МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ВОДНОГО ГОСПОДАРСТВА ТА ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ
Кафедра економіки підприємства
КУРСОВА РОБОТА
з дисципліни «Маркетинг» на тему:
«Розробка плану маркетингу підприємства»
( на прикладі ЗАТ МУ-12 «Електропівденмонтаж»)
“Marketing planning of enterprise”
Курсова робота відповідає вимогам діючої нормативної документації України та умовам ECTS/КМСОНП
Оцінка: оформлення_________
змісту _________
захисту _________
Загальна оцінка:
за стандартом ECTS _________
за стандартом МОНУ _________
Підписи членів комісії: _______________________________________
УДК 333.13
ББК 65.290
Курсова робота з дисципліни “Маркетинг”/ Л.П.Мороченець, Рівне: НУВГП, 2010, -42 с.
Анотація
В даній курсовій роботі на тему: “«Розробка плану маркетингу підприємства»
( на прикладі ЗАТ МУ-12 «Електропівденмонтаж») докладно розглянуто теоретичні та практичні аспекти маркетингу , а саме: закріплено наукові основи розв'язання маркетингових завдань, прийняття господарських рішень з урахуванням тенденцій ринку тощо.
В роботі, на прикладі ЗАТ МУ – 12 «Електропівденмонтаж» проаналізовано стан ринку будівельної галузі , прослідковано його динаміку та тенденції розвитку. Також здійснено аналіз конкурентоспроможності підприємства, SWOT-аналіз підприємства та його робіт, розглянуто та проаналізовано товарну, цінову, збутову та комунікаційну політику підприємства.
Annotation
In this term paper on a theme: “to the «rozrobka plan of marketing of enterprise»
( on the example of joint-stock COMPANY MU-12 «Elektropivdenmontazh») the theoretical and practical aspects of marketing are thoroughly considered, namely: scientific bases of decision of marketings tasks, acceptance of economic decisions are fastened taking into account market tendencies and others like that.
In-process, on the example of joint-stock COMPANY MU - 12 a market of a build industry condition is analysed «Elektropivdenmontazh», proslidkovano his dynamics and progress trends. The analysis of competitiveness of enterprise, SWOT-аналіз of enterprise and his works, is also carried out, the commodity, price, sale and of communication policy of enterprise is considered and analysed.
Л.П.Мороченець,2010
НУВГП, 2010
МАРКЕТИНГОВИЙ ПЛАН
Закрите акціонерне товариство Монтажне управління №12 „Електропівденмонтаж”
На 2010 рік
Виконала:
Мороченець Л.П
Керівник підприємства:
Прокопчук О.М
Рівне 2010 рік
ЗМІСТ
Вступ…………………………………………………………………………5
Резюме для вищого керівництва………………………………………...7
Розділ 1. Дослідження поточної ринкової ситуації
1.1. Короткий опис ринку…………………………………………….…...9
1.2. Господарська діяльність підприємства…………………………......12
1.3. Характеристика товарної пропозиції підприємства…………….....14
1.4. Макросередовище підприємства………………………………….....16
1.5. Оцінка конкурентоспроможності підприємства……………………16
1.6. SWOT-аналіз підприємства……………………………………..…...19
Розділ 2. Маркетингова стратегія і програма
Місія підприємства……………………………………………….….21
Короткострокові маркетингові цілі………………………………...21
Короткострокові фінансові цілі………………………………....….21
Цільові ринки………………………………………………………...22
Стратегічні цілі підприємства………………………………….…...23
Комплекс маркетингу………………………………………………..24
Розділ 3. Фінансово-економічний аналіз
3.1. Дослідження беззбитковості………………………….……………..29
3.2. Прогноз продажу продукції……………………………………...….30
3.3. Бюджет маркетингу………………………………………………….33
3.4. Дослідження рентабельності………………………………………..34
Розділ 4. Контроль маркетингу
4.1. Практична реалізація плану маркетингу……………………………36
4.2. Організація маркетингу…………………………………………....…37
Висновок…………………………………………………………………....40
Список використаних літературних джерел…………………………..41
Додатки…………………………………………………………………..…42
ВСТУП
В умовах ринкових відносин особливе місце займає маркетинг як сучасна концепція керування і метод практачногго господарювання. Інструментарій маркетингу дозволяє максимально пристосувати виробництво до потреб і запитів покупців, сприяє формуванню раціональних потреб, підвищенню конкурентоздатності продукції. Саме тому актуальною є задача підготовки фахівців маркетологів.
Сам маркетинг представляє собою процес управління, втілення задуму, ціноутворення та реалізацію ідей, товарів та послуг через обмін, що задовольняє цілі окремих осіб та організацій.
Необхідно зазначити, що маркетинг актуальний для будь-якої сфери людської діяльності. Це зауваження принципове, оскільки частими є випадки, коли маркетинг сприймається як прерогатива сфери бізнесу або, ще вужче, комерційної, торгової діяльності.
В даній курсовій роботі на тему “Розробка плану маркетингу підприємства” об’єктом дослідження є ЗАТ МУ- 12 «ЕПМ», його техніко-економічні показники, конкурентоспроможність підприємства та його робіт, а також маркетингова ситуація ринку.
Предметом дослідження є теоретичні засади, методика та організація діяльності підприємства, аналізу фінансових результатів діяльності в умовах використання сучасної комп’ютерної техніки та адаптації економіки України до ринкового середовища.
Метою курсової роботи є закріплення теоретичних і практичних знань, набутих в ході аудиторських занять,розвинути економічне мислення, оволодіти науковими основами розв’зання маркетингових завдань, самостійного прийняття господарських рішень з врахуванням тенденцій розвитку ринку.
Реалізація поставленої мети досягається через послідовне вирішення завдань теоретичного та практичного характеру:
Закріпити теоретичні знання з раніше вивчених дисциплін та терміни дисципліни “Маркетинг”;
Оволодіти методами дослідження ринкової ситуації, визначення конкурентоспроможності та SWOT-аналізу підприємства;
Навчитися формулювати місію підприємства;
Закріпити знання методів дослідження беззбитковості, прогнозу продажу продукції;
Оволодіти прийомами та способами організації маркетингової діяльності.
Курсова робота складається з чотирьх розділів, в яких спланована теоретична та розрахунково-аналітична частина. В першому розділі висвітлені теоретичні основи ринкової ситуації підприємства, а саме: короткий опис ринку, його демографічна характеристика, ринкові потреби, господарська діяльність, оцінка конкурентоспроможності тощо. Другий розділ присвячено аналізу маркетингової стратегії і програми підприємства, його місія, стратегічні напрямки розвитку, короткострокові маркетингові та фінансові цілі, охарактеризована товарна, збутова, цінова та комунікаційна політика. В третьому розділі курсової роботи проведено фінансово-економічний аналіз підприємства, досліджено прогноз продажу продукції, бюджет маркетингу для підприємства.В четвертому розділі розроблена практична частина реалізації маркетингу, складено календарний план та графік виконання маркетингової програми.
РЕЗЮМЕ
Підприємство здійснює свою діяльність згідно чинного законодавства на всій території України, а також закордоном.
Товариство створене з метою одержання прибутку (комерційна діяльність), розширення ринку товарів і послуг, забезпечення суспільних потреб, соціальних та економічних інтересів учасників Товариства та членів трудового колективу.
Розташоване у м. Кузнецовську підприємство є спеціалізованим монтажним підприємством, яке має ліцензію на будівельну діяльність, що видана Мінбудівництва архітектури та житлово- комунального господарства.
Основні користувачами послуг ЗАТ МУ -12 „ЕПМ” є електростанції (зокрема Рівненська, Запорізька, Південноукраїнська, Хмельницька) , гідроелектростанції ( Київська) та інші. Більшість підприємств - споживачів є досить великими за розмірами та дуже потужними, тому об’єми робіт для підприємства є дуже значними.
Потреби споживачів, задоволені послугами підприємства, надають їм матеріальні вигоди у вигляді покращення умов та якості життя, покращення матеріально - технічної бази , а як результат збільшення прибутків та довіра споживачів тощо.
В діяльності кожного підприємства існують фактори, які призупиняють ефективність його діяльності та не дозволяють отримати максимального прибутку. Для того щоб видозмінити діяльність підприємства для досягнення поставлених цілей необхідно обрати певну маркетингову стратегію.В нашому випадку доцільно обрати стратегію підтримки існуючого рівня.
Заплановані обсяги продажу зазначено у роботі в розрізі основної діяльності (реалізації основного виду робіт).
На здійснення обраних завдань необхідно сформувати відповідний маркетинговий бюджет (кошти на втілення маркетингового плану).
Досягти максимального ефекту дозволить маркетингова програма в комплексі з використанням сильних сторін та переваг підприємства до яких можна віднести:
кваліфіковане, енергійне керівництво, що використовує нестандартні творчі методи роботи;
стійкі контакти зі споживачами, діловими партнерами;
різноманітний асортимент робіт;
високий інноваційний потенціал;
підтримка стабільно високого рівня конкурентоспроможності продукції.
Отже, можна зробити висновок, що для того, аби досягти успіху для даного підприємства необхідні зміни, яких можна досягти прийнявши новизну в організації діяльності та намагаючись позбавитись від усіх негативних впливів. А саме, слід відзначити, що при даних широких можливостях, на ЗАТ МУ – 12 «ЕПМ» потрібно нарощувати діяльність використовуючи власний професійний ресурс та технічну базу. Це в майбутньому дасть можливість розширити ринкове середовище, а далі , в свою чергу, стати значним конкурентом .
1.1. Короткий опис ринку
Демографічна характеристика ринку
Закрите акціонерне товариство Монтажне управління №12 „Електропівденмонтаж” (ЗАТ МУ-12 „ЕПМ”) створене у відповідності з Законами України “Про підприємства”, ”Про підприємництво”, ”Про власність”,” Про зовнішньоекономічну діяльність” на підставі договору про заснування товариства від 26.05.2006 року.
Товариство є юридичною особою, має права та обов’язки і здійснює свою діяльність згідно дійсного Статуту та чинного законодавства. Товариство має самостійний баланс, розрахункові та валютні рахунки в банківських установах, володіє основними та оборотними коштами, має печатку та штамп зі своєю назвою, а також інші реквізити.
Підприємство здійснює свою діяльність згідно чинного законодавства на всій території України, а також закордоном.
Місце знаходження товариства: 34400, Будівельний майданчик 1, м. Кузнецовськ Рівненської області, Україна.
Товариство створене з метою одержання прибутку (комерційна діяльність), розширення ринку товарів і послуг, забезпечення суспільних потреб, соціальних та економічних інтересів учасників Товариства та членів трудового колективу.
Розташоване у м. Кузнецовську підприємство є спеціалізованим монтажним підприємством, яке має ліцензію на будівельну діяльність, що видана Мінбудівництва архітектури та житлово- комунального господарства.
Виходячи із кількості кваліфікованих працівників, та виробничої бази, на території України існує декілька аналогічних підприємств, що кваліфікуються на електромонтажних роботах.
Основні користувачами послуг ЗАТ МУ -12 „ЕПМ” є електростанції (зокрема Рівненська, Запорізька, Південноукраїнська, Хмельницька) , гідроелектростанції ( Київська) та інші. Більшість підприємств - споживачів є досить великими за розмірами та дуже потужними, тому об’єми робіт для підприємства є дуже значними.
Отже,попит на електромонтажні та будівельні роботи досить високий незважаючи на економічну кризу, що склалася в країні.
Ринкові потреби
Потреба – відчуття людиною нестачі чогось необхідного, спрямоване на його зменшення чи ліквідацію.
Саме потреби стають поштовхом для створення товарів, що задовольняють ці потреби. Маркетинг як процес передбачає обмін між двома сторонами – продавцем та покупцем, кожна з яких отримує те, що їй потрібно: покупець – товари, послуги, а продавець – прибуток або інший фінансовий та не фінансовий зиск.
Існує чимало спроб класифікувати потреби. Чи не першою з таких класифікацій є «ієрархія потреб» А. Маслоу (Рис.1.1.). Ієрархія представлена у формі піраміди не випадково. Конкурентним може бути лише той товар, який задовольняє найбільш нагальну потребу.
ЗАТ МУ-12 «ЕПМ» намагається в першу чергу задовольнити первинні потреби своїх споживачів.
Той факт, що підприємство ефективно функціонує вже понад десять років свідчить про необхідність споживачів у послугах, що надаються.
Коли підприємство надає будівельні послуги, то задовольняє фізіологічні потреби споживачів, тобто забезпечує житлом.
Потреби споживачів, задоволені послугами підприємства, надають їм матеріальні вигоди у вигляді покращення умов та якості життя, покращення матеріально - технічної бази , а як результат збільшення прибутків та довіра споживачів тощо.
Тенденції ринку
За 2009р. підприємствами країни виконано будівельних робіт на суму 37,9 млрд.грн., що у порівнянних цінах становить 51,8% до обсягів будівництва попереднього року.
Скорочення обсягів будівельних робіт відбулося за усіма основними видами будівельної діяльності. Зокрема, обсяги робіт із завершення будівництва зменшено на 67,2%, з будівництва будівель та споруд (частка яких у загальному обсязі становила 84,5%) – на 48,6%, з установлення інженерного устатковання будівель та споруд – на 44,9%, з підготовки будівельних ділянок – на 41,4%.
Серед підприємств, що займаються будівництвом будівель та споруд, найбільше скоротили обсяги робіт підприємства, що виконують роботи з будівництва будівель (на 54,5%), з монтажу і встановлення збірних конструкцій (на 49,2%), а також здійснюють будівництво мостів, шляхових естакад, тунелів і метрополітену (на 50,6%).
Водночас обсяги будівництва підприємств, що займаються будівництвом підприємств енергетики, добувної та переробної промисловості проти 2008р. зросли на 10,1%.
Зниження обсягів будівництва відбулося в усіх регіонах, крім Рівненської області, підприємства якої перевищили на 9,8% обсяги будівельних робіт 2008р. (в основному за рахунок проведення робіт з реконструкції автодороги Київ–Чоп).
Більше третини загального обсягу будівництва виконано підприємствами 5 регіонів (Донецької, Харківської, Львівської, Дніпропетровської та Одеської областей), ще 24,8% – будівельниками м.Києва.
За характером будівництва обсяги робіт розподілились так: роботи з нового будівництва, реконструкції та технічного переозброєння становили 79,2% від загального обсягу, решта – з капітального і поточного ремонтів (14,7% та 6,1% відповідно).
Діяльність підприємства займає не значну частку у діяльності монтажних підприємств країни, хоча й має прибуток. Для того аби підтвердити фінансовий план на наступні роки необхідно розширити сферу робіт , розбудувати та активувати нові технології в діяльності, розширити асортиментність продукції та спектр послуг, що дозволить для підприємства більш ефективно функціонувати на економічному ринку і мати більш вагомий прибуток. Оскільки збитовість робіт, та коло споживачів є постійними, то вище зазначені засоби розширення діяльності зважаючи на інші фактори (матеріально – сировинна база, трудові ресурси) в перспективі дозволять досягти бажаного результату та ще ширше розвинути напрям функціонування підприємства.
Господарська діяльність підприємства
Для того щоб проаналізувати діяльність підприємства за останні 3 роки, необхідно визначити показники, які характеризують виробництво, стан господарства, його ефективність, його діяльність (ефективність використання ресурсів, фінансовий стан підприємства тощо).
Розрахуємо показники діяльності підприємства за останні 3 роки, які представлені в таблиці 1.2..
Таблиця 1.2.
Фінансово – економічні показники господарської діяльності підприємства
№ п/п
Показники
Од.
вим.
2007
2008
2009
Відхилення
Абсолютне
Відносне
1.
Обсяг реалізації
Тис.
грн.
1649,5
3103,7
437
- 2666,7
14,1
2.
Чисельність працівників
Чол.
126
125
111
-14
88,8
3.
Прибуток від реалізації робіт
Тис.
грн.
333,7
213,5
11
- 202,5
5,15
4.
Продуктивність праці
Тис.грн./ос.
13,09
24,83
3,94
-20,89
15,87
5
Собівартість продукції
Тис.грн.
1040,9
2372,9
353
- 2019,9
14,9
6.
Коефіцієнт абсолютної ліквідності
%
0,01
0
0
0
0
7.
Коефіцієнт загальної ліквідності (покриття)
%
0,3
0,3
0,4
0,1
133,3
8.
Коефіцієнт фінансової стійкості
%
1,0
0
0
0
0
9.
Коефіцієнт зносу основних засобів
%
0,85
-1,7
- 1,9
- 0,2
111,7
10.
Коефіцієнт швидкої ліквідності
%
0,1
0,2
0,3
0,1
150
11.
Коефіцієнт рентабельності активів
%
-0,2
- 0,02
0,3
0,32
15
12.
Коефіцієнт рентабельності
власного капіталу
%
-0,2
- 0,02
- 0,2
- 0,18
10
13.
Коефіцієнт рентабельності діяльності
%
-0,4
- 0,02
1,1
1,12
- 60
На основі аналізу діяльності підприємства можна зробити такі висновки:
аналізуючи діяльність підприємства за продуктивністю праці, можна відмітити, що продуктивність праці робітників не має стійкої динаміки.Так в 2008 році продуктивність праці, порівняно з 2009 роком знизилася на 20,89 тис. грн. Коефіцієнт абсолютної ліквідності залишився сталим, що свідчить про низьку можливість товариства сплатити свої борги негайно,адже не досягає нормативногго значення 0,2. Коефіцієнт загальної ліквідності зазнала позитивної динаміки(зріс на 33,3%), але не досягає нормативного значення 2, що свідчить про недостатність ресурсів підприємства, які могли б бути використані для погашення його поточних зобов’язань . Коефіцієнт швидкої ліквідності не досягає нормативного значення 0,5, але наближається до такої межі, що є позитивним і до тогож за останній рік зріс на 50% і становить 0,3. Коефіцієнт фінансової стійкості свідчить про сталу негативну динаміку, тобто не відбулося позитивних змін фінансової стійкості і зараз він становить 0. Спостерігається тенденція до деякого зростання рівня рентабельності, коефіцієнти поліпшилися 15%, хоча стверджувати про поліпшення рівня рентабельності не коректно, так як позитивна динаміка показників спричинена списанням кредиторської заборгованості, а не позитивним зрушенням у діяльності підприємства. Аналізуючи прибуток від реалізації продукції варто зазначити, що прибуток зменшився на 85,9 %, що є дуже негативним явищем і становить 11 тис.грн.. Загальний фінансовий результат діяльності підприємства свідчить про те, що загалом доходи підприємства дозволяють йому покривати витрати, що дозволяє бажати кращого. В цілому діяльність підприємства перебуває в стані, який потребує покращення. Незначний ріст окремих показників ефективності не дає змоги підвищити результат загалом.
1.3. Характеристика товарної пропозиції підприємства
ЗАТ МУ -12 «ЕПМ» як і інші аналогічні підприємства, завчасно потурбувалося про визначення асортименту робіт та послуг.
Асортиментність нижче зазначених товарів призначена для будівництва та здійснення електроморнтажних робіт, що сприяє задоволенню, преш за все, фізіологічних потреб (первинні).
Оскільки підприємство знаходиться в м.Кузнецовську – супутнику Рівненської атомної електростанції, то це дає шенс розширити сферу робіт аби й надалі вигравати тендери на співпрацю.
Дослідимо прибутковість реалізації продукції та частку ринку, яку займає продукція підприємства.
Таблиця 1.3.1.
Характеристика прибутковості реалізації робіт, послуг на 2009 рік
№ з/п
Асортимент робіт, послуг
Обсяг реал.
тис.грн.
1.
Прокладення кабелю на підстанції 750 кВ «Бєлгородністровська»
152,4
2.
Заміна термонасадок на блоці №1 ВП РАЕС
12,7
3.
Плановий поточний ремонт блоку №2 ВП РАЕС
41,8
4.
Налагоджувальні роботи по АКА 16 «КЕДР» на ПС-110 кВ «Болград»
114,4
5
Роботи по Західноукраїнській ПС 750 кВ.
79,7
Таблиця 1.3.2.
Характеристика прибутковості реалізації продукції на 2009 рік
№ з/п
Асортимент продукції
Обсяг реал.
тис.грн.
1.
Короба
26,2
2.
Термонасадки
9,8
З вище наведених даних можна стверджувати що продукція підприємства займає досить незначну частку ринку. Для того аби покращити ситуацію підприємству необхідно оновлювати технологію виробництва, розширювати асортимент послуг , щоб мати змогу наблизитись або й витиснути конкурентів.
Макросередовище підприємства
Досліджуване підприємство функціонує і, як інші, намагається організувати діяльність таким чином, аби максимально отримати економічні вигоди. Але існує ряд факторів (зокрема елементи мікро - та макросередовища) які негативно впливають на досягнення поставлених цілей. Розглянемо чинники макросередовища, які актуальні для досліджуваного підприємства.
Таблиця 1.4.1.
Дослідження впливу макроекономічних факторів
Фактори макросередовища
Рівень впливу
позитивний
нейтральний
негативний
Економічні
-
-
+
Демографічні
+
-
-
Політико – законодавчі
+
-
-
Науково – технічний прогрес
+
-
-
Екологічні
-
+
-
Соціально - культурне
-
+
-
Оцінка конкурентоспроможності підприємства
Конкурентоспроможність підприємства – це комплексне поняття, яке передбачає його здатність посісти відповідну позицію на конкретному сегменті ринку. Щоб забезпечити лідируючі позиції на ринку, важливою стратегічною задачею стає випередження конкурентів.
Будівельно – монтажні роботи досить таки поширена галуззь діяльності в країні. Таким видом діяльності займається велика кількість підприємств. Отже проаналізуємо ринкові стратегії найближчих конкурентів, дані локалізуємо у вигляді таблиці.
Таблиця 1.5.1
Порівняльний аналіз ринкових стратегій найближчих конкурентів
Чим приваблює продукт споживача
ЗАТ
МУ -12
«ЕПМ»
ТОВ
налагоджувально – монтажне підприємство «ЕПМ»
ТОВ Монтажне управління
«Укрелектромонтаж»
Якість
висока
висока
висока
Низька ціна
помірна
помірна
висока
Широкий асортимент
широкий
більш широкий
широкий
Післяпродажне
обслуговування
певні види послуг
-
-
Місцезнаходження
вигідне щодо споживача
не вигідне
вигідне
Таблиця 1.5.2
Матриця конкурентного профілю
Ключовий фактор
успіху
Ваговий коефіцієнт
ЗАТ
МУ -12
«ЕПМ»
ТОВ
налагоджувально – монтажне підприємство «ЕПМ»
ТОВ Монтажне управління
«Укрелектромонтаж»
Значення показника
Рейтинг (2грх3г)
Значення показника
Рейтинг (2грх5гр)
Значення показника
Рейтинг (2грх5гр)
Якість товару
0,4
5
2
4
1,6
4
1,6
Ціна товару
0,3
3
0,9
3
0,9
3
0,9
Канали збуту
0,1
3
0,3
2
0,2
3
0,3
Технічне обслуговування
0,1
5
0,5
5
0,5
5
0,5
Реклама і стимулювання збуту
0,1
2
0,2
4
0,4
2
0.2
Загальна оцінка
1
х
3,9
х
3,6
Х
3,5
Отже на основі проведених обчислень можна зробити висновок, що найбільш конкурентноспроможним з 3 досліджуваних підприємств є досліджуване , яке випереджає ТОВ налагоджувально – монтажне підприємство «ЕПМ» та ТОВ Монтажне управління «Укрелектромонтаж» по деяких критеріях оцінки. Для того щоб підвищити свій статус на ринку ЗАТ МУ -12 «ЕПМ» необхідно вжити ряд заходів, а саме: підвищити якість робіт шляхом реорганізації виробництва, технічними засобами намагатися зменшити ціну продукції, не зашкоджуючи її якісним характеристикам. Орієнтувати збутову політику на пошуки нових ринків збуту, оскільки місцеві є перенасиченими. Аби покращити конкурентоспроможність підприємства необхідно реорганізувати маркетингову політику та видозмінити реалізаційні стратегії, що в перспективі відкриє нові шляхи збуту, широкий ринок та необмежене коло споживачів. Адже покращення збуту потягне за собою необхідність у збільшенні виробництва (а саме його обсягів) та, очевидно, - збільшення прибутку (економічних вигод) від діяльності.
SWOT – аналіз
Для оцінки сильних і слабких сторін товариства застосовують Swot-аналіз. Основна мета swot-аналізу – ідентифікувати і класифікувати всі важливі фактори, а також позитивні і негативні, в усіх чотирьох напрямках.
Аналізуючи стан та діяльність ЗАТ МУ – 12 «ЕПМ» можна сказати, що його структура сформована не бездоганно, тому можна чітко визначити як сильні так і слабкі сторони. Наявність обох вищевказаних ознак свідчить про те, що існують певні переваги та недоліки в організації виробничого, наукового інвестиційного та інших структурних процесів на підприємстві. На жаль, таке явище свідчить про не повністю використовувані можливості, перш за все, в отриманні прибутку.
На основі вище вказаних показників та застосовуючи методи SWOT – аналізу сформуємо у вигляді таблиці дані проведеного аналізу.
Таблиця 1.6.1
SWOT – аналіз
Сильні сторони
Слабкі сторони
1.кваліфіковане, енергійне керівництво, що використовує нестандартні творчі методи роботи;
2.стійкі контакти зі споживачами, діловими партнерами;
3.висока кваліфікація робітників;
4.різноманітний асортимент продукції;
5.високий інноваційний потенціал;
6.надійні постачальники сировини;
8.підтримка стабільно високого рівня конкурентоспроможності продукції.
1.застаріла продукція та технології;
2.застаріле устаткування;
3.погіршення ефективності роботи через застаріле обладнання;
5.недостатній рівень прогнозування продажу.
Ринкові можливості
Ринкові загрози
2.можливість виробництва супутніх товарів і послуг;
3.існуючі потреби у перепродажній підготовці товарів і їх післяпродажному обслуговуванні;
4.економічний зростання у розглянутих регіонах;
5.наявність каналів збуту для виходів на інші ринки;
6.прискорення темпів НТП;
7.можливість використання новинок;
1.наявність або поява сильних конкурентів;
2.відсутність налагоджених ринкових механізмів;
3.зміна потреб і запитів споживачів;
4. зміна стратегії поведінки конкурентів;
5.непридатність існуючих каналів збуту для реалізації нової продукції;
8.наявність бар’єрів для входження на ринок.
Отже, аналізуючи сильні та слабкі сторони в діяльності підприємства його ринкові можливості та загрози можна зробити висновок, що найдоцільніше обрати стратегію, яка спрямована на мінімізацію слабких сторін підприємства на основі використання маркетингових можливостей. Обґрунтувати такий вибір можна, наголосивши на тому, що сильні сторони не є радикальними і можуть підтримувати діяльність підприємства. А для того, аби досягти успіху необхідні зміни, яких можна досягти прийнявши новизну в організації діяльності та намагаючись позбавитись від усіх негативних впливів.
Розділ 2
Маркетингова стратегія і програма
2.1. Місія підприємства
Місія підприємства ЗАТ МУ-12 «ЕПМ» полягає у забезпеченні своїх споживачів електромонтажними роботами , які мають високу якість та конкурентоспроможність, а також підвищення попиту на даний вид робіт та збільшення обсягів реалізації одночасно зі збільшенням власного прибутку.
2.2 Стратегічні напрями розвитку підприємства
Аналізуючи стан ринку послуг – для даного підприємства є реальні перспективи розвитку. Підприємство охоплює невагому частку ринку.
Проаналізувавши маркетингові можливості і загрози, а також місію підприємства ЗАТ МУ– 12 «ЕПМ» слід обрати стратегію підтримки існуючого рівня.Дана стратегія передбачає заходи з підтримки поточних обсягів виконання робіт, підтримка існуючих обсягів продажу, зниження витрат, підвищення рентабельності виробництва.
2.3. Короткострокові маркетингові цілі
ЗАТ МУ-12 «ЕПМ» ставить перед собою короткострокові цілі, які направлені на швидше виконання її місії, тобто на якісне забезпечення споживачів якісними і доступними послугами.
Взагалі всі короткострокові цілі поділяють на маркетингові і фінансові. Маркетингові – це цілі, які пов'язані з управлінням конкретними аспектами маркетингової діяльності. Фінансові – це цілі, які пов'язані з управлінням конкретними фінансовими показниками.
Короткострокові цілі ЗАТ МУ-12 «ЕПМ» включаютьцілі, пов'язані з управлінням відносинами із замовниками, а також інші. Дані цілі можна конкретизувати та приблизно виміряти. Отже, цілями ЗАТ МУ-12 «ЕПМ» є:
До кінця року скоротити відтік замовників на 15 %.
Збільшити частку ринку на 5 % за рахунок підписання нових контрактів.
Розширити збут за рахунок укладення договору ВП «РАЕС» про електромонтажні роботи на блоці №4 та ТОВ «Техпром» про виготовлення кабельних коробів.
Ввести у виробництво 2 нових види продукції (новий сучасний тип коробів та бобишка).
Реалізувавши дані короткострокові цілі ЗАТ МУ-12 «ЕПМ» які направлені на швидше виконання її місії, тобто на якісне забезпечення споживачів якісними і доступними послугами, підприємство зможе підтримувати існуючий рівень.
2.4. Короткострокові фінансові цілі
ЗАТ МУ-12 «ЕПМ» ставить перед собою досить сміливі маркетингові цілі, які повинні бути підкріплені відповідними фінансовими цілями. Отже, щоб досягти вищезазначених результатів, підприємству необхідно досягнути таких короткострокових фінансових цілей:
Збільшити річний обсяг реалізації товарів, робіт, послуг у 2010 році до 1500,0 тис. грн.
До кінця року збільшити рентабельність виробництва на 10%., для підтримання існування.
Знизити собівартість товарів та робіт на 9%, за рахунок збільшення обєму робіт.
Для реалізації маркетингових цілей необхідно виконати відповідні фінансові цілі.
2.5. Цільові ринки
ЗАТ МУ-12 «ЕПМ» працює на двох типах ринків – на українському та на іноземному. На іноземний ринок підприємство орієнтує близько 5% обсягу виконаних робіт. Замовниками робіт ЗАТ МУ-12 «ЕПМ» є Росія. Тому ринок, на якому працює підприємство, безумовно, підлягає сегментації, яка зображена на рис. 2.1.
Дохід від реалізації товарів, робіт, послуг тис.грн.
3000
2500
2000
1500
1000
500
Україна
Росія
Рис. 2.1. Сегментація ринку на якому працює ЗАТ МУ-12 «ЕПМ»
Відповідно до такої сегментації можна стверджувати, що підприємству доцільно використовувати концентрований маркетинг . Концентрований маркетинг передбачає охоплення одного сегменту ринку через спеціалізований комплекс маркетингу. Концентрація на одному сегменті дає можливістьб найкраще задовольнити обрану групу споживачів. Проте даний вид маркетингу пов'язаний з підвищенням рівня ризикуу випадку невдалої роботи на сегменті ринку.
Так як стратегією підприємства є стратегія підтримки існуючого рівня, то підприємству необхідно використовувати зміни елементів комплексу маркетингу:
1) цінова політика - корегування цін відповідно ринковому попиту, конкурентним цінам, застосування системи знижок, зміна цінової стратегії ;
2) політика комунікацій- зміна (розширення) елементів системи маркетингових комунікацій; зміна способів зв'язку із споживачами , розробка нової рекламної кампанії тощо.
2.6. Комплекс маркетингу
2.6.1. Товарна політика
Маркетингова товарна політика - комплекс заходів щодоформування ефективного, з комерційної точки зору, асортименту,спрямований на підвищення конкурентоспроможності продукції,створення нових товарів, оптимізації асортименту, продовженняжиттєвого циклу товару. Вона включає:
1) опис характерних особливостей робіт і отримання від них вигоди.
ЗАТ МУ-12 «ЕПМ» виконує такі основні види робіт, як :
Монтажні роботи
Електромонтажні роботи
Будівництво завершених будівель
цивільне будівництво;
Монтаж і встановлення збірних конструкцій;
Виробництво теслярських та столярних виробів;
Та інше.
Вигоди які надають дані роботи замовникам пов’язані із задоволенням їх певних потреб. Це в першу чергу потреби пов’язані з якісними і недорогими роботами.
якість робіт. Так як на підприємстві працюють висококваліфікована спеціалісти, то якість робіт дуже висока.
упакування продукції. Специфіка продукції ЗАТ МУ-12 «ЕПМ» не вимагає упакування.
обслуговування споживачів. Підприємство не проводить обслуговування споживачів, тому що в цьому немає потреби.
товарні марки та знаки. Підприємство не має свого товарного знаку.
оцінка конкурентоспроможності продукції. Продукція є конкурентоспроможною, що було визначено у розділі 1.
2.6.2. Маркетингова цінова політика
Маркетингова цінова політика - комплекс заходів підприємства, до яких належить формування ціни, знижок, умов оплати за товар, реалізація якого покликана забезпечити задоволення потреб споживачів і отримання фірмою прибутку, а також вирішення стратегічних завдань.
Щоб описати маркетингову цінову політику в першу чергу необхідно провести дослідження витрат за калькуляційними статтями. Для цього спочатку використаємо калькуляцію на певний вид продукції і на основі її аналізу за останні три роки можна зробити висновки про структуру витрат і про їх тенденції.
Структуру і динаміку фактичної собівартості робіт ЗАТ МУ-12 «ЕПМ» розглянемо в таблиці 2.1
Таблиця 2.6.2.
Аналіз структури і динаміки фактичної собівартостіробіт ЗАТ МУ-12 «ЕПМ» ,тис.грн.
№ п/п
Статті калькуляції
2007
2008
2009
Абсолютне
Тр ,%
2008/2007
2009/2008
2008/2007
2008/2009
1
Матеріальні затрати
327,3
653,1
208
325,8
-445,1
199,54
31,85
2
Витрати на оплату праці
597,8
1059,7
619
461,9
-440,7
177,27
58,41
3
Відрахування на соціальні заходи
229,7
399,5
238
168,9
-161,5
173,92
59,57
4
Амортизація
152,5
77,7
57
-74,8
-20,7
50,95
73,36
5
Інші витрати
579,7
1,7
110
-578
108,3
0,29
6470
Разом
1887
2191,7
1232
304,7
1020,3
116,15
56,21
З даної таблиці видно, що витрати на виконання робіт зростають, внаслідок чого зростає і ціна на дану продукцію.
Всі витрати підприємства знизилися за аналізований період внаслідок того, що знизився обсяг виконаних робіт.
Попит на роботи, які надає ЗАТ МУ-12 «ЕПМ» дуже чутливий до змін ціни. Це зумовлено тим, що є багато підприємств , які виконують схожі роботи, тому відхилення від цін конкурентів спричиняє зміни в попиті. Також важливим чинником є те, що покупець чітко прослідковує співвідношення ціна-якість і при завищенні ціни відмовляється від придбання товару.
Ціна на різні види робіт ТОВ МУ – 12 «ЕПМ» для різних підприємств різна. Вона визначається програмою «КБ» для будівельних організацій. Проте підприємство застосовує гнучку систему знижок.
Але специфіка робіт ЗАТ МУ-12 «ЕПМ» в тому, що зміни попиту спричинені не тільки зміною ціни. Ситуація на ринку впливає на попит не менш, ніж зміни ціни, тому не можна вважати визначені вище показники абсолютно точними.
2.6.3 Збутова політика
Збутова політика - діяльність підприємства щодо планування, реалізації та контролю руху товарів від виробника до кінцевого споживача з метою задоволення потреб споживачів та отримання фірмою прибутку.
ЗАТ МУ-12 «ЕПМ» має налагоджену збутову політику. Підприємство наперед знає близько 90% замовників своїх робіт , тому що має укладені договори з вітчизняними та іноземними підприємствами.
При визначені альтернативних систем збуту необхідно врахувати можливості підприємства . На даний момент підприємство не має необхідності у введені нових систем збуту, тому що має вже добре налагоджені канали розподілу.