МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ТЕХНОЛОГІЙ ТА ДИЗАЙНУ
Кафедра менеджменту
Розрахункова робота
на тему:
«Аналіз організаційної структури фірми»
Дисципліна «Комунікаційний та офісний менеджмент»
КИЇВ – 2010
Варіант № 5
Організаційна структура фірми.
Характеристика планового відділу.
Планування являє собою процес визначення цілей, яке підприємство передбачає досягти за певний період, а також засобів, шляхів та умов її досягнення. Існує прямий зв'язок між успіхом підприємства і плануванням їхньої діяльності: воно примушує керівників перспективно мислити; змушує чітко визначити свої завдання; робить підприємство більш підготовленим до ринкових змін; дає можливість застосувати контроль. Організація планування і контроль ходу виконання планів покладений на плановий відділ підприємства.
Організційна структура планового відділу:
Зона діяльності кожного робітника визначена посадовими інструкціями та положеннями.
Працівники планового відділу повиині мати повну вищу освіту відповідного напряму підготовки. Стаж роботи в галузі техніко-економічного планування за професією: для магістра або спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.
Персонал планового відділу спільно з вищим керівництвом розробляє стратегічний план фірми, бере участь у виборі і обґрунтуванні економічних цілей, аналізі і оцінці планових і фактичних результатів діяльності підприємства. Він взамодіє з функціональними підрозділами підприємства в цілому: відділ маркетингу, відділ збуту, відділ цін, фінансові служби і інші, координує їх роботу при підготовці окремих видів планів підприємства. У плануванні своєї діяльності беруть участь всі служби підприємства, як виробничі, так і функціональні. Рекомендації планового відділу, що стосуються планової роботи, обов'язкові для всіх структурних і функціональних підрозділів, за винятком тих, які згідно нормативним документам віднесені до компетенції керівництва підприємства.
Функції кожного працівника:
Начальник – здійснює керівництво роботою з економічного планування на підприємстві, спрямованого на організацію раціональної господарської діяльності відповідно до потреб ринку і можливостей одержання необхідних ресурсів, виявлення і використання резервів виробництва з метою досягнення найбільшої ефективності роботи підприємства; чолює підготовку проектів поточних планів підрозділами підприємства з усіх видів діяльності відповідно до замовлень споживачів продукції, робіт (послуг) і укладених договорів, а також обґрунтувань і розрахунків до них.
Головний спеціаліст - підготовка та подання керівництву інформаційно - аналітичного матеріалу про зовнішні та внутрішні економічні фактори розвитку підприємства, його реальне і планове фінансово-економічне положення, стан та перспективи розвитку планово-економічної служби підприємства; розробка прогнозів економічного розвитку підприємства відповідно до потреб ринку.
Заступник начальника відділу - розробка і підготовка до затвердження проектів перспективних і поточних планів економічної діяльності і розвитку підприємства; розробка штатного розпису на підставі затвердженої структури підприємства, діючої системи організації та оплати праці і нормативів чисельності.
Коефіцієнт якості виконання управлінських функцій.
Виихідні дані для розрахунку :
Тф = 900 год – сумарний, фактичний час використання технічних засобів управління.
Тр = 1936 – сумарний розрахунковий час використання технічних засобів за рік.
Ктп = 3 – кількість робочих мічць, що відповідають вимогам.
Кор = 3 – загальна кількість робочих місць.
Кр = 5 – кількість функцій забезпечених документацією.
Коф = 5 – загальна кількість функцій.
К1 = Тф/Тр = 900/1936 = 0.46 – коефіцієнт використання технічних засобів.
К2 = Ктп/Кор = 3/3 = 1 - коефіцієнт організації робочих місць.
К3 = Кр/Коф = 5/5 = 1 – коефіцієнт регламентації функцій.
Визначення коефіцієнту ритмічності, захвату функцій, повноти реалізації рішень та аналіх виконання посадових обов’язків.
Коефіцієнт
П1
П2
Nза
Nа
К1
К2
Qф
Qз
Qс
Р
Значення
3
5
29
30
70
80
60
75
50
0
Кру = 1 – П1/ П2 = 1 – 3 / 5 = 1 – 0.6 = 0. 4 – коефіцієнт якості управління функціями.
П1 – кількість зафіксованих затримок управлінських функцій.
П2 - кількість своєчасно виконатих функцій.
Кфа = Nза/ Nа = 29/30 = 0.97 – коефіцієнт захвату функцій.
Nза – кількість задач, вирішені автоматизованим способом.
Nа – кількість задач, які можна автоматизувати.
Кср = К1/К2= 70/80 = 0.88 – коефіцієнт повноти реалізації рішень, що приймаються.
К1 – кількість рішень своєчасно автоматизованих за рік.
К2 - кількість рішень, намічених для реалізації за рік.
Висновок:
Показники коефіцієнтів виконання управлінських функцій досить високі, тому без затримок виконуються функціїв в повному об’ємі , але потребують певних коригувань. Робота фактично автоматизована, рішення реалізуються на 88%, технічність роботи – 40%, технічні засоби використовуються на 46%, автоматизовані – 97%.
Аналіз виконання посадових обов’язків:
Квдо = Qф/ Qз = 60/ 75 = 0.8
Qф – об’єм фактично виконаних завдань.
Qз - об’єм запланованих завдань.
Кор = Qс/ Qф = 50 /60 = 0.83 – коефіцієнт оперативності роботи.
Qс – кількість робіт виконаних вчасно.
Кк = 1 – Р/Qф = 1- 0/ 61 = 1 – 0 = 1- якість виконання посадових обов’язків.
Р = число скарг, невірно виконаних робіт.
Ктд = = = 2.63 - загальна трудова дисциплінованість.
Висновок:
Аналізуючи розраховані коефіцієнти, можна зробити висновок, що начальник планового відділу успішно справляється зі своєю діяльністю, працює оперативно і якісно.
Посадова інструкція начальника планового відділу.
I. Загальні положення
Начальник планового відділу належить до професійної групи "Керівники".
Призначення на посаду начальника планового відділу та звільнення з неї здійснюється наказом керівника підприємства за поданням наказу з дотриманням вимог Кодексу законів про працю України та чинного законодавства про працю.
Начальник планового відділу безпосередньо підпорядковується генеральному директору.
II. Завдання та обов'язки
Начальник планового відділу:
Здійснює керівництво роботою з економічного планування на підприємстві, направленого на організацію раціональної господарської діяльності, виявлення і використання резервів виробництва з метою досягнення найбільшої економічної ефективності.
Очолює підготовку проектів перспективних, річних, квартальних і місячних планів підрозділами підприємства з усіх видів діяльності, а також обгрунтувань і розрахунків до них згідно з завданнями, встановленими планами та замовленнями.
Керує складанням планів підприємства, узгоджує і взаємно пов'язує всі його розділи, бере участь у розробленні комплексного плану соціально-економічного розвитку.
Забезпечує доведення показників плану до підрозділів підприємства.
Організує розроблення прогресивних планів техніко-економічних нормативів матеріальних і трудових витрат, проектів постійних, тимчасових, разових цін на продукцію підприємства, тарифів на роботи (послуги), планово-розрахункових цін на основні види сировини, матеріалів та напівфабрикатів, які використовуються у виробництві, кошторисної калькуляції товарної продукції.
Забезпечує проведення робіт з підвищення наукового обгрунтування планів, комплексного економічного аналізу всіх видів діяльності підприємства і своєчасне розроблення заходів щодо ефективного використання капітальних вкладень, матеріальних, трудових та фінансових ресурсів, прискорення темпів зростання продуктивності праці, зниження собівартості продукції, підвищення рентабельності виробництва, збільшення фондовіддачі та прибутку, усунення збитків і нераціональних витрат.
Організує контроль за виконанням плану реалізації продукції та плану прибутку, правильністю застосування встановлених цін, участю відділу в розробленні заходів щодо підсилення режиму економії, зниженням збитків та непродуктивних витрат, ліквідацією збиткових окремих видів продукції, удосконаленням ціноутворення.
Разом з бухгалтерією здійснює методичне керівництво і організацію роботи з упровадження, вдосконалення та розширення сфери внутрішньогосподарського розрахунку.
Забезпечує розроблення проектів кошторисів витрат фондів економічного стимулювання, методичних матеріалів для цехового техніко-економічного планування, розрахунку економічної ефективності заходів щодо упровадження нової техніки та технології, раціоналізаторських пропозицій і винаходів.
Організує систематичний контроль за додержанням підрозділами підприємства планової дисципліни, виконанням завдань, а також статистичний облік усіх виробничих та техніко-економічних показників роботи підприємства, підготовку періодичної звітності в установлені строки.
Організує участь відділу в розробленні раціональної планової та облікової документації, а також упровадження засобів механізації і автоматизації у сфері планування, обліку та економічного аналізу.
Забезпечує підготовку висновків на проекти оптових цін на продукцію, яка надходить на підприємство, проведення досліджень з питань економіки підприємства, методичне керівництво організацією економічної роботи в підрозділах підприємства, діяльністю творчих об'єднань працівників.
Керує працівниками відділу.
III. Права
Начальник планового відділу має право:
Діяти від імені відділу, представляти інтереси підприємства у відносинах з іншими структурними підрозділами та іншими організаціями з виробничо-господарських та фінансово-економічних питань.
Вносити на розгляд керівника підприємства та керівників структурних підрозділів пропозиції щодо вдосконалення виробничо-господарської та фінансово-господарської діяльності підприємства.
Підписувати та візувати документи в межах своєї компетенції.
Вимагати від керівника підприємства (інших керівників) сприяння у виконанні обов'язків і реалізації прав, що передбачені цією посадовою інструкцією.
Здійснювати взаємодію з керівниками всіх структурних підрозділів підприємства.
Встановлювати службові обов'язки для підпорядкованих йому працівників.
Вимагати та отримувати від керівників структурних підрозділівнеобхідну інформацію.
Вносити на розгляд керівника підприємства пропозиції щодо:- призначення, переведення та звільнення працівників відділу;- заохочення працівників, які відзначилися;- притягнення до матеріальної та дисциплінарної відповідальності порушників виробничої та трудової дисципліни.
Залучати спеціалістів інших підрозділів до участі в розробці планів господарської, фінансової та комерційної діяльності підприємства.
Самостійно вести листування зі структурними підрозділами підприємства, а також іншими організаціями з питань, які належать до компетенції керованого ним відділу та не вимагають рішення керівника підприємства.
IV. Відповідальність
Начальник планового відділу несе відповідальність:
За неналежне виконання або невиконання своїх посадових обов'язків, що передбачені цією посадовою інструкцією, - в межах, визначених чинним законодавством України про працю.
За правопорушення, скоєні в процесі здійснення своєї діяльності, - в межах, визначених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України.
За завдання матеріальної шкоди - в межах, визначених чинним цивільним законодавством та законодавством про працю України.
Начальник планового відділу також несе відповідальність за несвоєчасне та неякісне оформлення документів за дорученням керівника підприємства, неналежне ведення діловодства, а також використання працівниками відділу інформації в неслужбових цілях.
V. Начальник планового відділу повинен знати
Постанови, розпорядження, накази, методичні, нормативні та інші керівні матеріали з економічного планування.
Методи обліку і аналізу господарської діяльності підприємства.
Перспективи розвитку підприємства.
Організацію планової роботи на підприємстві.
Порядок розроблення перспективних і річних планів виробничо-господарської діяльності та соціального розвитку підприємства.
Організацію статистичного обліку, планово-облікову документацію, строки і порядок складання звітності.
Методи економічного аналізу кількісних і якісних показників діяльності підприємства та його підрозділів.
Порядок визначення собівартості товарної продукції, розроблення нормативів матеріальних і трудових витрат, оптових і роздрібних цін.
Організацію господарського розрахунку.
Методи визначення економічної ефективності впровадження нової техніки та технології, раціоналізаторських пропозицій та винаходів.
Передовий вітчизняний і світовий досвід організації та вдосконалення економічної діяльності підприємства.
Економіку і організацію виробництв, праці та управління.
Основи технології виробництва.
Можливості використання організаційної і обчислювальної техніки для обліку, проведення техніко-економічних розрахунків та аналізу господарської діяльності підприємства, правила її експлуатації.
Основи трудового законодавства.
VI. Кваліфікаційні вимоги
Повна або базова вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст або бакалавр). Післядипломна освіта в галузі управління. Стаж роботи в галузі техніко-економічного планування за професією: для магістра або спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра - не менше 3 років.
VII. Взаємовідносини (зв'язки) за посадою
За відсутності начальника планового відділу його обов'язки виконує заступник (за відсутності такого - особа, призначена у встановленому порядку), який набуває відповідних прав та несе відповідальність за належне виконання покладених на нього обов'язків.
Для виконання обов'язків та реалізації прав начальник планового відділу взаємодіє:2.1.З начальником фінансового відділу з питань:2.1.1.Отримання:- фінансових та кредитних планів;- звітів про виконання кредитних планів;- результатів фінансового аналізу.2.1.2.Надання:- планів виробничої діяльності підприємства;- результатів економічного аналізу всіх видів діяльності підприємства;- копій планових економічних завдань, що поставлені перед підрозділами підприємства. 2.2. З головним бухгалтером з питань:2.2.1. Отримання:- інформації, необхідної для економічного планування, прогнозування та аналізу;- балансу та оперативних звітів про видатки та прибутки;- розрахунків заробітної плати.2.2.2. Надання:- планів виробництва продукції в цілому по підприємству та по окремим підрозділам;- пректів оптових та роздрібних цін на продукцію;- звітів про виконання планів структурними підрозділами та підприємством в цілому.2.3. З чальником ридичного ідділу з питань:
Отримання:- роз'яснень діючого законодавства та порядку його застосування;- аналізу змін та доповнень у адміністративному та цивільному законодавстві.2.3.2.Надання:- проектів договорів на придбання обладнання, оргтехніки, меблів, госптоварів тощо для правової експертизи та візування;- заявок на пошук необхідних нормативно-правових документів та на роз'яснення діючого законодавства.