Міністерство освіти та науки України
Національний університет
водного господарства та природокористування
Кафедра трудових ресурсів і підприємництва
102 –68
Методичні рекомендації
до виконання лабораторних робіт з дисципліни
“Інформаційні системи в менеджменті”
студентами спеціальності 6 050 200
“Менеджмент організацій”
денної та заочної форм навчання.
Розділ І Операційні інформаційні системи.
Рекомендовано до друку
методичною комісією
факультету менеджменту
зі спеціальності 6.050.200
менеджмент організацій
Протокол № 2
від “27” Жовтня 2005 р.
Рівне 2006
„Методичні рекомендації до виконання лабораторних робіт з дисципліни „Інформаційні системи в менеджменті” студентами спеціальності 6.050.200 “Менеджмент організацій” денної та заочної форма навчання”. Розділ І Операційні інформаційні системи / Василів В.Б., Борисов А.Є. – Рівне: УДУВГП, 2005 -36 с.
Упорядник: Василів В.Б. – к.т.н., доцент кафедри трудових ресурсів і підприємництва
Борисов А.Є. - асистент кафедри трудових ресурсів і підприємництва
Відповідальний за випуск: завідувач кафедри трудових ресурсів і підприємництва д.е.н. професор Гуменюк В.Я.
ЗМІСТ
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 1 4
ТЕМА: ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ ПОБУДОВИ ЕКОНОМІЧНИХ ПРОГНОЗІВ.
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 2. 12
ТЕМА: ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ МАРКЕТИНГУ.
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 3. 21
ТЕМА: ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ЗАПАСАМИ І ЗБУТОМ.
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 4. 25
ТЕМА: ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ВЗАЄМОВІДНОСИНАМИ З КЛІЄНТАМИ.
ЛІТЕРАТУРА 35
© Василів В.Б. 2006
© Борисов А.Є. 2006
© НУВГП. 2006
ВСТУП
Дисципліна «Інформаційні системи в менеджменті» призначена для підготовки бакалаврів, що навчаються за спеціальністю «Менеджмент організацій».
Мета вивчення дисципліни: засвоєння теоретичних і практичних знань з основ створення та функціонування інформаційних систем і технологій, їх використання для управління економікою, вивчення теорії економічної інформації, структури та етапів побудови інформаційних систем у менеджменті; ознайомлення із сучасними інформаційними технологіями та їх використанням в інформаційних системах менеджменту.
У результаті вивчення дисципліни студенти набувають необхідних знань і навичок із застосування інформаційних систем для автоматизації оброблення інформації у сфері менеджменту.
Завдання вивчення дисципліни — навчитися: проводити дослідження в менеджменті на предмет виявлення передумов упровадження обчислювальної техніки та вибору інформаційних технологій; розробляти постановки та алгоритми автоматизованого розв'язання задач менеджменту; аналізувати різні інформаційні системи, програмні продукти, інформаційні засоби та технології на відповідність специфіці конкретного економічного об'єкта; впроваджувати нові чи модернізувати існуючі інформаційні системи, програмні продукти, інформаційні засоби та технології; розробляти компоненти інформаційних систем, програмних продуктів, інформаційних засобів і технологій, використовувати існуючі інформаційні системи для створення інформаційної бази та виконання конкретних функцій управлінської діяльності.
Предметом дисципліни є операції оброблення економічної інформації в економіко-організаційних системах і системах виробничого менеджменту, а також технології та інструментальні засоби їх реалізації.
Дисципліна є однією зі складових програми підготовки бакалаврів з менеджменту організацій, її вивчення спирається на знання з таких базових дисциплін, як «Менеджмент», «Інформатика та комп'ютерна техніка» та ін.
Лабораторна робота № 1
Тема: Інформаційні системи побудови економічних прогнозів.
Мета: Ознайомлення з сучасними інформаційними системами економічного прогнозування та технологією розв’язування задач в них. Отримання практичних навичок розв’язування задач економічного прогнозування за допомогою інформаційної системи Forecast Expert.
Завдання:
1) Ознайомитись з інтерфейсом програми.
2) Встановлення та регулювання параметрів програми.
3) Поновлення даних.
4) Використання стандартних моделей.
5) Застосування Forecast Expert.
6) Побудова прогнозу.
7) Формування звітів.
Коротка інформація про програмний продукт „Forecast Expert”
Програмний продукт Forecast Expert, призначений для побудови прогнозу часового ряду за допомогою адаптивної моделі авторегресії - інтегрованого ковзкого середнього (модель АРИСС або модель Бокса-Дженкинса).
У якості прогнозованих можуть виступати параметри як сфер виробництва і обігу - ціни товарних ринків, попит на вироби, обсяги виробничих запасів при збільшенні обсягу виробництва, параметри технологічних процесів, концентрація шкідливих речовин у викидах, кількість проданих авіаквитків, завантаженість персоналу медичних установ,- так і фінансового ринку - ціна купівлі і продажу акцій, ділова активність учасників ринку, рейтинги кредитоспроможності і багато чого іншого.
Forecast Expert дозволяє проаналізувати наявні дані і побудувати прогноз із вказівкою верхньої і нижньої границь довірчого інтервалу (при заданій імовірності прогнозу) на довільний період часу, що не перевершує по величині довжину вихідного ряду. Модель також визначає ступінь впливу сезонних факторів і при побудові прогнозу враховує їх.
При існуванні стійкої залежності прогнозованого часового ряду, який називається оригінальним (У), або іншого часового ряду, що носить назву базовий (Х), Forecast Expert дозволяє побудувати прогноз з урахуванням вищевказаної залежності.
Для одержання прогнозу оригінального ряду спочатку необхідно побудувати прогноз базового ряду (за допомогою Forecast Expert чи іншим методом, наприклад, експертної оцінки) і ввести його в систему
Forecast Expert надає можливість уведення даних як вручну, так і в автоматичному режимі. Як джерело інформації можуть виступати текстові файли ("*.txt", "*.prn", "*.csv") і файли dBASE - формату ("*.dbf").
Forecast Expert надає можливість формування і друку звітів.
Методичні поради
Студентам рекомендується ознайомиться з прикладами, що знаходяться в підкаталозі Forecast і інструкцією користувача. Приклади ілюструють можливості системи побудови прогнозів Forecast Expert і принципи її роботи.
Для відкриття файлу з прикладом необхідно в меню основного вікна вибрати команду Файл/відкрити і в діалозі, що відкрився, вказати ім'я файлу і шлях до нього.
1. Приклад 1 (файл EX2.BFE)
Оригінальним рядом є періодична залежність, що свідчить про вплив на аналізований процес сезонних факторів. Період спостережень - 30 одиниць.
Рис 1. Вихідні дані до прикладу 1
Завдання - побудувати прогноз оригінального ряду.
Рис 2. Графік до прикладу 1
Оскільки, вплив випадкових факторів на аналізований процес виключено, верхня і нижня границя довірчого інтервалу збігаються з прогнозом. Інформацію про розрахунки та дослідження можна передивитись в коментарях до прогнозу - Дані/Коментар.
Рис 3 Коментарій до прогнозу
2. Приклад 2 (файл EX5.BFE)
Оригінальним рядом є послідовність спостережень за кількістю плям на Сонце (ряд Вольфа). Період спостережень - 100 років. Інтервал між спостереженнями - 1 рік.
Рис 4 Вихідні дані до прикладу 2
Завдання - побудувати прогноз оригінального ряду.
Рис 5 Графік до прикладу 2
Оскільки аналізований процес випадковий, то при розрахунку був побудований його довірчий інтервал при імовірності 50%. Значення верхньої і нижньої границь довірчого інтервалу прогнозу і прогнозних значень зазначені в таблиці результатів основного вікна і на результуючому графіку (при поточних установках діалогового вікна Опції).
3. Приклад 3 (файл EX6.BFE)
Оригінальним рядом є послідовність спостережень за біржовою ціною певного виду продукції на внутрішньому ринку. Період спостережень - 100 тижнів (з 01.01.1996 по 24.11.1997). Інтервал між спостереженнями - 1 тиждень.
Рис 6 Вихідні дані до прикладу 3
Завдання - побудувати прогноз оригінального ряду.
Рис 7 Графік до прикладу 3
4. Приклад 4 (файл EX7.BFE)
Приклад 4 ілюструє вирішення більш складної задачі, яка полягає у визначенні момент часу, після якого біржова ціна на певний продукції на внутрішньому ринку досягне ціни його аналога на зовнішньому ринку (у грошових одиницях внутрішнього ринку). У період спостереження ціна аналога на зовнішньому ринку в грошових одиницях внутрішнього ринку перевищує ціну внутрішнього ринку на цікавлячий нас вид продукції.
Для рішення цієї задачі спостереження за ціною внутрішнього ринку повинні бути введені в порожній рядок "Оригінальний ряд" таблиці вихідних рядів основного вікна. Спостереження за ціною аналога на зовнішньому ринку в грошових одиницях внутрішнього ринку повинні бути введені в систему як ряд граничних значень.
Рис 8 Вихідні дані до прикладу 4
Для цього в діалоговому вікні Граничні значення, що викликаеться при виборі команди Данні/Порогові значення, необхідно включити прапорець „Враховувати при прогнозуванні” і вказати, чи є граничні значення обмеженням зверху або знизу. У нашому випадку граничні значення є обмеженням зверху.
Потім потрібно закрити діалогове вікно „Граничні значення”, увести спостереження за ціною аналога на зовнішньому ринку в одиницях внутрішнього ринку в порожній рядок "Граничні значення" таблиці вихідних рядів основного вікна. Кількість значень у рядку "Граничні значення" повинне відповідати кількості значень у рядку "Оригінальний ряд".
Після введення даних у рядки "Оригінальний ряд" і "Граничні значення" необхідно знову відкрити діалогове вікно „Граничні значення” і натиснути в ньому кнопку „Одержати прогноз”. Розрахований прогноз ряду граничних значень буде відображено в рядку "Прогноз граничних значень" таблиці результатів основного вікна, після чого для одержання прогнозу оригінального ряду потрібно викликати команду Данні/Розрахунок.
Рішенням задачі буде той момент часу, після якого значення прогнозу оригінального ряду і ряду граничних значень збігаються - 29.12.1997.
Рис 9 Графік до прикладу 4
5. Приклад 5 (файл EXM_GE.BFE)
Оригінальним рядом є послідовність спостережень за максимальною денною ціною (у $USA) на Нью-Йоркській фондовій біржі акцій General Electric Company. Період спостережень - з 03.08.1994 по 27.06.1997. Інтервал між спостереженнями - 1 робочий день.
Завдання - побудувати прогноз оригінального ряду на період з 30.06.1997 по 01.08.1997.
Рис 10 Графік до прикладу 5
Оцінити якість прогнозу Вам допоможе графік, на якому зеленим кольором намальований прогноз, розрахований системою побудови прогнозів Forecast Expert, а червоним - реальна ціна в той же період.
Питання для захисту лабораторної роботи
Призначення програми Forecast Expert.
Назвіть основні режими роботи програми
Порядок введення в програму вихідних даних
Побудова довірчих інтервалів
Оцінка якості прогнозу
Порядок оформлення звітів.
Лабораторна робота № 2.
Тема: Інформаційні системи маркетингу.
Мета: Вивчення функціональних можливостей сучасних інформаційних систем маркетингу і технології розв'язування задач в них. Одержання практичних навичок розв'язування задач маркетингу в інформаційній системі „Marketing Expert”.
Завдання:
1) Ознайомитись з інтерфейсом програми.
2) Побудова карти ринку.
3) Введення операційних даних на об'єкти карти ринку.
4) Проведення аналізу прибутковості сегментів.
5) Аналіз конкурентноздатності сегментів.
6) Підготовка звіту.
Коротка інформація про програмний продукт
„Marketing Expert”
Marketing Expert (for Windows) – інструментальний засіб підтримки прийняття рішень на стадіях стратегічного і тактичного планування маркетингу, дозволяє розробити, оформити і видати на друк необхідні вихідні форми маркетингового плану фірми.
Marketing Expert підтримує рішення, у тому числі, що випливають аналітичних задач:
вибору й оцінки ефективності, стосовно до сформованих умов, варіантів маркетингових стратегій фірми – GAP-аналіз
аналізу сильних і слабких сторін фірми у світлі можливостей і погроз зовнішнього середовища – SWOT –аналіз
багатокритеріального аналізу конкурентноздатності окремих сегментів фірми з наступним представленням результатів цього в зручній графічній формі – Portfolio-аналіз (матричні моделі)
аналізу і добір окремих сегментів по заздалегідь заданим для них значенням прибутковості, темпам росту і т.п.
оптимального розподілу бюджету маркетингу на основі процедур багатокритеріальної оптимізації
аналізу ризику і невизначеності, пов'язаних з можливістю зміни значень зовнішніх і внутрішніх факторів
вибору різних варіантів параметрів для декількох продуктів, наприклад цін, для підтримки заданої прибутковості усієї фірми.
Стратегічний план маркетингу, розроблений за допомогою цієї програми, містить необхідні дані для розробки наступних за ним частин бізнес-плану фірми: виробничим і фінансової, тому може з успіхом використовуватися й у бізнесі-плануванні фірм.
Методичні поради
Карта ринку.
Планування маркетингу на стратегічному рівні повинно починатися з аудиту маркетингу. Робота з програмою також починається з першого етапу аудиту маркетингу – виявлення і побудови в графічному виді сегментної структури, що сформувалася на даний момент, збутової діяльності підприємства.
Marketing Expert дозволяє користувачеві легко побудувати карту ринку будь-якого підприємства зі складною збутовою структурою, що діє відразу на декількох ринках по декількох каналах розподілу, та має певне число конкурентів і проводить для кожної цільової групи особливі заходи маркетинг-мікс. Ця модель представляє собою набір інфраструктурних елементів самого підприємства (товари, збутові підрозділи), його ринку (території, канали збуту, групи клієнтів, конкуренти), і заходів маркетинг-мікс. Модель представляється в графічній формі, що досягається використанням кнопок спеціальної панелі. Приклад моделі приведений на рис.1
Рис 1. Карта ринку
Всі об'єкти карти ринку об'єднані між собою зв'язками, що утворять деревоподібну структуру моделі.
На кожен об'єкт карти ринку можна ввести інформацію, характерну саме для цього типу об'єкта. Найчастіше це найменування реалізованих товарів, їхня продажна ціна, застосовувані знижки. Крім того, передбачається введення структури і значень витрат маркетингу саме для даного об'єкта: операційних (перемінних) і адміністративних (умовно-постійних).
Як результат – можна одержати розрахунок операційної прибутковості (доходи від продажів мінус витрати) кожного об'єкта, а це вже – один з основних елементів аудита маркетингу. При цьому результати розрахунків по окремих об'єктах сумуються. Тобто результати розрахунків вищестоящих об'єктів представляють собою суму аналогічних результатів нижчестоящих об'єктів).
Важливо, що побудовану структуру моделі можна, при бажанні, змінювати (додавати, видаляти об'єкти), вносити зміни в значення числових параметрів і т.д., що дозволяє “програвати” можливість використання різних варіантів побудови структури збуту, сегментів ринку, маркетинг-мікс.
Особливості побудови моделі збутової діяльності будуть, у першу чергу, залежати від сформованої, у рамках даної фірми, організаційної структури (функціональна, дивізійна: товарна, регіональна і т.д.). Користувачеві залишається лише відобразити за допомогою інструментів "малювання" уже наявну структуру підприємства.
На малюнку 2 приводиться функціональне призначення кнопок головної панелі програми.
Введення операційних даних на об'єкти карти ринку.
Після побудови карти ринку кожен її об'єкт повинний одержати необхідні дані, характерні саме для нього. З цією метою необхідно виділити потрібний об'єкт правою кнопкою миші і натиснути кнопку на головній панелі інструментів.
З'явиться наступна діалогова панель (приклад - на рис. 3.), за допомогою якої і вводяться необхідні значення по продажах, темпам росту ринку, цінам товарів, знижкам, витратам маркетингу, виробництва і т.д. за визначені тимчасові періоди.
Таким чином, дана діалогова панель дозволяє дуже докладно описувати будь-який об'єкт карти ринку по багатьом параметрам.
Необхідно відмітити, що в програмі можуть бути реалізовані різні системи обліку витрат.
Практика сучасного управління свідчить, що бажано, щоб усі витрати фірми, не зв'язані прямо з технологією виробництва товару, розглядалися як маркетингові витрати (тобто тут - майже усі види управлінських і накладних витрат), і по можливості, були рознесені по сегментах (групам клієнтів, збутовим територіям, товарам фірми, а також її відділам) для того, щоб можна було би дізнатись, які сегменти прибуткові, а які - ні .
Рис. 2 Функціональне призначення кнопок головної панелі програми
Така схема рознесення маркетингових витрат по сегментах досить легко реалізується в Marketing Expert.
Програма дозволяє задавати витрати, використовуючи 4 схеми: загальною сумою, списком статей, на одиницю товару й оперативну одиницю.
За допомогою меню, що відкривається при натисканні правої кнопки миші, можна вставляти, видаляти, редагувати, копіювати з інших об'єктів необхідні операційні дані. Крім того, у програмі передбачена можливість використання аналітичних методів прогнозування (які можуть застосовуватися, наприклад, для прогнозування можливих обсягів продажів).
По кліку правої кнопки миші в діалогах "кількість" і "обсяг ринку" (вони присутні в діалоговій панелі Операційні дані - мал. 3) з'являється меню з пропозицією вибрати одну з трьох прогнозних моделей: підбору регресивної математичної моделі, експонентного згладжування або моделі врахування сезонності попиту.
Рис. 3 Операційні дані
За допомогою додаткових меню користувач задає періоди планування і кількість початкових періодів, що беруться за основу при розрахунках.
Кожна з цих моделей має свої переваги і може використовуватися поряд з іншими. Результати розрахунків легко можуть бути представлені у вигляді графіка.
Потрібно відзначити, що визначення початкового і кінцевого періодів планування, масштабу планування (день, місяць, квартал, півроку, рік), звітних періодів і т.п. здійснюється натисканням кнопки головної панелі. При цьому з'являються дві діалогові панелі (спочатку перша, а потім, при натисканні кнопки "звітні періоди" на ній, - друга).
Саме в них і уводяться всі необхідні тимчасові параметри проекту.
При цьому користувач вільний вибирати в якості звітних будь-які періоди, у будь-якій їхній послідовності, що дозволяє гнучко побудовувати дані вихідних форм під різні вимоги.
Проведення аналізу прибутковості сегментів (операційний аналіз).
Сегментний аналіз призначений для визначення прибутковості окремих сегментів ринку фірми за визначений період. Як аналізовані сегменти в програмі можуть виступати території, групи споживачів, товари, а також і власні структурні підрозділи фірми. Даний аналіз є одним з перших ланок у процесі вивчення різних напрямків діяльності фірми, надаючи важливу інформацію для наступного прийняття інвестиційних рішень.
При виділенні будь-якого об'єкта карти ринку (правою кнопкою миші) і натисканні кнопки на головній панелі, відбувається операційний розрахунок прибутковості для виділеного об'єкта, а також всіх об'єктів, що лежать нижче його в ієрархії карти ринку.
У результаті операційного розрахунку з'являється таблиця наступного виду (рис. 4), що представляє собою різновид "звіту про прибутки і збитки".
Рис. 4 Таблиця прогнозних даних
Після цього отримані результати можна роздрукувати як у виді таблиці, так і в графічній формі. Для показу графіка необхідно виділити правою кнопкою миші ті рядки таблиці, значення яких повинні бути відображені на графіку (при цьому вони виділяються червоним кольором) і натиснути кнопку "Графік". При цьому виникає графічна панель наступного виду (рис.5).
Аналіз конкурентноздатності сегмента.
Після того, як на попередньому етапі був проведений аналіз прибутковості окремих сегментів, ми повинні були одержати первинні дані для відповіді на питання про привабливість для фірми конкретного сегмента. Однак сама по собі прибутковість (або збитковість) сегмента в конкретний часовий період не може бути єдиною підставою для прийняття якихось більш-менш кардинальних рішень по його подальшій долі.
При прийнятті таких важливих рішень необхідно зважити усі важливі фактори зовнішнього і внутрішнього середовища, а виходить, одержати більше інформації для аналізу.
Рис.5 Валові обсяги продажу
Одним з часто застосовуваних аналітичних інструментів для комплексної оцінки конкурентноздатності окремих напрямків діяльності фірми (сегментів) є аналіз конкурентноздатності. Аналіз конкурентноздатності фірми є важливою частиною SWOT-аналізу. SWOT-аналіз передбачає виявлення, а потім і зіставлення сильних і слабких сторін фірми з можливостями і погрозами зовнішнього середовища. На підставі такого зіставлення робляться наступні висновки:
наскільки реальні сили фірми у світлі виявлених параметрів зовнішнього середовища
наскільки небезпечні для фірми її виявлені слабості (знов-таки у світлі поточного стану зовнішнього середовища)
які з тенденцій зовнішнього середовища найбільш небезпечні і які - сприятливі
Як критерій використовують набір так званих ключових факторів успіху (КФУ). Це ті фактори, увага до яких з боку фірми забезпечує максимальний успіх на конкретному ринку. У різних галузях, на різних ринках, цей набір різний. Дійсний склад такого набору "визначає" покупець, віддаючи переваги товарам тих або інших фірм.
Для того щоб фірмі виявити КФУ на конкретному ринку, в ідеалі повинні бути проведені маркетингові дослідження, опитування споживачів для того, щоб довідатися, які фактори для них найбільш важливі при виборі товару на даному ринку. Це і будуть ключові фактори успіху.
Для виклику діалогу SWOT-аналізу потрібно виділити на карті ринку об'єкт (обов'язково “підчеплений” до об'єктів типу “конкуренти”) і натиснути кнопку SWOT-аналізу на головній панелі інструментів. З'являється діалогова панель наступного виду (рис. 6)
Рис. 6 SWOT-аналіз
Ця панель використовує введені і заздалегідь відомі (у результаті проведення досліджень) КФУ для даного ринку. Тут же указуються ваги кожного КФУ (значимість цього КФУ в порівнянні з іншими) і оцінка (зважена, тобто добуток первісний даної оцінки КФУ на його вагу) по кожному з КФУ, для нашої фірми і конкурентів.
Угорі даної панелі вводиться частка ринку, займана нашою фірмою разом з розглянутими тут фірмами (у даному прикладі 61%).
Сила бізнесу (див. панель) характеризує силу фірми по наборі КФУ, оцінених і зважених за визначеними правилами. Відносна сила бізнесу представляє собою відношення нашої сили бізнесу до сили бізнесу кращого на даному ринку конкурента.
Слід зазначити, що поняття частки ринку в програмі (див. панель) тут носить лише якісний, не кількісний характер. Оскільки відомо загальний відсоток ринку, займаного нашою фірмою разом з іншими досліджуваними тут фірмами, а також сила бізнесу кожної з них, то програма намагається дати визначені значення частки ринку кожної фірми, ґрунтуючись на цих даних.
Такий підхід досить неточний, однак може дати орієнтири для діяльності, і застосовується, коли не відомі реальні частки ринку конкурентів і нашої фірми (для цього треба знать обсяги продажів усіх цих фірм і загальний обсяг ринку).
Результати аналізу конкурентноздатності можна переглянути у вигляді графіка, натиснувши на кнопку “Графік” діалогової панелі і виділивши стовпці, які потрібно показувати на графіку (рис. 8). Це дозволяє наочно побачити свої позиції по всіх значимих факторах у порівнянні з конкурентами.
Рис.7. Графік SWOT-аналізу
Після виконання роботи студенти оформляють звіт.
Питання для захисту лабораторної роботи
Призначення програми Marketing Expert.
Порахуйте види маркетингової діяльності що допускають комп’ютерну реалізацію
Технологія вирішення аналітичних та прогнозних задач маркетингу
Перерахуйте основні режими роботи програми
Назвіть перелік інформації необхідної для вирішення завдань маркетингу
Лабораторна робота № 3.
Тема: Інформаційні системи управління запасами і збутом.
Мета: Вивчення функціональних можливостей сучасних інформаційних систем управління запасами і збутом та технологіями розв'язування задач в них. Одержання практичних навичок управління запасами та збутом в інформаційній системі “Склад-Магазин”.
Завдання:
Оформити прихідну накладну;
Оформити видаткову накладну;
Виписати рахунок;
Оформлення платіжного доручення;
Вивести на друк Prise-List.
Коротка інформація про програмний продукт
"Склад-Магазин"
Програма "Склад-Магазин" призначена для автоматизації оптово-роздрібної торгівлі і забезпечує правильність ведення складського обліку і взаємодії зі споживачами і постачальниками.
Основні можливості програми:
- облік закупівель і продажів товарів (рух товарів)
- облік платежів покупців і постачальникам (рух грошей).
Програма дозволяє легко і просто вести лише товарний облік і не стосуватися грошових проблем і навпаки, хоча розраховано вона, насамперед, на облік руху товарів. У ній ведеться облік залишків товарів на складах, магазинах і по фірмі в цілому. Є можливість одержувати в зведеннях різноманітну інформацію з наявності товарів на складах, їх рухові, прибутковості продажів того, або іншого товару, прибутковості продажів товарів тому, або іншому покупцеві.
Практично кожен значимий документ програми може бути створений на підставі інформації, що є в іншому документі. Це дозволяє істотно спростити процес створення і роздруківки необхідних документів. Наприклад, по виписаному рахунку можна двома-трьома натисканнями мишки створити „Замовлення” постачальникові на цю продукцію. По виконанні „Замовлення” , на його основі, так само просто створюєте прибуткову накладну. Далі, одним натисканням кнопки можна створити усі видаткові накладні по рахунку і платіжні документи.
Програма дозволяє здійснювати резервування товарів, вести розрахунки і роздруковувати всі документи в гривнях і валюті обліку (наприклад, $), вести історію валютного курсу й автоматично перераховувати ціни товарів при продажі відповідно до курсу. Якщо потрібно, то можна продавати кожен товар у рахунку за власним курсом. При розрахунках прибутку й одержанні різноманітних зведень по націнках на товар це, природно, враховується.
Можливий друк декількох видів (форм) видаткових рахунків, рахівниць-фактур, товарних чеків, накладних, платіжних доручень - відповідно до нормативних документів. А якщо жоден з варіантів не влаштовує, то можна переслати ці документи в Word або Excel і там з ними працювати.
Цінники можуть бути роздруковані по товарах із прибуткової накладної зі штрих кодами або без (у тому числі і на принтерах для друку цінників що наклеюються самі), а також по довіднику товарів. Наклеївши них на товарні упаковки і підключивши сканер штрих кодів можна позбутися необхідності візуального пошуку товарів у довіднику.
Облік номерного товару - серійних номерів товарів (наприклад, автомобілів, стільникових телефонів і так далі) - спрощує пошук і облік товарів, що знаходяться на гарантійному обслуговуванні.
Адміністратор системи може призначати різні права доступу рядовим користувачам. У програмі постійно здійснюється поточний і ретроспективний контроль і моніторинг виконавців, що дозволяє Адміністраторові, у разі потреби, з'ясувати, хто, коли і кому продав авіаносець за пару гривень.
Постійно здійснюється перехресна перевірка бази даних: у випадку виявлення нестачі або надлишків по товарах або нестиковки по грошових розрахунках користувачеві видається попередження і він може виправити інформацію в неправильно оформлених документах. Для полегшення пошуку неправильно введених даних у програмі існує спеціальний режим "Інспекції" товарів і платежів, у якому Ви можете роздрукувати повну інформацію про рух будь-якого товару за обраний інтервал часу.
Методичні поради
Для початку роботи з програмою необхідно її зареєструвати. Після того, як Ви завантажите програму, на екрані з'явиться повідомлення, що програму бажано зареєструвати, натискаєте „Ok”, потім закриваєте віконце “Для допитливих”. Відкриваєте пункт меню “Довідка” - “Реєстрація програми” і там натискаєте кнопку „Ok” для тимчасової реєстрації програми.
Якщо Ви працюєте з демонстраційною версією бази даних (вона встановлюється за замовчуванням у тому випадку, якщо у відповідному каталозі не виявлено старих файлів даних), то один з можливих паролів для входу в систему – це одиниця.
Набравши у віконці 1 і натиснувши кнопку ОК, Ви одержите статус Адміністратора програми. Надалі в меню Налаштування/Налаштування адміністратора/Користувачі системи Ви можете подивитися раніше зареєстрованих користувачів і ввести нових.
Оприбуткування товарів на склади фірми проводиться по накладних, поворотним накладним від покупця, актам приймання-передачі, або актам комплектації. Є можливість автоматичного формування замовлень постачальникам по відсутньому товарі, по виписаному рахунку, по видатковій або прибутковій накладній і т.д.
Оформлення накладних
Для того, щоб оформити прихідну накладну, потрібно зайти в меню „Товар” основного меню програми, вибрати підменю „Прихідні накладні”, як результат - відкриється вікно „Прихідні накладні”. Для виписки нової прихідної накладної в меню цього вікна вибираємо меню „Редагування” і підменю „Додати”. Відкриється вікно „заповнення прихідної накладної”. Після заповнення полів форми та замовлення товару (кнопка „Товар”), виводимо на друк прихідну накладну бухгалтеру та цінники на замовлений товар. (Рис. 1)
Рис 1 Оформлення прихідної накладної
Для того, щоб оформити видаткову накладну, потрібно зайти в меню „Товар” основного меню програми, вибрати підменю „Видаткові накладні”, як результат - відкриється вікно „Видаткові накладні”. Для виписки нової видаткової накладної в меню цього вікна вибираємо меню „Редагування” і підменю „Додати”. Відкриється вікно „Заповнення видаткової накладної”. Після заповнення полів форми та замовлення товару (кнопка „Товар”), виводимо на друк видаткову накладну.
Виписка рахунку
Для виписки рахунку, потрібно зайти в меню „Рахунки” основного меню програми, вибрати підменю „Виписка рахунка”, як результат - відкриється вікно „Рахунки”. Для виписки нового рахунку в меню цього вікна вибираємо меню „Редагування” і підменю „Додати”. Відкриється вікно „Заповнення рахунку”. Після заповнення полів форми та замовлення товару (кнопка „Товар”), виводимо на друк рахунки.
Розрахунок з покупцями
Для розрахунку з покупцями в основному меню програми в меню „Гроші” вибираємо підменю „Розрахунки з покупцями”. Заповнюємо поля нового платіжного документа і виводимо на друк платіжне доручення.
Оформлення Prise-List
Щоб оформити Prise-List вибираємо пункт „Сводки” основного меню і підменю Prise-List/звичайний. В вікні „Prise-List” робимо вибірку та заповняємо поля, щоб сформувати потрібний нам запит. (Рис.2)
Рис 2 Оформлення Prise-List
Обов’язковою умовою захисту лабораторної роботи є вивід на друк платіжних документів з фамілією студента.
Питання для захисту лабораторної роботи
Призначення програми "Склад-Магазин".
Назвіть порядок оформлення прийому товарів на склад
Порядок оформлення відпуску товарів з складу
Перерахуйте основні режими роботи програми
Призначення режиму "Довідники"
Лабораторна робота № 4.
Тема: Інформаційні системи управління взаємовідносинами з
клієнтами.
Мета: Вивчення функціональних можливостей сучасних інформаційних систем управління взаємовідносинами з клієнтами та технологіями розв’язування задач в них. Одержання практичних навичок збору інформації та процесу комунікації з клієнтами в системі Sales Expert.
Завдання:
Ознайомитись з інтерфейсом програми;
Заповнити відомості про нового клієнта;
В історії відносин додати новий запис;
Запланувати декілька подій на різні дати;
Вказати джерело, з якого джерела клієнт дізнався про компанію, та визначити сегмент діяльності компанії, заповнити примітку про компанію;
Внести компанію в певну групу клієнтів;
Укласти нову угоду;
Укласти новий договір;
Зробити аналіз угод (за куратором, за статусом, за причиною та типом укладання);
Розіслати на е-mail адреси рекламну інформацію про компанію;
Проаналізувати звіт за групою товарів, за прізвищем, за
причиною укладання угоди та зробити висновки;
Коротка інформація про програмний продукт „Sales Expert”
Програмний продукт Sales Expert розроблений для автоматизації процесу роботи з клієнтами і надає можливості по обліку, аналізу і управлінню всім комплексом взаємин компанії і її клієнтів. Система орієнтована на потреби керівництва компанії, підрозділів збуту, маркетингу та післяпродажного обслуговування.
Sales Expert - є першою російською системою класу CRM (системи керування взаємовідносинами з клієнтами). В останні роки CRM - системи здобувають усе більшу популярність, тому що дозволяють компаніям ефективно будувати свою маркетингову і збутову політику в умовах жорсткості конкуренції.
Успішна торгівля вимагає від продавця - постійної уваги до покупців і партнерів, ретельного планування продажів і підготовки партнерських договорів. Жоден потенційний покупець або партнер - не має бути загубленим. Бажано, щоб жодна розмова з покупцем не забулася, жодна обіцянка не залишилася не виконаною, оскільки будь-яка помилка, навіть сама дрібна, може зіпсувати враження про продавця, його ділові якості та надійність.
Найбільш зручним і надійним способом збереження інформації про покупців і партнерів, є електронна база даних. Такий спосіб дозволяє зберігати зведення про тисячі клієнтів. Незалежно від обсягу електронної бази даних пошук інформації в ній здійснюється швидко й ефективно.
У системі Sales Expert відомості про клієнта зберігаються в спеціальній картці компанії. В ній зберігається назва фірми і її адреса, напрямок діяльності, імена і прізвища співробітників, з яким можна підтримувати контакт, їхні телефони й електронні адреси.
Крім цього, у картці компанії зберігається:
Інформація про всі контакти з клієнтом і всіма проведеними заходами. Ви завжди можете довідатися, чим цікавиться клієнт, які товари йому пропонувалися, що було куплено;
Інформація про всі заплановані заходи з клієнтом;
Дата реєстрації, куратор компанії (співробітник, особисто відповідальний за роботу з клієнтом), джерело, з якого клієнт довідався про Вашу компанію, і інша інформація, необхідна для оцінки ефективності маркетингових заходів.
При роботі з клієнтами часто буває потрібно згрупувати їх по одній або декількох важливих ознаках. Наприклад, клієнти, що цікавляться певним товаром, або групою товарів, або клієнти - учасники певного маркетингового заходу. Система Sales Expert дозволяє створювати і вести різні групи клієнтів. За допомогою груп, можна спростити планування однотипних або масових заходів, а також проводити оцінку ефективності маркетингових заходів.
Відомості, занесені в картку, залишаться марними для Вашої діяльності, якщо Ви не зможете швидко знайти потрібну Вам інформацію. Система Sales Expert надає могутній механізм пошуку карток. Картку можна шукати по змісту практично кожного з її полів або по декількох полях відразу. Для пошуку досить указати кілька букв із рядка, що повинна міститися в розшукуваній картці.
При пошуку карток можна також використовувати інформацію про проданих клієнтові товарах, про групи, у яких він включений, і про укладених з ним угодах.
Методичні вказівки
Програма має модульну структуру. Студенти виконують вхід з правами „Адміністратора”, що дозволяє використовувати всі можливості програми.
Ідентифікація допомагає розмежувати доступ різних користувачів до системи, що підвищує безпека і забезпечує конфіденційність інформації. Щоб пройти ідентифікацію, виберіть у полі Відділ - "Адміністрація", у полі Прізвище – «Адміністратор» і ввійдіть у систему (пароль у демоверсії не потрібно). Перед вами з'явиться головне вікно системи, що включає меню (рис. 1).
Рис. 1. Головне вікно системи.
Пункти меню призначені для наступних дій:
Файл. Служить для ідентифікації і виходу із системи.
Модуль. Дозволяє відкривати основні модулі системи.
Налаштування. Відкриває доступ до особистих налаштувань і налаштувань системи.
Вікно. Упорядковує вікна при одночасній роботі з декількома вікнами і дозволяє переключатися між відкритими модулями системи.
Довідка. Надає можливість одержання довідки по Sales Expert, відправлення листа розроблювачам з повідомленням про знайдену помилку або побажаннями по удосконаленню системи, а також можливість зареєструвати придбану систему.
У процесі роботи найчастіше використовується меню Модуль (мал. 2).
Подивимося, з яких пунктів воно складається.
Клієнти. Служить для запуску модуля Клієнти .
Рис. 2. Головне вікно системи.
Угоди. Служить для запуску модуля Угоди. Цей модуль призначений для пошуку й аналізу угод із клієнтами, а також етапів угоди.
Розсилки. Містить листи клієнтам, файли з інформацією. З модуля відправляються матеріали адресатам.
Звіти. Дозволяє формувати зведені і деталізовані звіти у вартісному і