МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №3
З дисципліни «Менеджмент»
На тему: «Аналіз та вдосконалення організаційної структури управління підприємством»
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №3 «АНАЛІЗ ТА ВДОСКОНАЛЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЙНОЇ СТРУКТУРИ УПРАВЛІННЯ ПІДПРИЄМСТВОМ»
Мета роботи: Вивчення структури управління організацією і розроблення заходів з удосконалення організаційної структури управління підприємством у сучасних умовах.
Технічні засоби: Комп’ютер,калькулятор, форми для заповнення, графічні засоби.
3.1. Зміст роботи
1. Вивчення особливостей функціонування підприємства заданого профілю на засадах завдання і наведених органіграм.
2. Вивчення функцій структурних підрозділів підприємства заданого профілю.
3. Вивчення чисельності та функцій посадових осіб підприємства.
4. Розроблення заходів з удосконалення організаційної структури управління підприємством в умовах заданих змін, обґрунтування розроблених заходів.
5. Вивчення функцій і чисельності посадових осіб підприємства після здійснення заходів з удосконалення організаційної структури управління підприємством.
6. Розробка нової організаційної структури управління підприємством.
3.2. Відповіді на контрольні запитання
1. Організування – це вид управлінської діяльності, який відображає процес формування структури управління організацією.
2. Повноваження – це обмежене право використовувати матеріальні, фінансові, трудові та інші ресурси підприємства і спрямовувати зусилля підлеглих працівників на виконання встановлених завдань. Повноваження бувають лінійні та функціональні.
3. Делегування – це передавання завдань і повноважень особі, яка бере на себе відповідальність за їх виконання. Існує дві концепції делегування повноважень: класична (від вищого рівня до нижчого) та концепція обмежених повноважень (підлеглий має право відхиляти вимоги керівника).
4. З одного боку, посадова особа, приймаючи повноваження, одночасно бере на себе відповідальність за їх виконання, а з іншого, за керівником, який делегує повноваження, цілком зберігається відповідальність.
5. Організаційна структура управління – це упорядкована сукупність підрозділів, які формують рівні управління, їх взаємозв’язки й забезпечують керівництво організацією.
До організаційної структури управління належать:
Ланки управління на кожному рівні;
Розміщення, зв’язки та підпорядкованість ланок;
Права, обов’язки, повноваження і відповідальність кожної ланки в межах виконання загальних і конкретних функцій менеджменту;
Чисельний і професійно-кваліфікаційний склад працівників;
Ступінь централізації та децентралізації функцій менеджменту.
6.
/
Рис. 1. Класифікація організаційних структур управління
7. Лінійні організаційні структури управління передбачають взаємну підпорядкованість органів у вигляді ієрархічної драбинки, де кожен управлінець підпорядковується тільки одному менеджеру, а всі зв’язки з вищими рівнями управління відбуваються через нього. Функціональні організаційні структури управління передбачають чітку ієрархію органів, які забезпечують виконання кожної конкретної функції управління на всіх рівнях. Керівники спеціалізуються на окремих управлінських функціях, які виконують відповідні спеціалісти.
8. Дивізійні організаційні структури управління використовують в організаціях із широкою номенклатурою продукції (послуг), у яких швидко змінюються споживачі, а також у міжнародних організаціях. Серед дивізійних виділяють продуктові, споживчі й територіальні організаційні структури управління.
9. Адаптивні організаційні структури управління здатні швидко пристосовуватися до змін у навколишньому середовищі. Існує чотири основних типи цих структур: проектні, матричні, програмно-цільові, координаційні.
10. За лінійно-функціональної структури управління служби уповноважені управляти роботою служб нижчого рівня, які виконують певні конкретні функції. Делегуються при цьому функціональні повноваження. За лінійно-штабної структури управління при лінійних керівниках створюють штаби, що спеціалізуються на виконанні певних управлінських функцій. Вони не наділені правами здійснювати управлінські рішення, а є дорадчим органом при лінійному керівнику.
11. Конгломератні організаційні структури управління притаманні великим організаціям із широкою номенклатурою товарів (послуг), з нестабільним внутрішнім середовищем, які функціонують у нестабільному й динамічному оточенні.
12. Органіграма – це схематичне відображення структури управління, зв’язків між підрозділами, службами та органами управління. За відповідністю реаліям вони бувають фактичними (дійсними), раціональними (після ліквідації необхідних зв’язків) і бажаними (до яких слід прямувати).
13. Способи аналізу та оцінювання організаційної структури управління: експертний, аналогій, структуризації цілей і завдань, організаційного моделювання, структурних еволюційних порівнянь.
14. Предметом аналізу є горизонтальний і вертикальний розподіл управлінських повноважень. При цьому встановлюють:
Ступінь централізації виконання функцій менеджменту;
Рівень спеціалізації та концентрації в підрозділах апарату управління;
Технологію процесів управління;
Необхідні функції для управління конкретним об’єктом;
Фактично виконувані функції управління;
Функції управління, передбачені статутами, інструктивними, директивними документами тощо.
15. Функціональні служби вважаються допоміжними – це архів, комунікаційні та інформаційні служби, служба технічного контролю, які на відміну від виробничих підрозділів не мають прямого відношення до виготовлення продукції чи надання послуг.
3.3 Послідовність виконання роботи
1. Викладач перевіряє засвоєння студентами теоретичного матеріалу та коротко пояснює особливості функціонування підприємств заданого профілю.
2. Студенти отримують індивідуальне завдання і дані про форму організації, профіль і види діяльності, чисельність зайнятих та організаційну структуру управління підприємством (див. п. 3.5. де N - номер варіанта від 1 до 5).
3. Використовуючи перелік функцій структурних підрозділів підприємства (див. п. 3.5). студенти визначають чисельність та функції посадових осіб підприємства і заповнюють табл. 1.
4. Студенти розробляють заходи з удосконалення організаційної структури управління підприємством, на підставі інформації про зміну пріоритетів у розвитку підприємства. Розроблені заходи та їх обґрунтування записуються у табл. 2.
5. Відповідно до розроблених заходів студенти визначають функції та чисельність посадових осіб підприємства (результати подаються в табл. 3) і розробляють нову організаційну структуру управління підприємством.
Заходи з вдосконалення структури управління підприємством розробляються за такими напрямками:
Ліквідація підрозділів, в діяльності яких не має потреби.
Зменшення чисельності неефективних підрозділів.
Організація нових підрозділів.
Вдосконалення інформаційних потоків.
Перерозподіл повноважень і відповідальності.
Розробка нових підходів до делегувань повноважень.
Таблиця 1
Чисельність та функції посадових осіб підприємства
Назви
посадових осіб
Функції (види діяльності) працівників
Чисельність
чол.
Відповідальність і
повноваження
1
2
3
4
Директор АТП
Здійснює загальне лінійне керівництво.
1
Відповідає за діяльність всієї компанії і всіх підрозділів, а також за прийняті ним управлінські рішення.
Має повноваження використовувати власний кабінет, персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, сканер, копір, телефон, факс, канцелярське приладдя тощо; приймати основні стратегічні рішення, які визначають напрямок діяльності підприємства.
Головний інженер
Здійснює загальне лінійне керівництво у виробничій сфері.
1
Відповідає за технічний стан рухомого складу.
Має повноваження керувати підлеглими йому відділами, використовувати власний кабінет, персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, сканер, копір, телефон, факс, канцелярське приладдя, відомче авто тощо; здійснювати основні управлінські рішення, пов’язані із виробничо-технічним обслуговуванням рухомого складу, матеріально-технічним постачанням.
Головний механік
Здійснює загальне лінійне керівництво у сфері технічного обслуговування устаткування.
1
Відповідає за якісний і вчасний ремонт устаткування підприємства, підтримку парку устаткування підприємства в робочому стані.
Має повноваження використовувати сучасні технології ремонту, власний кабінет, персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, сканер, копір, телефон, факс, канцелярське приладдя тощо; здійснювати лінійне керівництво.
Заступник головного механіка
Приймає делеговані йому від головного механіка повноваження і відповідальність, здійснює загальне лінійне управління за відсутності безпосереднього начальника.
1
Має ту ж саму відповідальність і повноваження, що і головний механік.
Працівник відділу головного механіка
Вивчення умов роботи устаткування, окремих вузлів і деталей.
2
Відповідає за вдосконалення системи обслуговування технічного складу.
Має повноваження використовувати персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, телефон, факс, відвідувати різноманітні конференції та наукові зібрання, аналізувати інформацію, пов’язану із наявним станом устаткування.
Начальник відділу МТП
Організація МТП: підготовка заявок на пальне і мастильні матеріали, обладнання і запасні частини, одержання матеріальних цінностей та організація їх зберігання і видачі, складання звітів МТП.
1
Відповідає за здійснення управлінських рішень, а також за майно, яке йому підпорядковується.
Має повноваження використовувати персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, канцелярське приладдя, телефон, факс тощо; скеровувати діяльність логістів.
Заступник начальника відділу МТП
Приймає делеговані йому від начальника відділу МТП повноваження і відповідальність, здійснює загальне лінійне управління за відсутності безпосереднього начальника.
1
Має ту ж саму відповідальність і повноваження, що і начальник відділу МТП.
Логіст
Приймає від начальника відділу розпорядження і за ними здійснює керівництво складом, визначає потребу в поставках матеріальних цінностей, напрямок, час і кількість постачань.
3
Відповідає за роботу складу і вчасну доставку матеріальних цінностей до місця призначення.
Має повноваження використовувати персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, канцелярське приладдя, телефон, факс тощо; укладати договори з постачальниками, керувати потоками матеріальних ресурсів на підприємстві, здійснювати керівництво над робітниками складу.
Продовження табл. 1
1
2
3
4
Робітник складу
Веде комп’ютеризований облік руху матеріальних ресурсів на підприємстві, забезпечує їх розташування на складі, здійснює догляд за санітарно-технічним станом складу, виконує функцію переміщення матеріальних цінностей, здійснює замовлення на поставку необхідних матеріальних ресурсів.
15
Відповідає за якісне зберігання матеріальних цінностей на складі, облік їх руху, задовільний санітарно-технічний стан складу, вчасне постачання необхідних матеріальних ресурсів.
Має повноваження використовувати при потребі комп’ютер, принтер, видавати накладні, здійснювати переміщення матеріальних ресурсів на складі, здійснювати замовлення на поставку необхідних матеріальних цінностей.
Начальник технічного відділу
Організація ТО і ремонту рухомого складу, вузлів, агрегатів, складання графіку заходів контролю за якістю робіт з впровадження нової техніки.
1
Відповідає за технічний стан рухомого складу, вузлів, агрегатів, складання графіку заходів контролю за якістю робіт з впровадження нової техніки.
Має повноваження використовувати інформацію про стан рухомого складу, власний кабінет, персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, сканер, копір, телефон, факс, канцелярське приладдя тощо; здійснювати лінійне керівництво.
Заступник начальника технічного відділу
Приймає делеговані йому від начальника технічного відділу повноваження і відповідальність, здійснює організацію виробничо-технічного обслуговування рухомого складу за відсутності безпосереднього начальника.
1
Має ту ж саму відповідальність і повноваження, що і начальник технічного відділу.
Працівник технічного відділу
Здійснює лінійне керівництво, є зв’язною ланкою, передає інформацію менеджерам нижчого рівня.
3
Відповідає за вчасну передачу завдань нижчим ланкам управління.
Має повноваження використовувати дану йому інформацію про графіки і плани технічного огляду рухомого складу в цілях передачі цих даних нижчим ланкам управління.
Начальник виробництва
Організація ТО і ремонту рухомого складу, вузлів, агрегатів, складання графіку заходів контролю за якістю робіт з впровадження нової техніки.
1
Відповідає за технічний стан рухомого складу, вузлів, агрегатів, складання графіку заходів контролю за якістю робіт з впровадження нової техніки.
Має повноваження використовувати інформацію про стан рухомого складу, власний кабінет, персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, сканер, копір, телефон, факс, канцелярське приладдя тощо; здійснювати лінійне керівництво.
Заступник начальника з виробництва
Приймає делеговані йому від начальника виробництва повноваження і відповідальність, здійснює організацію виробничо-технічного обслуговування рухомого складу за відсутності безпосереднього начальника.
1
Має ту ж саму відповідальність і повноваження, що і начальник технічного відділу.
Працівник виробничого відділу
Здійснює лінійне керівництво, є зв’язною ланкою, передає інформацію менеджерам нижчого рівня.
3
Відповідає за вчасну передачу завдань нижчим ланкам управління.
Має повноваження використовувати дану йому інформацію про графіки і плани технічного огляду рухомого складу в цілях передачі цих даних нижчим ланкам управління.
Майстер зони ЩО
Видає розпорядження підлеглим, контролює безпосереднє їх практичне виконання.
1
Відповідає за ЩО рухомого складу.
Має повноваження видавати розпорядження підлеглим, здійснювати контроль за їх виконанням, вести журнал з техніки безпеки, проводити інструктажі для робітників зони ЩО, використовувати комп’ютер і канцелярське приладдя.
Робітник зони ЩО
Здійснює ЩО.
5
Відповідає за справність рухомого складу.
Має повноваження здійснювати перевірку технічного стану рухомого складу, використовувати різноманітні ключі, домкрат, формений одяг, манометр для перевірки тиску в колесах тощо .
Продовження табл. 1
1
2
3
4
Майстер зони ТО-1
Видає розпорядження підлеглим, контролює безпосереднє їх практичне виконання.
1
Відповідає за ТО рухомого складу.
Має повноваження видавати розпорядження підлеглим, здійснювати контроль за їх виконанням, вести журнал з техніки безпеки, проводити інструктажі для робітників зони ТО-1, використовувати комп’ютер і канцелярське приладдя.
Робітник зони ТО-1
Здійснює ТО.
5
Відповідає за справність рухомого складу.
Має повноваження здійснювати перевірку технічного стану рухомого складу, використовувати різноманітні ключі, домкрат, формений одяг, манометр для перевірки тиску в колесах тощо .
Майстер зони ТО-2
Видає розпорядження підлеглим, контролює безпосереднє їх практичне виконання.
1
Відповідає за ТО рухомого складу.
Має повноваження видавати розпорядження підлеглим, здійснювати контроль за їх виконанням, вести журнал з техніки безпеки, проводити інструктажі для робітників зони ТО-2, використовувати комп’ютер і канцелярське приладдя.
Робітник зони ТО-2
Здійснює ТО.
5
Відповідає за справність рухомого складу.
Має повноваження здійснювати перевірку технічного стану рухомого складу, використовувати різноманітні ключі, домкрат, формений одяг, манометр для перевірки тиску в колесах тощо .
Майстер ремонтної дільниці
Здійснює розпорядження стосовно ремонту виявлених неполадок рухомого складу.
1
Відповідає за усунення неполадок рухомого складу, які виникли під час його експлуатації.
Має повноваження видавати розпорядження підлеглим, здійснювати контроль за їх виконанням, вести журнал з техніки безпеки, проводити інструктажі для робітників ремонтної дільниці, використовувати комп’ютер і канцелярське приладдя.
Робітник ремонтної дільниці
Здійснює ремонт пошкодженого рухомого складу
5
Відповідає за усунення неполадок рухомого складу, які виникли під час його експлуатації.
Має повноваження використовувати різноманітні ключі, гайки, домкрат, формений одяг, необхідні для ремонту деталі тощо.
Заступник з експлуатації
Здійснює загальне лінійне керівництво безпосередньо у сфері надання транспортних послуг.
1
Відповідає за діяльність автоколон, відділу експлуатації і диспетчерської.
Має повноваження віддавати розпорядження у сфері надання транспортних послуг, використовувати власний кабінет, персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, сканер, копір, телефон, факс, канцелярське приладдя, відомче авто тощо.
Механік автоколони
Забезпечує справний стан рухомого складу автоколони і випуск його на лінію відповідно до графіка. Проводить інструктаж водіїв перед виїздом на лінію. Забезпечує дотримання встановлених норм витрати експлуатаційних матеріалів.
5
Відповідає за дотримання робітниками трудової і виробничої дисципліни і виконання ними робіт з належною якістю.
Має повноваження координувати діяльність водіїв і здійснювати контроль за виконанням ними поставлених завдань, використовувати персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, сканер, копір, телефон, факс, канцелярське приладдя тощо.
Заступник механіка автоколони
Приймає делеговані йому від механіка автоколони повноваження і відповідальність, здійснює організацію експлуатації рухомого складу за відсутності безпосереднього начальника.
5
Має ту ж саму відповідальність і повноваження, що і механік автоколони.
Водій
Здійснює транспортні перевезення.
80
Відповідає за технічних стан засобу перевезення вантажу, а також за своєчасність та якість доставки, збереження задовільного стану вантажу.
Має повноваження використовувати засіб транспортування вантажів, пальне, робити зупинки в дорозі з технічних причин тощо.
Вантажник
Здійснює вантажні операції.
18
Відповідає за належний стан вантажу.
Має повноваження використовувати техніку, яка допомагає переміщувати вантажі, уніформу.
Продовження табл. 1
1
2
3
4
Начальник відділу експлуатації.
Загальне лінійне керівництво з експлуатації рухомого складу.
1
Відповідає за організацію роботи рухомого складу.
Має повноваження використовувати власний кабінет, персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, сканер, копір, телефон, факс, канцелярське приладдя тощо.
Заступник начальника відділу експлуатації
Приймає делеговані йому від начальника відділу експлуатації повноваження і відповідальність, здійснює організацію експлуатації рухомого складу за відсутності безпосереднього начальника.
1
Має ту ж саму відповідальність і повноваження, що і начальник відділу експлуатації.
Працівник відділу експлуатації
Робота з клієнтами з підвищення продуктивності рухомого складу. Визначення оптимальних маршрутів.
3
Відповідає за забезпечення перевезень відповідно до плану перевезень, розробку оптимальних маршрутів.
Має повноваження використовувати персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, телефон, факс, канцелярське приладдя тощо; здійснювати опитування клієнтів.
Начальник диспетчерської
Загальне лінійне керівництво по складанню графіків перевезень.
1
Відповідає за своєчасне виконання замовлень.
Має повноваження використовувати інформацію про замовлення та маршрути, персональний кабінет, персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, телефон, факс, канцелярське приладдя тощо.
Заступник начальника диспетчерської
Приймає делеговані йому від начальника диспетчерської повноваження і відповідальність, здійснює керівництво по складанню графіків перевезень за відсутності безпосереднього начальника.
1
Має ту ж саму відповідальність і повноваження, що і начальник диспетчерської.
Диспетчер
Розробляє графіки перевезень
3
Має ту ж саму відповідальність і повноваження, що і начальник диспетчерської, але не здійснює керівництва і не має особистого кабінету.
Заступник з економічних питань
Загальне лінійне керівництво в економічній сфері
1
Відповідає за організацію техніко-економічного обслуговування, бухгалтерського обліку і фінансової діяльності.
Має повноваження здійснювати керівництво такими відділами: ПЕВ, відділом НОП і зарплати, бухгалтерією, використовувати власний кабінет, персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, сканер, копір, телефон, факс, канцелярське приладдя, відомче авто тощо.
Начальник ПЕВ
Здійснює лінійне керівництво у сфері техніко-економічного обслуговування.
1
Відповідає за організацію техніко-економічного обслуговування.
Має повноваження використовувати інформацію про всі фінансові операції, які здійснює фірма, персональний кабінет, персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, телефон, факс, канцелярське приладдя тощо.
Заступник начальника ПЕВ
Приймає делеговані йому від начальника диспетчерської повноваження і відповідальність, здійснює керівництво у сфері техніко-економічного обслуговування за відсутності безпосереднього начальника.
1
Має ту ж саму відповідальність і повноваження, що і начальник диспетчерської.
Працівник ПЕВ
Розроблення і обґрунтування перспективних і поточних планів, координація роботи зі складання технічно-планового плану, розробка прогресивної технології і нової техніки, аналіз виробничо-господарської діяльності АТП.
3
Відповідає за виконання поставлених перед ним завдань.
Має повноваження використовувати інформацію про всі фінансові операції, які здійснює фірма, персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, телефон, факс, канцелярське приладдя тощо.
Продовження табл. 1
1
2
3
4
Начальник відділу НОП і зарплати
Лінійне керівництво по здійсненню наукової організації праці і зарплати.
1
Відповідає за належне функціонування відділу НОП і зарплати.
Має повноваження здійснювати керівництво своїми підлеглими, використовувати інформацію про кваліфікацію, стаж та якість роботи всіх працівників фірми, персональний кабінет, персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, телефон, факс, канцелярське приладдя тощо.
Заступник начальника відділу НОП і зарплати
Приймає делеговані йому від начальника відділу НОП і зарплати повноваження і відповідальність, здійснює керівництво по здійсненню наукової організації праці і зарплати за відсутності безпосереднього начальника.
1
Має ту ж саму відповідальність і повноваження, що і начальник відділу НОП і зарплати.
Працівник відділу НОП і зарплати
Вивчення і впровадження високопродуктивних методів праці, аналіз використання робочого часу і використання фонду зарплати, вибір і визначення ефективних форм оплати праці.
3
Відповідає за виконання поставлених перед ним завдань.
Має повноваження використовувати інформацію про кваліфікацію, стаж та якість роботи всіх працівників фірми, персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, телефон, факс, канцелярське приладдя тощо.
Головний бухгалтер
Здійснює лінійне керівництво з питань бухгалтерського обліку і фінансової діяльності.
1
Відповідає за здійснення відповідного бухгалтерського обліку та ефективність фінансової діяльності.
Має повноваження розпоряджатися фінансовими ресурсами в цілях здійснення своїх обов’язків, використовувати персональний кабінет, персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, телефон, факс, канцелярське приладдя тощо.
Заступник головного бухгалтера
Приймає делеговані йому від головного бухгалтера повноваження і відповідальність, здійснює керівництво з питань бухгалтерського обліку і фінансової діяльності за відсутності безпосереднього начальника.
1
Має ту ж саму відповідальність і повноваження, що і головний бухгалтер.
Бухгалтер
Ведення обліку всіх матеріальних цінностей, контроль витрат матеріальних і людських ресурсів, організація виплати зарплати, складання поточних, річних звітів та балансів, визначення потреби АТП у фінансових ресурсах, взаємовідносини з бюджетом, складання фінансово-кредитних планів.
3
Відповідає за виконання поставлених перед ним завдань, ефективний розподіл фінансових ресурсів, здійснення фінансового контролю.
Має повноваження розпоряджатися фінансовими ресурсами у цілях компанії, використовувати інформацію про здійснення всіх фінансових операцій фірми, персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, прикладне програмне забезпечення, наприклад, «1С: Бухгалтерія», принтер, телефон, факс, канцелярське приладдя тощо.
Заступник з безпеки руху
Загальне лінійне керівництво у сфері безпеки руху
1
Відповідає за роботу відділу технічного контролю і відділу охорони праці і ТБ.
Має повноваження надавати розпорядження у сфері безпеки руху, використовувати власний кабінет, персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, сканер, копір, телефон, факс, канцелярське приладдя, відомче авто тощо.
Начальник відділу технічного контролю
Здійснює організацію безпеки руху.
1
Відповідає за організацію безпеки руху.
Має повноваження використовувати власний кабінет, персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, сканер, копір, телефон, факс, канцелярське приладдя, тощо.
Продовження табл. 1
1
2
3
4
Заступник начальника відділу технічного контролю
Приймає делеговані йому від начальника відділу технічного контролю повноваження і відповідальність, здійснює керівництво з питань організації безпеки руху за відсутності безпосереднього начальника.
1
Має ту ж саму відповідальність і повноваження, що і начальник відділу технічного контролю.
Працівник відділу технічного контролю
Контроль за роботою водіїв на лінії.
2
Відповідає за належний стан транспорту та дотримання водіями загальних положень безпеки.
Має повноваження здійснювати перевірки; використовувати інформацію про дотримання водіями техніки безпеки, комп’ютер, факс, телефон, доступ до глобальної мережі Інтернет.
Начальник відділу охорони праці і ТБ
Здійснює загальне керівництво з питань охорони праці і ТБ.
1
Відповідає за стан робочого місця працівників, організацію належних умов праці, контроль по дотриманню техніки безпеки.
Має повноваження надавати розпорядження для організації поставлених вище завдань, використовувати власний кабінет, персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, сканер, копір, телефон, факс, канцелярське приладдя тощо.
Заступник начальника відділу охорони праці і ТБ
Приймає делеговані йому від начальника відділу технічного контролю повноваження і відповідальність, здійснює керівництво з питань охорони праці і ТБ за відсутності безпосереднього начальника.
1
Має ту ж саму відповідальність і повноваження, що і начальник відділу охорони праці і ТБ.
Працівник відділу охорони праці і ТБ
Інформаційна робота з питань ТБ, періодична перевірка знання правил ДР водіями, організація контролю технічного стану рухомого складу, розслідування ДТП.
3
Відповідає за виконання поставлених перед ним завдань.
Має повноваження використовувати інформацію про роботу водіїв на лінії, комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, телефон, факс, канцелярське приладдя тощо; здійснювати контроль за дотриманням ПДР водіями.
Заступник із загальних питань
Здійснює загальне лінійне керівництво.
1
Відповідає за роботу відділу кадрів та господарського відділу.
Має повноваження здійснювати керівництво у цих сферах, використовувати власний кабінет, персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, сканер, копір, телефон, факс, канцелярське приладдя, відомче авто тощо.
Начальник відділу кадрів
Здійснює лінійне керівництво з питань організації роботи відділу кадрів.
1
Відповідає за організацію роботи відділу кадрів.
Має повноваження здійснювати лінійне керівництво, використовувати власний кабінет, персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, сканер, копір, телефон, факс, канцелярське приладдя тощо.
Заступник начальника відділу охорони праці і ТБ
Приймає делеговані йому від начальника відділу кадрів повноваження і відповідальність, здійснює керівництво з питань організації роботи відділу кадрів за відсутності безпосереднього начальника.
1
Має ту ж саму відповідальність і повноваження, що і начальник відділу кадрів.
Працівник відділу кадрів
Підбір кадрів, прийом на роботу, вивчення ділових якостей працівників, підвищення кваліфікації робітників і службовців, оформлення звільнених.
2
Відповідає за виконання поставлених перед ним завдань.
Має повноваження використовувати комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, телефон, факс, канцелярське приладдя тощо; здійснювати аналіз роботи працівників, оцінювати їхні можливості під час прийому на роботу, приймати працівників на роботу.
Начальник адміністративно-господарського відділу
Здійснює загальне лінійне керівництво у сфері адміністративно-господарського обслуговування.
1
Відповідає за своєчасне забезпечення відділів необхідними для роботи ресурсами.
Має повноваження здійснювати лінійне керівництво, використовувати власний кабінет, комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, телефон, факс, канцелярське приладдя, тощо.
Продовження табл. 1
1
2
3
4
Заступник начальника адміністративно-господарського відділу
Приймає делеговані йому від начальника адміністративно-господарського відділу повноваження і відповідальність, здійснює керівництво у сфері адміністративно-господарського обслуговування за відсутності безпосереднього начальника.
1
Має ту ж саму відповідальність і повноваження, що і начальник адміністративно-господарського відділу.
Працівник адміністративно-господарського відділу
Ведення документації і господарське обслуговування, обробка вхідної кореспонденції, розподіл її між виконавцями, контроль за термінами використання документів, відправлення вихідної документації. Основними завданнями є закупівля і розподіл канцелярських товарів і матеріалів, необхідних підрозділам.
1
Відповідає за своєчасне забезпечення відділів необхідними для роботи ресурсами, роботу з кореспонденцією.
Має повноваження вести документацію, роботу з кореспонденцією, користуватися послугами кур’єрів; використовувати комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, телефон, факс, канцелярське приладдя тощо.
Кур’єр
Доставка кореспонденції.
2
Відповідає за вчасну доставку кореспонденції.
Має повноваження доставляти кореспонденцію до адресата, використовувати скутер.
Разом:
215
Таблиця 2
Перелік заходів з вдосконалення організаційної структури управління підприємством
Назва заходів
Обґрунтування доцільності здійснення заходів
Об’єднання технічного відділу і відділу виробництва
Ці відділи виконують по суті однакові функції.
Збільшення кількості автоколон
У зв’язку із запланованим розширенням діяльності планується збільшити кількість перевезень.
Об’єднання відділу технічного контролю та відділу охорони праці і ТБ
Ці відділи ставлять перед собою майже однакові завдання, мають однаковий характер роботи.
Організування маркетингового відділу
Він є відсутнім в організаційній структурі управління.
Організування служби безпеки
В організації відсутній цей відділ.
Рис. 2. Удосконалена організаційна структура управління
Таблиця 3
Чисельність та функції посадових осіб підприємства після здійснення заходів з удосконалення організаційної структури управління підприємством
Назви
посадових осіб
Функції (види діяльності) працівників
Чисельність
чол.
Відповідальність і
повноваження
1
2
3
4
Начальник виробничо-технічного відділу
Організація ТО і ремонту рухомого складу, вузлів, агрегатів, складання графіку заходів контролю за якістю робіт з впровадження нової техніки.
1
Відповідає за технічний стан рухомого складу, вузлів, агрегатів, складання графіку заходів контролю за якістю робіт з впровадження нової техніки.
Має повноваження використовувати інформацію про стан рухомого складу, власний кабінет, персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, сканер, копір, телефон, факс, канцелярське приладдя тощо; здійснювати лінійне керівництво.
Заступник начальника виробничо-технічного відділу
Приймає делеговані йому від начальника виробництва повноваження і відповідальність, здійснює організацію виробничо-технічного обслуговування рухомого складу за відсутності безпосереднього начальника.
1
Має ту ж саму відповідальність і повноваження, що і начальник технічного відділу.
Працівник виробничо-технічного відділу
Контроль за роботою водіїв на лінії
Інформаційна робота з питань ТБ, періодична перевірка знання правил ДР водіями, організація контролю технічного стану рухомого складу, розслідування ДТП.
3
Відповідає за вчасну передачу завдань нижчим ланкам управління.
Має повноваження використовувати дану йому інформацію про графіки і плани технічного огляду рухомого складу в цілях передачі цих даних нижчим ланкам управління.
Механік автоколони
Забезпечує справний стан рухомого складу автоколони і випуск його на лінію відповідно до графіка. Проводить інструктаж водіїв перед виїздом на лінію. Забезпечує дотримання встановлених норм витрати експлуатаційних матеріалів.
6
Відповідає за дотримання робітниками трудової і виробничої дисципліни і виконання ними робіт з належною якістю.
Має повноваження координувати діяльність водіїв і здійснювати контроль за виконанням ними поставлених завдань, використовувати персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, сканер, копір, телефон, факс, канцелярське приладдя тощо.
Продовження табл. 3
1
2
3
4
Заступник механіка автоколони
Приймає делеговані йому від механіка автоколони повноваження і відповідальність, здійснює організацію експлуатації рухомого складу за відсутності безпосереднього начальника.
6
Має ту ж саму відповідальність і повноваження, що і механік автоколони.
Водій
Здійснює транспортні перевезення.
84
Відповідає за технічних стан засобу перевезення вантажу, а також за своєчасність та якість доставки, збереження задовільного стану вантажу.
Має повноваження використовувати засіб транспортування вантажів, пальне, робити зупинки в дорозі з технічних причин тощо.
Вантажник
Здійснює вантажні операції.
20
Відповідає за належний стан вантажу.
Має повноваження використовувати техніку, яка допомагає переміщувати вантажі, уніформу.
Начальник відділу технічного контролю та охорони праці і ТБ
Здійснює організацію безпеки руху та загальне керівництво з питань охорони праці і ТБ.
1
Відповідає за організацію безпеки руху, за стан робочого місця працівників, організацію належних умов праці., контроль по дотриманню техніки безпеки.
Має повноваження використовувати власний кабінет, персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, сканер, копір, телефон, факс, канцелярське приладдя, тощо.
Заступник начальника відділу технічного контролю та охорони праці і ТБ
Приймає делеговані йому від начальника відділу технічного контролю повноваження і відповідальність, здійснює керівництво з питань організації безпеки руху за відсутності безпосереднього начальника.
1
Має ту ж саму відповідальність і повноваження, що і відділу технічного контролю та охорони праці і ТБ.
Працівник відділу технічного контролю та охорони праці і ТБ
Здійснює лінійне керівництво, є зв’язною ланкою, передає інформацію менеджерам нижчого рівня.
3
Відповідає за належний стан транспорту та дотримання водіями загальних положень безпеки, за виконання поставлених перед ним завдань.
Має повноваження здійснювати перевірки, контроль за дотриманням ПДР водіями, використовувати комп’ютер, доступ до глобально мережі Інтернет, принтер, телефон, факс,канцелярське приладдя тощо.
Заступник з питань маркетингу
Здійснює загальне лінійне керівництво у сфері маркетингу.
1
Відповідає за роботу відділу.
Має повноваження здійснювати лінійне керівництво, використовувати власний кабінет, персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, сканер, копір, телефон, факс, канцелярське приладдя, відомче авто тощо.
Начальник відділу маркетингу
Здійснює загальне лінійне керівництво у сфері маркетингу
1
Відповідає за роботу відділу.
Має повноваження здійснювати керівництво, використовувати власний кабінет, персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, сканер, копір, телефон, факс, канцелярське приладдя, відомче авто тощо.
Заступник начальника відділу маркетингу
Приймає делеговані йому від начальника відділу маркетингу повноваження і відповідальність, здійснює керівництво з питань маркетингу за відсутності безпосереднього начальника.
1
Має ту ж саму відповідальність і повноваження, що і начальник відділу маркетингу.
Маркетолог
Досліджує ринок, розробляє схеми продажів, рекламну кампанію, вивчає бажання споживачів.
4
Відповідає за збільшення кількості клієнтів, удосконалення надання транспортних послуг.
Має повноваження розпоряджатися інформацією про кількість і якість наданих послуг, здійснювати соціальні опитування, використовувати комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, телефон, факс, канцелярське приладдя, відомче авто тощо.
Продовження табл. 3
1
2
3
4
Начальник служби безпеки
Здійснює лінійне керівництво. Звітує про стан охорони компанії вищим ланкам управління.
1
Відповідає за безпеку компанії.
Має повноваження використовувати власний кабінет, персональний комп’ютер, доступ до глобальної мережі Інтернет, принтер, сканер, копір, телефон, факс, канцелярське приладдя, відомче авто тощо.
Заступник начальника служби безпеки
Приймає делеговані йому від начальника служби безпеки повноваження і відповідальність, здійснює керівництво з питань безпеки компанії за відсутності безпосереднього начальника.
1
Має ту ж саму відповідальність і повноваження, що і начальник служби безпеки.
Охоронець
Здійснює охорону об’єктів компанії, відеоспостереження, контроль за системою автоматичної реєстрації працівників.
18
Відповідає за безпеку під охоронного об’єкта.
Має повноваження носити формений одяг, зброю, керувати системою відеоспостереження, здійснювати контроль за системою автоматичної реєстрації працівників, вимагати посвідчення особи на пункті входу в під охоронний об’єкт тощо.
Всього працівників:
241