ББК бб.ОяУЗШ70
ПЕРЕДМОВА
Розповсюдження та тиражування
без офіційного дозволу видавництва заборонено
Допущено Міністерством освіти і науки України(лист № 1/11-3203 від 19.07.01)
І8ВК
П. П. Щдяхтун, 2002
Рецензенти: . . ,-.. ; ...д-р філос. наук, проф. С. Г. Рябов(Над. ун-т «Києво-Могилянська академія»),д-р політ, наук, доц. М. І. Обушний(Київ. над. ун-т їм. Тараса Шевченка)
Редакція навчально-методичних виданьГоловний редактор В. М. КуценкоРедактор О. І. Цибульська
Г Я Іак само як людина — істотаі біологічна — не може існувати без
-*- повітря, вона як істота суспільна неможе жити без політики. Цетвердження, на перший погляд, можездатися безпідставно перебільшеним,оскільки є чимало людей, які ставлятьсядо політики зневажливо, вважають їїбрудною справою. Проте це зовсім неозначає, що такі люди стоять позаполітикою. Не цікавлячись політикою, невиступаючи Ті суб'єктом, вони за будь-яких умов залишаються об'єктомполітики, зазнають впливу політичнихінститутів: держави, політичних партій,органів місцевого самоврядування, засобівмасової інформації тощо та осіб, які їхпредставляють.
Політика є діяльністю з керівництвата управління суспільством на основіпублічної влади. П соціальне призначенняполягає в узгодженні багатоманітних ісуперечливих інтересів і потреб індивідівта людських спільнот, забезпеченні їхспівіснування в межах єдиного суспільства,в організації суспільного життя. Виконуєце призначення передусім держава якголовний політичний інститут. Якби небуло держави зі встановленими неюзагальнообов 'язковими правилами
І
Передмова
Передмова
суспільної поведінки (правовими нормами), дотримання якихзабезпечується силою державного примусу, в суспільствізапанували б анархія і хаос, сила й насильство, «війна всіх противсіх», як визначав додержавний стан людства видатнийанглійський філософ XVII ст. Т. Гоббс. Саме держава надаєсуспільству організованості, об'єднує людей на основі спільнихінтересів та цінностей у цілісне утворення, надає суспільномужиттю цілеспрямованого характеру.
Жити в суспільстві й бути вільним від політики, впливудержави неможливо. Але залежність індивідів, суспільства вцілому від держави може бути різною. В одному разі суспільствозмогло підпорядкувати собі державу, поставити її на службусуспільному благові, досягти завдяки мудрому державномукерівництву країни висот у своєму розвитку, в іншому —держава вивищувалася над суспільством, чинила над нимнасильство, а можновладці використовували державну владунасамперед у власних інтересах. Характер відносин міжсуспільством і державою вирішальною мірою залежить відполітичної культури членів суспільства як сукупності їхніх знаньпро політику, ціннісних орієнтацій і поведінки стосовно неї. Укінцевому підсумку політика, влада завжди роблять з людьмите, що вони їй дозволяють, а держава і правителі є такими,яким є саме суспільство. Недарма кажуть, що кожен народ маєтаких правителів, яких заслуговує. Формування політичноїкультури членів суспільства, набуття ними політичних знань інавичок політичної поведінки є важливою умовою функціонуванняполітики, насамперед держави, в інтересах суспільства.
Природа створила людину так, що вона дбає передусім провласні інтереси. Політики як люди, чия діяльність пов 'язана звикористанням публічної влади, також не є винятком. Для тогощоб політики якомога більше дбали про суспільні інтереси іякнайменше використовували владу у власних інтересах,потрібний постійний і пильний контроль громадськості заздійсненням влади, діями політиків. А це також вимагає відгромадян політичних знань.
Оволодівати політичною наукою, отже, потрібно для того,щоб не бути лише пасивним об'єктом політики, об'єктомполітичного маніпулювання з боку охочих до влади людей, авпливати на здійснення влади як у суспільних, так і у власнихінтересах. Роль і значення політики та наукових знань про неїособливо зростають у переломні історичні періоди, колизазнають докорінних перетворень самі основи суспільного
життя, ідеали, цінності, світоглядні орієнтації людей. Саметакий період кардинальних змін переживає нині українськесуспільство. Необхідність політологічних знань в сучасних умовахактуалізується й тим, що сучасні політичні технології, особливоті, що пов 'язані з проведенням виборчих кампаній і формуванняміміджу політичних лідерів та реалізуються за допомогоюелектронних засобів масової інформації, створюють широкіможливості для маніпулювання масовою та індивідуальноюполітичною свідомістю. Протистояти такому маніпулятивномувпливу можна тільки на основі глибоких наукових знань прополітику.
Головне призначення пропонованого підручника полягає в
, тому, щоб допомогти студентам — майбутнім фахівцям різнихсфер суспільної діяльності — оволодіти систематизованиминауковими знаннями про політику, які склали б основу їхньоїдемократичної політичної культури. Такі знання потрібні кожнійосвіченій людині. Вони сприятимуть формуванню здатностісамостійно аналізувати політичні явища і процеси, визначатисвоє місце в них. Підручник, звичайно, не претендує на всеосяжневисвітлення проблем політичної науки. У ньому аналізуються
| лише найважливіші, вузлові проблеми політології, насамперед ті,що стосуються сутності політики, інституціоналізованих іперсоналізованих форм її здійснення. Значна увага приділяєтьсятакож історії становлення і розвитку політичних ідей як за
| рубежем, так і в Україні. В окремих главах подається матеріалпро здійснення політики, політичної влади в Україні.
Підручник розрахований на поглиблене вивчення науки прополітику і може бути використаний студентами всіхспеціальностей вищих навчальних закладів, у тому числіспеціальності «Політологія». Його побудовано таким чином, щокожен структурний елемент може бути темою окремоговиступу на семінарському занятті, реферату, контрольної чикурсової роботи. В разі необхідності наявний теоретичнийматеріал можна розширити завдяки літературним джерелам,список яких наведено до кожної теми. Ці джереласлугуватимуть вихідними і в написанні дипломних тадисертаційних робіт, підготовці до складання кандидатськихіспитів із спеціальностей політичних наук.
Авторське бачення структури, тематики і проблематикикурсу «Політологія» може прислужитися викладачам політологіїу вищих навчальних закладах при власному визначенні тематикиі проблематики навчального курсу з політології. Ознайомлення із
!І
Передмова
систематизованим викладенням у підручнику проблем теоріїполітики буде корисним і тим, хто обрав політику своїм фахом.Не перебільшуючи значення науки про політику для політичноїпрактики, все ж таки можна стверджувати, що багатонаявних у нинішньому українському суспільстві негараздівспричинені невисоким професіоналізмом наших політиків,відсутністю у них глибоких політологічних знань і як наслідок —низьким рівнем політичної культури. Політика і наука про неї вУкраїні все ще існують нарізна, а державна політика в багатьохїї проявах здійснюється без належного теоретичногообгрунтування, нерідко методом спроб і помилок. Рядовігромадяни, зі свого боку, ще не зайняли активної позиціїстосовно влади і продовжують залишатися її пасивнимиоб'єктами, очікуючи від неї за сформованою ще за соціалізмузвичкою всіляких соціальних благ.
Політика є одним із таких видів людської діяльності, декожен вважає себе фахівцем, тому що всі члени суспільства ікожний окремо так чи інакше стикаються з нею. Судити прополітику можуть і повинні всі. Тож хай ця праця прислужитьсятому, щоб такі судження робилися зі знанням справи.
Предмет політології
ПРЕДМЕТПОЛІТОЛОГІЇ
В
ивчення будь-якої науки відбуваєтьсяу певній логічній послідовності. Розпо-чинається воно з визначення об'єктанауки, тобто тієї сфери природи чи сус-пільного життя, на яку спрямоване науковепізнання. Та чи інша сфера природи чисуспільного життя звичайно є об'єктомдослідження багатьох наук. Розрізняютьсявони між собою за предметом дослідження,тобто тією стороною об'єкта, яка перебу-ває у центрі вивчення саме тієї чи іншоїконкретної науки. Дослідження предметаздійснюється з використанням певних мето-дів і супроводжується розробкою катего-рій — найбільш загальних понять науки,якими позначаються основні моменти,вузлові пункти процесу пізнання.
Важливим у вивченні науки є такожз'ясування історії виникнення й розвиткувідповідних поглядів, ідей і теорій, форму-вання яких у систему і означає появунауки.
Нарешті, вивчення науки передбачаєосягнення її саме як системи знань, вира-женої в поняттях і категоріях. Ця систем-ність забезпечується логічною послідовністювивчення окремих тем науки як навчальноїдисципліни та розкриттям взаємозв'язківцих тем.
Зазначені міркування й визначилинаведену нижче послідовність тем нав-чального курсу. Розпочинати,отже,потрібнозі з'ясування об'єкта і предмета політо-логії.
8
ОБ'ЄКТ І ПРЕДМЕТ ПОЛІТОЛОГІЇ
Політологія
та інші науки
про суспільство
Питання про предмет є одним із най-складніших у політології, як і вбільшості інших наук про суспільство.Здавалося б, відповідь на це питаннялежить на поверхні: політологія (від грецьк. роїіііка —державні й суспільні справи і 1о§о8 — слово, поняття,вчення) — це наука про політику. Проте таке визначення єдосить абстрактним і само по собі ще нічого не говорить пропредмет цієї науки. Саму політику в сучасній науцірозуміють неоднозначно, до того ж вона є об'єктом дослід-ження багатьох галузей наукового знання. Вражає вже самперелік цих галузей: політична філософія, політична історія,політична соціологія, політична економія, політична психо-логія, правознавство, політична культурологія, політичнаетика, політична антропологія, політична етнографія, полі-тична демографія, політична статистика, політична геогра-фія, політична екологія, біополітологія тощо.
Досить поширеним у політології є розуміння її як між-дисциплінарної науки, що охоплює всі перелічені й подібнігалузі наукового знання про політику. Так, у навчальномупосібнику «Політологія» за редакцією А. А. Радугіна стверд-жується, що «політологія розглядається як цілісна, внут-рішньо диференційована, міждисциплінарна наука, щоскладається з ряду галузей політичного знання, яке дослід-жує різні сторони політики на різних рівнях пізнання і підрізними кутами зору: політичну філософію, теорію політики,політичну соціологію, політичну історію, політичну психо-логію, політичну антропологію, теорію міжнародної політи-ки, політичну географію»1.
Такий підхід грунтується на ототожненні політології якнауки і будь-яких наукових знань про політику. Він нерозрізняє об'єкт політології — політику — з її предметом,яким при ньому також виступає політика. З одного боку, цейпідхід відмовляє іншим наукам у праві на самостійне дослід-ження політики, проголошуючи політологією будь-якенаукове знання про політику, а з іншого — веде до необ-грунтованого розширення предмета політології, ототожнен-ня його з її об'єктом, розчиняє політологію в інших науках і
Политология / Сост. й отв. ред. А. А. Радугин. М., 1997. С. 16.9
Становлення та розвиток політичних ідей
Предмет політології
фактично відводить їй, образно кажучи, роль бідної прижи-валки у багатих родичів, якими є усталені й безумовновизнані галузі наукового знання: філософія, історія, право-знавство, соціологія, психологія тощо. Розширене тракту-вання політології, включення до неї будь-якого науковогознання про політику, по суті, знімає питання про політо-логію як окрему навчальну дисципліну, оскільки жоднанавчальна дисципліна не може охопити всю сукупністьзнань про політику.
Соціологія (від лат. зосіеїах — суспільство і 1о§о§ — слово,поняття, вчення), як відомо, є наукою про суспільство.Проте поки що ніхто не назвав соціологією всю сукупністьнаукових знань про суспільство. Вона існує передусім якокрема, самостійна наука з власним предметом, якийвирізняє її з-поміж інших наук про суспільство. Так самонемає підстав називати політологією всю сукупністьнаукових знань про політику.
Очевидно, відчуваючи непереконливість зазначеногопідходу до розуміння політології, деякі дослідники всюсукупність наукових знань про політику називають політо-логією у широкому розумінні, що, зрештою, не є виходом ізстановища, оскільки породжує питання про політологію увузькому розумінні, чіткої відповіді на яке також немає. Тай наука є лише одна, вона не існує у широкому й вузькомурозумінні.
Науки, як відомо, розрізняються не за об'єктом, а запредметом їхнього дослідження. Останній пов'язаний лишез одним із багатьох аспектів і сторін пізнаваного об'єкта іпередбачає пізнання лише якоїсь певної, специфічної групизакономірностей. Відповідь на питання про предмет полі-тології потрібно шукати через з'ясування не спільного, авідмінного між нею та іншими науками про суспільство.
Об'єктом політології як науки виступає політична сферасуспільного життя, основний зміст якої складають політико-владні відносини як відносини з приводу влади в суспільстві.Політична сфера суспільного життя, політико-владні відно-сини, або політика, є об'єктом дослідження багатьох наукпро суспільство, причому кожна з них має у цій сфері свійпредмет і досліджує його притаманними їй методами йзасобами. Так, філософія, як відомо, є теоретичною основоюсвітогляду людини. Відповідно, політична філософія,
10
грунтуючись на нормативно-ціннісному підході, з ясовуєзначення політичних явищ для життя людини й суспільства,оцінює їх під кутом зору загального блага, принципівсправедливості, свободи, рівності тощо. Якщо, наприклад,наука про політику досліджує політичну свободу, аналізуючий систематизуючи сукупність різних видів конкретнихсвобод, класифікуючи їх тощо, то політична філософіярозглядає політичну свободу як гуманістичну цінність в їїзв'язках з іншими цінностями. Нормативно-ціннісний підхідполітичної філософії орієнтований на розробку ідеалуполітичного устрою та шляхів його практичного втілення.Цей підхід більшою мірою виходить із того, що повиннобути або є бажаним, аніж із дійсного, і вимагає спиратися вполітичних рішеннях на етичні цінності й норми. Політичнафілософія, отже, формулює ціннісно-нормативні критеріїполітики.
Складаючи теоретичну основу світогляду людини, філо-софія водночас виступає загальною методологією пізнання,спрямованою на розкриття найбільш загальних закономір-ностей розвитку природи, суспільства і людського мислення.Відповідно, політична філософія аналізує найбільш загальніметоди пізнання політики, сутність політичних явищ,причиново-наслідкові зв'язки політики і влади та з'ясовує,як виявляються ці найбільш загальні закономірності вполітичній сфері суспільного життя. У значенні найбільшзагальної методології пізнання політичної сфери суспільногожиття політична філософія виступає як філософія політики.
Світоглядна й методологічна сторони філософськогопідходу до аналізу політики свідчать про те, що політичнафілософія є світоглядно-методологічною основою дослід-жень політики. Вона забезпечує цілісність у вивченні політи-ки, з'ясовує ЇЇ сутнісні характеристики, дає оцінку сенсу ізначення різних політологічних концепцій, з'ясовує прин-ципи й закономірності у взаємовідносинах індивіда, суспіль-ства і влади, мотиваційну основу й моральні критеріїполітичної поведінки. Політична філософія є найбільшзагальним і абстрактним рівнем пізнання політичної сферисуспільного життя й тому виступає складовою філософії, ане політології.
Тісними є зв'язки політології з історичною наукою,історією, зокрема з політичною історією. Історія як наука
11
Предмет політології
Становлення та розвиток політичних ідей
вивчає минуле людства в усій його конкретності й багато-манітності. За всієї багатоманітності минулого головним уньому для історії є політичні події, процеси і факти. За-гальна історія є передусім історією політики — вона вивчаєголовним чином процеси виникнення, розвитку й занепадудержав, відносини між ними, війни, революції тощо і в ційіпостасі виступає як політична історія. Принципова відмін-ність історичного дослідження від політологічного полягає втому, що перше йде від вивчення конкретних подій,процесів і фактів до певних теоретичних узагальнень, тоді якдруге використовує вже існуючі теоретичні узагальнення —форми наукового знання про політику (ідеї, гіпотези,концепції, теорії, парадигми тощо) при аналізі конкретнихявищ і процесів. Політологія — це теорія політики, а не їїісторія.
Отже, дослідження конкретних подій, процесів, фактівполітичного життя суспільства як у минулому, так і сьогоднісаме по собі не є політологічним. Таким воно стає тоді, коливикористовує притаманний політології методологічний ітеоретичний інструментарій. Якщо, наприклад, процесстановлення багатопартійності в сучасній Україні дослід-жується зі з'ясуванням того, коли і як конкретно виникалиполітичні партії, якими були їхні дії, хто їх очолює, яквідбувається боротьба за керівництво в партіях тощо, тоце — історичне дослідження. Політологічне дослідженняпроцесу становлення багатопартійності в Україні передбачаєвикористання, зокрема, основних положень партології якгалузі науки про політику, що вивчає політичні партії, доаналізу цього процесу. Політолог повинен, наприклад,з'ясувати, як співвідноситься процес становлення багато-партійності в Україні з уже відомими закономірностямитакого процесу, чи відповідають політичні партії Україниіснуючим теоретичним моделям партій, якою є партійнасистема в країні тощо. Якщо ж не проводити таке розмежу-вання між політичною історією і політологією, то політоло-гічними виявляться більшість історичних досліджень,зокрема дисертацій, і більшість істориків стануть політоло-гами.
Ще один аспект співвідношення політології та історіїстосується історії політичних учень. Остання виступаєневід'ємною складовою політології як історія виникнення,
12
становлення і розвитку цієї науки і не входить ні до історіївзагалі, ні до політичної історії, зокрема. «Історія різнихсторін культури, науки і техніки, — зазначають автори енци-клопедичного словника, — вивчається історичними розділа-ми відповідних наук (історія математики, історія фізикитощо) і видів мистецтва (історія музики, історія театрутощо)»2.
Найскладнішим є зв'язок політології з соціологією, зокре-ма з політичною соціологією. Досить поширене ототожнен-ня політології і політичної соціології частково виправданетим, що тривалий час політологія розвивалась у складісоціології. Політологія справді тісно пов'язана з соціологією,проте вона, на нашу думку, не може бути включена до неї ніяк власне така, ні як політична соціологія. Як зазначалосьвище, хоча соціологія у найбільш загальному, етимоло-гічному її визначенні і є наукою про суспільство, вона зовсімне претендує на всю сукупність Наукових знань просуспільство, а виступає як окрема суспільствознавча наука зпритаманним лише їй предметом. Стосовно предметасоціології, як і щодо предмета політології, також немаєєдиної точки зору. Одним із найбільш прийнятних вважа-ється визначення, за яким соціологія — це «наука простановлення, розвиток і функціонування соціальних спіль-ностей, соціальних організацій і соціальних процесів якмодусів їхнього існування, наука про соціальні відносини якмеханізми взаємозв'язку і взаємодії між багатоманітнимисоціальними спільностями, між особою і суспільством, наукапро закономірності соціальних дій і масової поведінки»3.
За цим визначенням соціологія є наукою не про всюсукупність суспільних відносин, а лише про соціальні від-носини як один із їхніх різновидів. Соціальні відносини —це не всі наявні в суспільстві відносини, а лише ті, якіскладаються між історично та об'єктивно сформованимиспільностями людей: класові, етнічні, демографічні тощо(див. гл. VI). Виокремлені на основі їхніх суб'єктів, соціальнівідносини складаються з приводу різних об'єктів: вироб-
2 Советский знциклопедический словарь. М, 1980. С. 518.
3 Ядов В. А. Размьішления о предмете й перспективах социологии //Социол. исследования. 1990. № 2. С. 14; Фетисов В. Я. Спецификасоциологии как науки й учебной дисциплиньї // Социально-полит. журн.1992. № 9. С. 14-15.
13
Становлення та розвиток політичних ідей
Предмет політології
ництва, власності, політичної влади, цінностей культуритощо і виступають, відповідно, як соціально-економічні,соціальне-політичні, соціально-культурні та інші відносини.А це означає, що соціологія вивчає не всю багатоманітністьвиявів політичного життя суспільства, а лише ті з них,суб'єктами яких є соціальні спільності. Соціальні організаціїі процеси, в тому числі політичні, вона розглядає як «модусиіснування соціальних спільностей», тобто як похідні відостанніх.
Іншими словами, в дослідженні політичної сферисуспільного життя соціологія йде від соціального до полі-тичного, тобто від відносин між соціальними спільностямидо відносин з приводу політичної влади. Досліджуючисоціальний аспект політичної сфери суспільного життя,соціологія виступає як політична соціологія. Використовуючипритаманні їй методи й засоби дослідження — анкетування,інтерв'ю тощо, вона виступає як соціологія політики.
Політологія, навпаки, йде від визначень політики, владидо їхніх суб'єктів, у тому числі соціальних. Вона традиційновивчає в основному інституціональний аспект політики,передусім організацію та діяльність держави, весь механізмполітичної влади.
Органічним є зв'язок політології з правознавством, на-самперед з такими його складовими, як теорія держави іправа та наука конституційного права. Політологія й теоріядержави і права мають спільний головний об'єкт досліджен-ня — державу. Політологію іноді називають державознав-ством. Однак у вивченні політики вона, на відміну від теоріїдержави і права, не обмежується державою, а досліджуєтакож інші політичні інститути — політичні партії, групиінтересів, органи місцевого самоврядування тощо, всюбагатоманітність суб'єктів і виявів політичних відносин. А зусіх багатоманітних галузей і норм права політологію цікав-лять лише ті, які регулюють політичні відносини, —- цепередусім норми конституційного права.
Об'єктом науки конституційного права є державно-політичні відносини, тобто ті, суб'єктом яких тією чи іншоюмірою виступає держава. Політологія ж виходить за межі цихвідносин, досліджуючи також інші форми й види політичнихвідносин, використовуючи притаманні їй методи й засобипізнання.
14
Зазначене щодо розмежування філософії, історії, соціо-логії, правознавства й політології стосується також іншихсуспільствознавчих наук, які досліджують політичну сферусуспільного життя. Так, політична психологія досліджує рольорієнтацій, переконань, очікувань, мотивацій, сприйняття уполітичній поведінці людей, що особливо важливо прививченні громадської думки, політичних конфліктів, електо-ральної поведінки тощо. Політична економія розробляєметоди, прийоми, засоби державної політики стосовнофункціонування економічної системи суспільства в цілому,основи і напрями державного регулювання економічнихпроцесів, економічної стратегії і тактики. Політична антро-пологія досліджує зв'язок політики з біосоціальними рисамилюдини, її пріоритетним напрямом є виведення характернихрис політичної культури того чи іншого народу з особли-востей його національної культури. Політична географіявивчає залежність політичних процесів від їх просторовогорозташування, обумовленість політики розмірами, економіко-географічними, кліматичними та іншими природними чин-никами. Однак усі ці галузі наукового знання є складовимивідповідних наук — психології, економічної теорії, антропо-логії, географії, а не політології.
Предмет політології Розмежування політології та іншихнаук, які вивчають політичну сферусуспільного життя, передбачає виокремлення предмета полі-тології. Стосовно цього предмета існують різні судження.
В античному світі приватне і політичне, державне життяіснувало в нерозривній єдності. Інституціональним суб'єктомполітики там була лише держава, оскільки інших розвиненихполітичних інститутів тоді ще не знали. Об'єктом політико-філософських досліджень античних мислителів, наприкладПлатона та Арістотеля, була саме держава у нерозривнійєдності з суспільством. Відповідно до цієї традиції науку прополітику нерідко називають державознавством.
Однак у міру розмежування громадянського суспільства йдержави, появи інституціональних засобів впливу цьогосуспільства на державу — політичних партій, груп інтересів,засобів масової інформації тощо — коло інституціональнихсуб'єктів політики розширилося, що зробило очевиднимобмеженість трактування політології як науки лише продержаву. Вона стає наукою про політику в цілому.
15
Предмет політології
Становлення та розвиток політичних ідей
Визначаючи об'єктом політології політичну сферусуспільного життя, вчені висловлюють різні думки щодо їїпредмета. Одні вважають таким предметом владу, другі —політичну систему, треті — демократію, четверті —політичну культуру тощо. Особливості політології як окремоїнауки про політику найповніше відображає категорія«політична система суспільства». Це інтегративна категорія,яка органічно поєднує всі інші категорії політології —політичні інститути, політичні відносини, політичні проце-си, політичну культуру тощо, а тому є центральною у науціпро політику.
Отже, політологія як наука про політику — це наука прополітичну систему суспільства та її різноманітні підсистеми.Жодна інша галузь наукового знання, яка досліджує полі-тичну сферу суспільного життя, не робить це з такоюсистемністю й повнотою, як політологія, і не має політичнусистему суспільства в цілому як свій предмет. Політологія неможе претендувати на вивчення всієї багатоманітностіпроявів політичного життя суспільства, однак вона є єдиноюнаукою, яка досліджує такі прояви в систематизованомувигляді.
Основними структурними елементами політичної систе-ми є політичні інститути і політичні відносини. Політичнівідносини — це відносини з приводу влади в суспільстві, аполітика є діяльністю, спрямованою на завоювання, викори-стання та утримання влади. Тому політологія може бутивизначена і як наука про владу в суспільстві.
Закономірностіполітології
Та чи інша сукупність знань про навко-лишній світ може претендувати настатус науки лише тоді, коли відобра-жає не всю багатоманітність відповідних явищ і процесів, анасамперед закони їх виникнення і функціонування.Закон — це необхідний, істотний, стійкий і повторюванийзв'язок між явищами. Регулярна повторюваність виявузакону є закономірністю. Поняття закону в соціально-полі-тичних науках означає загальне, стисло сформульованетеоретичне положення, яке визначає сутність соціальних іполітичних явищ та об'єктивно існуючий між нимивзаємозв'язок.
Щодо існування закономірностей політики, а такожвідповідних їм і відображених у теоретичній формі законів
16
чи закономірностей політології є два протилежні погляди.Один з них, досить широко представлений у марксистськійлітературі, визнає наявність необхідних, стійких і повторю-ваних зв'язків, тобто законів у суспільних, в тому числіполітичних, відносинах, які формулюються у суспільство-знавстві, зокрема в теорії політики. Такими у марксизмі є,наприклад, «закон класової боротьби», «закон визначальноїролі економічного базису (виробничих відносин) стосовнополітичної надбудови», «закон соціальної революції», «законзміни суспільно-економічних формацій» тощо.
Інший погляд, який характерний для немарксистськогосуспільствознавства, заперечує не стільки саму наявністьоб'єктивних закономірностей суспільного, у тому числіполітичного, розвитку, скільки можливості їх науковогопізнання. Методологічною основою такої позиції є пози-тивізм, який виходить з того, що істинне (позитивне) знанняможна здобути лише спеціальними (точними) науками.Істинним він визнає лише те знання, яке може бути під-тверджене (верифіковане) в результаті його емпіричноїперевірки. Оскільки знання про суспільство емпіричнимшляхом перевірити, як правило, неможливо, воно не визна-ється істинним, а суспільствознавчі дисципліни не вважа-ються науками.
Позитивізм, щоправда, допускає деякі винятки щодоокремих суспільствознавчих дисциплін, зокрема стосовнополітології. Істинним він визнає те політологічне знання,яке або експериментальне підтверджене, або здобуте задопомогою формально-логічних чи математично-формалізо-ваних методів. Однак можливість пізнання саме закономір-ностей суспільного розвитку він заперечує в принципі.
17
Зазначена позиція позитивізму певною мірою зумовленайого негативною реакцією на марксистський економічнийдетермінізм, відповідно до якого все суспільне життя вкінцевому підсумку визначається розвитком продуктивнихсил і виробничих відносин, що й зумовлює закономірнийхарактер зміни суспільно-економічних формацій. Однакзаперечуючи марксизм у цьому питанні, позитивізм узагалівідмовився від визнання будь-яких закономірностейсуспільного розвитку та можливостей їх наукового пізнання,тим самим відмовивши суспільствознавству, в тому числіполітології, у статусі науки.
2 — 2-1330
Предмет політології
Становлення та розвиток політичних ідей
досліджує зародження, становлення і розвиток політичнихпоглядів, ідей, теорій тощо протягом усього періодуіснування державно організованого суспільства. Основнимиетапами цієї історії є Стародавній світ, Середньовіччя,Відродження, Новий і Новітній час.
Головною складовою політології є теорія політики. Вонавивчає політику як цілісний предмет і має свої внутрішніструктурні елементи: концепції політики і влади; теоріїполітичної системи і процесів; моделі політичної участі йлідерства; теорії формальних і неформальних інститутівполітики — державознавство, партологія, концепції групінтересів, бюрократії та еліт; теорії міжнародних відносин ізовнішньої політики. Теорія політики складає основнийзміст політології як навчальної дисципліни.
Прикладна, або практична, політологія є тією галуззюнауки про політику, яка безпосередньо стосується процесівздійснення політики. Вона є сукупністю теоретичних моделей,методологічних принципів, методів і процедур дослідженняконкретних програм і рекомендацій, орієнтованих на прак-тичне використання, досягнення реального політичногорезультату. Основний зміст прикладної політології складаєрозробка політичних технологій: прийняття політичнихрішень; проведення виборчих кампаній, політичної реклами;врегулювання політичних конфліктів; проведення політич-них переговорів; лобіювання тощо. Практична політологіяпроводить також політичні прогнозування, планування йконсультування, методику розробки експертно-аналітичнихматеріалів і політичних документів та ін.8
Окрему галузь науки про політику складає порівняльна,або компаративна (від лат. соптрагаїіуиз — порівняльний),політологія, яка проводить порівняльні дослідження полі-тичних явищ і процесів різних держав, регіонів та епох.
Залежно від ступеня узагальненості знань про політику уструктурі політології виокремлюють: загальну політологію,що вивчає історію і теорію політики, виробляє теоретичні йметодологічні основи політичної науки; і теорії середньогорівня — про владу, політичну систему, політичні процеси,політичне лідерство, політичну культуру тощо9.
8 Див.: Дегтярев А. А. Прикладная политология (програмна учебногокурса) // Полит. исследования. 1997. № 3. С. 169—176.
9 Див.: Політологічний енциклопедичний словник / За ред. Ю. С. Шем-шученка, В. Д. Бабкіна. К.., 1997. С. 274.
У структурі політології розрізняють також емпіричний ітеоретичний рівні та аспекти знань і досліджень. Вони тіснопереплітаються в межах більшості політологічних дослід-жень, які містять одночасно й побудову теоретичнихмоделей, концептуалізацію понять та гіпотез, і первиннезбирання та аналіз емпіричних даних. Однак в однихвипадках у політологічних дослідженнях може переважатитеоретичний аспект, наприклад під час розробки теоріїполітичної системи, концепцій політики, влади, демократії,політичної культури тощо, а в інших — емпіричний: в ходівивчення конкретних політичних процесів, політичноїповедінки, розробки політичних технологій тощо.
Не менш важливим у внутрішній структурі політології єспіввідношення фундаментальних і прикладних досліджень ізнань. До прикладних галузей політології можна віднестиконцепції державного управління і партійної стратегії йтактики, теорії прийняття рішень і ситуаційного політичногоаналізу, тоді як фундаментальні розділи політичної наукипов'язуються з теоріями влади і політичної системи, порів-няльними дослідженнями політичних інститутів і культуритощо10.
Неоднозначність уявлень про предмет політологіїзумовлює й відмінності у її назві. Найпоширеніші серед них«політична наука», «наука про політику», «політологія».Водночас наявність у структурі політології таких складових,як історія політичних учень, теорія політики, практична йпорівняльна політологія, окремих і відносно самостійнихгалузей наукових знань про політику, наприклад кратології(наука про владу), партології (наука про політичні партії),елітології (теорії еліт), електоральної політології тощо, даютьпідстави говорити про політичні науки у множині. Терміном«політичні науки» доцільно позначати різні складовіполітології, а не будь-які наукові знання про політику. Саметак це зроблено у прийнятій в Україні номенклатуріспеціальностей наукових працівників, де в межах галузі«Політичні науки» виокремлено такі спеціальності: теорія таісторія політичної науки; політичні інститути та процеси;політична культура та ідеологія; політичні проблеми міжна-родних систем та глобального розвитку; етнополітологія таетнодержавознавство.
10 Див.: Политология: Курс лекций / Под ред. М. Н. Марченко. М.,1997. С. 41.
Предмет політології
Становлення та розвиток політичних ідей
ОСНОВНІ КАТЕГОРІЇ,^"""^ МЕТОДИ І ФУНКЦІЇ ПОЛІТОЛОГІЇ
Категорії політології Політологія, як і будь-яка інша наука,має свої категорії, тобто загальні, фун-даментальні поняття, які відображають найбільш істотні,закономірні зв'язки й відносини реальної дійсності тапізнання, їхня специфіка полягає в тому, що вони розкри-вають різні сторони процесу здійснення влади у суспільстві.
Досконала теорія передбачає наявність системи катего-рій, у якій останні перебувають у логічному взаємозв'язку йрозташовуються в певній послідовності. При цьому одна зкатегорій виступає базовою, вона імпліцитно, тобто неявно,у зародку, містить інші категорії. У політології базовою єкатегорія «політична влада».
Влада взагалі — це вольове відношення між людьми,тобто таке відношення, за якого одні люди здатні і маютьможливість нав'язувати свою волю іншим. Засобом здій-снення політичної влади є політика, яка також виступаєоднією з базових категорій політології. Політика як засно-вана на владі суспільна діяльність реалізується у просторовихрамках політичної системи. «Політична система суспільства»є центральною категорією політології. Вона органічнопоєднує в собі, з'єднує в систему решту категорій цієї науки.Так, інституціональна підсистема політичної системиоб'єднує політичні інститути — державу та її структурніелементи, політичні партії, групи інтересів, органи місцевогосамоврядування тощо.
Комунікативна підсистема політичної системи грунту-ється на політичних відносинах, як тих зв'язках міжбагатоманітними соціальними спільностями людей та їхнімиорганізаціями, що складаються з приводу влади. «Політичніінститути» та їх конкретні вияви — «держава», «політичніпартії», «групи інтересів» тощо, а також «політичні