Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра економіки підприємства
067 - 266
РОБОЧА ПРОГРАМА
та
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
з виробничої аналітичної практики
студентів ІІІ курсу напряму підготовки
6.030504 „Економіка підприємства”
денної форми навчання
Відповідає вимогам кредитно-модульної системи
організації навчального процесу
Рекомендовано
методичною комісією напряму підготовки 6.030504 „Економіка підприємства“ № 1 від 16.09.08 р.
Рівне – 2009
Робоча програма та методичні вказівки з виробничої аналітичної практики студентів ІІІ курсу напряму підготовки 6.030504 „Економіка підприємства” денної форми навчання / Лесняк О.Ю., Горбачук Ю.А., – Рівне: НУВГП. – 2009. – 24 с.
Упорядники: Лесняк О.Ю., к.е.н., доцент,
Горбачук Ю.А., старший викладач
Відповідальний за випуск:
Кушнір Н.Б., к.е.н., доцент, зав. кафедрою економіки
підприємства
Погоджено: зав. виробничою практикою НУВГП Бухтою А.А.
Програма виробничої аналітичної практики студентів ІІІ курсу напряму підготовки „Економіка підприємства” підготовлена згідно з „Положенням про проведення практики студентів вищих навчальних закладів України”, затвердженим наказом Міністерства освіти України від 8 квітня 1993 року №93 і зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30 квітня 1993 року за № 35 та відповідно до навчального плану напряму підготовки 6.030504 „Економіка підприємства”.
Програма практики відповідає вимогам КМСОНП та є основним навчально-методичним документом для студентів і керівників практики від навчального закладу та від бази практики.
© Лесняк О.Ю., Горбачук Ю.А., 2009
© НУВГП, 2009
ЗМІСТ
стор.
1. Мета, завдання, база та тривалість практики …………..
2
2. Організація аналітичної практики ……………………...
3
3. Підбір та опрацювання інформації про результати діяльності бази практики …………………………………..
6
4. Зміст виробничої аналітичної практики ………………..
7
5. Розподіл часу на опрацювання окремих етапів аналітичної практики ………………………………………
19
6. Вимоги до оформлення звіту та аналітичного пакету з виробничої аналітичної практики …………………………
20
7. Контроль за проходженням виробничої аналітичної практики …………………………………………………….
21
8. Шкала оцінювання звіту з виробничої аналітичної практики в умовах кредитно-модульної системи ………...
22
Додаток А. Зразок оформлення титульного листа звіту з практики …………………………………………….………
24
1. МЕТА, ЗАВДАННЯ, БАЗА ТА ТРИВАЛІСТЬ ПРАКТИКИ
Виробнича аналітична практика студентів напряму підготовки 6.030504 „Економіка підприємства” є важливою складовою частиною навчального процесу. Разом з цим вона вирішує завдання практичної підготовки студентів відповідно до обраної кваліфікації.
Програма виробничої аналітичної практики студентів напряму підготовки „Економіка підприємства” розроблена згідно з „Положенням про проведення практики студентів вищих навчальних закладів України”, „Методичними рекомендаціями по складанню програм практики студентів вищих навчальних закладів України” (лист Міністерства освіти України від 14.11.96 № 31-5/97) та „Тимчасовим положенням про організацію навчального процесу з поглибленою практичною підготовкою студентів”.
Програма практики є основним навчально-методичним документом для студентів і наукових керівників практики від навчального закладу та бази практики.
Мета практики полягає у закріпленні теоретичних знань, які отримані студентами за час навчання у вищому навчальному закладі, та оволодінні практичними вміннями і навичками майбутньої професії. Виробнича аналітична практика для студентів забезпечує можливість отримання виробничого досвіду та продовження наукового дослідження в сфері економіки підприємства, соціального страхування, діяльності фінансових установ, недержавних пенсійних фондів та страхових компаній, які займаються страхуванням життя.
Під час проходження практики студенти повинні виконати такі завдання:
- вивчити сучасні форми і методи господарювання;
- закріпити, систематизувати та поглибити знання з фаху навчання, набути професійних умінь і навичок;
- розвинути вміння аналізувати конкретні виробничі ситуації і приймати рішення;
- зібрати інформацію за темою науково-дослідної роботи;
- своєчасно підготувати звіт, захистити його та отримати оцінку з практики.
Об’єктами (базами) аналітичної практики виступають промислові підприємства, заклади роздрібної і гуртової торгівлі, будівельні підприємства, пректно-вишукувальні організації, підприємства, що надають послуги побутового характеру, заклади громадського харчування.
За погодженням з керівником науково-дослідної роботи базою практики можуть слугувати банківські установи, виконавчі дирекції фондів соціального страхування, страхові компанії, державні установи з регулювання діяльності фондового ринку України, депозитарної діяльності, інвестиційні компанії.
Підприємства можуть мати будь-яку організаційно-правову форму господарювання, але обов’язково мають бути юридичною особою чи відокремленим підрозділом юридичної особи, із чисельністю працюючих не менше 25 осіб.
Загальна тривалість виробничої практики регулюється навчальним планом.
2. ОРГАНІЗАЦІЯ АНАЛІТИЧНОЇ ПРАКТИКИ
Студентів направляють на виробничу практику згідно з наказом по університету, складеним на основі договорів, укладених з підприємствами – базами практики.
Наказом визначається вид практики, терміни та місце її проходження, розподіл та закріплення студентів за керівниками практики від кафедри тощо. Керівництво практикою здійснює викладач кафедри економіки та спеціаліст від підприємства-бази практики. Крім цього, студент узгоджує зміст проходження практики з керівником науково-дослідної роботи.
Безпосередньо перед початком практики студент зобовязаний пройти інструктаж з техніки безпеки. Проведення інструктажу студентів здійснюється під час проведення настановних зборів, під час яких проводиться ознайомлення студентів з вимогами до конкретного виду практики, вимогами до об’єктів її проходження та оформлення документів.
Передбачається вивчення практикантами напрямків роботи підприємства та його структурних підрозділів, економічної культури, стилю управління, вивчення змісту комплексного плану соціального розвитку колективу.
Для поглиблення отриманих знань із організації і технології на підприємстві проводяться виробничі екскурсії. В звіті про проходження виробничої практики потрібно дати короткий опис відвіданих об’єктів, відмітивши при цьому їх особливості.
Навчальні заняття з студентами-практикантами в формі лекцій або бесід проводять спеціалісти підприємства-бази практики. Під час занять можуть бути розглянуті питання, які розкривають шляхи досягнення підприємством успішних результатів за окремими напрямками виробничо-господарської діяльності, висвітлюються матеріали аналізу впровадження методів наукової організації праці, форм управління та організації виробництва.
2.1. Обов’язки та права підприємств, що є базами практики
Відповідно до договору, який укладений між університетом і базою практики, відповідна база зобов’язана:
1. Прийняти студентів на практику згідно з календарним планом та забезпечити етапи проходження практики.
2. Створити студентам необхідні умови для проходження практики, надати можливість користуватись статистичною, фінансовою, бухгалтерською звітністю та документами первинного обліку, необхідними для виконання програми практики.
3. Створити студентам необхідні умови для безпечної роботи на кожному робочому місці, проводити обов’язкові інструктажі та навчання з охорони праці та безпеки життєдіяльності.
4. Забезпечити табельний облік виходів студентів-практикантів на роботу, не допускати використання їх на посадах та роботах, що не відповідають програмі практики та майбутній спеціальності. Про всі порушення трудової дисципліни, внутрішнього розпорядку та про інші порушення повідомляти університет.
5. Створити умови для участі студентів у громадському житті колективу, знайомити з історією підприємства, залучати їх до раціоналізаторської роботи, культурно-масового та фізкультурно-спортивного життя колективу.
6. Після закінчення практики надати характеристику роботи студента-практиканта, завірити звіт.
2.2. Обов’язки студентів при проходженні практики
1. Обов’язково бути присутнім на настановчих зборах щодо організації практики.
2. Пройти інструктаж з техніки безпеки, про що розписатись в книзі проведення інструктажів з техніки безпеки.
3. Отримати в керівника практики від університету необхідні документи для проходження практики:
- лист-направлення на практику;
- щоденник практики;
-бланк повідомлення про прибуття студента.
4. Суворо дотримуватися правил внутрішнього розпорядку та вимог техніки безпеки на підприємстві.
5. Пересвідчитись у наявності наказу по підприємству про зарахування на практику.
6. Оформити повідомлення про прибуття на практику і відправити його поштою в університет у відділ виробничої практики не пізніше перших двох днів від початку практики за адресою: 33028 м. Рівне, вул. Соборна 11, НУВГП, відділ виробничої практики) або здати керівнику практики від кафедри економіки підприємства.
7. Сумлінно виконати робочу програму практики.
8. Дотримуючись загальних вимог щодо змісту практики та змісту індивідуального завдання оформити звіт з практики.
9. Своєчасно представити звіт на кафедру економіки підприємства про результати проходження практики з обов’язковим представленням копій статистичної та фінансової звітності за три останні роки (див. ст. 21). Ксерокопії звітності зберігаються у студента для подальшої науково-дослідної роботи.
10. Захистити звіт про проходження практики керівнику від кафедри економіки підприємства або відразу після закінчення практики або на протязі перших двох тижнів з початку нового навчального року.
2.3. Обов’язки керівників практики від підприємства
Керівник практики від підприємства призначається наказом по підприємству та безпосередньо організовує і контролює проходження практики студентами відповідно до робочої програми практики.
Керівник від бази практики повинен:
- узгодити із студентом план використання робочого часу з проходження практики;
- забезпечити своєчасне проведення інструктажу з охорони праці;
- забезпечити методичну допомогу, керівництво та контроль за виконанням студентом всіх робіт, які передбачені програмою практики та індивідуальним завданням керівника науково-дослідної роботи;
- перевіряти щоденник практики, матеріали представленого звіту і виконаної роботи, вносити відповідні записи (відмітки);
- організувати виробничі екскурсії;
- дати відгук про роботу студента;
- забезпечити надання необхідної статистичної, фінансової та бухгалтерської звітності;
2.4. Обов’язки керівника практики від кафедри економіки підприємства
Для контролю за виконанням програми практики на період виробничої аналітичної практики наказом по університету призначається керівник практики від кафедри економіки підприємства.
Керівник практики від кафедри економіки підприємства:
- перед початком практики проводить відповідні заходи щодо створення умов для прибуття студентів-практикантів;
- забезпечує проведення всіх організаційних заходів перед від’їздом студентів на практику; здійснює інструктаж про порядок проходження практики, інструктаж з техніки безпеки (під розписку), видає особисто під розписку студентам-практикантам необхідні документи (направлення, повідомлення, щоденник);
- повідомляє студентам про систему звітності та існуючі вимоги до неї;
- у тісному контакті з керівником практики від бази практики забезпечує високу якість її проходження згідно з програмою;
- контролює умови праці і побуту практикантів та проведення з ними обов’язкових інструктажів з охорони праці;
- перевіряє виконання студентами правил внутрішнього трудового розпорядку, відвідування практики, хід оформлення щоденника і підготовку звіту.
3. ПІДБІР ТА ОПРАЦЮВАННЯ ІНФОРМАЦІЇ ПРО РЕЗУЛЬТАТИ ДІЯЛЬНОСТІ БАЗИ ПРАКТИКИ
Джерелами інформації для проведення аналізу результатів підприємницької діяльності підприємства, підготовки звіту з аналітичної виробничої практики є: форми статистичної звітності, які складає і подає органам статистики підприємство, плани і звітність про різні напрямки господарської діяльності, дані оперативного статистичного та бухгалтерського обліку, інша оперативна і періодична інформація, дані опитування і спостереження на робочих місцях, нормативні документи тощо. Нижче подано перелік форм звітності, які рекомендується використовувати і до яких можна звернутись за потрібною інформацією відповідно до бази практики.
Для виробничих підприємств та торговельних організацій (фірм):
Баланс підприємства, форма №1; звіт про фінансові результати, форма №2; звіт про рух грошових коштів, форма №3; звіт про власний капітал, форма №4; примітки до річної фінансової звітності; звіти з праці, форми 1-ПВ, 3-ПВ; звіт про основні показники діяльності підприємства, форма №1 – підприємництво; розшифровка кредиторської та дебіторської заборгованості; звіт про наявність та рух основних засобів, амортизацію (знос), ф. 11-ОЗ; зведена таблиця основних показників, форма 22 (річні); звіт про рух коштів у іноземній валюті, форма 15-зез; планові та звітні калькуляції; договірна документація; бізнес-плани; матеріали маркетингових досліджень; висновки аудиторських перевірок; положення по підприємству; накази; штатний розпис; табелі.
Для банківських установ:
Загальна інформація про діяльність банку; звіт про прибутки та збитки; балансовий звіт; звіт про зміни в акціонерному капіталі; звіт про рух грошових коштів; облікова політика (примітка 1); примітки до річних фінансових звітів; звіт про суми і процентні ставки за кредитами; звіт про суми і процентні ставки за депозитами; звіт про залишки заборгованості за кредитами (за галузями економіки); звіт про залишки за депозитними зобов’язаннями (за галузями економіки); розрахунок резерву на можливі втрати за позичками комерційних банків.
Для органів соціального страхування:
Баланс, форма №1; звіт про виконання кошторису установи по бюджетних організаціях, форма №2; звіт про виконання кошторису доходів і видатків установи (загальний фонд), форма №2; звіт про виконання плану по штатах і контингентах інших закладів і заходів, форма № 3-19; звіт про надходження і використання сум за дорученням, форма № 4-2; звіт про надходження і використання спеціальних коштів, форма № 4-1; звіт про використання коштів неприбуткових організацій; звіт про заборгованість бюджетних установ, форма № 7; форми звітності до вищестоящих організацій за окремими видами соціального страхування.
4. ЗМІСТ ВИРОБНИЧОЇ АНАЛІТИЧНОЇ ПРАКТИКИ
З метою закріплення набутих теоретичних знань студент повинен дослідити діяльність підприємства чи установи, що є базою практики, усвідомити функції і методи діяльності економічних та фінансових підрозділів, керуючись цими положеннями.
4.1. Інформація про підприємство та основні техніко-економічні показники.
4.1.1. Ознайомитися з ієрархією діяльності суб’єкта господарювання, фінансової чи державної установи, вказати організаційно-правову форму та інші дані, зокрема: повна назва підприємства; скорочена назва підприємства; юридична адреса; фактичне місце розташування; телефон; факс; дата заснування та фактичний термін діяльності, років; форма власності; організаційно-правова форма; засновники; дочірні компанії, філії; до складу якого об’єднання входить підприємство.
4.1.2. Вказати види діяльності відповідно довідки з статистичного управління згідно класифікації видів економічної діяльності та установчих або статутних документів, проаналізувати частку видів діяльності в загальному обсязі, наприклад:
Таблиця 4.1 - Види та обсяги виробництва продукції (виконання робіт та надання послуг) підприємства
№
Види продукції
(робіт, послуг)
Обсяги виробництва, тис. грн.
Частка у загальному обсязі, %
Роки
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
4.1.3. Оцінити основні техніко-економічні показники діяльності суб’єкта господарювання, проаналізувати динаміку цих показників за останні кілька періодів (років), зробити відповідні висновки.
Таблиця 4.2 - Динаміка основних економічних показників
№
Показники
Од. вим.
Періоди (роки)
1
Обсяг виготовленої продукції:
тис. грн.
2
Собівартість виготовленої продукції
тис. грн.
3
Обсяг реалізованої продукції (робіт, послуг)
тис. грн.
4
Собівартість реалізованої продукції
тис. грн.
5
Середньорічна вартість основних виробничих фондів
тис. грн.
6
Річні амортизаційні відрахування
тис. грн.
7
Рівень зносу основних виробничих фондів
%
8
Фондовіддача основних виробничих фондів
грн./грн.
9
Коефіцієнт віддачі спожитих основних фондів
грн./грн.
9
Середньорічні залишки оборотних коштів
тис. грн.
10
Коефіцієнт обіговості оборотних коштів
коеф.
11
Чисельність працівників, всього
в т.ч. робітників
чол..
12
Середньорічний виробіток одного працівника
тис. грн.
13
Середньомісячна заробітна плата одного працівника
тис. грн.
14
Валовий прибуток (включає прибуток та постійні витрати), тис. грн.
тис. грн.
15
Прибуток до оподаткування (балансовий прибуток), тис. грн.
тис.грн
1
Чистий прибуток (збиток):
тис. грн.
17
Рівень рентабельності
%
4.2. Маркетинговий аналіз ринкових умов господарювання
Провести маркетинговий аналіз внутрішнього та зовнішнього середовища підприємства, продукції, оцінити організацію маркетингової роботи. Зокрема, доцільно проаналізувати номенклатуру та асортимент продукції підприємства, переваги та недоліки цієї продукції в порівнянні з конкурентами. Здійснюючи аналіз ринків збуту, вказати характеристики основних груп покупців, частку цих груп в загальних обсягах продажів, проаналізувати параметри сегментів ринку, на яких працює підприємство.
При оцінюванні умов зовнішнього середовища підприємства також слід вказати відомості про основних конкурентів підприємства та ключових постачальників.
Оцінюючи організацію маркетингової роботи, оцінити структуру відділу маркетингу, визначити стратегію цінової та товарної політики підприємства, політики розподілу. Основним розділом аналізу комунікаційної політики може бути опис засобів реклами та зв’язків з громадськістю, які використовуються підприємством. В складі кожного аналітичного блоку та після кожної таблиці вказати короткі коментарі та висновки.
Таблиця 4.3 - Аналіз продукції
Основні види продукції та послуг
Етап життєвого циклу, прибутковість
Конкурентні переваги
Недоліки
1
2
3
4
Таблиця 4.4 - Основні споживачі продукції
Назва (група) споживачів
Вид продукції (робіт, послуг)
Частка окремих споживачів в загальному обсязі, %
1
2
3
Таблиця 4.5 - Аналіз ринків збуту
Сегмент ринку
Вид продукції
Частка
ринку, %
Тип споживачів (вимогливі до якості, рівня ціни, сервісу)
Ступінь задоволення попиту на ринку, %
Цінова політика (високих, низьких цін, диференціації, політика знижок та ін.)
1
2
3
4
5
6
Таблиця 4.6 - Відомості про конкурентів
Конкуренти та їх місцезнаходження
Вид продукції
Сегмент ринку
Ціна, грн./од.
Конкурентні переваги
Недоліки
1
2
3
4
5
6
Таблиця 4.7 - Основні постачальники
Вид сировини, матеріалів чи комплектуючих
Назва постачальника
Частка в загальному обсязі, %
Альтернативні постачальники
1
2
3
4
Таблиця 4.8 - Аналіз рекламної політики
Засоби реклами
Цілі
Бюджет, тис. грн.
1
2
3
4.3. Аналіз виробничих ресурсів підприємства та джерел фінансування
4.3.1. Аналіз забезпеченості персоналом та використання робочого часу
На основі звітів з праці або даних табельного обліку зробити висновки про ефективність використання робочого часу та структуру персоналу на підприємстві.
Таблиця 4.9 - Аналіз забезпеченості підприємства персоналом
№
Показники забезпеченості персоналом
Роки (періоди)
1
2
3
4
5
1
Обсяг виробленої продукції, тис. грн.
2
Середньооблікова чисельність працівників, осіб, всього
3
в т.ч виробничий персонал, осіб
4
з них: робітники
5
керівники
6
професіонали
7
фахівці
8
технічні службовці
9
невиробничий персонал, осіб
10
Прийнято на роботу, осіб, всього:
11
Звільнено з роботи, осіб, всього:
1
2
3
4
5
12
в т.ч.: за поруш. труд. дисципліни
13
за власним бажанням
14
за скороченням кадрів
15
Неявки на роботу, днів, всього:
1
2
3
4
5
16
в т.ч. чергові відпустки
17
відпустки по навчанню
18
невиходи на роботу по хворобі
19
невиходи дозволені законом
20
невиходи з дозволу адміністрації
21
прогули
22
Коефіцієнт обороту по прийому
23
Коефіцієнт обороту по звільненню
24
Коефіцієнт плинності кадрів
25
Коефіцієнт використання календарного фонду робочого часу
Таблиця 4.10 - Аналіз продуктивності праці та ефективності оплати праці
№
Показники продуктивності праці та ефективності оплати праці
Роки (періоди)
1
Обсяг виробленої продукції, тис. грн.
2
Фонд оплати праці працівників, тис.грн.
3
Фонд оплати праці робітників, тис.грн.
4
Середньооблікова чисельність працівників, осіб
5
з них робітників, осіб
6
Середньомісячна заробітна плата одного працівника, грн.
7
Середньомісячна заробітна плата одного робітника, грн.
8
Середньорічна продуктивність праці одного працівника, тис. грн.
9
Середньорічна продуктивність праці одного робітника, тис. грн.
10
Ефективність оплати праці працівників, грн./грн.
11
Ефективність оплати праці робітників, грн./грн.
4.3.2. Аналіз основних фондів підприємства
На основі звіту 11-ОЗ „Звіт про наявність, рух та амортизацію основних фондів” зробити висновки про динаміку загального обсягу основних фондів, за первинною вартістю оцінити динаміку суми зносу, співставити обчислені показники динаміки. Зробити висновки.
Таблиця 4.11 - Аналіз стану та руху основних виробничих фондів підприємства.
Показники стану та руху основних виробничих фондів
Роки
Відхилення, %
1. Середньорічна вартість ОВФ, тис. грн.,
в т.ч.:
- земельні ділянки
- капітальні витрати на поліпшення земель
- будівлі
- споруди
- передавальні пристрої
- машини та обладнання
- транспортні засоби
- інструмент, інвентар (меблі)
- робоча та продуктивна худоба
- багаторічні насадження
- інші основні фонди
2. Залишкова вартість ОВФ, тис.грн.
3. Коефіцієнт оновлення
4. Коефіцієнт вибуття
5. Коефіцієнт зносу
6. Коефіцієнт придатності
Таблиця 4.12 - Аналіз ефективності використання основних виробничих фондів підприємства.
Показники стану та руху основних виробничих фондів
Роки
Відхилення, %
1. Обсяг виготовленої продукції, тис. грн.
2. Середньорічна вартість ОВФ, тис. грн.
3. Фондовіддача, грн./грн.
4. Коефіцієнт віддачі спожитих ОВФ, грн./грн.
5. Рентабельність ОВФ, %
4.3.3. Аналіз оборотних коштів підприємства
При здійсненні оцінювання оборотних коштів підприємства слід оцінити структуру середньорічних залишків оборотних коштів та їх динаміку за останні кілька періодів, зробити відповідні висновки.
Таблиця 4.13 - Структурно-динамічний аналіз оборотних коштів підприємства
Елементи оборотних коштів
Період
Відхилення
т.грн.
%
т.грн.
%
т.грн.
%
абс.
%
абс.
%
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1. Оборотні кошти, всього, тис. грн.
2.Оборотні фонди, тис. грн.
з них
- виробничі запаси
- засоби у виробництві
3. Фонди обігу, тис. грн.
з них:
- грошові кошти в касі та на банківських рахунках
- готова продукція
- поточні фінансові інвестиції
- дебіторська заборгованість
Оцінити основний показник ефективності використання оборотних коштів – їх обіговість.
Таблиця 4.14 - Ефективність використання оборотних коштів підприємства
Показники ефективності використання оборотних коштів
Період
Відхилення
т.грн.
%
т.грн.
%
т.грн.
%
абс.
%
абс.
%
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1. Обсяг реалізованої продукції, тис. грн..
2.Середньорічні залишки нормованих оборотних коштів, тис. грн..
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
3. Коефіцієнт обіговості
4. Тривалість одного обороту, днів
5. Рентабельність оборотних коштів, %
4.3.4. Аналіз джерел фінансування
На основі показників балансу оцінити динаміку змін капіталу підприємства та дослідити структурні зрушення за три останніх роки. В бюджетних установах оцінити діяльність структурного підрозділу на основі цифрових даних, що характеризують діяльність підрозділу за три останні роки.
Таблиця 4.15 - Аналіз джерел фінансування
№ п/п
Показники джерел фінансування
Роки
т.грн.
%
т.грн.
%
т.грн.
%
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Капітал підприємства, тис. грн., всього
2
Власний капітал, тис. грн., всього
3
Позикові кошти, тис. грн., всього
3.1
Короткострокові зобов’язання
3.2
Довгострокові зобов’язання
4.4. Аналіз витрат
4.4.1. Виконати структурно-динамічний аналіз витрат підприємства за економічними елементами (див. розділ ІІ „Елементи операційних витрат” форми 2 „Звіт про фінансові результати”) за останні три роки. Оцінити динаміку матеріалоємності, зарплатоємності продукції та частки амортизаційних відрахувань у вартості виготовленої продукції..
Таблиця 4.16 - Аналіз елементів операційних витрат підприємства
№
Елементи витрат
Роки
т.грн.
%
т.грн.
%
т.грн.
%
1
Матеріальні витрати
2
Витрати на оплату праці
3
Відрахування на соціальні заходи
4
Амортизація основних фондів та нематеріальних активів
5
Інші витрати
6
Всього
65
100
100
100
4.4.2. Виконати структурний аналіз витрат підприємства за статтями калькуляції за останній рік. Оцінити структуру витрат.
4.5. Аналіз фінансових результатів
4.5.1. Проаналізувати „Звіт про фінансові результати”. Співставити темпи росту обсягів реалізації та темпи росту розміру прибутку, зробити висновки про ефективність управління підприємством, ефективність збутової та маркетингової діяльності. З’ясувати причини негативних відхилень. Продумати заходи, які сприятимуть покращенню результатів діяльності підприємства.
Таблиця 4.17 – Аналіз фінансових результатів
№
Фінансові результати
Роки
1
2
4
5
6
1
Виторг (Виручка від реалізації продукції, робіт, послуг), тис. грн.
2
Податок на додану вартість (ПДВ), тис. грн.
3
Акцизний збір, тис. грн.
4
Чиста виручка (без ПДВ та акцизного збору), тис. грн.
5
Собівартість реалізованої продукції (неповна), тис. грн.
6
Валовий прибуток, тис. грн.
7
Прибуток до оподаткування (балансовий прибуток), тис. грн.
8
Рівень рентабельності, %
9
Платежі до бюджету, тис. грн.
10
Чистий прибуток, тис. грн.
4.5.2. Ознайомитися із «Звітом про рух грошових коштів» і зробити висновки про зміни, що відбулися у грошових коштах підприємства.
4.6. Особливості проведення аналізу в рамках специфіки діяльності підприємства
- проаналізувати галузеві статистичні звіти (наприклад, для торговельного підприємства: «звіт про товарооборот»; для транспортного підприємства: для будівельного підприємства: 1-КБ, 3-КБ; тощо);
- виконати індивідуальне аналітичне завдання керівника науково-дослідної роботи;
- ознайомитися з системою планування підприємницької діяльності;
- вивчити систему взаємовідносин з партнерами, структуру договорів на постачання та збут, оцінити виконання договірних зобов’язань;
- зробити оцінку рівня використання інтелектуального потенціалу підприємства;
Крім цього, залежно від специфіки бази проходження практики студент повинен проаналізувати таку інформацію:
Для банківських установ:
1. Показники ліквідності: миттєва ліквідність, поточна ліквідність, короткострокова ліквідність.
2. Показники оцінки достатності капіталу: мінімального розміру регулятивного капіталу, адекватність регулятивного капіталу, адекватність основного капіталу.
3. Показники оцінки кредитного ризику: максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента, великих кредитних ризиків,- максимального розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих одному інсайдеру, максимального сукупного розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих інсайдерам.
4. Нормативи інвестування: інвестування в цінні папери окремо за кожною установою; загальної суми інвестування.
5. Норматив ризику загальної відкритої (довгої/короткої)валютної позиції банку.
6. Показники ефективності діяльності: процентна маржа (процентний прибуток); непроцентна маржа (непроцентний прибуток) банку; прибуток до оподаткування; чистий прибуток; чиста процентна маржа; чиста непроцентна маржа; чиста маржа операційного прибутку; чистий прибуток у розрахунку на акцію (ЕРS); показник прибутку на капітал (ROE).
7. Розрахунок самоокупної ставки.
8. Виконати структурно-динамічний аналіз активів і зобов’язань банку, зробити висновки.
9. Виконати структурно-динамічний аналіз доходів і витрат банку та оцінити структурні зрушення.
10. Проаналізувати динаміку прибутків (збитків) банку.
Для страхових установ:
1. Терміни одержання ліцензії і на які види страхування (Терміни одержання ліцензії на різні види страхування).
2. Види страхової діяльності та тарифи на окремі страхові послуги компанії.
3. Ознайомитися з формою „Звіт про доходи та витрати страховика”, проаналізувати її.
4. Дослідити динаміку страхових платежів та динаміку сформованих страхових резервів, порівняти їх та зробити висновки. У разі проходження практики у без балансовому відділенні страхової компанії вказати обсяги отриманих страхових премій по філії та суми, на які укладені договори в динаміці за три роки.
5.