Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра менеджменту
Звіт
по практичній роботі №1
з дисципліни «Організація праці менеджера»
Рівне-2008
Які причини виникнення конфліктної ситуації?
Суть проблеми полягає у відсутності або недостатній дії таких загальних принципів управління як: підпорядкування приватного інтересу загальному та єдність персоналу. З огляду на це та на ряд аспектів, що були зазначені в тексті розповіді можна припустити, що до існуючої проблеми призвели наступні управлінські помилки: Оксана на відміну від Ольги не отримала підвищення по кар’єрній ієрархії, а лише була переведена в інший відділ. З огляду на те, що вона працювала в компанії на місяць довше, то можливо це і призвело до її небажання працювати понадурочну, додатково і до наступних конфліктів інтересів. Таку ситуацію можна розглядати як порушення такого принципу адміністрування як – винагорода праці. Також причинами ситуації що склалася є відсутність календарного плану дій для кожного працівника, нераціонально розподілені обов’язки (взагалі чітко не розподілені обов’язки), відсутні формальні звіти про хід підготовки до конференції, відсутні формальні зібрання щодо організації конференції. Хоча Ольга мала досвід проведення успішних тренінгів, все ж не було перевірено її готовність організовувати конференції.
Отже, до виникнення даної ситуації призвела неправильна організація робочого процесу. Причиною даної конфліктної ситуації стало також порушення і не дотримання загальних принципів адмістрування за Файолем:
Загальні принципи адміністрування за Файолем:
1. Розподіл праці;
2. Влада;
3. Дисципліна;
4. Єдність розпорядництва;
5. Єдність керівництва;
6. Підпорядкування приватного інтересу загальному;
7. Повага до загального інтересу;
8. Справедлива винагорода;
9. Ефективна взаємодія;
10. Порядок в роботі;
11. Рівність всіх перед законом та загальними правилами;
12. Стабільність персоналу;
13. Заохочення ініціативи;
14. Корпоративний дух.
[Управління якістю: Інтерактивний комплекс навчально-методичного забезпечення—Рівне: НУВГП, 2007.-20с.].
2. Програма дій, що попереджуватиме виникнення подібних ситуацій у майбутньому
Для запобігання подібних ситуацій в майбутньому необхідно наперед розробити програму дій на майбутнє. А саме в даній ситуації потрібно було б намітити і розробити спільну, загальну мету даної події, якої б дотримувалися б всі працівники. В склад даної програми повинно входити етапи дій кожного працівника, необхідні засоби якими потрібно буде скористатися під час проведення конференції. Тобто необхідно створити певну карту майбутнього, де були б чітко сформульовані завдання, обов’язки, відповідальність всього трудового колективу на конкретний, запланований термін часу.
За Файолем адміністративні організаційні функції передбачають виконання менеджером таких обов'язків, за допомогою яких можна попередити виникнення подібних ситуацій в майбутньому:
1. Встановити програму дій, у якій ресурси організації приводяться у відповідність із задачами, засобами і потребами підприємства.
2. Спостерігати за виконанням програми.
3. Установити єдине, компетентне і енергійне керівництво.
4. Сприяти хорошому добору персоналу, енергійних і компетентних людей у якості керівників окремих служб, функціонерів, які відповідають їх службовій ролі.
5. Точно визначити повноваження.
6. Об'єднувати роботу, узгоджувати зусилля.
7. Ясно, виразно і точно формулювати рішення.
8. Заохочувати дух відповідності та ініціативи.
9. Справедливо і уміло робити винагороди за виконані послуги.
10. Попереджати помилки та непорозуміння.
11. Примушувати дотримуватися дисципліни.
12. Слідкувати, щоб приватні інтереси були підкорені інтересам підприємства.
13. Звертати особливу увагу на єдність розпорядності.
14. Встановити всеохоплюючий контроль.
15. Боротися зі зловживаннями регламентації, бюрократичного формалізму, паперової волокити.
Що стосується даної конференції, то в тексті розповіді нічого не сказано про передбачення, а події розвиваються уже безпосередньо з етапу організації, тому на мою думку в компанії на підготовку залишилися зовсім мало часу і до цього залучені і поінформовані не всі працівники. Процес організації був відсутнім взагалі, оскільки Ольга не забезпечила проведення конференції всім необхідним. Принцип розпорядництва був реалізований, але він не розвивався, оскільки не всі відповідально ставились до своєї роботи і нехтували обов’язками.
Принцип узгодженості. Відносно цієї складової адміністративної функції, то тут слід було пов’язувати, поєднувати, сполучати всі дії і всі зусилля персоналу, що було виконано лише частково, а це є недостатньо.
Принцип контролю. Спостереження, щоб діяльність відбувалася згідно з встановленими правилами і відданими розпорядженнями відсутня, оскільки не було встановлено чітко сформульованих правил і розпоряджень.
3. Особисті уроки (що я взяла для себе?)
Прослухавши практичне заняття з предмету „Організація праці менеджера”, я для себе взяла наступне:
Для успішного функціонування підприємства необхідно правильно організувати управління підприємством, а саме потрібно щоб виконувалися чотири основні функції менеджменту: планування, організація взаємодії, мотивація та контроль. Та не порушувалися основні принципи адміністрування за Анрі Файолем.
Також необхідна присутність на підприємстві таких елементів як узгодженості, контролю, організації, розпорядництва, а особливо необхідна програма дій на майбутнє.
[Організація праці менеджера: Навч. посіб. для студ. екон. вузів.—К.: «Кондор»--2002 ]