МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ВОДНОГО ГОСПОДАРСТВА ТА ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ
Кафедра економіки підприємства
КУРСОВА РОБОТА
з дисципліни «Маркетинг» на тему:
«Розробка плану маркетингу підприємства»
( на прикладі державного підприємства «Зарічненське лісове господарство»)
“Marketing planning of enterprise”
Курсова робота відповідає вимогам діючої нормативної документації України та умовам ECTS/КМСОНП
Оцінка: оформлення_________
змісту _________
захисту _________
Загальна оцінка:
за стандартом ECTS _________
за стандартом МОНУ _________
Підписи членів комісії: _______________________________________
УДК 333.13
ББК 65.290
Курсова робота з дисципліни “Маркетинг”/ Я.С.Саган, Рівне: НУВГП, 2009, -51с.
Анотація
В даній курсовій роботі на тему: “Розробка плану маркетингу підприємства (на прикладі підприємства “Зарічненський державне лісове господарство”)” докладно розглянуто теоретичні та практичні аспекти маркетингу на прикладі ДП “Зарічненський лісгосп”, а саме: закріплено наукові основи розв'язання маркетингових завдань, прийняття господарських рішень з урахуванням тенденцій ринку тощо.
В роботі, на прикладі ДП “Зарічненський лісгосп” проаналізовано стан ринку лісової галузі Зарічненського району, прослідковано його динаміку та тенденції розвитку. Також здійснено аналіз конкурентоспроможності підприємства, SWOT-аналіз підприємства та його продукції, розглянуто та проаналізовано товарну, цінову, збутову та комунікаційну політику підприємства.
Annotation
In this term paper on a theme: “Development of plan of marketing of enterprise (on the example of enterprise of “Zarichne state forestry enterprise”)” the theoretical and practical aspects of marketing are thoroughly considered, namely: scientific bases of decision of marketing tasks, acceptance of economic decisions, are fastened taking into account market tendencies and others like that.
In-process, on the example of “Zarichne state forestry enterprise” is analysed market of forest industry of Zarichne region, its analyzed his dynamics and progress trends. The analysis of competitiveness of enterprise, SWOT-analys of enterprise and his products, is also carried out, the commodity, price, sale and of communication policy of enterprise is considered and analysed.
© Я.С.Саган, 2009
© НУВГП, 2009
МАРКЕТИНГОВИЙ ПЛАН
ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО “ЗАРІЧНЕНСЬКЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
На 2009 рік
Виконала:
Саган Я.С.
Керівник підприємства:
Крук В.М.
Рівне 2009 рік
ЗМІСТ
Вступ…………………………………………………………………………5
Резюме для вищого керівництва………………………………………...7
Розділ 1. Дослідження поточної ринкової ситуації
1.1. Короткий опис ринку…………………………………………….…...9
1.2. Господарська діяльність підприємства…………………………......12
1.3. Характеристика товарної пропозиції підприємства…………….....16
1.4. Макросередовище підприємства………………………………….....18
1.5. Оцінка конкурентоспроможності підприємства……………………21
1.6. SWOT-аналіз підприємства……………………………………..…...23
Розділ 2. Маркетингова стратегія і програма
Місія підприємства……………………………………………….….27
Короткострокові маркетингові цілі………………………………...27
Короткострокові фінансові цілі………………………………....….27
Цільові ринки………………………………………………………...28
Стратегічні цілі підприємства………………………………….…...29
Комплекс маркетингу………………………………………………..31
Розділ 3. Фінансово-економічний аналіз
3.1. Дослідження беззбитковості………………………….……………..38
3.2. Прогноз продажу продукції……………………………………...….39
3.3. Бюджет маркетингу………………………………………………….44
3.4. Дослідження рентабельності………………………………………..45
Розділ 4. Контроль маркетингу
4.1. Практична реалізація плану маркетингу……………………………47
4.2. Організація маркетингу…………………………………………....…49
Висновок…………………………………………………………………....51
Список використаних літературних джерел…………………………..52
Додатки…………………………………………………………………..…53
ВСТУП
Економіка України сьогодні розвивається в умовах ринкового середовища. Запорукою успіху будь-якої фірми на ринку є вміння знайти і задовольнити потреби споживачів як єдина можливість досягти цілей, пов’язаних з прибутком, проникненням на нові ринки, розвитком фірми. З іншого боку необхідне певне інформаційне забезпечення для прийняття управлінських рішень, конкретні дії щодо розробки та управління товаром, ціноутворенням, розподілом та просуванням товарів. Всі ці завдання з успіхом вирішує служба маркетингу на підприємстві.
Сам маркетинг представляє собою процес управління, втілення задуму, ціноутворення та реалізацію ідей, товарів та послуг через обмін, що задовольняє цілі окремих осіб та організацій.
Необхідно зазначити, що маркетинг актуальний для будь-якої сфери людської діяльності. Це зауваження принципове, оскільки частими є випадки, коли маркетинг сприймається як прерогатива сфери бізнесу або, ще вужче, комерційної, торгової діяльності. В даній курсовій роботі на тему “Розробка плану маркетингу підприємства” об’єктом дослідження є ДП “Зарічненський лісгосп”, його техніко-економічні показники, конкурентоспроможність підприємства та його продукції, а також маркетингова ситуація ринку. Предметом дослідження є теоретичні засади, методика та організація діяльності підприємства, аналізу фінансових результатів діяльності в умовах використання сучасної комп’ютерної техніки та адаптації економіки України до ринкового середовища.
Курсова робота складається з чотирьх розділів, в яких спланована теоретична та розрахунково-аналітична частина. В першому розділі висвітлені теоретичні основи ринкової ситуації підприємства, а саме: короткий опис ринку, його демографічна характеристика, ринкові потреби, господарська діяльність, оцінка конкурентоспроможності тощо. Другий розділ присвячено аналізу маркетингової стратегії і програми підприємства, його місія, стратегічні напрямки розвитку, короткострокові маркетингові та фінансові цілі, охарактеризована товарна, збутова, цінова та комунікаційна політика. В третьому розділі курсової роботи проведено фінансово-економічний аналіз підприємства, досліджено прогноз продажу продукції, бюджет маркетингу для підприємства.В четвертому розділі розроблена практична частина реалізації маркетингу, складено календарний план та графік виконання маркетингової програми.
Метою курсової роботи є закріплення теоретичних і практичних знань, набутих в ході аудиторських занять,розвинути економічне мислення, оволодіти науковими основами розв’зання маркетингових завдань, самостійного прийняття господарських рішень з врахуванням тенденцій розвитку ринку.
Реалізація поставленої мети досягається через послідовне вирішення завдань теоретичного та практичного характеру:
Закріпити теоретичні знання з раніше вивчених дисциплін та терміни дисципліни “Маркетинг”;
Оволодіти методами дослідження ринкової ситуації, визначення конкурентоспроможності та SWOT-аналізу підприємства;
Навчитися формулювати місію підприємства;
Закріпити знання методів дослідження беззбитковості, прогнозу продажу продукції;
Оволодіти прийомами та способами організації маркетингової діяльності.
Методи дослідження. В основу даної роботи на етапі збору, систематизації і обробки інформації покладено основні принципи діалектичного методу. Під час дослідження сучасного стану проблем обліку та аналізу фінансових результатів діяльності підприємства було використано методи спостереження, деталізації, балансовий, статистичного і порівняльного аналізу, синтезу.
РЕЗЮМЕ
Державне підприємство “Зарічненське лісове господарство” функціонує частково за рахунок фінансування з державного бюджету, частково за рахунок доходів від основної та іншої діяльності. Господарська діяльність Зарічненського держлісгоспу направлена на вирощування лісу і його експлуатацію. Основним завданням лісогосподарської діяльності підприємства є вирощування цінних деревних порід і формування з них лісонасаджень. Вирішення цих завдань здійснюється шляхом планомірного проведення ряду рубок догляду за лісом і біотехнічних заходів, що становить єдиний технологічний процес вирощування високопродуктивного деревостою.Крім лісозаготівельних і лісогосподарських робіт Зарічненський держлісгосп займається вирощуванням і реалізацією посадочного лісоматеріалу як цінних дерев і кущів, так і декоративных і плодових дерев.
Згідно Статуту, Зарічненський держлісгосп проводить мисливський відстріл диких тварин, має заклад громадського харчування – їдальню та пекарню, а також проводить іншу діяльність, що передбачена Статутом і не заборонена законодавством.
Продукція підприємства спрямована на задоволення потреб споживачів у безпосередньо виготовленій продукції та сировині. Такі потреби мають не лише внутрішній але і зовнішньо ринковий характер.
Потреби, які може задовольнити підприємство, носить фізіологічний характер. Адже продукція (вироби з деревини: дошки, будівельні матеріали, паркетні дошки, панельні дошки тощо) необхідна скрізь і кожному у повсякденному житті, а саме для задоволення потреб будівництва, ремонтних робіт, для опалення приміщень.
В діяльності кожного підприємства існують фактори, які призупиняють ефективність його діяльності та не дозволяють отримати максимального прибутку. Для того щоб видозмінити діяльність підприємства для досягнення поставлених цілей необхідно обрати певну маркетингову стратегію.В нашому випадку доцільно обрати стратегію росту, а саме, стратегію поглиблення ринку – стратегія, при якій підприємство спрямовує свою діяльність на великі обсяги збуту на вже освоєних ринках або сегментах.
Заплановані обсяги продажу зазначено у роботі в розрізі основної діяльності (реалізації основного виду продукції).
На здійснення обраних завдань необхідно сформувати відповідний маркетинговий бюджет (кошти на втілення маркетингового плану).
В курсовій роботі розраховано показники рентабельності продажу та виробництва минулого року та планового, в якому вони дещо вищі. Таким чином можна сказати, що запланована діяльність дозволить покращити процес виробництва та збуту продукції, а отже і отримати максимальний прибуток.
Досягти максимального ефекту дозволить маркетингова програма в комплексі з використанням сильних сторін та переваг підприємства до яких можна віднести:
кваліфіковане, енергійне керівництво, що використовує нестандартні творчі методи роботи;
стійкі контакти зі споживачами, діловими партнерами;
різноманітний асортимент продукції;
високий інноваційний потенціал;
підтримка стабільно високого рівня конкурентоспроможності продукції.
Отже, можна зробити висновок, що для того, аби досягти успіху для даного підприємства необхідні зміни, яких можна досягти прийнявши новизну в організації діяльності та намагаючись позбавитись від усіх негативних впливів. А саме, слід відзначити, що при даних широких можливостях, на ДП “Зарічненський лісгосп” потрібно впроваджувати нові технології, розширювати асортимент товарів, тощо. Це в майбутньому дасть можливість розширити ринкове середовище, а далі , в свою чергу, стати значним конкурентом не тільки в Рівненській області, а й в Україні загалом.
РОЗДІЛ 1. ДОСЛІДЖЕННЯ ПОТОЧНОЇ РИНКОВОЇ СИТУАЦІЇ
Розділ 1.1. Короткий опис ринку
Державне підприємство “Зарічненське лісове господарство” (надалі Підприємство),створене на підставі наказу Міністерства лісового господарства України від 31 жовтня 1991 №133 «Про організаційну структуру управління лісовим господарством України»,зареєстроване в Єдиному державному реєстрі, засноване на державній власності, належить до сфери управління Державного комітету лісового господарств України (надалі-Орган управління майном) та входить до сфери управління Рівненського обласного управління лісового господарства(надалі-Управління).
Найменування Підприємства-державне підприємство «Зарічненське лісове господарство»(повне),ДП «Зарічненський лісгосп»(скорочене).
Місцезнаходження Підприємства:34000, Рівненська область, Зарічненський район, смт. Зарічне,вул.Центральна,78.
Географічне розташування підприємства є надзвичайно вдалим, оскільки район є багатим на природні ресурси, необхідні для його ефективного та безперервного функціонування. А саме, географічний район господарства багатий на лісові ресурси – необхідні для здійснення основного виду діяльності – деревообробки.
1.1.1. Демографічна характеристика ринку
Щодо демографічних характеристик ринку, то споживачами продукції досліджуваного підприємства є широке коло людей різного віку, національностей, які проживають на вище вказаному регіоні (українці та емігранти з Росії, Білорусії), незалежно від освіти та складу сімей. Потреби у асортименті виробів, що пропонує Зарічненський лісгосп стійкі, не залежні від змін на ринку та не прямо залежить від доходу громадян, серед таких потреб можна назвати: забезпечення житлових умов, будівництво, ремонтні роботи, потреби особистого характеру. Купівля товарів не має сезонного характеру (окрім деяких видів), є відносно стійкою.
Споживачів продукції підприємства можна розподілити за віковою ознакою: люди молодого, середнього та пенсійного віку. Особи пенсійного віку мають дещо інші, модернізовані погляди та пріоритети тому й потреби їх відрізняються. Якщо особи похилого віку використовують продукцію деревообробної галузі лише при необхідності, то молоді люди витрачають свої кошти і на такі потреби, які забезпечують комфорт житлових умов. В загальному весь товар, який виготовляє досліджуване підприємство є необхідним та доступним для всіх верств населення. Продукція не є предметом розкоші, а в більшості випадків – предметом необхідності. Частота закупівель продукції лісгоспу не залежить від доходу на душу населення і не має сезонного характеру, а прямо залежить від потреб споживачів. Хоча слід відмітити, що найбільший попит на продукцію Зарічненського держлісгоспу припадає на період, що триває з весни до осені, тобто коли йдуть інтенсивні роботи на будівництві.
1.1.2. Ринкові потреби
Той факт, що державне підприємство ”Зарічненське лісове господарство“ ефективно функціонує вже десятки років свідчить про необхідність для населення продукції яку виготовляє Зарічненський лісгосп.
Потреби, які може задовольнити підприємство, носить фізіологічний характер. Адже продукція, що виробляється (вироби з деревини: дошки, будівельні матеріали, вагонка, паркетні дошки, панельні дошки, тощо) необхідна скрізь і кожному у повсякденному житті, а саме у задоволені потреб будівництва, ремонтних робіт тощо. Найбільш поширеною продукцією, яку випускає Зарічненський держлісгосп для будівельних і ремонтних робіт, що має найбільший попит є :
лісоматеріали круглі хвойних порід для виробництва пиломатеріалів і заготовок;
лісоматеріали круглі твердолистяних порід для виробництва пиломатеріалів і заготовок;
лісоматеріали круглі для виробництва лущеного шпону;
лісоматеріали круглі для використання у круглому виді (стовпи);
лісоматеріали круглі для виробництва рудстояка;
баланси;
дров’яна деревина для технологічних потреб;
Щодо товарів, які використовуються споживачами як ремонтні матеріали, то тут населення регіону має подвійну вигоду. По-перше продукція, яка виготовляється з натуральної деревини має відповідну якість і є конкурентноспроможною оскільки за якістю не поступається пластиковим чи іншим замінникам. При цьому споживач виграє в ціні, адже ціна є відносно не високою. По-друге, підприємство надає послуги з обробки деревини, яка попередньо належить клієнту з можливостями виготовлення необхідних матеріалів, при цьому особа має можливість зекономити свій час, зусиля та гроші. Процес економії неоднозначний, оскільки державне лісове господарство здійснює доставку товарів, що дає можливість зменшити витрати коштів на перевезення.
Потреби споживачів, задоволені продукцією підприємства, надають їм матеріальні вигоди у вигляді покращення умов та якості життя, надання впевненості в собі тощо.
1.1.3. Тенденції ринку
Таблиця 1.1.3.1.
Основні показники ведення лісового господарства за 2007 рік
№
Показники
Рівненська обл.
Зарічненське
ДЛГ
1.
Обсяги продукції, робіт та послуг лісового господарства, тис.грн.
225400,0
9303,0
2.
Площа вирубки лісу, тис.га.
47,8
2,7840
3.
Лісовідновлення, га.
5903
298
4.
Вирубка лісу, пов’язана з веденням лісового господарства, тис.га.
45,3
1,3
Діяльність підприємства займає незначну частку у діяльності лісових господарств області, хоча й має прибуток. Для того аби підтвердити фінансовий план на наступні роки необхідно розширити сферу збуту, розбудувати та активувати нові технології в діяльності, розширити асортиментність продукції та спектр послуг, що дозволить для підприємства більш ефективно функціонувати на економічному ринку і мати більш вагомий прибуток.
1.2.Господарська діяльність підприємства
Господарська діяльність Зарічненського держлісгоспу направлена на вирощування лісу і його експлуатацію. Основним завданням лісогосподарської діяльності підприємства є вирощування цінних деревних порід і формування з них лісонасаджень. Вирішення цих завдань здійснюється шляхом планомірного проведення ряду рубок догляду за лісом і біотехнічних заходів, що становить єдиний технологічний процес вирощування високопродуктивного деревостою.Отримана в результаті проведення рубок деревина реалізується організаціям і деревопереробним підприємствам за договірними цінами.Крім лісозаготівельних і лісогосподарських робіт Зарічненський держлісгосп займається вирощуванням і реалізацією посадочного лісоматеріалу як цінних дерев і кущів, так і декоративних і плодових дерев.
Згідно Статуту, Зарічненський держлісгосп проводить мисливський відстріл диких тварин, має заклад громадського харчування – їдальню та пекарню, а також проводить іншу діяльність, що передбачена Статутом і не заборонена законодавством.
Загальна площа лісів держлісфонду Зарічненського лісгоспу складає 38,5 га, в тому числі покрита лісом - 33,6т.га або 87,3 % від загальної площі. До складу держлісфонду входить 4848 га (12,6 %) лісів І групи та 33652 га (87,4 %) лісів II групи. Загальний запас деревини – 5896,0 тис. кбм, а середній на 1 га – 176 кбм, в тому числі: по сосні звичайній: площа - 20481 га; по ялині європейській - 158,0 га; по дубу звичайному - 1507,0 га; по березі повислій - 5499,0 га; по вільсі чорній: - 5791 га.
В адміністративно-господарському відношенні територія лісгоспу поділена на 8 лісництв (Олександрівське, Вичівське, Дубрівське, Локницьке, Мутвицьке, Острівське, Річицьке, Сварицевицьке), 2 нижніх склади: нижній склад в смт.Зарічне – розкряжовка та навантаження деревини, м.Дубровиця – навантаження залізничного транспорту, деревообробний цех та автотранспортний цех. До складу лісництв входять 34 лісових обходи. Річний обсяг лісовідновлення та лісорозведення в лісгоспі понад 180 га. Структура лісового господарства зображена на рис. 1.2.1.
На території підприємства створено ряд природозаповідних об'єктів, загальною площею 11410га, зокрема ботанічні заказники загальнодержавного значення Вичівський та Сварицевицький, загальною площею 3430га, де ростуть рідкісні рослини, занесені до Червоної книги України, цінні історичні деревостани дуба, знаходяться поселення різних звірів та птахів та гідрологічні заказники загальнодержавного значення Острівський і Дубрівський, загальною площею 2800га.
На підприємстві створено виробничий комплекс, до складу якого входить дільниця розкряжовки і навантаження деревини та деревообробний цех. Річний об'єм розробки деревини нижнього складу становить майже 10,0 тис. м3, а цех переробляє в рік біля 12,0 тис. м3 деревини.
Рис. 1.2.1. Структура лісового господарства ДП «Зарічненський лісгосп»
Для того щоб проаналізувати діяльність підприємства за останні 2 роки, необхідно визначити показники, які характеризують виробництво і реалізацію продукції, стан господарства, його ефективність, результати господарської діяльності(ефективність використання ресурсів, фінансовий стан підприємства тощо).
Розрахуємо показники діяльності державного підприємства «Зарічненське лісове господарство» за 2006-2007 роки.
Таблиця 1.2.1.
Фінансово – економічні показники господарської
діяльності підприємства
№ з.п.
Показники
Од.
вим.
2006
2007
Відхилення
Абсолютне
Відносне
2006/2007
2006/2007
1.
Обсяг виробництва продукції
Тис.грн.
9451,7
11801,3
2349,6
124,9
2.
Обсяг реалізації продукції
Тис.грн.
8325,5
10464,9
2139,4
125,7
3.
Чисельність працівників
Чол.
291
282
-9
96,9
4.
Середньорічна вартість ОВФ
Тис.грн.
2543,2
5482,5
2939,3
215,6
5.
Продуктивність праці
Тис.грн./ос.
28,61
37,11
8,5
129,7
6.
Фондовіддача
Грн./грн.
3,72
2,15
-1,57
57,8
7.
Матеріалоємність
Грн./грн.
2902,7
4654,4
1751,7
156,9
8.
Собівартість продукції
Тис.грн.
6104,8
7890,5
1785,7
129,3
9.
Витрати на 1 грн. реалізованої продукції.
Грн..
0,7
0,8
0,1
114,3
Продовження табл.1.2.1.
10.
Прибуток від реалізації продукції
Тис.грн.
112,5
117,5
5
104,4
11.
Загальний фінансовий результат
Тис.грн.
-
5,4
5,4
-
12.
Рентабельність виробництва продукції
%
-
45,8
45,8
-
13.
Рентабельність продажу
%
-
51,6
51,6
-
14.
Рентабельність капіталу
%
-
73,1
73,1
-
На основі проведеного аналізу економічної діяльності підприємства можна зробити наступні висновки: аналізуючи діяльність підприємства за продуктивністю праці, можна відмітити, що продуктивність праці робітників має стійку динаміку до зростання .Так в 2007 році продуктивність праці, порівняно з 2006 роком зросла на 8,5 тис. грн. (29,7%).Аналізуючи такий показник як фондовіддача варто відзначити, що вона має негативну динаміку до спадання ,що безперечно оцінюється негативно. В 2007 році, порівняно з 2006 роком вона зменшилась на 42,2 %,а це свідчить про те, що фонди використовуються неефективно. Але не зважаючи на це обсяг виготовлення і реалізації продукції має позитивну динаміку до зростання, що свідчить про покращення виробництва. Аналізуючи прибуток від реалізації продукції варто зазначити, що хоча в 2007 році він і зріс на 5 тис. грн. ,але загальний позитивний результат є відносно не значним. Загальний фінансовий результат діяльності підприємства свідчить про те, що загалом доходи підприємства дозволяють йому покривати витрати, що дозволяє бажати кращого. В цілому діяльність підприємства перебуває в стані, який потребує покращення. Незначний ріст окремих показників ефективності не дає змоги підвищити результат загалом.
1.3.Характеристика товарної пропозиції підприємства
Державне підприємство ”Зарічненське лісове господарство“ як і інші, завчасно потурбувалося про визначення товарного виробництва та його асортименту. Товарну політику визначає сформований асортимент товарів.
Серед товарних одиниць підприємства можна назвати такі: дерев’яні дошки, бруси, паркет, стружка, тирса (як побічний продукт), дерев’яні панелі, теслярські і столярні вироби, дерев’яна тара тощо. Поряд з виготовленням основної продукції, підприємство надає супутні послуги з обробки деревини. Процес реалізації як товарів, послуг так і надання певного виду робіт займає певну частку реалізаційного ринку області, а саме 3,6%. Такий показник є досить незначним, а отже має перспективи для збільшення.
Динаміку реалізації продукції найбільш зручно та доцільно сформувати у вигляді таблиці 1.3.1 та зобразити на рис.1.3.1.
Таблиця 1.3.1.
Динаміка реалізації продукції за 2006-2007 роки
№ з/п
Асортименти продукції
2006
2007
1.
Дерев’яні дошки, кв.м.
987,7
996,7
2.
Паркет, кв.м.
1481
1578
3.
Вагонна дошка кв.м.
1384
1256
4.
Дерев’яні двері, шт.
38
42
5.
Віконні рами, шт.
68
76
6.
Панельні дошки, кв.м.
1885
1980
Рис.1.3.1. Динаміка реалізації продукції за 2006-2007 роки
Асортиментність вище зазначених товарів призначена для будівництва та здійснення ремонтних робіт.
Оскільки підприємство знаходиться в регіоні, багатому на лісові ресурси в розрізі численних видів деревини, то матеріально – сировинна база використовується не в повному обсязі. Такі обставини досліджуються підприємством і на наступні періоди діяльності доцільно здійснити ряд заходів для вдосконалення існуючих товарів (шляхом підвищення їх якості, експлуатаційних характеристик) та впровадження на ринок нових видів товарів (попередньо дослідивши потреби ринку та рівень їх необхідності серед населення).
Дослідимо прибутковість реалізації продукції та частку ринку, яку займає продукція підприємства.
Таблиця 1.3.2.
Характеристика прибутковості реалізації продукції на 2007 рік
№ з/п
Асортимент продукції
Обсяг реал.
тис. грн.
Рентаб. продажу, %
Частка ринку, %
1.
Двері
11,3
2,6
1,25
2.
Облицювальні дошки
17,8
2,8
1,5
Продовження табл.1.3.2.
3.
Столи тонісні
9,0
1,1
0,7
4.
Лавки
5,0
1,93
0,5
5.
Меблі кухонні
14,7
0,92
1,3
6.
Дошка для підлоги
18,2
2,7
1,2
З вище наведених даних можна стверджувати що продукція підприємства займає досить незначну частку ринку. Оскільки зазначені товари використовуються швидше у будівництві, то таке явище можна пояснити тим, що споживачі надають перевагу матеріалам модернізованого характеру – товарам – замінникам досліджуваних. Для того аби покращити ситуацію підприємству необхідно оновлювати технологію виробництва, щоб мати змогу наблизитись або й витиснути конкурентів.
1.4.Макросередовище підприємства
Досліджуване підприємство функціонує і, як інші, намагається організувати діяльність таким чином, аби максимально отримати економічні вигоди. Але існує ряд факторів які негативно впливають на досягнення поставлених цілей. Розглянемо чинники макросередовища, які актуальні для досліджуваного підприємства.
Таблиця 1.4.1.
Дослідження впливу макроекономічних факторів
Фактори макросередовища
Рівень впливу
позитивний
нейтральний
негативний
Економічні
-
-
+
Демографічні
+
-
-
Політико – законодавчі
+
-
-
Науково – технічний прогрес
+
-
-
Екологічні
+
-
-
Соціально - культурні
-
+
-
Економічні фактори:
рівень інфляції;
рівень безробіття;
валовий національний продукт;
рівень доходів та купівельної спроможності населення.
Для підприємства дає нові можливості розвитку.
Демографічні фактори:
чисельність населення;
територіальне розміщення населення;
міграція населення;
віковий склад населення;
рівень народжуваності та смертності;
статевий склад населення;
сімейний стан населення.
Політико-законодавчі фактори:
політична структура;
рівень політичної та законодавчої стабільності;
податкове законодавство.
Соціально-культурні фактори:
соціальні класи;
соціальні групи;
культура.
Суспільство складається з груп людей, які мають різні культурні характеристики. Культурні цінності навряд чи можна змінити, їх слід сприймати як об’єктивну реальність і враховувати в діяльності підприємства.
Фактори науково-технічного прогресу:
рівень інфляційної активності;
введення нових технологій;
підвищення продуктивності праці;
нова продукція.
Науково-технічний прогрес надає можливість використовувати при виготовленні продукції сучасні ефективні технології, значно розширився спектр можливостей підприємства.
Екологічні фактори:
екологія;
наявність сировини та природних копалин;
вартість енергоносіїв.
Екологічний фактор має негативний рівень впливу на діяльність підприємства на ринку. Тому, що підприємство у ході своєї діяльності зменшує кількість лісових масивів, що значною мірою впливає на стан екосистеми.
Отже, дослідивши фактори макросередовища, можна зазначити, що кожна з груп факторів має значний вплив, але найбільш значущим варто виділити фактор науково – технічного прогресу. Адже саме рівень використання більш досконалих сучасних технологій дасть змогу зменшити витрати на матеріально – ресурсну базу та інші витрати (які потребують затрат зокрема енергії і часу ,що в свою чергу породжує підвищення цін). Введення нових технологій дозволить більш ефективно використовувати ресурси (як виробничі так і трудові), повторно здійснювати обробку відходів та знаходити їм застосування, зменшити витрати на робочу силу (якщо виробничий прогрес буде автоматизованим). Відповідні зміни зменшать витрати на виробництво в цілому, а отже збільшиться обсяг виробництва за незмінних витрат. Застосування науково технічної новизни тягне за собою ще ряд позитивних змін, а саме: підвищення продуктивності праці, появу нових видів продукції (розширення асортименту), а в майбутньому ,якщо докласти певних зусиль дозволить підприємству за якісними характеристиками продукції не лише вийти на національний, а й на міжнародний ринки.
Усі інші вище досліджені фактори також впливають на ефективність роботи підприємства, але значно меншою мірою та менш масштабно. На сьогоднішній день немає потреби у матеріалах та сировині, які залишаються незадоволеними, екологічний стан регіону – має рівень, що відповідає нормальному. Чисельність та територіальне розміщення населення та інші фактори дещо відрізняються від тих, які можна вважати позитивними, але не потребують негайного вирішення. Отже, підприємству, перш за все, необхідно покращити процес виробництва шляхом застосування науково – технічної перебудови.
1.5.Оцінка конкурентоспроможності підприємства
Лісове господарство є досить поширеною галуззю діяльності у Рівненській області, що зумовлено значною часткою лісистості регіону. Таким видом діяльності займається 16 підприємств, розміщених у районних центрах області. Зарічненське лісове господарство у своїй діяльності випереджує підприємства Острозького, Радивилівського, Гощанського, Демидівського, Корецького районів, про те обидва найближчі конкуренти: ”Дубровицьке лісове господарство“ та ”Володимирецьке лісове господарство“ майже вдвічі перевищують обсяги виготовленої продукції,і є значними конкурентами для підприємства діяльність якого досліджується. Слід також зазначити, що в Рівненській області значними конкурентами є також “Рокитнівське лісове господарство” та “Костопільське лісове господарство”
Отже проаналізуємо ринкові сратегії найближчих конкурентів, дані локалізуємо у вигляді таблиці 1.5.1.
Таблиця 1.5.1
Порівняльний аналіз ринкових стратегій найближчих конкурентів
Чим приваблює продукт споживача
Що пропонує
Зарічненський
держлісгосп
Дубровицький держлісгосп
Володимирецький
держлісгосп
Якість
середня
середня
середня
Низька ціна
помірна
помірна
помірна
Широкий асортимент
широкий
широкий
більш широкий
Продовження табл.1.5.1.
Доставка
надається
надається
-
Післяпродажне
Обслуговування
-
певні види послуг
-
Місцезнаходження
вигідне щодо ресурсів
вигідне щодо споживача
вигідне щодо ресурсів
Таблиця 1.5.2
Матриця конкурентного профілю
Ключовий фактор
успіху
Ваговий коефіцієнт
Заріч.ДЛГ
Дубров.ДЛГ
Волод.ДЛГ
Значення показника
Рейтинг (2грх3гр)
Значення показника
Рейтинг (2грх5гр)
Значення показника
Рейтинг (2грх7гр)
Якість товару
0,4
3
1,2
4
1,6
4
1,6
Ціна товару
0,3
3
0,9
3
0,9
2
0,6
Канали збуту
0,1
2
0,2
3
0,3
3
0,3
Технічне обслуговування
0,1
1
0,1
1
0,1
1
0,1
Реклама і стимулювання збуту
0,1
1
0,1
1
0,1
1
0,1
Загальна оцінка
1
х
2,5
х
3,0
Х
2,7
Отже на основі проведених обчислень можна зробити висновок, що найбільш конкурентноспроможним з 3 досліджуваних підприємств є ДП ”Дубровицьке лісове господарство“ яке випереджає обидва інших по всіх критеріях оцінки. Для того щоб підвищити свій статус на ринку Зарічненському держлісгоспу необхідно вжити ряд заходів, а саме: підвищити якість продукції шляхом реорганізації виробництва, технічними засобами намагатися зменшити ціну продукції, не зашкоджуючи її якісним характеристикам.Потрібно також орієнтувати збутову політику на пошуки нових ринків збуту, оскільки місцеві є перенасиченими. Аби покращити конкурентоспроможність підприємства необхідно реорганізувати маркетингову політику та видозмінити реалізаційні стратегії, що в перспективі відкриє нові шляхи збуту, широкий ринок та необмежене коло споживачів. Адже покращення збуту потягне за собою необхідність у збільшенні виробництва (а саме його обсягів) та, очевидно, - збільшення прибутку (економічних вигод) від діяльності.
1.6.SWOT – аналіз підприємства
Аналізуючи стан та діяльність державного підприємства ” Зарічненське лісове господарство“, можна сказати, що його структура сформована не бездоганно, тому можна чітко визначити як сильні так і слабкі сторони. Основними проблемами галузі на даний час є наступні:
раціональне використання земель лісового фонду;
охорона лісів від незаконних порубів, пожарів, випасання худоби в заборонених місцях;
якісна розробка деревини;
переробка низькотоварної деревини на місці;
виробництво товарів народного споживання з відходів деревини.
Наявність вищевказаних недоліків свідчить про те, що існують певні недоліки в організації виробничого, наукового інвестиційного та інших структурних процесів на підприємстві. Але незважаючи на це можна виділити і сильні сторони діяльності даного підприємства. На основі вище вказаних показників та застосовуючи методи SWOT – аналізу сформуємо у вигляді таблиці 1.6.1.
Таблиця 1.6.1
SWOT – аналіз
Сильні сторони
Слабкі сторони
1.кваліфіковане, енергійне керівництво, що використовує
1.недосконалість системи управлінської звітності;
Продовження табл.1.6.1.
нестандартні творчі методи роботи;
2.стійкі контакти зі споживачами, діловими партнерами;
3.висока кваліфікація робітників;
4.різноманітний асортимент продукції;
5.високий інноваційний потенціал;
6.надійні постачальники сировини;
7.висока фінансова стійкість;
8.підтримка стабільно високого рівня конкурентоспроможності продукції.
2.недостатній рівень прогнозування продажу;
3.застаріла продукція та технології;
4.застаріле устаткування;
5.погіршення ефективності роботи через застаріле обладнання.
Ринкові можливості
Ринкові загрози
1.високі ціни на товари конкурентів, що дає можливість використання стратегій низьких цін;
2.можливість виробництва супутніх товарів і послуг;
3.наявність каналів збуту для виходів на інші ринки;
4.прискорення темпів НТП;
5.можливість використання новинок;
6.позитивна динаміка промислового зростання на ринку;
7.зростання доходів громадян.
1.наявність або поява сильних конкурентів;
2.наявність товарів замінників;
3.відсутність налагоджених ринкових механізмів;
4.зміна потреб і запитів споживачів;
5.різкі зміни смаків і уподобань споживачів;
6.зміна стратегії поведінки конкурентів;
7.непридатність існуючих каналів збуту для реалізації нової продукції;
8.наявність бар’єрів для входження на ринок;
9.розширення ринку конкурентами.
Отже, аналізуючи сильні та слабкі сторони в діяльності підприємства його ринкові можливості та загрози можна зробити висновок, що найдоцільніше обрати стратегію, яка спрямована на мінімізацію слабких сторін підприємства на основі використання маркетингових можливостей. Аналізуючи сильні і слабкі сторони діяльності підприємства доцільно зазначити, що в 2006-2007 роках діяльність підприємства є досить таки ефективною. Про це свідчить те, що в 2007 році обсяги продукції, робіт і послуг, порівняно з 2006 роком збільшились на 2500 тис.грн. і становить 9303 тис.грн.(в 2006 році - 6803 тис.грн).До позитивного слід також віднести лісовідновлення, яке в 2007 році збільшилось на 92 га, посадку і посіви лісу-збільшення на 134 га. Все це свідчить про те, що підприємство дбає про лісовідновний фонд, який є основним джерелом діяльності підприємства, а в майбутньому, при ефективній економічній діяльності джерелом отримання прибутку. Отже, можна зробити висновок, що для того, аби досягти успіху для даного підприємства необхідні зміни, яких можна досягти прийнявши новизну в організації діяльності та намагаючись позбавитись від усіх негативних впливів. А саме, слід відзначити, що при даних широких можливостях, на ДП “Зарічненський лісгосп” потрібно впроваджувати нові технології, розширювати асортимент товарів