Міністерство освіти і науки України
Національний університет «Львівська політехніка»
Контрольна робота
«Опрацювання програми емпіричного соціологічного дослідження»
Тема: «Друга вища освіта»
Загальна характеристика проблеми
Часто у претендентів, які закінчили ВУЗ у сфері не пов'язанії з їх справжньою діяльністю, виникає питання про необхідність другої вищої освіти. Як другий диплом позначається на кар'єрі, перша або друга освіта важливіше для працедавця, або важливіше придбаний досвід, тому безглуздо осягати науку знову? На ці питання однозначно відповісти не можна, проте наявність декількох дипломів свідчить про високий рівень інтелекту кандидата на посаду і формує гарне враження про нього. Існують професії, суміжні між собою. Технологи, фінансисти, рекрутери і так далі, повинні володіти широкими знаннями.
Саме при таких обставинах два і більше диплома вважаються величезним плюсом. Припустимо, у рекрутера є вища освіта і диплом в HR-області, отже, його базові знання оптимальні. У інших випадках наявність декількох дипломів зіграє позитивну роль при прийомі на роботу. Якщо говорити про те, перша або друга освіта більше важлива для працедавця, то акцент необхідно зробити на професійній специфіці. Наприклад, якщо ви претендуєте на крісло фінансового директора, при цьому маєте диплом будівельного Вузу і диплом фінансового фахівця, то перший диплом на цю посаду не стане в нагоді.
Разом з тим, перша вища освіта цінується набагато більше, ніж друга. Адже, як правило, під час першого навчання студент вчиться більш поглиблено. А при здобуванні другої освіти часто працює, і не може всі сили направити на занурення в навчання. Але, як відомо, завжди є виключення з правил. Кожен випадок необхідне розглядати окремо. Фінансова і юридична освіту проводить дуже гідне враження на працедавців. Це не випадково, тому що ці області весь час перетинаються.
У зв'язку з цим фахівці цих сфер, які мають намір розширити свій професійний світогляд та ефективно управляти робочим процесом, здобувають другу освіту. При цьому про вищу освіту повинен говорити не тільки запис в резюме, але і наявність певних знань та навичок. Студентам 5-го курсу Вузу важливо пройти спеціалізовану практику, а фахівцям високого рівня потрібний досвід роботи, який підтверджено особистими проектами і реальними досягненнями. Так, перша освіта - своєрідний фільтр, що вказується працедавцем у вакансії. До другої вищої освіти відносяться менш значно, але у нього є головна перевага - підкреслювати достоїнства володаря, якщо тільки вони відповідають сфері його актуальної діяльності.
Отже для того щоб підтвердити вище зазначену думку ми проведемо соціологічне дослідження.
Тема дослідження від так буде такою: «Друга вища освіта»
Мета дослідження
Визначити ставлення молоді до другої вищої освіти. Проаналізувати уподобання молодих людей при виборі другої професії. Розробити практичні рекомедації керівництву навчальних закладів щодо подолання негативних установок, стереотипів при виборі другої спеціальності.
Завдання дослідження
Завданням цього соціологічного дослідження буде збір інформації за якою можна зробити висновки про потребу другої вищої освіти.
Об’єкт і предмет дослідження
Об’єкт дослідження – студенти старших курсів НУ «ЛП», так як перед ними постає питання потреби другої вищої освіти.
Час проведення дослідження – лютий 2012 р.
Предмет дослідження - причини, які спонукають задуматись, чи варто здобувати другу вищу освіту? І яку спеціальність обрати?
Логічний аналіз основних понять
Освіта —цілеспрямована пізнавальна діяльність людей з отримання знань, умінь, або щодо їх вдосконалення.
Престиж – співвідносна оцінка певного соціального обєкта (індивіда, групи інституту), що поділяється членами даного суспільства на основі певної системи цінностей.
Гіпотеза дослідження
- здобуття другої вищої освіти для саморозвитку та надбання додаткових здібностей;
- отримання другої вищої освіти для відкриття додаткових можливостей.
Методи дослідження
Для забезпечення комплексного, всебічного аналізу досліджуваної проблеми в емпіричних дослідженнях одержуємо інформацію з різних джерел відповідними методами (спостереження, експеримент, опитування, аналіз документів). Кожен з них має певні обмеження до застосування, сильні і слабкі сторони.
Вибираючи методи збору інформації, почнемо із структурування об’єкта дослідження. Метод спостереження можна застосовувати при вивчені глибинних мотивів вибору другої вищої освіти. Специфіка дослідження також не передбачає застосування експериментальних методів. Виходячи із завдання планової роботи, найбільшу користь, на мій погляд, може принести метод опитування. Тому приймаємо його як основний і зупинимося детальніше на його використанні у плановій роботі.
Розрахунок вибірки
Генеральну сукупність визначаємо як безконечну, оскільки ми не знаємо заздалегідь точну кількість студентів які здобувають другу вищу освіту. При цьому нема необхідності членувати вибірку на частини, оскільки з позицій нашого дослідження склад генеральної сукупності є досить однорідним.
Вибірку обрахуєм наступним чином:
= = =402
де N – величина генеральної сукупності,
n – величина вибіркової сукупності.
Р=0,954
N =630
= 3% тоді
n=402
Отже, для забезпечення рівня репрезентативності 3% при довірчій ймовірності 0,954 треба опитати 420 респондентів, використовуючи нижче наведений опитувальний лист (анкету).
Анкета
Шановний студент !
Просимо Вас взяти участь у соціологічному опитуванні, яке стосується вивчення соціальних проблем молоді при виборі другої спеціальності. Анкета є анонімною, всі результати дослідження будуть представлені лише в узагальненому вигляді.
У кожному питанні даної анкети Ви можете вибрати не більше одного, найбільш відповідного для Вас, пункту. Якщо вам важко відповісти на будь-яке питання даної анкети, звертайтесь, будь ласка, до консультанта, що дав Вам анкету.
Завчасно дякую!
Чи маєте Ви хоч одну закінчену вищу освіту?
а) так;
б) ні.
Якщо так то яку ?
а) гуманітарна;
б) технічна.
в) медична;
г) Ваш варіант відповіді :__________________________________
Яку б другу вищу освіту Ви хотіли отримати:
а) гуманітарну;
б) технічну.
в) медична;
г) Ваш варіант відповіді :__________________________________
Як, на Вашу думку, одержання другої вищої освіти визначатимуть Ваш дохід і престиж:
а) матимуть вирішальне значення;
б) робитимуть вагомий вплив;
в) робитимуть слабкий вплив;
г) не робитимуть ніякого впливу.
Як ви вважаєте добре володіння першою професії буде впливати на другу ?
а) так;
б) ні.
в) Ваша думка:_____________________________________
Наскільки вам важливе поступлення на другу вищу освіту?
а) життєво важливо;
б) не дуже важливо;
в) не важливо.
г) Ваша думка:____________________________________
Як на Вашу думку поступити на другу вищу освіту буде тяжко ?
а) так;
б) ні.
в) Ваша думка:_____________________________________
Які вище наведені чинники впливають на поступлення на другу освіту?
а) потреба другої вищої освіти на роботі;
б) збільшення Вашої цінності в суспільстві;
в) потреба в суспільстві другої освіти;
г) Ваша думка:_____________________________________
Чи не лякає Вас те що друга освіта є платною?
а) ні, я її отримаю за будь-яку ціну;
б) так, друга освіта дуже дорога;
г) Ваша думка:_____________________________________
Чи вважаєте ви, що наявність двох диплома про вищу освіту може вплинути на ваше подальше працевлаштування?
а) так;
б) ні.
в) Ваша думка:_____________________________________
Чи вважаєте ви, що рівень знань залежить кількості дипломів?
а) так;
б) ні
в) Ваша думка:_____________________________________
На завершення просимо Вас вказати:
Ваш вік:_________________
Вашу стать:__________________________
Дякуємо за співпрацю !
Висновок
Після проведення опитування десятка респондентів і аналізу отриманих даних ми одержали загальний результат даного дослідження. Цей результат є таким: переважна більшість опитаних нами респондентів переконані, що все-таки слід здобувати другу вищу освіту, бо вона може істотно вплинути на подальше працевлаштування і одержані знання після закінчення навчального закладу визначатимуть їх дохід і престиж.
Частина респондентів все ж переконані, що в сучасному суспільстві друга вища освіта не відіграє визначної ролі і далеко не завжди забезпечує достойне працевлаштуання.