Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра економіки підприємства
Доповідь на тему:
«Економічне обґрунтування комплексу заходів з підвищення прибутковості діяльності підприємств лісового господарства (на прикладі ДП «Березнівське лісове господарство»)»
До вашої уваги представлена доповідь на тему: «Економічне обґрунтування комплексу заходів з підвищення прибутковості діяльності підприємств лісового господарства (на прикладі ДП «Березнівське лісове господарство»)».
Актуальність наукової роботи визначається тим, що вона спрямована на вирішення проблематики підвищення прибутковості, оскільки це дозволить підприємствам в повному обсязі виконувати лісівничі завдання та значну частину надходжень використовувати на розвиток виробництва, оновлення основних фондів, оновити технічний стан підприємств, підвищити матеріальне стимулювання праці працівників, збільшити лісові насадження. Це і обумовило вибір теми наукової роботи.
На сьогоднішній день значну роль в житті суспільства і людини відіграє ресурс лісу, який є окрасою природи та багатством нації. Одночасно ліс виконує захисну функцію, оздоровлюючи навколишнє середовище, та служить задоволенню економічних потреб суспільства. Лісові ресурси посідають одне з чільних місць в ресурсній базі економіки України.
В умовах ринкової економіки в лісовому господарстві особливо загострюється суперечність між необхідністю значних вкладень у фінансування відновлення потенціалу лісового комплексу та можливістю повернення коштів через тривалий проміжок часу. Економічна оцінка заходів, спрямованих на підвищення ефективності лісокористування, в умовах ринкової економіки є ще недостатньо адаптованою до сучасних економічних умов, що склалися в Україні.
Загальна площа земель лісового фонду України становить 10,8 млн.га, з яких вкрито лісовою рослинністю 9,5 млн. га, це становить 15,7 відсотка від території України. Середній щорічний приріст у лісах Держкомлісгоспу дорівнює 4,0 м3 на 1 гектар і коливається від 5,0 м3 в Карпатах до 2,5 м3 у Степовій зоні.
На сьогодні Україна є найменш лісистою територією (крім Молдови) у Європі, яка не може забезпечити власних потреб у деревині. Так, дефіцит деревини складає близько 8-10 млн. м3.
Ліси по території України розташовані дуже нерівномірно і сконцентровані переважно в Поліссі та Карпатах. Лісистість у різних природних зонах має значні відмінності і не досягає оптимального рівня, коли ліси найпозитивніше впливають на клімат, ґрунти, водні ресурси, протидіють ерозійним процесам.
Ліси України утворюються понад 30 видами дерев, серед яких домінують сосна, дуб, бук, ялина, береза, вільха, ясен, граб, ялиця. Хвойні насадження займають 42% загальної площі. Твердолистяні насадження становлять 43%.
Особливості, які відрізняють Україну від інших європейських країн щодо лісів і лісового господарства:
- відносно низький середній рівень лісистості території країни ; зростання лісів у різних природних зонах (Полісся, Лісостеп, Степ, Українські Карпати та гірський Крим), що мають істотні відмінності щодо лісорослинних умов, методів ведення лісового господарства, використання лісових ресурсів та корисних властивостей лісу;
- переважно екологічне значення лісів та висока їх частка (до 50%) з обмеженим режимом використання;
високий відсоток заповідних лісів (13,7%), який має стійку тенденцію до зростання;
- близько 0,5 млн. гектарів лісів не надані в користування, знаходяться на землях запасу у незадовільному стані (самовільно вирубуються, гинуть від пожеж, хвороб, шкідників тощо).
Основне завдання лісового господарства і держави - доведення лісистості території до рівня 20-22 % та підвищення ефективності лісовирощування.
Метою даної роботи є визначення та узагальнення шляхів покращення використання лісових ресурсів Березнівсько держлісгоспу, розробити теоретико-методичні засади та рекомендації щодо підвищення прибутковості діяльності підприємств лісового господарства.
Основними задачами наукового дослідження є:
- дослідження сучасного стану лісового господарства;
- визначити проблеми розвитку лісогосподарського комплексу та шляхи їх вирішення;
- визначення шляхів підвищення прибутковості підприємства;
- розробка заходів для вирішення економічних проблем, які існують в діяльності підприємства.
Інформаційною базою дослідження стали дані Державного комітету статистики України, Лісовий кодекс України, дані Державного агентства лісових ресурсів України, праці вітчизняних і зарубіжних учених, первинні документи та форми звітності ДП «Березнівське лісове господарство».
Об’єктом дослідження цієї роботи є ДП “Березнівське лісове господарство”.
ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО «БЕРЕЗНІВСЬКЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО» створене на підставі наказу Міністерства сільського господарства УРСР від 20 червня 1958 року, засноване на державній власності, належить до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України та входить до сфери управління Рівненського обласного управління лісового господарства.
В адміністративно-господарському відношенні територія лісгоспу поділена на 8 лісництв. Загальна площа лісів держлісфонду Березнівського лісгоспу складає 50 тис. 722 га. Березнівський лісгосп здійснює співробітництво з такими країнами, як Польща, Словаччина, Литва, Угорщина, Туреччина.
Обсяг заготівлі деревини на ДП «Березнівське Лісове Господарство» становить 72 тис. м3 в рік.
Для визначення резервів підвищення рентабельності підприємства проведемо факторний аналіз.
Провівши розрахунки та дослідивши основні показники діяльності підприємства можна відзначити, що воно є рентабельним і приносить прибуток. Проте рентабельність підприємства є не дуже високою. Найменш рентабельним для підприємства є 2009 рік. Після проведення розрахунків та факторного аналізу показників рентабельності було визначено причини її зниження та виявлення резервів її підвищення. Відобразимо розрахунок резервів у таблиці 12.
Отже, після проведених розрахунків було виявлено, що головними резервами підвищення рентабельності є:
для рентабельності реалізації продукції - збільшення інших операційних доходів, зменшення інших фінансових доходів, зменшення загальних витрат;
для рентабельності власного капіталу - збільшення інших операційних доходів, збільшення інших доходів, зменшення загальних витрат;
для рентабельності активів - збільшення інших операційних доходів, збільшення інших доходів, зменшення загальних витрат;
для рентабельності виробництва - збільшення інших фінансових доходів, зменшення інших витрат, зменшення собівартості, зменшення фінансових витрат.
Виходячи з даних проблем Березнівського лісгоспу пропонується проведення наступних заходів щодо підвищення рентабельності підприємства:
зменшення адміністративних витрат та витрат на збут;
зниження собівартості реалізованої продукції;
збільшити виробництво продукції;
зменшити загальні витрати;
збільшити інші операційні доходи.
Ці та інші заходи допоможуть підвищити прибутковість підприємства, а від так і підвищити показники рентабельності.