Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра економіки підприємства
Навчально-дослідна робота (курсова робота) студента
з „Економіки підприємства” за галуззю знань 0305
„Економіка та підприємництво”
на тему:
“ОБҐРУНТУВАННЯ ТРИВАЛОСТІ ВИКОРИСТАННЯ ОСНОВНИХ ВИРОБНИЧИХ ФОНДІВ У КАЛЕНДАРНОМУ РОЦІ”
ЗМІСТ
стор.
Вступ……………………………………………………………………..3
Розділ 1. Теоретичні основи підвищення обґрунтування
тривалості використання основних виробничих фондів підприємства………5
1.1. Основні виробничі фонди підприємства
та їх економіко-соціальне значення…………………………………………………5
1.2. Тривалість використання основних
виробничих фондів як економічна категорія…………………………..6
1.3. Механізм впливу тривалості використання
основних виробничих фондів на ефективність виробництва…………9
1.4. Заходи щодо підвищення ефективності
тривалості використання основних виробничих фондів……………..10
2. Економічна оцінка рівня тривалості використання
основних виробничих фондів підприємства та їх
вплив на господарську діяльність…………………… ………………..13
2.1.Методика дослідження та вихідна інформація
для проведення дослідження……………………..…………………….13
2.2.Характеристика об’єкта дослідження……………………………...14
2.3.Оцінка впливу тривалості використання ОВФ
підприємства на обсяги ви – ва продукції …………………………….18
2.4.Оцінка впливу тривалості використання ОВФ
підприємства на їх фондовіддачу………………………………………21
2.5. Оцінка впливу тривалості використання ОВФ
підприємства на продуктивність праці…………………………………24
2.6. Оцінка впливу тривалості використання ОВФ
підприємства на їх придатність…………………………………………27
2.7. Оцінка впливу тривалості використання ОВФ
підприємства на ефективність виробництва…………………………...30
3. Обгрунтуваня заходів щодо оптимальності тривалості
використання ОВФ………………………………………………………33
Висновок………………………………………………………………….37
Список використаної літератури………………………………………..40
Вступ
Перехід до ринкових відносин потребує глибоких зрушень в усіх сферах економіки—одній з найважливіших сфер людської діяльності. Ринкова економіка по своїй суті є засобом, що стимулює ріст продуктивності праці і збільшення ефективності виробництва. Підвищення ефективності суспільного виробництва означає ефективніше використання наявних трудових ресурсів для збільшення випуску якісної та потрібної країні продукції, а також постійно спів ставляти затрати з отриманими результатами і вносити певні корективи для того, щоб вкладені кошти принесли максимальну віддачу.
Велика роль відводиться проблемі підвищення тривалості використання ОВФ, які визначають рівень його матеріально-технічноїбази, яка в значній мірі визначає обсяг виробництва продукції. Проте ефективність виробництва на підприємстві залежить не тільки від забезпеченості підприємства основними фондами,але й ступеня їхвикористання в часі.
Таким чином, підвищення тривалості використання ОВФ підприємства знаходять свій вираз у збільшенні обсягу виробництва продукції, підвищення продуктивності праці та фондовіддачі. Крім тогго, поліпшення використання ОВФ на підприємстві є важливим резервом підвищення ефективності виробництва. Цеобумовлено тим, що значна частка витрат виробництва, які утворюють собівартість продукції, пов’язана з використанням ОВФ на підприємстві. Поліпшення використання ОВФ зменшує витрати на їх утримання і експлуатацію у собівартості одиниці продукції.
Підприємство—це основна народногосподарська ланка країни, від результатів функціонування якої залежить економічний розвиток держави. В умовах ринкових відносин підприємство функціонує самостійно на засадах самоокупності і самофінансування і тому воно саме, в першу чергу зацікавлене в підвищенні ефективності виробництва та збільшенні прибутковості.
Велика роль відводиться проблемі підвищення тривалості використання ОВФ, які визначають рівень його матеріально-технічної бази, яка в значній мірі визначає обсяг виробництва продукції. Проте, ефективність виробництва на підприємстві залежить не тільки від забезпеченості підприємства основними фондами, але й від рівня їх оновлення.
Мета даної роботи—дослідження впливу оновлення основних виробничих фондів підприємства на ефекитвність виробництва, ознайомлення з методикою впровадження заходів по підвищенні ефективності використання ОВФ на підприємстві. За допомогою розрахунків обґрунтувати доцільність впровадження цих заходів, а також розрахувати величину ефекту від здійснення необхідних господарських операцій.
Відповідно до мети ми ставимо перед собою такі завдання:
оцінити вплив тривалості використання робочого часу основних виробнчих фондів підприємства;
оцінити вплив тривалості використання робочого часу основних виробнчих фондів підприємства на обсяг виробництва продукції;
оцінити вплив тривалості використання робочого часу основних виробнчих фондів підприємства на їх фондовіддачу;
оцінити вплив тривалості використання робочого часу основних виробнчих фондів підприємства на їх зношуваність;
оцінити вплив тривалості використання робочого часу основних виробнчих фондів підприємства на їх оборотність;
оцінити вплив тривалості використання робочого часу основних виробнчих фондів підприємства на їх ефективність виробництва;
Предметом вивчення виступають економічні відносини, які складаються в процесі господарської та підприємницької діяльності.
Об’єктом вивчення є підприємства та їх структурні підрозділи (вибірка у складі 42 підприємств із генеральної сукупності в обсязі 100 підприємств).
Розділ 1. Теоретичні основи підвищення обґрунтування тривалості використання основних виробничих фондів підприємства
1.1. Основні виробничі фонди підприємства та їх економіко-соціальне значення
Основним завданням функціонування підприємства є виготовлення продукції (надання послуг) в результаті поєднання і взаємодії в процесі виробництва трьох його основних елементів: засобів праці, предметів праці та праці людини. Засоби праці та предмети праці утворюють засоби виробництва, які, в свою чергу, поділяються на основні та оборотні.
Під основними засобами розуміють сукупність матеріальних коштів, які формує і утримує підприємство з метою використання їх в процесі виробництва або постачання виробів, надання послуг, здавання в оренду іншим юридичним особам, здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний термін використання яких більше одного року або операційного циклу, якщо останній довший за рік.
При формуванні основних засобів підприємств повинні враховуватись особливості кожного об'єкту їх складових. У кожному конкретному випадку такий об'єкт розглядається як закінчений пристрій з усіма пристосуваннями і приладдям до нього або окремий конструктивно відокремлений предмет, що призначений для виконання певних самостійних функцій, чи відокремлений комплекс конструктивно з'єднаних предметів одного або різного призначення, для обслуговування яких використовуються загальні пристосування, прилади керування та єдиний фундамент. В зв'язку з цим, кожен предмет чи об'єкт може виконувати свої функції, а їх комплекс певну роботу в складі комплексу, а не самостійно.
Для забезпечення своєї діяльності кожне підприємство повинно мати в наявності не сукупність основних засобів, а таку їх кількість і в такому складі, як цього вимагає організація процесу виробництва. Основні засоби підприємств періодично оновлюються, поповнюються і вибувають із експлуатації.
Основні фонди - це сукупність засобів праці, які мають свою вартість і функціонують у процесі виробництва протягом тривалого періоду часу, зберігаючи при цьому натуральну речову форму і переносять свою вартість на вартість виготовленої продукції частинами, в міру свого спрацювання.
Економічне значення основних фондів заключається в тому, що вони є мірилом розвитку процесу праці, визначають ступінь механізації виробництва, забезпечують своєчасне і якісне виконання робіт (випуск продукції) і цим самим визначають рівень продуктивності живої праці. На базі зростання основних фондів збільшується економічний потенціал і виробничі можливості підприємств, підвищується технічний рівень виробництва, що забезпечує збільшення обсягів випуску продукції, поліпшення умов праці тощо. Соціальне значення основних виробничих фондів полягає в тому, що вони в змозі задовільнити соціальні потреби, тобто вони здатні виробляти значущі для суспільства речі та послуги
1.2. Тривалість
використання основних виробничих фондів як економічна категорія
Ефективність виробництва на підприємстві в значній мірі визначається рівнем повного і раціонального використання основних фондів, який визначається системою показників екстенсивного і інтенсивного використання.
Основними показниками, що характеризують використання основних виробничих фондів в часі є:
Коефіцієнт використання календарного часу характеризує питому вагу числа робочих днів в році. Визначається як відношення числа робочих днів в році до планового числа календарних днів в році
, (1.1)
де Чрд - число робочих днів в році;
Чкд - число календарних днів в році.
Ефективне використання основних виробничих фондів підприємства забезпечується при Квд = 0,65 - 0,70.
Коефіцієнт використання робочого часу характеризує ступінь використання робочого часу в році. Визначається як відношення числа фактично відпрацьованих робочих днів до числа робочих днів в році
(1.2)
де Чфд - число фактично відпрацьованих днів в році.
Ефективне використання основних виробничих фондів підприємства забезпечується при КРЧ = 0,75 - 0,80.
Коефіцієнт змінності характеризує кількість змін роботи основних виробничих фондів в добу. Визначається як відношення балансової вартості основних виробничих фондів, що використовувались у різні зміни доби, до балансової вартості основних виробничих фондів підприємства
, (1.3)
де Бві - балансова вартість основних виробничих фондів, що використовувались в і-ті зміни (і = 1,2,3);
Бв - балансова вартість основних виробничих фондів.
Коефіцієнт використання внутрізмінного часу характеризує ступінь використання робочого часу протягом зміни. Визначається як відношення числа годин, відпрацьованих в зміну до числа годин зміни
, (1.4)
де Кв зм - коефіцієнт використання внутрізмінного часу;
Чф.г - число фактично відпрацьованих годин в зміну, Чгз - число годин в зміні.
Ефективне використання основних виробничих фондів підприємств буде забезпечуватися при Кв.зм = 0,80 - 0,85.
Інтегральний коефіцієнт використання основних виробничих фондів характеризує ступінь використання цих фондів за часом. Визначається як добуток відповідних коефіцієнтів, що характеризують окремі сторони використання основних фондів за часом
. (1.5)
На основі цього показника можна зробити відповідні висновки щодо використання основних виробничих фондів за часом.
На величину всіх наведених коефіцієнтів екстенсивного використання основних виробничих фондів, зокрема обладнання негативно впливають різні простої, які можна поділити на залежні від працівників, що обслуговують дане устаткування і незалежні від їх роботи.
До простоїв, що залежать від роботи підприємства відносяться ті, які обумовлені незадовільним технічним обслуговуванням робочих місць, перебоями забезпеченні матеріалами, електроенергією, незабезпеченістю нормальних умов праці на робочому місці, порушеннями технологічної та трудової дисципліни. Наявність цих причин свідчить про недоліки в ії виробництва й праці на підприємстві, які повинні бути усунуті підприємством.
Проте дана формула інтегрального коефіціента використання основних виробничих фондів може подаватись порізному. Дана формула зазначається у підручнику „Економіка підприємства” Гордійчук А.С. і Стахів О.А. У підручнику „Економіка підприємства” Шваб Л.І. можна побачити таку варіацію даної формули:
(1.6)
Коефіцієнт інтегрального використання відображає рівень використання устаткування як у часі, так і щодо продуктивності й визначається як добуток коефіцієнтів екстенсивного та інтенсивного завантаження:
Часткові (окремі, індивідуальні) показники характеризують рівень використання основних фондів залежно від окремих факторів. До них належать показники екстенсивного та інтенсивного їх використання.
Коефіцієнт екстенсивного завантаження устаткування характеризує рівень його завантаження у часі й визначається співвідношенням часу фактичної роботи устаткування за рік до часу його ймовірної експлуатації:
, (1.7)
де Кекс — коефіцієнт екстенсивного завантаження;
Тф — час фактичної роботи устаткування (дійсний фонд), год;
Тн — час ймовірної експлуатації устаткування (номінальний фонд), год/рік.
Коефіцієнт інтенсивного завантаження устаткування визначається відношенням фактичної продуктивності устаткування, що використовується на підприємстві, до його нормативної продуктивності, тобто технічно обґрунтованої, прогресивної:
або (1.8)
де Кінт — коефіцієнт інтенсивного завантаження;
Оф — фактичний випуск продукції устаткуванням за одиницю часу у натуральному виразі, шт.;
Он — технічно обґрунтований випуск продукції за одиницю часу (визначається на основі паспортних даних устаткування), шт.;
Тфпр — фактично витрачений час на виготовлення одиниці продукції, н-год;
Тнпр — технічно обґрунтована норма часу на одиницю продукції, н-год.
1.3. Механізм впливу тривалості використання основних виробничих фондів на ефективність виробництва
Тривалість використання основних виробничих фондів має безпосередній вплив на ефективность виробництва. Від цього показника залежать такі фактори як:
1. Обсяг виробництва продукції.
2. Собівартість продукції.
3. Продуктивність праці.
Із підвищенням коефіціента обсяг виробленої продукції зростає, оскільки підвищення ступеня використання основних виробничих фондів означає збільшення фактичного часу їх використання протягом якого здійснюється виробництво продукції. Тобто при зміні тривалості використання основних виробничих фондів обсяг виробництва продукції змінюється прямопрорційно, і навпаки.
Собівартість продукції також залежить від тривалості використання основних виробничих фондів через нерозривний зв’язок собівартості і обсягу виробленої продукції, на, яку відомо, має значний вплив тривалость. При збільшенні обсягу виробництва продукції собівартість зменшується, так як витрати на одиницю продукції знижуються. В собівартості відображається ефективність використання основних виробничих фондів.
Зниження собівартості вказує на економію витрат живої та уречевленої праці на одиницю продукції. Рівень собівартості продукції залежить від продуктивності праці працівників підприємства та велични заробітної плати. Продуктивність праці показує співвідношення між витратами робочого часу та кількістю виробленої продукції. Чим більше виробляється продукції за одиницю робочого часу, або чим менше витрачається робочого часу на виробництво одиниці продукції, тим вища продуктивність праці.
Отже, обсяг виробництва продукції, собівартість, продуктивність праці взаємозалежні та водночас залежать від тривалості використання основних виробничих фондів, який відповідно впливає на ефективність виробництва.
Підвищення ефективності виробництва на підприємстві передбачає максимальний приріст виробництва продукції або прибутку на кожну витрачених ресурсів, тобто максимумом доходів при мінімальних витратах виробництва. Насемперед воно пов’язане із використанням внутрівиробничих резервів виробництва на підприємстві, тобто із раціональним використанням матеріально-технічних, трудових та фінансових ресурсів.
1.4. Заходи щодо підвищення ефективності тривалості використання основних виробничих фондів
В умовах ринкової економіки ефективність виробництва на підприємстві нерозривно пов'язана із проблемою економії всіх видів ресурсів, серед яких важливе місце належить основним виробничим фондам. До недавнього часу у відтворенні та використанні основних фондів переважали екстенсивні тенденції, тобто багато уваги приділялось збільшенню обслуговування основних виробничих фондів на підприємстві. Це призвело до випередження росту основних виробничих фондів у порівнянні з ростом обсягу виробництва продукції, що призводить до її подорожчання. Крім того, спостерігається низький коефіцієнт вибуття зношених і морально застарілих основних фондів.
Кількість продукції, що виробляється підприємством, або обсяг виконаних робіт залежить не тільки від забезпеченості підприємства основними виробничими фондами, але і від того на скільки вони повно використовуються. Тому поліпшення використання основних виробничих фондів має велике народногосподарське значення. Підвищення економічної ефективності використання основних виробничих фондів знаходить свій вираз у збільшенні виробництва валової продукції, в рості продуктивності праці і фондовіддачі, зниженні собівартості продукції.
Поліпшення використання основних виробничих фондів є важливим резервом підвищення ефективності виробництва. Це обумовлено тим, що значна частина витрат, які утворюють собівартість продукції (робіт), пов'язана з використанням основних виробничих фондів. Так, у собівартості продукції витрати на експлуатацію обладнання становлять біля 20 %, транспортнії витрати - 10... 12 відсотків.
Поліпшення використання основних виробничих фондів забезпечує зменшення витрат на експлуатацію обладнання в собівартості робіт (продукції). Зменшення цих витрат проходить за рахунок зменшення постійної величини (амортизаційних відрахувань) у витратах на експлуатацію обладнання - амортизація величина якої є постійною і не залежить від обсягу виробництві продукції, тобто чим більші обсяги робіт виконуються основними фондами, тим менша питома вага амортизаційних відрахуі вань у собівартості одиниці продукції (робіт).
Крім того, від стану використання основних виробничий фондів залежить обсяг виробленої продукції, рівень продуктивності праці, тривалість виконання робіт, які в свою чергу є важливими резервами зниження собівартості продукції, підвищення ефективності виробництва тощо.
Поліпшення використання основних виробничих фондів зменшує потребу підприємства у капітальних вкладеннях для розвитку матеріально-технічної бази та зменшує втрати від морального зносу. Господарська практика свідчить, що ефект від поліпшення використання основних виробничих фондів реалізується значно швидше ніж від капітальних вкладень.
Таким чином, в умовах ринкових відносин, коли відтворення основних виробничих фондів здійснюється за рахунок власних або позичкових коштів, поліпшення використання основних виробничих фондів є важливим фактором росту ефективності виробництва на підприємстві.
Підвищення ефективності використання основних виробничих фондів (активної частини) забезпечується двома шляхами:
а)збільшення тривалості роботи основних виробничих фондів протягом року - екстенсивний шлях;
б) підвищення продуктивності основних виробничих фондів в одиницю часу - інтенсивний шлях.
Збільшення часу роботи машин і обладнання протягом року досягається за рахунок: збільшення змінності (перехід на дво-трьох змінну роботу); скорочення величини змінних і внутрізмінних простоїв; скорочення часу перебування машин в ремонті і технічному обслуговуванні; ліквідація сезонності робіт тощо.
Інтенсивність використання виробничих фондів досягається за рахунок: впровадження прогресивних методів організації і технології виробництва; підвищення кваліфікації кадрів; _впровадження прогресивних форм організації й оплати праці; удосконалення структури основних виробничих фондів; матеріального стимулювання працівників за досягнення високих показників у використанні основних виробничих фондів.
Шляхи підвищення ефективності використання основних фондів різноманітні. Основними з них є збільшення тривалості роботи обладнання, більш повне використання і вдосконалення основних виробничих фондів.
Для збільшення часу роботи обладнання необхідно: ліквідувати надпланові простої обладнання за рахунок його поточного обслуговування, підвищення якості ремонтів, покращення організації та планування виробництва і матеріально-технічного обслуговування виробництва; скоротити тривалість планових ремонтів при одночасному підвищенні їх якості шляхом впровадження передових методів ремонту, широкого використання деталей та вузлів, які виготовляються на спеціалізованих заводах, чіткої організації ремонту; скоротити витрати робочого часу на підготовчо-заключні та допоміжні операції (підготовку робочого місця, догляду за ним, установку та зняття інструменту тощо).
.Підвищення змінності роботи устаткування є важливим фактором зростання обсягів виробництва продукції і підвищення ефективності використання основних засобів. У зв'язку з цим, на підприємствах необхідно домагатися оптимальної структури складових засобів праці, досягнення пропорцій між робочою силою і відповідними видами машин і устаткування, тобто повинна зростати питома вага прогресивного нового устаткування, удосконалюватись організація функціонування виробничої інфраструктури, що сприятиме поліпшенню технічного обслуговування основних підрозділів підприємства, перерозподілу працюючих в його межах, вивільненню робітників в допоміжних виробництвах і залучення їх після відповідної підготовки до роботи в основних цехах, щоб підвищити змінність наявного у них устаткування.
Більш повне використання основних виробничих фондів досягається за рахунок вводу в дію невстановленого обладнання, реалізації надлишкового обладнання, більш повного використання виробничих площ. В ряді випадків виробничі потужності на підприємствах і в народному господарстві недостатньо пов’язані кількісно і якісно; одних потужностей надлишок, других -недолік, наприклад, до потужних тракторів не випускаються відповідні плуги, возики тощо. Більш повному використанні основних фондів сприяє також збільшення в їх складі ваги активних фондів – засобів праці, що безпосередньо створюють продукцію.
Технічне вдосконалення основних виробничих фондів припускає використання прогресивних технологічних процесів, застосування більш ефективних технічних рішень, модернізацію обладнання, реконструкцію підприємств на базі нової техніки та технології, розвиток раціоналізаторського руху.
Реконструкція підприємств в наш час – основне направлення розвитку виробництва. В ряді держав на протязі більше двох десятиріч не будують нові підприємства; виробництво розвивається за рахунок того, що достатньо часто змінюється “начинка” підприємств – техніка та технологія. Реконструкція в порівнянні з новим будівництвом забезпечує економію капітальних вкладень (частина засобів праці може використовуватись на протязі строку, що залишився до виводу їх з експлуатації).
Значний економічний ефект може принести скорочення строків служби засобів праці, більш швидка зміна їх новою технікою та технологією. Це дозволяє швидше впровадити у виробництво досягнення НТП, скоротити витрати на ремонт, час, що витрачається на очікування ремонту та ремонт, підвищити за рахунок цього фондовіддачу та продуктивність праці. Нова техніка забезпечує більш високу якість продукції, ритмічність виробництва, скорочення об’єму капітальних ремонтів.
2.Економічна оцінка рівня тривалості використання основних виробничих фондів підприємства та їх вплив на господарську діяльність
2.1. Методика дослідження та вихідна інформація для проведення дослідження
Наука «Економіка підприємства» призвана своєчасно виявляти протиріччя, що виникають на підприємстві під впливом конкуренції, розробляти науково обґрунтовані заходи щодо їх усунення і визначити напрями подальшого розвитку та зміцнення підприємства. Тому для вирішення всіх виникаючих проблем необхідно мати повну і правдиву інформацію, яку можна отримати виходячи з певних методів науки, в свою чергу метод – це сукупність засобів, прийомів та способів дослідження економічних явищ. Методи дослідження бувають загальні та спеціальні.
В даній я використовую спеціальні (переважно статистичний та розрахунково-конструктивний) методи. Статистичний метод пов'язаний із економічним аналізом масових статистичних (економічних) даних він включає: групування, зведення, метод середніх величин, кореляційний та індексний. Розрахунково-конструктивний метод освоєний на вивченні підприємства, досягнень науки та практики; виявленні певних закономірностей; розробці відповідних нормативів; проведенні розрахунків по економічній оцінці економічних явищ.
Для визначення кількості підприємств, які я буду досліджувати в своїй курсовій роботі я застосовував безповторну вибірку:
; (2.1.)
; (2.2.)де:
t- значення критерію достовірності
µ- стандартна похибка безповторної вибірки
σ- середнє квадратичне відхилення
N- загальна кількість підприємств
N=100 підприємств
підприємства
2.2. Характеристика об’єкта дослідження
Об’єктом дослідження є 42 підприємства, які я отримав внаслідок проведення безповторної вибірки. Підприємство - це самостійний господарюючий суб'єкт, який має права юридичної особи та здійснює виробничу, науково-дослідницьку і комерційну діяльність з метою отримання відповідного прибутку (доходу). Підприємство здійснює виробничу діяльність, тобто є товаровиробником. У практиці господарювання кожне підприємство становить складну виробничо-економічну систему, що здійснює багато видів діяльності.
Для проведення подальших розрахунків і оцінки впливу одних показників на інші я використовував наступні вихідні дані: таблиця випадкових чисел і таблицю результатів статистичного спостереження.(таблиця 2,1)
Для отримання економічної оцінки рівня тривалості використання ОВФ на підприємстві та їх впливу на господарську діяльність, я зробив групування досліджуваних підприємств за таким показником, як робочий час. Для цього я обрахувала такі показники: фондовіддачу, продуктивність праці, коефіцієнт придатності, ефективність виробництва і з таблиці 1 використовував показник обсягу виробництва продукції.
Отже, робочий час я обраховував за наступною формулою:
Рч = КЧ - Втрати Рч (2.3.)
Фондовіддача, як один з основних показників, що характеризують використання ОВФ, характеризується обсягом продукції, що виробляється на 1 грн. основних фондів і обраховується за наступною формулою:
(2.4.)де
О – фактичні обсяги продукції (робіт)
Бв – балансова вартість ОВФ
Продуктивність праці визначається:
(2.5.)
Коефіцієнт придатності ОФ показує, яку долю складає їх залишкова вартість від первісної вартості і визначається:
; (2.6.) де
Бвз – балансова (первісна) вартість основних фондів на початок року
Бвп – залишкова (балансова) вартість основних фондів
Ефективність виробництва характеризують витрати на одну гривню, це відношення витрат на обсяг виробництва.
В результаті проведених розрахунків отримаємо наступну таблицю з даними:
Таблиця 2.2. Показники, що характеризують об’єкт дослідження
№ п.п.
№ п-ва
Робочий час
Фондовіддача
Продуктивність праці
Придатність
Ефективність виробництва
1
1
302,95
1,91
10,5
0,82
0,90
2
2
299,30
1,88
11,19
0,80
0,85
3
3
310,25
2,00
8,89
0,95
0,88
4
4
317,55
2,06
7,40
0,56
0,81
5
8
317,55
2,14
11,19
0,91
0,87
6
12
302,95
2,05
10,51
0,75
0,88
7
14
321,20
2,08
13,33
0,72
0,85
8
16
324,85
2,05
9,76
0,75
0,88
9
17
306,60
1,95
8,04
0,79
0,81
10
19
317,55
2,25
11,25
0,80
0,84
11
20
324,85
2,25
10,71
0,85
0,84
12
30
310,25
2,07
12,44
0,74
0,89
13
35
310,25
2,00
8,89
0,95
0,88
14
36
317,55
2,06
7,40
0,56
0,81
15
38
317,55
2,14
11,19
0,91
0,87
16
42
306,60
2,18
12,63
0,77
0,88
17
43
321,20
2,04
13,08
0,72
0,86
18
44
321,20
1,92
12,20
0,73
0,90
19
45
324,85
1,95
9,76
0,71
0,88
20
46
306,60
1,89
7,83
0,79
0,83
21
47
313,90
2,18
12,00
0,95
0,83
22
48
317,55
2,14
11,19
0,91
0,87
23
50
313,90
1,95
8,37
0,86
0,83
24
51
302,95
2,05
8,67
0,84
0,82
25
56
310,25
2,00
8,89
0,95
0,88
26
58
313,90
2,40
12,00
0,90
0,83
27
60
306,60
2,18
12,63
0,77
0,88
28
64
306,60
1,89
7,83
0,79
0,83
29
66
317,55
2,06
7,40
0,56
0,81
30
67
313,90
2,40
12,00
0,90
0,83
31
68
317,55
2,35
11,19
1,00
0,87
32
70
321,20
2,00
12,82
0,72
0,88
33
75
317,55
2,06
7,40
0,56
0,81
34
76
302,95
2,05
10,51
0,75
0,88
35
78
302,95
1,91
10,50
0,82
0,90
36
79
299,30
2,42
10,95
0,95
0,87
37
86
302,95
2,05
8,67
0,84
0,82
38
87
310,25
2,00
8,89
0,95
0,88
39
88
317,55
2,06
7,40
0,56
0,81
40
95
310,25
2,00
8,89
0,95
0,88
41
96
317,55
2,06
7,40
0,56
0,81
42
98
321,20
1,92
12,20
0,73
0,90
Разом
13140,00
86,99
425,99
33,39
35,94
Після проведених розрахунків, беручи за основу беручи показники робочого часу ділимо підприємства на 5 груп з інтервалом за допомогою
(2.7.)
X max = 324,9
X min = 299,3
n = 5
Отримаємо наступну таблицю з погрупованими підприємствами:
Таблиця 2.3.Групуванняя підприємств за робочим часом
Групи
Кількість підприємств
Обсяг виробництва продукції
Фондовіддача
Продуктивність праці
Придатність
Ефективність виробництва
тис.грн.
%
299,5-304,62
8
33700
18,59
16,32
81,50
6,57
6,93
304,62-309,74
5
20500
11,31
10,10
48,96
3,91
4,23
309,74-314,76
10
43600
24,05
21,00
101,26
9,11
8,60
314,76-319,72
11
45500
25,10
23,34
100,41
7,86
9,20
319,72-324,84
8
38000
20,96
16,22
93,86
5,94
6,99
Разом
42
181300
100
86,99
425,99
33,39
35,94
2.3. Оцінка впливу тривалості використання ОВФ підприємства на обсяги виробництва продукції
Для оцінки впливу тривалості використання ОВФ підприємства на обсяги виробництва продукції робимо ранжування порівнювальних показників (табл.2.4.).В ній порівнюються два показники: робочий час та обсяги виробництва. Ранжування проводиться за основним показником – робочий час. Для отримання оцінки впливу тривалості використання ОВФ підприємства на обсяги виробництва продукції ми зобразимо теоретичні дані на графіку.
Таблиця 2.4. Ранжування вихідних даних
№ п.п.
№ п-ва
Роб час, Х
Обсяги в., У
Х2
У2
ХУ
Ух
1
1
302,95
4200
91778,7
17640000
1272390
255549,4
2
2
299,3
4700
89580,5
22090000
1406710
252470,7
3
3
310,25
4000
96255,1
16000000
1241000
261707,0
4
4
317,55
3700
100838,0
13690000
1174935
267864,5
5
8
317,55
4700
100838,0
22090000
1492485
267864,5
6
12
302,95
4100
91778,7
16810000
1242095
255549,4
7
14
321,2
5200
103169,4
27040000
1670240
270943,3
8
16
324,85
4100
105527,5
16810000
1331885
274022,1
9
17
306,6
3700
94003,6
13690000
1134420
258628,2
10
19
317,55
4500
100838,0
20250000
1428975
267864,5
11
20
324,85
4500
105527,5
20250000
1461825
274022,1
12
30
310,25
5600
96255,1
31360000
1737400
261707,0
13
35
310,25
4000
96255,1
16000000
1241000
261707,0
14
36
317,55
3700
100838,0
13690000
1174935
267864,5
15
38
317,55
4700
100838,0
22090000
1492485
267864,5
16
42
306,6
4800
94003,6
23040000
1471680
258628,2
17
43
321,2
5100
103169,4
26010000
1638120
270943,3
18
44
321,2
5000
103169,4
25000000
1606000
270943,3
19
45
324,85
4100
105527,5
16810000
1331885
274022,1
20
46
306,6
3600
94003,6
12960000
1103760
258628,2
21
47
313,9
4800
98533,2
23040000
1506720
264785,8
22
48
317,55
4700
100838,0
22090000
1492485
267864,5
23
50
313,9
3600
98533,2
12960000
1130040
264785,8
24
51
302,95
3900
91778,7
15210000
1181505
255549,4
25
56
310,25
4000
96255,1
16000000
1241000
261707,0
26
58
313,9
4800
98533,2
23040000
1506720
264785,8
27
60
306,6
4800
94003,6
23040000
1471680
258628,2
28
64
306,6
3600
94003,6
12960000
1103760
258628,2
29
66
317,55
3700
100838,0
13690000
1174935
267864,5
30
67
313,9
4800
98533,2
23040000
1506720
264785,8
31
68
317,55
4700
100838,0
22090000
1492485
267864,5
32
70
321,2
5000
103169,4
25000000
1606000
270943,3
33
75
317,55
3700
100838,0
13690000
1174935
267864,5