Міністерство освіти та науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра менеджменту
Звіт з практичної роботи №4
з дисципліни «Основи організації праці менеджера»
Рівне-2008
З кожним днем зростає усвідомлення того, що для успішного ведення бізнесу необхідно застосовувати різноманітні стратегічні методи та підходи. Але це часто не дає бажаних результатів, і компанії повинні орієнтуватись на стратегії ведення бізнесу, а й застосовувати різні підходи до мислення залежно від ситуації Але залишається незрозумілим, як досягти бажаних результатів, якщо існує проблема вибору підходу до мислення, адже для різних ситуацій необхідно застосовувати різні підходи. Мислення людини є упередженим, упередженість визначається досвідом і знаннями. Існує 14 підходів до процесу мислення. Вони поділяються на три групи:
Систематизоване мислення: раціональне, системне, причинно-наслідкове, умовне мислення, 5-разове «чому». Мислення для прийняття управлінських рішень: стратегічне мислення, емоційне, реалістичне, емпіричне. Ефективне мислення: гіпотетичне, концептуальне, структурне, мислення через подібності і розбіжності, мислення у часовій послідовності.
Згідно з умовою задачі компанії Officetech отримало замовлення на виготовлення офісного обладнання для міністерства внутрішніх справ і структур малого бізнесу. Та через деякий час, новий пристрій PFS 1000, у великій кількості був повернутий через невідповідність якості і поломкам. Але цих помилок можна було б уникнути, якби керівництвом фірми були примінені вищеперераховані підходи до мислення. Я пропоную для вирішення даної ситуації застосувати наступні підходи до мислення:
Стратегічне мислення
Оскільки формування рішення використовуючи цей інструмент мислення передбачає наявність упередженості, варто, на сам перед її ідентифікувати. Головна наша упередженість – якісна продукція. Звідси ми формуємо тактичні напрямки усунення усіх можливих проблем, що могли б мати місце у компанії:
Для усунення проблем у плануванні: необхідно чітко встановити відповідальність і обов’язки кожного відділу, вище керівництво має забезпечити, щоб цілі в області якості продукції були розроблені у відповідних відділах і на відповідних рівнях організації і були синхронізовані між собою.
Для усунення можливих проблем із постачальниками:
- установлення двухстороннього звязку на відповідних рівнях організацій, взаємодія при вирішенні проблем та виключення довгострокових спорів;
- постійний контроль здатності постачальників постачати пеобхідну продукція, що відповідає вимогам організації;
- стимулювання постачальників до постійного покращення, намагання забеспечити їх власну ініціативу, щодо цього;
- залучення постачальників до процессу розробки та проектування з ціллю обміну знаннями та досвідорм;
- Залучення партнерів до індентифікації потреб ринку, для розробки спільної стратегії;
- оцінка, визнання та винагородження намагань партнерів вести взаємовигідну політику покращення якості.
3. Для усунення хиб у процесах зборки та монтажу: ідентифікація входів і виходів, перевірка та аналіз відповідності.
Раціональне мислення
Ідеальна ситуація полягає у тому що 99,9% продукції є відповідною усім критеріям якості, встановлених з аналізу потреб покупців.
На теперішньому етапі ситуація невтішна. Кожен третій принтер повертається на доопрацювання.
Проблема – невідповідність поточної ситуації до ідеальної.
Причини: недосконале планування; недосконалий процес виготовлення-монтажу; брак у деталях, що постачаються; невідповідність обладнання; недостатня кваліфікація персоналу.
Для усунення цієї проблеми ми можемо:
А) Виправити хиби у плануванні шляхом чіткого розподілення відповідальності і обов’язків кожного відділу; вище керівництво має забезпечити, щоб цілі в області якості продукції були розроблені у відповідних відділах і на відповідних рівнях організації і були синхронізовані між собою;
Б) Усунути проблеми з постачанням, шляхом…(методи описані вище);
В) Усунути недосконалості у процесі виготовлення, монтажу шляхом…(методи описані вище)
Емоційне мислення. Необхідно подолати бар’єри, які викликають ряд міжособистісних непорозумінь між відділами з питань діяльності підприємства. Необхідно прислухатися до пропозицій та побажань усього персоналу, що задіяний в процесі виробництва, оскільки робітники можуть найпершими виявити недоліки у процесі виробництва на ранніх стадіях. Такі дії працівників повинні стимулюватись з боку вищого керівництва, що не було зроблено в даній компанії. Завжди позитивне ставлення працівників до своєї роботи приносить найефективніші результати.
Системне мислення. Перш за все необхідно встановити конкретну, реалістичну ціль, обмежену часовими рамками, можливо саме не правильно поставлена ціль призвела до виникнення несприятливої ситуації. Причиною також може бути і не якісний вхідний ресурс, наприклад матеріали, які не відповідають всім вимогам для виготовлення високоякісної продукції, в такому разі необхідна змінити вимоги договорів з постальниками. Необхідно жорстко контролювати процес виробництва на ссіх його етапах. Вихід передбачає порівняння результату, який ми отримали з вимогами підприємства. В результаті необхідно визначити чи задоволений замовник виробленою продукцією, якщо замовник не задоволений,необхідно встановити, що до цього призвело – внутрішні чи зовнішні причини. Якщо ми визначили, що причинами виникнення дефекту є внутрішні фактори, то необхідно знайти шляхи їх усунення, наприклад змінивши технологію виробництва. Системне міркування є дуже якісним та корисним методом вирішення проблем, оскільки ми поетапно шукаємо причини виникнення проблем.
Причинно-наслідкове мислення. Визначивши проблему, яка полягає в виготовленні не якісної продукції, яка не відповідає вимогам замовника, це не означає, що ми її вирішили, необхідно браковану продукцію повернути на перевиробництво для усунення дефекту. Причина – не досконалий процес виробництва, спричинений рядом недоліків управління, наслідок – незадоволення потреб замовника. Встановлення даного зв’язкуне є вирішенням проблеми.
Структурне мислення. Для нормального функціонування підприємства найважливішим є правильне розподілення обов’язків між працівниками. Дуже важливим елементом є те, що керівник встановлює конкретні завдання перед своїм персоналом, доносить до кожного робітника вимоги до виконання його роботи доступно та лаконічно. Коли працівники розуміють що від них вимагають, вони правильно виконують свої обов’язки, тобто розподіл обов’язків здійснюється за певною структурою.
Концептуальне мислення. В онову цього підходу покладено вирішення проблеми шляхом вміння керівництвом компанії правильно спілкуватися з людьми. Можливо в компанії Officetech необхідно було правильно спілкуватися з персоналом,не застосовувались картки з схемами, оформляти різними способами, змінювати позиції свої поглядів, щодо процесу виробництва і управління. Велику роль відіграє людський фактор, оскільки керівники повинні бути зрозумілими, оскільки без ґрунтовних і зрозумілих пояснень концепція не діє.
Умовний метод. Для вирішення проблем, які можуть виникнути в майбутньому потрібно передбачувати всі можливі наслідки ще на етапі розробки проекту. Ми повинні умовно змоделювати всі можливі варіанти ситуацій, які можуть негативно позначитись на результатах процесу виробництва та управління, і розробити шляхи їх вирішення ще до виникнення проблем, методом розробки прогнозів.
Застосування різних типів мислення є необхідним і актуальним, адже ефективне вирішення проблеми залежить від правильності підходу до її вирішення. Подані типи мислення можуть застосовуватись, як інструменти, для впорядкування процесу прийняття рішення і чіткого усвідомлення обґрунтованості обраної альтернативи. Коли ми чітко усвідомлюємо, на основі чого ми зробили той чи інший крок, в подальшому ми маємо чітке підґрунтя для його аналізу, що приведе нас до розуміння у чому ми, можливо, помилялись зробивши, або у чому поступили вірно.
Звичайно, можна прийняти не менш ефективне рішення не усвідомлюючи, як саме ми його прийняли, але у цьому випадку процес набуття досвіду не набуває настільки інтенсивного характеру, адже важко виділити, який саме крок у прийняті рішення, привів нас до хиби.
Крім того, використання продуманих, науковообгрунтованих моделей майже завжди є більш ефективним ніж розробка власних методів.
Також, актуальність диференціації підходів у мисленні випливає із існування різних типів людей, робітників, яким доведеться доводити та обґрунтовувати прийняте рішення. Кожен з них звик використовувати власні схеми для розуміння викладених завдань, а тому напрацювання переводити свої рішення у різні «формати» дозволить нам досягнути більшого взаємозв’язку з підлеглими, спростить процес комунікацій з ними.