Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Національний університет «Львівська політехніка»
Соціологічне дослідження на тему:
«Ефективність роботи львівських правоохоронних органів»
І. МЕТОДОЛОГІЧНА ЧАСТИНА.
1.1. Обґрунтування проблеми дослідження.
Впродовж останніх десятиріч Україна виборола свою незалежність і утвердилась як самостійна держава у світовому співтоваристві. Вона робить впевнені кроки в напрямку оновлення всіх сфер суспільного життя, його демократизації, залучення до надбань сучасного цивілізаційного розвитку, європейських цінностей.
Важливим чинником успішного просування шляхом глибинних демократичних перетворень є розширення соціальної бази діяльності держави, делегування окремих функцій держави інститутам громадянського суспільства та органам місцевого самоврядування. Зазначений підхід до реалізації завдань та функцій держави вимагає перегляду організаційної побудови держави, дослідження основних напрямків взаємодії механізму держави з недержавними об'єднаннями громадян, які спільно створять надійну систему щодо задоволення різнобічних потреб та інтересів людини і громадянина, добробут українського суспільства.
Виконання головного обов'язку держави – утвердження і забезпечення прав і свобод людини (ч. 2 ст. 3 Конституції України) неможливе без існування надійної правоохоронної системи, бо саме на неї покладається основний тягар по забезпеченню захисту прав, свобод і законних інтересів населення та суспільства в цілому від злочинних зазіхань.
Становлення української державності – довгий і нелегкий процес. Так, наша країна – незалежна. Але це ще далеко не все. Ми тільки стали на шлях до демократії, тільки робимо перші кроки, але я впевнений, що пройдемо ми його до кінця і яскравим свідченням цього є т.зв. «Помаранчева революція». На мою думку, важливе місце тут слід приділити правоохоронним органам, т. зв. силовим структурам. Як би розвивалися події в разі застосування сили – невідомо. Та правоохоронні органи важливі не тільки в цьому ракурсі. Неможливо уявити суспільство без правоохоронних органів. Держава без порядку стає анархією, розпадається, захоплюється іншими, сильнішими країнами. Власне щоб цей порядок навести і підтримувати й існують правоохоронні органи. Але чи справді люди в формі роблять все можливе для цього? Чи захищають вони людей? Яке ставлення до них в пересічної людини? Чи надіються люди на допомогу міліції? Щоб отримати відповідь на ці питання і окреслити ставлення людей до силових структур і створене це дослідження.
1.2 Тема дослідження є одноіменною до проблеми – це «Ефективність роботи львівських правоохоронних органів».
1.4. Об’єкт і предмет дослідження.
Об’єкт дослідження: повнолітні мешканці м. Львова, крім працівників правоохоронних органів (їхня думка вважається суб’єктивною).
Предмет дослідження: відношення львів’ян до роботи правоохоронних органів. Відношення – лояльність населення пов’язане з діяльністю міліції.
Час дослідження - листопад 2011 р.
1.5 Мета дослідження
Метою даного дослідження є виявлення ставлення жителів м. Львова до діяльності правоохоронних органів, їх ефективності, степінь довіри.
1.6 Завдання дослідження
Визначити рівень довіри різних соціальних груп до правоохоронних органів.
Студенти
Працівники держустанов
Працівники приватних структур
Безробітні
Пенсіонери
Визначити, як оцінюють ефективність роботи міліції в різних районах Львова
Дослідити, які скарги є в людей щодо діяльності силовиків
1.7 Інтерпретація основних понять
Правоохоронні органи, силові структури, міліція – під цими поняттями розуміються слідчі органи, кримінальний розшук, прокуратура, ДАІ, міліцію спецпризначення (Беркут, Сокіл, Барс), муніципальна дружина, СБУ та ін.
1.8 Гіпотези дослідження
Частина населення хотіла би звернутися в міліцію по допомогу, але не думає, що їй там допоможуть.
Основний мотив недовіри – розповсюджена думка про корумпованість органів:
Побиття працівниками міліції
Хабарництво
Перевищення повноважень
Відношення до міліції різне в різних районах.
ІI. МЕТОДИЧНА ЧАСТИНА
2.2 Методи збирання інформації.
Виходячи із завдання планової роботи, найбільшу користь, на мій погляд, може принести метод опитування. Тому я приймаю його як основний і зупиняюся детальніше на його використанні у плановій роботі. Для проведення соціологічного дослідження було самостійно розроблено анкету, що складається з 19 питань. На кожне з питань передбачено декілька варіантів відповідей. Час опитування – спокійний (немає масових зіткнень правоохоронних органів з мешканцями Львова).
2.1 Тип та розрахунок вибірки.
Генеральну сукупність визначаємо як нескінченну, оскільки ми не знаємо заздалегідь результат опитування і поглядів студентів до ролі музики в їхньому житі. Немає необхідності членувати вибірку на частини, оскільки з позиції мого дослідження склад генеральної сукупності є досить однорідним.
Відповідно отримуємо:
N – ∞, при ∆ = 0,005, P = 0,954:
n=200
Отже, для забезпечення рівня репрезентативності 5 % при довірчій ймовірності 0,954 треба опитати 200 респондентів, використовуючи нижче наведений опитувальний лист (анкету).
2.2 Методи збирання інформації.
Виходячи із завдання планової роботи, найбільшу користь, на мій погляд, може принести метод опитування. Тому я приймаю його як основний і зупиняюся детальніше на його використанні у плановій роботі. Для проведення соціологічного дослідження було самостійно розроблено анкету, що складається з 19 питань. На кожне з питань передбачено декілька варіантів відповідей.
АНКЕТА
Шановний мешканцю м.Львова!
Я – студент “Львівської політехніки”, прошу Вас взяти участь у соціологічному опитуванні яке стосується вивчення соціальної проблеми ефективності діяльності львівської міліції. Анкета є анонімною, всі результати дослідження будуть представленні лише в узагальненому вигляді.
Прошу Вас детально ознайомитись з питаннями і обвести ті відповіді на них, які найбільшою мірою збігаються з Вашою позицією або дописати свій варіант відповіді (прошу вибрати не більше від двох варіантів відповіді).
Наперед дякую за співпрацю.
Чи відчуваєте ви себе в безпеці в Вашому районі?
Так;
Скоріше так, ніж ні;
Скоріше ні, ніж так;
Ні;
Тяжко відповісти;
Чи знаєте Ви Вашого дільничного?
Так;
Особисто не бачив, але знаю як його знайти;
Ні;
Чи довіряєте Ви правоохоронним органам?
Довіряю повністю; (перехід до пит. 5)
Довіряю; (перехід до пит. 5)
Не довіряю;
Не довіряю взагалі;
Тяжко відповісти.
Чому Ви не довіряєте міліції? (Виберіть основну причину)
Хабарництво перейшло всі межі;
Вони самі „кришують” бандитів;
Перевищення повноважень працівниками органів;
Що вони можуть з таким фінансуванням?;
Ваша відповідь: _____________________________________.
На чому базується Ваша довіра/недовіра?
На моєму особистому досвіді;
На публікаціях преси та повідомленнях інших ЗМІ;
На особистому досвіді моїх рідних/знайомих;
На моїх спостереженнях;
Ні на чому;
Інший варіант: ______________________________________.
На Вашу думку, чи змінилась ефективність робити правоохоронних органів за останні роки?
Так, покращилась;
Так, погіршилась;
Ні, залишилась такою як була;
Тяжко сказати
Чи звернетеся Ви в міліцію, якщо стосовно Вас скоять кримінальний злочин (крадіжка, побиття, ґвалт, шахрайство тощо)?
Так; (перехід до 9)
Ні;
Залежить від ситуації (перехід до 9).
Чому Ви не станете звертатись в міліцію?
Зроблять ще гірше;
Витрачу багато грошей впусту;
Пуста трата часу – нічим допомогти не зможуть;
Ваш варіант: __________________________________________.
Чи мали Ви досвід спілкування з органами?
Так, маю великий досвід;
Так, траплялося;
Ні. (перехід до11)
Який це досвід?
негативний;
позитивний;
Тяжко відповісти.
На завершення просимо Вас вказати:
Район проживання:_____________________________
Ваш вік: ______________________________________
Соціальний статус:
Студенти
Працівники держустанов
Працівники приватних структур
Безробітні
Пенсіонери
Ваша стать:
Ч 2) Ж
Очікувані результати дослідження:
Завдяки проведеному дослідженню можна підтвердити чи спростувати робочі гіпотези і визначити думку людей про роботу правоохоронних органів, як по місту в цілому, так і в кожному районі зокрема. Отримана картина достатньо об’єктивно відображатиме реальний стан справ у львівських правоохоронних органах, ефективність їхньої діяльності і причини недовіри до них.
Приблизно половина опитуваних – студенти, молодь і юнацтво, яке, на мою думку має чи не найчастіший контакт з правоохоронними органами (зокрема, бійки футбольних фанатів під час проведення матчів львівських «Карпат» з принциповими суперниками; а також зловживання алкоголю, особливо у заборонений час – з 22:00 по 10:00 та у громадських місцях, рідше – безквитковий проїзд у транспорті).