ЗМІСТ ЗВІТУ
Мета роботи: Вивчення складу та призначення елементів меню, об’єктів бази даних та елементів середовища керування базами даних, засобів керування процесами, порядку настроювання середовища СУБД MS Access.
Теоретична частина.
Реляційна модель ґрунтується на понятті відношення (relation). З певним наближенням відношенням можна вважати таблицю, яка володіє специфічними властивостями:
В таблиці немає двох однакових рядків.
таблиця має стовпці, відповідні атрибутам відношення.
Кожний атрибут у відношенні має унікальне ім'я.
Порядок рядків в таблиці довільний.
Реляційна база даних – це множини взаємопов'язаних відношень, які зберігають значення інформаційних показників деякої сукупності об'єктів реального світу. Частина реального світу, що відображається в базі даних називається предметною областю.
. Атрибут - входження домена у відношення.
Кортеж - рядки відношення.
До складу системного меню СУБД MS Access входить: стрічка заголовку, стрічка панелі інструментів, стрічка стану (елементи середовища СУБД).
Стрічка заголовку – містить ім’я прикладної програми і деколи – им’я відкритої БД, кнопки керування вікна, кнопки для закриття чи відкриття системного меню.
Стрічка меню – містить імена меню, в які об’єднані по функціональному призначенню команди і опції.
Меню складається з таких вкдадок:
На вкладці Главная ми можемо виберати в якому ми режимі будем працювати(конструктора чи таблиці), також тут можна редагувати текст.У вкладці Создание можна створювати таблиці, форми, звіти, запроси. На вкладці Внешние данные можна робити перенос таблиць з Excel, з іншої бази даних. В пункті меню Робота з базами даних створювати макроси, робити схему даних. В режимі Конструктора ми можем редагувати свою базу даних , створювати нові таблиці, працювати над ними.
Стрічка стану – призначена для розміщення повідомлень про операцій, що виконуються і про поточний стан програми.
Вікно СУБД Access – систематизовані об’єкти БД – таблиці, запити, форми, звіти, макроси та модулі (об’єкти БД). Дане вікно має всі властивості вікна Windows.
Є такі об’єкти бази даних:
1.Таблиці. Таблиці - це основні об'єкти будь-якої бази даних. По-перше, в таблицях зберігаються всі дані, які є в базі, а по-друге, таблиці зберігають і структуру бази (поля, їх типи та властивості).
2.Запити. Ці об'єкти служать для отримання даних з таблиць та надання їх користувачеві в зручному вигляді. За допомогою запитів виконують такі операції як відбір даних, їх сортування і фільтрацію. За допомогою запитів можна виконувати перетворення даних по заданому алгоритму, створювати нові таблиці, виконувати автоматичне наповнення таблиць даними, імпортованими з інших джерел, виконувати найпростіші обчислення в таблицях і багато чого іншого. 3.Форми. Якщо запити - це спеціальні засоби для відбору та аналізу даних, то форми - це засоби для введення даних. Сенс їх той же - надати користувачу засоби для заповнення лише тих полів, які йому заповнювати належить. Одночасно з цим у формі можна розмістити спеціальні елементи управління (лічильники, розкриваються списки, перемикачі, прапорці та інше) для автоматизації введення. Переваги форм розкриваються особливо наочно, коли відбувається введення даних з заповнених бланків. У цьому випадку форму роблять графічними засобами так, щоб вона повторювала оформлення бланка - це помітно спрощує роботу складача, знижує його стомлення і запобігає появі друкарських помилок.
4.Звіти. За своїми властивостями та структурі звіти багато в чому схожі на форми, але призначені тільки для виводу даних, причому для виведення не на екран, а на принтер. У зв'язку з цим звіти відрізняються тим, що в них прийняті спеціальні заходи для групування виводяться даних і для виведення спеціальних елементів оформлення, характерних для друкованих документів.
5.Сторінки. Це спеціальні об'єкти баз даних, реалізованих в останніх версіях СУБД Microsoft Access (починаючи з Access 2000). Щоправда, більш коректно їх називати сторінками доступу до даних. Фізично це особливий об'єкт, виконаний в коді HTML, розміщені на Web-сторінці і передається клієнту разом з нею. Сам по собі цей об'єкт не є базою даної, але містить компоненти, через які здійснюється зв'язок переданої Web-сторінки з базою даних, що залишається на сервері. Користуючись цими компонентами, відвідувач Web-вузла може переглядати запису бази в полях сторінки доступу. Таким чином, сторінки доступу до даних здійснюють інтерфейс між клієнтом, сервером і базою даних, яка розміщена на сервері. Ця база даних не обов'язково повинна бути базою даних Microsoft Access. Сторінки доступу, створені засобами Microsoft Access, посволяют працювати також з базами даних Microsoft SQL Server. 6. Макроси і модулі.
Ці категорії об'єктів призначені як для автоматизації повторюваних операцій при роботі з СУБД, так і для створення нових функцій шляхом програмування. В СУБД Microsoft Access макроси складаються з послідовності внутрішніх команд СУБД і є одним із засобів автоматизації роботи з базою. Модулі створюються засобами зовнішнього мови програмування, в даному випадку мови Visual Basic for Applications. Це один із засобів, за допомогою яких розробник бази може закласти в неї нестандартні функціональні можливості, задовольнити специфічні вимоги замовника, підвищити швидкодію системи управління, а також рівень її захищеності.
Панель інструментів – складається з кнопок які містять піктограми. Ці кнопки мають аналоги серед команд меню і використовуються для швидшого запуску операцій. У Access 2007 панель інструментыв є значно зручніша ніж у 2003.Ми можемомо легко і швидко клікнувши на відповідну піктограму зробити те що нам потрібно. Наприклад клікнувши на пукт меню Создать ми можемо створити таблицю, запит, звіт.
Опис виконаної роботи.
А) Запуск середовища СУБД MS Access проходить за наступним алгоритмом: після завантаженя Access ми можемо створити нову базу даних або відкрити базу даних або створити нову таким чином: Кнопка “Office” – Створити або Вікрити базу даних . Завершити роботу в середовищі СУБД MS Access можна наступним чином: Кнопка “Office”- Вихід або як при виході з будь –якого звичайного вікна Windows нажати на хрестик в верхньому куті екрану.
Б) Створити нову базу можна при запуску середовища СУБД MS Access за допомогою кнопки “Office”- Створити-Нова база даних (задаєм ім‘я бази даних і підтверджуємо кнонкою “Создать”) або через системне меню середовища .
В) Вікно бази даних має наступний вигляд: . Існують такі основні засоби опрацювання об'єктів БД: режим конструктора (Design) та режим майстра(Wizard) . В режимі Конструктора ми можемо редагувати раніше створених об’єктів, а в режимі майстра можемо створювати нову таблицю, запит , звіт.
Г) Параметри середовища СУБД MS Access можна змінити наступним чином: за допомогою кнопки “Office”-Параметри Access. Зайшовши в параметри Access . Панель праметрів Access 2007 дещо відрізняэться від параметрів Access 2003.До панелі входять такі вкладки Основне, Поточна база даних, Таблиця, Конструктори об’єктів, Правописання, Доповнення, Настройка, Надсторйка, Центр управління безпекою, Ресурси. Наприклад за допомогою вклладки Настройка ми налаштовуємо панель швидкого доступу добавляючи чи видаляючи кнопки(піктограмки).
Д) Моя база даних побудована для предметної області Продаж автомобілів.
Вона складається з таких таблиць:
Висновок: В даній лабораторній роботі я ознайомився зі складом та призначенням елементів меню, з об’єктами БД та елементами середовища керування СУБД MS Access.