Міністерство освіти та науки України
Національний університет «Львівська політехніка»
Інститут ІКНІ
Кафедра АСУ
ЗВІТ
До лабораторної роботи № 4
На тему: “Проектування засобів введення та редагування даних”
Львів – 2012
Мета роботи: Вивчення складу функцій та змісту об'єктів екранних форм, властивостей, методики їхнього проектування, налагодження і застосування для роботи з реляційними базами даних.
Теоретичні відомості:
У Access елемент форми як засобу введення та редагування даних має багато визначень. Переважно це будь-який об'єкт у формі або звіті, як, наприклад, надпис або поле. Елемент може бути зв'язаний з полем таблиці, але може бути і об'єктом у прямому розумінні цього слова, наприклад, прямокутником або лінією. Деякі елементи Access запозичені з інших програм. Це спеціальні елементи управління OLE (або елементи OLE). Вони розширяють набір основних властивостей Access. Під час роботи з формами і зі звітами елементи, по суті, створюються і використовуються аналогічно.
Типи елементів
У формі або звіті можна знайти багато різних типів елементів. Ці типи містять елементи, які створюються через т.з. панель елементів. Нижче розглянемо як використовувати елементи, коли і який елемент застосовувати і як ці елементи працюють.
Вільні, приєднані та елементи, що розраховуються.
Основними елементами є:
Приєднані.
Вільні.
Елементи, що розраховуються.
Приєднані елементи приєднуються до поля таблиці. Під час введення значення у приєднаний елемент Access автоматично корегує поле таблиці у поточному записі. Більшість елементів, що дають змогу вносити інформацію, можуть бути приєднаними, серед них поля OLE. Приєднаними елементами можуть бути більша частина типів даних - текст, дати, числа, рисунки та інші.
Вільні елементи - це елементи, що зберігають введене значення, але вони не корегують вміст полів таблиць. їх можна використовувати для виведення тексту, введення значення у макроси, ліній, прямокутників або для зв'язку об'єктів OLE (таких, як рисунок растрового зображення), які зберігаються не у таблиці, а у самій формі. Вільні елементи іноді називають змінними, або змінними пам'яті.
Елементи, що розраховуються, ґрунтуються на виразах, функціях або обчисленнях. Вони так само, як і вільні, не корегують поля таблиці. Прикладом елемента, що розраховується, може бути вираз, наприклад =[Hours]* [Salary Rate]. Цей елемент розраховує добуток двох табличних полів для виведення у формі.
Стандарти використання елементів
Більшість користувачів, звичайно, працювали з Microsoft Windows i, напевно, використовували інші програми, такі, як текстові редактори та електронні таблиці. Але робота з програмами Windows i розроблення програм - це абсолютно різні речі.
Елементи у Microsoft Access слугують певній меті. їхнє використання не визначається чиєюсь примхою або інтуїцією. Швидше, існує науковий метод, який зумовлює застосування елементів у кожній окремій ситуації.
Надпис
Елемент надпису містить описовий текст, такий, як заголовок, надпис або інструкції у формі або звіті. Надписи можуть бути незалежними елементами, якщо вони використовуються для заголовків або інструкцій записів даних. Якщо надписи застосовуються для описання полів, то вони нерідко прив'язуються до елементів, які їх описують.
Надписи - це вільні елементи, що не набувають значень. Вони використовуються тільки для однобічного зв'язку. Надписи тільки читаються їх можна використовувати для багатьох типів елементів. Для надписів можна застосовувати різні розміри і стилі шрифту.
Поле
Поля - це елементи, в яких користувач вводить інформацію або дані. У поле можна ввести поточний текст, відредагувати його, видалити або замінити. Поля можуть бути приєднаними або вільними. Поля можна використовувати з таблиць або запитів, і вони можуть містити вирази для обчислення. Поле - найпоширеніший елемент, оскільки редагування і виведення даних є основним призначенням будь-якої системи бази даних.
Вимикачі, перемикачі та прапорці
Нижче описано три типи кнопок, аналогічних за дією, але зовні різних: вимикачі, перемикачі, прапорці.
Ці елементи використовуються з даними логічного типу. Кожен з них може застосовуватись окремо, щоб показати один з двох станів: так або ні, ввімкнуто або вимкнуто, істина або хибність.
Вимикачі, перемикачі та прапорці повертають значення - 1 приєднаному табличному полю, якщо значення кнопки - “так". Якщо значення кнопки - “ні", то повертається значення 0. Для відображення певного стану можна ввести значення за замовчуванням. Початково елемент виглядає стан 0, якщо значення за замовчуванням не введено і стан не вибрано. Хоча у поле можна помістити типи даних “логічні" (так/ ні), ліпше використовувати один з цих елементів.
Прапорець - це звичайний елемент для фіксації одного з двох станів. Його використовують тоді, коли вимикачі та перемикачі не підходять. Кожен з цих елементів замість текстового напису може використовувати для відображення станів малюнки.
Група
Група може містити вимикачі, перемикачі та прапорці. У разі розміщення цих елементів у полі групи вони працюють у комплексі, а не окремо. У кожний момент часу у групі може бути вибрано тільки один елемент. Максимальна кількість кнопок у групі - чотири. Для ввімкнення більшої кількості кнопок необхідно створювати список, що розкривається.
Зазвичай група приєднана до окремого поля або виразу. Кожна кнопка у групі повертає свій початковий стан, а група, своєю чергою, передає єдину можливість вибору (номер вибраного елемента), приєднаного до поля або виразу. Самі кнопки приєднані тільки до групи.
Список
Елемент списку виглядає на екран список даних, який постійно відкритий. Щоб вибрати елемент у списку, треба клікнути на ньому мишкою або помістити на ньому курсор і натиснути <Enter>. Значення вибраного елемента передається приєднаному полю. Списки можуть видавати будь-яку кількість полів та записів. Змінивши розмір списку, можна відобразити більше або менше записів.
Списки Access мають властивість, яка дає змогу вибрати більше від одного елемента одночасно. Результати зберігаються у масиві і повинні використовуватись за допомогою VBA. Зазвичай списки застосовуються тоді, коли на екрані багато місця і користувач повинен побачити варіанти, не клікаючи по спрямованій вниз стрілці списку, що розкривається. Вертикальна і навіть горизонтальна смуга прокручування використовується для виведення невидимих записів та полів. Якщо жодний запис не вибраний, то або виділення не було зроблено, або вибраного елемента не видно. Стовпці списку можуть мати заголовки.
Поле зі списком
У Access поля із списком відрізняються від списків за двома параметрами:
Початково поле із списком виводиться на екран як окремий рядок із стрілкою, яка дає змогу відкрити список.
Поле із списком дає можливість введення значення, якого у списку немає.
Створення і використання вкладок у Access
Сьогодні все більше Windows- програм містять діалогові вікна із вкладками. Вони виглядають дуже професійно і дають змогу працювати із багатьма вікнами даних на одній ділянці екрана, групуючи подібні типи даних за вкладками. Microsoft Access надає власні (вбудовані) елементи вибору вкладок, подібно до того, як це вже давно зроблено у VBA.
Кожна визначена користувачем вкладка є окремою сторінкою області вкладок. Можна також створити декілька рядів вкладок. На кожну вкладку можна помістити нові елементи або скопіювати їх з іншої форми чи вкладки через буфер обміну. У разі видалення вкладки видаляються і всі її елементи. У вкладок є ще одна властивість - можливість вставки рисунка перед назвою вкладки. Для цього застосовують властивість Picture так само, як i для командних кнопок, кнопок перемикачів та вільних об'єктів OLE. Можна вибрати повний шлях i назву растрового рисунка або іконки або використати для вибору рисунка побудовувач рисунків Access.
Виконання роботи:
У лабораторній роботі створено ряд форм, з таблиць які ми побудували в попередніх роботах.
Було створено форми відповідно до таблиць, а також для зручності додано додаткові можливості управління у вигляді кнопок (пошук запису, додавання нового запису, видалення запису, переходу на початок, переходу на кінець, руху по формі вперед і назад).
Рисунок 1 – форма «Книги»
Рисунок 2 – Форма «Автори»
Рисунок 3 – Форма «Продаж книг»
Рисунок 4 – Форма з субформами
Висновок: в ході виконання даної лабораторної роботи вивчив склад функції та зміст об'єктів екранних форм, властивостей, методики їхнього проектування, налагодження і застосування для роботи з реляційними базами даних.