Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра економіки підприємства
Курсова робота
з дисципліни «Маркетинг» на тему:
«ОРГАНІЗАЦІЯ, ПЛАНУВАННЯ ТА УПРАВЛІННЯ МАРКЕТИНГОМ»
(на прикладі УДППЗ «Укрпошта»)
ПЕРЕДМОВА
У сьогоднішньому складному світі всі ми повинні розбиратися в маркетингу. Продаючи машину, підшукуючи роботу, збираючи засобу на благодійні чи нестатки пропагуючи ідею, ми займаємося маркетингом. Нам потрібно знати, що являє собою ринок, хто на ньому діє, як він функціонує, які його запити.
Нам потрібно розбиратися в маркетингу і нашій ролі споживачів, і в нашій ролі громадян. Знання маркетингу дозволяє нам поводитися більш розумно як споживачів, будь те покупка зубної чи пасти нового автомобіля.
По даній темі написано дуже багато книг і дослідницьких робіт, але в даній курсовій роботі за основу була узята книги американських економістів Ф Котлера "Основи маркетингу" і Дж. Р. Эванса, Б. Бермана "Маркетинг".
Пропонований матеріал містить розгляд найбільш загальних проблем управління маркетингом, тому що обсяг даної роботи не дозволяє розглянути всі зазначені аспекти в повному обсязі.
МАРКЕТИНГ (від англійського market - ринок) - комплексна система організації виробництва і збуту продукції, орієнтована на задоволення потреб конкретних споживачів і одержання прибутку на основі дослідження і прогнозування ринку, вивчення внутрішнього і зовнішнього середовища підприємства-експортера, розробки стратегії і тактики поводження на ринку за допомогою маркетингових програм. У цих програмах закладені заходи щодо поліпшення товару і його асортименту, вивченню покупців, конкурентів і конкуренції, по забезпеченню цінової політики, формуванню попиту, стимулюванню збуту і рекламі, оптимізації каналів товароруу й організації збуту, організації технічного сервісу і розширення асортименту сервісних послуг, що представляються. Маркетинг як породження ринкової економіки є у визначеному змісті філософією виробництва, цілком (від науково-дослідних і проектно-конструкторських робіт до збуту і сервісу) підлеглим умовам і вимогам ринку, що знаходиться в постійному динамічному розвитку під впливом широкого спектра економічних, політичних, науково-технічних і соціальних факторів. Підприємства-виробники й експортери розглядають маркетинг як засіб для досягнення цілей, фіксованих на даний період по кожнім конкретному ринку і його сегментах, з найвищою економічною ефективністю. Однак це стає реальним тоді, коли виробник має у своєму розпорядженні можливість систематично коректувати свої науково-технічні, виробничі і збутові плани відповідно до змін ринкової кон'юнктури, маневрувати власними матеріальними й інтелектуальними ресурсами, щоб забезпечити необхідну гнучкість у рішенні стратегічних і тактичних задач, виходячи з результатів маркетингових досліджень. При цих умовах маркетинг стає фундаментом для довгострокового й оперативного планування виробничо-комерційної діяльності підприємства, складання експортних програм виробництва, організації науково-технічної, технологічної, інвестиційної і виробничо-збутової роботи колективу підприємства, а керування маркетингом - найважливішим елементом системи керування підприємством.
Маркетингова діяльність повинна забезпечити:
надійну, достовірну і своєчасну інформацію про ринок, структуру і динамік конкретного попиту, смаках і перевагах покупців, тобто інформацію про зовнішні умови функціонування фірми;
створення такого товару, набору товарів (асортименту), що більш повно задовольняє вимогам ринку, чим товари конкурентів;
необхідний вплив на споживача, на попит, на ринок, що забезпечує максимально можливий контроль сфери реалізації.
1.Загална характеристика і схема маркетингової діяльності УДППЗ «Укрпошта»
1.1. Загальна характеристика УДППЗ «Укрпошта»
Основна задача, покладена на пошту державою, - надання послуг поштового зв’язку населенню, органам державної влади і місцевого самоврядування, юридичним особам.
У відповідності з Законом України «Про поштовий зв’язок» від 04.10.2001 поштовий зв’язок – здійснення єдиного виробничо технологічного комплексу робіт, що забезпечують надання послуг поштового зв’язку.
Закон визначає правові, соціально-економічні та організаційні основи діяльності у сфері надання послуг поштового зв’язку, а також регулює відносини між органами державної влади та органами місцевого самоврядування , операторами поштового зв’язку і користувачами послуг.
Оператор поштового зв’язку (оператор) – суб’єкт підприємницької діяльності, який у встановленому законодавством порядку надає послуги поштового зв’язку.
У законі «Про поштовий зв’язок» визначено основні засади діяльності у сфері надання послуг поштового зв’язку:
захист інтересів користувачів;
забезпечення надання послуг поштового зв’язку встановленого рівня якості;
доступність до ринку послуг поштового зв’язку;
законодавче регулювання відносин у сфері надання послуг поштового зв’язку;
єдність правил, стандартів і норм у сфері надання послуг поштового зв’язку;
УДППЗ «Укрпошта» - це державна організація, яка має самостійний баланс, розрахунковий рахунок в банку, печатку та штамп з своїм найменуванням, фірмовий знак.
Таблиця 1.1.
Загальна характеристика УДППЗ «Укрпошта»
№
п/п
Показник
Характеристика показника
1.
Юридичний статус
Українське Державне Підприємство Поштового Зв'язку "Укрпошта"
2.
Форма власності
3.
Спеціалізація
4.
Послуги населенню
Надання послуг поштового зв’язку
5.
Засновник
6.
Статутний капітал
7.
Джерела додаткового фінансування
8.
Річний обсяг робіт
9.
Джерела постачання матеріалів та обладнання
10.
Ринки збуту
Внутрішній, зовнішній
11.
Планова рентабельність
12.
Термін дії
13.
Юридична адреса
01001, м. Київ-1, вул. Хрещатик, 22
14.
Обслуговуючий банк
15.
Телефон
Тел. 175 (довідка), 279-91-92, код АМТЗ - 044
16.
Факс, е-mail
факс 278-79-69, ukrposhta@ukrposhta.com
1.2. Установча документація
Таблиця 1.2.
Структура Статуту і Установчого договору відповідно до Закону України «Про підприємства»
№
п/п
Структура Статуту
№
п/п
Структура Установчого договору
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
Загальні положення
Найменування та місцезнаходження товариства
Юридичний статус підприємства
Мета та предмет діяльності товариства
Акціонери товариства
Майно товариства
Статутний капітал товариства
Цінні папери товариства
Порядок розподілу прибутку та покриття збитків від господарської діяльності товариства, фонди товариства
Дивіденди
Органи управління та контролю товариства
Посадові особи товариства
Дочірні підприємства
Трудові відносини
Облік, звітність та контроль
Комерційна таємниця
Реорганізація та припинення діяльності товариства
Внесення змін до статуту
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
Преамбула
Предмет договору
Загальні положення
Юридичний статус товариства
Види діяльності
Статутний капітал товариства
Права і обов’язки акціонерів
Управління товариством
Порядок розподілу прибутку та покриття збитків від господарської діяльності товариства
Інші умови
Відповідальність за порушення договору
Умови розривання договору
Умови і терміни вступу договору в силу
1.3. Схема маркетингової діяльності
Маркетингова діяльність повинна забезпечити:
1. Надійну, достовірну і своєчасну інформацію про ринок, структуру і динамік конкретного попиту, смаках і перевагах покупців, тобто інформацію про зовнішні умови функціонування фірми;
2. Створення такого товару, набору товарів (асортименту), що більш повно задовольняє вимогам ринку, чим товари конкурентів;
3. Необхідний вплив на споживача, на попит, на ринок, що забезпечує максимально можливий контроль сфери реалізації.
У чому складаються основні принципи маркетингу?
В основі діяльності виробників, що працюють на основі принципів маркетингу, лежить девіз: робити тільки те, що вимагають ринок, покупець. Вихідним моментом, що лежить в основі маркетингу, виступає ідея людських нестатків, потреб, запитів. Звідси сутність маркетингу гранично коротко полягає в наступному: варто робити тільки те, що безумовно знайде збут, а не намагатися нав'язати покупцю “неузгоджену” попередньо з ринком продукцію.
Із сутності маркетингу випливають основні принципи, що включають:
1. Націленість на досягнення кінцевого практичного результату виробничо-збутової діяльності. Ефективна реалізація товару на ринку в намічених кількостях означає, по суті, оволодіння його визначеною часткою відповідно до довгострокової мети, наміченої підприємством. Концентрацію дослідницьких, виробничих і збутових зусиль на вирішальних напрямках маркетингової діяльності.
2. Спрямованість підприємства не на короткостроковий, а на довгостроковий результат маркетингової роботи. Це вимагає особливої уваги до прогнозних досліджень, розробки на основі їхніх результатів товарів ринкової новизни, що забезпечують високоприбуткову господарську діяльність.
3.Застосування в єдності і взаємозв'язку стратегії і тактики активного пристосування до вимог потенційних покупців з одночасним цілеспрямованим впливом на них.
Методи маркетингової діяльності полягають у тім, що проводяться:
аналіз зовнішньої (стосовно підприємства) середовища, у котру входить не тільки ринок, але і політичні, соціальні, культурні й інші умови. Аналіз дозволяє виявити фактори, що сприяють комерційному чи успіху перешкоджають йому. У підсумку аналізу формується банк даних для оцінки навколишнього середовища і її можливостей;
аналіз споживачів, як реальних, так і потенційних. Даний аналіз полягає в дослідженні демографічних, економічних, соціальних, географічних і інших характеристик людей, що приймають рішення про покупку, а також їхніх потреб у широкому змісті цього поняття і процесів придбання ними як нашого, так і конкуруючих товарів;
вивчення існуючих і планування майбутніх товарів, тобто розробка концепцій створення нових товарів і модернізації старих, включаючи їхній асортимент і параметричні ряди, упакування і т.д. Застарілі, що не дають розрахункового прибутку товари знімаються з виробництва і ринку.
планування товароруху і збуту, включаючи створення, при необхідності, що відповідають власних збутових мереж зі складами і магазинами і агентських мереж;
забезпечення формування попиту і стимулювання збуту шляхом комбінації реклами, особистого продажу, некомерційних престижних заходів (“паблік рілейшнз”) і різного роду матеріальних стимулів, спрямованих на покупців, агентів і конкретних продавців;
забезпечення цінової політики, що полягає в плануванні систем і рівнів цін на товари, що поставляються, визначенні “технології” використання цін, кредитів, знижок і т.п.
задоволення технічних і соціальних норм регіону, у якому збувається продукція, що означає обов'язок забезпечити належну безпеку використання товару і захисту навколишнього середовища, відповідність морально-етичним правилам, належний рівень споживчої цінності товару;
керування маркетинговою діяльністю (маркетингом) як системою, тобто планування, виконання і контроль маркетингової програми й індивідуальних обов'язків кожного учасника роботи підприємства, оцінка ризиків і прибутків, ефективності маркетингових рішень.
Маркетинг – це управління комерційною діяльністю підприємства, організації чи фірми, орієнтованої на ринок. Це поняття комплексне. Воно включає в себе всі види діяльності, які пов’язані з задоволенням потреб споживачів. Головними умовами маркетингу є наявність ринкових структур, конкуренція між виробниками, однакові зовнішні умови для продавців і покупців. Схема маркетингової діяльності підприємства наведена на Рис.1.1.
Таблиця 1.3.
Схема маркетингової діяльності
Висновок за розділом 1.
Українське державне підприємство поштового зв’язку «Укрпошта» (УДППЗ «Укрпошта») входить до сфери управління Міністерства транспорту та зв’язку України, є національним оператором поштового зв’язку України згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10 січня 2002 року.
Укрпошта сьогодні – це:
понад 50 видів різноманітних послуг;
понад 15 000 відділень поштового зв’язку (з них понад 11 000 – у сільській місцевості), які надають послуги населенню на всій території України;
близько 110 тис. ініціативних, кваліфікованих, сумлінних працівників, завжди готові допомогти клієнтам;
безпосередня доставка пошти майже до 15 млн абонентських поштових скриньок;
прямий поштовий обмін із 72 країнами світу;
37 магістральних автомобільних маршрутів завдовжки понад 29,4 тис. км та 3 авіаційні маршрути діють для перевезення пошти та друкованих видань;
- щорічне розповсюджується понад мільярда примірників періодичних друкованих видань, пересилаються сотні мільйонів одиниць письмової кореспонденції, здійснюються десятки мільйонів поштових переказів.
- річний випуск близько 80 сюжетів художніх та стандартних поштових марок; понад 200 сюжетів художніх маркованих та немаркованих конвертів; понад 120 сюжетів художніх маркованих та немаркованих карток.
- Забезпечують виконання цієї роботи філіали підприємства (обласні, міські та спеціалізовані дирекції).
З 1992 року УДППЗ «Укрпошта» розпочато видання маркованої продукції. За роки незалежності в Україні випущено понад 900 сюжетів поштових марок, багато з яких здобули заслужене визнання, одержували престижні міжнародні нагороди.
У 2007 році в УДППЗ «Укрпошта» запроваджено новий проект «Власна марка» , що передбачає випуск нового виду знаків поштової оплати. У рамках послуги уведено в обіг 5 різновидів поштових тематичних марок з купонами (купон призначений для друкування сюжетів, обраних клієнтами, зокрема власних фотографій, зображень рідних і друзів, логотипів організацій, фірм тощо).
2. Характеристика ринку
В основі поняття «маркетинг» (англ. marketing) лежить термін «ринок» (англ. market). Це поняття в найбільш загальному виді припускає ринкову діяльність. Під маркетингом розуміється такий вид ринкової діяльності, при якому виробником використовується системний підхід і програмно-цільовий метод вирішення господарських проблем, а ринок, його вимоги і характер реакції є критерієм ефективності діяльності.
Маркетингова діяльність повинна забезпечити:
- надійну, достовірну і своєчасну інформацію про ринок, структуру і динаміку конкретного попиту, смаках і перевагах покупців, тобто інформацію про зовнішні умови функціонування фірми;
- створення такого товару, набору товарів (асортименту), що більш повно задовольняє вимогам ринку, чим товари конкурентів;
- необхідний вплив на споживача, на попит, на ринок, що забезпечує максимально можливий контроль сфери реалізації.
В основі діяльності виробників, що працюють на основі принципів маркетингу, лежить девіз: робити тільки те, що вимагають ринок, покупець. Вихідним моментом, що лежить в основі маркетингу, виступає ідея людських нестатків, потреб, запитів. Звідси сутність маркетингу гранично коротко перебуває в наступному: варто робити тільки те, що безумовно знайде збут, а не намагатися нав'язати покупцю «неузгоджену» попередньо з ринком продукцію.
Сучасна ринкова економіка являє собою складний організм , що складається з величезної кількості різноманітних виробничих, комерційних, фінансових і інформаційних структур , що взаємодіють на фоні розгалуженої системи правових норм бізнесу, і що об'єднуються єдиним поняттям - ринок.
По визначенню ринок - це організована структура, де "зустрічаються" виробники і споживачі, продавці і покупці, де в результаті взаємодії попиту споживачів (попитом називається кількість товару, що споживачі можуть купити по певній ціні ) і пропозиції виробників (пропозиція - це кількість товару, що виробники продають по певній ціні ) встановлюються і ціни товарів, і обсяги продажів. При розгляді структурної організації ринку визначальне значення має кількість виробників (продавців) і кількість споживачів (покупців), що беруть участь у процесі обміну загального еквівалента вартості (грошей) на якийсь товар. Ця кількість виробників і споживачів, характер і структура відношень між ними визначають взаємодію попиту і пропозиції. При цьому ринки приймають самі різні форми. Найближча автозаправна станція, закусочна, магазин грамплатівок, пришляховий ларьок фермера - усе це звичайні ринки. Нью-Йоркская фондова біржа і Чикагська зернова біржа - це уже високорозвинені ринки, на яких покупці і продавці відповідно акцій, облігацій і сільськогосподарської продукції з усього світу встановлюють контакт один з одним. Подібною уявою й організатори аукціонів зводять разом покупців і продавців предметів мистецтва, худоби, держаного сільськогосподарського устаткування, а іноді і нерухомості. Відомий на всю Америку футболіст і його агент ведуть переговори про контракт із власником команди Національної футбольної ліги. Випускник хімічного факультету розмовляє з представниками фірм "Юніон карбайд" і "Дюпон" в університетському бюро, що допомагає випускникам одержати роботу. Всі ці ситуації, що зв'язують потенційних покупців із потенційними продавцями, утворюють ринки. Як випливає з наведених прикладів, одні ринки є локальними, тоді як інші носять національний або міжнародний характер. Деякі відрізняє особистий контакт між пред'явником попиту і постачальником, а інші є безособовими -- на них покупець і продавець ніколи не бачать або зовсім не знають один одного. Існує безліч видів ринків, головні з який можна згрупувати по таких трьох ознаках.
Основні види ринків
З погляду відповідності чинному законодавству
по економічному призначенню об'єктів ринкових відносин
по просторовій ознаці
- легальний ринок
- тіньовий ринок
- споживчий ринок
- ринок капіталів
- ринок робочої сили
- ринок інформації
- фінансовий ринок
- валютний ринок і ін.
- місцевий ринок
- національний ринок
- міжнародний регіо- нальний ринок
- світовий ринок
2.1. Загальна характеристика ринку
“Укрпошта”, займаючи майже весь ринок поштових послуг, почала активно освоювати нові сфери бізнесу. Це що, дань часу, або є інші причини?
- Дійсно, пошта є природним монополістом, але поступово на наш ринок виходять і інші оператори. Експансії з боку наших конкурентів піддалися найбільш “ласі” сегменти поштового ринку - експрес-доставка, грошові перекази і т.п., причому тільки у великих містах і адміністративних центрах України.
Крім того, майже половину доходів (46%) “Укрпошта” отримує від надання непоштових послуг, тобто від продажу товарів, ліків та інше.
Чи треба говорити, що на цьому ринку рівень конкуренції дуже високий? І якби “Укрпошта” працювала по-старому, не звертаючи уваги на думку клієнтів, то цієї частини доходів ми не побачили б, і втратили б з часом сегмент ринку традиційних для пошти послуг.
Послуги поштового зв’язку – продукт (результат) діяльності оператора поштового зв’язку з приймання, обробки, перевезення та доставки (вручення) поштових відправлень, виконання доручень користувачів щодо поштових переказів, банківських операцій, спрямований на задоволення потреб користувачів.
Послуги поштового зв'язку
Пересилання поштових відправлень:
Пересилання поштових карток.
Пересилання листів.
Пересилання бандеролей.
Пересилання секограм.
Пересилання посилок.
Міжнародні поштові відправлення:
Поштові картки
Листи
Секограми
Бандеролі
Відправлення з оголошеною цінністю
Дрібні пакети
Мішки «М»
Посилки
Супутні послуги поштового зв'язку - це послуги, пов'язані з наданням послуг поштового зв'язку.
знайдення та /або зазначення поштового індексу, наклеювання марок, вкладення паперу у конверт, зважування, тарифікація листів і бандеролей, відправниками яких є юридичні особи;
ремонт маркувальних машин; абонементних скриньок, шаф та абонентських поштових скриньок;
надання у користування абонементних скриньок;
зберігання, написання адреси, заповнення супровідної документації, розшук поштових відправлень, приймання заяви, упакування;
ксерокопіювання, ламінування, сканування;
повідомлення – запит про вручення поштових відправлень (поштових переказів);
послуги з митного оформлення.Розповсюдження періодичних видань
Кур’єрська доставка, ця послуга передбачає:
забір відправлень кур’єром у Вас удома та/або в офісі
доставку кур’єром на домашню адресу та/або в офіси відправлень
можливість самостійно здати або отримати відправлення у дільниці кур’єрської доставки.
Фінансові послуги
Поштові перекази в межах України
Поштові перекази за межі України
Грошові перекази за міжнародними платіжними системами
Виплата і доставка пенсій, грошової допомоги
Приймання платежів:
комунальні послуги;
телефонний зв'язок;
кабельне телебачення;
електроенергію;
газ;
кредитними договорами, тощо.
Видача готівкових гривень
2.2. Обґрунтування видів попиту та маркетингу
Попит—це характеристика стану ринку, а точніше, однієї з його важливих складових—економічної логіки поведінки споживача. Реально ця логіка проявляється у тому, скільки товарів люди готові придбати при тому чи іншому рівні ціни, тобто як пов’язані між собою рівень ціни та обсяг(величина) попиту.
На попит (англ—demand) окрім ціни товару мають вплив багато нецінових факторів:
Ціни на інші товари (субстітути, компліментарні)
Доходи споживачів (зарплата, соцдопомога)
Смаки та уподбання споживачів
Кількість покупців у певний час
Рекламна політика
Очікувння споживачів
Запаси благ
Ці фактори можуть також впливати на сам попит, тобто на переміщення самої кривої , тобто зміну функції.
Існують такі види попиту та види маркетингу, які їм відповідають (таб.2.1)
Таблиця 2.1.
Види попиту та маркетингу
№
з/п
Вид попиту
Характеристика
попиту
Вид
маркетингу
Зміст маркетингової діяльності
1.
Негативний
Споживач ставиться до товару негативно (низька якість, недостатній сервіс)
Конверсійний
Створення активного попиту через зниження цін, стимулювання збуту, поліпшення якості товарів
2.
Нульовий
(відсутній)
Споживач ставиться до товару байдуже або взагалі не знає про його існування
Стимулюючий
Модернізація товару, рекламування, зміна ринків збуту
3.
Спадаючий
Обсяги збуту зменшуються через утрату товаром ринкової новизни
Ремаркетинг
Надання товару ринкової новизни, репозиціонування
4.
Нерегулярний
(сезонний)
Обсяг збуту товару зазнають значних коливань протягом року
Синхромаркетинг
Згладжування сезонних коливань збуту, політика гнучких цін, знижок
Продовження таблиці 2.1.
5.
Латентний
Попит лише народжується у вигляді запитів або незначного збуту
Розвиваючий
Стимулювання збуту, поліпшення якості товару, реклама
6.
Повноцінний
Під збутом знаходиться вся продукція
Підтримуючий
Регулярна модернізація товару, реклама, підвищення якості
7.
Ажіотажний
(надмірний)
Високий, але штучно створений і тому нетривалий попит
Демаркетинг
Зниження цін, рекламна активність, стимулювання збуту
8.
Оманливий
Повноцінний у короткий проміжок часу, але такий, що не має перспектив
Реагувальний
Зміна змісту управління маркетинговою діяльністю підприємства
9.
Нераціональний
(небажаний)
На товари, небажані з етичних чи соціальних стандартів (алкоголь, тютюн)
Протидіючий
Скорочення небажаного попиту за рахунок антиреклами, обмежень, високих цін, тощо
10.
Унікальний
(особливий)
Попит на унікальні або ексклюзивні товари
Персональний
Персональний продаж, розвиток сервісу
11.
Креативний
Попит на товари, яких нема на ринку
Інноваційний
Розроблення пропонування ринку нових товарів
12.
Інфляційний
Попит на товари, які купують для збереження грошей від знецінення
Захисний
Пропонування нерухомості, коштовностей, престижних товарів, тощо
Виходячи з того, що УДППЗ «Укрпошта» надає дуже великий асортимент послуг, сміливо можна сказати, що використовуються всі види попиту та маркетингу.
От наприклад стимулюючий маркетинг – його основна мета стимулювати попит. Заходи, що реалізовують програму стимулюючого маркетингу, різноманітні – від ознайомлення споживачів з можливостями послуг оператора до змін об’єктивних умов, що стимулюють його використання. Наприклад: Телевізійні програми типу «ток-шоу» запрошують глядачів надсилати поштою думки щодо участі у цих програмах, або виграшні квитки лотерей надсилати поштою за вказаною адресою. А якщо розглянути новий проект, який згадувався вище, «Власна марка», то цій послузі характерний розвиваючий маркетинг. Для послуги «грошовий переказ» характерний підтримуючий маркетинг і т. д..
Взаємозв’язок попиту продукції підприємства з пропозицією, ціною, терміном існування підприємства та часом показано на Рис. 2.2.
а) Пропозиція б) Ціна
Зима Весна Літо Осінь 1990 2000 2009
в) Пори року г)Роки діяльності
Рис.2.2. Залежність попиту від пропозиції (а), ціни (б),
пір року (в) і років діяльності (г)
2.3. Оцінка та вибір ринків збуту
Відповідно до завдання аналізу підлягають оцінці такі внутрішні ринки збуту: Київська обл., Рівненська обл., Волинська обл.. Крім цього підприємство має зовнішні ринки збуту. Передбачається робота УДППЗ «Укрпошта» з такими зовнішніми ринками збуту: Росія, Білорусь, Польща, США і т. д. Прямий поштовий обмін налагоджений із 72 країнами світу
На світовому ринку для його оцінки та аналізу окремих сегментів широко використовується матрична методика, яка передбачає рейтингову оцінку ринку за його окремими показниками і характеристиками.
При аналізі привабливості внутрішніх та зовнішніх ринків збуту використовується метод «Бостонської матриці» (таб.2.3).
До таблиці 2.3. можна зробити слідуючий висновок, що найбільш привабливими ринками збуту є внутрішні: Київська обл (+7) і Рівненська обл.. (+7), бо там найбільш велика і розвинута ринкова мережа, а найменш привабливим є зовнішні Росія (+1), бо з ним ще погано встановлені торгівельні контакти.
Таблиця 2. 3.
№
п/п
Вихідні дані про ринок
Характеристика
Вагова функція
Київськ.
обл
Рівнен
обл
Росія
1.
Торгово-політичні відносини
Торгівельна угода відсутня, торгівельні зв’язки відсутні
-2
-
-
-
Торгова угода існує, але зв’язки слабкі
-1
-
-
Торгова угода існує, торгові контакти задовільні
0
-
-
0
Торгові контакти добрі
+1
+1
Стабільні торгові зв’язки
+2
+2
+2
2.
Обмеження на торгівлю
Наявність ембарго на товар
-1
-
-1
Відсутність обмежень на продаж
0
0
0
0
Режим найбільшого сприяння
+1
-
-
3.
Конкуренція
Сильна
-2
-2
-2
-2
Середня
0
-
-
0
Слабка
+1
-
-
4.
Вимоги до якості
Дуже високі
-1
-1
На рівні світових стандартів
0
-
-
-
Нижче рівня світових стандартів
+1
-
-
-
5.
Умови збуту
Ринок монополізований
-1
-1
На ринку діє декілька фірм
0
0
0
-
На ринку діє багато фірм
+1
+1
+1
6.
Відносини з потенційним споживачами
В минулому торгівлі не було
-2
-
-
Незначна торгівля
-1
-
-
Епізодична торгівля
+1
-
+1-
Постійні торгові зв’язки
+2
+2
+2
7.
Ефективність дії реклами
Дуже низька
-2
-
-
-
Середня
-1
-
-
Висока
+2
+2
+2
+2
8.
Інформація про ринок
Відсутня
-2
-
-
-
Фрагментарна і ненадійна
-1
-
-
-
Надійна
+2
+2
+2
+2
Рейтинг ринку збуту
+7
+7
+1
2.4. Оцінка конкурентоспроможності підприємства
Ключовим поняттям, що виражає сутність ринкових відносин є поняття конкуренції (competition) . Конкуренція - це центр ваги всієї системи ринкового господарства, тип взаємовідносин між виробниками з приводу встановлення цін і обсягів пропозиції товарів на ринку. Аналогічно визначається конкуренція між споживачами як взаємовідносини з приводу формування цін і обсягу попиту на ринку. Стимулом, що спонукає людину до конкурентної боротьби, є прагнення перевершити інших . У суперництві на ринках мова йде про укладання угод і про частки участі в ринковій сфері. Конкурентна боротьба - це динамічний процес, що прискорює розвиток. Він служить кращому забезпеченню ринку товарами.
У якості засобів у конкурентній боротьбі для поліпшення своїх позицій на ринку компанії використовують наприклад , якість виробів, ціну, сервісне обслуговування, асортимент, умови постачань і платежів, інформацію через рекламу.
Функції конкуренції:
Функція регулювання. Для того щоб устояти в боротьбі, підприємець повинний пропонувати вироби, яким віддає перевагу споживач. Звідси і фактори виробництва під впливом ціни направляються в ті галузі , де в них існує найбільша потреба.
Функція мотивації. Для підприємця конкуренція означає шанс і ризик одночасно:
- підприємства, що пропонують кращу по якості продукцію або виробляють її з меншими виробничими затратами , одержують винагороду у вигляді прибутків ( позитивні санкції ). Це стимулює технічний прогрес;
- підприємства, що не реагують на побажання клієнтів або порушення правил конкуренції своїми суперниками на ринку, одержують покарання у вигляді збитків або витісняються з ринку (негативні санкції).
Функція розподілу. Конкуренція не тільки включає стимули до більш високої продуктивності , але і дозволяє розподіляти прибуток серед підприємств і домашніх господарств відповідно до їхнього ефективного внеску. Це відповідає пануючому в конкурентній боротьбі принципу винагороди за результатами.
Функція контролю. Конкуренція обмежує і контролює економічну силу кожного підприємства. Наприклад, монополіст може призначати ціну. У той же час конкуренція надає покупцю можливість вибору серед кількох продавців. Чим досконаліша конкуренція , тим справидливіша ціна.
Політика в області конкуренції покликана піклуватися про те, щоб конкуренція могла виконувати свої функції. Керівний принцип "оптимальної інтенсивності конкуренції" у якості цілей політики в області конкуренції припускає, що:
- технічний прогрес у відношенні виробів і прогресів швидко впроваджується ( інновація під тиском конкуренції) ;
- підприємства гнучко адаптуються до мінливих умов (наприклад, схильності споживачів) (адаптація під тиском конкуренції).
Маштаб інтенсивності конкуренції визначається тим, як швидко перевага в прибутку губляться в результаті успішного відтворення інновацій конкурентам. У першу чергу це залежить від того, наскільки швидко конкуренти реагують на ривок уперед підприємства-піонера і наскільки динамічнний попит.
Відповідно до керівного принципу оптимальної інтенсивної конкуренції сприятливі умови для нормального функціонування суперництва з'являються тоді, коли мають справу з "широкою" олігополією із "помірною" індивідуалізацією продукції. "Вузька" олігополія із сильною індивідуалізацією продукції, навпаки, зменшує інтенсивність конкуренції.
У кожній ринковій економіці існує небезпека того, що учасники конкурентної боротьби спробують ухилитися від обов'язкових норм і ризику, пов'язаних із вільною конкуренцією, прибігаючи, наприклад, до змови про ціни або імітацію товарних знаків. Тому державу повинно видавати нормативні документи, що регламентують правила конкурентної боротьби і гарантують:
- якість конкуренції;
- саме існування конкуренції;
- ціни і якість виробів повинні бути в центрі уваги конкуренції;
- запропонована послуга повинна відповідати ціні й іншим договірним умовам;
- захищені правовими нормами товарні знаки і марки допомагають покупцю розрізняти товари по їхньому походженню і своірідністі, а також судити про деякі їхні якості;
- обмежена за часом патентний захист і зареєстровані промислові зразки, а також зразки промислової естетики .
Основним чинником конкурентоспроможності підприємства є конкурентоспроможність його товару.
Конкурентоспроможність товару – це сукупність споживчих властивостей товару, яка забезпечує йому здатність конкурувати з аналогами на ринку в певний період часу.
Конкурентоспроможність підприємства прямо залежить від конкурентоспроможності його продукції. Чим вища конкурентоспроможність його продукції, тим вища (за інших рівних умов) попит на неї, і тим більший економічний ефект отримує підприємство.
Основний закон конкуренції є рушійною силою розвитку підприємств і вдосконалення їх продукції. Саме конкуренція приводить до необхідності вдосконалювати якість продукції та знижувати витрати на її виробництво. Принцип дії цього закону простий — або підприємства приймають жорсткі умови ринку, які він диктує, або відбувається «вимивання» слабких, негнучких організацій із ринку.
На ринку діє декілька конкурентних підприємств, основними конкурентами УДППЗ «Укрпошта» є: різні кур’єрські фірми, по окремих видах послуг банки. Для визначення найбільш конкурентоспроможних складаю таблиця, в яку будуть занесені основні економічні показники, які характеризують дані підприємства. За проробленими обрахунками видно, що потенційним конкурентом є Кур’єрська фірма №1. Наочно це все видно з таблиці 2.4
Висновок за розділом 2
На основі проведеного ринку аналізу найбільш привабливими ринками збуту є внутрішні ринки, а найменш привабливим – зовнішні. Крім того, потенційним конкурентом є Кур’єрська фірма №1.
Таблиця 2.4.
Аналіз конкурентних можливостей фірми
№
п/п
Економічні показники
(на 100 працюючих)
Одиниці виміру
Конкуруючі фірми
Кур’єрська фірма № 1
Кур’єрська фірма № 2
Кур’єрська фірма № 3
Банк
1.
Обсяг виробництва
тис.грн
113,4/3
108,2/4
136,4/2
141,5/1
2.
Обсяг збуту
тис.грн
94,2/2
84,6/4
87,2/3
101,4/1
3.
Активи підприємства
тис.грн
347,4/3
432,5/1
382,4/2
306,2/4
4.
Чистий прибуток
тис.грн
26,5/2
27,3/1
25,1/3
23,7/4
5.
Амортизаційні відрахування
тис.грн
16,2/4
16,7/3
17,3/2
17,7/1
6.
Довготермінова заборгованість
тис.грн
61,4/1
74,2/4
63,8/2
64,9/3
7.
Короткотермінова заборгованість
тис.грн
27,2/3
25,4/1
27,0/2
34,5/4
8.
Обсяг капіталовкладень
тис.грн
-/4
31,2/1
17,4/2
-/4
9.
Відрахування у фонди
тис.грн
11,7/4
14,7/3
18,7/2
19,2/1
10.
Середні витрати виробництва
тис.грн
95,4/4
87,6/2
89,9/3
86,3/1
11.
Розміри оборотних коштів
тис.грн
36,5/3
37,8/2
39,6/1
28,4/4
12.
Рівень конкурентоспроможності виробів
коефіцієнт
0,84/3
0,95/2
0,98/1
0,81/4
13.
Технічний рівень виробництва
коефіцієнт
0,9/3
0,78/4
0,92/2
0,93/1