МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Навчальний-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і
міжнародного підприємництва
КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
з дисципліни “Основи менеджменту”
на тему: “Розробка системи менеджменту в організації меблевого підприємства ”
АНОТАЦІЯ
Головною метою курсової роботи є розвиток системи менеджменту. В цій роботі відображені основні засади менеджменту: функції менеджменту (планування, організування, мотивування, контролювання і регулювання), методи менеджменту, управління формальними та неформальними групами та лідерство в організації тощо. Визначено місію, завдання і стратегію підприємства. Також запропоновано етапи вироблення та реалізації управлінських рішень.
З огляду на вище сказане ця курсова робота розглядає всі основні засади управління, які можуть застосовуватися, щоб розвинути систему управління на підприємстві.
ANNOTATION
The main aim of this course work is a development of management system. Here find reverberation all basic points of management: management functions (planning, interaction of organization, motivation, and control), methods of management; managing formal and in formal groups; leadership in organization and others like that. As well is developed the system of generating and approbation of management decisions. According to task mission and strategy are determined. Stages of making and realization of administrative decision are also offered.
Therefore this course work considers all main methods of management, which can be applied to develop management system at enterprise.
ЗМІСТ
Вступ. …………………………………………………………………….4
Розділ 1. Загальна характеристика меблевого підприємства “ЯВІР” ………5
Розділ 2. Формування функцій менеджменту на підприємстві “ЯВІР” 10
2.1.планування 10
2.2.організування 14
2.3.мотивування 27
2.4.контролювання 35
2.5.регулювання......................................................................................36
Розділ 3. Використання методів менеджменту в організації 38
Розділ 4. Розробка механізмів прийняття управлінських рішень в організації ..39
Розділ 5. Проектування комунікацій на підприємстві 44
Розділ 6. Формування механізмів управління групами працівників в організації 47
Розділ 7. Розробка пропозицій з удосконалення керівництва 48
Розділ 8. Оцінка ефективності систем менеджменту………………….……………50
Висновок 51
Список використаної літератури. ………..52
Вступ
Завдання даної курсової роботи – розробка системи менеджменту для акціонерного товариства «ЯВІР». Мета – розробка двох систем менеджменту на підприємстві: фактичної і раціональної.
Підприємство спеціалізується на виробництві та реалізації широкого спектру меблів та декору. Основна мета заснування і діяльності підприємства – отримання прибутку. Для реалізіції мети в майбутньому планується покращиння якості обладнання, підвищення середньої зарплатні та розширення виробничої діяльності. В процесі раціоналізації виробництва зросте чисельність працівників, що призведе до зміни організаційної структури управління підприємством. На даний час підприємство має 7 серйозних конкурентів.
Як і перед кожною організацією, так і перед даним підприємством стоїть ряд проблем, які потребують негайного вирішення, від цього залежить його подальша діяльність, це такі проблеми як: падіння обсягів збуту, скарги клієнтів щодо якості виробів, заборгованість за електроенергію, нераціональне використання виробничих площ. Завдання даної курсової роботи полягає у вирішенні цих проблем, у розробці моделі стратегічного планування та планування реалізації стратегії, розробленні структури управління організацією, обґрунтування застосування теорій мотивації, описі функцій посадових осіб, методів менеджменту і управлінських рішень, характеристиці процесів контролю та регулювання, комунікаційного процесу, оцінці професійних якостей керівників та стилів керівництва, діяльності формальних і неформальних груп та розробці деяких проектів.
Розділ 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОРГАНІЗАЦІЇ
Таблиця 1
Пара-метр, який характе-ризується
Зміст та особливості
Основні відмінності від інших органі-зацій
Законодавча база засну-вання та функціонування організації
Участь у ЗЕД
1
2
3
4
5
1. Форма підприємс–тва
Акціонерне товариство - це господарське товариство, статутний капітал якого не може бути меншим ніж 1250 мінімальних заробітних плат і який поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчу-ються акціями. Акціонерні товариства створюються в формі публічних або приватних товариств. Основним актом законодавства, який регулює діяльність акціонерних товариства, є Закон «Про акціонерні товариства» від 17 вересня 2008 р.
Сутністю створення акціонерного товариства (і ЗАТ, і ВАТ) є оголошення засновником про створення акціонерного товариства, тобто випуск у продаж цінних паперів (акцій), і пропозиція певному або невизначеному колу осіб купувати ці папери, тим самим формуючи статутний капітал.
Тобто у будь-якому АТ випускаються акції і їхній випуск, а потім і звіт про підсумки їхнього випуску потрібно реєструвати відповідно до законодавства про цінні папери. Реєстрація акцій - складний процес, що вимагає від АТ оформлення великої кількості документів. Будь-які угоди з акціями заборонені до реєстрації звіту про підсумки випуску акцій. Крім того, з моменту створення АТ необхідно вести реєстр акціонерів, а у ВАТ публікувати фінансовий звіт й інші відомості. За порушення цих положень закону передбачені великі штрафи.
Закон України "Про акціонерні товариства".
Закон України "Про затверд–ження Поло–ження про склад та струк–туру активів інституту спільного інвестування"
Закон України "Про затверд–ження Поло–ження про по–рядок розмі–щення, обігу та викупу цінних паперів інсти–туту спільного інвестування".
Закон України "Про господа–рські товарис–тва".
Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".
Згідно з Законом України «Про звонішьоеканомічну діяльність» №960-12 від 16.04.1991р., змнінами та доповненнями АТ «Секрет» як юридична особа, що здійснює певні види ЗЕД, є суб’єктом зовнішньоекономічної діяльності та може са-мостійно у ви-значених зако-нодавством межах здійснювати ЗЕД.
2. Про-філь
Надає послугу з вировиготовлення, встановлення, реставрування, відновлення меблів та столярних виробів.
Сфера діяльності меблевого підприємства - виготовлення ексклюзивних меблів з натурального дерева цінних порід, екзотичного шпону, з елементами ручної різьби, інтарсії - за індивідуальними замовленнями, а також виготовлення столярних виробів.
3. Види діяльності
Види послуг (робіт) з виготовлення та ремонту
меблів, що пропонує клієнтам акціонерне товариство «Секрет»:
виготовлення корпусних меблів (секційних, кухонних, меблів
для віталень та інше);
виготовлення м'яких меблів;
виготовлення меблів з архітектурно-декоративним оформленням;
виготовлення окремих елементів меблів;
виготовлення дзеркал;
ремонт м'яких та корпусних меблів;
оновлення та реставрація антикварних меблів.
Особливістю даного підприємства є здійснення повного набору з виготовлення меблів, ремонтних та реставраційних робіт.
Постанова
Кабінету Міністрів України від 23 серпня 1995 року N 674
( 674-95-п ) "Про затвердження Положення про порядок присвоєння
категорій підприємствам, що надають побутові послуги населенню";
Наказ Укрсоюзсервісу № 21 (z0615-96 ) від 21.10.96;
Постанова Кабінету Міністрів України від 23 серпня
1995 року № 674 ( 674-95-п ) "Про затверд–ження - положення про порядок присвоєння категорій підприємствам, що надають побутові
послуги населенню".
Закон України "Про підприємництво" ( 698-12 ).
Акціонерне товаристо «Секрет» здійснює таку ЗЕД:
виконує закордонні замовлення та їх міжнародну доставку;
імпортує широкий спектр меблів у країни Європи (Німеччину, Францію, Іспанію, Швейцірію, Польщу).
4. Фор-ма влас-ності
Приватне акціонерне товариство має наступні особливості:
максимальна кількість акціонерів становить 100 осіб;
товариство може здійснювати тільки приватне розміщення акцій;
статутом товариства може бути передбачено переважне право акціонерів та самого товариства на придбання акцій цього товариства, що пропонуються їх власником до продажу третій особі;
акціонер товариства завжди має переважне право на придбання акцій додаткової емісії, в той же час акціонер публічного акціонерного товариства може бути позбавлений такого права умовами публічного розміщення акцій додаткової емісії;
акції приватного акціонерного товариства не можуть купуватися та/або продаватися на фондовій біржі, за винятком продажу шляхом проведення на біржі аукціону;
умовами емісії акцій може бути передбачена можливість сплати за них не грошима, а майном, майновими або немайновими правами, при цьому оцінка негрошового внеску здійснюється товариством і інвестором на власний розсуд, без залучення незалежного експерта;
статутом товариства може встановлюватися коло питань, вирішення яких вимагає більшої кількості голосів акціонерів, ніж проста більшість або кваліфікована більшість;
обрання членів наглядової ради публічного акціонерного товариства здійснюється виключно шляхом кумулятивного голосування;
товариство не зобов'язане розкривати свою фінансову звітність на фондовому ринку, хоча зобов'язане оприлюднювати фінансову звітність у Державному реєстрі юридичних осіб, як і будь-яка інша юридична особа, зареєстрована в Україні.
Істотна відмінність приватних АТ і ТОВ полягає в порядку збільшення капіталу і залучення додаткових інвестицій. Випуск додаткових акцій приватними АТ підлягає реєстрації регулятором (Державною комісією з цінних паперів), який має право відмовити в реєстрації у разі виявлення навіть несуттєвого недотримання процедури. Збільшення статутного капіталу ТОВ здійснюється без залучення регулятора. Це надає ТОВ значну перевагу перед приватними АТ, оскільки погодження бюрократичних формальностей з регулятором може бути тривалою справою із складно передбачуваним результатом. В індустріально розвинених країнах, в тому числі в країнах ЄС, участь регулятора в процесі збільшення капіталу компаніями (публічними або приватними) не передбачена, крім випадків залучення публічними компаніями інвестицій на організованих ринках капіталу.
Різне ставлення регулятора до збільшення капіталу товариствами в залежності від виду товариства (а не особливостей залучення інвестицій) є економічно необґрунтованим і завдає шкоди учасникам ринку і інтересам державного регулювання.
Закон України «Про власність» № 9-93 від 21.01.93 р.
Власниками АТ можуть бути іноземці.
5. Внут-рішнє середо-вище
1. Цілі:
Довгострокові (5-10р.): розширення міжнародної діяльності підприємства у Росії, Туреччині, Індії та Англії.
Середньострокові (1-5р.): розширення мережі магазинів на території східної України та АР Крим.
Короткострокові: введення у список послуг, виконуваних підприємством, послуги з ремонту м'яких та корпусних меблів, оновлення та реставрації антикварних меблів.
2. Структура управління організацією – лінійно організаційна. Відповідає основним вимогам середовища функціонування, але для ефективнішого виконання поставлених цілей потрібує удосконалень. У підпорядкуванні директора підприємства є 5 аступників, планується введення ще одного місця, фактично функціонує 18 упавлінських служб, в планах підрииємства збільшити їх кількість до 20. Також фактично є 9 підрозділів, та у перспективі розширення до 10.
3. Завдання: збільшення обсягів збуту продукції підприємства, підвищення якості продукції, погашення заборгованостей та підвищення ефективаності використання виробничих площ.
4. Техноологія, як зазначино вище потребує удосконаленнявідповідно до сучасних вимог та пореб споживачав.
5. Працівники –
6. Ресурси -
6. Зов-нішнє середо-вище
Фактори зовнішнього середовища прямого впливу:
Споживачі. У своїй діяльності товариство орієнтується на забезпечення потреб споживачів, тому воно використовує працю висококласних спеціалістів, новітню техніку та технологію, що підвищує репутацію даного підприємства серед споживачів. При цьому основними групами споживачів є такі: населення міське та сільське; туристичні фірми; іноземні організації; суб'єкти ЗЕД; індивідуальні замовники з високим рівнем доходу. У зв'язку із розширенням видів діяльності організації планується, що коло споживачів поповниться такими групами: Індивідуальні власники авто; бізнесмени та туристи з високим рівнем доходу тощо. Вплив фактора є максимально позитивним, оскільки Існує тенденція до зростання попиту на послуги підприємства.
2. Постачальниками є підприємства, з якими ТзОВ "Елітавто" уклало угоду про надання йому ремонтних, автозаправних послуг за спеціальними тарифами (АЗС "ОККО", "Мавекс", ремонтне підприємство "Автолюкс"). У майбутньому у зв'язку з розширенням обсягів діяльності організації планується постачання (імпорт) комплектування до автомобілів, бензину, дизпалива та мастильних матеріалів з-за кордону. Співпраця з відповідальними, обов'язковими та порядними постачальниками позитивно впливає на результати діяльності ТзОВ "Елітавто".
3. Конкурентами ТзОВ "Елітавто" у автотранспортній галузі є ТзОВ "Гарант", ТзОВ "Радар", ПП "Ас-то-Захід" , яке здійснює автомобільні перевезення за кордон, ТзОВ "Галичзовніштранс", транспортна компанія "Євротранс", ТзОВ "Каменяр-Вест", ТзОВ "Крона-Львів", ДП "Лада експорт Львів". У майбутньому після розширення організацією видів діяльності очікується, що конкурентами підприємства стануть АЗС "ЛП -Авіас" та ремонтне підприємство "Галич-Авто". Загострення конкурентної боротьби на ринку негативно впливає на діяльність підприємства, постійно змушуючи його вживати оперативних заходів, гнучко реагувати на дії конкурентів, а для цього часто не достатньо організаційних ресурсів.
4. Державні органи влади розробляють, форму люють і затверджують засади функціонування організацій в державі, зокрема, Державна податкова адміністрація контролює діяльність "Елітавто". Підприємство керується у своїй діяльності правовими актами, що розробляються та затверджуються місцевими та всеукраїнськими органами державної влади. Необхідно зазначити, що часті перевірки органами державної влади діяльності підприємства, високий рівень корупції у цих органах негативно впливають на діяльність підприємства.
5. Інфраструктура. Виробничу структуру підприємства складають:
ремонтний, інструментальний, енергетичний цехи та складське господарство, комунальні мережі, тощо. Соціальна інфраструктура складається з підрозділу громадського харчування, охорони здоров'я.
6. Законодавяі акти. На АТ «Сектрет» безпосередньо впливають такі законодавчі акти як: закон України "Про оплату праці" , закон України "Про відпустки", закон України "Про оподаткування прибутку підприємств", закон України "Про охорону праці", Господарський кодекс України, закон України "Про пенсійне забезпечення" тощо.
7. Профспілки, партії та інші громадські організації. Наданому підприємстві, як і ип гни
профспілки укладають з керівництвом підприємства колективний договір, у якому обул.....
питання, пов'язані з умовами, оплатою та організацією праці. Зокрема дана профспілковії має великий вплив на керівників організації, що зумовлює постійне піклування підириї мі ги безпечні умови праці, соціальний захист, та ін. Партії є частиною державних органів влади і водночас, є творцями законодавчих актів, на основі яких функціонує організація.
8. Система економічних відносин у державі має досить відчутний вплив, оскільки, як вже зазначалось вище, автотранспортні підприємства переважно знаходились у державній власносі, що не забезпечувало відповідного рівня якості перевезень пасажирів, на сьогодні підприємство функціонує в ринкових умовах, а отже на засадах попиту і пропозиції, враховує діяльність
конкурентів тощо.
9. Організації-сусіди в товариства відсутні, тому на організацію вони не впливають.
Фактори зовнішнього середовища непрямого впливу:
1. Міжнародні події мають значний вплив на організацію оскільки вона функціонує на міжнародному меблевому ринку. Їх вплив відбувається через споживачів, конкурентів та постачальників.
2. Міжнародне оточення впливає на АТ "Секрет" через споживачів, конкурентів та постачальників помірковано позитивно, оскільки, як правило, підприємство орієнтується на розвиток, прикладом та конкуретном для якого слугують іноземні меблеві підприємства.
3. Науково-технічний прогрес має значний вплив, адже використання у виробництві нового сучасного устаткування значно підвищить якість виробів і знизить кількість нераціональних витрат. При цьому вплив відбувається через 4. Політичні обставини на організацію впливають негативно, оскільки політична нестабільність у державі зумовлює зниження попиту на купівлю дорогих меблів. Вплив фактора на організацію відбувається переважно через споживачів, державні органи влади і її законодавчі акти.
5. Соціально-культурні обставини. Їх вплив є також негативним. Це пов’зано з низькими доходи населення і відсутність високого рівня культури. Впливає через споживачів, конкурентів, державні органи влади та законодавство тощо.
6. Особливості міжнародних економічних відносин. Впливають на організацію як негативно, так і позитивно. Негативним чином впливає через те, що при експортуванні меблів у інші країни вироби проходять жорсткий контроль з боку держав. А позитивним чином це впливає на якість продукції яка виробляється. Вплив відбувається через законодавчі акти, інфраструктуру, конкурентів тощо.
8. Стан економіки характеризує загальний рівень розвитку економіки України і бажання інших країн співпрацювати з підприємствами цієї держави, наявність конкурентів у даній галузі. Відсутність сучасного устаткування
у вітчизняних підприємств, низька якість обслуговуння незадовільний стан інфраструктури не приваблюють іноземних партнерів. Вплив цього фактора відбувається через конкурентів, споживачів, постачальників, інфраструктуру, систему економічних відносин у державі тощо.
Розділ 2. ФОРМУВАННЯ ФУНКЦІЇ МЕНЕДЖМЕНТУ НА ПІДПРИЄМСТВІ
2.1 Планування
Характеристику етапів процесу стратегічного планування у АТ «Секрет» відображено на рис. 1.
Рис.1. Модель стратегічного планування у АТ «Секрет»
Щоб зрозуміти краще зміст характеристики стратегічного планування АТ «Секрет» рохглянемо ретельніше зміст кожного із етапів цієї моделі.
Етап 1. Інформаційне забезпечення стратегічного планування.
Передбачає збір та обробку відповідними підрозділами (бухгалтерією, дисп та господарським відділом) та відповідальними особами (юрисконсультом, заступ-ктора з експлуатації, заступником директора з господарських питань, головним б\т головними водіями) інформації про фінансово-господарський стан підприємства, тоспроможність його послуг, ринкові можливості, несприятливі впливи, зміни в зак та нормативній базі функціонування підприємства тощо.
Етап 2. Установлення місії та цілей організації.
Місія — надання якісних послуг підприємством за для забезпечення потреб груп споживачі, на які воно орієнтується.
Цілі:
Довгострокові (5-10р.): розширення міжнародної діяльності підприємства у Росії, Туреччині, Індії та Англії.
Середньострокові (1-5р.): розширення мережі магазинів на території східної України та АР Крим.
Короткострокові: введення у список послуг, виконуваних підприємством, послуги з ремонту м'яких та корпусних меблів, оновлення та реставрації антикварних меблів.
Етап 3. Вибір методів аналізу факторів внутрішнього і зовнішнього середовища. У випадку доцільно використовувати метод статистичного і соціологічного дослідженні: няння, економічного аналізу та метод експертних оцінок. При цьому для реалізації останнього методу (експертних оцінок буде використовуватись інформація, отримана шляхом застосування попередніх методів агалізу.Необхідно зазначити, що використання методу експертних оцінок як комплексного та узагальнючого дозволить сформувати інформаційну картинку щодо середовища функуіонування підприємства, його шансів та можливостей, сильних та слабких позицій.
Етап 4. Оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища.
Передбачає оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища групою експертів, у яку входять працівники організації (директор, юрисконсульт, головний бухгалтер, начальник та працівники відділу МТП та інші представникі майстерень). Фактори оцінюються за шкалою [-5; 5], при цьому межі шкали відповідно відображають максимальний негативний та позитивний вплив факторів на організацію, 0 демонструє, що фактор на організацію впливає нейтрально. Сума вагомостей усіх факторів становить одиницю, тобто рівень вагомості для кожного фактора визначається за допомогою коефіцієнтів. Зважений рівень впливу факторів розраховується як добуток впливу фактора у балах та рівня вагомості. Результати експертних оцінок впливу факторів зовнішнього середовища на організацію зведено у табл. 2.
Таблиця 2
Результати експертного оцінювання впливу факторів зовнішнього середовища
на АТ "Секрет"
Фактори
Середня
експертна оцінка
впливу, бали
Середня вагомість факторів
Зважений рівень впливу, бали
Споживачі
+2
0,07
+0,14
Постачальники
+4
0,1
+0,4
Конкуренти
-2
0,1
-0,02
Державні органи влади
-3
0,06
-0,18
Інфраструктура
-1
0,05
-0,05
Законодавчі акти
-3
0,08
-0,24
Профспілки, партії та інші громадські організації
+3
0,05
+0,15
Система економічних відносин у державі
+1
0,04
+0,04
Організації – сусіди
0
0,03
0
Міжнародні події
-2
0,05
-0,1
Міжнародне оточення
+1
0,03
+0,03
Науково - технічний прогрес
-2
0,07
-0,14
Політичні обставини
-2
0,05
+0,1
Соціально - культурні обставини
-2
0,05
-0,1
Рівень техніки та технології
-4
0,07
-0,28
Особливості міжнародних економічних відносин
-2
0,05
-0,1
Стан економіки
-3
0,05
-0,15
Отже, як видно з табл. 2, на діяльність організації найбільш позитивно впливають такі фактори зовнішнього середовища, як споживачі, постачальники. При цьому необхідно зауважити, що більшість з аналізованих факторів (11 з 17) здійснюють негативний вплив на діяльність організації, а найбільш негативнодіючими чинниками є науково-технічний прогрес, законодавчі акти, рівень техніки та технології, конкуренти, стан економіки
Етап 5. Оцінювання та аналіз факторів внутрішнього середовища.
Проводиться цією ж групою експертів за аналогічною шкалою, при цьому -5 демонструє нерозвинутість, невираженість, відсутність чи катастрофічний стан фактора внутрішнього середовища, оцінка 5 демонструє високий рівень розвитку, вираженості відповідного фактора 0 демонструє, що фактор в організації нейтральний. Сума вагомостей усіх факторів становить одиницю, тобто рівень вагомості для кожного фактора визначається за допомогою коефіцієнтів. Зважений рівень впливу факторів розраховується як добуток впливу фактора у балах та рівня вагомості. Результати експертних оцінок впливу факторів внутрішнього середовища на організацію зведено у табл. 3.
Таблида З
Результати експертного оцінювання впливу факторів внутрішнього середовища
на АТ «Секрет»
Фактори
Середня експертна оцінка впливу, бали
Середня вагомість факторів
Зважений рівень впливу, бали
Цілі
5
0,1
0,5
Структура
2
0,12
0,24
Завдання
4
0,08
0,32
Технологія
-2
0,2
-0,4
Працівники
4
0,3
1,2
Ресурси
-3
0,2
-0,6
Отже, як видно з табл. З, найбільш розвиненим фактором внутрішнього середовища є кваліфіковані працівники підприємства, на однаковому рівні відбувається вплив структури та завдання організації, найбільш негативно впливають на діяльність мала кількість ресурсів та використання застарілих технологій.
Етап 6. Прогнозування умов функціонування та результатів виробничо-господарської дмн льності.
Для прогнозування переважно використовуються якісні формальні методи, а саме різних видів індивідуальних оцінок, та метод опитування клієнтів (споживачів) автотранспортних послуг. Також використовуються неформальні методи прогнозування на основі словесної та письмової інформації. На базі узагальнення отриманої інформації вищепереліче-ними шляхами прогнозується, що найбільш негативний вплив на діяльність організації будуть здійснювати конкуренти та державні органи влади шляхом регулювання транспортних тарифів, незважаючи на це, умови для досягнення встановлених цілей будуть досить сприятливими.
Етап 7. Обгрунтування інструментарію вибору стратегій.
З огляду на наявну інформаційну базу для вибору стратегії діяльності підприємства доцільно використати SWОТ-аналіз (табл. 4).
Таблиця 4
Матриця вибору стратегії діяльності підприємства відповідно до SWОТ-аналізу
Зовнішнє середовище
Стан організації
Можливості (+0,86)
Загрози (-1,36)
Сильні позиції (+1,81)
Стратегії підтримки та розвитку сильних боків підприємства в напрямку реалізації шансів зовнішнього оточення
Стратегії використання сильних боків підприємства з метою усунення хагроз зовнішнього середовища: організованих перетворень, диверсифікації, регіоналізації.
Слабкі позиції (-1)
Стратегії подолання слабкостей підприємства за рахунок можливостей зовнішнього середовища
Стратегії подолання загроз та усунення слабкостей підприємства або ліквідації
Етап 8. Формування варіантів стратегій.
Можливими варіантами стратегій є: диверсифікаційна, регіоналізації та організаційних перетворень.
Етап 9. Вибір стратегії.
Стратегія організаційних перетворень забезпечить ефективну роботу організації, враховує вплив факторів внутрішнього та зовнішнього середовища, але вона не забезпечить підприємству стійких конкурентних переваг і не повністю відповідає місії та цілям організації.
Стратегія регіоналізації не повністю враховуватиме потреби споживачів у ремонтно-обслуговуючих послугах, отже вона не зовсім відповідає місії та цілям організації, хоча зможе забезпечити її ефективну роботу.
Стратегія диверсифікації, враховуючи можливу діяльність товариства у різних галузях, найбільше з усіх можливих стратегій відповідає його місії та цілям; крім того вона враховує вплив факторш внутрішнього та зовнішнього середовища, забезпечує наявність порівняно стійких конкурентних переваг та ефективну роботу підприємства.
Етап 10. Оцінювання стратегії на предмет відповідності установленим критеріям.
Стратегія диверсифіїсації найбільше відповідає місії та цілям організації, оскільки вона планує розпочати діяльність у шших сферах (технічне обслуговування, автозаправка). Вона також враховує вплив внутріїпнього і зовнішнього середовища, забезпечить ефективну роботу і створить стійкі конкурентні переваги.
Логічним продовженням стратегічного планування в АТ «Секрет» є тактичне планування, тобто планування реалізації' стратегії', яке включає поточне та оперативне планування. Схематична модель поточного планування в АТ «Секрет» наведена на рис. 2.
Рис. 2. Модель поточного планування АТ «Секрет»
Розглянемо ретельніше зміст кожного з етапів поточного планування.
Етап 1. Інформаційне забезпечення поточного планування. Для реалізації поточного планування виникає необхідність в інформації про диверсифікаційні та ринкові можливості підприємства, його конкурентоспроможність, фінансово — господарський стан підприємства, яка отримується з внутрішніх та зовнішня джерел і обробляється відповідними підрозділами (бухгалтерією, виробничим відділом тощо) та відповідальними особами (юрисконсультом, заступником директора з виробництва, заступником директора з питань збуту, головним бухгалтером тощо).
Етап 2. Оцінювання та аналіз сильних та слабких позицій організації.
Сильні позиції: АТ "Секрет" має позитивний імідж у споживачів та досить сильні позиції на специфічних ринкових сегментах меблів. Підприємство намагається володіти найбільш повною достовірною стан підприємства на ринку. Наявність конкурентних переваг, які полягають у широкому спектрі виробів та послуг, яке надає підприємство, у використанні сучасної системи інформаційного забезпечення.
Слабкі позиції: Але, на жаль, на даному підприємстві спостерігається використання застарілого обладнання, що викликає скарги у клієнтів щодо якості певних виробів. Проблемами також є непродумана рекламна кампанія, що спричиняє падіння обсягів збуту; нераціональне використання виробничих площ та заборгованість підпримства за використану електроенгію.
Етап 3. Вибір та формування планових параметрів (системи економічних, технологічних, соціальних та ін. показників).
Економічні показники: зростання обсягів збуту та прибутку, погашення боргу, раціональне використання виробничих площ.
Технологічні показники: покращення якості виробів підприємства, заміна застарілого обладнання.
Соціальні показники: збільшення витрат на соціальний розвиток та рекламну кампанію підприємства.
Етап 4. Підбір на альтернативних засадах заходів щодо досягнення планових параметрів.
Обмежений ріст. При виборі даної альтернативи організація буде розвиватись, хоча й повільно. При цьому перед організацією будуть поставлені досяжні цілі.
Ріст. Ця стратегічна альтернатива була б найбільш прийнятною для підприємства. Але зовнішнє середовище не сприяє її реалізації. При виборі цієї стратегії перед організацією постануть недосяжні цілі.
Скорочення. Цю стратегію найлегше реалізувати, але вона не відповідає місії організації.
Поєднання попередніх варіантів. Скорочуються менш рентабельні напрямки діяльності підприємства, а вивільнені кошти вкласти у розвиток більш прибуткових та конкурентних напрямків.
Етап 5. Бюджетне планування.
Основними бюджетами організації є бюджети доходів та витрат надходжень та видатків, активів і пасивів.
Етап б. Вибір адміністративних важелів (політики, процедур, правил тощо).
Політика — виробництво та надання якісних виробів і послуг.
Процедурами є дії, які необхідно здійснювати в критичних ситуаціях.
Правилом є порядок підписання документів.
Етап 7. Формування поточного плану. Поточний план передбачає узагальнення розроблених на попередніх етапах показників заходів та бюджету, тобто він включає:
перелік планових ключових показників, яких прагне досягнути організація в межах реалізації обраної стратегії діяльності, які повинні відображати усі сфери діяльності підприємства;
2.2. Організування
Фактична і раціональна організаційні структури управління АТ «Секрет» наведені на рис.3 і 4.
Рис. 3. Фактична організаційна структура управління АТ «Секрет»
Таблиця 5
Фактична чисельність і функції посадових осіб в АТ «Секрет»
Назва посадової особи
Чисельність чол.
Функції (види діяльності) працівників
Відповідальність і повноваження
4
1
2
3
4
Директор
1
(850)
Загальне лінійне керівництво
Відповідає, визначає, формулює, планує, здійснює і координує всі види діяльності підприємства.
Заступник директора з виробництва
1
(599)
Повсякденне керівництво діяльністю цехів, що випускають продукцію підприємства.
Керівництво виконанням окремих завдань по виробництву продукції на експорт, цільового призначення.
Організація роботи з випуску продукції народного споживання як з повноцінного сировини і матеріалів, так і з відходів виробництва.
Організація, керівництво та контроль за роботою цехів по збору відходів чорних і кольорових металів.
Організація, керівництво та контроль за роботою цехів по випуску нових виробів.
Забезпечення впровадження та дотримання затверджених стандартів і технічних умов, а також застосування сучасних засобів і методів вимірювань і випробувань при виробництві продукції, забезпечення контролю за станом цих засобів і дотримання встановленого порядку їх використання.
Розробка та здійснення заходів щодо підвищення якості продукції, систематичний аналіз її технічного рівня.
Заступник директора підприємства з виробництва несе відповідальність за якість і своєчасність виконання покладених на нього цим положенням обов'язків.
Відповідає та керує технічною підготовкою виробничої діяльності, науково-дослідною діяльністю, допоміжним виробництвом.
Заступник директора з
економічних питань
1
(49)
Наукова організація праці та зарплати.
Відповідає та керує процесами економічної, фінансово-кредитної діяльності організації, оплати і матеріального стимулювання праці, відповідає за розробку економічної стратегії, впровадження прогресивних економічних ідей.
Заступник директора з роздрібної торгівлі
1
(99)
Забезпечувати дотримання обов’язкових з урахуванням спеціалізації діяльності магазинів вимог, встановлених державними стандартами, санітарними, протипожежними правилами.
Організовувати, планувати, та координувати діяльність персоналу об’єктів роздрібної торгівлі.
Забезпечувати своєчасність виконання підпорядкованими керівниками структурних підрозділів квартальних та річних планів.
Здійснювати контроль за раціональним використанням матеріальних, фінансових та людських ресурсів.
Вести переговори, що пов’язані з постачанням, замовленнями та реалізацією товарів в межах своєї компетенції.
Якість і своєчасність виконання покладених на нього цією посадовою інструкцією обов’язків;
Нерозголошення відомостей, що становлять комерційну таємницю підприємства;
Якісну роботу підпорядкованих йому підрозділів;
Дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку;
Дотримання інструкцій і вимог з охорони праці, протипожежної безпеки і виробничої санітарії.
Заступник директора з загальних питань
1
(49)
Організація підбору кадрів, прийому на роботу, підвищення кваліфікації робітників і службовців та оформлення звільнених.
Відповідає та керує процесами найму та звільнення працівників, підвищення кваліфікації і перепідготовки кадрів.
Заступник директора з маркетингу
1
(49)
озробляти схеми, методи і технології просування видання на ринок.
Проводити маркетингові дослідження з планування просування видань на ринок, аналізувати попит і споживання, зростання тиражів та відсотки повернення.
Розробляти і забезпечувати організацію створення нової мережі збуту (пошук ринку збуту, укладення, ведення договорів на реалізацію, побудова відносин з оптовими, роздрібними торговельними підприємствами).
Організовувати, розподіляти і контролювати роботу співробітників відділу.
Приймати участь в ціноутворенні, визначати способи обгрунтування ціни, визначати форми розрахунків за договорами.
Координувати організацію робіт з доставки або відвантаження продукції покупцям.
Контролювати оплату продукції покупцями.
Запитувати від співробітників і керівників Підрозділи інформацію і документи, необхідні для виконання своїх посадових обов'язків.
Знайомитися з документами, що визначають права і обов'язки по займаній посаді, критеріями оцінки якості виконання посадових обов'язків.
Вносити на розгляд керівництва пропозиції по вдосконаленню роботи, пов'язаної з передбаченими цією інструкцією.
Начальник виробництва м’яких меблів
1
(148)
Здійснює керівництво виробничо-господарською діяльністю основних та допоміжних цехів і служб, організовує контроль забезпечення цехів технічною документацією, організовує підготовку висновків та пропозицій з розроблення та впровадження нових технологічних процесів.
Відповідає за роботу з оперативного регулювання ходу виробництва, забезпечення ритмічного випуску продукції згідно з плановими завданнями та договорами постачання.
Начальник з виготовлення корпусних меблів
1
(149)
Здійснює керівництво виробничо-господарською діяльністю основних та допоміжних цехів і служб, організовує контроль забезпечення цехів технічною документацією, організовує підготовку висновків та пропозицій з розроблення та впровадження нових технологічних процесів.
Відповідає за роботу з оперативного регулювання ходу виробництва, забезпечення ритмічного випуску продукції згідно з плановими завданнями та договорами постачання.
Начальник відділу архітектурно-декорного оформлення
1
(99)
Здійснює керівництво виробничо-господарською діяльністю основних та допоміжних цехів і служб, організовує контроль забезпечення цехів технічною документацією, організовує підготовку висновків та пропозицій з розроблення та впровадження нових технологічних процесів.
Відповідає за роботу з оперативного регулювання ходу виробництва, забезпечення ритмічного випуску продукції згідно з плановими завданнями та договорами постачання.
Начальник відділу виготовлення окремих елементів меблів
1
(49)
Здійснює керівництво виробничо-господарською діяльністю основних та допоміжних цехів і служб, організовує контроль забезпечення цехів технічною документацією, організовує підготовку висновків та пропозицій з розроблення та впровадження нових технологічних процесів.
Відповідає за роботу з оперативного регулювання ходу виробництва, забезпечення ритмічного випуску продукції згідно з плановими завданнями та договорами постачання.
Начальник з виготовлення дзеркал
1
(49)
Здійснює керівництво виробничо-господарською діяльністю основних та допоміжних цехів і служб, організовує контроль забезпечення цехів технічною документацією, організовує підготовку висновків та пропозицій з розроблення та впровадження нових технологічних процесів.
Відповідає за роботу з оперативного регулювання ходу виробництва, забезпечення ритмічного випуску продукції згідно з плановими завданнями та договорами постачання.
Начальник відділу реставраційних робіт
1
(99)
Здійснює реставраційною діяльністю основних та допоміжних цехів, організовує контроль забезпечення цехів технічною документацією, організовує підготовку висновків та пропозицій з розроблення та впровадження нових технологічних процесів.
Відповідає за роботу з оперативного регулювання ходу виробництва, забезпечення ритмічного випуску продукції згідно з плановими завданнями та договорами постачання.
Начальник ПЕВ
1
(32)
Розроблення і обґрунтування перспективних і поточних планів, координація роботи зі складання технічно-транспортного плану, організація розробки прогресивної технології і нової техніки, аналіз виробничо-господарської діяльності АТП.
Відповідає за керівництво роботою по економічному плануванню на підприємстві, спрямованому на організацію раціональної господарської діяльності відповідно до потреб ринку і можливостей одержання необхідних ресурсів, виявленню і використанню резервів виробництва з метою досягнення найбільшої ефективності роботи підприємства.
Начальник відділу НОП і зарплати
1
(32)
Вивчення і впровадження високопродуктивних методів праці, аналіз
використання робочого часу і використання фонду зарплати, вибір і визначення ефективності форм оплати праці.
Відповідає за організацію процесів праці і управління на підприємстві згідно з його цілями і стратегією.
Богалтерія
1
(32)
Бухгалтерський облік і фінансова діяльність; ведення обліку всіх матеріальних цінностей, контроль витрат матеріальних фінансових і людських ресурсів, організація виплати зарплати; складання поточних, річних звітів та балансів; визначення потреби АТП у фінансових ресурсах, взаємовідносини з бюджетом, складання фінансово-кредитних планів.
У підпорядкуванні знаходяться функції бухгалтерського обліку, статистичної та фінансової звітності, економічного аналізу стану підприємства, податкового планування.