МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Звіт
про виконання лабораторної роботи № 2
з курсу “Робота в інтернет”
назва роботи: Робота з електронною поштою
Львів 2011
Мета роботи: набути основних навиків роботи при роботі з електронною поштою.
Завдання до лабораторної роботи:
Завдання 1
Створити поштову скриньку (Web mail).
Для створення поштової скриньки запустіть Web браузер і в стрічці адреси наберіть і натисніть Enter. З’явиться початкова сторінка сервера УкрПост. Якщо сторінка буде не українською мовою, то активуйте гіперз’язок “українська” на сторінці, і з’явиться сторінка українською мовою.
Для отримання поштової скриньки треба зареєструватися. Реєстрація полягає в заповненні форми і отриманні імені і паролю користувача. При успішій реєстрації ви отримаєте поштову адресу ім’я@ukrpost.net. Ім’я бажано задавати англійськими буквами. Це не обов’язково повинно бути Ваше ім’я, а може бути довільною комбінацією букв і цифр (починається з букви), наприклад test29. Реєстрація однократна, при наступному входженні її повторювати не потрібно.
Перед реєстрацією вам пропонують ліцензійну угоду, на підставі якої вам відкривають поштову скриньку. Угода не вимагає від вас грошової чи будь-якої іншої оплати, тому, якшо ви згодні з умовами угоди то активуйте гіперзв’язок “Згодний”.
Після того, вам пропонують вибрати ім’я і пароль доступу дл скриньки. Ім’я повинно бути унікальним в цій поштовій системі. Якщо вибране вами ім’я – унікальне Ви допускаєтесь на форму персональної інформації, якщо ні – вас попросять вибрати інше ім’я.
В даному випадку було обране ім’я test, але оскільки воно виявилось не унікальним, то було змінене на test28.
Після цього треба заповнити персоніфікаційну форму. В цій формі не обов’язково вказувати ваші справжні дані (для збереження анонімності). Виберіть часовий пояс, мову інтерфейсу та кодову сторінку як на малюнку. На випадок, якщо ви забудете пароль доступу до своєї поштової скриньки вас спитають контрольне запитання і контольну відповідь. Заповність відповідні стрічки таблиці.
Якщо ви успішно пройшли процедуру реєстрації то ви отримали власну поштову скриньку.
Завдання 2
Відкрити поштову скриньку, створити і відіслати повідомлення.
Повторно ввійдіть на початкову сторінку УкрПост і активуйте гіперзв’язок реєстрація. Введіть ім’я та пароль, які ви задали в завданні 1.
Якщо ім’я та пароль були введені правильно (при вводі пароль відображається зірочками) то ви ввійшли у вашу поштову скриньку.
В вікні зліва відображається ваше повне ім’я, ім’я, під яким ви ввійшли в систему (login) та адреса вашої електронної пошти. Відображаються також сервіси, на які ви підписалися та адресна книга. Як бачите, навпроти напису INBOX стоїть 0. Це значить, що в скринці, в яку будуть приходити ло вас листи ще немає листів. Для того, щоб створити нового листа (нове повідомлення) активуйте гіперзв’язок “написати новий лист”.
В стрічці Кому введіть адресу адресата, в стрічці Тема тему повідомлення. В стрічці Відповідати на буде автоматично вставлена ваша адреса, при потребі цю адресу можна змінити. В стрічці Копія можна вказати одну чи декілька адрес, куди буде переслана копія цього повідомлення.
В стрічці Приєднати введіть повний шлях до файлу, який би ви хотіли переслати як додаток до даного листа. Цей файл також можна вибрати за допомогою кнопки Browse.
В великому полі вводу внизу можна набрати текст повідомлення.
Для відправлення повідомлення активуйте гіперзв’язок Відправити.
Якщо адреса отримувача була вказана правильно, то лист буде відправлено адресату.
Завдання 3
Робота з адресною книгою. Додати кілька щаписів до адресної книги.
Адресна книга – це невеличка база даних адрес і особистих даних ваших адресатів. Цю базу можна використовувати при заповненні поля Кому при створенні нового повідомлення. Вносити записи в цю базу можна як вручну, так і з адрес отриманих листів. Для внесення даних адресної книги активуйте гіперз’язок “Адресна книга” та заповніть форму вводу. Після закінчення вводу активуйте гіперзв’язок “Зберегти”. Записи адресної книги будуть відображатись на першій сторінці вашої поштової скриньки.
Завдання 4
Керування службами. Передплатіть автоматичне отримання новин з серверів новин мережі Кореспондент та ІTC Online.
Через електронну пошту можна отримати доступ до додаткових сервісів Internet. Одним з таких сервісів ,який не має свого окремого протоколу, а працює через протоколи електонної пошти є списки розсилання. Списки розсилання – це ніби як групова електронна адреса. Список розсилання працює так: користувач посилає статтю чи повідомлення на адресу списку розсилання, після чого програма автоматично розсилає це повідомлення електронною поштою всім адресатам, які зареєстровані в цьому списку розсилання. Списки розсилання бувають двох типів:
ті, які адмініструються дюдиною, яка додає чи вилучає абонентів;
ті, які адмініструються програмою автоматично (програма сама додає та вилучає абонентів)
Для реєстрації, чи скасування реєстрації потрібно надіслати повідомлення електронною поштою адміністратору списку розсилання (передплатити чи відмовитись від передплати на даний сервіс). Користування цими сервісами як правило безкоштовне.
Для керування сервісами активуйте гіперз’язок “Керування службами”. У вікні, що з’явиться виберіть потрібні служби.
Таким чином на вашу адресу будуть автоматично надходити листи від служб розсилань новин Кореспондент та ІTC Online.
Списки розсилань існують для різниз предметних областей, в тому числі і для медицини. Для пошуку потрібного списку розсилань відкрийте в браузері сторінку www.liszt.com та виберіть потрібний список.
Завдання 5
Робота з фільтрами
Настроїти фільтр автовідповідача
Настроїти фільтр автоматичної переадресації
Поштові програми дозволяють автоматично обробляти пошту, що надходить. Це може бути автоматична переадресація пошти, блокування надходження пошти від небажаних адресатів, сортування пошти, що надійшла від списків розсилань в окрему папку, автоматична відповідь на певні чи всі листи. Цей процес називається фільтрацієюю Детально знайомитись з кожним з можливих фільтрів ми не будемо, але всі фільтри працюють за подібним алгоритмом, який складається з таких етапів:
Вибір критерію. Певну фразу можна зв’язати з будь-яким з полів заголовку листа. Якщо програма виявить цю фразу у вказаному полі заголовку, то лист буде вважатися таким, який відповідає даному критерію.
Призначити певну дію для обраного критерію. Ця дія повинна описувати, що програма повинна зробити з повідомленням, яке відповідає даному критерію.
Для доступу до настроювання фільтрів активуйте гіперзв’язок “Керування фільтрами”. У вікні, що з’явиться виберіть автовідповідач. Заповніть форму, що з’явиться.
Завдання 6
Читання пошти, обробка вхідної кореспонденції
Вийдіть із системи активувавши гіперз’язок “Вихід із системи”
Повторно ввійдіть в систему, як в завданні 2. Як бачимо, тепер в лівому вікні відображаються спивки розсилань, на які ми підписалися, видно записи з адресної книги і є запис Inboх 2/2. Це значить, що у вхідній скринці є два листи і обидва непрочитані. Якщо активувати гіперзв’язок Inbox то стане доступним вміст цієї скриньки, який відобразиться у виді списку листів у форматі Адресат Тема листа. Зверху доступне невелике меню, яке дозволяє знищити прочитані або неважливі листи
Щоб прочитати конкретний лист активуйте відповідний гіперзв’язок. Якщо лист нечитабельний, то переключіть на інше кодування (активуйте однин з гіперзв’язків (win koi koi(u) iso).
Після того, як лист прочитаний виберіть, що будете з ним робити: відповісти, зберегти, переадресувати чи позначити як спам (лист небаданий, реклама, сміття).
Після завершення роботи вийдіть з системи (гіперзв’язок “вихід з системи”
Короткі теоретичні відомості:
Електронна пошта є одним з найбільш вживаних сервісів Internet. Роботу з електронною поштою забезпечують три протоколи SMTP, POP3 та IMAP.
Протокол SMTP (Simple Mail Transfer Protocol – простий протокол передавання пошти) – це основний протокол передавання повідомлень електроної пошти в Internet.
Протоколи POP3 (Post Office Protocol revision 3 – третя версія протоколу поштового відділення) та протокол IMAP (Internet Mail Access Protocol – протокол доступу до електронної пошти в Інтерnet) служать для завантаження поштових повідомлень з поштових серверів на комп’ютери користувачів.
Комп’ютери користувачів не є постійно приєднані до Internet. Щоб повідомлення електронної пошти не втрачались коли користувач відсутній, а надійно передавались адресату, існують спеціальні поштові сервери – комп’ютери, на яких працюють спеціалізовані програми, призначенні для передавання, приймання, зберігання та опрацювання поштових повідомлень.
При створенні електронна служба задумувалась як служба передачі текстових повідомлень. Сьогодні електронна пошта може передати довільний файл чи файли, як текстові та і двійкові (малюнок, відео, звук). В залежності від типу інформації, що підлягає передачі по протоколі роботи електронної пошти ця інформація спеціальним чином кодується. Способів кодування інформації є кілька, але найбільш вживаним є MIME (Multimedia Internet Mail Extensions – розширення для передачі мультимедія в Internet через електронну пошту).
Для передачі повідомлення електронної пошти від відправника до адресата, та одержання повідомлення з поштового сервера використовуються спеціалізовані програми – клієнти електронної пошти (Microsoft Outlook, Pegasus Mail, Eudora, The Bat та інші). Ці програми забезпечують підтримку вищезазначених протоколів та кодування-декодування інформації.
Обмін повідомленнями виглядає так: відправник, використовуючи клієнт електроноої пошти пересилає по протоколу SMTP повідомлення зі свого комп’ютера на поштовий сервер адресата. Адресат переглядає це повідомлення або безпосередньо на поштовому сервері, або за допомогою клієнта електронної пошти приймає це повідомлення на свій комп’ютер засобами POP3 чи IMAP.
Для того щоб користуватися послугами електронної пошти треба мати свою поштову скриньку (рахунок (account)) на якомусь поштовому сервері. Цю скриньку користувач отримує від провайдера доступу до Internet, як правило, як додаток до сервісу WWW. Якщо користувач не має поштової скриньки на поштовому сервері провайдера, то можна скористатись іншим видом електронної пошти – Web mail. Для користувача це виглядає як звичайна поштова скринька, але інформація між користувачем і поштовим сервером передається не протоколами передачі електронної пошти, а протоколами передачі гіпертексту (http). Для доступу до такої поштової скриньки викорисовується не спеціалізована програма для роботи з електронною поштою (клієнт електронної пошти) , а програма для роботи з гіпертекстом (Web browser) Web браузер, наприклад Internet Explorer чи Netscape Navigator.
Результати виконання лабораторної роботи:
Завдання 1
Завдання 2
Завдання 3
Завдання 4
Завдання 5
Висновки: Під час виконання цієї лабораторної роботи я набув основних навиків роботи при роботі з електронною поштою.