Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Національний університет водного господарства
та природокористування
Кафедра регіонального управління
Індивідуальна робота
З дисципліни «Маркетинг»
Рівне – 2011
Питання
(6) Охарактеризуйте основні концепції розвитку маркетингу.
(15) Назвіть основні фактори мікросередовища підприємства.
(25) Що розуміють під поняттям «первинні дані»? Їх позитивні дані та недоліки.
(33) Як впливають на діяльність підприємства конкуренти та громадськість?
(48) Які фактори впливають на процес планування нової продукції?
(54) Як проходить процес вибору марки товару?
(65) Розкажіть про принципи типології особистості за Крегмером та Шелдоном.
(78) Якими є головні етапи розробки стратегії сегментації цільового ринку?
(84) Що являє собою процес прийняття рішень щодо покупки товару на споживчому ринку?
(98) За якими основними компонентами аналізують часовий ряд продажу товару?
1. Охарактеризуйте основні концепції розвитку маркетингу.
Концепції діяльності підприємства спрямовують його на отримання прибутку за рахунок задоволення потреб споживачів, при чому не сьогодні, а на перспективу.
Ф. Котлер виділяє п’ять основних принципів, на базі яких комерційні організації ведуть свою маркетингову діяльність.
1. Концепція вдосконалення виробництва стверджує, що споживачі мають прихильність до товарів, які широко розповсюджені і доступні за вартістю. Виходячи з цього, керівництво фірми повинно зосередити свої зусилля на вдосконаленні виробництва і підвищенні ефективності системи розподілу.
2. Концепція вдосконалення товару стверджує, що споживачі прихильні до товарів з найвищою якістю, надійними експлуатаційними властивостями і характеристиками. Отже, організація має зосередити свою енергію на постійному вдосконаленні товару.
3. Концепція інтенсифікації комерційних зусиль орієнтована на те, що споживачі не купуватимуть товари фірми в достатній кількості, якщо вона не докладе певних зусиль у сфері збуту і стимулювання (філософія збуту).
4. Концепція маркетингу передбачає, що запорукою досягнення мети фірми є визначення потреб цільових ринків і забезпечення бажаної задоволеності їх більш ефективними і продуктивними порівняно з конкурентами способами.
5. Концепція соціально-етичного маркетингу пов’язана з вивченням потреб та інтересів цільових ринків, забезпеченням бажаної задоволеності їх ефективнішими і продуктивнішими, ніж у конкурентів, способами з одночасним збереженням або зміцненням добробуту споживача та суспільства в цілому.
2. Назвіть основні фактори мікросередовища підприємства.
Фактори мікросередовища – це сили, які діють за межами організації.
До них належать:
1. Споживачі. Будь-якій організації, що хоче реалізувати свій товар, необхідно детально вивчати своїх споживачів, тобто мати інформацію про те, як вони сприймають її товар, товар конкурентів. Також необхідно вивчати мотивацію споживачів, їх потреби.
Споживачі поділяються на дві групи:
споживачі-організації (купують обладнання, сировину, напівфабрикати і інші товари й послуги для використання в подальшому виробництві, або для перепродажу);
кінцеві споживачі (купують товар для особистого або домашнього користування чи споживання).
2. Постачальники – це юридичні та фізичні особи, які забезпечують організацію всіма необхідними ресурсами для виробництва товарів, послуг чи реалізації ідей і т.д.
3. Посередники – це організації чи фізичні особи, які допомагають фірмі в просуванні, збуті товарів на ринку.
4. Конкуренти. В умовах ринкової економіки кожна організація знаходиться у стані конкурентної боротьби, тобто суперництва з іншими організаціями, що переслідують аналогічні цілі.
Конкуренція – це боротьба власника товару на ринку за споживача.
5. Державна влада. Усі гілки державної влади своєю діяльністю безпосередньо чи опосередковано впливають на діяльність організації. Саме вони формують економіко-правове законодавство відносно маркетингової діяльності, в т.ч. національні стандарти маркування, упаковки, реклами і здійснюють контроль за його дотриманням.
6. Громадськість – це будь-яка група людей, яка проявляє реальний чи комерційний інтерес до організації і може спрямувати на неї певний вплив.
7. Засоби масової інформації (телебачення, радіо, преса та ін.) відіграють важливу роль у діяльності організації.
3. Що розуміють під поняттям «первинні дані»?
Їх позитивні дані та недоліки.
Більшість маркетингових досліджень передбачають збирання первинних даних – інформації, одержаної вперше для розв’язання чітко визначеної проблеми. Вони хоч і обходяться дорожче, але завжди відповідають меті дослідження. Їх одержують за допомогою різних інтерв’ю, опитувань безпосередньо покупців, посередників, продавців, конкурентів. Існує кілька методів збору первинних даних: спостереження, підготовка оглядів, експеримент.
Застосовуючи метод спостереження, дослідник може обертатися в колі покупців, продавців і збирати та узагальнювати при цьому інформацію про товар, який цікавить його, зміну попиту на нього тощо.
Огляди доцільно використовувати при розробці характеристик нового товару, складанні рекламних текстів, застосуванні для реклами ЗМІ, підготовці заходів щодо стимулювання збуту, дослідження каналів руху товарів. Цей метод немовби розділяє випадкові спостереження і експерименти.
За допомогою експерименту можна виявити реакцію досліджуваної сукупності людей на певні фактори чи зміну їх. Мета цього методу – перевірити робочу гіпотезу та виключити інші гіпотези. Цей метод збору даних застосовують при вивченні таких проблем маркетингу, як визначення способу навчання торгового персоналу і рівня цін.
Переваги та недоліки первинних даних можна представити на рис.1.
ПЕРВИННІ ДАНІ
(щойно отримана інформація)
ПЕРЕВАГИ
НЕДОЛІКИ
1. Добираються відповідно до конкретних цілей даної дослідницької задачі.
2. Методологія збирання даних відома і контролюється компанією.
3. Всі результати доступні для компанії та обмежені для конкурентів.
4. Відсутність суперечливих даних з різних джерел.
5. Можливе визначення надійності.
1. Збирання даних може забрати багато часу.
2. Можуть виникнути великі затрати.
3. Деякі види інформації можна не отримати.
4. Підхід компанії може мати обмежений характер.
5. Компанія може виявитись неспроможною збирати первинні дані.
Рис.1 Переваги й недоліки первинних даних
4. Як впливають на діяльність підприємства конкуренти та громадськість?
Конкуренти – невід’ємний елемент системи маркетингу. Вони впливають на вибір компанією ринків, маркетингових посередників, постачальників, на формування асортименту товарів і на весь комплекс маркетингової діяльності.
Конкурентне оточення не можна зводити лише до конкуруючих компаній, фірм. Існує багато інших видів конкуренції. Наприклад, з можливих варіантів своєї поведінки у певний момент людина вибирає, скажімо, їжу. Це конкуренція бажань.
Далі, з різних варіантів їжі покупець може вибрати кондитерські вироби. Цей вид конкуренції, що виникає при наявності ряду інших товарів, які у змозі задовольнити аналогічні потреби споживачів, називається функціональним. При цьому немає ніякого значення, чи є на ринку конкуренти, які пропонують аналогічний товар, чи ні.
Після того, як функціональне рішення про купівлю прийняте, покупець вибирає конкретний вид кондитерських виробів. Це видова конкуренція.
І, нарешті, постає питання про вибір фірми, яка задовольняє цю потребу. Це між фірмова конкуренція. Наявність такої конкуренції змушує компанії вивчати, що продають покупцям, що споживачі купують більш охоче, які можливі способи задоволення потреб.
Громадськість – постійний елемент мікро оточення підприємства. Це будь-яка досить чітко визначена група людей, яка виявляє реальний чи потенційний інтерес до діяльності підприємства або може справити на неї певний вплив.
Кожне підприємство має справу насамперед з такою категорією громадськості, інтереси якої співпадають з її інтересами. Це, наприклад, фінансові кола. Але існують і такі громадські інститути, у яких підприємство, хоч воно і зацікавлене, може не зустріти відповідної позитивної реакції, наприклад, ЗМІ. Нарешті, є такі групи населення, які виявляють інтерес до цього підприємства, але зовсім його не цікавлять. До них можна віднести різні товариства щодо захисту прав споживачів.
Фінансові кола впливають на можливість одержання коштів. Основні представники – банки, інвестиційні компанії, власники акцій.
Преса – це засоби масової та комерційної інформації. Газети, журнали, радіо- і телепередачі містять різні новини, статті з спеціальних питань, коментарі тощо. Привернення позитивної уваги преси до діяльності підприємства, фірми – одна з серйозних маркетингових проблем.
Урядові організації та законодавчі органи також впливають на основні складові маркетингових програм: характеристики товарів, упаковку, ціни, рекламні засоби.
Посилення ролі державного регулювання призвело до того, що у компаніях зріс штат юристів, які повинні давати рекомендації з приводу законності маркетингових рішень.
Фірми, підприємства, які дотримуються концепції соціального маркетингу, створюють відділи налагодження зв’язків з населенням, з громадськими організаціями для того, щоб постійно перебувати у контакті з ними, роз’яснювати свої цілі та завдання, організовувати спеціальні конференції, брати активну участь у вирішенні проблем щодо якості товарів, готувати кадри для цих організацій тощо.
Кожна людина об’єктивно сприяє формуванню певної думки про фірму, підприємство. Виробники повинні постійно піклуватись про підвищення свого престижу серед населення.
5. Які фактори впливають на процес планування нової продукції?
Економічний аналіз прийнятих ідей засновується на вивченні прогнозів попиту, витрат, конкуренції, потрібних інвестицій, прибутку (рис.2).
Рис. 2 Фактори, які впливають на процес планування нової продукції
6. Як проходить процес вибору марки товару?
Товарна марка – один з елементів індивідуальної характеристики товару. В усіх країнах з розвиненою ринковою економікою цьому фактору надають дуже великого значення. В країнах, де диктує виробник, на це звертають менше уваги, і всі товари в основному поділяють на дві категорії – імпортні та вітчизняні. Проте з переходом на ринкову економіку проблеми маркування, тобто прийняття рішення про торгову марку, неминуче стануть актуальними.
Товарна марка – це сукупність таких елементів: ім’я, назва, знак, символ, які подані на товарах і відрізняють їх від усіх інших товарів. Але кожен з названих елементів може бути використаний окремо.
Схематично процес рішення щодо товарної марки для товару наведено на рис. 3.
Рис. 3 Схема процесу прийняття рішення щодо товарної марки
Розкажіть про принципи типології особистості за Крегмером та Шелдоном.
Спосіб життя споживача залежить від місця роботи, спеціальності, звичок, смаків, віку, сімейного стану, інших факторів.
Щодо типології особистостей, то в цьому плані підходи досить різноманітні і з боку психологів, і з боку філософів, і з боку антропологів. За фізичним типом дослідник Крегмер розрізняє три найголовніші:
пікнік-циклотимік, який характеризується переважанням поперечних вимірювань (емоційна стійкість, почуття колективізму, стійкий, …);
астенік-шизотимік – у цьому типові переважають вертикальні вимірювання (обмежений контакт з людьми, самовдоволення);
атлетик-іксотимік (сильна людина із спокійним характером, але може «вибухати»).
У. Шелдон розрізняє такі типи особистості:
1) ендоморфний (товариська і розважлива людина із сильно розвинутими внутрішніми органами та слабкими, короткими кінцівками);
2) мезоморфний (неспокійна й агресивна людина з могутньою статурою);
3) ектоморфний (загальмований та інтровертний – худий та високий з розвинутою нервовою системою).
Якими є головні етапи розробки стратегії сегментації цільового ринку?
З часом виробник переконується, що конкуренти мають міцні позиції щодо обслуговування покупців певних сегментів ринку. У цих випадках замість руйнівної конкурентної боротьби часто ефективніше обслуговувати певний сегмент ринку. Але, як правило, такі висновки роблять не одразу і в процесі визначення свого місця на ринку виробник проходить кілька етапів.
Масовий маркетинг, коли продавець організує масове виробництво, розподіл і просування одного продукту для всіх покупців, виходячи з того, що він усіх приваблює. Аргументами для такої концепції є порівняно невеликі витрати, низькі ціни і величезний потенційний ринок.
Маркетинг, диференційований за товаром, коли продавець виробляє два чи більше різновидів продукту, які відрізняються якістю, розміром, упаковкою тощо. Аргументом для прийняття такого рішення є
Цільовий маркетинг, коли продавець сегментує ринок і виробляє продукцію з розрахунку на конкретний сегмент покупців, наприклад для покупців, які дотримуються дієти.
Розвиток цільового ринку багатоступінчатий (рис. 4).
СЕГМЕНТАЦІЯ ВИЗНАЧЕННЯ ЗАКРІПЛЕННЯ ПОЗИЦІЇ
РИНКУ ЦІЛЬОВОГО РИНКУ ТОВАРУ НА РИНКУ
Рис. 4 Етапи розвитку цільового ринку.
Спочатку відбувається власне сегментація, тобто розподіл ринку на групи покупців. Компанії вибирають різні способи сегментації, розвивають профіль вихідних сегментів. Потім визначають цільовий ринок, тобто оцінюють і відбирають один чи кілька з вибраних сегментів. Нарешті, товар закріплюють на цьому сегменті ринку, деталізують і розвивають маркетингові заходи.
9. Що являє собою процес прийняття рішень щодо покупки товару на споживчому ринку?
Під час планування маркетингової діяльності фірмі належить виділити своїх цільових споживачів та визначити, як у них відбувається процес прийняття рішення про купівлю. Основними етапами цього процесу є усвідомлення проблеми, пошук інформації, оцінка варіантів, прийняття рішення про купівлю, реакція на покупку (рис. 5).
Рис. 5 Процес прийняття рішення щодо купівлі товару
На етапі усвідомлення проблеми споживач під тиском випадкових та (або) закономірних, зовнішніх та (або) внутрішніх факторів відчуває розрив між існуючим та бажаним станом свого буття. На цьому етапі маркетологам важливо визначити коло тих обставин, які підштовхують покупця до думки про зміну свого ставлення до можливості одержати ту чи іншу послугу.
На етапі пошуку інформації покупцеві потрібні додаткові дані про товар, який його цікавить.
Джерелами інформації можуть бути:
Особисті (сусіди, сім’я, колеги, знайомі);
Комерційні (реклама, продавці, дилери, упаковка, виставки);
Джерела емпіричного характеру (дотик, вивчення властивостей, минуле використання товару);
Загальнодоступні (ЗМІ – журнали, газети, телебачення).
Наступний етап процесу прийняття рішення про купівлю – оцінка варіантів, в результаті чого вибір падає на найбільш припустимий. По-перше, на цьому етапі споживач встановлює визначні характеристики товару, порівнюючи його з іншими. По-друге, визначає вагомі показники товару (його переваги над іншим). По-третє, у кожного із споживачів складається своє ставлення до товарної марки. Він оцінює її, а також оцінює імідж виробника. По-четверте, проводиться оцінка функцій корисності за кожною з властивостей.
Після оцінки варіантів настає стадія кінцевого рішення про купівлю. Однак і в цій ситуації можливі як свідомі, так і підсвідомі дії. На прийняття рішень можуть вплинути:
а) обстановка в магазині, продавець, асортимент пакувального матеріалу;
б) сім’я, колеги, знайомі, які беруть участь у процесі купівлі;
в) непередбачені фактори, що виникли в останній день, годину чи хвилину.
Придбання товару ще не означає, що процес купівлі завершено. Настає післякупівельний період. Залежно від міри задоволення подальша реакція покупця може бути найрізноманітнішою (залишає у себе, від товару звільняється назавжди чи на певний час). Він може потім зайти до магазину з вдячністю про придбаний товар, а може … і з негативною реакцією. Для фірми корисно знати про кінцеву долю проданого товару.
10. За якими основними компонентами аналізують часовий ряд продажу товару?
Багато фірм прогнозують попит на товари, виходячи з аналізу даних минулих років. При цьому передбачається, що ці дані виражають постійні причинні зв’язки, які можна виявити завдяки статистичному аналізу. Тоді часовий ряд продажу товару за минулі роки можна аналізувати за чотирма основними компонентами.
Перша – тренд (Т) – виражає основні тенденції в демографічних процесах, капіталовкладеннях і технології. Тренд, який досить постійний, має важливе значення при підготовці довгострокового прогнозу.
Друга – цикл (С) – відображає коливання обсягу продажу. При цьому часовий ряд характеризується досить постійною амплітудою та періодичністю змін. Виділення циклу особливо важливе при середньостроковому прогнозуванні.
Третя – сезонність (S) – показує коливання продажу, які регулярно повторюються, протягом року. Як відомо, сезонність може бути пов’язана з порою року, погодними умовами, святами. Характер сезонних коливань дає змогу досліднику намітити короткостроковий прогноз.
Четверта – нерегулярні події (Е) – враховує різні соціальні зворушення, стихійні лиха і інші відхилення від нормальної ринкової ситуації.
Аналіз часових рядів включає методи розкладання початкових часових рядів (У) на компоненти (Т, С, S, Е). Згідно з однією моделлю ці компоненти перебувають між собою у лінійній залежності (У=Т+С+S+Е), згідно з іншою вони впливають одна на одну мультиплікативно (У=ТСSЕ).
Література
Гончаров С.М. Маркетинг: Навч. посібник. – Рівне: НУВГП, 2007. – 364с.
Франчук В.І., Копєлєв І.Ю., Палига Є.М., Живко З.Б., Руда О.І. Основи сучасного маркетингу: Навч. посібник. – Львів: – Львівський державний університет внутрішніх справ. Тріада плюс, 2006. – 144с.
Прауде В.Р., Білий О.Б. Маркетинг: Навч. посібник. – К.: Вища шк., 1994. – 256с.
Герасимчук В.Г. Маркетинг: теорія і практика: Навч. Посібник. – К.: Вища шк., 1994. – 327 с.