ЗМІСТ
Вступ 3
1. Управління збутової діяльностью підприємства та облік витрат на збут 5
1.1 Економічна сутність витрат на збут 5
2. Методика аудиту витрат на збут підприємства ПАТ "Рiвне - Авто" 14
2.1 Економіко-організаційна характеристика підприємства ПАТ "Рiвне - Авто" 14
2.2 Аудит витрат на збут підприємства ПАТ "Рiвне - Авто" 23
3. Шляхи удосконалення аудиту витрат на збут підприємства ПАТ "Рiвне - Авто" 33
4. Проблеми внутрішнього аудиту витрат на збут на підприємтсві 33
4.1Удосконалення аудиту витрат на збут в умовах використання обчислювальної техніки 37
Висновки та пропозиції 45
Список використаної літератури 46
Додатки 48
ВСТУП
Сьогодні особливого значення при вивченні аудиту витрат на збут набуває дослідження методики аудиту. Зараз проблема полягає в тому, що немає єдиного визначення поняття «методика аудиту», у тому числі витрат на збут, а також потрібна консолідація нормативно правової бази, яку застосовують при аудиті витрат на збут.
Зважаючи на актуальність проблематики, проблема методики аудиту витрат на збут знаходить своє віддзеркалення у наукових дослідженнях низки вчених. Безпосередньо проф. М. Т. Білуха дає таке визначення методу аудиторського контролю: "це сукупність методичних прийомів контролю процесів розширеного відтворення національного продукту і додержання його законодавчого та нормативно-правового регулювання в умовах ринкової економіки". Вчений Б. І. Валуєв розглядає метод аудиту як "сукупність прийомів, за допомогою яких оцінюється стан об'єктів, що підлягають вивченню".
Економісти І. Й. Яремко і Р. М. Сиротяк на відміну від вищевказаних провідних вчених в галузі обліку і аудиту дають окремі визначення методу аудиту і методу аудиторської діяльності. Під методом аудиту вони розуміють "сукупність способів і прийомів, за допомогою яких можна зробити обґрунтований висновок про достовірність (суттєві розбіжності), повноту і відповідальність чинному законодавству та існуючим нормативам бухгалтерської звітності замовника".
Під методом аудиторської діяльності ці економісти розуміють сукупність способів і прийомів, за допомогою яких оцінюється стан об'єктів, що розглядаються.
Досліджуючи вище наведені поняття ми дотримуємося думки цілісного використання понять методу аудиторської діяльності і просто методу аудиту, а також пропонуємо своє визначення поняття методу аудиту витрат в т.ч. витрат на збут і трактуємо, як поєднання дій, які використовуються для здійснення аудиту витрат на збут досліджуваного підприємства в межах законодавчої бази.
Метою даної роботи є з'ясування особливостей методик аудиту витрат на збут і висловлення пропозицій щодо її поліпшення.
Для розкриття поставленої мети в роботі передбачається вирішити такі завдання:
вивчити теоретичні аспекти формування і розподілу операційних витрат, зокрема витрат на збут;
дослідити діючу практику ведення первинної документації, методику аудиту витрат на збут підприємства, що досліджується;
на основі порівняння теоретичних знань і практики діяльності базового підприємства сформулювати висновки та пропозиції щодо удосконалення аудиту витрат на збут підприємства.
Об'єктом дослідження є витрати на збут підприємства ПАТ "Рiвне - Авто".
Предметом дослідження є організація аудиту витрат операційної діяльності підприємства.
У процесі роботи використовувалися такі методи дослідження: структурно – логічний аналіз (при побудові логіки та структури курсової роботи); метод економічного аналізу (при оцінці динаміки та структури витрат на збут); метод групувань (при дослідженні питання класифікації витрат операційної діяльності); різноманітні прийоми статистичних методів, зокрема порівняння – при зіставленні фактичних даних за відповідні періоди; методи аналізу та синтезу, індукції та дедукції.
Основні положення роботи, висновки та пропозиції базуються на використанні та узагальненні нормативних актів, літературних джерел, матеріалів періодичних видань, електронних ресурсів.
1. УПРАВЛІННЯ ЗБУТОВОЇ ДІЯЛЬНОСТЬЮ ПІДПРИЄМСТВА ТА ОБЛІК ВИТРАТ НА ЗБУТ
1.1 Економічна сутність витрат на збут
Діяльність будь-якого підприємства завжди пов’язана з певними витратами матеріальних, трудових, інформаційних, грошових та інших ресурсів на виготовлення, зберігання, транспортування, сортування, пакування, фасування та реалізацію товарів. Сукупність всіх цих витрат і складає поточні витрати підприємства.
Необхідність дослідження витрат є актуальним питанням в сучасних умовах господарювання. Пошук шляхів зниження витрат виробництва слід розглядати як фактор підвищення прибутковості й ефективності роботи підприємств, забезпечення їх стабільності в ринковому середовищі, розширення можливостей внутрівиробничої реструктуризації відповідно до змін кон’юнктури ринків збуту продукції.
Поняття «витрат» з’явилося ще в епоху Середньовіччя, в епоху зародження бухгалтерського обліку, і викладено в праці італійського вченого Луки Пачолі у «Трактаті про рахунки і записи». Л.Пачолі здійснив класифікацію витрат обігу залежно від їх відношення до підприємства, товару, господарського процесу відповідно на торгові і домашні, прямі і непрямі, звичайні і надзвичайні. Прямі витрати він відносив безпосередньо на собівартість товарів, непрямі витрати – на рахунок торгових витрат. Ідеї викладені в Трактаті були більш чітко сформульовані у ХVІІ ст. у творах Уільяма Петті (1623 – 1687), у «Трактаті про податки і збори» Петті розвиває теорію складу витрат виробництва та формулює закон вартості. Теорії обліку витрат виникли в другій половині ХІХ ст. В 1887 р. Було опубліковано теоретичну працю англійських економістів Джона Магнера Феса та Еміля Гарке «Виробничі рахунки: принципи і практика їх ведення», в якій автори зробили спробу створити більш мобільну систему обліку витрат, яка збільшувала б інформативність даних про витрати і сприяла посиленню контролю за їх використанням. В основі цієї системи лежало два нововведення. Перше полягало в тому, що всі записи по всіх витратах зводились в регістри за допомогою подвійного запису; друге – всі витрати поділялись на фіксовані (сьогодні це умовно – постійні витрати) і змінні (умовно – змінні).
Національні стандарти бухгалтерського обліку П(С)БО 1 та П(С)БО 16 визначають витрати як зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов’язань, які призводять до зменшення власного капіталу ( за винятком зменшення власного капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власниками) [2]. В новому вираженні сутність витрат виражається не через їх економічну природу, а через наслідки операцій з активами та капіталом для фінансово – майнового стану підприємства.
Згідно з Методичних рекомендацій з формування складу витрат та порядку їх планування в торгівельній діяльності, затверджених наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, поточні витрати підприємства – це грошове відбиття витрат живої та уречевленої праці на здійснення поточної торгівельно – виробничої діяльності підприємства, що за натурально – речовим складом становлять спожиту частину матеріальних, нематеріальних трудових та фінансових ресурсів.
Операційна діяльність підприємства – це основна діяльність, яка пов’язана з виробництвом продукції (робіт, послуг) або реалізацією продукції, що є визначальною метою створення підприємства та забезпечує основну частину його доходу. Операційні витрати складаються з: собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг); адміністративних витрат; – витрат на збут.
Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 16 «Витрати» регламентує порядок групування витрат операційної діяльності за такими економічними елементами: матеріальні витрати; витрати на оплату праці; відрахування на соціальні заходи; амортизація; інші операційні витрати.
2. МЕТОДИКА АУДИТУ ВИТРАТ НА ЗБУТ ПІДПРИЄМСТВА ПАТ "РIВНЕ - АВТО"
2.1 Економіко-організаційна характеристика підприємства ПАТ "Рiвне - Авто"
ПАТ "Рiвне - Авто ", мiсто Рiвне, вул.Київська 110/А. Рівненська станція технічного обслуговування побудована в травні 1969 року. В 1975 році в травні на базі СТО створено обласне управління "Автообслуговування". В липнi 1987 року підприємство перейменовано на ОП "Рiвнеавтомотосервiс".
В сiчнi 1993 року на базі ОП "Рiвнеавтомотосервiс" створено Рівненське обласне орендне підприємство (РООП) "Автосервіс", яке шляхом приватизації перетворено в грудні 1993 року в акціонерне товариство відкритого типу "Рiвне-Авто".
Акціонерне товариство відкритого типу "Рiвне-Авто" створене на необмежений строк дiяльностi на пiдставi Установчого договору про створення акціонерного товариства вiд 18.06.93 р. вiдповiдно до Закону України "Про господарські товариства" та чинного законодавства України.
Зареєстроване Рівненською міською адмiнiстрацiєю 28.12.1993 р. посвiдчення №1428-Р i є правонаступником Рiвненського обласного пiдприємства "Автосервiс".
ПАТ "Рiвне - Авто " створено з метою активiзацiї дiяльностi в справi розвитку iнфраструктури автосервiсу, якiсного покращення науково-технiчного та матерiально-технiчного обслуговування та ремонту транспортних засобiв, торгiвля транспортними засобами та запасними частинами.
У звiтному перiодi ПАТ "Рiвне-Авто" проводило рiзноманiтну рекламну дiяльнiсть:
організовували виставки-продаж автомобiлiв, якi спецiалiзованi в рамках фестивалю жiночих автомобiлiв, виставки вантажних автомобiлiв, брендовi виставки; розмiщували рекламу в ЗМI-на радiо, телебаченнi, газетах;через виготовлення полiграфiчної та сувенiрної продукцiї. значно розширили використання реклами на бiг-бордах. До складу ПАТ "Рiвне-Авто" входять : головне пiдприємство СТО-1; -фiлiя "Темп-Авто"; фiлія "Дубно-Автосервiс"; -майстерня м. Сарни.
Головне пiдприємство має у своєму складi: цех головного пiдприємства за адресою м. Рiвне, вул. Київська, 110А; земельна дiлянка 4,02 га; виробничi площi 2796,8 м. кв.; складськi примiщення 529,4 м. кв.; допомiжнi примiщення 231,7 м. кв.; магазин запчастин 30,0 м. кв.; автосалон 890,0 м. кв..
Облiкова полiтика у пiдроздiлах пiдприємства визначена наказом ПАТ "Рiвне-Авто" вiд 29.09.2000 р. №1а "Про перехiд на нацiональнi Положення (стандарти) бухгалтерського облiку та формування облiкової полiтики пiдприємства" i наказом №387 вiд 30.12.2009 р. "Про облiкову полiтику пiдприємства i фiлiалiв ВАТ"Рiвне-Авто" на 2010 рiк i базується на положеннях Закону України "Про бухгалтерський облiк та фiнансову звiтнiсть в Українi" вiд 16.07.99 р. №996-XIV, нацiональних Положеннях (стандартах) бухгалтерського облiку.
Облiкова полiтика забезпечує:
незмiннiсть правил, якими керуються при вимiрюваннi, оцiнцi i реєстрацiї господарських операцiй на пiдставi Положень (стандартiв) бухгалтерського облiку;
дотримання основних принципiв, сформованих у П(С)БО 1;
вiдображення активiв та зобов"язань в балансi тiльки тодi, коли вони вiдповiдають певним критерiям (iснує ймовiрнiсть надходження або вибуття майбутнiх економiчних вигод, їх оцiнка може бути достовiрно визначена).
Основними ринками збуту та основними клiєнтами являються: населення; підприємства; органiзацiї обласного центру та областi. Завдання по виконанню плану послуг товариством виконано на 81%. Порiвняно з минулим роком темп росту становить 85%.
Галузь знизила темпи розвитку у зв"язку з загальною фiнансовою кризою. Значно знизилась купiвельна спроможнiсть юридичних i фiзичних осiб. Вiдсутнiсть кредитування банками покупцiв значно стримує розвиток ринку.
Основними конкурентами є приватнi фiрми, що займаються ремонтом транспортних засобiв та СТО.
Конкуренти : 128 офiцiйно зареєстрованих, така ж кiлькiсть виявлена нами шляхом об"їзду нашого регiону, всього приблизно 250 конкурентiв.
Приймаючи кiлькiсть машино-заїздiв в день на кожну одиницю по наданню послуг по 2 автомобiлi, можна зробити висновок, що в конкурентiв обслуговується в день приблизно 500 автомобiлiв. Так за 22 робочi днi мiсяця в конкурентiв машино-заїзди складають 11000. ВАТ"Рiвне-Авто" середня кiлькiсть машино-заїздiв в мiсяць складає 1168.
Темп росту в порiвняннi з минулим роком складає 78%. Для АТ"Рiвне-Авто" частка займаного ринку по продажу нових автомобiлiв за 2009 рiк складає 25%.
Конкуренти: Український автомобiльний холдинг, АIС, МПП "ВIК-ЕКСПО" БНН, "Вiннер-Форд".
За минулий рiк розширилася мережа нових, сучасних автосалонiв в м. Рiвне , вiдкрився автосалон "Агат-авто" (а/м Тойота), з повним циклом обслуговування в стандартах представленого бренду, комплекс автосалонів з продажу та обслуговування а/м Форд, Мазда, Мiцубiсi, Вольво, Нiссан. Український автомобiльний холдинг, ВIк-Експо, Славекс-Авто, якi були вiдкритi значно ранiше, продовжують надавати повний цикл послуг, як перевагу можна вiдмiтити довготривалу стабiльнiсть представлених в них брендiв. Як недолiки - високi цiни на а/м, маленькi автосалони ("Вест моторс", а/м "Хюндай, "Альтра-Авто").
ВАТ"Рiвне-Авто" в 2010 роцi продано 574 автомобiлi - виконання плану становить 57%, в т.ч. марки "Авто ЗАЗ-ДЕУ" - 161, марки "ВАЗ" - 150, "Опель" - 27, вантажнi автомобiлi - 12, автомобiлi "Черi" - 92, а/м "Ландмарк" - 3, "КIА" - 16, "Шевроле" - 113.
Спiвробiтництво з банкiвськими установами нашого регiону, через якi здiйснюються продаж автомобiлiв в кредит та зi страховою компанiєю, яка пропонує клiєнтам повний спектр страхових послуг, дає можливiсть найбiльш якiсно обслуговувати клiєнтiв.
Прiоритет пiдприємства - це розширення та якiсне впровадження передових технологiй, висока якiсть продукцiї, високий професiйний рiвень персоналу. Великого значення у сферi дiяльностi набуває iнфраструктура пiдприємства, його оздоблення, iнтер"єри.
Для чого передусiм пiдприємство повинно бути зручно облаштованим, має бути примiщення для прийому клiєнтiв, яке функцiонально вiдноситься до виробництва.
Це зумовлено, насамперед, важливiстю функцiї роботи з клiєнтурою, а ще й тим, що власне крiзь призму сприйняття цього примiщення клiєнт судитиме про пiдприємство взагалi.
Одним iз головних завдань, якi є на постiйному контролi у ПАТ "Рiвне - Авто " - покращення дiяльностi всiх структурних пiдроздiлiв, постiйне впровадження сучасних технологiй, змiцнення матерiальної бази.
В 2010 роцi введено в дiю основних засобiв на суму 1819 тис. грн.. Вибуло i виведено iз експлуатацiї по причинi зносу та непридатностi основних засобiв на 2 тис. грн..
Належна увага в покращеннi основних фондiв придiляється фiлiям ПАТ "Рiвне - Авто ":
в 2009 роцi проведено ремонт покрiвлi i будiвлi Сарненської майстернi;
проведена газифiкацiя Сарненської майстернi;
вiдкрито дiльницю антикорозiйної обробки в Сарненськiй майстернi;
проведено ремонт примiщення магазину автозапчастин, кiмнати охорони та кабiнету консультанта з продажу автомобiлiв Сарненської майстернi.
Загальна сума виконаних робiт по ремонту Сарненської майстернi становиить 102,2 тис. грн.. Проведено реконструкцiю опалення з замiною котла на фiлiї "Дубно- Автосервiс". Облаштована площадка - накопичувач товарних автомобiлiв на територiї фiлiї "Дубно- Автосервiс". Завершена реконструкцiя центру з обслуговування автомобiлiв у фiлiї "Темп - Авто". Проведено ремонт окремого офiсного примiщення для працiвникiв лiнiї iнструментального контролю. Виконанi роботи по капiтальному ремонту цеху комерцiйної технiки на суму 13,3 тис. грн., цеху головного пiдприємства на суму - 30,4 тис. грн.
Якiсно покращити науково-технiчне та матерiально-технiчне забезпечення у сферi технiчного обслуговування та ремонту транспортних засобiв.
Пiдприємством планується розширити види дiяльностi iз врахуванням особливостей мiсцезнаходження.
Так, в зв"язку з наданням послуг по перевiрцi технiчного стану колiсних транспортних засобiв пiд час державного технiчного огляду в Рiвненськiй областi в 2010 р. провести атестацiю та отримати свiдоцтво Держспоживстандарту України на право проведення вимiрювань в сферi та поза сферою поширення ДМН, та отримати лiцензiю на право здiйснення пiдприємницької дiяльностi, обновлення матерiально-технiчної бази виробництва, реорганiзацiя системи управлiння поточною дiяльнiстю, удосконалення маркетингової дiяльностi по питаннях реалiзацiї та реклами продукцiї i послуг.
З сiчня 2009 року контроль технiчного стану транспортних засобiв покладено на суб"єктiв господарської дiяльностi - станцiї технiчного обслуговування. Вiдповiдно до цього в ПАТ "Рiвне - Авто" здiйсненi заходи щодо виконання такого контролю, розроблена документацiя, придбане необхiдне обладнання.
Проаналізувавши отримані показники діяльності підприємства за звітний період можна сказати, що підприємство у 2009 році покращило своє становище у порівнянні з 2008 роком, а у 2010 цей стан погіршился про що свідчать наступні показники:
Таблиця 2
Основні техніко-економічні показники підприємства ПАТ "Рiвне - Авто "
№ з/п
Показник
Одиниця виміру
Рік
Темп зростання, %
2008 р.
2009 р.
2010 р.
2009/
2008 рр.
2010/ 2009 рр.
1
Доход (виручка) від реалізації продукції, робіт та послуг (без ПДВ та акцизу)
тис. грн.
344634
418812
187936
121,5
44,8
2
Середньо облікова чисельність
- працівників
осіб
180
210
240
116,6
114,3
- робітників
осіб
56
65
68
116,1
104,6
3
Фонд заробітної плати працівників
тис. грн.
41771
51409
55780
123,07
50,1
4
Середньомісячна заробітна плата одного працівника
грн. / осіб.
19,3
20,4
19,3
105,7
94,6
5
Собівартість реалізованої продукції
тис. грн.
290353
342945
161270
118,1
47,02
6
Витратомісткість продукції (витрати на 1 грн. реалізованої продукції)
грн. / особу.
0,84
0,81
0,86
96,4
106,2
7
Валовий прибуток до оподаткування (збиток)
тис. грн,
37279
50518
16809
135,5
33,3
8
Рентабельність:
- доходу
%
10,8
12,1
8,9
112,03
73,55
9
- витрат
%
12,8
14,7
10,4
114,8
70,75
10
Середньорічна вартість основних фондів
тис. грн.
26031
37569
55817
144,3
148,5
11
Фондовіддача
грн.
1,4
1,3
0,3
92,8
23,07
Дохід( виручка) від реалізації продукції у 2009 році становив 418812 тис. грн., що на 21,5 % більше ніж у 2008 році, але у 2010 році дохід знізився майже на 56 %. Аналогічна тенденція спостерігається і при аналізі собівартості реалізованої продукції та валового прибутку. Так у 2009 році собівартість склала 342945 тис. грн., Що на 23,07% більше ніж у 2008 році, а в 2010 році зменшилася на 52,98% і склала 161270 тис. грн.
Таблиця 3
Аналіз фінансових результатів діяльності підприємства ПАТ "Рiвне - Авто " за 2008 -2010 рік
Стаття
Код рядка
2008
2009
2010
Абсолютна зміна 2009
Абсолютна зміна 2010
Темп росту 2009, %
Темп росту 2010, %
Темп приросту 2009, %
Темп приросту 2010, %
Доход ( виручка) від реалізації продукції(товарів, робіт, послуг)
010
344634
418812
187936
+74178
-230876
121,5
44,8
+21,5
-55,2
Чистий доход ( виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)
035
327632
393463
178079
+65831
-215384
120,1
45,3
+20,1
-54,7
Собівартість реалізованої продукції( товарів, робіт, послуг)
040
290353
342945
161270
+52592
-181675
118,1
47,02
+18,1
-52,98
Валовий:
Прибуток
050
37279
50518
16809
+13239
-33709
135,5
33,3
+35,5
-66,7
Інші операційні доходи
060
200429
239048
91759
+38619
-147289
119,2
38,4
+19,2
-61,6
Інші операційні витрати
090
208423
242447
93396
+34024
-149051
116,3
38,5
+16,3
-61,5
Фінансовій результат від операційної діяльності
Прибуток
100
9050
19354
+10304
+213,8
+113,8
Збиток
105
2696
-22050
13,9
-86,1
Інші доходи
130
194
1754
4031
+1560
+2277
904,12
229,8
+804,
12
+129,8
Фінансові витрати
140
3269
8122
12377
+4853
+4255
248,5
152,3
+148,5
+52,3
Інші витрати
160
372
22608
7013
+22236
-15595
6077,4
31
5077,4
-69
Чистий
Прибуток
220
2628
Збиток
225
9442
18055
-12070
+8613
359,2
191,2
+159,2
+91,2
Валовий прибуток в 2009 році вирос на 35,5% в порівнянні з 2008 роком, а в 2010 році склав 16809 тис. грн. і зменшився на 67,7% в порівнянні з 2009 роком. Аналіз рентабельності доходу показав, що в 2009 році вона склала 12,1%, що більше аналогічного показника 2008 року на 1,3%, але в 2010 році знову снизилась і становила 8,9%, рентабельність витрат також зросла в 2009 році на 1, 9%, а в 2010 році знизилася на 4,3%.
Аналіз середньої чисельності персоналу і фонду заробітної плати також показав збільшення числа робітників та фонду в 2010 році на 12,2% і 49,9% відповідно. Середньорічна вартість основних фондів у 2008 році склала 26031 тис. грн., в 2009 році збільшилася на 44,3% і склала 37569 тис. грн., в 2010 році також збільшилася до 55817 тис. грн. або на 48,5%.
При цьому фондовіддача у 2010 році знизилася на 76,93%, що пояснюється зниженням валового прибутку.
Чистий доход (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг). З таблиці видно, що чистий дохід від реалізації продукції у 2008 році становив 327632 тис. грн., у 2009 році його розмір збільшився на 65831 тис. грн. (200,1 %) і становив 393463 тис. грн. У 2010 році цей показник зменшився на 215384 тис. грн. або на 54,7 % і становив 178079 тис. грн. Отже, можна зробити висновок, що чистий дохід від реалізації у 2010 році значно зменшився.
Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг).
З таблиці видно, що собівартість реалізованої продукції у 2010 році значно зменшилась. Так, у 2008 році вона становила 290353 тис. грн., а у 2009 році – вже 342945 тис. грн. ,що на 52592 тис. грн. більше, ніж у 2008 році або на 18,1 %. У 2010 р. – зменшилась на 181675 тис. грн. або 52,98 % і становила 161270 тис. грн.
У 2008 році прибуток становив 2628 тис. грн. , а у 2009 році підприємство отримало збиток – 9442 тис. грн., що зменшило прибуток на 12070 тис. грн. або на 159,2 %. У 2010 р. збиток складав - 18050 тис. грн.,( підприємство працювало збиткова) тобто зменшення на 8613 тис. грн. або на 91,2 %.
На наступному етапі аналізу зробимо аналізу зробимо аналіз ділової активності підприємства. Оперативна робота по організації збуту ПАТ "Рiвне - Авто "здійснюється єдиним відділом - відділом маркетингу. Ефективність збутової діяльності ПАТ "Рівне-Авто" проаналізуємо за допомогою таблиці 4.
Таблиця 4
Показники ефективності збутової діяльності ПАТ "Рiвне - Авто "
Показники
2008 рік
2009 рік
2010 рік
Відхилення
2009/2008
2010/2009
Чистий дохід від реалізації, тис. грн.
327632
393463
178079
+65831
-215384
Витрати на збут, тис. грн.
7662
12552
8720
+4890
-3832
Питома вага витрат на збут у чистому доході від реалізації, %
2,3
3,2
4,9
+1,1
+1,7
Дані наведені в таблиці 3 свідчать, що збутова діяльність є неефективною, оскільки спад витрат на збут на 3832 тис. грн. у 2010 р. забезпечило спад чистого доходу від реалізації на 215384 тис. грн..
Основними відміченими недоліками організації збутової діяльності ПАТ "Рiвне - Авто " є те, що: умови співробітництва з вагомими покупцями кожний менеджер виробляє індивідуально. Мова йде про такі параметри, як можливі знижки (бонуси) і умови їх отримання, розмір передоплати, відстрочка і тощо. Тобто, тих, що повинні бути розроблені для різних груп клієнтів і відомі всім менеджерам; відділ маркетингу практично не складає планів продажу, посилаючись на нестабільність ринку, відсутність планів у клієнтів та інші фактори; відсутність стратегії просування продукції взагалі та в конкретних регіонах ринку, зокрема; відсутність аналізу показників якісного і кількісного збуту продукції по регіонам та країнам.
Таким чином, у ПАТ "Рiвне - Авто " збутова політика в плані оперативної роботи по реалізації програмних продуктів та послуг має стабільний характер, проте маркетингові збутові функції не виконуються належним чином.
2.2 Аудит витрат на збут підприємства ПАТ "Рiвне - Авто"
Метою аудиту з обліку витрат на збут на підприємстві ПАТ "Рiвне - Авто" є встановлення достовірності первинних даних щодо накопичення та списання витрат на збут, повноти і своєчасності відображення первинних даних в зведених документах і облікових регістрах, правильності ведення обліку витрат діяльності та його відповідності прийнятій обліковій політиці, достовірності інформації щодо витрат на збут, наведеної у звітності ПАТ "Рiвне - Авто ".
Завданнями аудиту операцій з обліку внтрат на збут на підприємстві ПАТ "Рiвне - Авто" є:
встановлення правильності документального оформлення накопичення та списання витрат;
перевірка правильності ведення обліку фактичних витрат та наступного включення їх до собівартості продукції (робіт, послуг) відповідно до прийнятого на підприємстві методу обліку витрат та калькулювання;
перевірка правильності та обгрунтованості планування розміру витрат на збут, які включаються до собівартості продукції (робіт, послуг), визначення кошторисних ставок розподілу накладних витрат;
перевірка правильності відображення витрат на збут;
підтвердження законності і правильності відображення на рахунках бухгалтерського обліку операцій з обліку витрат на збут;
оцінка стану синтетичного і аналітичного обліку витрат на збут;
перевірка повноти, правильності та достовірності відображення інформації про витрати на збут в звітності.
Джерелами інформації для аудиту операцій з обліку витрат на збут на підприємстві ПАТ "Рiвне - Авто" є:
Наказ про облікову політику підприємства.
Первинні документи з обліку витрат на збут.
Облікові регістри, що використовуються для відображення господарських операцій з обліку витрат на збут.
Акти та довідки попередніх ревізій, аудиторські висновки та інша документація, що узагальнює результати контролю.
Звітність.
Керівництво ПАТ "Рiвне - Авто" вважає, що найбільш ефективнимиметодом аудиту витрат на збут є документальна та фактична перевірка. Адже саме вони допомагають якісно перевірити витрати на збут за допомогою перевірки по суті - встановимо доцільність і правовий статус господарських операцій, формальної - перевірка документів на предмет виправлень, достовірності і законності підписів на документах що супроводжують процес збуту, та арифметичної при якій контролюються правдивість математичних розрахунків у звітності.Щодо методичних прийомів організації аудиту витрат на збут, то найраціональнішим на підприємстві ПАТ "Рiвне - Авто" вважають вибірковий, оскільки перевірятимуться тільки ділянки господарської діяльності які стосуються витрат на збут, а також прийоми організації з використанням комп'ютерної техніки, оскільки вони дозволять оперативно провести аудиторські процедури витрат на збут.
При вивченні методики аудиту витрат на збут ПАТ "Рiвне - Авто" приділяє суттєву увагу нормативній базі аудиту. Ії поділяють на зовнішню та внутрішню.
Зовнішня нормативна база аудиту витрат на збут ПАТ "Рiвне - Авто"- це закони, постанови, накази, положення, П(С)БО, які потрібні для встановлення законності відображених господарських операцій.
Внутрішня нормативна база аудиту витрат - це облікова політика ПАТ "Рiвне - Авто", методичні та розпорядчі документи з організації діяльності підприємства. Вони підлягають аналізу та зіставленню з чинною методологією .
В таблиці 5 подано інформацію про нормативно- правові акти які використовуються при аудиті витрат на збут на підприємстві ПАТ "Рiвне - Авто".
Таблиця 5
Нормативно-правові акти, які використовуються при аудиту витрат на збут на підприємстві ПАТ "Рiвне - Авто"
Назва нормативно- правового акта
Суб'єкт нормоутворення
Норма права, яка визначає назву нормативно- правового акта і суб'єкта його прийняття
Закон
Верховна Рада України
Стаття 91 Конституції України
Указ
Президент України
Пункт 31 ст.106 Конституції України Пункт 4 розділу XV«Перехідні положення» Конституції України
Постанова
Верховна Рада України,
Кабінет Міністрів України,
Правління Національного банку України
Стаття 91 Конституції України Стаття 117 Конституції України Стаття 56 ЗУ від 20.05.99р. №679 XV «Про НБУ»
Декрет2
Кабінет Міністрів України
ЗУ від 18.11.92р. №2796 XII
«Про тимчасове делегування КМУ повноважень
видавати декрети в сфері законодавчого
регулювання»
Розпорядження
Президент України, Кабінет Міністрів України, місцеві державні адміністрації
Пункт 31 ст.106 Конституції України, Стаття 117 Конституції України, Стаття 41 ЗУ від 09.04.99р. №586-ХГУ «Про місцеві державні адміністрації»
Наказ (рішення)
Міністерства, інші органи виконавчої влади, органи господарського управління та контролю
Повноваження видавати їх визначаються у положеннях про відповідний орган
Інструкція, правила, положення та ін.
Міністерства, інші органи виконавчої влади, органи господарського управління та контролю
Зазначені акти слід розглядати як невід'ємну складову частину тих нормативно-правових актів,форма яких визначена законодавством (накази)
Інструкція, правила, положення
Національний банк України
Стаття 56 ЗУ «Про Національний банк України»
Рішення
Місцеві ради
Стаття 144 Конституції України Пункт 1 ст.59 ЗУ від 21.05.97р. № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування»
З вище наведеної таблиці бачимо який великий перелік законів котрі регулюють тільки аудит витрат на збут, що значно утрудняє сам процес аудиту і його терміни.
Крім вище перерахованих законодавчих актів, при вивченні методики аудиту витрат на збут підприємство ПАТ "Рiвне - Авто" користується і принципами які зазначені в Законі № 996 і Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 1, а зокрема:
Політика підприємства повинна бути постійною і послідовною;
Наявність безперервності роботи підприємства;
Обережність при оцінці доходів і витрат;
Вчасність відображення та відповідність активів і зобов'язань;
Відповідність господарських операцій до фінансової реальності.
Методики аудиту витрат на збут в різних розділах обліку підприємства ПАТ "Рiвне - Авто" здійснюються за єдиною схемою і охоплюють:
Визначення основних нормативних документів;
Описання альтернативної облікової політики;
Перелік первинних документів по облікових розділах;
Регістри аналітичного і синтетичного обліку;
Класифікація виникаючих зловживань і порушень;
Довідник аудитора для складання програми безпосередньої перевірки;
Способи отримання аудиторських доказів використовуваних при перевірці підприємства;
Описання контрольних процедур.
Спробуємо детальніше розглянути вище наведені характеристики в таблиці 6, яка дасть краще тлумачення цих понять.
Предметом аудиту операцій з обліку витрат є господарські процеси та операції, пов'язані з накопиченням та списанням витрат діяльності, а також відносини, що виникають при цьому всередині підприємства і за його межами.
Виходячи з цілей, яких необхідно досягнути аудитору при проведенні дослідження операцій з обліку витрат, формуються об'єкти аудиту.
Аудит операцій з обліку витрат на збут необхідно розпочинати з інвентаризації об'єктів обліку.
Таблиця 6
Методика аудиту витрат на збут підприємства ПАТ "Рiвне - Авто"
№ з/п
Положення методики
Його суть
1
Визначення основних нормативних документів
Визначає закони, методичні вказівки, які використовує аудитор при проведенні перевірки витрат на збут
2
Описання альтернативної облікової політики
Проводиться описання робочих рішень аудитора, які дозволять дати відповідні рекомендації щодо поліпшення облікової політики підприємства
3
Перелік первинних документів по облікових розділах
Дозволяє зробити висновки про застосування типових форм первинних документів
4
Регістри аналітичного і синтетичного обліку
Відображають суть кожної форми обліку (журнально-ордерної, меморіально- ордерної, журнальної форми, журнал-головної, спрощеної/тощо)
5
Класифікація виникаючих зловживань і порушень
Відображаються зловживання і порушення котрі найбільше зустрічаються у відповідних розділах обліку
6
Довідник аудитора для складання програми безпосередньої перевірки
Зазначаються питання, котрі потрібно внести до програми контрольної перевірки. Безпосередньо довідники доцільно складати у формі таблиць із варіантами відповідей та висновками
7
Способи отримання аудиторських доказів використовуваних при перевірці підприємства
Застосовуються наступні методи:
Фактична перевірка;
Документальна перевірка;
Підтвердження;
Спостереження;
Перевірка механічної точності;
Сканування;
Зустрічна перевірка
8
Описання контрольних процедур
Використовується для виявлення виникаючих порушень. Дані процедури включають:
Назву контрольної перевірки Мету проведення Перелік засобів Опис техніки виконання;
Опис форми надання результатів проведених процедур головному аудитору
Вивчаючи операції з обліку витрат на збут аудитору ПАТ "Рiвне - Авто" необхідно пам'ятати, що вичерпний перелік таких витрат наведено в пп. 21, 19, 20 П(С)БО 16 "Витрати" відповідно. Тобто аудитор переверяє правомірність віднесення ПАТ "Рiвне - Авто" витрат на збут.
Окрім цього перевіряє:
наявність та повноту оформлення документів, що підтверджують витрати на збут;
порівнює вказані в обліковому регістрі суми і місяці, до яких вони відносяться, з первинними документами (рахунками, договорами, банківськими виписками, товарно-транспортними накладними тощо). Перевіряє наявність в документах