МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСТИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Кафедра інформаційних
систем та мереж
Лабораторна робота №1
на тему:
«Введення, відлагодження та виконання програм в інтегрованому середовищі Borland C++ 3.1»
Мета роботи:
Вивчити способи запису програм на мові Сі, ознайомитись з основними конструкціями мови Сі.
Завдання:
1. Ознайомитись зі структурою та призначенням основних складових частин системи програмування Borland C++.
2. Вивчити розділи головного меню інтегрованого середовища, ознайомитись з пунктами і підпунктами кожного з вертикальних меню.
3. Навчитись користуватися вбудованою підсистемою допомоги за допомогою елементів меню Help та контекстної допомоги, яка викликається натискуванням клавіш Ctrl/F1.
4. Оволодіти засобами вбудованого редактора текстів для введення та редагування програм. Для цього використати команди меню Edit та команди вбудованого редактора. Перелік команд редактора можна вивести на екран за домогою системи допомоги Help/Contents/Editor Commands.
5. Набрати (або скопіювати) приклад програми. Для відображення шрифтів кирилиці необхідно запустити відповідний драйвер, наприклад, keyukr.com або keyrus.com. Для запуску драйвера-кирилізатора необхідно виконати тимчасовий вихід з інтегрованого середовища Borland C++ 3.1 в MSDOS за допомогою меню File/Dos shell. Далі у командному рядку необхідно набрати назву драйвера і натиснути клавішу Enter. Для повернення в інтегроване середовище Borland C++ необхідно у командному рядку набрати Exit;
6. Навчитись виконувати команди виділення блоків, копіювання та перенесення тексту, витирання, відновлення, пошуку, заміни та інших.
7. Зберегти програму на диску, використовуючи засоби підсистеми роботи з файлами (меню File). Запис програми необхідно здійснювати тільки у виділений викладачем робочий каталог.
8. Навчитись працювати з системою вікон інтегрованого середовища (меню Window): відкривати та закривати вікна, здійснювати перехід з одного вікна в інше, змінювати розміри та розміщення вікон на екрані.
9. Відкомпілювати програму (меню Compile) і при необхідності виправити помилки.
10. Виконати програму (меню Run), ввести дані та отримати результат. Переглянути результат у вікні User Screen.
11. Ознайомитись із засобами відлагодження (меню Debug) та покрокового виконання програми (меню Run). Покроково виконати програму та прослідкувати проміжні значення обчислень у вікні Watch.
12. Оформити звіт з лабораторної роботи. У звіті описати послідовність створення, редагування, компіляції та виконання програми.
Приклад програми:
#include <stdio.h>
#include <conio.h>
void main()
{
float a,b;
char opr;
double result;
textbackground(RED);
clrscr();
textcolor(YELLOW);
puts("Здiйснiть введення даних за форматом: операнд1 операцiя операнд2 <Enter>");
puts("Для закiнчення роботи натиснiсть клавiшу Esc");
window(1,4,80,25);
textbackground(BLUE);
clrscr();
while (cputs("Ввiд->"),cscanf("%f %c %f",&a,&opr,&b)!=0)
{ switch (opr)
{
case '+':result=a+b;break;
case '-':result=a-b;break;
case '*':result=a*b;break;
case '/':if (b==0) {
cputs("\a\n\rПомилка: дiлення на нуль!!\a\n\r");
continue;
}
else
{result=a/b;break;}
default: {
cputs("\a\n\rПомилка: недопустимий код операцiї!!\a\n\r");
continue;
}
}
gotoxy(20,wherey());
cprintf("=%f\n\r",result);
}
}
Висновок:
При виконанні даної лабораторної роботи, я ознайомився зі структурою та призначенням основних складових частин системи програмування Borland C++, навчився працювати із текстом програми, освоїв пункт меню Help, скомпілював і запустив навчальний приклад.