Міністерство освіти і науки України
Національний Університет “Львівська політехніка”
Контрольна робота
з дисципліни «Соціологія» на тему:
“ Наркоманія в молодіжних середовищах ”
ПРОГРАМА ЕМПІРИЧНОГО СОЦІОЛОГІЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ
Загальна характеристика проблеми. Сьогодні особливої уваги, насамперед професорсько-викладацького складу закладів освіти, потребує студентська молодь, яка через кілька років становитиме "ядро" української національної інтелігенції. Майбутнє народу України залежить від змісту цінностей, що закладаються у світоглядній орієнтації молодих людей та від того, якою мірою духовність стане основою їхнього життя.
Однак існуюча в Україні економічна нестабільність, недостатній рівень соціальної захищеності молоді, відсутність дієвих законів, нормативних актів з питань правових відносин молоді і суспільства - все це формує в них невпевненість у майбутньому і призводить до таких негативних явищ як загострення криміногенної ситуації, алкоголізму, наркоманії, поширення венеричних захворювань та захворюваності на СНІД у молодіжному середовищі.
Останнім часом серед студентів вищих навчальних закладів спостерігається зростання злочинів, зокрема, таких як грабіжництво, розбійні напади, крадіжки державного та приватного майна, здирництво та ін.
Аналіз підтверджує, що різко зросла кількість злочинів проти державної та особистої власності з користі. Не зменшується кількість тяжких злочинів проти особистості, скоєних студентами в стані алкогольного сп'яніння.
За даними Українського інституту громадського здоров'я тільки 4,4 відсотка чоловіків та 2,9 відсотка жінок працездатного віку мають високий показник здоров'я і перебувають у так званій зоні безпеки; 22,1 відсотка жінок і 19,4 відсотка чоловіків мають середнє здоров'я. Але велика частка працездатного населення України - 73,5 відсотка чоловіків та 77,7 відсотка жінок -люди, яких впевнено можна віднести до розряду хворих.
На Україні спостерігається тенденція до подальшого омолодження наркоманії. Крім того, як свідчать соціологічні дослідження, серед молоді віком від 14 до 20 років майже кожний другий з них хоча б раз вживав наркотики. Більшість з них стає споживачем наркотиків.
Дослідження підтверджує, що серед спонукальних мотивів щодо вживання наркотичних речовин переважали: вплив соціальної групи (друзі, знайомі) - близько 80 відсотків, бажання задоволення - близько 60, бездіяльність, відсутність захоплення та інтересів - близько 50, цікавість до "забороненого" - близько 44, відволікання від життєвих неприємностей - близько 35, бажання бути дорослим - близько 27, невміння контролювати свої бажання - близько 22, незнання всіх наслідків від споживання наркотиків - близько 20, відсутність контролю дорослих - близько 13, примусове вживання - близько 12 відсотків.
Ситуація, що склалася в Україні, свідчить, що швидко формується наркотична субкультура, яку можна назвати процесом зараження молодіжного середовища наркотиками.
Зважаючи на це, проблеми антинаркотичної профілактики та раннього виявлення наркоспоживачів у ВНЗ набули надзвичайної важливості. Головною метою професорсько-викладацького складу є створення системи психологічних та педагогічних впливів на особистість з метою виховання в неї прагнення до здорового способу життя та вміння і навиків протистояти негативному впливу навколишнього соціального середовища, а відтак - свідомої відмови від вживання наркотиків, а також створення умов для реалізації здорового способу життя та зменшення психосоціальної дезадаптованості.
Переосмислення загальної криміногенної ситуації в державі, аналіз сучасного стану виховання підростаючого покоління з урахуванням соціальних, психолого-педагогічних та методико-біологічних факторів соціальної дезадаптації молоді дають можливість визначити детермінанти асоціальної поведінки студентів у сучасних умовах.
На фоні девальвації моральних та загальнолюдських цінностей, зниження життєвого рівня населення стрімко розвиваються кримінальні звичаї, що активно впроваджуються у молодіжне середовище, особливо підліткове. Специфіка злочинності серед студентів обумовлена також особливостями їх вікового, фізичного і психічного розвитку, незавершеністю їх морального становлення, соціальною незрілістю та правовою непідготовленістю.
Одним із суттєвих недоліків у роботі ВНЗ є неволодіння ситуацією в студентському середовищі, намагання уникнути складних проблем, попередження антигромадських проявів, неувага до порушень дисципліни, низький рівень морально-правового виховання студентів.
У Концепції національного виховання підкреслюється, що розвиток індивідуальних здібностей і таланту молоді, забезпечення умов їх самореалізації є пріоритетним напрямом виховної роботи. Навчально-виховний заклад повинен стати не тільки храмом науки, він повинен прилучати кожного студента до джерел культури, добра, інтелігентності. Пошук глибоко наукового, гуманного шляху виховання творчо розвиненої, духовно багатої особистості полягає в знаходженні оптимальної за змістом, формою та методами виховної роботи з профілактики асоціальної поведінки серед студентської молоді.
Головним напрямом в організації виховного процесу вищої школи повинен стати індивідуальний підхід до виховання студентів, стимулювання їх внутрішніх зусиль до саморозвитку і самовиховання, духовного пошуку, створення виховуючого середовища.
З метою реалізації цих функцій доцільно впровадити в практику роботи такі оптимальні форми виховної діяльності в системі профілактичних заходів:
• планування профілактико-виховної роботи як невід'ємної частини всієї навчально-виховної роботи;
• програмування та методичне забезпечення морально-правового виховання студентів та їх батьків;
• тісна взаємодія з правоохоронними органами за місцем проживання студента;
• забезпечення належних умов для проживання, навчання і відпочинку студентської молоді в гуртожитках, дотримання в них встановленого порядку і правил мешкання, сприяння організації здорового способу життя;
• кураторам (наставникам) ВНЗ особливу увагу звернути на здійснення інформаційно-просвітницької, культурно-виховної роботи серед студентів; розвиток їх творчих та інтелектуальних здібностей, залучення до різноманітної позааудиторної діяльності, формування у студентів свідомої мотивації на здоровий спосіб життя;
• співтворчість із студентським активом та органами студентського самоврядування, молодіжними творчими об'єднаннями у вирішенні питань виховної роботи та профілактики асоціальної поведінки серед студентської молоді.
Ефективність виховної роботи щодо профілактики асоціальної поведінки залежить від рівня її організації, планування і врахування специфіки життєдіяльності колективу студентської групи від структури, змісту, характеру позанавчального і вільного часу студентів.
З метою профілактики розповсюдження шкідливих звичок необхідно організовувати та проводити лекції, групові заняття, різноманітні акції, сюжетно-рольові ігри, тренінги тощо.
Наприклад, цикл лекцій, бесід, диспутів за тематикою: "Твоє здоров'я у твоїх руках", "Наркотики і закон: альтернативи немає". "Насильство: аспекти виникнення, відповідальність, шляхи уникнення", "Вибери життя"," Наркотики: чи варто?". "Алкоголь і ти", "Кримінальна відповідальність неповнолітніх", "Молодим про шкідливість куріння", "Бережись "білої хмари", "Відверта розмова", "Наркоманія руйнує здоров'я людини", "Увага: наркоманія", "Кримінально-правові засоби боротьби з наркоманією", "Ви хотіли б знати про це?", "За людину треба боротися" тощо. Створення інформаційних стендів, проведення ігротек, тематичних дискотек, акції "Здоровим бути модно", "Молодь та держава за здорове майбутнє", "Ні - наркотикам! Ні - алкоголізму", "Молодь за здоровий спосіб життя", "Світ без тютюну", "Дізнайся про свої права"; конкурси плакатів, малюнків та творів "АнтиСНІД", "Я - проти злочинності та насилля", конкурсна вікторина "Знати, щоб не помилитися", кіно- та відеолекторіїв "Між життям та смертю", "Будь обережним, цінуй здоров'я, стань щасливим".
Пропаганда серед батьків здійснюється з використанням таких форм роботи як батьківські збори, перегляд та обговорення відео-, кінофільмів, телепередач, проведення індивідуальних консультацій та зустрічей з юристами, психологами, представниками неурядових організацій на тему:" Радимо і застерігаємо. Поради батькам", "Ознаки вживання наркотичних засобів дитиною", "Молодь, наркотики, закон" та ін. При цьому варто піднімати пріоритети родинного виховання, акцентувати увагу на відповідальність сім'ї за виховання і долю дитини.
Для цієї роботи ми рекомендуємо залучити спеціально підготовлених педагогів, психологів. Раціонально проводити пропаганду здорового способу життя, користуючись музичними програмами, засобами кіно-, теле- та відеореклами. Завданням цієї пропаганди буде створення позитивного образу здорової людини, пріоритетним є здоровий спосіб життя та негативне відношення до того, хто вживає наркотичні і токсичні речовини. Слід також ширше використовувати досвід членів груп "Анонімних наркоманів", залучати до роботи авторитетних у молодіжному середовищі осіб (музикантів, спортсменів, акторів тощо). Ця інформація має бути комплексною, зверненою до студентів та неформальних молодіжних угруповань з урахуванням їх ціннісних орієнтацій та психологічних особливостей. У той же час слід якнайширше інформувати молодь про усі негативні наслідки вживання речовин, що викликають хімічну залежність. Метою цих заходів має бути досягнення ворожого ставлення до наркоманії з боку студентської молоді та формування серед них негативної інтоксикаційної установки.
У сучасних умовах реалізації молодіжної політики неможливо без плідної співпраці з органами студентського самоврядування, студентського об'єднання.
Студенти ВНЗ повинні активно включатись у просвітницько-лекційну діяльність, розповсюдження буклетів, листівок, до роботи в консультаційних пунктах, брати участь у роботі семінарів, конференцій, організовувати та проводити акції за здоровий спосіб життя тощо.
Для підвищення ефективності профілактичної роботи щодо попередження асоціальної поведінки студентів необхідне всебічне вивчення проблеми, що потребує участі науковців різного профілю: соціологів, психологів, лікарів, генетиків, педагогів та ін.
Фактично ця проблема випала з-під контролю вчених, зокрема, психологів. Розрізнені і випадкові дослідження в цьому аспекті не можуть ні розкрити причинно-наслідкові фактори, ні запропонувати заходи психопрофілактики і психокорекції асоціальної поведінки молоді.
У зв'язку з цим головними напрямами дослідження повинні бути як визначення соціально-психологічних факторів, що призводять до вживання наркотиків молоддю, так і розроблення заходів щодо його профілактики:
• вивчення, аналіз і узагальнення світового досвіду дослідження проблеми поширення наркоманії серед студентської молоді;
• комплексне соціально-психологічне дослідження стану проблеми вживання наркотиків студентською молоддю;
• розробка рекомендацій для психопрофілактики виникнення та поширення наркоманії;
• розробка і впровадження методів педагогічної психотерапії в процес формування здорового способу життя;
• здійснення взаємодії ВНЗ сім’ї та громадських формувань в організації виховної роботи щодо профілактики асоціальної поведінки студентської молоді тощо.
Рекомендується провести дослідження та розробити методики, рекомендації: виникнення та сутність психічної залежності від алкоголю і наркотиків у неповнолітніх та молоді; експериментальне виявити якості особистості, що притаманні саме тим неповнолітнім, які мають досвід зловживання психотропних речовин; з'ясувати сутність та природу особистісної схильності до алкоголізму та наркоманії в юнаків та підлітків; розробити систему діагностики цієї схильності неповнолітніх та молоді до зловживання психотропних речовин з метою попередження виникнення в них психотропної залежності від алкоголю та наркотиків.
Тема дослідження відтак може бути сформульована таким чином: “ Наркоманія в молодіжних середовищах ”
Мета дослідження - встановлення кількості молодих людей залежних від наркоманії,а також кількість тих які не знають наслідків, що виникають при постійному зловживанні наркотиками.
Завдання дослідження:
визначення кількості молодих людей які через проблеми у сім'ї вживають наркотики;
визначення кількості людей які знають про проблеми наркоманії у молодіжному світі ;
дослідження чи є наркоманія в наш час глобальною проблемою:
а) це показує статистика смертностей від наркотиків;
б) кількість тих людей які на даний момент є нам відомі і знаходяться на лікуванні;
в) дізнатися які заходи потрібно вживати, щоб зменшити кількість залежностей від наркотиків.
Об’єкт дослідження - об’єкт дослідження: студенти, які проживають у гуртожитках м. Львова і найбільше можуть зустрічатися з “наркоманією у молодіжному світі”
Час проведення дослідження – березень 2012 р.
Предмет дослідження - хоча ми розуміємо, що всі студенти які проживають у гуртожитках зустрічаються з проблемою наркоманії, предметом нашого дослідження ми обираємо лише їх частину – ті, які повязані з нею найбільше і найчастіше зустрічаються у м. Львові.
Інтерпретація основних понять.
Дослідження кількості залежних, які не усвідомлюють своїх проблем і не хочуть з ними боротися .
Гіпотези дослідження.
Гіпотеза-підстава: хоча більшість молодих людей хотіли б лише один раз спробувати та багато, які спробували раз, хочуть спробувати знову.
Гіпотези-наслідки: зловживання наркотиками призводить до:
а) наркотичної залежності;
б) смерті через передозування;
Метод дослідження: Обираючи методи збору інформації, почнемо із структурування об’єкта дослідження. Упускаючи ту частину опитувачих, які не підходять під вік, а тому не є об’єктом нашої уваги, виділяємо серед решти молодих людей дві групи: ті, які ніколи не зустрічалися з проблемою наркоманії у молодіжному світі, або ті які активно зустрічаються з нею. Інформацію про моделі вживання молодими людьми наркотиків, можна одержати, проаналізувавши наступні документи:
а) статистику людей які вживають наркотики;
б) кількість молодих людей причиною смерті якої стали наркотики.
З цих документів можна дізнатися:
кількість людей які є залежними від наркотиків;
шлях, яким ми можемо вберегтися від залежності наркотиків.
Ми також можемо виходити з того, що моделі зростання залежності молодих людей від наркотиків за попередні три роки набагато збільшились, а отже їх можна простежити за відповідною документацією, якщо така ведеться адміністративними службами та відділами боротьби з наркоманією. Ця інформація буде використовуватися нами як допоміжна, служитиме для порівняльного аналізу, якщо він передбачений планом дослідження.
Метод спостереження можна застосувати при вивченні глибинних мотивів вибору певної моделі людей які ніколи не зустрічалися з проблемами наркоманії, що не входить в коло наших завдань, а отже він не буде використовуватися. Специфіка дослідження також не передбачає використання експериментальних методів.
Виходячи із завдання планованої роботи, найбільшу користь, на наш погляд, може принести метод опитування. Тому ми приймемо його як основний і зупинимося детальніше на його використанні у планованій роботі.
Розрахунок вибірки.
Генеральну сукупність визначаємо як безконечну, оскільки ми не знаємо заздалегідь точну кількість тих, хто бажає працевлаштуватись у м. Львові за економічними спеціальностями. При цьому нема необхідності членувати вибірку на частини, оскільки з позицій нашого дослідження склад генеральної сукупності є досить однорідним.
Відповідно отримуємо:
N = , = 0,03, Р =0,954)
Таким чином, для забезпечення рівня репрезентативності 3% при довірчій ймовірності 0,954, треба опитати 350 респондентів, використовуючи нижче наведений опитувальний лист (анкету).
Анкета.
Шановний учаснику тестування!
Ми - студенти "Львівської політехніки" просимо Вас взяти участь у соціологічному опитуванні, яке стосується вивчення наркоманії у молодіжному світі. Анкета є анонімною, всі результати дослідження будуть представлені лише в узагальненому вигляді.
Просимо Вас детально ознайомитись з запитаннями і обвести ті відповіді на них, які в найбільшій мірі збігаються з Вашою позицією або дописати свій варіант відповіді (просимо обирати не більше двох варіантів відповіді).
Наперед дякуємо за співпрацю.
1. Скажіть, будь ласка, чи чули Ви про проблему наркоманії у молодіжному середовищі?
а) так;
б) ні;
в) важко відповісти.
2. Чи приходилось Вам вживати будь — який вид наркотиків?
а) так, доводилось;
б) ні;
в) важко відповісти;
г) Ваш варіант відповіді_________________________________________________________
3. Як Ви вважаєте, чи є наркоманія глобальною проблемою молодіжного світі?
а) так;
б) важко оцінити;
в) можливо;
г) ні;
д)Ваш варіант відповіді_________________________________________________________
4. Скажіть, будь-ласка, чи вважаєте Ви що проблеми у сім'ї призводять до вживання наркотиків ?
а) так;
б) ні;
в) байдуже;
г)можливо;
д)Ваш варіант відповіді_________________________________________________________
Як Ви вважаєте, що є причиною вживання наркотиків?
а)вплив друзів, знайомих;
б)бажання задоволення;
в)бездіяльність;
г)цікавість до “забороненого”;
д)незнання наслідків;
е)Ваш варіант відповіді_________________________________________________________
6. Чи плануєте Ви коли не - будь спробувати наркотики?
а) так;
б) ні;
в)можливо;
д)незнаю.
7. Скажіть, будь ласка, чи знаєте Ви до чого призводить вживання наркотиків?
а) так;
б) ніколи не цікавився;
в) ні;
д)Ваш варіант відповіді_________________________________________________________
8. Чи потрібно зараз активно боротися з наркоманією?
а) так, потрібно;
б) незнаю;
в) ні;
д) Ваш варіант відповіді_________________________________________________________
9. На завершення просимо Вас сказати:
Ваш вік_________
Ваша стать_______
Місце проживання (постійне)____________
Очікувані результати дослідження. /виклад підсумків реально проведеного дослідження/.
Результати дослідження можуть бути використаними для:
зменшення зловживання наркотиками;
для визначення причини зловживання наркотиками;
визначення, чи є наркоманія глобальною проблемою у наш час.