Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра обліку і аудиту
ЗВІТ
про виробничу аналітичну практику на прикладі
Товариство з обмеженою відповідальністю фірма «Енерготемп»
Зміст
Вступ……………………………………………………….……………………………...3
1.Загальна характеристика підприємства…………………………………………….6
2.Аналіз ресурсів підприємства:
2.1.Аналіз необоротних активів підприємства………………………………...13
2.2.Аналіз трудових ресурсів і оплати праці підприємства…………………..19
2.2.1 Аналіз продуктивності праці………………………………………..21
2.2.2. Аналіз фонду оплати праці…………………………………………22
2.3. Аналіз матеріальних ресурсів підприємства……………………………...25
Висновки………………………………………………………………………..28
Список використаної літератури……………………………………………...30
Вступ
В умовах ринкових відносин підвищуються вимоги до економічної підготовки спеціалістів. Це вимагає нових підходів в організації аналітичної роботи в Україні в цілому та на підприємствах зокрема, в підвищенні рівня аналітичної підготовки, економічних кадрів. Тому господарська діяльність підприємств, як і інші явища суспільного життя, проводить систематичне вивчення для успішного й ефективного управління нею. Одним із найрезультативніших способів вивчення діяльності є аналіз. Слід підкреслити, що економічний аналіз провадиться на всіх рівнях управління економікою: на рівні держави, галузей та регіонів (макроекономіка), на рівні підприємств і організацій. На макрорівні здійснюється економічний аналіз макропоказників, на мікрорівні - конкретний економічний аналіз, який іще називають аналізом господарської діяльності підприємства.
Економічний аналіз вивчає господарську діяльність підприємств і об'єднань з метою оцінювання її результатів і виявлення наявних резервів та можливостей дальшого підвищення ефективності господарювання.
Оцінюючи господарську діяльність підприємств (об'єднань), економічний аналіз, на відміну від інших економічних дисциплін, має на меті виявити умови, за яких вона здійснювалась, та їх вплив на результати цієї діяльності. Через це його об'єктами є всі сторони діяльності, а також інші процеси, пов'язані з нею, і стан засобів підприємства. Конкретні об'єкти і зміст економічного аналізу залежить від досліджуваних питань, глибини вивчення резервів (характеру порівнянь, періодичності та термінів проведення).
Подальший розвиток економіки нашої держави ставить перед економістами нові, складніші проблеми економічного аналізу і його теорії. Нові об'єкти й завдання економічного аналізу потребують застосування адекватних їм методологій і засобів дослідження економічних явищ і процесів, тобто дальшого розвитку теорії економічного аналізу й удосконалення методики її викладання. Це виправдано також завданнями підвищення рівня підготовки спеціалістів з вищою освітою. З метою поліпшення якості підготовки кадрів економістів, які в повній мірі відповідали б підвищеним вимогам часу, необхідно постійно піклуватися про поглиблене вивчення майбутніми фахівцями теорії економічного аналізу. Глибокі знання його теоретичних основ є важливою передумовою для активної участі спеціалістів з вищою економічною освітою в повсякденній раціональній організації і веденні на належному рівні аналітичної роботи, яка забезпечує всі служби підприємства необхідною для управління аналітичною інформацією.
Економічний аналіз має свій предмет, який з розвитком самої науки конкретизувався й видозмінювався. Предметом економічного аналізу є діяльність підприємств і їх підрозділів, а також інших господарських формувань, спрямована на досягнення максимальних результатів за мінімальних витрат.
Аналіз в умовах сучасної науково-технічної революції став не тільки необхідним, об'єктивно закономірним, а й можливим. Науково-технічний прогрес, породжуючи нові потреби, одночасно створює відповідну базу і математичний апарат аналізу та прогнозу для здійснення багатоваріантних розрахунків і вибору за їх результатами оптимального варіанта вирішення.Проведення таких розрахунків - невід'ємна риса сучасного аналізу. Його застосування передбачає широке використання економіко-математичних моделей на основі електронно-обчислювальної техніки. Завдяки досягненням науки та техніки стало можливим заздалегідь проводити підрахунок платоспроможного попиту на конкретних ринках, визначаючи ефективність виробництва і його кінцеві результати – отримання прибутку з кожного продукту, який випускають, й асортименту фірми в цілому.
Аналітична робота підприємств спрямована на те, щоб обґрунтовано, спираючись на попит ринку визначати конкретну поточну і, головним чином, довготермінову (стратегічну) мету, напрямки та реальні джерела ресурсів господарської діяльності, а також асортимент і якість продукції, її пріоритети, оптимальну структуру виробництва та очікуваний прибуток.
Метою виробничої практики є закріплення і поглиблення у виробничих умовах теоретичних знань з економічного аналізу, вироблення навичок самостійного аналізу і узагальнення числового матеріалу і підготовка його до роботи.
Інформаційною базою для написання звіту є різного роду економічна література, де висвітлюється аналітична інформація в цілому і детально аналіз виробничої програми, перелік усіх використаних джерел наводиться у списку використаної літератури, що знаходиться у кінці роботи.
Дана робота складається зі вступу, двох розділів, висновків, списку використаної літератури та додатків.
У першому розділі висвітлюється загальна економічна та організаційно-правова характеристика ППФ „Юнісон”, а також аналізуються основні техніко-економічні показники діяльності підприємства з 2008 по 2009 рік.
У другому розділі аналізуються основні засоби , трудові ресурсів, фонд оплати праці матеріальні запаси даного підприємства.
У висновках до звіту узагальнюється інформація про аналіз основних показників та її вплив на фінансові результати ППФ „Юнісон”
Також звіт містить додатки різних документів і звітності, що були джерелами вихідних даних для здійснення аналізу виробничої програми.
Загальна характеристика підприємства
Товариство з обмеженою відповідальністю фірма «Енерготемп»,в подальшому Товариство, створена у відповідності з Законами України “Про підприємства”, ”Про підприємництво ” , ”Про власність”,” Про зовнішньоекономічну діяльність”.
ТзОВ фірма «Енерготемп» є юридичною особою, має права та обов’язки і здійснює свою діяльність згідно дійсного Статуту та чинного законодавства. Фірма має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в банківських установах, має печатку та штамп зі своєю назвою, а також інші реквізити.
Фірма здійснює свою діяльність згідно чинного законодавства на всій території України, а також закордоном.
Місце знаходження Фірми: 34400, Рівненська обл., м.Кузнецовськ, м-н Вараш 43, оф.5.
Товариство створене в цілях проведення фінансово-інвестиційної діяльності, комерційної, виробничо-господарської діяльності в порядку та на умовах визначених чинним законодавством України, з метою отримання прибутку(див.дод1).
ТзОВ фірма «Енерготемп» здійснює наступні види діяльності:
- виробництво товарів народного споживання продовольчої та непродовольчої групи, продукції виробничо-технічного призначення;
- виробництво та переробка сільськогосподарської продукції, виробництво будівельних матеріалів та виробів та їх імпортної діяльності, сприяння вітчизняним та закордонним підприємствам, установам, організаціям, громадянам;
- проведення фінансової інвестиційної діяльності, надання кредитів на договірних засадах; проведення операцій з цінними паперами;
- здійснення будівельно- монтажних, впорядкувальних, спеціальних, проектно-пошукових робіт як своїми силами, так і за допомогою субпідрядних організацій;
- монтаж, наладка та експлуатація складного технологічного обладнання в області виробництва, торгівлі, зв’язку , теле та радіомовлення в інших областях діяльності;
- проектування. Будівництво та ремонт доріг;
- оптова та роздрібна торгівля;
- здійснення внутрішніх та міжнародних перевезень вантажів та пасажирів власним та орендованим автотранспортом;
- організація заготівлі сільськогосподарської продукції та побічних продуктів лісу (грибів, ягід тощо) в населення та закупівля даних видів продукції за готівку відповідно до вимог чинного законодавства України;
- інші види діяльності , не заборонені законодавством України.
Трудовий колектив Фірми має права та обов’язки, передбачені для трудових колективів підприємств, де використовується наймана праця.
Джерелами формування майна Фірми є:
- грошові, матеріальні та інтелектуальні внески засновників;
- доходи, що одержані від господарської діяльності;
- доходи від цінних паперів;
- кредити банків та інших кредиторів;
- інші джерела, що незаборонені чинним законодавством.
ТзОВ фірма «Енерготемп» відноситься до малих підприємств і має спрощену форму обліку:
- середньооблікова чисельність працівників за звітний рік не перевищує 50 осіб;
- обсяг річного валового доходу - не більше 70 млн. гривень.
Головним узагальнюючим показником господарсько-фінансової діяльності Товариства є його прибуток (доход). Прибутком, після сплати встановлених законодавством податків та інших обов’язкових платежів Товариство самостійно розпоряджається і самостійно розподіляє його.
Товариство проводить облік результатів роботи, веде контроль за виробничо-комерційною діяльністю, веде оперативний, бухгалтерський та статистичний облік.
Оперативний, бухгалтерський та статистичний облік та звітність ведуться за нормами, інструкціями діючими на території України.
Товариство та його посадові особи несуть встановлену законодавством України відповідальність за правдиву інформацію, вказану в балансі та звітах.
Джерелом аналізу є річна звітність підприємства за останні 2 роки з 2008 по 2009 рік (див додатки № 3, 4 ), це зокрема:
Форма №1-м – «Баланс»;
Форма №2-м - «Звіт про фінансові результати»
Щодо організаційної структури Товариства, то вона зображена на рис. 1.1
Рис.1.1 Організаційна структура підприємства
Для визначення ціни будівництва складається кошторисна документація – в ній враховуються всі витрати, які необхідно понести, щоб виконати роботи. На підставі кошторисної документації робиться розрахунок кошторисної вартості будівництва. Договірна ціна формується претендентом на виконання робіт , погоджується із замовником і є невід’ємною частиною контракту. Договірна ціна робіт може бути твердою, динамічною або періодичною.
Тверда договірна ціна встановлюється незмінною на весь обсяг робіт та не уточнюється. Динамічна може уточнюватися протягом всього терміну. Потрібно обґрунтувати нові розрахунки, виходячи з мінімальної вартості матеріально – технічних ресурсів. При взаєморозрахунках вартість прямих затрат за обсяги виконаних робіт визначається на підставі нормативних затрат трудових та матеріально – технічних ресурсів виходячи з фізичних обсягів виконаних робіт та уточнених цін ресурсів, передбачених у договірній ціні.
Товариство за основу закладений у ДБН ресурсний метод ціноутворення.
Відповідно до Закону України «Про систему оподаткування» в Україні справляються:
загальнодержавні податки і збори (обов'язкові платежі);
місцеві податки і збори (обов'язкові платежі).
ТзОВ фірма «Енерготемп» сплачує такі загальнодержавні податки і збори:
ПДВ;
Єдиний податок;
Податок з доходів фізичних осіб;
Податок з власників транспортних засобів;
Збір за забруднення навколишнього природного середовища;
Щодо місцевих податків, то підприємство сплачує лише комунальний податок.
Податки впливають на такі показники господарської діяльності як:
ціни на роботи;
дохід від реалізації продукції;
дохід від операційної діяльності;
чистий прибуток;
швидкість обертання обігових коштів;
платоспроможність.
Таблиця 1.1.
Податки і платежі, які сплачує ТзОВ фірма «Енерготемп»
Вид податку
(платежу)
Об’єкт оподаткування
Джерело оплати
Ставки податку (платежу)
Пільги, якими користується підприємство
Єдиний податок
Прибуток підприємства до оподаткування
Прибуток
25%
-
Податок на додану вартість
Операції платників податку з поставки товарів та послуг, ввезення та вивезення товарів
Вартість активів
20%
-
Податок з доходів фізичних осіб
Загальний оподаткований дохід
Доходи фізичних осіб
15%
-
Збір за забруднення навколишнього природного середовища
Збір за забруднення навколишнього середовища
Прибуток
Згідно нормативами
-
Податок з власників транспортних засобів
Площа землі
Прибуток
Згідно розрахунків
-
Комунальний податок
Прибуток
10% від середньооблікової чисельності працівників(штатних)
-
В таблиці 1.2. наводиться інформаційна база аналізу
Таблиця 1.2.
Інформаційна база аналізу
Тема
Номер форми
Назва форми
Склад показників
Інформаційна база для складання звітності (облікові, позаоблікові документи)
1
2
3
4
5
1. Загальна характеристика підприємства (установи)
Статут
Дата створення підприємства, юридичний статус, місце знаходження підприємства,
ціль створення, предмет діяльності, права та обов’язки підприємства, хто є органом управління, майно підприємства, господарська, соціальна та зовнішньоекономічна діяльність
2. Аналіз необоротних активів
Ф-1-м, ОЗ-6
Баланс, Звіт про фінансові результати Звіт про власний капітал, Примітки
інвентарні картки
Залишкова вартість основних засобів, Первісна вартість, сума зносу, дооцінка і переоцінка основних засобів, склад і рух ОЗ
Головна книга, Реєстр придбаних основних засобів, Реєстр списаних основних засобів, Звіт про наявність та рух основних засобів, амор-тизацію (знос).
3. Аналіз трудових ресурсів та оплати праці
Ф-1-м,
Ф-2-м,
Баланс, Звіт про фінансові результати , Звіт з праці, Звіт про використання робочого часу.
Зобов’язання з заробітної плати, Витрати на оплату праці, Кількість працівників, кількість вибувших, кількість прийнятих на роботу, скільки керівників , спеціалістів, робочих
Заяви, контракти, трудові угоди, штатний розпис, табель обліку робочого часу, листи непрацездатності , розрахункова відомість , розрахунково - платіжна відомість, ВКО, Платіжні доручення
4. Аналіз матеріальних ресурсів
Ф-1-м, Ф-2-м
Баланс, Звіт про фінансові результати Примітки
Залишкову вартість первісну вартість, суму зносу, дооцінка і переоцінку матеріальних ресурсів склад і рух .
Картки складського обліку, накладні, рахунки.
2. Аналіз ресурсів підприємства
2.1. Аналіз необоротних активів підприємства
Головні засади бухгалтерського обліку основних засобів визначаються Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби". Це положення (стандарт) визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про основні засоби та інші необоротні матеріальні активи, а також розкриття інформації про них у фінансовій звітності.
Основні засоби - матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік)[5,158].
Основні засоби Товариства діляться на такі групи з відповідними субрахунками:
Машини та обладнання
Транспортні засоби
Інструменти, прилади, інвентар
Синтетичний облік основних засобів ведеться на рахунку 10 “Основні засоби” і на відповідних субрахунках. Аналітичний облік за рахунком 10 “Основні засоби” ведеться у розрізі субрахунків та інвентарних об’єктів. Кожен інвентарний об’єкт основних засобів відображається окремо.
На даному підприємстві використовується податковий метод нарахування амортизації, за яким основні засоби поділяють на 4 групи:
1-будівлі,споруди та передавальні пристрої.
2-транспортні засоби, меблі, офісне обладнання, побутові електро - механічні прилади та інструме.
3-інші основні засоби, що не належать до 1 і 2 групи.
4-ЕОМ, програмне забезпечення, пов’язані з ними засоби зчитування, друку інформації, телефони та ін.
Відповідно до кожної групи основних засобів встановлюється відповідний відсоток нарахованої амортизації. Якщо основні засоби були придбані до 2004року-то використовують такі норми амортизації:
-для першої групи – 1,25%;
-для другої - 6,25% ;
-для третьої - 3,75%.
Якщо основні засоби придбані після 2004 року використовують такі норми амортизації:
для першої- 2%;
для другої- 10%;
для третьої- 6%;
для четвертої- 15%.
Зведені дані на даному підприємстві відображаються в інвентарних картках. Знос основних засобів ведеться на субрахунку по Кт 131.
У таблиці 2.1.1. наведена інформація про склад основних засобів на підприємстві. Дані формувалися на основі приміток до річної фінансової звітності за 2008, 2009 роки.
Таблиця 2.1.1.
Аналіз складу основних засобів
Показники
Минулий рік
Звітний рік
Відхилення
За сумою +, -
Темп росту, %
Всього основних засобів в т.ч.:
225,4
233,9
8,5
103,77
- будинки, споруди та передавальні пристрої
154,1
154,1
0
100
у % до всього
68,37
65,88
-
-
- машини та обладнання
14,7
14,7
0
100
у % до всього
6,52
6,28
-
-
- інструменти, прилади, ін-
вентар
25,3
27,7
2,4
109,47
у % до всього
11,22
11,84
-
-
- інші основні засоби
22,7
23,3
0,6
102,64
у % до всього
10,07
9,96
-
-
- інші необоротні матеріальні активи
8,6
14,1
5,5
163,95
у % до всього
3,82
6,04
-
-
Аналізуючи таблицю складу основних засобів ми бачимо загальна вартість основних засобів у 2008 році становила 225,4 тис. грн., а у 2009 році 233.9 тис. грн. Збільшення вартості основних засобів на 8,5 тис. грн. було спричинене їх оновленням за рахунок придбання.
Розглянувши структуру основних засобів ми бачимо, що найбільшу питому вагу в складі основних засобів займають будівлі та споруди. У 2008 році їх питома частка становила 68,37 % , а у 2009 році 65,88 %.
Другу позицію займають машини та обладнання, їх питомі частки відповідно становлять 14,7% як і в 2008 так і в2009 роках. Досить велику частку становлять інструменти, прилади інвентар 11,22% в 2008 році та 11,84%-в 2009 році. Слідом ідуть інші основні засоби, та інші необоротні матеріальні активи,вартість яких у 2009 році збільшилася на 5,5 тис.грн.
Щодо аналізу стану основних засобів на ТзОВ фірма «Енерготемп», то його джерелом аналогічно є „Баланс”( Форма № 1-м). Інформація наведена у таблиці 2.1.2.
Таблиця 2.1.2.
Аналіз стану основних засобів
(тис. грн.)
Показники
Минулий рік
Звітний рік
Відхилення
За сумою +, -
Темп росту, %
Первісна вартість основних засобів
1.1. На початок року
69,5
116,7
47,2
167,91
1.2. На кінець року
116,7
127,6
10,9
109,34
1.3. Середньорічна вартість основних засобів
93,1
122,15
29,05
131,2
2. Сума зносу основних засобів
43,7
60,1
16.4
137,53
3. Коефіцієнт спрацювання
0,47
0,49
0,02
104,25
4. Коефіцієнт придатності
0,53
0,51
0,02
96,22
Середньорічна вартість майна обчислюється за формулою:
, де:
- первісна вартість основних засобів на початок року;
- первісна вартість основних засобів на кінець року;
2008 рік: (тис. грн.)
2009 рік: (тис. грн.)
Коефіцієнт спрацювання:
2008 рік: ;
2009 рік:
Коефіцієнт придатності:
2008 рік: ;
2009 рік:
Аналізуючи таблицю стану основних засобів можна зробити наступні висновки: первісна вартість основних засобів у 2009 році порівняно з 2008 роком зросла на 16,7 тис. грн., або на 8% і становила 225,4 тис. грн. Сума зносу у звітному періоді також зросла, на 2% або на 0,3 тис. грн. Таке зростання нарахування зносу спричинене по перше збільшенням первісної вартості основних засобів, по друге в звітному році проводилося придбання основних засобів. Коефіцієнт спрацювання у звітному та минулому році становив 0,07,а коефіцієнт придатності в свою чергу становив-0,93, що оцінюється досить позитивно, оскільки обладнання нове і придатне до використання.
Джерелом для аналізу руху основних засобів на даному підприємстві є „Баланс”( Форма № 1-м). Інформація наведена у таблиці 2.1.3.
Таблиця 2.1.3.
Аналіз руху основних засобів
(тис. грн.)
Показники
Минулий рік
Звітний рік
Відхилення
За сумою +, -
Темп росту, %
1. Залишкова вартість основних засобів
1.1. На початок року
145.7
146,7
1
100,69
1.2. На кінець року
146,7
139,2
-7,5
94,89
1.3. Середньо річна вартість основних засобів
146,2
142,95
-3,25
97,78
2. Вартість основних засобів що надійшли
16,7
10
-6,7
59,89
3. Вартість основних засобів що вибули
-
0,8
0,8
-
4. Коефіцієнт надходження основних засобів
0,11
0,07
-0,04
63,64
5. Коефіцієнт вибуття основних засобів
-
0,005
0,005
-
Коефіцієнт надходження основних засобів визначається:
2008 рік:
2009 рік:
Коефіцієнт вибуття основних засобів:
2009 рік:
Аналіз руху основних засобів показує що у 2008 році середньорічна вартість основних засобів становила 146,2 тис. грн., а у 2009 році 142,95 тис. грн. За рік середньорічна вартість основних засобів зменшилася на 3,25 тис. грн. ,або на 2,22%, причиною цього є те, що підприємство у 2009 році придбало менше основних засобів в порівнянні з минулим на 6,7 тис.грн,та сума вибуття основних засобів у 2009 році становила 0,8 тис.грн(внаслідок списання у зв’язку з їх непридатністю, та продажу).Вартість основних засобів що надійшли на підприємство за звітний рік склала 10 тис. грн. а за 2008 рік становила 16,7 тис. грн. Коефіцієнт надходження основних засобів у звітному році зменшився на 0,04 , або на 36,36%. Коефіцієнт вибуття основних засобів у звітному році становив 0,005 збільшення коефіцієнта вибуття було спричинене збільшенням вартості основних засобів, що вибули.
Джерелом для аналізу використання основних засобів є „Баланс”( Форма № 1), та “Примітки до річної фінансової звітності” ( Форма № 5), Звіт з праці ( Форма № 1 – ПВ), Форма №3- торг – “Звіт про продаж і запаси товарів у торговій мережі та мережі ресторанного господарства” за 2008 та 2009 рік. Інформація наведена у таблиці 2.1.4.
Таблиця 2.1.4.
Аналіз використання основних засобів
Показники
Минулий рік
Звітний рік
Відхилення
За сумою +, -
Темп росту, %
1
2
3
4
5
1. Середньорічна вартість основних засобів, тис.грн.
217,05
229,65
12,6
105,81
2. Обсяг реалізованої продукції,тис.грн.
15100,2
18478,5
3378,3
122,37
3. Фондовіддача основних засобів, грн/грн.
69,57
80,47
10,89
115,65
4. Фондоємність виробництва грн/грн.
0,01
0,01
-
100
5. Середньоспискова чисельність працюючих, осіб.
33
33
-
100
6. Забезпеченість підприємства основними засобами, грн/особу.
6,58
6,96
0,38
105,78
Фондовіддача основних засобів визначається за формулою:
2008 рік: грн/грн.
2009 рік: грн/грн.
Фондоємність виробництва:
2008 рік: грн/грн.
2009 рік: грн/грн.
Забезпеченість підприємства основними засобами (фондоозброєність праці):
2008 рік: грн./особу
2009 рік: грн./особу
Розглянувши таблицю аналізу використання основних засобів можна зробити наступні висновки.
Середньорічна вартість основних засобів у минулому році становила 217,05тис.грн. , а у звітному році 229,65тис. грн. . Відбулося збільшення на 12,6 тис.грн., або на 5,81 % .Для підприємства збільшення вартості основних засобів є позитивним явищем так як при цьому відбувається зростання обсягу виготовленої (реалізованої) продукції.
У 2009 році зріс обсяг реалізованої продукції на 3378,3 тис.грн. порівняно з минулим роком, що оцінюється досить позитивно,так як призводить і до збільшення прибутку.За рахунок збільшення вартості основних засобів та зростання обсягу виготовленої продукції фондовіддача у 2008 році становила 69,57 грн\грн, а у 2009 році 80,46 грн\грн, таке зростання на 10,89, або на 15,65 % для підприємства є досить добре,оскільки на 1 грн вартості основних засобів припадає 80,46 грн реалізованої продукції. Фондоємкість виробництва у 2009 році не змінилася і становить 0,01грн\грн.Чисельність працівників не змінилася і становить 33 особи.У 2009 році зросла забезпеченість підприємства основними засобами,причиною цього є збільшення середньорічної вартості основних засобів та незмінний склад працівників.
Щодо аналізу складу нематеріальних активів,довгострокових фінансових інвестицій,довгострокових біологічних активів,та поточних біологічних активів,то ми неможемо його провести так як вони не відображаються на балансі підприємства.
2.2. Аналіз трудових ресурсів і оплати праці підприємства
Для контролю за використанням трудових ресурсів ведеться поточний облік чисельності персоналу та затрат робочого часу. Ці показники є об’єктами оперативного обліку та статистичного узагальнення, в той же час вони органічно пов’язані з обліком заробітної плати і тому обробляються та контролюються бухгалтерією.
Основою обліку чисельності робітників є кваліфікація персоналу : по сфері застосування праці - промислово-виробничого персоналу, персоналу непромислового господарства, по категоріях персоналу - робочий (основного та додаткового виробництва), інженерно-технічні робітники, службовці, молодший обслуговуючий персонал, робітники охорони. Робочий персонал враховується по професіях та кваліфікації.
Оперативний облік чисельності персоналу ведеться у відділі кадрів та допомагає контролювати склад та рух чисельності робітників по підприємству та його структурних підрозділах, як для цього використовується єдина документація по прийому, звільнення та переміщенню робітників та регістри обліку особистого складу. Регістром обліку особистого складу є особиста картка робочого та службовця. Повідомлення про прийом та звільнення, чи переводі на іншу роботу реєструється у особистій картці на основі наказу. По даних картотеки особистого складу ведеться облік зміни чисельності та складу робочих та службовців підприємства. Облік робочого часу та контроль за станом трудової дисципліни на підприємстві здійснюється табельним методом.
Кожному робітнику на підприємстві, якого беруть на роботу присвоюється табельний номер і у його трудовій книжці робиться відмітка про зарахування на роботу. На знов прийнятого робітника відкривається особиста картка, в якій вказуються необхідні анкетні дані, і всі зміни, які відбуваються по службі. Бухгалтерія на кожного робітника відкриває лицьовий рахунок.
Оперативний облік явок робітників та облік їх перебування на роботі ведеться по кожному підрозділу(відділу,цеху) в спеціальному табелі обліку використання робочого часу .
В табель вносять прізвища всіх робітників, незалежно від форм оплати праці,їх посади, кількість відпрацьованих годин в день,та кількість відпрацьованих днів в місяці.
У кінці місяця у табелі по кожному робітнику підраховується та зазначається загальний календарний фонд робочого часу, кількість неявок по різних причинах, інші втрати, а також фактично відпрацьований час. Пізніше повністю оформлений табель передається в бухгалтерію, де використовується для розрахунку заробітної плати робітникам підприємства.
Після розрахункової обробки первинних документів по обліку виробітку, відпрацьованого часу та іншої вихідної інформації для розрахунків по оплаті праці, складаються розрахункові відомості, які узагальнюють статистичні дані по розрахунках з робітниками та службовцями,а також формують такі звіти як: Звіт з праці, та звіт про використання робочого часу.
Джерелом для аналізу руху трудових ресурсів на підприємстві є Звіт з праці ( Форма № 1 – ПВ), Звіт про використання робочого часу (форма №3-ПВ) за 2008,2009 роки,але так як середньооблікова чисельність працівників у 2008 та 2009 роках не змінилася і залишається стабільною 33 особи, а також протягом року не було звільнень та нових приходів робітників.
2.2.1 Аналіз продуктивності праці
Джерелом для аналізу продуктивності праці на підприємстві є Звіт з праці ( Форма № 1 – ПВ), та Звіт про фінансові результати за 2008,2009 роки.Інформація наведена у таблиці 2.2.3.
Таблиця 2.2.1.
Аналіз продуктивності праці
Показники
Минулий рік
Звітний рік
Відхилення
За сумою +, -
Темп росту, %
1. Обсяг виготовленої (реалізованої) продукції, тис. грн.
15100,2
18478,5
3378,3
122,37
2. Середньооблікова чисельність працівників, осіб
33
33
-
100
3. Продуктивність праці, тис.грн/особу
457,58
559,95
102,37
122,37
Продуктивність праці визначаємо за формулою:
2008 рік: тис.грн./особу
2009 рік: тис.грн./особу
Аналіз продуктивності праці показав, що цей показник у 2009 році, порівняно з 2008 збільшився. Відповідно у 2009 порівняно з 2008 роком з 457,58 до 559,95 тис.грн./особу, або на 22,37 %, призвело до позитивного збільшення обсягу товарообороту продукції на 3378,3 тис.грн., тобто на 22,37%.Така ситуація оцінюється досить позитивно.
2.2.2. Аналіз фонду оплати праці
При нарахуванні заробітної плати кредитується рахунок «Розрахунки з робітниками по оплаті праці» й дебетуються рахунки в залежності від видів виробництв (основною, допоміжною), де виконуваність роботи, характер цих робіт, категорій робітників, а також від виду заробітної плати (основна, додаткова). Розрахункові відомості по заробітній платі за місяць складаються із розділів «Нарахування заробітної плати», «Відраховано, передано, внесено, виплачено», «Належить на 1 число сума до виплати».
Розрахунково-платіжні відомості виконують подвійну функцію: по-перше, за їх допомогою виконуються розрахунки з працівниками, по-друге, вони є формою аналітичного обліку рахунка 66.
Виплати на оплату праці складаються з :
1. Фонду основної заробітної плати.
2. Фонду додаткової заробітної плати.
3. Інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
До фонду основної заробітної плати включаються: заробітна плата, нарахована за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов’язки) за підрядними розцінками, тарифними ставками (окладами) робітників та посадовими окладами, незалежно від форм систем оплати праці, прийнятих на підприємстві.
До фонду додаткової заробітної плати включають: надбавки та доплати до тарифних ставок та посадових окладів,премії та винагороди, що носять систематичний характер, виплати в порядку компенсації втрати заробітної плати згідно чинного законодавства: у зв’язку з порушенням термінів її виплати чи внаслідок зростання споживчих цін.
До заохочувальних та компенсаційних виплат належать: матеріальна допомога, соціальні пільги,що носять індивідуальний характер.
Джерелом для аналізу складу фонду оплати праці на ППФ „Юнісон” є Звіт з праці ( Форма № 1 – ПВ), Звіт про фінансові результати ( форма № 2) за 2008 та 2009 роки. Інформація наведена у таблиці 2.2.2.1
Таблиця 2.2.2.1.
Аналіз складу фонду оплати праці
Показники
Минулий рік
Звітний рік
Відхилення
За сумою +, -
Темп росту, %
1. Фонд оплати праці,всього
229,5
266,9
37,4
116,3
У тому числі 1.1.Фонд основної заробітної плати
190,48
224,2
33,72
117,7
.- у % до всього
83
84
-
-
1.2. Фонд додаткової заробітної плати
32,12
34,16
2,03
106,32
.- у % до всього
14
12,8
-
-
1.3. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати
6,89
8,54
1,65
123,95
.- у % до всього
3
3,2
-
-
Аналіз фонду оплати праці показує, що фонд оплати праці який становив у 2008 році 229,5 тис. грн. збільшився у 2009 році на 37,4 тис.грн. ( 16,3 % ) і становить 266,9 тис. грн. Таке збільшення фонду оплати праці пов’язане з зростанням обсягів реалізації продукції, збільшенням прожиткового мінімуму, та мінімальної заробітної плати.
Аналізуючи склад фонду оплати праці ми бачимо що найбільшу питому у фонді заробітної плати складає фонд основної заробітної плати, приблизно 83%, а решту складає фонд додаткової заробітної плати. У 2009 році фонд основної заробітної плати збільшився на 17,7 % , або на 33,72 тис.грн. ,