, що реальних клієнтів підприємства залишиться 5 – 7 тис. на рік.
Стратегія підприємства – створити якісний сервіс по найнижчих цінах.
Тактика – створити імідж сервісу в даному регіоні, за межами його, а також по всій Україні. Створити такі умови, щоб люди не боялись купувати автомобілі даної марки, розуміли, що вони є економічні та надійні в експлуатації і, що завжди якісно і своєчасно можна їх обслужити на одному із сервісів фірми серед яких і є даний.
Політика спрямована на досягнення таких цілей:
для постійних клієнтів ввести знижки;
для якісного сервісу створити технічно оснащені робочі місця, застосувати комп’ютерну діагностику;
для своєчасного сервісу – організувати склад запчастин на місці з широким асортиментом деталей, які найчастіше підлягають заміні;
повна комп’ютерна обробка фактур, накладних та робочих і технічних документів;
постійне підвищення професійного рівня.
Для досягнення даних цілей здійснюється формування бюджету.
Бюджет виражається в конкретних грошових одиницях. В основі його грошових надходжень лежать інвестиції іноземного капіталу, а також кошти вкладені в запчастини, які віддаються під реалізацію.
Що стосується управління за цілями, то на даному підприємстві треба виходячи, із числа 5 – 7 тис автомобілів в рік, звідси 20 автомобілів в робочий день повинно пройти через сервіс, а один робітник в зміну обслуговує в середньому 3 – 4 машини, беручи до уваги, щоб клієнт не чекав треба створити:
10 робочих місць універсального ремонту, техогляду;
5 вузькоспеціалізованих місць для кузовних робіт.
При оцінці стратегії приходимо до висновку, що необхідно створити для керівника, його замісника і майстрів групи вивчення німецької (англійської) мови, організувати групи працівників для поїздки в Німеччину та Чехію, щоб ознайомитись з сучасним сервісом і перейняти досвід роботи.
Бізнес-планування:
Вступ. Діяльність підприємства планується проводити в межах, дозволених чинним законодавством України.
Базовими видами діяльності є гарантійний та післягарантійний ремонт автомобілів, технічне обслуговування та продаж запасних частин, що використовуються для ремонту автомобілів марок: «Volkswagen», «Audi», «Skoda», «Seat».
Характеристика послуг і товару реалізації. Вид послуг є типовим і широко використовується в сфері автомобільного бізнесу. Специфікою даної діяльності є вузька спеціалізація в рамках сервісу всієї гами моделей однієї західної фірми по типу радянських станцій технічного обслуговування ВАЗ.
Підприємство має повноваження авторизованого сервісу фірми – це основна специфіка, перевага і відповідальність.
Поточна ситуація на ринку сервісного обслуговування характеризується як така, що розвивається. Передбачається створення, аналогічних авторизованих підприємств фірмами конкурентами Opel, Renault, Daewoo.
Сервіс переживає момент переходу від приватних майстрів-одинаків до спеціалізованих станцій, із сучасним обладнанням для діагностики і ремонту з наданням гарантій і знижок постійним клієнтам.
Оцінка ринку збуту і конкуренції. Автомобілі даного концерну розраховані на рівень споживача вище середнього рівня, а така марка як «Skoda» на середнього споживача. Продукція даного концерну охоплює всі типи споживачів з різними смаками та бажаннями, тому привабливим аргументом стане розвинутий сервіс та доступність на ринку фірмових запасних частин.
Ціни на запасні частини близькі до тих, що в конкурентів, крім витратних частин – фільтри, паси, гумові вироби та світлотехніка, що є базова для всіх моделей і становить біля 70 % від цін конкурентів.
Стратегія маркетингу. Продаж автозапчастин планується проводити через автомагазин. Базовий логічно розмістити інтегрально разом із сервісом на оживленій автомагістралі по аналогу зі світовими стандартними. Додатково, в міру дохідності першої хвилі роботи на ринку, розвиток експозиції товару провести через магазини-салони в центральних частинах міст західної України. Конкурентність цін дає можливість використати вигідне географічне положення базового підприємства, що істотно знижує (на 30 %) транспортні витрати по доставці автозапчастин від заводу-виробника.
Промоція товару з використанням всіх засобів масової інформації доцільна, проте найефективніший засіб реклами – телебачення – обмежений в зв’язку з високими коштами, тому реальніше використовувати рекламні оголошення в газетах, журналах, на дорожніх рекламних щитах, радіо та інтернеті.
Стимулювання продажу запчастин, крім прямої оплати авансом, розвивається шляхом:
впровадження продажу в кредит;
поставок запчастин за договорами;
розширення об’єму і гарантійного періоду до 2-3 років.
Комплектування сервісу персоналом з новим підходом до роботи знаннями електроніки, обчислювальної техніки, комп’ютерної обробки результатів, роботи майстрів-механіків і повне тестування результатів огляду – кожне відвідування з дрібним ремонтом плюс, за згодою клієнта, оперативне тестування профілактичного плану функціонування механізмів, що впливають на безпеку руху, в т.ч. світлотехніку.
План виробництва. Виробнича база складається з двох основних підрозділів.
Салон продажу 20 м² і станція обслуговування. Салон продажу розміщений в оглядовому місці, «лицем до купця». Створено максимальний доступ до зразків, освітлення, музичне супроводження, повний набір каталогів.
Сервісна майстерня 200 м² обладнана 5 робочими місцями з підйомниками та одним резервним з оглядовою ямою, з розрахунку – 4 клієнти в ремонті по запису плюс один терміновий, екстрений.
Забезпечення витратними матеріалами та запчастинами на перших порах через спеціалізовані фірми в Україні. По мірі розвитку об’ємів – створення власного консигнаційного складу запчастин через постачання від заводу-виробника. Витрати на утримання складу перекриваються доходами від продажу частин.
Обладнання, крім підйомників, повний комплект ручного інструменту універсального та спеціалізованого і обов’язково тестери і комп’ютери для ремонту сучасних авто з електронними системами керування та захисту.
Загальна вартість статутного фонду для забезпечення старту – 1 млн. грн.
Організування
У відповідності до стратегічного плану потрібно вибрати структуру ТОВ «Авторемонтник». Для цього будуємо органіграму управління рис. 1.
Рис. 1 Органіграма управління підприємства
Далі описуємо чисельність і функції посадових осіб, розв’язуємо питання їх делегування і повноваження. Дані заносимо в табл. 2.
Таблиця 2
Чисельність і функції посадових осіб підприємства
Посади керівників
Чисельність, чол.
Функції працівників
Відповідальність і повноваження
Генеральний директор
Керівник сервісу
Заступник з маркетингу
Бухгалтер
Начальник відділу постачання
Начальник торгового відділу
Начальник відділу реклами
Один
Один
Один
Один
Один
Один
Один
Загальне керівництво, робота з інвестором
Рішення технічних питань, пов’язаних із сервісом
Керівництво відділами постачання, збуту та реклами
Фінансовий облік
Забезпечення запчастинами по оптимальних цінах
Продаж запчастин, пошук потенційних клієнтів, забезпечення товарообігу
Забезпечення активної дії на ринку за допомогою всіх доступних заходів
Вирішує всі фінансові і кадрові питання та питання роботи з інвестором
Відповідає за технічний стан відремонтованих автомобілів. Приймає роботу і здає клієнтам
Відповідає за якісну роботу підпорядкованих відділів, цінову політику та створення іміджу підприємства
Відповідає за фінансовий стан на підприємстві, податки і розрахунки з клієнтами
Відповідає за створення консигнаційного складу запчастин, облік і своєчасне поповнення. Вибирає постачальників і ціни.
Вирішує поточні питання пов’язані з номенклатурою пропозицій і проводить цінову політику до потенційних покупців
Реклама, формування попиту, прямий маркетинг
В раціональній органіграмі підприємства ліквідуються заступник з маркетингу та відділ реклами. Начальник відділу постачання та начальник торгового відділу стають заступниками генерального директора. Функції відділу реклами переходять в торговий відділ.
Мотивування
З врахуванням місії та цілей підприємства можна описати механізми мотивування і занести їх в табл. 3.
Таблиця 3
Застосовування теорії мотивації
Назва теорії мотивації
Короткий зміст та особливості застосування
Обґрунтування можливості застосування в організації
Елементи системи матеріального стимулювання праці, в яких знаходить відображення теорії
Герцберга
Гігієнічні фактори:
Політика підприємства та адміністрації – скерована на спільну зацікавленість в створенні іміджу підприємства.
Умови праці – близькі до взірцевих західних.
Заробіток – пов’язаний з результатом роботи кожного і відчуттям перспективи росту.
Міжособисті відносини – ієрархічні, виконавчі. Залежність при колегіальних ступенях.
Контроль за роботою – самоконтроль в системі «батога і пряника» – від «нагороди» за результат до втрати роботи за невиконання обов’язків.
Мотивація:
Успіх підприємства – гордість працівників, що там працюють.
Просування на службі – розвивається фірма – є шанс зайняти вищий ранг.
Визнання – подвійне від керівництва і від клієнтів
Висока ступінь відповідальності – матеріальна, пов’язана з працею із автомобілем і професійна – безпека руху.
Можливість творчого і ділового росту – пов’язана із сервісом автомобіля, комп’ютеризація робочих місць.
Економічна ситуація змушує застосовувати мотивації, що дає фізіологічний мінімум сьогодні і стимулює всі фактори психологічного плану на підготовку особистості до роботи в реальному ринку завтра. Тісне пов’язання теорії очікувань росту з теорією справедливої винагороди.
Для менеджменту комбінована комісійна або прогресивно-комісійна форма оплати з фіксованим мінімумом.
Для робітників комбінована (почасово-відрядна).
На основі теорії мотивації встановлюємо оплату працівникам підприємства. Розрахунки заносимо в табл. 4.
Таблиця 4
Результати розрахунків фактичної заробітної плати працівників
Посадові особи
Посадовий оклад, грн
Надбавки
Премії
Величина місячної заробітної плати, грн
Характер
Величина, грн
Характер
Величина, грн
Генеральний директор
Керівник сервісу
Заступник з маркетингу
Начальник відділу постачання
Начальник торгового відділу
Начальник відділу реклами
Бухгалтер
Спеціаліст по комп’ютерах
Майстер
Комірник
Робітники
Водії
Прибиральниці
2500
2100
2100
1900
1900
1900
1800
1700
1500
1200
1100
1100
1000
Персональна
За поза нормований час
-
-
-
-
-
800
400
300
300
300
200
100
Від прибутку
Від прибутку
Від прибутку
Від прибутку
Від прибутку
Від прибутку
Від прибутку
За виконання О.В.З.
За якість робіт
За освоєння суміжних професій
Особливі умови праці
Від р
1100
900
900
700
600
600
600
400
300
150
150
4400
3000
3000
2600
2500
2500
2400
2500
2100
1500
1550
1450
1100
Контролювання
Показники відповідних видів контролю приводимо в табл. 5.
Таблиця 5
Контроль на підприємстві
Види контролю
Характеристика процесу контролю
Оцінка впливу контролю на посадових осіб і підрозділи організації
Служби та посадові особи, які відповідають за результати контролю
Попередній контроль ресурсів:
Людських
Матеріальних
Фінансових
Поточний:
Людських
Матеріальних
Фінансових
Заключний:
Людських
Матеріальних
Фінансових
Аналіз ділових та професійних навичок претендентів на роботу, кваліфікації.
Перевіряється якість та кількість отриманих від постачальників матеріальних ресурсів, по договорам.
Перевіряються усі грошові надходження та видатки підприємства.
Перевірка роботи працівників, рішення виробничих проблем.
Перевірка ефективності використання матеріальних ресурсів, їх норми використання.
Відповідність фін. документації та фін. операцій нормам чинного законодавства.
Перевіряється продуктивність праці, здатність до удосконалення працівників.
Перевіряється вихід і якість робіт при використанні даної матеріальної бази.
Перевіряються фактичні фінансові результати та порівнюються із запланованими.
Зменшення нетрудових витрат, завантаження робочих місць.
Зменшення матеріальних витрат
Мінімізація податкового навантаження, ріст прибутку
Взаємна дія в досягненні прибутку.
Корекція відхилень від заданого режиму в процесі роботи.
Відсутність рекламацій, штрафних санкцій, втрат матеріальних, фінансових.
Стимуляція при виконанні або санкції при порушенні.
Можливість внесення змін в організацію праці, роботу з клієнтами в напрямі маркетинг.
Корекції при відхиленнях.
Менеджери підрозділів
Менеджери сервісу та постачання
Головний бухгалтер
Менеджери
Менеджери
Відділ технічного контролю
Головний бухгалтер
Менеджери
Керівник сервісу
Головний бухгалтер
Регулювання
Розробляємо і впроваджуємо відповідні заходи спрямовані на усунення відхилень, збоїв, недоліків, що були виявлені у процесі контролювання. Данні заносимо в табл. 6.
Таблиця 6
Процес регулювання
Види контролю
Виявлені в процесі контролю недоліки, відхилення та збої
Прийняття відповідних управлінських рішень в керуючій системі з метою усунення недоліків, відхилень, збоїв
Оцінка впливу регулювання на посадових осіб та підрозділи організації
Попередній контроль матеріальних ресурсів
У процесі здійснення контролю виявлено, що отримані запчастини від постачальника з Польщі не відповідають встановленим критеріям.
Укладення угоди з новим партнером з Німеччини щодо постачання необхідних запчастин.
Зменшення матеріальних витрат
Поточний контроль людських ресурсів
У процесі здійснення контролю виявлено, що продуктивність праці робітників зменшилась, якість ремонту не відповідає нормам.
Застосування нової системи матеріального стимулювання для основних робітників (запровадження премій, надбавок, доплат).
Взаємна дія в досягненні прибутку.
Заключний контроль матеріальних ресурсів
У процесі здійснення контролю виявлено збільшення витрат на обслуговування одного автомобіля.
Необхідність вдосконалення діагностики автомобілів.
Внесення змін в організацію праці.
Розділ 3. Розробка пропозицій з організації та вдосконалення керівництва
Визначаємо характеристики керівників підприємства, вибираємо і обґрунтовуємо форми влади і впливу на колективи працівників підприємства використовуючи табл. 7.
Таблиця 7
Характеристика і обґрунтування застосування підходів до керівництва
Підходи до ефективного керівництва
Загальна характеристика
Обґрунтування параметрів керівництва конкретними посадовими особами апарату управління
Генеральний директор
Керівник сервісу
Заступник з маркетингу
Форми влади:
примусу
винагороди
законна
еталонна
Виконавець вірить в те, що влада може заважати задоволенню певної потреби або спричинити інші неприємності
Виконавець вірить в те, що влада може надати йому можливість на певних умовах отримати цінну винагороду
Виконавець вірить в те, що керівник має право віддавати накази, а його обов’язок – виконувати їх
Влада власного прикладу того керівника, що впливає
Використовує експертну форму владу
Способи впливу:
Переконання підлеглих, що керівник володіє запасом спеціальних знань і досвіду, які задовольнять певні потреби.
Формує довіру до себе, вміє оцінити інтелект підлеглих.
Підходи до лідерства:
З позиції особистих якостей: чесність, інтелект, економічна освіта, здоровий глузд, мудрість почуття гумору, впевненість у собі.
З позиції поведінки:
Демократичний, орієнтований на досягнення цілей.
Використовує законну форму влади.
Способи впливу:
Базуються на традиціях, які здатні задовольнити бажання підлеглих бути потрібними і захищеними
Підходи до лідерства:
З позиції особистих якостей:
чесність, технічна освіта, доброзичливість, наполегливість, вимогливість.
З позиції поведінки:
Демократичний, орієнтований на роботу.
Ситуаційний:
в залежності від конкретного моменту.
Використовує влади винагороди та законну.
Способи впливу:
Базуються на традиціях, які здатні задовольнити бажання підлеглих бути потрібними і захищеними, а також бажання підлеглих отримати певну винагороду за роботу.
Підходи до лідерства:
З позиції особистих якостей:
чесність, наполегливість, енергійність, рішучість, інтелект, економічна освіта, здоровий глузд.
З позиції поведінки:
Демократичний, орієнтований на роботу.
Продовження таблиці 7
експертна
Виконавець вірить, що влада має спеціальні знання, які зможуть задовольнити певні потреби
Ситуаційний:
Адаптивний, орієнтований на реальність.
Раціонально використовувати законну та еталонну форми влади.
Ситуаційний: в залежності від конкретних задач.
Стилі керівництва:
на засадах систем Лайкерта
Існує чотири системи для підбору керівником стилю керівництва, які базуються на оцінці поведінки керівника по відношенню до підлеглих .
Необхідно використовувати четверту систему при якій керівник широко використовує принцип самоуправління і ініціативу підлеглих до рішення спільних цілей.
ситуаційний підхід
«шлях-ціль»
Мітчела і Хауса
Керівник спрямовує підлеглих на досягнення цілей організації через вплив на шляхи досягнення цих цілей
Чітке формулювання задач та спрямування зусиль підлеглих на досягнення цілей, ведення наставництва, усунення перепон у роботі підлеглих, задоволення потреб підлеглих після досягнення цілей.
на засадах прийняття рішень Врума та Йєттона
Концентрує увагу на процесі прийняття управлінських рішень і має п’ять стилів керівництва, які керівник може використовувати залежно від участі підлеглих у прийнятті рішень
Використовуючи фактори якості рішень та фактори, які обмежують згоду підлеглих керівник вибирає стилі прийняття рішень: автократичні, консультативні чи повної участі.
Далі на прикладі ТОВ «Авторемонтник» проводимо оцінку керівників і результати заносимо в табл. 8.
Таблиця 8
Результати оцінки професійних якостей керівників
№
Фактори які відображають професійні якості керівників
Генеральний директор
Керівник сервісу
Заступник з маркетингу
оцінка
множний коефіцієнт
оцінка в балах
оцінка
множний коефіцієнт
оцінка в балах
оцінка
множний коефіцієнт
оцінка в балах
1. Морально - етичні
всього :
440
всього :
390
всього :
405
1
дотримання традицій
4
10
40
4
10
40
5
10
50
2
гуманність
5
15
75
5
15
75
4
15
60
3
дотримання етичних норм по відношенню до підлеглих та колег
5
15
75
4
15
60
4
15
60
4
чесність
5
15
75
5
15
75
5
15
75
5
принциповість
5
15
75
4
15
60
4
15
60
6
врівноваженість
5
20
100
4
20
80
5
20
100
2. Професійні навички
всього :
685
всього :
660
всього :
660
1
професійні знання
5
25
125
5
25
125
5
25
125
2
професійні уміння і навички
5
25
125
5
25
125
5
25
125
3
виконання посадових обов’язків
5
25
125
5
25
125
5
25
125
5
здатність до накопичення професійного досвіду та реалізація його у службовій діяльності
5
10
50
5
10
50
4
10
40
7
мотивація до професійного самовдосконалення
5
15
75
4
15
60
5
15
75
9
стан фізичної підготовки
4
15
60
4
15
60
4
15
60
10
працездатність
5
15
75
5
15
75
4
15
60
11
зовнішній вигляд
5
10
50
4
10
40
5
10
50
3. Ділові
всього :
800
всього :
735
всього :
735
1
стиль управління
5
15
75
4
15
60
4
15
60
2
уміння формувати морально - психологічний клімат в колективі
5
20
100
4
20
80
4
20
80
3
уміння організовувати та проводити організаційні заходи
5
15
75
4
15
60
4
15
60
4
уміння проводити наради
5
15
75
5
15
75
5
15
75
5
уміння висловлювати свої думки
5
15
75
5
15
75
5
15
75
6
уміння здійснювати публічні виступи
5
15
75
4
15
60
5
15
75
Продовження таблиці 8
7
самостійність та ініціативність
5
25
125
5
25
125
5
25
125
8
відповідальність та виконавча дисципліна
5
25
125
5
25
125
5
25
125
9
уміння здійснювати дисциплінарну практику
5
15
75
5
15
75
4
15
60
4. Індивідуально-психологічні
всього :
710
всього :
655
всього :
705
1
творчість мислення
5
15
75
4
15
60
5
15
75
2
здатність до самооцінки
5
15
75
5
15
75
4
15
60
3
лідерські якості
5
20
100
4
20
80
5
20
100
4
авторитетність
5
20
100
5
20
100
5
20
100
5
наполегливість
5
10
50
5
10
50
5
10
50
6
активність
5
10
50
4
10
40
5
10
50
7
комунікабельність
4
10
40
5
10
50
5
10
50
8
стійкість до стресів
4
20
80
3
20
60
4
20
80
9
самоконтроль в повсякденній діяльності
4
10
40
4
10
40
4
10
40
10
особиста мотивація до роботи
5
20
100
5
20
100
5
20
100
Інтегральна оцінка Генерального директора:
Iінт=I1+I2+I3+I4=
440+685+800+710=2635 балів
Інтегральна оцінка Керівника сервісу:
Iінт=I1+I2+I3+I4=
390+660+735+655=2440 балів
Інтегральна оцінка Заступника з маркетингу:
Iінт=I1+I2+I3+I4=
405+660+735+705=2505 балів
Таблиця 9
Висновки по кількості набраних балів
Сума балів
Висновки
900 - 1699
Займаній посаді не відповідає. Доцільно використовувати на іншій посаді.
1700 - 2499
Займаній посаді відповідає. Необхідно працювати над подальшим вдосконаленням необхідних якостей.
2500 і вище
Займаній посаді відповідає. Доцільно призначити на вищу посаду.
Висновки
В даній курсовій роботі була розроблена система менеджменту в організації малого підприємства по технічному обслуговуванню та ремонту автомобілів ТОВ «Авторемонтник».
Була дана характеристика організації, розглянуті функції менеджменту, механізми прийняття управлінських рішень.
В процесі аналізу всій діяльності підприємства була дана характеристика керівників з точки зору впливу та влади в колективі, підходу до лідерства. Рекомендовані стилі керівництва, проведена оцінка професійних якостей та дана оцінка ефективності системи менеджменту.
Працюючи над проектом були розроблені фактична та раціональна системи менеджменту в організації. Їх зіставлення дало можливість визначити переваги однієї системи над іншою. Ще раз була доведена ефективність роботи менеджера та необхідність його роботи в нових економічних умовах.
Узагальнюючий висновок аналізу фінансово-господарської діяльності підприємства можна зробити такий – на підприємстві склалася позитивна тенденція розвитку, про що свідчать як абсолютні прирости, так і темпи зростання майже всіх показників.
Сукупність всіх позитивних факторів, що впливають на виробничий процес дали в результаті значне зростання обсягів виробництва, і як наслідок – загальне фінансове піднесення. Запланована модернізація та застосування новітніх технологій дадуть значний приріст, якщо керівництво зможе довести свою професійність.
Список використаної літератури
Гончаренко Ю. «Обзор украинского автомобильного рынка за I полугодие 2010 года». Галицкие КОНТРАКТЫ №37, 2001.
Кузьмін О.Є., Мельник О.Г. «Теоретичні та прикладні засади менеджменту» «Інтелект – Захід», 2002.
Кузьмін О.Є. «Сучасний менеджмент». Львів: Центр Європи, 2005.
Лучко М.Р., Мех. Я.В. «Розробка системи обліку». Тернопіль, 2001.
Андрушків Б.М., Кузьмін О.Є. Основи менеджменту. Львів: Світ, 2005.
Мескон М.Х., Альберт М., Хедоури Ф. «Основы менеджмента». Пер. С англ. М.: Дело, 2006.
Пилипенко І.І., Бутинець Ф.Ф. «Удосконалення національних нормативів аудиту» Житомир ЖІТІ, 2000.
Герчикова И. Н. Менеджмент: Учебник / Под ред. Вылегжанина Л. Н., Клебче Г. А. М.: Банки и биржи, 2007.
Баканов М.Н., Шеремет А.Д. Теория экономического анализа. М.: Финансы и статистика, 2000.
Мескон М. Х., Альберт М., Хедоури Ф. Основы менеджмента: Пер. с англ. М.: Дело,