МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Кафедра автоматизованих систем управління
Лабораторна робота №1
з дисципліни «Системний аналіз видавничих процесів»
«Маркетинг виготовлення рекламних проспектів»
Лабораторна робота №1
Маркетинг виготовлення рекламних проспектів
Мета роботи:
Ознайомитись з предметом «Системний аналіз видавничих процесів»;
Навчитись знаходити наближене до оптимального рішення проблеми на прикладі індивідуального завдання;
Навчитись виготовляти рекламну продукцію.
Порядок виконання роботи:
Ознайомлення з визначенням «реклама», всіма факторами реклами;
Перегляд усіх видів і типів реклами і вибір свого;
Створення дерева цілей;
Обрахунок економічних затрат;
Побудова таблиці послідовностей операцій.
Вхідні дані (індивідуальне завдання):
Тираж – 140 тисяч
Терміни виконання – 9 днів
Формат – А4
Тематика реклами – Продукція парфумерії
1. Ознайомлення з визначенням «реклама», всіма факторами реклами Відповідно до законодавства України реклама — це інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару. Реклама — популяризація товарів, видовищ, послуг і т. ін. з метою привернути увагу покупців, споживачів, глядачів, замовників і т. ін.
Реклама – специфічна інформація про осіб чи продукцію, яка поширюється в будь-якій формі та в будь-який спосіб з метою прямого чи опосередкованого одержання прибутку. Друкована реклама як її різновид – це спеціальна інформація про об'єкт, яка поширюється на поліграфічно-продукційних носіях з комерційною або некомерційною метою.
Завдання реклами (листівки, буклету, проспекту, каталогу тощо) – переконати людей у тому, що рекламований товар необхідно купити. Для цього треба насамперед привернути увагу аудиторії до рекламного повідомлення, оскільки із сотні повідомлень, які людина отримує щоденно, тільки третина усвідомлюється і лише десята частина має шанс вплинути на поведінку людини. Необхідно, щоб аудиторія запам`ятала це повідомлення, оскільки людей переконує те, що залишається у пам'яті. Тому інформація має її "зачепити", тобто повідомлення повинне мати таку форму, щоб воно запам`яталося. Вплив реклами на аудиторію здійснюється поступово, в чотири етапи.
Перший етап – привертання уваги аудиторії.
Другий етап – пробудження інтересу, зацікавленості аудиторії.
Третій етап – надання аудиторії аргументів на користь товару, що рекламується, формування психологічної настанови, яка доводить, що запропоновані цінності відповідають потребам аудиторії. Саме тоді долається бар`єр недовіри аудиторії.
Четвертий етап – створення психологічної настроєності до запам`ятовування повідомлення
Функції реклами
Залучення клієнтів - інформування їх про нові товари, послуги, місцях продажів. Зазвичай, у рекламному повідомленні перераховані конкурентні переваги рекламованої компанії, плюси, які можуть придбати її клієнти.
Збільшення продажів - мається на увазі, що реклама, як інструмент маркетингу, сприяє підвищенню обсягу продажів. Однак для того, щоб клієнт зробив вибір на користь рекламованого магазину (компанії, банку, сервісу тощо), одного рекламного повідомлення, як правило, виявляється мало. Коли клієнт прийшов або подзвонив в рекламовану компанію, для нього важливо не тільки те, що йому обіцяла реклама, але і те, чи правдиві ці обіцянки. Як зустрінуть клієнта, який товар він побачить на полицях, за якою ціною він зможе його придбати - ці та інші чинники також впливають на зростання або падіння продажів. Реклама лише направляє і змушує запам'ятати.
Регулювання збуту - якщо забувати про цю функції реклами, можна легко заробити негативний імідж. Завжди потрібно пам'ятати про те, що кількість товару має відповідати очікуванням від рекламної кампанії (вашим і клієнтським). Якщо осіння колекція одягу (наприклад) розпродано, знімайте рекламу з ефіру, припиняйте публікацію у ЗМІ.
Перегляд усіх видів і типів реклами і вибір свого;
Види реклами
Комерційна (економічна) реклама. Метою економічної реклами стає споживач (потенційний покупець), запропонувавши товар якому, можна отримати натомість від нього прибуток.;
Соціальна реклама. Вона виходить за рамки економічних завдань, спрямована на досягнення благодійних та інших суспільно корисних цілей: популяризація здорового способу життя серед населення; підтримка незахищених верств населення; боротьба із забрудненням навколишнього середовища; популяризація громадських організацій і фондів, метою яких є допомога навколишнім людям, зокрема дітям.;
Політична реклама . У наш час вона все частіше виступає як засіб боротьби за виборців, за їхні голоси. Саме з її допомогою деякі партії і політики намагаються завоювати собі місце при владі.;
Приватні оголошення, тобто оголошення фізичних осіб або юридичних осіб, не пов'язані із здійсненням підприємницької діяльності не розглядаються в якості реклами.
За місцем і способом розміщення у ЗМІ:
Телевізійна (ролик в рекламному блоці, віртуальна реклама , рухомий рядок, телеоголошення, спонсорство ).
Радіо (ролики, рідше «джинса» - «на правах реклами»).
Друкована (розрізняють рекламу в пресі та іншу: принти, листівки, наклейки, візитки ).
Інтернет-реклама (реклама в мережі Інтернет : текстові блоки , банери , контекстна реклама , реклама в блогах , реклама на карті ,Піксельна реклама , «хмара тегів », що продають тексти та ін)
Роль реклами в сучасному суспільстві
Економічна (одержання прибутку);
Соціальна (досягнення суспільно корисних цілей);
Політична;
Ідеологічна (фактор, що впливає на становлення і формування світогляду людини);
Психологічна (впливає на бажання і мрії покупця, не звертаючись до його розуму);
Освітня. У процесі перегляду реклами, а також впровадження нових технологій товарів і послуг, про які вона віщає, людина може почерпнути для себе інформацію абсолютно з усіх сфер життя (від причин появи нальоту на плитці у ванній кімнаті до останніх інноваційних розробок в комп'ютерній техніці);
Естетична (культурна). У багатьох рекламах дуже якісно підібрані кольори, звуки, які можуть вплинути на людину, викликавши в ньому бажання реалізувати рекламну пропозицію або хоча б звернути на неї пильнішу увагу.
Логотип - оригінальне зображення повного або скороченого найменування організації або товару .Логотип є словесною частиною товарного знака.
Логотип - найважливіший елемент іміджу компанії. Він служить, в першу чергу, для ідентифікації компанії на ринку. Логотипи з'явилися для того, щоб відрізняти продукцію різних фірм в рамках однієї галузі. Зареєстрована торгова марка захищає компанію від недобросовісної конкуренції і дозволяє захистити її права в суді. У сприйнятті споживача наявність логотипу або товарного знака фірми, що має усталену репутацію, є гарантією якості товару. Товари, що не мають відомого логотипу, називають noname .
Вимоги до логотипу
- запам'ятовуваність
- універсальність
- оригінальність
- асоціативність
- виразність
- функціональність
- лаконічність- унікальність
Вибір кольору
Узагалі колір – могутній засіб впливу на психіку людини. Сила кольору полягає в тому, що він здатен "обійти" захисні механізми нашої свідомості та діяти на підсвідомому рівні. Тому колір стає дуже привабливим засобом для психологічних маніпуляцій, насамперед під час виборчих кампаній. Це добре розуміють провідні товаровиробники і політтехнологи.
Колір широко застосовують, як засіб для управління увагою людини. Деякі поєднання кольорів вважають привабливішими, інші — менш. Психологія сприйняття коліру пояснює, чому ті чи інші сполучення здатні сильно впливати на сприйняття та емоційний стан людини.
Здійснюючи підготовку плакатів, буклетів або іншої друкованої реклами, дуже важливо добре продумати дизайн: правильно розташувати текст, знайти ефектну картинку й вибрати ту колірну гаму, на тлі якої реклама товару буде сприйматися найкраще. Для організації художньої форми друкованого видання важливим є пошук стилістичних та конструктивних елементів. Цілісна композиція може складатися з обмеженої кількості уособлених зображень, тому від гармонійності у їх поєднанні значною мірою залежить якість оформлення поліграфічного твору
Будь-який колір буде виглядати красивим в правильному місці. Не буває неправильних кольорів, є невдалий вибір кольору. Якщо змінити хоча б один колір в колірній гаммі, то вам доведеться знову підбирати всі кольори. Вдала кольорова палітра виникає на основі рівноваги кольорів. Кожен колір має властивість впливати на інші. Кольори роблять дуже сильний вплив на простір. За допомогою кольору можна привертати увагу до бажаних деталей і передавати інформацію.
Доведено, що велику частину інформації про зовнішній світ людина сприймає через почуття, 90 % знань через зір. На жаль, до вибору кольору дотепер ставляться як до чогось другорядного, віддаючи перевагу власним смакам, а не науковому підходу. Під час численних психологічних експериментів ученими був зроблений висновок, що колір певним чином впливає на сприйняття людиною ваги тіла, температури приміщення й на оцінку віддаленості об'єкта. Так, червоний, жовтий, жовтогарячий кольори візуально наближають предмет, збільшуючи його обсяг і немов "підігріваючи" його. Блакитний, синій, фіолетовий, чорний візуально віддаляють об'єкт, зменшують і "прохолоджують" його. Тому вибираючи той або той колір для реклами товару, варто оцінити його з погляду цих параметрів.
У нашій рекламі ми використаємо наступні кольори:
-Червоний – налаштовує на рішучість і здатний викликати в реципієнта сильне бажання зробити певний вчинок, а отже, купити товар, що рекламується. Даний колір, як ніякий інший, здатний швидко привернути до себе увагу, зафіксувати погляд на предметі реклами. Однак не варто занадто переоцінювати його. Так, невелика деталь оголошення каталогу, виділена червоним, буде доречна й відразу приверне до себе увагу, тимчасом, як надмірне його використання здатне викликати у споживача агресивність і навіть роздратування предметом реклами. Залежно від людини і обставин він або активізує, робить життєрадісним, або викликає занепокоєність і нервовість. Яскраві червоні деталі змушують звернути увагу навіть на найнейтральніше оточення.
- Помаранчевий - колір додає активності і створює відчуття внутрішньої рівноваги.
- Чорний – колір самозанурення: він допомагає сконцентруватися на вирішенні того або іншого завдання. Водночас цей колір здатний налаштувати на меланхолію й зневіру. У чорному приходить відчуття самотності й ізоляції від навколишнього світу. Саме його у поліграфрекламі краще не використовувати. Ця рекомендація, зрозуміло, не поширюється на шрифт і таблиці.
-Білий – колір повної відкритості, не несе жодних неприємних відчуттів. Моновикористання цього кольору в друкованій рекламі створює нейтральний ефект, коли споживачеві реклами просто повідомляється інформація про товар, без встановлення будь-яких акцентів і пріоритетів.
Вибір друку
Види друку
В залежності від фактурної будови друкарської форми друк поділяють на високий, глибокий, плоский та спеціальний.
Вибір матеріалу для друкарської форми та його організація (цілісна пластина, збірна форма або комп'ютерний файл) призводить до виділення таких видів друку, як офорт: офорт на цинку, мідьорит (меццо-тинто), гравюра на сталі;гравюра: дереворит (ксилографія), лінорит, гравюра на склі, гравюра на картоні;
літографія;
гектографія;
монотипія;
шовкографія;
офсетний друк;
флексографічний друк;
тамподрук;
лазерний друк;
струменевий друк;
цифровий друк;
різографія;
інші спеціальні види друку.
З огляду на розмаїтість сучасного парку цифрових друкованих машин, високошвидкісних кольорових і полноколірних копіювальних апаратів, плотерів і фотопринтерів, при підготовці оригіналів-макетів ми виходимо з конкретних технологічних вимог, наданих друкарями. Співробітники студії рекомендують замовникам даний спосіб друку не тільки для тиражування невеликих по формату рекламних матеріалів, але й у якості кольоропроби, тому що він відносно недорогий. Новітнє програмне забезпечення для цифрових друкувальних пристроїв у ряді випадків дозволяє вірогідно емулювати офсетний друк.
Переваги цифрового друку
Високий рівень оперативності — друк виконується в максимально короткий термін (від 1 години), тому у випадку термінових замовлень він незамінний;
Висока якість при невеликих тиражах (до 300 копій з одного оригінала);
Висока рентабельність;
Цифровий друк дозволяє персоніфікувати дані і виводити нумерацію.
Незважаючи на ряд переваг, технічні можливості цифрового друку мають обмеження: по якості, асортименту тонерів, набору задрукованих матеріалів (на жаль, не всі види паперу підходять для цифрового друку — фарба на папір може лягти не рівно), швидкості друку (при багатотиражній продукції).Негативною стороною використання цифрового друку є низька роздільна здатність отримуваних відбитків друку, а це обумовлює друкування невеликих тиражів. Але розробники цифрових поліграфічних технологій наполегливо працюють над вирішенням цих проблем.
Цифровий друк вважають одним із найперспективніших. Його частка у виготовленні поліграфічної продукції до 2015 за різними оцінками складатиме до 20 %. Саме на базі цифрового методу друку розвивається широкоформатний друк, основні складові продукції якого це плакати і постери на вулицях, в вітринах магазинів, та на виставокових стендах. Крім «торгово-рекламної» продукції до продукції широкоформатного друку відносять різну картографічну інформацію, презентаційні матеріали (лекційні плакати, схеми і д.т.) і навіть високохудожні витвори (за допомогою широкоформатного друку відтворюють картини для виставок). Іншими словами продукція широкоформатного цифрового друку займає доволі широкий сегмент на ринку поліграфічної продукції.
Для сворення такого широкого спектру продукції, повиний бути і широкий вибір обладнання та матеріалів, тобто на чому і чим буде виконуватись такий друк. Якщо ринок обладнання, станом на сьогоднішній день, є одним з найперспективніших, то технологія та її можливості є ще доволі обмеженими, і базується вона на чотирьох основних технологіях друкування. Вибір типу технології друку залежить від типу продукції. В технології домінуючу роль будуть відігравати друкарські фарби — чорнила. Вони бувають: водними aqueous inks — водяний розчин в якому знаходиться фарбовий пігмент, чорнила на основі розчинника solvent inks— пігмент знаходиться в агресивному розчиннику, еко-розчинні чорнила eco-solvent inks, так звані сольвенти — проміжний варіант між водними та спиртовими. Новою вважають технологію принтерів з термопереносом — де пігмент воску/каучуку під дією температури переноситься на матеріал з вінілу.
Інша область застосування цифрового друку це оперативний друк.Вартість «цифрового» тиражу від 500 і вище буде дорожче «офсетного», проте термін виробництва може складати всього декілька годин в порівнянні з 5-ти денним в офсеті. В результаті можна зробити «неможливе», переплатив від 30% вартості.
Опис технологічних аспектів друку таких, як спосіб друку, вибір паперу та вибір фарби:
Для друку нашого тиражу 140 тис. потрібно використовувати цифровий друк.Для друку використовується компактний і потужний багатофункціональний пристрій ImageRUNNER ADVANCE C2030i друкує зі швидкістю 30 стор./хв. і забезпечує виняткову продуктивність та якість друку. Він охоплює всі потреби документообігу, надаючи можливість легко, зручно та ефективно обмінюватися даними та обробляти документи.
Властивості
Продуктивний друк зі швидкістю 30 стор./хв. у чорно-білому та кольоровому режимах
Зручний інтерфейс користувача
Друк високої якості
Набір вбудованих функцій безпеки
Компактна конструкція із вбудованим фінішером
Додаткова можливість використання мови опису сторінок Genuine Adobe® PostScript 3
Для друку реклами замавовника найпоширеніший варіант-крейдований папір щільністю від 115 до 150 г/м2 фірми Magno Star, який оптимально підходить для друку рекламних буклетів.
Історія Шанель №5
За легендою, Коко Шанель попросила пана Бо створити «штучний жіночий аромат, який пахне Жінкою», підкресливши, що під «штучним» ароматом вона має на увазі новий, створений людиною аромат.
Бо - колишній парфумер царського двору, який втік з Росії після революції 1917 року - став першим парфумером, якому вдалося побудувати на основі молекул альдегідів повноцінний аромат. Парфумер представив мадемуазель Шанель на вибір десять ароматів, з яких вона вибрала п'ятий - звідси і пішла назва шедевра. До того ж, «п'ять» було улюбленим числом Коко Шанель.
Аромат Chanel N º 5 складається з таких парфумерних нот:
Верхні ноти: альдегіди , неролі , іланг-іланг , бергамот , лимон
Ноти серця: ірис , корінь фіалки , жасмин , конвалія , троянда
Базові ноти: амбра , сандалове дерево , пачулі , мускус , віверра , ваніль , дубовий мох , ветивер.
Революційним виявився не тільки аромат - революційної була і його презентація. До цих пір фабриканти, найбільш знаменитим з яких був Рене Лалік , вправлялися у виготовленні флаконів вищого польоту фантазії, найрізноманітніших форм, перевантажуючи їх самими дивовижними орнаментами.
Наперекір цьому Габріель, одержима ідеєю аскетизму і простоти, запропонувала простий флакон у формі паралелепіпеда, що дозволяв милуватися зачаїлася у ньому золотий рідиною. Єдині сліди наміри декорувати його відносяться до 1924 року. Маються на увазі гранчаста «під смарагд» пробка і скошені і закруглені по краях межі самого флакона. Габріель на відміну від своїх попередників зрозуміла, що робити акцент потрібно на цінності вмісту, а не тари.
Смак до простоти відбився і в етикетці. Все будується на контрасті чорного і білого, який так часто використовувався нею при розробці нарядів: білий прямокутник, на якому було написано чорними літерами:Chanel. До пробці флакона була прив'язана кругла печатка, на яку була нанесена емблема Будинку Шанель , що складається з двох переплетених букв С.
Перша реклама парфумів
Коли новий парфум був абсолютно готовий, Габріель не поспішала почати його продаж. Замість цього вона подарувала флакон кожної зі своїх подруг, що належать до самих шикарним колам. Звістка про новий аромат миттю розлетілася з вуст в уста, і незабаром утворився таємний клуб фанаток «Chanel N º 5». Коли ж флакони були пущені в продаж (виключно в Будинку Шанель за адресою рю Камбон, 31), вони відразу стали дуже популярними серед покупців.
Спочатку Chanel N º 5 являє сама Коко Шанель, потім її місце займали актриси Катрін Деньов , Кароль Буке , Естелла Уоррен , Ніколь Кідман , Одрі Тоту .
Опис Реклами
Назва парфумерної продукції нашої реклами є Шанель №5.
Слоган – Кілька крапель Chanel N º 5 (ще з часів Мерлін Монро).
Якщо вірити рекламі, духи роблять нас: романтичними, сексуальними, впевненими в собі, іронічними, мрійливими, життєрадісними, зухвалими, красивими ...
Запахи викликають 8 емоційних станів, 4 - з них сприятливих: щастя, чуттєвість, зняття напруги, збудження і 4 несприятливих: роздратування, стрес, депресія, апатія.
Активні, динамічні люди воліють прохолодні, освіжаючі духи.
Спокійні, поглиблені в себе - захоплюються складними східними ароматами.
Духи - це вишукано, чуттєво і дорого. Для посилення створюваного образу парфумів часто залучаються відомі особистості, які стають обличчям бренду і які своїм способом життя уособлюють цінності, які закладаються в рекламному образі парфуму і загальні для конкретної цільової аудиторії. Тут, наприклад, необхідно виявити ступінь популярності тієї чи іншої знаменитості серед цільової аудиторії, тобто скласти рейтинг. Таким чином, у рекламі краще використовувати персонажів, відомих і авторитетних для більшості потенційних споживачів, носіїв певного набору цінностей. Наприклад, Ніколь Кідман - сучасне обличчя « Chanel № 5 »уособлює елегантність, властиву голлівудському стилю 50-х років, тобто її образ несе традиційні американські цінності.
Для посилення створюваного образу бренду духів використовуються різні колірні рішення, які впливають на емоційний фон і тим самим закріплюють образ у свідомості споживача. Зазвичай кольору в рекламі повинні відповідати кольору самих духів, флакона і упаковки для збільшення ступеня впізнаваності серед цільової аудиторії. Наприклад, реклама парфумів Calvin Klein Euphoriaвиконана в коричневих тонах, Lacoste Touch Of Pink - в рожевих, в тон флакону, а чоловічі парфуми Lacoste Hot Play - у помаранчевій гамі. У рекламі парфумів повинен домінувати один колірний відтінок, щоб увага споживача не розсіюється.
В цілому для створення гармонійного образу парфумів необхідно, щоб назва, флакон, колірне рішення і власне відтінки аромату були концептуально пов'язані. Наприклад, духи Nina Ricci Nina або DKNY Be delicious / Red delicious.
У нашій рекламі духів Chanel No 5 обов’язковим елементом повинне бути число 5, яке розташоване в центрі зображення, на задньому фоні, з метою привернути увагу до елементу назви парфумів. На передньому плані відома модель, для заохочення покупців, акцент виділяється на плаття, яке повинне бути червоного кольору. Перед нею головний елемент, самі духи Chanel No 5 збільшеного розміру, помаранчевого кольору.
У рекламі створеній раніше, присутнє число 5(по центру або збоку), присутні відомі моделі, та флакон духів.
Реклама Chanel No 5 характеризується спокійними тонами, ненав’язливістю, елегантністю, присутнє відчуття легкості, свободи, краси та неперевершеності. Тобто ми можемо сказати, що реклама Chanel No 5 повністю виконана за правилами системного аналізу, тому вже багато років захоплює своїх покупців.
Відповідними стандартам системного аналізу є майже всі відомі духи такі як: Nina Ricci, Dior…
Дерево цілей
/
Технологічна карта
Технологічні операції
17.01
18.01
19.01
20
.01
21.01
22.01
23.01
24.01
25.01
Виготовлення рекламної продукції парфумів Шанель №5
Додрукарські процеси
Виготовлення макету
Виготовлення тексту
Організація
Набір
Редагування
Виготовлення графіки
Організація
Обробка
Дизайн
Підбір паперу
Підбір фарб
Друкарські процеси
Фізичний друк
Післядрукарські процеси
Обрізка
Фальцування
Упакування
Таблиця №1. Витрати на зарплату працівникам
ПРАЦІВНИК
ЗАРПЛАТА
КІЛЬК. ГОДИН
СУМА
Друкар
3000 грн./міс
24 год.
520 грн.
Редактор
2500 грн./міс
3год.
60грн.
Дизайнер
6000 грн./міс
5 год.
250 грн.
Коректор
2500 грн./міс
2год.
45грн.
Пакувальник
4500 грн/міс
12год.
500 грн.
Таблиця №2. Витрати на матеріали
МАТЕРІАЛ
ЦІНА
КІЛЬКІСТЬ(ШТ./Л.)
СУМА
Фарба
90грн./л
7 л
630 грн.
Папір
170 грн./1000 листів А4
140 тис. листів А4
23800 грн.
Пакувальний папір
10 грн./ 1000 листів А2
140 листів А2
1400 грн.
Електроенергія
43кВт/год.
24 год.
1032грн.
Вибір та розрахунок витрат на фотоформи
1 комплект = 4 фотоформи(СМУК)
Тираж 140 тис.-А4
На 10 000 примірників потрібно 1 комплект фотоформ формату А4
Ціна одного комплекту – 50 грн
На тираж 140 тис. потрібно 14 комплектів фотоформ формату А4
Вартість 14 комплектів – 14*50=700 грн.
Вибір та розрахунок витрат на фарбу
1 л коштує приблизно 90 грн.
Розхід на друк тиражу – 7 л
7*90=630грн.
За проект фотографу платимо 500грн. Участь у даному замовленні приймають такі особи: друкар, дизайнер, фотограф, коректор, пакувальник, редактор .
Також, хочу підмітити, що додаткові витрати будуть на оренду та комунальні послуги, що становить приблизно 500 грн.
За замовлення фірма отримує 10% від загальної суми плюс 20%--ПДВ.
10% становлять- 3388,4 грн
ПДВ- 5647 грн.
Загальна сума витрат = 33884 грн. (ціна з урахуванням ПДВ).
Вартість 1 екземпляру 0.25 грн
Висновок: на даній лабораторній роботі я зрозуміла маркетинг виготовлення буклетів, зокрема специфіку 3 основних етапів його створення від самого зародження ідеї до готового продукту; розглянула найкращий спосіб друку та витратні матеріали; основні етапи системного аналізу для вирішення заданої цілі, зокрема побудову дерева цілей та таблиці послідовностей операцій; узагальнено опрацювала економічну частину проекту з необхідними обчисленнями.