МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА
Кафедра САПP
Лабораторна робота №1
На тему: «ВВІД ДАНИХ ТА ВИКОНАННЯ КОМАНД У СИСТЕМІ EXCEL»
З курсу: «Комп'ютерні системи менеджменту малого та середнього бізнесу»
Теоретичні відомості
1.Застосування електронних таблиць .
Можливості електронних таблиць(ЕТ) є у високій степені універсальними . ЕТExcel можна застосовувати як для рішення простих задач обліку , так і для складання різного типу бланків , ділової графіки , і навіть повного балансу фірми . Завдяки потужним математичним та інженерним функціям за допомогою Excel можна рішати також багато задач в області природничих та технічних наук .
2.Інтерфейс системи Excel .
Запустивши програму Excel Ви побачите , що система «випадаючих» меню майже цілком ідентична системі меню більшості програм , працюючих під Windows .
Рис. 1 Система меню ЕТ Excel 7.0
З більшістю найважливіших «гарячих» клавіш можна ознайомитися в тих же випадаючих меню . В Excel є також дуже зручна контекстна допомога (підказка) .
3.Структура документа в ЕТ Excel .
Основним документом в Excel є робоча книга (зберігається у робочій папці - спеціально відведеній діректорії) . Вона складається з листів (у форматі таблиць, діаграм , модулів макропрограмування та діалогових листів) . По замовчуванню книга містить 16 листів , але можна вставити до 255 листів різного типу (меню «Вставка») . Листи можна також видаляти . Ім`я листа можна змінити , «клікнувши» двічі на ярличку листа .
4.Робочий лист книги Excel .
Основний тип листа у книзі - робочий лист . Він має вигляд таблиці з 230 стовпців (від А до IV)
та 16384 стрічок - всього 3768320 комірок . Комірки служать для зберігання різного типу даних . Їх , як і листи , можна видаляти , вставляти , копіювати та переміщати .
Після запуску ЕТ курсор встановлюється у комірці A1 -вона стає активною клітиною(АК) . Це означає , що тепер над нею можна виконати певні дії , наприклад , редагування (повний перелік доступних операцій можна побачити у контекстному меню , яке виникає , якщо «клікнути» правою кнопкою мишки на потрібній Вам комірці) . Покрокове переміщення АК здійснюється при допомозі клавіш керування курсором :( ( ( ( .
Можна також здійснювати операції над групами комірок - блоками . Дляцього їх потрібно виділити мишкою (натиснувши і утримуючи ліву кнопку) , або при допомозі клавіш керування курсором :( ( ( ( при натисненій клавіші Shift .
Важливим атрибутом комірки є її формат . Якщо , наприклад , комірка призначена для зберігання дати , то їй варто присвоїти формат «Дата» (прицьому можна вибрати один із підформатів) . Можна присвоїти вибраний формат цілому блоку комірок . Є також можливість створити власний формат .
Рис. 2 Робоча область ЕТ Excel
Практичне завдання .
Створення,збереження,та відкриття документів
Завантажте систему Excel .
Ознайомтеся з програмним продуктом фірми Microsoft , натиснувши клавішу <F1>.
Початковий стан системи,
Вивчіть структуру електронної таблиці (ЕТ) та призначення стрічок у нижній службовій панелі екрана ( рис.1-2).
Виконайте покрокове переміщення активної клітини (АК) при допомозі клавіш керування курсором :( ( ( ( .
Виконайте перегляд ЕТ при допомозі клавіш PgUp, PgDn та команд <Ctrl>( та <Ctrl>(
Виконайте «стрибок» АК, натиснувши клавішу <F5> та задав адресу останньої клітини ЕТ IV16384 <Enter> електронної таблиці
Натисніть клавішу <Ctrl><Home> - повернення до клітини А1,
Ознайомтесь з призначенням функціональних клавіш : натиснувши клавішу <F1> відкрийте закладку «предметний покажчик» і наберіть «функцио»<Enter> ( додаток 1. )
3. Ввід даних .
Введіть дані у відповідні клітини , як наведено на рис.3. При цьому необхідно дотримуватись певних правил :
данні завжди вводяться у активну клітину , тому постійно необхідно слідкувати за її положенням;
введіть дані у клітину, переконайтесь що дані набрані правельно і тільки після цого натисніть <Enter> . Після цього дані записуються в АК , стрічка формул обнуляється та АК переміщується у вибраному напрямку у сусідню клітину;
Щоб переконатися у правильному вводу даних , необхідно встановити АК у перевіряєму клітину, і у стрічці формул ви побачите вміст цієї клітини;
4. Редагування даних .
Для виправлення невірно введених даних слід встановити курсор АК у клітину, яку необхідно відредагувати. Далі необхідно ввести нові данні, або натиснути клавішу <F2> ( команда / Edit ). Вміст АК з`являється у стрічці формул , далі редагується і записується назад у клітину.
При вводі даних та команд натиснення клавіші <F2> завжди переводить систему у режим редагування вмісту стрічки формул . У цьму режимі є можливість використовувати наступні клавіші :
( ( - для переміщення курсора у стрічці формул ;
<Del> - для стирання символа ;
<Ins> - для переключення режимів ВСТАВКА/ЗАМІНА.
Як що ввід даних або команд не здійснюється то натисніть клавішу <Esc>. Тим самим ви переведете систему у режим Готов ( початковий стан ). Ввід даних та команд здійснюється тільки з цього режиму .
Рис. 3
5. Функція автозаповнення .
Створюючи таблицю , скористайтеся функцією автозаповнення . Для цього впишіть назву місяця лише в одну клітину (Червень) . У правому нижньому кутку АК чорний квадратик - маркер автозаповнення (див. рис. 4) . Встановіть на нього курсор мишки і останній набуде вигляду чорного хрестика . Тепер натисніть ліву кнопку мишки і перетягніть курсор вправо на потрібну кількість клітин . Усі виділені клітини заповняться автоматично .
Рис. 4 Активна клітина
Функція автозаповнення розпізнає вміст АК як елемент одного із списків та заповнює виділені клітини розпізнаним списком .Щоб ввести власний список (якщо автозаповнення не спрацювало , значить список українських назв місяців ще не створено - створіть його) , відкрийте пункт меню «Сервис/Параметры/Списки» , вкажіть пункт «Новый список» і натисніть ENTER , після чого введіть елементи власного списку в стовпчик . Функція автозаповнення має ще одну корисну властивість : якщо вміст комірки не є елементом списку , то він просто копіюється у виділені комірки . Скористайтеся цим при заповненні таблиці !
Задайте інші шрифти для заголовку таблиці та для назв місяців .
6. Операції з блоками .
Виділіть інтервал комірок А12-G16 . Для цього поставте курсор на А12 і , натиснувши ліву кнопку мишки , перетягніть його на G16 . Тепер помістіть курсор всередину виділення і натисніть праву кнопку . У контекстному меню виберіть «Вырезать» , після чого вкажіть комірку А17 , яка буде лівим верхнім кутом у новому місцезнаходженні блоку комірок (зробіть це правою кнопкою мишки) . У контекстному меню виберіть вставку . Такого ж результату можна досягти простим «перетягуванням» блоку на нове місце принатисненій лівій кнопці мишки ,але попередньо потрібно встановити курсор на нижню межу виділеного блоку , щоб курсор набув виглчду стрілки . Якщо утримувати при «перетягуванні» клавішу Ctrl , то блок не переміститься , а скопіюється . Якщо ж здійснити «перетягування» правою кнопкою , то Вам буде надано можливість вибрати одну з операцій у меню .
Поверніть блок на місце .
7. Елементарні обчислення .
Виділіть інтервал В5-В9 . Натисніть на панелі інструментів кнопку автосумування (рис.2) . У нижній комірці з`явиться сума інтервалу . Активізуйте цю комірку , і Ви побачите у стрічці формул не вміст АК , а її формулу . Якщо перейти у режим редагування , то формула з`явиться й у АК - тепер її можна редагувати .
Повторіть автосумування для решти місяців . Так само - для розділу «Видатки» . Тепер для нових стрічок задайте заголовки - «Прибутки всього» та «Видатки всього» .
Виконання роботи:
Рис. 2. Виконане завдання.
На рис. 2. показано виконане індивідуальне завдання.
Висновок: В даній роботі я отримав практичні навички роботи з програмою Microsoft Excel.