МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Кафедра автоматизованих систем управління
Лабораторна робота №2
з дисципліни
Системний аналіз видавничих процесів
ТЕМА: “Маркетинг виготовлення рекламних брошур”
Завдання на лабораторну роботу:
Тема: Брошура. Довідник про міжнародні конференції «Проблема культурної ідентичності».
Формат видання: А5 (210х148),
Тираж видання: 30 000
Кількість сторінок: 12 ст.
Спосіб друку: повністю кольоровий.
Час на виконання замовлення: 10 днів (з 23.01.2012 до 3.02.2012, тобто 8 робочих днів по 8 годин)
Мета роботи: ознайомитися з методами виготовлення буклетів, розглянути основні
фактори, які впливають на виготовлення, системно проаналізувати
основні етапи виробництва, навчитись будувати дерево цілей та
таблицю послідовностей операцій, а також узагальнено опрацювати
економічну частину проекту.
Порядок виконання роботи:
Ознайомлення з визначенням «брошура»;
Переглянути усі види,типи,завдання,функції буклету і обрати свій;
Створити дерево цілей;
Побудувати технологічну карту ;
Обрахувати економічні затрати;
Теоретичні відомості
Брошу́ра (фр. brochure, від brocher — зшивати) — неперіодичне або періодичне текстове книжкове видання об'ємом понад 4, але не більше 48 сторінок, сполучених між собою за допомогою шиття скріпкою або ниткою.
З'єднання дужкою можуть бути декількох видів:
1. звичайне, з двома отворами в корінці для кожної дужки;
2. з трьома отворами для кожної дужки, при цьому з'єднанні дужка вставляється в крайні отвори, кінці дужки загинаються і заводяться в третє центральний отвір, при цьому з'єднанні кінці дужок не дряпають.
Брошура-каталог дозволяє отримати повну інформацію про товари або послуги фірми з використанням барвистих фотографій , детального опису продукту і ціни. Виконання брошур буває найрізноманітнішим - від текстових брошур, надрукованих на газетному папері до повнокольорових, виконаних в чудовій якості.
Брошура вміщає значно більшу кількість інформації, ніж листівка або буклет і на столі адресата вона живе довше. Виконана на якісному папері , в хорошому кольорі і переплетена належним чином, брошура на вигляд цілком може змагатися з іншими глянцевими журналами , будучи при цьому значно менш дорогим проектом. Така брошура може бути поміщена не тільки в спеціальну папку, а й стати прикрасою книжкової полиці.
Основні види брошур
Брошури бувають різних видів:
Методичні;
Рекламно-інформаційні: брошури систематизованих чи узагальнених відомостей відносно опублікованих чи неопублікованих даних з першоджерел, випущене друком організаціями, що здійснююсь інформаційну діяльність;
Наукові: Брошури систематизованих відомостей наукового або прикладного характеру, викладених у зручній для вивчення і викладання формі, результат теоретичних і (чи) експериментальних досліджень, а також підготовлених науковцями до публікації пам’яток культури, історичних документів та літературних текстів;
Розважальні;
та інші.
Відповідно існує кілька видів виготовлення брошур в залежності від їх розміру:
Друк:
сервісних книжок;
документацій;
технічних паспортів;
каталогів продукції;
інструкцій з експлуатації;
бюлетенів.
В асортименті варіантів брошур найбільшою популярністю користується друк рекламних брошур. Різні організації постійно замовляють рекламні брошури, що містять інформацію про компанію та послуги, товари та послуги, структуру продукції, прайс-листи та ін.
Розміри брошури так само можуть коливатися від формату А4 до формату А5.
- Брошури формату А4 відмінно зарекомендували себе як повноцінна інформативна альтернатива листівок і буклетів при досить барвистому, зовнішньому вигляді.
- Брошури формату А5 є найпоширенішим стандартом і може налічувати від восьми до сорока восьми аркушів.
Папір для брошур так само використовується різних сортів і з різними варіантами кольоровості і щільності. Зазвичай брошури друкуються на офсетному папері, а її обкладинка виготовляється з щільнішою, найчастіше крейдованого паперу різних сортів. Найбільш популярний глянцевий крейдований папір і покритий додатково матовим лаком. Також на виготовлення обкладинки підходять картони, які використовуються, наприклад, для виготовлення візитних карток.
Брошура, в не залежності від виду і розміру, є найбільш компактним і інформативним рекламним носієм.
Брошура є друковане видання з кількістю сторінок більше чотирьох. У ній відображаються основні напрями роботи підприємства, надається розгорнута інформація про товари і послуги, що надаються. В залежності від оформлення брошури складається перше, а значить найсильніше враження про компанію. Адже зустрічають-то по одягу!
Функції брошури:
методична,
рекламно-інформаційна,
розважальна.
Друк рекламних брошур
Рекламна брошура - це один з видів презентації певного товару або послуги. Брошури, надруковані на хорошому крейдованому папері з безліччю барвистих ілюстрацій як не можна краще допоможуть вам розрекламувати необхідний товар, послугу або компанію.
Рекламну брошуру можна назвати свого роду міні-презентацією Вашого товару або послуг.
Брошура, в наш час, є кращим двигуном реклами, на відміну від листівок або журналів, тому як вона більш зручного формату і більш повного змісту. Друк рекламних брошур краща при невеликих тиражах і низькій собівартості поліграфічної продукції.
При вдалому макеті рекламна брошура буде виконана якісно і в строк, на якісному папері, в хорошому кольорі і переплетена належним чином.
Великі тиражі, як правило, друкуються на офсетному папері, а обкладинка виконується з більш щільною, найчастіше крейдованого паперу різних сортів за допомогою офсетного друку. А маленькі тиражі, як правило, друкуються на різному папері, але за допомогою цифрового друку.
Так як рекламна брошура є своєрідною візитною карткою певного товару чи послуги, то дизайн брошури повинен бути ретельно пропрацьований, від основної ідеї брошури до вибору способу скріплення рекламної брошури.
Офсетний, цифровий друк брошур
Друк брошур здійснюється двома основними способами це цифровий та офсетний друк .Цифровий друк використовується для брошур малого тиражу, а офсетний для брошур великого тиражу.
Цифровий друк брошур - це сучасне якісне та високотехнологічне рішення, що дозволяє з максимальною оперативністю і якістю втілювати в життя будь-які ідеї в галузі дизайну, рекламної та ділової поліграфії.
Основною перевагою цифрового повнокольорового друку є малотиражність, оперативність, дуплекс (двосторонній друк), можливість друку з змінними даними (персоніфікація).
Офсетний друк виробництво брошур великого тиражу.
Офсетний друк ідеально підходить для друку багатосторінкової, листовий рекламної та представницької поліграфії середніх і великих тиражів. Найбільш оптимальні тиражі для друку офсетним способом - більше однієї тисячі екземплярів.
Офсетний друк застосовується дуже широко: повнокольоровий друк брошур, книг, журналів, каталогів; друк буклетів, ліфлетів, проспектів; друк листівок, календарів, листівок; друк плакатів, постерів, банерів, і т.д.
Етапи друку брошур
Обсяг інформації, який уміщає в собі брошура, це дуже хороший рекламний хід для компаній будь-якого виду та рівня. А це означає, що зміст брошур може бути абсолютно різноманітним, можна розповісти про що завгодно, від довідкової інформації до реклами продукції.
Умовно виробництво брошур можна розділити на наступні етапи, тобто це так звана умовна структура брошури:
Дизайн брошури. Тут є кілька варіантів, або клієнт самостійно виготовляє макет брошури або дизайном брошури повністю займається друкарня;
Підбір матеріалів та технології. Якщо брошура не має іміджевого значення, то при друку брошур можна використовувати найпростішу папір. В інших же випадках краще всього використовувати високотехнологічну техніку з високою якістю друку;
Безпосередньо друк брошур. На цьому етапі замовлення надходить в друкарський цех, де здійснюється друк необхідного тиражу. Можете, не турбується про терміни та якість роботи, висококваліфіковані друкарі на кращому обладнанні останніх моделей зроблять все як треба.
Виготовлення брошур
Виготовлення брошур, буклетів, листівок та іншої рекламної продукції - трудомісткий і багаторівневий процес.
Виготовлення брошур складається з двох основних етапів: дизайн та верстка брошур.
Виходячи з призначення, створюється попередній макет майбутньої брошури. Відбувається відбір текстового матеріалу, фотографій та їх подальша верстка. На цьому етапі визначаються формат, шрифти, підбирається папір, і обумовлюються всілякі види обробки.
Брошура може бути виконана як в чорно-білому, так і кольоровому варіанті. Важливу роль грає яскрава, що притягає погляди обкладинка.
Як правило, вона виконується з більш щільного паперу або ж з пластика.
Існують також кілька способів скріплення аркушів, що залежать від обсягу брошури. Хоча кріплення може послужити і складовою частиною дизайну. Кріплення на дві скріпки (скоби) підходить для елегантного і стильного видання у вигляді каталогу. Зручність пружинного кріплення полягає в тому, що листи можна підвертати.
Від грамотного дизайну брошури залежить: справить вона належний ефект і викличе інтерес у покупця. Як правило, брошура створюється в єдиному стилі, з використанням логотипів компанії і т.д. Запам'ятовується, цікаве, помітне оформлення допоможе виділити Ваше підприємство серед десятків інших.
Вибір матеріалу та друку:
Офсетний, цифровий друк брошур
Друк брошур здійснюється двома основними способами це цифровий та офсетний друк .Цифровий друк використовується для брошур малого тиражу, а офсетний для брошур великого тиражу.
Цифровий друк брошур - це сучасне якісне та високотехнологічне рішення, що дозволяє з максимальною оперативністю і якістю втілювати в життя будь-які ідеї в галузі дизайну, рекламної та ділової поліграфії.
Основною перевагою цифрового повнокольорового друку є малотиражність, оперативність, дуплекс (двосторонній друк), можливість друку з змінними даними (персоніфікація).
Офсетний друк виробництво брошур великого тиражу.
Офсетний друк ідеально підходить для друку багатосторінкової, листовий рекламної та представницької поліграфії середніх і великих тиражів. Найбільш оптимальні тиражі для друку офсетним способом - більше однієї тисячі екземплярів.
Офсетний друк застосовується дуже широко: повнокольоровий друк брошур, книг, журналів, каталогів; друк буклетів, ліфлетів, проспектів; друк листівок, календарів, листівок; друк плакатів, постерів, банерів, і т.д.
До переваг офсетного друку належать:
якісне виготовлення брошур великих тиражів;
на папері можна відтворити будь-який малюнок, колір, відтінок незалежно від складності, здійснити впечатки срібною та золотою фарбою.
Для того щоб виготовити брошуру ще більш оригінальну, застосовується УФ-лакування сторінок (суцільна чи вибіркова), тиснення, висічка.
При друку ми використовуємо багатобарвне офсетне обладнання, яке передбачає виготовлення рекламних брошур високої якості і з максимальною швидкістю.
Вартість друку брошур
При виборі саме друкованих брошур досягається оптимальне поєднання ефективності і ціни Вашої реклами. Тут можна розмістити найбільш повну інформацію про вашу фірму, товари і послуги.
Оригінальний дизайн і хороша верстка обов'язково зверне на себе увагу Ваших потенційних клієнтів.
Вартість друку брошур визначається безліччю чинників.
Формат, обсяг, а також якість паперу майбутнього рекламного видання є найважливішими факторами, що впливають на ціну видання. Кількість листів брошури може варіюватися від 4 до 48, а розмір - від А6 до А3 формату. Велике значення має якість використовуваного матеріалу.
Часто видавничі рекламні пропозиції, що інформують про всілякі акції та знижки, можуть бути виконані на недорогому папері.
Наступний фактор, що визначає вартість, - ступінь складності дизайнерської розробки. Хороший дизайн може істотно підвищити ефективність даного виду реклами. Ціна видання з простим описом товарів буде на порядок нижче. Досвідчені розробники допоможуть систематизувати матеріал так, щоб для користувача навігація була максимально швидкою і зручною.
Системний аналіз брошур
Щоб зробити хорошу брошуру міжнародної конференції ,а саме «Інновації та технології в системі освіти» потрібно проаналізувати брошури інших компаній, які також займаються організацією міжнародних конференцій.
Проаналізуємо брошуру «Перспективи придністровського врегулювання: проблеми погодження позицій основних акторів». Ця брошура виконана у спокійних, не яскравих кольорах: білому та голубому, які приємні для сприйняття. Брошура складається з 16 сторінок, кріплення – на скоби, обкладинка виконана у кольоровому стилі,внутрішні сторінки - теж кольорові.
На обкладинці надписи зроблені світло-синім та синім кольорами на біло-голубому фоні. З самого верху розміщено емблему інституту, який є організатором (зліва), емблему обєднання, яке також є організатором (зправа). По центрі самої обкладинки розміщена назва міжнародної конференції. Знизу обкладинки написано дату, час, а також місце проведення конференції.
На першій та другій сторінках ми бачимо зміст, в якому по-алфавіту розташовані теми обговорень які будуть на конференції, навпроти кожного номер сторінки на якій розташований короткий опис теми. Це дуже зручно, тому що ми можемо ознайомитись зі всім, шо буде на конференції. Також всі наступні сторінки у брошурі пронумеровані: всі номери розташовані знизу, по центрі сторінки. Так як брошура всередині теж кольорова весь опис зроблено блакитними літерами на білому фоні, тобто стандартно, з верху і в низу сторінок у вигляді колонтитулів розташовані номер сторінки (знизу) і назва теми (зверху). На останній сторінці розташовані номери телефонів осіб, які працюють в компанії-організаторі конференції, їхні ініціали та посади. Ця інформація зручна і дуже корисна у випадках якщо у вас виникнуть якісь питання, щодо організаційних запитань.
Після змісту в цій брошурі йде короткий опис конференції, її мета. Це також можна віднести до переваг брошури, бо таке розміщення зручніше для клієнта. На обгортці (остання сторінка) на біло-голубому фоні синім кольором написано внизу сторінки рік, день і число коли була випущена брошура, це корисна інформація бо з неї відразу видно чи брошура містить нові, нещодавно створені чи старі дані. По-центру сторінки (з внутрішньої сторони брошури) розміщена інформація про авторів які видали цю брошуру, кількість сторінок яку вона вміщає.
В цій брошурі добре виконана методична функціїя рекламно-інформаційна та інформаційна функції відкриті не до кінця. Розважальна функція відсутня, брошура не містить ніяких малюнків та фотографій.
Ще я проаналізувала брошуру «Цементна промисловість і ринок». Вона відрізняється від попередньої тим, що тут міститься більше інформації.
Брошура є також повністю кольоровою. Основними кольорами є білий, синій та голубий, а зовні обкладинка оформлена в біло-синіх кольорах. На титульній сторінці, тобто обкладинці на синьому фоні розміщено по-центру фотографію будівлю фірми-організатора, на передньому плані назва установи написана блакитним кольором, під назвою місце і рік проведення конференції, під фотографією знаходиться назва на номер конференції, ще нижче знаходиться повна дата та час проведення конференції, що є неправильним, щодо інформаційної функції. На мою думку, не потрібно писати одну і ту ж інформацію двічі або більше разів.
Всередині (брошура відкрита) на першій сторінці відразу короткі дані про саму фірму. Наступною сторінкою є заява на участь у конференції, що дає змогу організаторам знати точну кількість учасників конференції. На всіх сторінках всередині брошури знаходяться фотографії фірми, зали для проведення конференцій. На двох останніх знаходиться інформація про проведення конференції. На останній сторінці на темно-синьому фоні розміщена табличка зі змістом брошури та контактна інформація. Дана брошура добре розповідає про міжнародні конференції, є повністю інформативною. Кожна брошура даних компаній виконує інформаційну функцію в повному обсязі, є достатня контактна інформація. Дуже добре виконується економічна та переконувальна функції.
Аналіз моєї брошури про міжнародну конференцію «Проблеми культурної ідентичності в ситуації сучасного діалогу культур»
Проаналізувавши брошури різних компаній, я змогла побачити основні підходи при створенні брошур, переваги та недоліки, яких припустилися компанії при створенні брошур, а також я змогла проаналізувати чи виконують дані рекламні брошури необхідні функції та завдання. Після такого аналізу я обдумала вигляд своєї брошури. Вигляд моєї брошури:
Кількість сторінок – 12.
Кольоровість – обкладинка кольорова,.
Формат – А5.
Скріплення – на скоби.
Опис:
На титульній сторінці, яка буде виконана у блактитно-білих (блакитний – налаштовує на сферу почуттів, більше піднесених, скоріше платонічних, це колір дружньої прихильності, колір миру, він здатний додати предмету цілісного вигляду, а питанню/справі – глобальності та успішного результату) кольорах: на фоні фотографії установи буде великим жирним курсивним шрифтом синього кольору окреслена назва вибраної фірми-організатора (Синій – допомагає сконцентруватися на найнеобхіднішому: не розпорошуватися на дрібниці, синя деталь у брошурі відразу приверне до себе увагу і на відміну від червоного ніколи не викличе негативних емоцій). З лівого верхнього краю логотип фірми, так як є необхідною інформацією. Знизу по центрі написана тема міжнародної конференції «Проблеми культурної ідентичності в ситуації сучасного діалогу культур» також синім кольором.
Всередині брошури, яка буде кольорова, на першій сторінці буде короткий опис фірми, її основні цілі роботи, мета існування фірми. Кожна сторінка пронумерована знизу по центі, на верхніх колонтитулах написана тема, яка описана на даній сторінці. Завдяки таким колонтитулам нам не потрібно в нашій брошурі робити зміст, кожен може знайти потрібну сторінку прочитавши тему. Колонитиули зверху і знизу відділені від головного тексту синьою тонкою полосою. Всі наступні 8 сторінок будуть описані так:
мета конференції,
коло осіб, які повинні бути присутні на доній конференції: запрошуються філософи, культурологи, історики, політологи, соціологи, філологи, а також всі бажаючі приєднатися до обговорення даної проблематики,
теми для обговорення:
Сучасні стратегії ідентичності.
Модерні та постмодерні пошуки ідентичності.
Проблеми ідентичності в сучасній Україні.
Проблема співвідношення глобальних і локальних ідентичностей.
Ідентичність чужого і «чужі» ідентичності в Європі.
Топос «Малої Вітчизни».
Проблеми релігійної ідентичності.
Проблеми політичної ідентичності.
Проблеми ідентичності національних та етнічних менших в сучасних багатокультурних суспільствах.
Проблеми ідентичності і культурна традиція.
їх коротка характеристика,
для чого буде відбуватись дана конференція:, які висновки необхідно винести для себе і в загальному після її проведення.
Останні 2 сторінки буде виділено для:
1.План проведення конференції;
2. Бланк-заява на участь у конференції, яка складається з таких головних розділів:
- Участь: бажаючим взяти участь у конференції потрібно до 20 березня 2012 року надіслати організаторам заповнену анкету учасника (заяву), тези доповідей та статті.
- Вимоги: тези доповідей та статті подаються в одному примірнику, надрукованому на одному боці аркуша формату А4 через 1,5 інтервалу шрифтом Times New Roman, 14 кегль. На першій сторінці зверху зліва розміщується УДК, а справа ініціали та прізвище автора, після цього великими літерами назва статті (доповіді). З наступного рядка — анотації та ключові слова українською, російською та англійською мовами (5 рядків). Обов’язково слід подати електронну версію матеріалів.
- Вартість: учасники конференції при реєстрації сплачують організаційний внесок, який складає 100 грн. Вартість публікації статті — 15 грн за одну сторінку.
На обкладинці всередині буде розміщена контактна інформація:
Кафедра культурології та філософії,Національний університет «Острозька академія»,вул. Семінарська 2.м. Острог, Рівненська обл. 35800
Шевчук Дмитро Михайлович
Phone: +380 (66) 930-0489 E-mail: cultiden@gmail.com
З зовнішньої сторони брошури ми також розміщуємо фотографію, яка символізує конференцію, а також знизу пишемо дату видання брошури, місце видання.
З точки зору системного аналізу таке розміщення інформації в даній брошурі є найоптимальнішим з усіх можливих і буде максимально виконувати всі функції та поставлені завдання.
Дивлячись на оформлення даної брошури іншими можна сказати, що вони дотримались правил оформлення, так як відповідно потрібна інформація вказана, поданий зміст. Дизайнерське оформлення достатньо красиво виглядає, дивлячись зі сторони користувача. З сторони системного аналізу колір підібрано не зовсім точно так я головним є зелений – символізує спокій, а не щось серйозне та офіційне.
ОБЧИСЛЕННЯ СОБІВАРТОСТІ ПРОДУКТУ
Вартість електроенергії.
Друкарська машина Heidelberg SpeedMaster SM 74-5. Основні характеристики.
Максимальна швидкість друку 15 тис. примірників на годину
Двохсторонній друк
Споживає 43кВт на годину електроенергії
Фізичний друк буде тривати 42 години, отже затрати на електроенергію під час фізичного друку будуть рівні приблизно 1 956кВт.
Обрізку та згинання проведемо на машині Sheei 52-4K, яка споживає приблизно 30кВт/год. Оскільки обрізка та згинання триває 12 годин, весь процес використає 420кВт електроенергії.
Вартість світла у малому підприємстві є приблизно 17кВт на добу, отже за ці дні було витрачено 243кВт електроенергії на світло.
Вся електроенергія буде рівна кВт.
Середня вартість 1кВт спожитої електроенергії приблизно 43 коп.
Отже вартість на електроенергію буде 2 619*0.43=1 126 грн.
Вартість затратних матеріалів.
Папір для блоку. Густиною 80 г/м2. Magno Star ідеальний для друку кольорових журналів, рекламних брошур, ілюстрованих книг, обкладинок. Вартість однієї пачки 1 000 шт. - 87 грн. Вартість пачок 180 – 15 660 грн.
Фарба. Litho-Set-Pantone, для кольорової обкладинки. Для кольорового друку необхідно чотири фарби. Щоб видрукувати 30 000 примірників кольорових обкладинок потрібно приблизно голубого, пурпурного кольору – 12 кг. Та чорного 4 кг. Вартість цього приблизно 1 568грн.
Ціни за 1 кг. грн.
Mangetta 142,78
Blue 166,95
Black 71.55
Форма монометалічна (45 PLB). Оскільки буклет друкується двосторонній і щоб виготовити 30 000 двосторонніх примірників обкладинки треба 77 друкарських форм. Ціна однієї форми 606 грн. Разом 46 662 грн.
Вартість електроенергії. 2 619 кВт= 1 126 грн.
Вартість на транспорт. 200 грн
Матеріал
Кількість
Ціна
Папір (Magno Star)
180 пачок
15 660 грн.
Папір (Tecnogloss)
15 пачок
4 730 грн.
Фарба(Litho-Set-Pantone)
16 кг.
1 568 грн.
Фарба (Kosmos)
108 кг.
8 065 грн.
Форма монометалічна
(45 PLB)
77 шт.
46 662 грн.
Електроенергія
2619 кВт
1 126 грн.
Транспорт
---
200 грн.
ВСЬОГО:
78 011 грн.
Заробітна плата:
Працівник
Місячний оклад
Години
Зарплата
Редактор№1
3 500 грн.
28 год.
680 грн.
Редактор №2
3 500 грн.
10 год.
250 грн.
Фотограф-дизайнер
4 000 грн.
30 год.
885 грн.
Технолог
2 700 грн.
33 год.
657 грн.
Друкар
2 500 грн.
48 год.
830 грн.
Робочий
2 200 грн.
12 год.
250 грн.
ВСЬОГО:
3 552 грн.
Разом витрат:
Витрати на матеріал та заробітну плату: 78 011 + 3 552 = 81 563 грн.
Отже вартість послуги складе – 585 990 грн.
Прибуток:
Вартість роботи – вартість витрат. 585 990 – 81563 = 504 427 грн.
Податок:
20% від суми прибутку. Сума податку складе 100 885 грн.
Отже чистий прибуток становитиме – 403 541 грн.
Собівартість одного журналу: 3грн. 73коп.
Висновок:
На даній лабораторній роботі я навчилася робити системний аналіз проблеми друку досить об’ємного видання інформаційної брошури такої міжнародної конференції, як «Проблема культурної ідентичності» тиражем 30 000 примірників на 12 сторінки. А також я удосконалила свої навички в складанні дерева цілей та технологічної карти проблеми. Дуже корисним для мене було навчитися обраховувати собівартість продукту, вартість матеріалів необхідних для вирішення проблеми, а також обраховувати заробітну плату працівників. Після виконання всіх розрахунків я дійшла висновку, що мій прибуток після оподаткування становитиме 403 541 грн., а собівартість однієї брошури складе 3 грн. 73 коп. Ця робота була для мене дуже корисною і я зуміла освоїти початки системного аналізу.