Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра економіки підприємства
Звіт
Про проходження виробничої практики
На ЗАТ «Ей-І-ЕС Рівнеенерго»
Оцінки:
керівника від підприємства ____________ __________ ______________
керівника від університету ____________ _________ ______________
Склав
Студент ІІк., ІVгр., ЕФ
Грищенко Роман
«____» __________ 2007 р.
Залікова оцінка з практики ______________________________________________
«____» ___________ 2007 р.
Рівне – 2007 р.
План:
Про AES
ЗАТ "Ей-І-Ес Рiвнеенерго"
Структура організації
Обсяги реалізації
Необоротні активи
Оборотні активи
Облік власного капіталу
Трудові відносини
Оплата праці
Аналіз продуктивності праці на ЗАТ “Ей-І-Ес Рівнеенерго”
Земельні ресурми підприємства і їх використання
Характеристика інвестиційної діяльності
Характеристика виробничого процесу і виробничої діяльності підприємства
Коефіцієнт рентабельності діяльності
Охорона праці
Особисті враження про функціонування підприємства
Про AES
Про AES
AES — провідна міжнародна енергетична компанія, яка виробляє та розподіляє електричну енергію для 100 мільйонів споживачів у 26 країнах світу, серед яких Аргентина, Австралія, Бангладеш, Бразилія, Індія, Італія, Канада, Китай, Колумбія, Мексика, Німеччина, Пакистан, Південно-Африканська Республіка, Сальвадор, Угорщина, Україна, Чехія, Чилі та ін. Центральний офіс корпорації знаходиться у передмісті Вашингтона – Арлінгтоні.
AES — глобальна корпорація, більшість компаній якої працюють за межами США.
Чотирнадцять розподільчих компаній, що входять до складу корпорації, постачають електроенергію 100 мільйонам споживачів – населенню, державним і комерційним структурам, промисловості; 122 електростанцій загальною потужністю 44 000 МВт. Дохід корпорації у 2005 році склав $ 11 млрд.
AES має міцний, стабільний і надійний корпоративний центр, який допомагає своїм компаніям здійснювати діяльність у визначених напрямах ефективно і цілеспрямовано. Ми зосереджуємо корпоративні ресурси на таких ключових питаннях, як стратегія і фінанси, управління ризиками та вдосконалення юридичної підтримки діяльності всіх структурних підрозділів і компаній, що належать до AES, розвиток цих компаній та їх персоналу, інформаційні технології та комунікаційні системи, глобальні закупівлі та охорона праці, корпоративна культура й етика тощо. Ми прагнемо бути здатними виконувати завдання, що лежать в основі успіху кожного нашого підприємства, фірми, використовуючи при цьому величезний потенціал переваг, які має глобальна компанія AES.
AES запроваджує і досягає високих стандартів діяльності як у виробничій, так і фінансовій сферах. Сьогодні корпорація є однією з найуспішніших серед компаній, що працюють в енергетичному секторі — за майже два десятиріччя вона перетворилася з амбіційної концепції на галузевого лідера. Такі досягнення — результат впровадження сміливих проектів і новітніх технологій управління, спрямованих не тільки на розвиток, а й упередження та вирішення проблем. Ми створюємо концепції, плануємо, втілюємо, будуємо. Працюючи в енергетичному бізнесі, який постійно зазнає динамічних змін, ми коригуємо свою діяльність та оптимізуємо використання активів. Усе це дає змогу AES спрямовувати власні зусилля на здобуття позицій світового лідера в енергетиці: до 2006 року корпорація планує посісти серед 25% найкращих енергетичних компаній світу, а до 2008 року увійти до 10% найкращих.
Кожна з наших команд, будуючи свою діяльність з урахуванням єдиної місії AES, має корпоративну структуру та філософію, яка сприяє гнучкості управління, підвищенню відповідальності кожного за особистий внесок та загальний результат і досягненню відповідних підсумків у роботі корпорації в цілому.
ЗАТ "Ей-І-Ес Рiвнеенерго"
Про ЗАТ «Ей-І-Ес Рiвнеенерго»
ЗАТ «Ей-І-Ес Рівнеенерго» — енергетична компанія України, що спеціалізується на передачі та постачанні електричної енергії на території міста Рівного та Рівненської області. Метою діяльності компанії є не тільки забезпечення електроенергією, а й зниження її втрат на шляху до промислових і побутових споживачів.
Державне енергопостачальне підприємство „Рівнеобленерго” було засновано відповідно до Указу Президента України „Про структурну перебудову в електроенергетичному комплексі України” від 4 квітня 1995 року №282/95 та наказу Міністерства енергетики та електрифікації України від 31 липня 1995 року №137, набувши статус відкритого акціонерного товариства. Згодом, 14 листопада 2001 року, за рішенням загальних зборів акціонерів підприємство змінило назву на „Відкрите акціонерне товариство „Ей-І-Ес Рівнеенерго”, що було зумовлено зміною у складі акціонерів компанії — 15 травня 2001 року всесвітньо відома глобальна компанія AES придбала пакет простих іменних акцій підприємства. Більше ніж через два роки компанію за рішенням загальних зборів акціонерів було реорганізовано на закрите акціонерне товариство. ЗАТ „Ей-І-Ес Рівнеенерго” — енергопостачальна компанія, що має ліцензії на здійснення передачі та постачання електричної енергії.
Сьогодні до складу ЗАТ „Ей-І-Ес Рівнеенерго” входять 16 районних електричних мереж, які об’єднані за територіальним принципом у п’ять регіонів. Підприємство, охоплюючи своєю діяльністю територію у понад 20 тисяч км2, обслуговує понад 400 тисяч споживачів — юридичних осіб і населення.ЗАТ „Ей-І-Ес Рівнеенерго” — це одна з найуспішніших енергетичних компаній, яка завдяки вдалим і зваженим рішенням менеджменту, впровадженню сучасних технологій, використанню новітньої техніки за короткий час перетворилась зі збиткового на прибуткове, ефективне діюче підприємство. За цей період значно поліпшилась якість і надійність передачі і постачання електроенергії, зменшилась кількість відключень, відкрились сучасні центри з обслуговування споживачів. Компанія вчасно розраховується за спожиту електроенергію, сплачує реструктуризований борг, перебуваючи за регіональним позиціонуванням серед одних з найбільших платників податків у Рівненській області.
У 2004 році ЗАТ „Ей-І-Ес Рівнеенерго” увійшло до загальноукраїнського рейтингу “ТОП-100. Найдинамічніші компанії”, що складається на основі результатів фінансових показників діяльності.
Технічні параметри ЗАТ “Ей-І-Ес Рівнеенерго” станом 1.01.2006
Кількість підстанцій напругою 35 кВ
90 шт.
Кількість підстанцій напругою 6-10 кВ
5877 шт.
Сумарна потужність трансформаторов
2 382,20 МВА
Площа території забезпечення електроенергією
20 100 км2
Загальна довжина повітряних ліній електропередач
26,749 км
•110 кВ
1264,2 км
•35 кВ
1501,6 км
•6-10 кВ
9282,5 км
•0,4-10кВ
13387,3 км
Загальна довжина кабельних ліній електропередач
1314,4 км
Кількість підстанцій напругою 110 кВ
35 шт.
Чисельність персоналу компанії
близько 1 500 чол.
Основними видами діяльності товариства є:
виробництво електричної енергії; ,
отримання, передача, розподіл та постачання електроенергіі споживачам наумовах укладених договорів по тарифах, що регулюються відповідно дочинного законодавства;
ремонт та технічне обслуговування електророзподільчої та контрольноїапаратури;
монтаж та установка електророзподільчої та контрольної апаратури;
розвиток електромереж у регіоні та за його межами;
здійснення будівництва, ремонтно-експлуатаційних робіт, обслуговуванняелектромереж та трансформаторних підстанцій;
здійснення енергетичного нагляду за споживанням електричноі енергіі;
виготовлення, ремонт та обслуговування засобів вимірювання, контролю таінші види виробництва;
будівельно - монтажні роботи, будівництво, реконструкція, технічнеобслуговування, ремонт будівель та споруд;
здійснення оптової та роздрібної торгівлі (торгівельно-посередницька діяльність);
надання комунально - побутових та господарських послуг;
транспортно - експедиційні послуги;
інвестиційна діяльність, науково-технічні, виробничі, фінансові та інші видиінвестицій в перспективну виробничу продукцію, послуги та роботи, виходячи зпопиту на внутрішньому та зовнішньому ринках, включаючи організаціюдосвідчених та серійних виробництв, в тому числі за участю іноземного капіталу;
організація професійної освіти, підготовки та перепідготовки спеціалістів накомерційній основі, проведення навчання з метою одержання та підвищеннярівня професійної освіти працівників;
Територія, на якій компанія здійснює свою діяльність, становить 20,1 тис. кв. км. Населення області, якому здійснюється енергопостачання, сягає 1200 тис.чол. В Рівненській області налічується 16 адміністративних районів, міст обласного підпорядкування - 4, населених пунктів - 1038. Основу промислового потенціалу області складає 287 великих та середніх підприємств.
ВАТ "Ей-І-Ес Рівнеенерго" є природним монополістом у галузі енергопостачання в Рівненській області, і інші енергопостачальні компанії Украіїни не є конкурентами для цієї компанії.
Найважливіший компонент зовнішнього середовища для компанії – це споживачі електроенергії. Компанія має близько 385 тис. споживачів, і її діяльність прямо залежить від кількості спожитої ними електроенергії, рівня її оплати тощо. Саме тому діяльність компанії повинна бути максимально орієнтована на потреби споживачів (див. мал. 1.1).
Структура споживання електроенергії у Рівненській області
Структура організації
Структура організації – це сукупність елементів і взаємозв’язків між ними, що дає змогу найефективніше перетворювати вхідні ресурси в завершальний продукт і досягати поставлених цілей. Формування організаційної структури, вибір певного її типу зумовлюється багатьма чинниками. Це і специфіка діяльності підприємства, яка вимагає виконання тих чи інших видів робіт, і технологія, що застосовується для перетворення ресурсів у кінцевий продукт, і масштаби діяльності. Структура організації має у своїй основі розподіл праці, який ніколи не буває випадковим, а ґрунтується на тому що кожен вид роботи доручається тим фахівцям, які можуть виконати її краще, ніж інші працівники з погляду інтересів даної організації. Такий розподіл називається спеціалізованим і може стосуватися роботи з людьми, роботи з машинами та з інформацією. Розподіл завдань, пов’язаних з машинами, устаткуванням, інструментами, сировиною та іншими засобами праці формує виробничу структуру підприємства. Поряд з горизонтальним розподілом праці для організації є не менш важливим забезпечення раціонального вертикального розподілу праці. Це дає змогу визначити кількість рівнів управління, побудувати управлінську вертикаль і сформувати скалярні ланцюги, за якими має здійснюватися керівництво або надходити інформація на вищі рівні управління. Структура апарату управління являє собою форму розподілу влади й відповідальності між управлінськими працівниками й сукупність формальних стосунків між ними з приводу цього розподілу. Об’єднувальну роль щодо розглянутих вище структур відіграє організаційна структура управління. Під час її побудови передусім визначаються функції, які повинен здійснювати персонал даної організації. Вибір функціональних сфер багато в чому зумовлює можливість успішної діяльності організації.
Виробнича структура – сукупність основних і допоміжних виробничих підрозділів, а також форми зв`язків між ними. Найбільш характерними факторами, що визначають виробничу структуру для мережевих підприємств є: протяжність електромереж, параметри енергії, що передається, форми організації обслуговування енергоустановок, об`єм ремонтно – експлуатаційного обслуговування, рельєф місцевості, стан доріг .
Обсяги реалізації
Найбільшими споживачами електричної енергії є підприємство “Азот”, якому ЗАТ “Ей-І-Ес Рівнеенерго” відпускає близько 30% усієї електроенергії, та Львівська залізниця, якій відпускається близько 10% електроенергії. Обидва підприємства володіють багатьма об’єктами різних класів потужності та напруги.
Структура відпуску товарної продукції за групами споживачів у 2006 році
№
ГРУПИ СПОЖИВАЧIВ
Частка від загального відпуску, %
1
Промисл.i прирiвн.до них (потужність750 КВА i вище)
1 клас напруги
11,34
2 клас напруги
18,23
2
Промис.i прирiвненi до них (потужність до 750 КВА)
1 клас напруги
0,01
2 клас напруги
10,19
3
Електрофiкований залiзничний транспорт
1 клас напруги
2,66
2 клас напруги
0,00
4
Електрофiкований мiський транспорт
1 клас напруги
0,00
2 клас напруги
0,41
5
Непромисловi споживачi
1 клас напруги
0,10
2 клас напруги
11,90
6
Виробничi сільськогосподарські споживачi
1 клас напруги
0,00
2 клас напруги
2,92
7
Населення - всього
в.т.ч. мiське (1 клас)
0,02
в.т.ч. мiське (2 клас)
17,99
в.т.ч. сiльське (1 клас)
0,01
в.т.ч. сiльське (2 клас)
14,14
8
Hаселеннi пункти - всього
в.т.ч. мiськi (1 клас)
0,03
в.т.ч. мiськi (2 клас)
2,15
в.т.ч. сiльськi (1 клас)
0,00
в.т.ч. сiльськi (2 клас)
0,60
9
Господаpчi потpеби енеpгосистеми
1 клас напруги
0,00
2 клас напруги
0,00
10
Тpанзит електроенергії
1 клас напруги
0,31
2 клас напруги
3,10
2-2 клас напруги
1,04
11а
Реактивна електроенергія
2,05
11
Інші види діяльності
0,81
12
Всього
100,00
Як видно з таблиці, найбільший товарний відпуск здійснюється споживачам найбільшого класу напруги - понад 750 КВА, їм відпускається близько 30% електроенергії.
Інші види діяльності – продаж лічильників та комплектуючих, надання консультацій – складають дуже малу частку товарної продукції – близько 1%.
Необоротні активи
Усі суми по тексту приведені в тисячах гривень, якщо не сказано інше.
2.1. Визнання, оцінка та подальший облік нематеріальних активів в 2005 роціздійснювалися відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 8„Нематеріальні активи", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від18.10.1999 № 242. Станом на 31.12.2005 залишкова вартість нематеріальних активівскладає 1 263. Нарахування амортизації нематеріальних активів проводилосяпрямолінійним методом. Для програмного забезпечення термін використання встановлено2 роки. Згідно з наказом голови правління № 306 від 21.09.2005 (додаток 1) длянематеріальних активів термін використання змінено. Він визначається інженерно-технічною службою в кожному випадку окремо. Дані аналітичного обліку нематеріальнихактивів відповідають даним синтетичного обліку.
2.2. Станом на 31.12.2005 у Товаристві обліковується незавершене будівництво у сумі10 909. Згідно з наказом голови правління № 281 від 07.09.2005 „Про проведенняінвентаризації активів та зобов'язань" була проведена інвентаризація недовершеногобудівництва станом на 01.11.2005. Надлишків та нестач не встановлено.
2.3. Станом на 31.12.2005 залишкова вартість основних засобів складає 142 099.Визнання, оцінка та подальший облік основних засобів в 2005 році здійснювалисявідповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 „Основні засоби",затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 № 92. Даніаналітичного обліку основних засобів відповідають даним синтетичного обліку.Нарахування амортизації основних засобів проводилося з застосуванням податковогометоду. В 2005 році амортизація основних засобів була перерахована за прямолінійнимметодом з відображенням відповідних коригувань у бухгалтерському обліку. Підставоюдля перерахунку є наказ голови правління № 306 від 21.09.2005. Встановлено такі термінивикористання основних засобів.
Види основних засобів
Рядків експлуатації, рік
Будинки та споруди
40
Повітряні та кабельні лінії електропередач
30
Невиробничі будівлі та споруди
40
Обчислювальна техніка
3
Обладнання зв'язку
3
Силові та робочі машини та обладнання
20
Вимірювальні, регулюючі прилади, лабораторне обладнання
20
Інші машини та обладнання
20
Невиробниче обладнання
20
Виробничі транспортні засоби
5
Виробничі прилади та інвентар
10
Невиробничі прилади та інвентар
10
Системи обліку електроенергії
10
Інші виробничі основні засоби
10
Інші невиробничі основні засоби
10
Інші необоротні активи вартістю до 2000 грн.
1
Нематеріальні активи
Визначається в кожному випадку інженерно-технічною службою
Згідно з наказом голови правління № 281 від 07.09.2005 „про проведення інвентаризації активів та зобов'язань" у Товаристві була проведена інвентаризація основних засобів та малоцінних необоротних активів станом на 01.11.2005. У результаті проведення інвентаризації надлишків та нестач не встановлено. Переоцінка основних засобів в 2005 році не проводилася.
2.4. Станом на 31.12.2005 у Товаристві обліковуються довгострокові фінансовіінвестиції в сумі 20. До складу довгострокових фінансових інвестицій віднесені акції„Енергобанка". Фінансові інвестиції обліковуються в балансі за собівартістю їхпридбання. Справедлива вартість Товариством не визначалась. У цілому облік фінансовихінвестицій здійснюється відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 12„фінансові інвестиції", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від26.04.2000 №91.
2.5. Станом на 31.12.2005 у Товаристві обліковуються відстрочені податкові активи всумі 5 204. Облік відстрочених податкових активів здійснюється відповідно до Положення(стандарту) бухгалтерського обліку 17 „Податок на прибуток", затвердженого наказомМіністерства фінансів України від 28.12.2000 № 353.
Оборотні активи
2.6. Визнання, оцінка та подальший облік запасів в 2005 проводився відповідно доПоложення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 „Запаси", затвердженого наказомМіністерства фінансів України від 20.10.1999 № 246. Станом на 31.12.2005 у Товариствіобліковуються запаси в сумі 2 852. Облік запасів ведеться на рахунках, передбаченихпланом рахунків для обліку запасів. Запаси відображаються за первісною вартістю. Оцінкавибуття запасів здійснювалась за методом РІРО та не змінювалась протягом 2005 року.Відповідно до наказу „Про проведення інвентаризації активів та зобов'язань" від07.09.2005 № 281 у Товаристві була проведена інвентаризація товарно-матеріальних цінностей та швидкозношуваних предметів станом на 01.10.2005. При інвентаризації нестач та надлишків не встановлено.
Документальне оформлення та відображення в бухгалтерському обліку Товариства операцій з використання та реалізації запасів відповідає вимогам чинного законодавства.
2.7. Облік розрахунків з дебіторами ведеться у відповідності до Положення(стандарту) бухгалтерського обліку 10 „Дебіторська заборгованість", затвердженогонаказом Міністерства фінансів України від 08.10.1999 № 237.
Станом на 31.12.2005 загальна дебіторська заборгованість Товариства складає 11 925.
Розмір резерву сумнівних боргів визначався на основі класифікації дебіторської заборгованості по строкам її непогашення. При визначенні резерву сумнівних боргів на дату балансу були використані коефіцієнти сумнівності груп дебіторської заборгованості встановлені додатком № 1 від 15.10.2005 до наказу „Про облікову політику" від
04.01.2004 № 2. Різниця, отримана в результаті перерахунку резерву сумнівних боргів,була віднесена до складу інших операційних доходів звітного періоду.
Згідно з наказом „Про проведення інвентаризації активів та зобов'язань" від 07.09.2005 № 281 у Товаристві була проведена інвентаризація дебіторської та кредиторської заборгованості станом на 01.11.2005.
2.7. Станом на 31.12.2005 в статті «Інші оборотні активи» обліковуються кошти усумі 1 258.
2.8.Облік безготівкових розрахунків за всіма видами валют проводився без порушень.Облік касових операцій вівся згідно з „Положенням про ведення касових операцій унаціональній валюті в Україні", затвердженим постановою правління національногобанку України від 19.02.2001 № 72. Станом на 31.12.2005 у Товаристві обліковувалисягрошові кошти та їх еквіваленти в сумі 12 054.
Облік власного капіталу
Розмір зареєстрованого статутного капіталу станом на 31.12.2005 складає 21 283 542 (двадцять один мільйон двісті вісімдесят три тисячі п'ятсот сорок дві) гривні. Статутний Капітал Товариства розподілено на 85 134 168 (вісімдесят п'ять мільйонів сто тридцять чотири тисячі сто шістдесят вісім) простих іменних акцій номінальною вартістю 0,25 грн. (п'ять копійок) кожна.
В 2005 році статутний капітал Товариства збільшено на 456 122 грн. (рішення загальних зборів акціонерів від 30.08.2005).
Власний капітал Товариства станом на 31.12.2005 становить 154 036 та складається з наступних статей:
статутний капітал - 21 284;
інший додатковий капітал - 71 413;
резервний капітал - 1 379;
нерозподілений прибуток (непокритий збиток) - 59 960.
В 2005 році були зроблені коригування суми іншого додаткового капіталу на суму накопиченої амортизації на дооцінку за період до 2005 року та вибуття дооцінки шляхом зменшення залишку іншого додаткового капіталу на кінець 2005 року та збільшення відповідно залишку нерозподіленого прибутку на кінець 2005 року на суму 45 965. У результаті скоригований залишок іншого додаткового капіталу на кінець 2005 року складає 77 722. Сума коригування складається з:
Дебет рахунку 4220 „інший вкладений капітал" 194
Кредит рахунку 4410 „нерозподілений прибуток" 194 Дебет рахунку 4230 „до оцінка активів" 43 948
Кредит рахунку 4410 „нерозподілений прибуток" 43 948 Дебет рахунку 4240 „безоплатно одержані необоротні активи" 1 823
Кредит рахунку 4410 „нерозподілений прибуток" 1 823.
Залишок нерозподіленого прибутку на кінець 2005 року був додатково зменшений на коригування помилок:
Дебет рахунку 4410 „нерозподілений прибуток" 11
Кредит рахунку 331 „грошові документи в національній валюті" 11 Дебет рахунку 4410 „нерозподілений прибуток" 30
Кредит рахунку 641 „податок на прибуток" 30
Дебет рахунку 685 „розрахунки з іншими дебіторами" 29
Кредит рахунку 4410 „нерозподілений прибуток" 29
Скоригований початковий залишок нерозподіленого прибутку на 2005 рік складає 61 017. Сума коригувань складає 45 953.
Зміни іншого додаткового капіталу за 2005 складаються зі зменшення на суму до оцінки на основні засоби, що вибули, на суму амортизації до оцінки, та на збільшення на суму безоплатно одержаних активів:
Дебет рахунку 423 „дооцінка активів" 211
Кредит рахунку 742 „дохід від реалізації необоротних активів" 211 Дебет рахунку 423 „дооцінка активів" 6 085
Кредит рахунку 746 „інші доходи від звичайної діяльності" 6 085 Дебет рахунку 422 „інший вкладений капітал" 92
Кредит рахунку 746 „інші доходи від звичайної діяльності" 92 Дебет рахунку 424 „безоплатно одержані необоротні активи" 53
Кредит рахунку 745 „дохід від безоплатно одержаних основних засобів" 53 Дебет рахунку 10 „основні засоби" 133
Кредит рахунку 424 „безоплатно одержані необоротні активи" 133.
Згідно з рішенням загальних зборів акціонерів Товариства (протокол від 30.09.2005) частину прибутку за 2004 рік у розмірі 5% було розподілено для збільшення резервного капіталу. Сума збільшення резервного капіталу становить 1 379. її відображено у звітності за 2004 рік. Решту прибутку в сумі 26 202 було вирішено направити на виплату дивідендів.
На початок 2005 року Товариство мало вилучений капітал в сумі 4 696 758 грн. Який складався з 4 696 758 акцій по ціні 1 грн. за акцію. В 2005 році акції були продані. Акціонеру компанії Ліндсел Ентерпрайзиз ЛТД було продано 77 108 власних акцій за ціною 1 грн. за акцію та акціонеру компанії було продано 4 619 650 власних акцій за ціною 0,25 грн. Збиток від продажу акцій склав 3 464 780,48 грн.
На мою думку, статті першого розділу пасиву балансу достовірно, в усіх суттєвих аспектах відображають інформацію про власний капітал Товариства станом на 31.12.2005 відповідно до Положень (стандартів) бухгалтерського обліку в Україні.
Розділ
Станом на 01.01.05
%
Станом на 01.01.06
%
І. Необоротні активи
149 870
78,21%
159 495
84,63%
II. Оборотні активи
41 713
21,77%
28 159
14,94%
III. Витрати майбутніх періодів
48
0,03%
806
0,43%
І. Власний капітал
156 248
86,44%
154 036
81,73%
II. Забеспечення наступних витрат і платежів
800
0,42%
4 258
2,26%
III. Довгострокові забов'язання
8 604
4,49%
-
-
IV. Поточні забов'язання
25 979
13,56%
30 166
16,01%
V. Доходи майбутніх періодів
-
-
-
-
.В структурі активів підприємства по балансу, що склався на 31.12.2005, найбільшу питому вагу мають необоротні активи 84,63% В свою чергу у складі необоротних активів, основні засоби складають 75,40% від усіх активів підприємства.
Залишкове відсоткове співвідношення за активами складають оборотні активи, та витрати майбутніх періодів. Оборотні активи складають 14,94%, з них запаси 1,55% дебіторська заборгованість за товари та послуги 3,83% дебіторська заборгованість за розрахунками 2,30%, інші оборотні активи складають 0,67%, грошові кошти та їх еквіваленти 6,40%, інша поточна дебіторська заборгованість 0,20%, витрати майбутніх періодів складають 0,43%.
Структурні зміни в активах підприємства за 2005 рік відбулися в бік збільшення необоротних активів, та в бік зменшення оборотних
активів. Збільшення необоротних активів підприємства відбулося за рахунок основних засобів, які складють 75,40% усіх активів
підприємства.
Фінансування активів підприємства по балансу на 31.12.2005 відбулося за рахунок власного капіталу, який на звітну дату складає
81,73%. Необхідно звернути увагу на те, що власний капітал підприємства за звітний період зменшився.
В структурі пасивів підприємства по балансу, складеному на 31.12.2005 рік, найбільше відсоткове співвідношення складає власний капітал 81,73%. Залишкове відсоткове співвідношення складають: забезпечення майбутніх витрат та платежів 2,26%, довгострокові зобов'язання 0%, поточні зобов'язання 16,01%. У свою чергу власний капітал складається, з уставного капіталу 11,29%, іншого додаткового капіталу 37,89%, резервного капіталу 0,73% , нерозподіленого прибутку 31,82%, неоплаченого капіталу 0% . Розділ балансу „Забезпечення наступних витрат та платежів" складається з: забезпечення виплат персоналу, які склали 2,26%. Інші забезпечення складають 0%.
Чистий оборотний капітал
Трудові відносини
Трудові відносини, в т.ч. питання про прийняття на роботу і звільнення з неї,режим прані та відпочинку, умови оплати праці, гарантії і компетенціїрегламентуються діючим законодавством, колективним договором таіндивідуальними трудовими договорами (контрактами).
Умови колективного договору та індивідуальних трудових договорів (контрактів)
не повинні погіршувати становище працівників і персоналу Товариства у
порівнянні з умовами, передбаченими діючим на території України
законодавством.
Окремі категорій працівників, за рішенням Голови Правління Товариства, можуть
найматись на основі трудових контрактів.
До складу працівників, до органів управління Товариства можуть входитиіноземні громадяни. Умови найму, праці та відпочинку, а також пенсійногозабезпечення іноземних працівників погоджуються в індивідуальному трудовомуконтракті у відповідності до чинного законодавства України та міжнароднихугод.
Соціальне страхування працівників та їх соціальне забезпечення (за виключеннямпенсійного забезпечення іноземних працівників) регулюються чиннимзаконодавством України. Платежі на пенсійне забезпечення іноземнихпрацівників здійснюються в установленому законодавством України порядку.
Товариство може укладати колективний договір з представниками трудовогоколективу працівників, який регулює соціально-трудові відносини міжпрацівниками і Товариством в порядку, визначеному чинним законодавствомУкраїни.
У випадках, не передбачених цим Статутом, застосовуються норми законодавстваУкраїни з урахуванням специфіки діяльності Товариства, якщо інше не визначенеміжнародними угодами.
Трудовий колектив Товариства складають всі громадяни, які власною працеюберуть участь в його діяльності на підставі трудового договору (контракту),угоди, а також інших норм, які регулюють трудові відносини працівника зТовариством.
Колективний договір укладається Правлінням Товариства і уповноваженимтрудовим колективом органом і не може суперечити чинному законодавствуУкраїни. Колективним договором регулюються виробничі, трудові, економічнівідносини трудового колективу з Товариством, питання охорони праці,соціального розвитку. Розбіжності, які виникають при укладенні або виконанніколективного договору, вирішуються в порядку, встановленому законодавчимиактами України.
«Колективний договір»
Оплата праці
Фонд оплати праці – кошти. Нараховані за певний період підприємствами до виплати працівникам відповідно до чинного трудового законодавства. Фонд оплати праці містить винагороду у грошовій і натуральній формі: за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (фонд основної заробітної плати); за працю понад встановлені норми, трудові успіхи і особливі умови праці, виплати, передбачені чинним законодавством (фонд додаткової заробітної плати), а також інші заохочувальні і компенсаційні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства. Аналіз складу фонду оплати праці підприємства відображається в Таблиці 12, та фонду додаткової заробітної плати в Таблиці 13.
В процесі аналізу вивчають розподіл працівників за рівнем оплати їх праці, тобто відмінності між рівнями оплати праці окремих категорій працівників і формами оплати праці. Середню заробітну плату за аналізований період обчислють на основі даних про годинний, денний і місячний (квартальний, річний) фонди. Аналіз середньої заробітної плати відображається в Таблиці 14.
Аналіз складу фонду оплати праці
(тис.грн.)
Показники
Минулий рік
Звітний рік
Відхилення
За сумою, +,-
Темп росту, %
1. Фонд оплати праці, всього
14172,5
18736,8
4564,3
132,21
У тому числі:
1.1. Фонд основної заробітної плати
11250,6
14379,8
3129,2
127,8
- у % до всього
79,38
76,75
-2,63
-
1.2. Фонд додаткової заробітної плати
2916,7
4357
1440,3
149,38
- у % до всього
20,58
23,25
2,67
-
1.3. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати
5,2
-
-5,2
-
- у % до всього
0,04
-
-0,04
-
Аналіз складу фонду додаткової заробітної плати
Показники
Минулий рік
Звітний рік
Відхилення
За сумою, +,-
Темп росту, %
1. Фонд додаткової заробітної плати, всього
2916,7
4357,0
1440,3
149,38
У тому числі:
1.1. Надбавки та доплати до тарифної ставки та посадових окладів
548,7
1032,4
483,7
188,15
- у % до всього
18,8
23,7
4,9
-
1.2. Премії та винагороди, що носять систематичний характер (місячні, щоквартальні)
745,8
1168,3
422,5
156,65
- у % до всього
25,57
26,81
1,24
-
1.3. В наслідок зростання споживчих цін
323
378,8
55,8
117,28
- у % до всього
11,07
8,69
-2,38
-
Аналіз складу фонду оплати праці нам показав, що у звітному році він зріс на 32,21%. Аналіз складу фонду додаткової заробітної плати показує, що в минулому році становив 2916,7 тис. грн., а у звітному 4357,0 тис. грн.. Провівши детальний аналіз, спостерігаємо збільшення надбавок та доплат на 88,15% від минулого періоду, також збільшення премій та винагород на 56,65% в наслідок зростання споживчих цін на 17,2%.
Аналіз середньої заробітної плати
Показники
Минулий рік
Звітний рік
Відхилення
За сумою, +,-
Темп росту, %
1. Фонд оплати праці, тис. грн.
14172,5
18736,8
4564,3
132,21
2. Середньооблікова чисельність працюючих, осіб
1493
1505
12
100,8