Міністерство освіти і науки України
Національний університет водного господарства та природокористування
Кафедра обліку та аудиту
Звіт
з виробничої переддипломної практики
на прикладі „Ей-І-Ес Рівнеенерго”
Зміст
Вступ
Загальна характеристика ЗАТ «Ей-І-Ес Рівнеенерго»
Аналіз фінансового стану ЗАТ «Ей-І-Ес Рівнеенерго»
2.1. Аналіз структури і динаміки коштів підприємства
2.2. Аналіз структури і динаміки джерел коштів підприємства
2.3. Аналіз ліквідності підприємства
2.4. Аналіз фінансової стійкості
2.5. Аналіз рентабельності
Розробка заходів для покращення роботи ЗАТ «Ей-І-Ес Рівнеенерго»
Висновки
Список використаної літератури
Додатки
Вступ
Фінансовий стан підприємства – це здатність, спроможність підприємства фінансувати свою діяльність. Він характеризується забезпеченням фінансовими ресурсами, які необхідні для нормального функціонування підприємства, доцільністю їх розміщення та ефективність використання, фінансовими взаємовідносинами з іншими юридичними та фізичними особами, платоспроможністю та фінансовою стійкістю.
Під фінансовим станом підприємства розуміють ступінь забезпеченості підприємства необхідними фінансовими ресурсами для здійснення ефективної господарської діяльності, а також своєчасного проведення грошових розрахунків за своїми зобов’язаннями. У ньому знаходять відображення у вартісній формі загальні результати роботи підприємства з управління фінансовими ресурсами.
Фінансовий стан підприємства визначається такими елементами:
прибутковість роботи підприємства;
оптимальність розподілу прибутку, що залишився у розпорядженні підприємства після сплати податків і обов’язкових платежів;
наявність власних фінансових ресурсів не лише мінімально-необхідного рівня для організації виробничого процесу і процесу реалізації продукції;
раціональне розміщення основних і оборотних фондів;
платоспроможність та ліквідність.
Якщо підприємство досягає в цих напрямках необхідних параметрів то фінансовий стан підприємства вважається стабільним. Фінансовий стан підприємства не може бути стійки, якщо воно не отримує прибутку у розмірах, що забезпечують необхідний приріст фінансових ресурсів спрямованих на зміцнення матеріально-технічної бази підприємства та їх соціальної сфери.
Фінансовий аналіз – це метод пізнання фінансового механізму підприємства в процесі формування і використання фінансових ресурсів для різних видів його діяльності – це вид економічного аналізу який займається обґрунтуванням рішень в сфері управління фінансовими ресурсами підприємства.
Мета фінансового аналізу – отримання необхідної інформації, що дає об’єктивну і точну картину фінансового стану підприємства, його прибутків і збитків, змін у структурі активів і пасивів, у розрахунку з дебіторами та кредиторами, формуванні його капіталу.
Метою переддипломної практики є закріплення теоретичних знань, здобутих під час навчання в університеті; придбання практичних навичок майбутньої професії - економіста, оволодіння виробничим досвідом; завершення організаційної підготовки до дипломного проектування; набуття досвіду роботи в трудовому колективі; збір необхідної інформації по темі дипломного дослідження.
Під час проходження переддипломної практики студент повинен досконало оволодіти навичками застосування всіх дій, передбачених кваліфікаційною характеристикою посади та виконати наступні завдання:
Вивчити специфіку діяльності підприємства-бази практики, зокрема економічних служб цього підприємства та прийняти безпосередню участь у їх роботі;
вивчити чинні законодавчі та галузеві інструктивні та нормативні матеріали;
ознайомитися й зафіксувати виявлені зміни в системі оподаткування,статистичної та бухгалтерської звітності;
набути практичних навичок фінансової, обліково-аналітичної роботи;
зібрати необхідні матеріали, форми бухгалтерської, статистичної, податкової звітності для дипломного проектування.
Загальна характеристика ЗАТ «Ей-І-Ес Рівнеенерго»
Метою діяльності Закритого акціонерного товариства «Ей-І-Ес Рівнеенерго» є задоволення суспільних потреб в його продукції, роботах, послугах, задоволення потреб споживачів електроенергії в умовах функціонування ЄДИНОЇ енергетичної системи України та реалізація на підставі одержаного прибутку соціальних та економічних інтересів акціонерів Товариства.
Місцезнаходження Товариства: 33013, м. Рівне, вул. Князя Володимира, 71.
Основними видами діяльності Товариства є:
виробити по електричної енергії;
отримання, передача, розподіл та постачання електроенергії споживачам на умовах укладених договорів по тарифах, що регулюються відповідно до чинного законодавства;
ремонт та технічне обслуговування електророзподільчої та контрольної апаратури;
монтаж та установка електророзподільчої та контрольної апаратури;
розвиток електромереж у регіоні та за його межами;
здійснення будівництва, ремонтно-експлуатаційних робіт, обслуговування електромереж та трансформаторних підстанцій;
здійснення енергетичного нагляду за споживанням електричної енергії;
виготовлення, ремонт та обслуговування засобів вимірювання, контролю та інші види виробництва;
будівельно - монтажні роботи, будівництво, реконструкція, технічне обслуговування, ремонт будівель та споруд;
здійснення оптової та роздрібної торгівлі (торгівельно-посередницька діяльність);
надання комунально-побутових та господарських послуг;
транспортно-експедиційні послуги;
інвестиційна діяльність, науково-технічні, виробничі, фінансові та інші види інвестицій в перспективну виробничу продукцію, послуги та роботи, виходячи з попиту на внутрішньому та зовнішньому ринках, включаючи організацію досвідчених та серійних виробництв, в тому числі за участю іноземного капіталу;
організація професійної освіти, підготовки та перепідготовки спеціалістів на комерційній основі, проведення навчання з метою одержання та підвищення рівня професійної освіти працівників;
розробка та здійснення заходів цивільної оборони для забезпечення основної діяльності в умовах надзвичайних ситуацій у мирний та воєнний час;
здійснення зовнішньоекономічної діяльності, експортно-імпортних операцій,ділових контактів та спільної діяльності з підприємствами, фірмами та
організаціями іноземних країн, а також з іноземними громадянами, виходячи з його виробничих потреб, підкріплення матеріально-технічної бази, соціально-культурної сфери та інших потреб Товариства, його акціонерів та робітників.
Товариство є юридичною особою за законодавством України та здійснює свою діяльність у відповідності з законодавством України та Статутом. Товариство має у власності відокремлене майно, відображене на його самостійному балансі.
Товариство набуває цивільних прав та обов'язків та здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до статуту, відповідних Положень та закону.
Організаційно-правова форма Товариства - Закрите акціонерне товариство. Товариство за рішенням загальних зборів акціонерів має право змінювати (збільшувати чи зменшувати) розмір статутного фонду (капіталу).
Товариство самостійно визначає внутрішню структуру виробничих, адміністративно-господарських та управлінських одиниць, їх правовий статус та витрати на їх утримання, у відповідності до мети своєї діяльності, інвестиційної політики та наявних в нього ресурсів.
Органами управління Товариством є: органи управління (загальні збори акціонерів Товариства; Наглядова (Спостережна) Рада), виконавчий орган (Правління Товариства), контролюючий орган (Ревізійна комісія).
Вищим органом управління Товариства і Загальні збори акціонерів, що скликаються не менше ніж один раз на рік.
Трудові відносини в т.ч. питання про прийняття на роботу і звільнення з неї, режим праці та відпочинку, умови оплати праці, гарантії і компетенції регламентуються діючим законодавством, колективним договором та індивідуальними трудовими договорами (контрактами).
Умови колективного договору та індивідуальних трудових договорів (контрактів) не повинні погіршувати становище працівників і персоналу Товариства у порівнянні з умовами, передбаченими діючим на території України законодавством.
Окремі категорій працівників, за рішенням Голови Правління Товариства, можуть найматись на основі трудових контрактів.
До складу працівників, до органів управління Товариства можуть входити Іноземні громадяни. Умови найму, праці та відпочинку, а також пенсійною забезпечення іноземних працівників погоджуються в індивідуальному трудовому контракті у відповідності до чинного законодавства України та міжнародних угод.
Соціальне страхування працівників та їх соціальне забезпечення (за виключенням пенсійного забезпечення іноземних працівників) регулюються чинним законодавством України. Платежі на пенсійне забезпечення іноземних працівників здійснюються в установленому законодавством України порядку.
На підприємстві облік розрахунків за страхуванням ведеться за зборами на обов’язкове державне пенсійне страхування, на обов’язкове соціальне страхування від тимчасової втрати працездатності, на обов’язкове соціальне страхування на випадок безробіття.
Встановлені наступні ставки податків.
Нарахування: до Пенсійного Фонду - 33,2 % (Фонд інвалідів – 4 %); до Фонду соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням – 1,5 %; до Фонду соціального страхування на випадок безробіття – 1,3 %; до Фонду соціального страхування від нещасних випадків і професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності – 0,96 %.
Утримання: до Пенсійного Фонду – 2 %; до Фонду соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням і похованням – 0,5 % якщо менше прожиткового мінімуму та 1 % якщо більше; до Фонду соціального страхування на випадок безробіття – 0,5 %.
Аналіз фінансового стану ЗАТ «Ей-І-Ес Рівнеенерго»
Аналіз структури і динаміки коштів підприємства
Для здійснення господарської діяльності кожне підприємство мусить мати певне майно, яке належить йому на правах власності чи володіння. Усе майно, яке належить підприємству і яке відображено в його балансі, називається його активами.
Структура вартості майна дає загальне уявлення про фінансовий стан підприємства. Вона показує частку кожного елемента в активах і співвідношення позикових і власних коштів підприємства в пасивах. У структурі вартості майна відображається специфіка діяльності кожного підприємства.
Аналіз динаміки складу і структури майна дає можливість установити розмір абсолютного та відносного приросту чи зменшення всього майна підприємства і окремих його видів. Приріст (зменшення) активу свідчить про розширення (звуження) діяльності підприємства.
При здійсненні структурно-динамічного аналізу доцільно сформувати такі таблиці.
Таблиця 2.1.
Аналіз структури і динаміки коштів підприємства
тис.грн.
Показники
На 1.01.
минулого року
На 1.01.
звітного року
Відхилення
+,-
%
1. Необоротні активи всього
159495
181550
22055
113,83
- у % до валюти балансу
84,67
88,55
3,88
-
в т.ч.:
Нематеріальні активи (залишкова вартість)
1263
1569
306
124,23
- у % до необоротних активів
0,79
0,86
0,07
-
- у % до валюти балансу
0,67
0,76
0,09
-
Незавершене будівництво
10909
17122
6213
156,95
- у % до необоротних активів
6,84
9,43
2,59
-
- у % до валюти балансу
5,79
8,35
2,56
-
1.3. Основні засоби (залишкова вартість)
142099
158082
15983
111,25
- у % до необоротних активів
89,09
87,07
-2,02
-
- у % до валюти балансу
75,43
77,11
1,68
-
1.4. Довгострокові фінансові вкладення
20
20
0
100
- у % до необоротних активів
0,013
0,011
-0,002
-
- у % до валюти балансу
0,011
0,009
-0,001
-
1.5. Відстрочені податкові активи
5204
4757
-447
91,41
- у % до необоротних активів
3,26
2,62
-0,64
-
- у % до валюти балансу
2,76
2,32
-0,44
-
2. Оборотні активи, всього
28073
22689
-5384
80,82
- у % до валюти балансу
14,9
11,07
-3,83
-
в т.ч.:
2.1. Запаси
2922
4073
1151
139,39
- у % до оборотних активів
10,41
17,95
7,54
-
- у % до валюти балансу
1,55
1,99
0,44
-
2.2. Дебіторська заборгованість за товари, роботи, послуги
7209
7281
72
101
- у % до оборотних активів
25,68
32,09
6,41
-
- у % до валюти балансу
3,83
3,55
-0,28
-
2.3. Дебіторська заборгованість за розрахунками
4253
715
-3538
16,81
- у % до оборотних активів
15,15
3,15
-14,8
-
- у % до валюти балансу
2,26
0,35
-1,91
-
2.4. Інша поточна дебіторська заборгованість
377
150
-277
39,79
- у % до оборотних активів
1,34
0,66
-0,68
-
- у % до валюти балансу
0,24
0,07
-0,17
-
2.5. Грошові кошти та їх еквіваленти
12054
8998
-3056
74,65
- у % до оборотних активів
42,94
39,66
-3,28
-
- у % до валюти балансу
6,4
4,39
-2,01
-
2.6. Інші оборотні активи
1258
1472
214
117,01
- у % до оборотних активів
4,48
6,49
2,01
-
- у % до валюти балансу
0,67
0,72
0,05
-
Валюта балансу
188374
205020
16646
108,84
Провівши структурно-динамічний аналіз коштів підприємства можна зробити наступні висновки:
Валюта балансу зросла в звітному році на 8,84% і становить 205020 тис. грн., це є позитивно для підприємства, оскільки свідчить про розширення господарської діяльності, залучення нових технологій які сприяють до збільшення економічних вигод.
В першому розділі необоротні активи займає найбільшу частку від суми валюти балансу, ми бачимо що в минулому періоді становлять 159495 тис. грн., а в звітному зросли і становлять 181550 тис. грн. (зб. на 13,83%). Найбільшу частку займають основні засоби від необоротних активів (87,07%) і становлять 158082 тис. грн., також в звітному періоді зросли на 15983 (11,25%) і становлять 158082 тис. грн., це оцінюється позитивно якщо вони задіяні в діяльності і приносять прибуток. Відбулось зростання по статті нематеріальні активи на суму 306 тис. грн. (24,23%) це оцінюється позитивно, оскільки тут очікуються економічні вигоди в майбутньому. Зростання вартості нематеріальних активів та основних засобів оцінюється позитивно, оскільки підприємство нарощує свої потужності, які потребують додаткового обладнання та ресурсів природного середовища, що в майбутньому принесуть економічні вигоди від їх використання. Незначне зростання є по наступним статтям: незавершене будівництво 9,43% від необоротних активів, відстрочені податкові активи займають 2,62% від необоротних активів в звітному році, в минулому періоді становили 3,26%,
3. Другий розділ оборотні активи займають 11,07% від валюти балансу в минулому році показник становив 14,9%. Тобто відбулось зменшення оборотних активів. Найбільшу частку займають грошові кошти та їх еквіваленти 39,66%, по цій статті відбулось зменшення в звітному році на 25,35%, це свідчить про погашення забовязань. Чималу частку оборотних активів займає дебіторська заборгованість за товари роботи послуги 32,09%, пояснюється зростанням товарного кредиту та продажу продукції в розстрочку. Запаси займають 17,95% в звітному періоді і у порівнянні з минулим відбулось збільшення на 39,39% і становлять 4073 тис. грн.. На протязі 2006 року відбулося незначне зменшення виробничих запасів та готової продукції, таке явище пояснюється можливим перенасичення складу запасами, що може призвести до їх знецінення та псування, а відповідно і втратою підприємством певної величини доходу. Дебіторська заборгованість за розрахунками в минулому році становила 4253 тис. грн., а в звітному – 715 тис. грн.. Інша поточна дебіторська заборгованість також зменшилась в минулому році становила 377 тис. грн., в звітному 150 тис.грн. Інші оборотні активи зросли в минулому році і дорівнюють 1258, в звітному – 1472 тис. грн., це оцінюється позитивно.
2.2. Аналіз структури і динаміки джерел коштів підприємства
Проаналізуємо джерела формування коштів підприємства. У сучасних умовах структура капіталу є тим фактором, який безпосередньо впливає на фінансовий стан підприємства – його довгострокову платоспроможність, величину доходу, рентабельність діяльності.
Капітал – загальна вартість засобів виробництва, що спрямована на формування активів підприємства.
До структури майна підприємства належать дві складові:
власний капітал;
позиковий капітал.
Структурно-динамічний аналіз джерел коштів підприємства сформуємо в наступній таблиці.
Таблиця 2.2.
Аналіз структури і динаміки джерел коштів підприємства
тис. грн.
Показники
На 1.01.
минулого року
На 1.01.
звітного року
Відхилення
+,-
%
Власний капітал всього
153097
148296
-4801
96,86
- у % до валюти балансу
в т.ч.:
81,27
72,33
-8,94
-
1.1. Статутний капітал
21284
21284
0
100
- у % до власного капіталу
13,9
14,35
0,45
-
- у % до валюти балансу
11,3
10,38
-0,92
-
1.2. Інший додатковий капітал
71413
65681
-5732
91,97
- у % до власного капіталу
46,65
44,29
-2,36
-
- у % до валюти балансу
37,91
32,04
-5,87
-
1.3. Резервний капітал
1379
4377
2998
317,4
- у % до власного капіталу
0,9
2,95
2,05
-
- у % до валюти балансу
0,73
2,13
1,4
-
1.4. Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)
59021
56954
-2067
96,5
- у % до власного капіталу
38,35
38,41
-0,14
-
- у % до валюти балансу
31,33
27,78
-3,55
-
Забезпечення наступних виплат і платежів
4258
6675
2417
156,76
- у % до валюти балансу
в т.ч.:
2,26
3,26
1
-
2.1. Забезпечення виплат персоналу
4258
5951
1693
-
у % до забезпечення наступних виплат
і платежів
100
89,15
-10,85
-
- у % до валюти балансу
2,26
2,9
0,64
-
Інші забезпечення
-
724
724
-
у % до забезпечення наступних виплат
і платежів
-
10,85
10,85
-
- у % до валюти балансу
-
0,35
0,35
-
Довгострокові зобов’язання (Інші довгострокові зобов’язання)
8978
25811
16833
287,49
- у % до валюти балансу
4,77
12,59
7,82
-
4. Поточні зобов’язання
- у % до валюти балансу
в т.ч.:
22041
11,70
24238
11,82
2197
0,12
109,97
-
4.1.Поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями
4993
3367
-1626
67,43
у % до поточних зобов’язань
22,65
13,89
-8,76
-
- у % до валюти балансу
2,65
1,64
-1,01
-
4.2. Кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги
3594
4021
427
111,88
у % до поточних зобов’язань
16,31
16,59
0,28
-
- у % до валюти балансу
1,99
1,96
0,05
-
4.3. Поточні зобов’язання за розрахунками
12605
15919
3314
126,29
у % до поточних зобов’язань
57,19
64,68
8,49
-
- у % до валюти балансу
6,69
7,76
1,07
-
4.4. Інші поточні зобов’язання
849
931
82
109,66
у % до поточних зобов’язань
3,85
3,84
-0,01
-
- у % до валюти балансу
0,45
0,45
0
-
Валюта балансу
188374
205020
16646
108,84
Загальна величина власного капіталу за звітний рік зросла на 16646 тис.грн. або на 8,84%. Питома вага власного капіталу по відношенню до валюти балансу у звітному році становить 72,33%, що на 8,94 менше ніж у минулому році.
Зменшення власного капіталу було спричинено зменшенням нерозподіленого прибутку у 2007 році на 2067 тис.грн. або на 3,5%. Питома вага нерозподіленого прибутку у величині власного капіталу за 2007 рік становить 38,41%, що на 0,14 менше ніж у 2006 році.
Величина іншого додаткового капіталу 2007 року зменшилась на 5732 тис.грн.. У 2007 році питома вага іншого додаткового капіталу, у структурі власного капіталу, зменшилась на 2,36 пункти і становить 44,29%.
Величина статутного капіталу протягом 2006-2007 років не змінювалась і становить 21284 тис.грн. У 2007 році питома вага статутного капіталу, у структурі власного капіталу, збільшилась на 0,45 пункти і становить 14,35%.
Зростання величини нерозподіленого прибутку оцінюється позитивно і свідчить про прибуткову діяльність ЗАТ «Ей-І-Ес Рівнеенерго».
Частка нерозподіленого прибутку у 2007 році, по відношенню до валюти балансу, становить 27,78%, що на 0,14 пункти менше ніж у 2006 році, а частка іншого додаткового капіталу, по відношенню до валюти балансу, у 2007 році зменшилась на 5,87 пункти, в порівнянні з 2006 роком, і становить 32,04%.
Зростання величини довгострокових зобов’язань(інших довгострокових зобов’язань) за 2007 рік на 16833 тис. грн. або на 187,49% Оскільки на ЗАТ „Ей-І-Ес Рівнеенерго” до інших довгострокових зобов’язань належать довгострокові зобов’язання з фінансової оренди обладнання, то збільшення величини даної статті характеризує непогашення частини лізингових платежів, або взяття на себе додаткових обов’язків з фінансової оренди.
Частка довгострокових зобов’язань у складі пасиву балансу у 2007 році становить 12,59%, що на 7,82 пункти більше ніж у 2006 році.
У 2007 році відбулось зростання загальної суми поточних зобов’язань на 2197 тис.грн. або на 9,97%. Таке збільшення було спричинено зростанням кредиторської заборгованості за товари, роботи, послуги на 427,0 тис.грн. або на 11,88%; поточні зобов’язання за розрахунками на 3314 тис.грн. або на 26,29%; інші поточні зобов’язання на 27,8 тис.грн. або на 17,46%; зобов’язань перед бюджетом на 82 тис.грн. або на 9,66%. Збільшення величини кредиторської заборгованості за товари, роботи, послуги у 2007 році негативно і показує, що підприємство здійснює несвоєчасну оплату за отримані товари, роботи, послуги.
Найбільшу питому вагу у структурі поточних зобов’язань у 2007 році займають поточні зобов’язання за розрахунками 64,68%, що на 8,49 пунктів більше ніж у 2006 році. Крім того, значну частину займає також кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги – 16,59%. Трошки меншу частку займають поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями – 13,89%. Найменшу частку у 2007 році займають інші поточні зобов’язання 3,84%.
По відношенню до валюти балансу найбільшу питому вагу у 2007 році, серед статей поточних зобов’язань, займають поточні зобов’язання за розрахунками 7,76% (що на 1,07 пункти більше ніж у 2006 році), кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги 1,96%. Найменшу частку займають інші поточні зобов’язання всього лише 0,45% загальної валюти балансу.
Питома вага поточних зобов’язань у 2007 році, по відношенню до валюти балансу, збільшилась на 0,12 пункти в порівнянні з 2006 роком і становить 11,82%. В загальному найбільшу питому вагу у 2007 році серед джерел формування коштів займає власний капітал 72,33%, а найменшу частку – забезпечення наступних виплат і платежів 3,26%.
2.3. Аналіз ліквідності підприємства
Під ліквідністю будь-якого активу розуміють його здатність перетворюватися на грошові кошти, а ступінь ліквідності визначається тривалістю періоду, протягом якого ця трансформація може бути здійснена. Чим коротший період, тим вища ліквідність даного виду активу.
Аналіз ліквідності підприємства здійснюється за даними балансу та дозволяє визначити спроможність підприємства сплачувати свої поточні зобов'язання.
Розрізняють такі показники ліквідності:
1. Коефіцієнт поточної ліквідності - дає змогу встановити, якою мірою оборотні активи покривають поточні зобов’язання.
Економічна суть показника полягає в тому, що підприємство погашає свої поточні зобов’язання здебільшого за рахунок оборотних активів, тому, якщо оборотні активи перевищують за величиною поточні зобов’язання, підприємство може розглядатися як успішно функціонуюче.
, (нормативне значення >2)
Мин. рік
Зв. рік
Отже, ми бачимо що поточні зобов’язання не покриваються оборотними активами, значення є меншими нормативного, і в звітному році відбулось зменшення, це оцінюється негативно. Тут постерігається динаміка до зменшення даного коефіцієнта в порівнянні з попереднім року. Це свідчить про несприятливий стан ліквідності підприємства. Суть такого підходу випливає з необхідності збереження підприємством фінансової автономії: воно не повинно створювати активи лише за рахунок позичкового капіталу, частина активів обов’язково має формуватися за рахунок власного капіталу.
2. Коефіцієнт швидкої ліквідності. Цей показник аналогічний коефіцієнту поточної ліквідності, однак розраховується за вужчим колом оборотних активів, оскільки з розрахунку виключаються запаси. Таке виключення пояснюється значно меншою ліквідністю запасів. Нормативне значення коефіцієнта 1-1,5.
,
З – запаси.
Мин. рік
Зв. рік
Минулого року коефіцієнт швидкої ліквідності становив 1,14 – яке відповідає нормативному значенні. Звітного року даний коефіцієнт спадає до 0,77, що оцінюється негативно, дане значення не відповідає нормативному.
3. Коефіцієнт абсолютної ліквідності. Він указує, яка частка поточних зобов'язань може бути за необхідності погашена негайно за рахунок наявних грошових коштів.
, (нормативне значення 0,2 – 0,35)
Мин. рік
Зв. рік
В минулому році коефіцієнт дорівнює 0,55, дане значення перевищує нормативне значення, взвітному році коефіцієнт знизився до 0,37 що теж перевищує нормативне значення.
Для порівняння значень розрахованих показників (коефіцієнтів) сформуэмо наступну таблицю.
Показники
На 1.01.
минулого року
На 1.01.
звітного року
Відхилення
+,-
%
Коефіцієнт поточної ліквідності
1,27
0,94
-0,31
75,59
Коефіцієнт швидкої ліквідності
1,14
0,77
-0,35
69,3
Коефіцієнт абсолютної ліквідності
0,55
0,37
-0,18
67,27
Негативним явищем є зменшення коефіцієнта поточної ліквідності у 2007 році на 0,31 грн. або на 24,41%. Таким чином, звітного року, 0,94 грн. поточних активів підприємства припадає на 1 грн. поточних зобов’язань. Коефіцієнт не відповідає нормативному значенню і підприємству необхідно слідкувати за динамікою даного коефіцієнта, щоб бути ліквідним.
Зменшення коефіцієнта швидкої ліквідності у звітному році, порівняно з минулим роком, на 0,35 грн. або на 30,7% оцінюється негативно і показує, що на кожну гривню поточної заборгованості підприємство має 0,77 грн. ліквідних активів.
Негативною є тенденція зменшення коефіцієнта абсолютної ліквідності у звітному році на 0,18 грн. або на 32,73%, порівняно з минулим роком. На ЗАТ «Ей-І-Ес Рівнеенерго» даний коефіцієнт показує, що 37% поточних зобов’язань протягом короткого періоду часу можна покрити за рахунок грошових коштів та їх еквівалентів. Але дане значення коефіцієнта перевищує необхідні норми (20-35%).
Аналіз ділової активності дозволяє проаналізувати ефективність основної діяльності підприємства, що характеризується швидкістю обертання фінансових ресурсів підприємства.
При здійсненні аналізу ділової активності підприємства здійснемо розрахунок таких показників (коефіцієнтів):
1. Коефіцієнт обіговості запасів - визначається діленням собівартості реалізації на середню суму запасів.
Економічний зміст: кількість оборотів коштів, інвестованих у запаси. Напрямок позитивних змін – в сторону збільшення.
Мин. рік
Зв. рік
В минулому періоді коефіцієнт обіговості становить 95,48, позитивні зміни в сторону збільшення що відображає швидкість реалізації запасів, чим вище значення по підприємству тим ефективніше підприємство організовує свої взаємовідносини з замовниками та постачальниками. Ми бачимо що в звітному році відбулось зменшення цього коефіцієнта і становить 90,05 , що може свідчити про наявність надлишків сировини, неліквідної продукції.
2. Коефіцієнт обіговості кредиторської заборгованості – свідчить про розширення або зниження комерційного кредиту, що надається підприємству. Зростання коефіцієнта вказує на прискорення швидкості сплати заборгованості підприємством, а зниження про зростання купівлі продукції в кредит.
Мин. рік
тис.грн.
Зв. рік
Отже, в минулому році коефіцієнт становить 97,91, а в звітному році становить 64,89 це оцінюється негативно, це свідчить про сповільнену швидкість сплати заборгованості підприємством.
3. Тривалість обороту кредиторської заборгованості
Мин. рік 4 (днів)
Зв. рік 6 (днів)
Цей показник показує кількість днів необхідно для погашення кредиту, отриманого від постачальників.
В звітному році кількість оборотів необхідних для оплати поточної кредиторської заборгованості зменшилась до 64,89 обертів, що призвело до зростання кількості днів для погашення кредиту, отриманого від постачальника.
3. Коефіцієнт обіговості дебіторської заборгованості - визначається діленням чистої виручки від реалізації продукції на середню суму дебіторської заборгованості.
Економічний зміст: у скільки разів виручка перевищує середню дебіторську заборгованість. Напрямок позитивних змін – в сторону збільшення.
Мин. рік
Зв. рік
5. Тривалість оборотів дебіторської заборгованості.
Мин. рік 6,99=7 (днів)
Зв. рік 6,66=7 (днів)
В результаті визначається середній термін (в днях), через який надійде оплата за відвантажені товари.
За період значних змін не відбулось, збільшення дебіторської заборгованості на 2,58, що не вплинуло на зменшенняя термінів обороту дебіторської заборгованості. Тривалість обороту 7 днів.
Аналіз фінансової стійкості
Під фінансовою стійкістю підприємства розуміють його платоспроможність в часі з дотриманням умови фінансової рівноваги між власними та залученими засобами.
Фінансову стійкість підприємства характеризують за допомогою наступних показників.
1. Коефіцієнт фінансової незалежності (коефіцієнт автономії) – визначає частку коштів власників підприємства в загальній сумі коштів, вкладених в майно підприємства. Коефіцієнт характеризує можливість підприємства виконати свої зовнішні зобов’язання за рахунок використання власних коштів, незалежність його функціонування від залучення позикових коштів.
К ф.н. = ВК / ВМ
де: ВК – власний капітал;
ВМ – вартість майна підприємства.
Мин. рік К ф.н.=153097/188374=0,81
Зв. рік К ф.н.=148296/205020=0,72
Коефіцієнт фінансової незалежності має 2 альтернативних визначення (економічні характеристики):
1. Він показує, скільки гривень власного капіталу припадає на 1 гривню вартості майна.
2. Він показує, яка частка власного капіталу в структурі вартості майна.
Позитивна динаміка коефіцієнта фінансової незалежності: до зростання. У порівнянні з початком, на кінець року коефіцієнт фінансової незалежності знизився на 0,09, що оцінюється негативно. На зменшення коефіцієнта вплинуло зменшення суми власного капіталу та збільшення суми вартості майна підприємства. Чим вище значення цього коефіцієнта, тим більш фінансово-стійким, стабільним і незалежним від кредиторів є підприємство. Однак, коефіцієнт є вищим 0,5, тобто власники підприємства є спроможні повністю фінансувати своє підприємство.
2. Коефіцієнт фінансової залежності – є оберненим до попереднього коефіцієнта і показує скільки одиниць сукупних джерел припадає на одиницю власного капіталу.
Коефіцієнт фінансової залежності розраховується за формулою:
К ф.з. = ВМ / ВК
Мин. рік К ф.з. =188374/153097=1,23
Зв. рік К ф.з. =205020/148296=1,38
Отже, в минулому році коефіцієнт становить 1,23, а в звітному коефіцієнт зріс